KOSMISCH ROTSBLOK SCHEERT HALF JUNI LANGS DE AARDE MANCHESTER U VOOR BELANGRIJKSTE DUEL UIT ZIJN HISTORIE 24 en St. Niklaas wonnen toernooi heetman D Pl i- kaa t U WOENSDAG 2« MEI '«8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Een beeld van de wijze, waarop rde en Isarus elkaar medio vol- tende maand dicht zullen passe ren De plaatsen waarop de hemel lichamen zich op de dagen van 8 tot en met 20 juni in hun baan be vinden, zijn als stippen getekend. Lanes hun onderlinge verbindings lijn staan getallen, die het aantal raaien 10.000 km aangeven, welke afstand tussen de hemellicha men die dag bedraagt. De beide hemellichamen lopen niet in het ende vlak. Men moet zich voor- tellen dat op de tekening Icarus tanvankelilk boven het vlak van de tekening, dat wU zeggen het vlak van de aardbaan, loopt en er pas bij de .dalende knoop' onder- Jan de tekening onder duikt. AFSTANDEN IN 10.000 KM (Van onze speciale verslaggever) HARLOW Als vanavond tien tallen schijnwerpers meedogenloos duidelijk voor 100.000 mensen op de tribunes, 20 miljoen Britse en nog vele miljoenen Europese tele visiekijkers 22 voetbalartiesten op het gestreepte grastapijt van Wembley schijnen, zal in de scha duw van een dug-out een mijnwer- kerszoon de belangrijkste zes kwartier van zijn ongeëvenaarde carrière beleven: voor Matt Bus by, 58 jaar geleden geboren in een twee-kamerhuisje van het kolen- dorp Orbliston (Schotland) zal dat anderhalf uur Europa cup-finale boordevol emoties zijn. Heel Groot-Brittannië en velen daar buiten hopen dat zyn vurigste wens sinds 1956 dan in vervulling zal gaan, dat zijn Manchester United, dat 12 jaar geleden als eerste Engelse club ging meedoen aan de Europacupwed- stqjd, ook als eerste Engelse club die cup zal winnen. Men hoopt dat voor hem, omdat hjj allang geen ge wone manager meer is in de ogen van de Britse voetballiefhebbers, maar dé manager, de patriarch Waaraan zal de sympthleke Schot ln die anderhalf uur denken Aan '45, toen hij naar Manchester ging om van United ,de club der clubs' te maken Aan 1956. i toen hij tegen de wil van de machtige Football League zijn club naar het con tinent voerde? Aan 1958, het jaar waar in zijn glanzend team door een vliegtuig ongeluk zo zwaar getroffen werd Aan de drie halve finales van de Europacup waarin United werd uitgeschakeld Misschien zullen die herinneringen daar in die dug-out door zijn gedachten flit sen. Zeker is, dat zijn denken zich zal concentreren op de duels, die zijn jon gens hebben te voeren met hun Portu gese tegenstanders. De stervoetballer van de wereldkam- ploerachappen Eusebio, die met zijn lan ge afstandsprojectielen en de overdrive in zijn acceleratie een wedstrijd kan be slissen, heeft hij toevertrouwd aan de £®re zorgen' van Nobby Stiles. Met alleen Eusebio bezorgt de Engelsen nachtmerries. Ook wolkenkrabber Tor tus, de Portugese middenvoor, die door njn lengte van meer dan twee meter en rijn sprongkracht, superieur is In de lucht voor het vijandelijke doei. be Engelsen weten dat Torres met zijn noofd niet alleen keiharde kopballen op Keven, maar met geraffineerde snikjes die bal ook voor de schietgrage M'h°enen van zjjn medespelers kan de poneren, vooral voor de rechtervoet van Eusebio. Wat er dan gebeurt, heeft nog jj^n keeper eens kalm kunnen bekjj- Tecl zal afhangen van het goed .getimed' uitlopen van Alex Stepney, die vorige week woensdag een goed debuut maak- keeper van het nationale team m,Cu Zweden- Dat .plukken' is echter met het sterkste onderdeel van zijn kun-1 riÏÏ'p^,1? beter °P 'le lil'n- oiii r oulkes, de centrale verdediger van de .Mancunians' zal steeds die .torenflat' u.. ussabon moeten beklimmen, maar tetwijfekf boven zal zUn wordt Blijft over Bobby Charlton! Wie zal deze overal zijn pk's inzettende motor van United kunnen bewaken? Aan die moeilijk te beantwoorden klampen de Engelsen zich vast. Hobby Charlton zal de matchwinner worden, zegt men hier. Bobby wil de matchwinner worden om het laatste lidteken van de vlieg tuigramp van '58 voor United te la ten genezen. In Madrid kon hij na oe match zijn emoties nauwelijks meester worden. ?*i Busby, Charlton en Foulkes, drie i« JitVCn^en van de vliegramp in 1958, l!i deze f na e nHor,»,,,, 'Voor Cruz, Coluna en Augusto wordt het vanavond al de vijfde Europacupfinale. Als Benfica het tempo weet te drukken, maken ze kans. Als Manchester blijft wervelen, dan niet. Maar kunnen Manchesters minder erva ren spelers zoals bijvoorbeeld de soms verrassende Aston, de ijverige maar groene ,Bille the' Kidd en de talentvolle Sadler dat onder deze omstandighe den opbrengen? Of zullen zij verlamd worden door de koelbloedigheid van de 32-jarige, onver moeibare Coluna, de ronddwarrelende Simoes en de stug schakelende Augusto, bijgestaan door de elegante jongere Graqa? Iedere Brit is ervan overtuigd dat deze finale op Wembley spectaculair voetbal te zien zal geven, ornaat beide teams be ter aanvallen dan verdedigen en dat iedere United-speler tot op de bodem van zjjn kunnen zal gaan. Al was het alleen maar om die ene nog ontbrekende onderscheiding te geven aan de manager der managers: Matt Busby! DOS-Fortuna zaterdag DEN HAAG (ANP) De ontmoeting tussen DOS en Fortuna'54, die even tueel zal gelden als besissings wedstrijd voor de bezetting van de 16e plaats in de eredivisie, wordt zaterdag 1 juni op het PSV-terrein in Eindhoven gespeeld. De wedstrijd begint om 18.00 uur. Of de wedstrijd beslissend zal zijn voor degradatie uit de eredivisie, wordt pas 22 juni bekend, wanneer de buitenge wone algemene vergadering betaald voetbal bijeenkomt om zich te beraden over de promotie- en degradatierege ling. Op die vergadering wordt vastge steld of er drie clubs uit de eredivisie degraderen, zoals is vastgesteld, of dat dit aantal tot twee wordt terugge bracht. HULST De Jeugdcommissie van de Hulsterse voetbalvereniging HW '24 heeft zaterdag en zondag een groot pu pillen- en juniorentoernooi gehouden op het gemeentelijk sportterrein te Hulst. De inzet van dit toernooi was de traditionele Reynaerttrofee. 's Zaterdags veroverde de pupillen- ploeg ran de organiserende vereniging dc trofee en zondag wonnen de ploegen van St.-Niklaas de trofeeën zowel b(j de A- als de B-junioren. De pupillen waren verdeeld in vier poules. Poulewinnaars waren HW '24, Steen, Axel en Corn Boys. In de halve finales trad HW '24 aan tegen Corn Boys, die de Hulstenaren met 20 wonnen en in de andere halve finale speelde Axel met 11 gelijk tegen Steen. Steen ging over naar de finale na het nemen van strafschoppen. Ook de finale eindigde in een 11 stand. De strafschoppen brachten de titel in Hulsterse handen. Axel werd derde, nadat het met 60 van Corn Boys had gewonnen. De twee poulewinnaars bij de B-junlo- ren waren Rood Wit en St.-Niklaas. De Belgische ploeg bleek in de finale de sterkste en versloeg Rood Wit met 20. BSC won na strafschoppen van Axel en behaalde de derde plaats. De vijfde plaats was voor DCG, dat met 41 van Vlissingen won. De strijd om de zevende en achtste plaats ging sen Jeka en HW '24. Jeka won met 4—3. DCG en St.-Niklaas kwamen als pou lewinnaars uit in de finale bij de A- junioren. DCG moest met 12 het on derspit delven, waardoor St.-Niklaas ook in deze categorie de Reynaerttro fee veroverde. Axel won In de strijd om de derde en vierde plaats met 20 van HW '24. Rood Wit veroverde na een 20 overwinning op BSC de vijfde plaats. Jeka won de strijd om de ze vende en achtste plaats en versloeg Vlissingen met 40 (Van onze ruimte v JTen om de zon draaiend rotsblok van ongeveer een kilometer •doorsnee scheert half juni langs de aarde. Het is de plane toïde Icarus, die negentien jaar geleden werd ontdekt. Men heeft zich in de afgelopen jaren nog wel eens zorgen gemaakt over de mogelijkheid, dat deze kosmische keisteen binnenkort de aarde zou treffen. De banen van Icarus en aarde kruisen elkaar wel iswaar niet nauwkeurig, maar er behoeft maar een kleine afwij king in de baan van Icarus op te treden en een botsing zou in het vooruitzicht liggen. Dat zou een onvoorstelbare ramp be tekenen: er zouden aanzienlijke verwoestingen kunnen worden aartmedewerker) aangericht en slachtoffers kunnen vallen. Stel u echter gerust: men heeft berekend dat Icarus de aarde ditmaal op .slechts' ruim zes miljoen kilometer passeert Dat lijkt een vrjj comfortabele afstand, maar naar kosmische maat staven is het een schampschot Er zijn overigens in het recente verleden enkele nog riskantere schampschoten geweest door andere planetoïden. De ruimtevaart zal binnen afzienbare t(jd fascinerende mogelijkheden bieden om eventuele dreigende rampzalige botsingen met soortgelijk kosmisch puin te voor komen. De aarde waarop wij leven is een van de negen planeten die om de zon wentelen. De afstanden van de plane ten tot de zon vertonen een zekere onderlinge regelmaat, op één uitzon dering ria: men heeft zich eeuwen afgevraagd, waarom er zich tussen de planeten Mars en Jupiter geen pla neet bevond, zoals uit de regelmaat der afstanden verwacht zou kunnen worden. In de eerste nacht van de ne gentiende eeuw, op 1 januari 1801. ontdekte de Italiaanse astronoom Guiseppe Piazzi ongeveer op de plaats waar zich deze ontbrekende planeet had moeten bevinden een klein om de zon wentelend hemel lichaam, dat hij naar de beschermhei lige van Sicilië (Piazzi woonde in Pa lermo) de naam Ceres gaf. In de jaren die volgden ontdekte men in een brede band tussen Jupiter en Mars talloze van dergelijke kleine he mellichamen, die men planetolden noemde. Er zijn er nu ruim 3000 ge observeerd waarvan de baan vrij nauwkeurig bekend is en men ver moedt, dat er zeker 55.000 zijn, die vanaf de aarde fotografisch zijn waar te nemen. Van die duizenden waargenomen pla netolden is de eerst ontdekte Ceres, nog altijd de grootste, ruim 780 ki lometer. Dat is klein vergeleken bij de aarde (zelf een van de kleine pla neten) die een doorsnee van bijna 13.000 kilometer heeft. De kleinst bekende planetoïden hebben een dia meter van minder dan een kilometer. ONTSTAAN Men tast nog altijd ln het duister over het ontstaan van de plane toïden. Lange tijd heeft men aange nomen dat het de restanten waren van een planeet, die door een of an dere kosmische ramp in stukken was geslagen. Thans voelt men meer voor de theorie, dat de brokstukken door andere oorzaken zich in een ring om de zon hebben verzameld zonder ooit tot een planeet te zijn samengeklon terd. Niet alle planetolden bevinden zich in die band om de zon, die wij grijs hebben aangegeven op een van bij gaande tekeningen. In diezelfde teke ning hebben wij de banen aangege ven (in streep- en puntlhnen) van enkele bijzondere planetoïden. In de eerste plaats de eerst ontdekte, Ce res. Voorts Hidalgo, die voor zover bekend het verst van de zon komt, namelijk bijna tot aan de baan van de planeet Saturnus. Bovendien zijn getekend de banen van de vier pla netoïden waarvan bekend is, dat zij binnen de aardbaan, dus dichter bij de zon komen dan de aarde. Deze '.lei- zijn Apollo, Adonis, Hermes en de in 1949 ontdekte Icarus. Alle vier zijn zij kleiner dan 2,5 kilometer, Icarus is van het viertal de kleinste met on geveer een kilometer doorsnee. Enkele malen in het recente verle den passeerden deze planetoïden de aarde op kosmisch gezien zeer kleine afstanden. In 1932 ging Apollo nog geen drie miljoen kilometer langs de aarde. In 1936 kwam Adonis nog dichter bij met anderhalf miljoen ki lometer. Het tot dusver bekende re cord werd in 1937 gevestigd door Hermes met slechts 776.000 kilome ter, iets meer dan tweemaal de af stand aarde-maan. Toen Icarus in 1949 werd ontdekt was dit baby-he mellichaam de aarde juist op onge veer zes miljoen kilometer afstand gepasseerd. BIJZONDER Icarus is een bijzondere planetoïde. Van al zijn bekende soortgenoten komt h(j het dichtst bij de zon, name lijk tot ongeveer 29 miljoen kilome ter afstand. Het is de enige planetoï de die ver binnen de baan van de bin nenste planeet, Mercurius, komt. Icarus heeft vermoedelijk een gewicht van ongeveer vijf miljard ton. Hij doorloopt zijn baan om de zon in 406 dagen. Hij komt tot op 28,9 miljoen kilometer in het perihelium en 294 miljoen kilometer in het aphelium, respectievelijk de kleinste en grootste afstand tot de zon. In die langgerek te elliptische baan varieert de bsan- sneiheid aanzienlijk. De snelheid is het grootste bij de dichtste passage langs de zon. Dat geschiedde bij de huidige omloop op 2 mei jl. Sindsdien (ADVERTENTIE) L0UPEZUIVER IS EEN WOORD DAT WU VOORZICHTIG HANTEREN _L_ _L_ _J_ Absoluut zuivere brillanten zijn nu een maal zeldzaam. De meeste hebben kleine ïnsluitsels, die de schittering niet beïn vloeden, maar wèl een veel aantrekke lijker prijs mogelijk maken. Elke brillant wordt bij ons met de modernste appa ratuur genadeloos op zijn zuiverheid onderzocht. De resultaten van dit on derzoek worden vastgelegd in een wetenschappelijk-objectief Certificaat - kompleet met diagram en microfoto - dat u bij aankoop van een steen ontvangt. Dit voor Nederland unieke Certificaat geeft u volstrekte zekerheid omtrent de waarde van uw brillant. vn EDELSTEENKUNDIGE F.G.A DiAMANTEXPERT G.I.A. ROTTERDAM LIJNBAAN 92 TELEFOON 11 66 70 FILIAAL: OOSTZEEDIJK 15S-157 TELEFOON 12 23 44 verwijderd Icarus zich weer van de zon, waarbij de aardbaan gepasseerd wordt medio juni. Op het moment van de kortste afstand van Icarus tot de aarde (op 15 juni a.s. om 18.24 uur, ongeveer 6,27 miljoen kilometer) bedraagt de snelheid van het rots blok circa 100.000 kilometer per uur. LITTEKENS Op aarde zijn vele restanten van kraters gevonden, die de litte kens vormen van ingeslagen meteo rieten of eventueel planetoïden. De maan. die niet door een beschermen de dampkring is omgeven, telt veel meer van die inslagkraters. In de dampkring om de aarde gaan veel neerstortende .kosmische kiezels" ver loren doordat zij opbranden als ge volg van de wrijvingshitte, terwijl grotere brokken al voor een deel zijn opgebrand voor zij de aarde treffen. Een van de grootste en meest be kende inslagkrater op aarde is de be faamde Arizonakrater (VS) die een doorsnee heeft van ongeveer 1500 me- ter en een diepte van tegen de 200 meter. Men heeft uit metingen en be rekeningen opgemaakt, dat deze kra ter veroorzaakt is door het neerstor ten van een brok kosmische materie van nog geen veertig meter doorsnee. De krater is vele tienduizenden jaren geleden ontstaan. Icarus heeft echter een doorsnee van ongeveer een kilo meter en vermoedelijk een gewicht dat 15.000 maal zo groot is als van het rotsblok dat het litteken in Ari zona veroorzaakte. Dit laatstgenoemde litteken kan ver geleken worden met de resultaten van een kern bomontploffing van twintig megaton, dat wil zeggen het equivalent van 20.000.000.000 kg TNT. De verwoesting bij een derge lijke explosie zou zich echter veel verder uitstrekken dan die krater van 1500 meter. In historische tijden heeft een der gelijke ramp zich vermoedelijk vol trokken in Siberië. De daar gevon den kraterresten zijn veel kleiner dan die in Arizona, maar de vernietiging van het omliggende landschap strek te zich over vele tientallen kilome ters uit. De Siberische ,kei' was veel kleiner dan die van Arizona, en de laatstgenoemde was maar een kie zeltje vergeleken bij het rotsblok Ica- Veel hangt met betrekking tot de omvang van de ramp bij neerstorten op aarde af van de invalshoek in de atmosfeer en op het aardoppervlak. Bij een langer gaan door de atmos feer knabbelt de wrijvingshitte veel van het neerstortende hemellichaam af, dat bovendien aanzienlijk wordt afgeremd; maar dan doen zich weer verhittingsverschijnselen ln de atmos feer voor, die voor aanvullende scha de kunnen zorgen. Zou Icarus de aarde in een frontale botsing treffen bijv. op Berlijn, dan wordt vermoedelijk geheel West- Europa verwoest waarbij alleen ln uitzonderlijke gevallen hier en daar Een deel van het zonnestelsel bi beeld gebracht. Om de zon de als dunnen gesloten cirkels getekende banen van de planeten Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter en (geheel onder) Saturnus. Tussen de hanen van Mars en Jupiter male' planetoïden bevinden. Voorts zün de banen van enkele bijzondere planetoïden getekend, en wel als streepjeslijnen en in één geval (Icarus) als stippellijn. Mid den in de planetoidenband ziet men de baan van de eerst ontdekte en grootste planetoïde Ceres. Voorts de baan van Hidalgo, die tot bijna aan de Saturnusbaan reikt en die het verst' van de zon komt, en de banen van Adonis, Apolio, Her mes en Iearus, de vier planetoï den waarvan bekend is dat zy bin nen de aardbaan komen. Alle he mellichamen. waarvan de banen getekend z(jn, bewegen zich tegen ae wfjzers van de klok in door hun een mensenleven gespaard zou blij ven. Bovendien kan een zeer krach tige inslag de aardkorst in dit ge bied zodanig beschadigen dat zich enorme aardbevingen en vulkanische erupties gaan voordoen. Geheel N. Amerika zou op een dergelijke wijze verwoest kunnen worden, wanneer Icarus het midden van de nieuwe we reld trof. Zou Iearus in het midden van de At lantische Oceaan vallen, dan zouden enorme vloedgolven, explosieve ver schijnselen door snel verdampen van het zeewater en wellicht ook bijko mende zeebevingen tot gevolg hebben dat alle Atlantische kusten tot hon derden kilometers naar het binnen land verwoest zouden worden, dat wil zeggen West-Europa, Canada, de Verenigde Staten en het noorden van Afrika. ADVERTENTIE Examenvrees? Valdispert3 Kalmeert! jjj -""Maakt niet loom of slaperig! Varkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten RAKET (ADVERTENTIE) Die slag is aan u. Mijnh. J. G. J. van Schis uil De Cocksdorp Prijswinnaar van 1500,- in het boelende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Maar zoals gezegd: ditmaal is er geen gevaar voor een botsing. Iearus zal ae aarde op geringe maar veilige afstand passeren. En bij een volgende passage? Niet iedere keer dat Iearus in zijn 406 dagen durende omloop om de zon de aardbaan kruist bevindt zich daar juist op dat mo ment ook de aarde. Dat komt slechts eens in de 19 jaar voor. In 1949 werd de planetoïde bij zo'n passage ont dekt. In 1968 brengt zij de aarde weer een rendez-vous. In 1987 zal het voor de volgende maal geschieden. Het is niet ondenkbaar, dat de baan dan door invloed van de aantrek kingskracht van de planeten, in het bijzonder Jupiter, zodanig is gewij zigd dat het reële gevaar van een botsing bestaat. Misschien kan het de mensen, die zich thans zorgen maken over de exceptioneel hoge uitgaven ten bate van de ruimtevaart terwijl er op aar de nog zoveel nood te lenigen valt. enigszins met deze .verspilling' ver zoenen wanneer zij beseffen, dat Juist die ruimtevaart het mogelijk zal maken, de aarde voor een onvoorstel bare ramp te behoeden en in één klap alle miljarden, die voor de ruimtevaart zijn uitgegeven, terug te verdienen. Wanneer mocht blijken dat Iearus (of andere planetoïde) op aarde dreigt te storten, dan zal het binnenkort mogelijk zijn een zeer zware raketmotor naar dit hemel lichaam te sturen, er op te laten lan den en door de werking van de raket de baan van de planetoïde tijdig zo te laten veranderen dat het kosmi sche brok puin de aarde passeert in plaats van haar te treffen. Waarmee dan eens temeer bewezen zou worden, dat de ontwikkeling van menselijk kennen en kunnen veelal onvermoede vruchten afwerpt, die het onlogisch maken om die ontwikkelin gen te willen tegengaan met het mo tief .dat er nog zoveel nuttiger zaken te doen zyn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13