Impressies en expressies van de Zeeuwse soosjeugd zaterdagnummer WALK-INN: ,B>er hoeft glad niet voor ons' DE MOLEN: ,0ok een homofiel accepteren we' ,DE GLOBE' ,0LD SLUM' ,DE VESTE' ,DE MOLEN' .WALK-INN' DE VESTE: ,0m een zoentje geven we niet' DE GLOBE: ,Waar moet je anders naar toe?' teveel rond' OLD SLUM: ,De leiding loopt Uahi mei 1968 Loop in, loop uit, dat kan elke avond behalve zondag in de ,Walk- Inn'-soos te Vlissingen. De TL-buizen in de gang van het entree ver lichten talloze brommers en fietsen, die in de regel voor de ingang geparkeerd staan. Grote ruwe stenen zijn het behang van de soosruimte. Onder een plafondhoek vol gedrapeerde visnetten staat de bar met krukken De jeugdsoos is gesplitst in twee gedeelten. De ene helft is ingericht met tafels en stoelen, de andere helft is gereserveerd voor lichamelij ke ontspanning. De ene helft is ook iets schaarser verlicht dan de an dere, Wel bestaat er de mogelijkheid de twee ruimten van elkaar te scheiden door een vouwdeur dicht te schuiven. Maar dat wordt zel den gedaan, alleen speciale gelegenheden. De opervlakte levert een nogfd trieste en kale aanblik op, doordat slechts weinig aankleding de soos tooit De versheid van het gebouw speelt in deze een grote rol. Er mag nog niet teveel in worden geknoeid en getimmerd. De Jeugdsoos zit toch ieder avond opnieuw tjokvol met tieners, want zij vinden het prettig om tussen het huiswerk even er tussen uit te kunen wippen. De jongelui zitten her en der verspreid in de soos, ze zitten of staan in groepjes met elkaar te praten. Wij spreken met Kees de Munck, Henk Buisman, Marjette Hueting, Ciska Kopmels. Paul Mechielsen. Eddy van de Grift en Ineke van Overbeeke. ,Het is gewoon gezellig. We zouden niet weten wat we de hele avond thuis moeten doen. Natuurlijk beschouwt de leiding deze ruimtes als een middel waardoor wij van de straat worden gehouden, dat weten we, maar dat is niet erg. Je kunt hier tenminste droog je verkering ontmoeten. Daarom komen ook velen hier. Je kan dan lekker rustig met elkaar kletsen en zo. De hele avond bij ouders achter de televisie zitten is niet zo'n pretje. Vooral niet wanneer je vadr nooit een mond open doet.' .De meesten van ons hebben permissie om hier te komen. Het is ont spannend om voor of na je huiswerk even een glaasje te kunnen drinken in je eigen omgeving. Als je maar aan de tijd van afspraak houdt om op tijd thuis te zijn, dan mag je van Je ouders hier toch komen, wanneer je maar wilt'. ,Neen, bier hoeft glad niet voor ons. Het haalt de sfeer alleen maar naar beneden. We komen hier niet voor het bier, dan kun je net zo goed naar een kroeg toegaan. We komen hier om elkaar t zien. Ver schil tussen werkende enstuderende Jongelui merk Je helemaal niet Alle tieners kunnen goed met elkaar overweg.' .Wel is het jammer, dat de Jongens vrijwel niet durven dansen. De platen zijn mieters genoeg om te dansen. Maar ze vragen je nooit Het zou echt wel prettig zijn als het licht eens wat minder fel werd. Het visnet dat wij van huls heben meegesleept begint trouwens ook tegen te staan. Er moeten nodig wat meer gezellige dingen aan de wand komen.' ,TV-kijken moet elke Jongen en meisje voor zich zelf weten. Meestal staat dat ding uit en heeft niemand behoefte om er naar te kijken. Ja, soms, dan is er een goed programma, maar dan kijken we ook met zijn allen.' Midden in het centrum van Terneuzen staat een vleugellamme molen op een heuveltje verscholen tussen huizen. Langs een tegelpad komt men bij de matglazen voordeur. Maar ze is toch niet zo werkloos als de buitenkant wel doet vermoeden. De dikke muren omringen een houten bar, banken, een warm inte rieur en een kachel. Het is de jeugdsoos van Terneuzen, genaamd Jk Molen'. Van lieverlede heeft deze soos steeds meer het karakter ven een prettige en leefbare huiskamer gekregen. 'In de loop van de tijd hebben wij allerlei oude rommel van huis naar de soos toe ge- eleept', leggen de Jongelui. Zij vertelden ons over de toestand en de gang van zaken in hun jeugdsoos. Enkele namen: Petra de Waal Nancy Kolman, Niek Zwikker, Simon de Bree, Jean van Eyck, Piet Openneer, Anneke Zwikker, Henk van Overveld en Caty Pladdet Het interieur is volkomen afgestemd op 'de smaak van de jongelui zelf, echt zoals zij het willen. En dat is de bedoeling. Bijna dagelijks komt de vaste groep van jongeren op deze plek bij elkaar. ,Het ii logisch dat wij hier komen om elkaar te ontmoeten Je kunt hier tenminste in een leuke groep gezellig met elkaar praten. Een strak programma is helemaal niet nodig. Volgens mij behoeft een soos helemaal geen programma's te hebben. Dat is niet creatief. Dis cussie vanuit de groep is creatief genoeg. Vooral 's winters is het fijn. dan kruipen we dicht met zijn allen rond de kachel, eten koeken en drinken koffie. Af en toe gaan wij met een heel stel naar de film Na afloop komen we dan terug in de soos en kletsen we wat over zo'n film na. Dikwijls worden er ook films door de leiding gepresen teerd. Uitsluitend wanneer we een werkelijk belangstelling hebben. Neen, een andere bar, een commerciële, trekt ons niet zo erg. Er zijn veel te veel andere mensen Hier in de soos is het veel intiemer. Heus niet om met elkaar te vrijen, want dat doen we gewoon niet Als het eens voorkomt dan moet het niet te lang duren, want dan ver bieden wij het juist. Je moet zelf inzien wat wel of niet kan.' .Iedereen mag hier binnenkomen, maar je ziet hier niet zo gauw nieu we gezichten. Als je in je eentje binnenkomt dan voel je je vooral in zo'n kleine ruimte snel als een vreemde eend in de bijt. We staan helemaal niet afwerend tegenover welke nieuwelingen dan ook. We zullen ze juist opnemen, maar de meeste hebben drempelvrees om hier alleen te komen. Iedere jongen of meisje van elke stand of rang accepteren we direct, ook als we merken dat hij homofiel ls. Dan behandelen we hem niets anders dan een ander. Waarom rouden we?' .Het is wel zo. dat er altijd meer meisjes dan jongens komen. Door de week zitten we meestal met zo'n twintig jongelui bij elkaar. Aan het eind van de week is het vaak veel drukker, maar nooit té, want er kunnen in deze ruimte niet meer dan vijftig Jongens en meisjes. Hoeveel jongeren er ook zijn, het is heel normaal dat da leiding soms afwezig Is, want we maken er heus geen rommeltje van. We beschouwen Loos, die hier de leiding heeft, trouwens helemaal niet niet .leider' want hij doet in alles heel gewoon en fijn mee. Ja na tuurlijk als het er op aankomt, dan zien we in hem wel degelijk de baas.' Wij zijn er niet op tegen, als de soos ook zondag open zou zijn. We zouden het zelfs heel prettig vinden, dan weet Je in ieder geval waar je ergens binnen kunt vallen. Zeker is er een aantal, dat niet zal komen, maar dat heeft te maken met de godsdienst Wij hopen zelfs dat het nog eens zover komt dat de soos constant open Is.' Nieuwe gebouwen tussen oude gebouwen, een massaal complex, de grootste van de twee herbergt de jeugdsoos ,De Veste', de enige plei sterplaats voor tieners uit Goes en omgeving, die een aantal avonden per week een onderonsje willen hebben Het kost wel even tijd alvorens Je soos zijn juiste gedaante heeft gekregen, want de hele soosinrichting ligt of staat opgeslagen in een hoek van de ruimte. Dat komt doordat het zaaltje nog wel eens voor iets anders wordt gebruikt. Maar de meubelstukken en de versierse len zijn vrij snel aan te brengen. De bar van een houten palisade schuift men in één stuk langszij de keukendeur. Een zitje is snel ge formeerd en de visnetten worden aan de haakjes bevestigd, die zorg vuldig op onzichtbare plaatsjes zijn Ingedraaid. Een plafond van tal- Mie appelkistlatjes in alle kleuren van de regenboog drukt de hoogte van het lokaal iets neer en geeft een apart cachet aan het geheel. Hei is een eigen creatie van de jongelui. Maar nu klinkt al weer de kreet e,r moet nodig wat anders komen, want deze latjes gaan stierlijk ver velen. De jongelui hebben het erg naar hun zin in ,De Veste', hetgeen duide lijk uit het gesprek met hen naar voren komt. Piet Geldof, Rob Stra- ting, Conny Torbijn. Henk Prummel, Tineke Bilderbeek, Gert Groo- ten, Tom Franken, Milly van Minde, Tonny Heijboer, Kara van Hoorn en Kees Polder zijn tieners, die op woensdag-, of vrijdag- of zaterdagavond graag hun vertier zoeken in de soos ,De Veste'. .Voor ons hoeft er in de soos echt geen bier geschonken te worden want dan krijg je meteen een zuipfestljn. - Nou, ln besloten kring op vrijdagavond iets onder de kurk te hebben lijkt me toch wel lekker! - Neen, dan krijg Je veel te snel een kroegidee, en dat i« niet de be doeling, want het is hier geen café.' ,Ja, een jeugdcafé in het centrum van de stad zou best prettig zijn Vooral wanneer die voortdurend open is, zodat je na schooltijd of 's avonds voor je huiswerk of eigenlijk wanneer je maar wilt ln je eigen sfeer kunt neervallen en wat drinken. Neen, zo'n ruimte moei niet in Goes-zuid zijn, dat is voor velen van ons niet aantrekkelijk en bovendien veel te ver weg. Het stadscentrum geeft veel meer ge zelligheid. Wij hebben echt wel behoefte aan zo'n ruimte. Maar dat neemt niet weg, dat ,De Veste' oergezellig is en zo langzamerhand een begrip is geworden Ontzettend veel tieners trekken naar J3e Veste'. Nog steeds komen ze niet allemaal. De Zeeuw ls nu eenmaal van nature een beetje kat-uit-de-boom-kijkerig" en dat kun je door trekken op de jeugd.' Vrijen mogen we hier niet. Het zou te aanstekelijk werken en we vinden het ook geen gezicht. Om een zoentje geven we niet maar ze moeten niet een half uur lang op de bank aan elkaar gekleefd liggen Om die reden is de bank ook door de leiding weggehaald, want hij was een grote verleiding. Gaat een stelletje zitten vrijen, dan wordt er na verloop van tijd iets van gezegd.' .Inderdaad zouden wij veel aan dit nieuwe gebouw willen verande ren. Nu is alles nog te nieuw, maar we weten gelukkig dat het pand snel oud wordt. Er mag nog veel in gebeuren En men heeft natuur lijk niet vooruit aan ons gevraagd hoe wij de indeling zouden willen hebben. Dat is onmogelijk. Maar ondanks dat, komen wij graag hier en vooral, sinds er niet zo vaak allerlei geinviteerde sprekers op treden wordt soms de soos steeds drukker bezocht. We kunnen be slist allemaal goed met elkaar opschieten. De godsdienst doet er niet toe. Drukteschoppers en herriemakers weren wij. Als die namelijk merken dat we niet van die lui gediend zijr. dan blijven ze automa tisch weg. Zeker ook, omdat hier toch geen bier getapt wordt. De jongelui komen overal vandaan. Van het platteland en uit de stad. Verschil tussen deze twee groepen is niet te merken, in ieder geval niet bij de jeugd. Daarvoor leven we toch al in een heel andere tijd.' Een pas gerestaureerd pand met een heel hoog opstapje voor de deur en een trapgevel. De voordeur inspireert schrijflustigen nog wel eens om een opschrift neer te pennen: .leve ons bordeel'. Na ontdekking moeten de tieners van jeugdsoos .D Globe' de letters weer even snel verwijderen als ze er zijn neergeschreven. Zich zo gek vermaken uiten ,De Globe' betekent voor veel tieners zich minstens ook zo «elc gedragen in ,De Globe' P?°r '®n§e gangen en over draaiende en krakende trappen, ook wei an ^an men *n een van kamers komen. Er is een parte televisiekamer en een sport en spelkamer. Vooral de tv-kamet een geliefd plekje van de jongelui, maar dat houdt niet in dat ze inderdaad de hele tijd naar het biauwflikkerende beeld kijken. Het betekent meer; gezellig bij elkaar zitten. Binnen niet al te lange tijd krijgen de tieners de zolder tot hun be schikking, die is dan helemaal omgebouwd tot 'n Intieme jeugdbar Zo eentje zal men niet elders in Zeeland aantreffen. Eerst een heel huis doorcrossen, veel trappen klimmen om uiteindelijk in het do mein van de tieners te komen. Nu volstaan de Vlissingse jongens er meisjes nog met de huidige ruimte en dat is: het gehele gebouw door De jeugd die er komt, is een aparte groep jongelui, die uiterlijk wordt getypeerd door hippe of beatnikkerige kleding en lang haar. Zc bellen aan om binnen te kunnen. Ze mogen hun gang gaan als ei maar niets wordt vernield, want dan zijn de poppen aan het dansen en wordt de zaak door de jeugdleiding tot op de bodem uitgezocht; wie of het heeft gedaan. Zelden komt het voor, want zij weten dat zij zichzelf er mee hebben. In een wijde cirkel zitten aanvanke lijk jongens en later ook meisjes bij ons te vertellen over wat hen aantrekt om naar .De Globe' te gaan. Trudy Kikkert, Astrld Blok Marijke Czech. Peter Zonnevijlle, Jan de Smit en Jan Minnaar aan het woord. Waar moet je in Vlissingen anders naar toe? Hier mag je tenminste lekker gek doen. Het is toch leuk om met elkaar een beetje keet te schoppen. Naar de televisie kijken we niet zo vaak, dat doen we al- een als het de moeite is. Natuurlijk komen we hier voor de leuke neisjes. Met hen dansen? Neen. dat doen we nooit. Het is veel ge zelliger om een beetje met elkaar te rotsooien. Meestal gaan we mei sen heel stel tegelijk naar hier. Als we iets willen afspreken., dan ontmoeten we elkaar in ,De Globe' Dat is de beste plek. Kan nooit missen.' .Het lijkt ons wel mieters straks zo n bar boven te hebben. De ruimte waar we nu zitten, is een beetje saai en kaal. Ja, we doen zo af en toe wel wat aan de sfeer. De televisiekamer bijvoorbeeld hebben we met een heleboel jongens geschilderd. Verder doen we er niet zo veel aan. Maar dat is toch niet belangrijk als je maar lol hebt' Hemstede steekt soms zijn neus om de hoek van de deur om te kij ken of we niet liggen te vrijen en malle dingen uithalen. Het is een fijne vent. maar we zijn hem altijd te vlug af. Maar dikwijls is hij nog vlugger dan wij. Maar dan kan hij best tegen als we maar geen rotsooi trappen en de boel afbreken. Maar. ja, wat wil je als je gein hebt, dan kan er ook wel eens wat kapot gaan. Ergens anders zou den we niet naar toe willen. Daar mag tóch niks.' Twee grote Middelburgse herenhuizen aan elkaar staan tegenovei «en parkeerplaats. Als men er recht vóór staat, dan is het rechterhuis de ruimte, waarin de neutrale sociaal culturele stichting zijn club werkactiviteiten houdt. Het linkerpand moet het imperium van de iddelburgse tieners zijn. Piekfijn verzorgd ziet alles er aan de bin nenkant uit. Maar wat een matige belangstelling tonen de Middel- urgse tieners voor deze ruimte, die is ingericht om voortaan als be- eten ontmoetingsplaats te fungeren. Waar is het aan te wijten dal Migen en schrijven slechts zeven jongens en niet één meisje op een ^dagavond deze tienersooe vullen. Een halfronde tapkast, waarachter overigens alleen limonade wordt geschonken, staat in het hoekje. In de andere hoek staat een rieten zithoekje weggemoffeld. Kris en kras tegen de muur een paar platen met beatsterren. ze moeten als decoratie de aankleding wat opfleu ren. Het grootste gedeelte van de soos wordt in beslag genomen door het groene veld van een biljarttafel. De jongelui zijn wel tevre den met de ruimte maar niet tevreden over het beleid. Zeven jon- engs praten over het euvel: .weinig animo voor onze .Old Slum'. Het zou volgens hen aan de leiding liggen, maar beslist ook aan de geringe produktiviteit en creativiteit die de jongeren zelf aan de dag leggen. Hans Vis, Kees Mienekus, Bram Gilds, Rinus Poortvliet, Henk Kruijs en Jan Gilde geven hun mening over de toedracht in de tie nersoos ,01d Slum' te Middelburg. We hebben een paar keer al een lijstje met diverse wensen opge steld. De materiële wensen worden voor het merendeel wel ver vuld, maar we zouden zo graag wat meer zeggenschap in het soos- beleid willen hebben. Maar het schijnt altijd bij het grote bestuur op bezwaren te stuiten. We zouden veel meer aan de soos willen ver timmeren en veranderen, maar nooit is er geld, zodat niks kan en al les dus ophoudt We hebben al heel wat aan de ruimte opgeknapt, maar telkens konden we het nit afmaken, omdat er dan geen geld meer was.' .Veel te vaak loopt de leiding tussen ons door. De laatste juf die wij hier hebben ghad, liet ons nooit alleen. Eerlijk gezegd konden we met zo goed met haar opschieten. Ja, soms dan deed ze wel eens mee. Er zouden hier vast meer jongens en meisjes komen, als er geen lid maatschappen behoefden te worden betaald, want dat zien wij als een grote handicap. Wij zouden het hier dan veel gezelliger kunnen nebben met meer jongelui.' De periode vóór het opknappen van deze ruimte hadden we hiernaast dikwijls heel gezellige avonden. Maar nu we een eigen ruimte heb ben zie bijna geen tiener. Misschien komt het ook wel doordat de drankjes nog wat te duur zijn. Voor deze prijs gaan de jongelui liever naar een commerciële tent. Het zou hier echt wel betei nnen en wij hopen ook dat er iets gaat veranderen in de toekomst dnt zoals nu, lijkt het op niets en toch willen wij nergens anders naar toe.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15