Hulpcentrum 900: voorbeeld voor Nederland Centra jubileert u profiteert boterham worst cervelaat- worst braad doperwtjes bonbons pink zalm IN BRUGGE LOOPT HET OP ROLLETJES Ongevallendienst voldoet uitstekend NEDFRLAND LOOPT ACHTER Centrals merkenkleurwedstrijd \aatt rk^ r PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOND™AG30«n!s| botermals (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE Op de bedieningstafel van het Hulpcentrum 900 in de brandweerkazerne van Brugge licht een lampje op. Er klinkt een doordringend zoemertje. Geroutineerd pakt één van de twee dienstdoende telefonisten naar een hoorn. Een bandrecorder be gint op hetzelfde moment te draaien. Op een paneel verschijnt automatisch het telefoonnummer van de onbekende die ergens in het district het nummer 900 heeft gedraaid. De telefonist vraagt en noteert: ,Een meisje van de trap gevallen? Wat is precies het adres? In welke gemeente is dat? Belt u van uw eigen nummer? De verbinding is nog niet eens verbroken als de telefonist al via een microfoon de bemanning van de gereedstaande ambulance alarmeert. Een druk op de knop is voldoende om één van de enorme kanteldeuren in de garage geruisloos omhoog te laten gaan. Nog geen halve minuut later rijdt de ambulance de straat op, waar de verkeerslichten dankzij een andere knop voor het overige verkeer al op rood staan. De bemanning van de ziekenauto krijgt onder weg het juiste adres over de mobilofoon. Precies 6 minuten later meldt de ziekenwagen zich weer. .We hebben het meisje bij ons. Ze heeft een op twee plaatsen gebroken been en ze klaagt over inwendige pijn'. Weer enkele seconden later weet het ziekenhuis dat er een ambulance onderweg is en wat er met de patiënt aan de hand is. De hulpdienst 900 heeft het zoveelste routinegeval af gedaan. beurd ongeval. Daarvóór gebruikte hij wél zijn eigen telefoon. Een telefonist meende de stem te ken nen en haalde er de geluidsbanen - - ze worden minstens 6 maanden bewaard met de valse oproe pen bij. Het klopte. En weer een probleem opgelost. Het automatisch verschijnende te- Luitenant H. Geers, (lienstchef I van het hulpcentrum 900 Brugge. ,De telefoon is ons troetelkind", zegt even later luitenant H. Geers. hier in Brugge de dienstchef van het Hulpcentrum 900. Evenals over al elders in België is de dienst 900 Brugge ondergebracht in de ge meentelijke brandweerkazerne. In Brugge is dat een nauwelijks 2 jaar oud gebouwencomplex aan de Walweinstraat, dat eigenlijk al weer te klein is. Bij de bouw was nog niet op het hulpcentrum 900 gere kend. Toch gaat deze centrale door i de modernste in Bel- wekkend. Er zijn vier inkomende telefoonlij nen met het nummer 900. Er zijn rechtstreekse telefoonverbindingen met de politie, de kliniek en net Rode Kruis. Alle binnenkomende gesprekken worden door een band recorder geregistreerd. Een .spre kende klok' zorgt er voor dat op de band ook de tijd tot in seconden nauwkeurig wordt vermeld. Bij de telefoons van de dienst 900 is de kiesschijf vervangen door drukknoppen. Dat werkt sneller. Het feit dat het telefoonnummer van iedereen die 900 belt onmid dellijk zichtbaar wordt op een schermpje, schrikt kwaadwilligen af. Het blijft natuurlijk altijd moge lijk vanuit een telefooncel te bellen, al wordt zelfs dan de dader in veel gevallen betrapt. In Brugge vertelt men graag het verhaal van de man, die zeven maal loos a- larm sloeg. Alle telefoontjes kwa men uit een cel. De achtste keer meldde de man een werkelijk ge- lefoonnummer blijkt in meer vallen bijzonder nuttig te zijn. nei is gebeurd, dat iemand met zelf moordplannen op het laatste mo ment spijt kreeg en 900 belde. De telefonist in de centrale hoorde al leen een bons, maar via de tele foondienst was het adres snel be kend. De ambulance was preoies op tijd om een man met doorge sneden polsen voor doodbloeden te behoeden. Behalve over telefoons beschikt Hulpcentrum 900 Brugge over een keur van andere apparatuur Er is een zend- en ontvang- installatie voor de verbinding met de ziekenauto's. Een andere zen der geeft rechtstreeks contact met de helikopterbasis Koksijde en met toestellen in de lucht. Op gekleurde panelen met lampjes is met één oogopslag te zien welke van de 48 ambulances in het district wel en welke niet beschikbaar zijn. Het paneel vertelt alles over de uil- rusting van de wagens: wel of geen zuurstofkoffer, wel of geen draag baren, wel of geen radiotelefoon. Alle apparatuur in de kazerne werkt onafhankelijk van bet liclitmet. De brandweerkazerne heeft voor nood gevallen een eigen stroomaggregaat en zelfs als dat uit mocht vallen kan men nog overschakelen op ac cu's. Zelfs voor een leek is het duidelijk, dat de organisatie 900 niet bepaald goedkoop is. De installatie en de uitrusting wordt voor een deel be kostigd door het departement voor volksgezondheid, vor een ander deel door het departement van bin nenlandse zaken. geleden een groot ongeluk in Brus sel waarbij mensen stierven om dat de ambulances niet op kwamen dagen. Aanvankelijk gold het num mer 900 slechts in enkele telefoon districten. Op 1 december 3963 werd het een nationaal oproepnum- mer. In 16 Belgische steden waren brandweerkazernes. De telefoon moest daar immers toch voortdurend bemand zijn. De centrale Brugge werd in de ja ren 1961-1962 in dienst gesteld. Het werkingsgebied werd enkele malen uitgebreid en omvat nu bijna de ge hele provincie West-Vlaander en. Het aantal binnenkomende oproe pen neemt ieder jaar toe. buite nant Geers heeft de ervaring opge daan dat Hupcenr.rum 900 steeds meer een toverwoord werd. ,We hebben de gekste dingen meege maakt', zegt hij. ,Een vrouw bel de ons op omdat ze een pak slaag Icreeg, van haar man. Een café houder deed een beroep op ons om dat zijn bier op was. De brand weer heeft een eigen nummer, maar bijna iedereen kiest 900. We krij gen aanrandingen, overvallen, bom aanslagen, verdrinkingsgevallen. maar ook een wanhopige moeder die haar dochter kwijt was. He', kmd slaapwandelt, zegt ze er bij. Drie minuten later treft onze am bulance op straat inderdaad een slaapwandelend meisje aan. Hulpcentrum 900 Brugge werd vo rig jaar 21.776 maal opgebeld. Bij- In de brandweerkazerne van Brugge staan de ambulances van liet hulpcentrum 900 startklaar uaasi de brandspuiten. De grote garagedeuren zeven in letaal worden elektrisch geopend en gesloten. Nederland is met Spanje een van de weinige landen in West-Eumn. waar alarmering en hulpverlening by ongevallen op geen enkele «11» i georganiseerd. De hulp aan verkeersslachtoffers om maar eens een gelijks voorbeeld te noemen is meestal een zaak van toevallige muuon?.: i de politie. Het kan in Nederland gebeuren, dat hij een verkeerBonmn! unbulances verschijnen of helemaal geen. Als er wol een ziekenuut na 3000 oproepen hadden betrek king O]» verkeersongevallen met ge- woonden. K.uini 2000 keer werd er gebeld voor ongevallen, vechtpar tijen of vergiftigingsgevallen in particuliere woningen. In het laat ste geval en ook dat l»estaat niet in Nederland kan de arts een beroep doen op een gespeciali seerd centrum in Brussel, waar te gen ieder vergif een tegengif be»- kend is. Bij ongevallen met ver dovende middelen, slaaptabletten of zelfmoordpogingen maakt- dit een uiterst snelle en effectieve hulp mo gelijk. ,De hulpdienst 900 evolueert nog steeds', vertelt luitenant Geers. Een fase die nu vrijwel is afgesloten betrof de sanering cn verbetering van het ambulancesysteem. In dienst van het Hulpcentrum 900 Brugge rijden nu 48 ziekenwagens, waarvan de helft met mobilofoon is uitgerust. Van deze 48 wagens zijn er 22 in bruikleen afgestaan door het ministerie van volksge zondheid. Ze zijn nagenoeg alle maal gestationeerd bij brandweer korpsen. Voor de eigen ambulances van de hulpdienst 900 is men uit gegaan van betrekkelijk goedkope bestelwagens. Het gaat er om de Ïatiënt zo snel mogelijk in het zte- enliuis te krijgen. De bemanningen van de ambulan ces van het Hulpcentrum 900 heb ben een grondige training gehad met een stage van 50 uur op de operatieafdeling van een zieken huis. In de wagens beschikken de ze mensen over moderne reanima- tietoestellen. Eén van de drie am bulances (straks 4) die in de Brug se brandweerkazerne zijn gestatio neerd, is zelfs uitgerust met cardio- controleapparatuur. Er is echter een arts voor de bediening nodig en die moet toch eerst uit het zieken huis worden gebaald. Het streven is nu de beschikking te krijgen over eigen doktoren. Sinds vorig jaar komen ook de .praatpalen' (in België spreekt men van telestrades i langs de autowegen bij Hulpcentrum 900 binnen. Luite nant Geers is er niet gelukkig mee Hij wil er weer graag vanaf. In Brugge kwamen vorig jaar 984 op roepen binnen, waarvan 775 voor garagehulp en slechts 37 voor een ongeval met gewonden. ,Als de mensen zonder benzine zitten of een leltke band hebben moeten ze verdeling van België in dis tricten met ieder een eigen hulp centrum blijkt in ile praktijk uit stekend te voldoen. Luitenant Geers gelooft niet, dat hel mogelijk zou zijn alle oproepen in één grote lan-1 delijke centrale af te handelen. .Het is niet mogelijk het hele land te overzien. Voor een snelle en j doe'taiatige hulp is het nodig de i streek te kennen. Je zit bovendien met allerlei dialecten. Zelfs in on ze eigen centrale levert dat nog wel eens een probleem op'. De telefooncentrale met alles wat er bij hoort is het zenuwcen- trum van de hulpdienst .900 Brugge. Op deze plaats komen alle oproepen binnen. Zonder uit hun stoel te komen kunnen de telefonisten er zijn er altijd minstens 2 snel contact op nemen met ambulancediensten, ziekenhuis en politie. De mobilo foon zorgt voor verbinding met ziekenauto's of brandweerwa gens onderweg. drie ambulances komt hoeft dat nog helemaal niet te betekenen, dat de patiënt i handen is. ziekenauto in goede Taxi's en autobussen moeten voldoen aan strenge wettelijke eisen m»B, iedereen in Nederland mag een willekeurige auto van het hordje .ambulant' voorzien en zieken en gewonden gaan vervoeren. Het personeel hoeft aan geen enkele eis van deskundigheid te voldoen. De inrichting en uitnistinï wordt aan het initiatief van de exploitant overgelaten. Afgezien van dit all»* is het in ons land veelal buitengewoon moeilijk een ambulance op te schar reien. Wie of wat moet worden gëbeld? Waar kan men terecht? Het staat als een paal boven water, dat er in Nederland jaarlijks men»n overlijden, die bij een correct functionerend systeem voor zieken en gewon blijven. Zo'n systeem bestaat In Belsiï -oor achteloos en nonchalant wordt ver deel van België uiteraard Centre de secours) heeft er voor gezorgd dat overal in het land goed uitgerust» ambulances met een getrainde bemanning dag en nacht slartklaar0staan Het is voldoende hel telefoonnummer 900 te draaien om de dichtstbijziinde ambulance binnen één minuut in beweging te zetten. Dat telefoonnummer geldt overal in België. Aanvankelijk bedoeld om snelle geneeskundige huln op de openbare weg of op openbare plaatsen mogelijk te maken, <roeide hei in de praktijk uit lot een landelijk alarmnummer. Vorig jaar wérd het blina 200.000 keer gedraaid. Behalve voor verkeersongevallen ook voor branden vliegrampen, vechtpartijen, zelfmoorden, scheepsrampen, inbraken, echtelijke ruzies, in bomen geklommen katten, op hol geslagen paarden en wat d!»- meer zij. Het .Hulpcentrum 900' opereert vanuit 16 steden, waar de uitste kend uitgeruste alarmcentrales zijn ondergebracht in de brandweerkazernes Iedere alarmcentrale bedient een eigen district, dat tussen de 65 en de 318 gemeenten omvat. Het lijkt zonder meer mogelijk een hulpdienst als het Belgische centrum 800 ook in Nederland In te voeren. Er zouden daarvoor zelfs geen enorm» "in vesteringen nodig zjjn. Het feit doel zich namelijk voor. dat het merendeel van de benodigde apparatuur gebruiksklaar aanwezig is in de commando posten van de BB. Deze kostbare communicatiemiddelen zenders, mobilo foons, telefooncentrales worden alleen bij oefeningen gebruikt. Eind vorig jaar hield het KVP-kamerlid Van Beek in de vaste commissie voor de civiele verdediging een pleidooi om de BB-organisatie met haar over het hele land verspreide kringdiensten en haar beroépspersoneel in vredestijd een soortge lijke taak op te dragen als de dienst 900 in België. De heer Van Beek zei letterlijk: ,Op het ogenblik bestaat ei-, behalve in loffelijke uitzonderingen, vaak geen goede coördinatie, geen goede alarmering en blijkt geen snel ge^ organiseerde hulpverlening mogelijk bij rampen in vredestijd. In onze samen leving, die steeds meer ondergeschikt raakt aan techniek en perfectie, is dit een ernstige lacune'. Minister Beernink verklaarde zich naar aanleiding hier van bereid te laten nagaan hoe het systeem in België werkt. In een brochure getiteld .Gezondheidszorg" heeft ook de Wiardi Beekman- stichting op de noodzaak van een betere alarmering en hulpverlening ge wezen. Men gelooft dat één enkele dienst met een centrale alarmpost per ge meente of groep van gemeenten voldoende zou waarborgen, dat snel een am bulance ter plaatse kan worden gezonden en dat voorkomen kan worden dat twee concurrenten elkaar het vervoer betwisten, zoals thans nog wel voor komt. Hoewel Nederland voorlopig nog ver af lijkt van een landelijk opererende hulpverlening een remmende factor schijnt te zijn dat allerlei diensten (GGD, Rode Kruis, EHBO, enz) huiverig zijn een deel van hun autonomie af te staan zijn de eerste stappen toch genomen. Enkele gemeenten zijn met eigen initiatieven gekomen. Met name in Den Haag zijn de plannen verge vorderd. Het ministerie van binnenlandse zaken staat op het punt ergens in Nederland een proef te nemen met een centrale alarmering via 0011. 100 gram zelfde prijs als 35 jaar terug: bij aankoop van f 15,- boodschappen Limburgse l/fj. 100 gram (A-kwaliteit, rijksgekeurd] per 500 gram slechts jubileumprijs Laatste week! 3® ronde Doe mee aan 300 kinderfietsen en duizend andere prijzen. Bovendien15 afwasautomaten (winkelwaarde f 899,-) voor 15 gelukkige moeders van de hoofdprijswinnaars. Vraag gratis kleurplaat met alle bijzonderheden bij uw Centra-winkelier. Frisco „zeer fijn" 1/1 blik Nieuw! De Heer Subliem [pracht sorterinpl bakje 23t> yram wij importeerden 100.000 blikken canadese blik a 110 gram deze week slechts (maximaal 3 blikjes per klant) I sterk in 't goede merk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 28