De Grote Ruil-In-Winst. ZELANDICA Hulster koor zingt in kerstsfeer Jarige man, blije man, in dit gebied gaan de spaarbanken samenwerken: omu nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat altijd n verfrissende verrassing, e Ellewoutsdijk doet mee aan metingen luchtverontreiniging Administratieve geschillen voor gs MIDDELBURG ONTSLUIT KLEIN INDUSTRIETERREIN ORANJESCHOOL SLEEPTE DE WISSELBEKER IN DE WACHT VRIJDAG 24 MEI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND fN HET DELTAGEBIED De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardlngen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Aiblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nulsspaarbank Middelharnls- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zlerikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank Bambus shave lotion Numet GRATIS h1°',^ handige verstuiver (waarde f3,25) ''#i-I Idee voor cadeau v-a.f5.95 (ADVERTENTIE!) Kwekelingen bezochten Berlijn Een groep 5e klasleerlingen van de chr. kweekschool te Middelburg heeft een bezoek gebracht aan Berlijn. Mede dank zij de voortreffelijke diensten van de Duitse studentenuitwisselingsorganisatie kon een zeer gevarieerd programma af gewerkt worden. Er waren een tweetal lezingen over de problematiek van Berlijn en de beide Duitse staten, afgewisseld met rondrit ten door West- en Oost-Berlijn. Verder kon men genieten van cultuurmanifesta ties als de opera La Traviate, een Ger- schwin-concert in de Philharmonie, en enkele musea. Ook werd een bezoek ge bracht aan de Padagogische Hochschule. Een bezoek aan diverse hospiteerscho- len leverde goede informaties op over ,het vak'. Deze activiteiten werden afgewisseld met vrije uren. waarin de deelnemers op eigen gelegenheid West- of Oost-Berlijn introkken. prijs en de jongensploeg van de zesde klas veroverde een derde prijs. De Frans Naereboutschool. die bij atle tiek de vijfde plaats veroverde, deed het bij slagbal ook goed. De meisjes van de zesde klas wei-den eerste en de jongens van de vijfde klas behaalden een tweede plaats. De trekpleister van dinsdagmiddag was het estafettelopen. Bijna alle; twee duizend kinderen stonden j langs de lijn om hun ploeg aan te moedigen. Het hele korps van onder wijzend personeel en kwekelingen was nodig om de massa van de sin telhaan te houden. De finale wedstrijden slagbal trokken minder belangstelling dan voorgaande jaren, maar het .Hup VSV, Hup VSV- feschreeuw was er niet minder om. tslagen atletiekwedstrijden: 1. Oran- schooï, 2. J.H. van Dalesmool, 3. A.H.S. Stemerdingschool, 4. Jan Ligthart- school, 5. Frans Naereboutschool, 6. Sint-Jacobschool, 7. Vlissingse School Vereniging, 8. Jacob Catsschool, 9. Sint-Petrusschool en 10. Julianaschool voor CVO. Uitslagen slagbal: Vijfde klas meisjes: 1. Vlissingse School Vereniging, 2. Sint-Jacobschool en 3. Oranjeschool. Vijfde klas jongens: 1. Vlissingse School Vereniging, 2. Prins Willem- school en 3. Jacob Catsschool. Zesde klas meisjes: 1. Frans Naere boutschool 2. Vlissingse School Vere niging en 3. Sint-Jacobschool. Zesde klas jongens: 1. Prins Bernhard- school. 2. Frans Naereboutschool 3. Vlissingse School Vereniging. Maak nu een Ruil-ln-Winst van (7.50, f 10.-. f 15.- of f20.- op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo lang wilt kopen. Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst IN HET NAJAAR GRAMMOFOONPLAAT KRUININGEN ,Nee, dat doen we nog eens. We moeten meer crescendo maken. Opgelet'. Diri- Ct Jo Ivens heft dê armen. Het r vóór hem ademt als één man in. Dan, op een teken, zetten de stemmen in. Ditmaal is het juiste crescendo er wel. Ivens veegt te vreden zijn voorhoofd af. In de hervormde kerk van Rrui- ningen is het Hulster gemengd koor bezig met opnamen voor een grammofoonplaat. Ditmaal zijn net kerstliederen, sommige be werkt door dirigent Ivens zelf. Hjj heeft voor de opnamen opnieuw de keus laten vallen op het 16e- eeuwse kerkje, dat kan bogen op een uitstekende akoestiek. Daar naast is ook het orgel voortref felijk. Op deze kille meiavond is de kerstsfeer in het kerkgebouw ver te zoeken. Vóór in de kerk staan de ruim 80 koorleden bijeen. De banken zijn leeg. In plaats van mensen staan en hangen er overal microfoons. Een dikke bundel ka bels verdwjjnt door een half ge opende deur naar de consistorie. De kaarsenkronen branden elek trisch. Eén zwakke poging is er gedaan iets van de sfeer van kerstmis op te roepen. Op een luidspreker prijkt een miniem kerstboompje, nog geen tien cen timeter hoog met een voetje van rood plastic. Terwfll het koor zingt verschui ven technici nog iets aan de mi crofoons. Ivens brengt correcties, aan in de uitvoering. Hij infor meert erf de organist hem goed kan zien. .Zou het zo gaan. me neer Van Marion?' Na een beetje schuiven klinkt van het orgel een instemmend gebrom. Uit de luid spreker klinkt de stem van de on zichtbare technicus in de consis torie met een advies voor be geleidende musici. Na ruim een half uur proberen en corrigeren zegt de luidspreker: .We gaan de eerste opname maar eens proberen'. Ivens geeft zijn koor nog vlug het advies aan kerstmis 1968 te denken. .Dan komt het best in orde'. Iedereen maakt zich klaar. .Attentie', roept Ivens, .opname binnen 5 tellen. Vijf, vier, drie... het koor barst los: .vientioino de diciembre'. Als het geluid helemaal verklonken is loopt Ivens haastig naar de con sistorie. Even later komt hij op gelucht terug. ,Het Is goed'. Toch ivordt de opname voor alle zeker heid nog eens overgedaan. Dit keer gaat het minder vlot. Twee of drie keer moet er opnieuw be gonnen worden. Dan plotse ling is het weer gelukt. Ivena loopt weer naar de consistorie. Sneller dan de eerste keer is hij terug. .Fantastisch. We gaan ver der'. De tweede opname gaat niet min der snel dan de eerste. De hele geschiedenis van uitproberen, re peteren, corrigeren en tenslotte opnemen herhaalt zich. ,Les anges dans nos campagnes' staat ten slotte op de band. Nummer drie -- .Jesus chez les bretons' is aan de beurt. Het is bepaald niet warm in de kerk, maar toch gaan de meeste jasjes uit. Ivens diri- feert in hemdsmouwen. Kort na l uur gisteravond gaan de lich ten in de kerk uit. De koorleden zijn haastig in de bus gestapt om de laatste boot naar Zeeuwsch- Vlaanderen te halen. De volgende avond moeten ze weer In Kruinin- gen zijn om de rest van de opna men te maken. Opnieuw zal de kerk zorgvuldig afgegrendeld wor den om storende nieuwsgierigen buiten te houden. En opnieuw zal een kleumende politieman er voor zorgen dat de opnamen geen hin der ondervinden van knetterende bromfietsen of ander verkeersla waai. Het gemeentebestuur van Kruiningen besloot met het oog hierop zelfs de straat af te slui ten. De stereolangspeelplaat die tenslotte uit de opnamen zal resul teren, zal dertien kerstliederen be vatten. De plaat komt in het na jaar op de markt. De kerk van Veere bezat van binnen nog aanzien en overblyffels van vorige schoon- heid, tot dat op den 25 Mei f686, zynde een Zaturdag haar liet onheil trof, dat door onvoor- I zichtigheid en misschien moedwil van Lootgie- ters, dezelve geheel afbrandef In het tijdschrift Antiek. 2e jaargang no. 10, schrijft dr P.K. van D aaien over een onbekend gezicht op Veere met de brandende kerk. In de Verslagen der Rijksverzamelingen van Geschiedenis en Kunst over 1965 wordt als maker met een vraag- teken genoemd J E. Segars. Van Daalen noemt de toeschrijving niet direct verwonderlijk, want deze in 1624 te Antwerpen gebo- 7-en schilder schilderde in 1669 een gezicht op Veere, gezien van ongeveer hetzelfde punt. Bij dit zich in het Zeeuws Museum te Middelburg bevindend schilderij is evenwel de Grote Kerk centraal in de compositie geplaatst, terwijl de horizon iets hoger ligt. Bij nadere vergelijking blijken etvenwel de volgende grote ver- schillen. Het penseel op het schilderij met de brandende kerk is veel groter gevoerd dan op het werk van Segars. dat subtieler en toniger van colorlet is. Door vergelijking met een stadsgezicht op Vlissingen uit 1670 en een gezicht op de Maas bfj Rotterdam, beide door G. Pompe geschilderd, concludeert Van Daalen dat het ge- zicht op Veere niet de brandende kerk aan Pompe moet worden toegeschreven. De schilderijen hebben dezelfde wait boers aan- I doende figuratie en de gezellige bijna verhalende echi'.dertrant .van een kunstenaar, die weet dat hij artistiek gezien bij de twee- de violisten helemaal achteraan zit en die daar tecreden mee is". l Het schilderij van Veere met de brandende kerk is in langdurig bruikleen gegeven aan het Museum JDe Schotse Huizen' te Veere. Het in de aanhef genoemde citaat ia uit Een 1 ge Zeeuwsche Oud- heden, en wel het derde stuk, behelzende een beschrijving der stad Veere, door Jacobus Ermerins, 1792. De loodgieter staat ln de geschiedenis van de Nederlandse monumenten nu niet bepaald gunstig bekend. lm het geval van de kerk van Veere verbrandde de kleine toren, maar de zware zijmuren en de grote toren ble- ven staan. De meeste grafzerken waren gebarsten, de pilaren ont- J zet en gescheurd. .Deze brand begon in den namiddag om half vyf uuren en de savonds om tien uuren, waren de drie aaneen- I staande kerke, te weten de Groote, Kleine en Schotsche alle in puin en assche verteerd'. Maar zegt Ermerins, met treuren en weeklagen was de ramp niet te herstellen. In de eerste plaats moest worden gezorgd dat de openbare godsdienst kon worden uit- geoefend. De eerstvolgende zondagmiddag werd uit een van de ven- sters van de stadhuiszaal gepreekt, terwijl de toehoorders zich op de trappen en op de markt bevonden. Verder werden allerlei ge- bouwen ln orde gebracht om de godsdienstoefeningen voortgang te doem vinden. Met Ijver werd aan het herstel van de kerk begon- nen, zoodat op den 4 Juli 1688, het herbouwen ln zooverre was gevordert, dat daar weder het eerst door Do. Duvelaar den Go da- dienst is verricht'. Maandagmiddag besloot de gemeont»- raad van EUewoul»d:jk mee te wnrtcem aan het meten van de lucfttverontretal- g.ng. De heer W. P. Adriaarwe werd be ëdigd als gemeentesecretaris en zal 1 Ju ni in functie treden. Een besluit tot wijziging van de begroting 1967 werd goedgekeurd en een voorlopige llng van de rekening, dienst 1967 had eveneens plaat». Deze rekening sioo* mei een batig saldo van 3602,69. Het voorstel om de wedden der wet houders te verhogen en te brengen op 'n bedrag van 1668.- per jaar, ingaan de 1 januari 1968 werd aangenomen. Een besluit tot wijziging van de erf- pachtovereenkomst, aangegaan met L. de Broekert werd g<x-dgek«jrd en de -anon bepaald op 50,- per Jaar. Bo- i sloten werd een pachtherzienmg voor de gronden van de gemeente aan te vragen. In de vacature van gemeente-ontvan ger per 1 Juni werd de heer L. J. Lo zieree, le ambtenaar ter secretarie te Borssele benoemd, daar bij koninklijk [besluit de gemeenten Ellewoutsdijk en iBorasele slechts één ontvanger mogen I hebben. Uitslag van een wedvlucht vanuit Ctaey van .Zierick' te ZlerikzeeA. M. Ber- revoets 1. Fr. Maljs 2 en 4. H. Slagboom 3. P. Flikweert 5, 6. 8 en 9, Jac. Ver wijs 7, M. M. v. d. Wielen 10, A. J. Stoutjesdljk 3. MIDDELBURG - De eerste kamer tor be handeling van administratieve geschil len uit gedeputeerde staten van Zee land heeft dinsdagmorgen het beroep behandeld dat de heren C. Sanders# te Schone en M. SInke te Kapel le heb ben ingesteld tegen het besluit van de burgemeester van Kapelle waarbfl aan de heer J. Meulpolder te Kapelle vergunning werd verleend voor het vervoer van personen met een huur auto. Uit het betoog van de lastellers van het beroep viel af te leiden dat er op een zo klein grondgebied waarop de heren hun bedrijf uitoefenen eigenlijk geen ruimte is voor nog een huurauto- bedrijf. De vertegenwoordiger van de rijksverkeersinspectie onderstreepte dit ter zitting. Namens de gemeente werd het standpunt toegelicht door de heer Viergever. De heer W. Bek ging ln be roep tegen een besluit van b en w van Hoedekenskerke waarbij afwijzend was beschikt op zijn verzoek om verlenging van de geldigheidsduur van zijn ver gunning voor het vervoer van perwo nen met een huurauto. Burgemeester mr Somers wees er op dat tot Intrek king was besloten naoat was gebleken dat de heer Bek zijn vergt mnTng niet meer exploiteerde. De heer Bek liet we ten dat hij eigenlijk er net weer aan toe was om deze vergunning te benut ten. Tot slot behandelde de kamer udt gs het door de heer J-J. Riemen# uit Hoek ingestelde beroep tegen het water- schapsbesluit tot afwijzing van zijn be zwaren tegen heffing van geechot van enkele percelen ln de gemeente Hoek. Het ging daarbij over de kwalificatie van de grond. In de drie zaken zet ga schriftelijk uitspraak doen. (ADVERTENTIE) Schoolsportdagen Vlissingen Estafettelopen had meeste belangstelling VLISSINGEN - ,Ik zal jullie niet langer in spanning houden. De winnaar is de Oranjeschool' Dit zei wethouder F.G. Smit van Vlissingen, die op het hoofd- vcld van het sportcomplex aan de Iris laan tie prijzen van de schoolsportda gen voor do Vlissingse lagere scholen uitreikte. Hierna steeg een oorverdo vend gejuich op uit de kelen van d< leerlingen van deze school en een min stens even hard gejoel van de leerlin gen van andere scholen. De Oranje- school nam hiermee de wisselbeker o- ver van de Vlissingse School A ereni- ging. De Vlissingse School Vereniging, die deze beker reeds enige malen ach- I tereen in de wacht heeft gesleept, kwam nu niet verder dan de zevende I plaats. Wethouder F.G. Smit deelde de prij zen uit in de plaats \an burgemees ter, drs D. Roemers, die door een ver- radering was verhinderd. Verder werd le uitreiking bijgewoond door wethou der L Fillus er. Hoofdinspecteur J.G, Schutte. De lof die de heren Kh. de Vries. Louwerse, Van der Pluym en al die andere medewerkers, zoais het o- vergrote deel van het onderwijzend per soneel en de leden van EHBO, werd toegezwaaid was volkomen verdiend. Ondanks dat er aan deze sportdagen pen. Zo vlot zelfs dat het organisa tiecomité heeft besloten dat de vierde klassen, die dit jaar bij wij ze van proef meededen, volgend jaar weer mogen deelnemen. Hoewel de Vlissingse School Vereniging bij de atletiek wat teleurstelde maak te zij bij slagbal veel goed. De jongens- ploeg van de vijfde klas en de meis- jesploeg van de vijfde klas wonnen bei de een eerste prijs. De meisjesploeg van de zesde klas behaalde een tweede wordt u nu geboden door alle foto zaken in Nederland. Herhaling-.f 7.50. f 10.-, f 15.- of f 20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe. MIDDELBURG De ontsluiting van het kleln-Industrictcrrein te Middelburg tal dit Jaar nog een feit worden. Thans maakt het verkeer naar en van het ter- reln nog gebruik van wegen, die niet be rekend zjjn op een vlotte doorstroming. Er is nu reeds door de raad goedgekeurd plan dat voorziet in de verbreding en verbetering van de weg Punt-Havendyk, die verder doorgetrokken zal worden en ria een bocht en afrit bfj het Oud Arne- mnids Voetpad op de Oostperkweg zal aansluiten. De uitvoering van het plan houdt onder d6»" j bochten van Nederstraat- Rotterdamse Kaai en Havenstraat zul len worden verbeterd. Bij de Rotterdam se Kaai zullen verder parkeerhavens ko men voor bussen, die passagiers willen meenemen of moeten laten uitstappen. De ontsluitingsweg krijgt bij de Punt een verkeersheuvel. Het bedrijf van de firma Ouwerkerk past niet meer in de nieuwe situatie. Het zal daarom van de Runt moeten verdwenen. Bij de etage- bouw zal een parkeerhaven komen. De bestaande parkeerhaven gaat een stuk achteruit. De lus in de weg. die thans nog mogelijk maakt om de Kleine Werf- straat te bereiken, zal worden afgesne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9