Nieuwe subsidieregeling voor de Zeeuwse jeugdorganisaties NU RIJKSREGELING NIET KOMT, WILLEN GS Extra subsidie bij crm aangevraagd PEREVUUR VOLGENS DESKUNDIGEN IN ZEELAND GEHEEL UITGEROEID Nieuwe periodiek: Veerse Meer Gids Nieuwe verlichting in Vlissingen PRISMA TiuiVc de individuele haarlotion Inventarisatie van de landbouw AMSTERDAMSE ,MISS BEJAARDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 MEI 196t MIDDELBURG Nu voor zover kan worden nagegaan de invoering van een nieuwe rijksregeling voor subsidiëring van provinciale in stanties voor vrije jeugdvorming vooralsnog niet te verwachten is willen ged. staten de Zeeuwse jeugdorganisaties niet langer in het onzekere laten en een provin ciale regeling invoeren. Het college stelt de staten voor daarmee ak koord te gaan. Deze regeling sluit zoveel nodig aan bij de huidige rijkssubsidieregeling vrije jeugd vorming 1963. B|J de subsidiëring wordt onderscheid gemaakt tussen de organisaties, die een rijksbijdrage ontvangen en de organi saties. die dat niet ontvangen, maar niettemin in provinciaal verband ver gelijkbare activiteiten ontplooien. De belangrijkste voorwaarden om voor rijkssubsidie in aanmerking te kunnen komen zijn, dat voor het leidinggevende werk een betaalde deskundige aan de provinciale instantie is verbonden en de subsidiabele lasten tenminste 5000 be dragen. Het rijkssubsidie bedraagt dan 45 procent van de personeelslasten en 40 procent van de overige exploitatie lasten voorzover die voor een bijdrage in aanmerking komen. Gs herinneren de staten er aan, dat de Zeeuwse jeugdraad eerder voorge steld heeft aan" de door het rijk ge subsidieerde organisaties een pro vinciaal subsidie toe te kennen 30 procent en van 70 procent die organisaties, die geen rijks bijdrage ontvangen. Op grond van de destijds (1966) overgelegde finan ciële gegevens werden de kosten toen berekend op 50.000. Dit ver zoek was voor g s onaanvaardbaar, omdat tot nu toe 6000 uitgetrok ken werd en de financiële middelen van de provincie zeer beperkt wa ren. van de nieuwe regeling) een bedrag van 13.000 uitgetrokken. De bijdragen zouden zijn: 5 procent voor wél door het rijk gesubsidieerde organisaties, 45 procent als het rijk niet bijdroeg. De kosten van deze volgens gs toch wel minimaal te achten regeling zijn nu berekend op ongeveer f 15.000. Meer dan de helft van de kosten blijkt dan nog voor rekening van de organisaties. Teneinde voor deze organisaties zo mo gelijk reeds op korte termijn een nood zakelijke grotere financiële armslag te krijgen gelet op hun taken in het kader van de Zeeuwse ontwikkeling zal bjj de minister van crm een geza menlijk verzoek om een extra-activi- teitensubsidie Ingediend worden. Daar dit subsidie een aflopend ka rakter heeft zal als het toege kend wordt volgens gs er zeker Herzien plan voor woonwagenkamp Daardoor zal volgens het college onge twijfeld de aanstelling van full-time deskundige krachten gestimuleerd wor den. Hoewel het aantrekkelijk is mag dit volgens gs niet lelden tot de aan stelling van een zo groot aantal be roepskrachten, dat die elk onvoldoende emplooi zouden hebben. Coördinatie en samenwerking bij personeelsbeleid, dat de jeugdorga nisaties voeren, zal dan volgens hel college een gebiedende eis worden. Zo wel. aldus gs, ter bevordering van zo efficiënt mogelijke besteding van subsidies, als in verband met de ook op het gebied van het jeugdwerk en de jeugdservice groeiende specialisatie. Jaarverslag landbouwschap RIJKSBIJDRAGE f 25,- PER METER MEIDOORN GOES Zeeland is vrij van het pere- nemen deskundigen aan. Ter bestrijding is in hel; vorig jaar 21.690 strekkende meter meidoorn gerooid. Daarvoor is door het rijk een bijdrage an 25 per meter gegeven aan de VERRUIMING Wel voelden gs de noodzaak van geleidelijke verruiming van het provin ciaal subsidiebeleid. In de begroting 1968 was dan ook voor het jeugdwerl op provinciaal niveau (in afwachting VEERE Zeeland heeft er een nieuw periodiekje bij: de Veerse Meer Gids. Een (voorlopig) driemaandelijkse uitgave met allerlei nieuws en we tenswaardigheden over de recreatie in dit nieuwe Zeeuwse watersport gebied. Verantwoordelijk redacteur voor het blad is de heer H. P. Huijs- man, directeur van de recreatiege- meensehap ,Het Veerse Meer'. Hij zegt: ,Er was een schreeuwend ge. brek aan regelmatige informatie over dit gehele gebied. Daarin ho pen we op deze manier wat te voor zien'. De oplaag van de Veerse Meer Gids is bij verschijning van het eerste num mer 5000. Het zal worden verspreid onder gemeentebesturen. haven meesters, watersportorganisaties, departementen in Den Haag, ver schillende VWs en de informatiebu reaus in Antwerpen en Keulen en onder ieder die daarvoor belang stelling heeft. De opzet is bescheiden, acht pagina': Het blad wordt uitgegeven bij druk. kerij Markusse in Wissenkerke. In een ,ten geleide' schrijft de onder voorzitter van het rechtspersoonlijk heid bezittend lichaam ,Het Veerse Meer.' gedeputeerde A. L. van Gees, bergen: .het is van groot belang dat de recreanten, die in het opko mende watersportgebied kunnen worden ontvangen, een zo volledig mogelijke informatie krijgen over de mogelijkheden, daar geboden'. In het eerste nummer van dit nieuwe recreatieblad is een evenementen agenda opgenomen, een overzicht van het bijzonder reglement voor het Veerse Meer, een rubriek voor sportvissers en wat algemene we tenswaardigheden (Haringvreter. Noord-Beveland in opmars, de Camp- veersche toren). Over 'n volle pagina tenslotte een bijgewerkte kaart van het ontwikkelingsplan voor het Veerse Meer. Bijenliefhebbers kregen bijenspeld Op een goed bezochte ledenvergadering van de afdeling Oostburg van de Vereni- Oostburg zijn aan 23 leden van de afde ling verenigingsonderscheidingen uitge reikt, De gouden bijenspeld was aan de leden toegekend omdat zij 25 jaar of meer lid zijn. Onder hen waren er vijf die zelfs al 50 jaar lid zijn. Deze gouden ju bilarissen krijgen eerstdaags de gouden draagmedaille uitgereikt, aangezien deze onderscheidingen niet op tija aanwezig waren. De namen van degenen, die uit handen van hoofdbestuurslid J. Fluyt uit Zierik- zee. de gouden speld kregen aangeboden zijn: J. Lako (Aardenburg). C. J. Man- rond boomgaarden. Door het ministerie en het bedrijfsleven sainen is drag beschikbaar gesteld voor li en van boomgaarden, die door perevuur waren aangetast. Dat staat in liet jaar verslag over 1967 van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap. Het jaarverslag werd dezer da gen goedgekeurd tijdens een vergade ring van de gewestelijke raad. Er werden. 7.000 fruitkisten en 10.000 boompalen ontsmet. Het verslag maakt melding van het overleg, dat is geweest aangaande de afvalwaterleiding' Ber gen op Zoom - Waarde, over de hoog spanningslijnen van de PZEM, over het leggen van gasleidingen door de gasu. nie. de Dow-lelding waterleidingbuizen en de industrieterreinen in het Zuid- Sloe. Voorts staat in het verslag welke punten de gewestelijke raad aan de orde heeft gesteld met betrekking tot de ontwikkeling van Zeeland, tot de tra cés van provinciale wegen, de Dam- menweg over Schouwen, bestemmings plannen, ontwerp-streekplannen en de ontwerp-lijst voor natuurgebieden. In de recentelijk gehouden vergadering van de gewestelijke raad heeft men mei instemming kerinis genomen van de voorstellen van gs inzake de grondwa. terverontreiniging. waarbij volledig re kening is gehouden met de wensen van land- en tuinbouw betreffende het ibruik van beregeningsïnstallaties. 8 wijzigingsvoorstellen met betrek king tot bescherming van de watenvin- plaatsen in Zeeland gaven aanleiding tot uitvoerige bespreking, daar ln dezs voorstellen chemische bestrijdingsmid delen als schadelijke stoffen worden aangemerkt. De raad stelde zich op het standpunt, dat eerst dient te worden aangetoond welke chemische bestrij dingsmiddelen in dit verband schadelijk zijn, alvorens de landbouw beperking-- worden opgelegd. Verder werd noodzakelijk geacht dat bij de inwer kingtreding van de verordening voor de betreffende gebieden, een generale ontheffing zal worden verleend voor de bestaande middelen. neke (Breskens), J. Schi] fdpl Scheele (Hoofdplaat), J. J. de Reu de). Baecke (Hoofdplaat), (Niewuvliet), E. Dekker (Oostburg), E. de Milliano (Waterlandkerkje) W. Verplanke (Oostburg), J. van de Ree (Schoondijke), J. Riemens (Schoondijke). P. J. L. Rijk (Schoondij ke), M. Balkenende (Sluis), O. M. M. Ohms (Sluis), C. G. Dellaert (LJzendij- ke), D. Luteijn (Zuidzande), C. Maes (Aardenburg) en A. Paridaen (St- Kruis). Zij. die de gouden speld kreger maar bovendien ook nog de gouder draagmedaille in het vooruitzicht werd gesteld, zijn: A. Hoolhorst te Oostburg, P. J. de Milliano te Breskens. P. de Fes ter te Sluis, C. H. Temmerman te IJzendijke en A. Burjze te Zuidzande. Verder werd op deze vergadering, die werd voorgezeten door de heer A. Pari daen uit St-Kruis, gesproken over de dit jaar te maken reis. Besloten werd op 8 juni een excursie te maken naar een bfl- enstand te Hilversum. Ook was er voor de leden gelegenheid tot het bestellen van bijensuiker. de voorwaarde aan worden verbon- i VLISSINGEN B en w hebben de den. dat de provincie het geleidelijk raad, die vrijdag 30 mei aanstaande zal overnemen. Dat zal volgens gs j bijeenkomt, een herzien plan voor een tot jevolg hebben, dat de subsidies tijdelijk woonwagenkamp aan de Ooste- j"' Ijjke Bermweg voorgelegd. Er was hier voor reeds een krediet van 57.000 uitgetrokken. Na een gesprek met een vertegenwoor diging van de bewoners van het woon wagenkamp zfjn in het oorspronkelijke plan enkele wijzigingen aangebracht. Zo zal de inrit tot het kamp worden verruimd met 5 meter en inplaats van een afrastering met paaltjes en draad komt er een windsingel en be planting. Het plan voorziet ook in ee was annex toiietgelegenheid bnij elke standplaats, terwijl elke wasgelegen heid een tappunt voor water krijgt. Het aantal standplaatsen is met één uitgebreid tot 16. waarvan de ene helft een lengte van 10.50 meter en de andere helft een lengte van 14.50 meter krijgt. Middenin het kampcentrum is een speelgazon geprojecteerd. Naast twee containers kan elke standplaats van een vuilnisemmer worden voorzien. Het werkterrein wordt in vakken verdeeld. Er waren nog wel meer wensen, doch in verband met de financiële conse quenties en het tijdelijke karakter van het kamp, konden b en w geen vrij heid vinden een extra krediet te vragen. B en w stellen verder voor de kamp gelden enigermate te verhogen tot O.50 per dag of 2.50 per week. CURSUS ONTWIKKELING ZEELAND AFGELOPEN MIDDELBURG Ook volgend Jaar zal waarschijnlijk weer een cursus .Ontwikkeling van Zeeland' worden ge organiseerd door ZVU en Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De eerste cursus over dit onderwerp, die dezer dagen is afgesloten telde 180 deelnemers. Meer kon men niet kwijt in de provinciale bibliotheek waar de cursus werd gegeven. De cursus stond onder leiding van de heer M. P. de Bruin, adjunct bibliothecaris van de provinciale bibliotheek. Namens de cur sisten bedankte de heer H. v. d. Briel uit Middelburg de heren De Bruin en J. H. Wigard van de biblio theek. Zij waren de voornaamste cur susleiders. Het gezelschap cursisten be landde in Zoutelande tijdens de laatste excursie, over Walcheren, die tot de cursus behoorde. Andere bezoekers wer den gebracht aan de abdijgebouwen in Middelburg en aan de hervormde kerk in Kapelle. De architecten ir H. de Lussanet de la Sablonière en H. Jan- se, verbonden aan respectievelijk rijks gebouwendienst en rijksmonumenten zorg. gaven hierbij een toelichting. De cursisten kregen een inzicht in de geschiedenis van de provincie, de arche ologie en de bodemkunde, het Zeeuwse landschap, bouwkunde en monumenten- moet te komen aan de door de land bouw ingediende voorstellen betref fende de te volgen procedure bij het leggen van de persleiding. Met belanghebbenden zal op korte termijn nader contact worden op genomen. In verband met de door een aantal land- en tuinbouwers ondervonden moei lijkheden bij de import van bestrij dingsmiddelen is inmiddels de mede werking van het dagelijks bestuur het landbouwschap gevraagd, om trachten een voor de praktijk bevredi gende regeling te bewerkstelligen. Door hei landbouwschap zijn terzake reeds stappen ondernomen. De wensen van de georganiseerde land bouw met betrekking tot het ontwerp- streekplan Midden-Zeeland zullen na der worden voorgelegd aan de betref fende deskundigen uit de staten, zulks in verband met de aanstaande behande. ling van het ciale staten. De raad nam afscheid van de heer J. L. Lukaart, die sinds 1948 voor de ANAB ritting had in het bestuur van de stich ting voor de landbouw en van de ge westelijke raad. Onderwij smutaties in Vlissingen VLISSINGEN In verband met de opheffing van de Bonedijkeschool, het terugbrengen van de Jacob Catsschool tot een school met 6 leerkrachten en het vormen van zes leerjaren aan de Paauwenburgschool is het mogelijk de per 1 augustus aanstaande overtollig wordende leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs in Vlissingen te her plaatsen. B en w stellen de raad voor met ingang van 1 augustus aanstaande de heer R. E. Velthuizen te verplaat sen van de Bonedijkeschool naar de Paauwenburgschool, mejuffrouw A. M. de Korte van de Bonedijkeschool naar de Bouwen Ewoutschool, mejuffrouw E. W. J. Slabbekoorn van de Bonedijke school naar de Vincent van Goghschool, mevrouw C. P. Hoogvliet-van Weele van de Vincent van Goghschool naar de Paauwenburgschool en de heer J. C. Cornelis van de Jacob Catsschool naar de Paauwenburgschool. Verder willen b en w per 1 juli de heer P. H. Cornells, hoofd van de Bo- I» 1 1' nedijkeschool naar de Jacob Catsschool rprs PiniïlP overplaatsen en de heer J. Oosterling. 51 hoofd van de Jacob Catsschool naa>* De raad nam met 'voldoening kennis! de Bonedijkeschool. Met ingan» van - ix augustus zal aan de heer Oosterling van het besluit Bergen op Zoom. om alsnog tege. Op verschillende plaatsen in de gemeente Vlissingen zal de verlichting uitgebreid en verbeterd worden. Hiervoor wordt aan de raad een krediet van 5000 gulden gevraagd. De verlichting in de Irenestraat Oost-Souburgtussen de Nagelenburg- singel en de Ritthemsestraat, moet wor den gewijzigd en aangevuld. Door bij plaatsing van vijf nieuwe lichtmasten en het verplaatsen van de. vijf reeds aan wezige masten, zal de onderlinge licht mastafstand aanmerkelijk verminderd worden. Kosten: 3750. De gloeilampen van de 15 lichtmasten aan de Nieuwe Vlissingseweg vanaf de brug bij Souburg tot de gemeentegrens met Middelburg moeten vervangen wor den door HPL-verlichting. Resultaat: meer licht, minder stroomverrbruik. Kos ten: 750. In de Dorpsstraat (Ritthem) tussen de Zandweg en de muziektent moet een lichtmast worden bijgeplaatst. Kosten: 500. ongevraagd eervol ontslag worden leend als hoofd van de Bonedijkeschool, wegens opheffing van deze school. B en w stellen ook voor op zijn ver zoek aan de heer C. Jentmk, leraar aan de gemeentelijke uts eervol ontslag te verlenen met ingang van 1 augustus aanstaande en aan de heer H. W. Zwa german als hoofd van de openbare ulo. De datum van dit laatste ontslag zal nader door b en w worden bepaald. Middelburgsestraat wordt verbeterd VLISSINGEN B en w van Vlissingen stellen de raad voor een gedeelte van de Middelburgsestraat te Oost-Sou burg te herstraten. De oostzijde van deze straat zal dan worden voorzien van een trottoir en een parkeerstrook. Bovendien zal de Middelburgsestraat, voorzover deze in het uitbreidingsplan Souburg-Noord ligt, worden verbrepd KERKNIEUWS Mgr Jos. Plasschaert 40 jaar priester HULST In het bejaardentehuis te Hulst zal mgr. Jos Plasschaert, oud-pre sident van het Bredase groot-semina rie. zondag 2 juni (earste pinksterdag) zijn 40-jarig priesterfeest vieren. De ge zondheidstoestand van de jubilaris is zo slecht dat hij geen bezoek kan ont vangen. Mgr. Plasschaert vult zijn da gen met lezen. Dit was voor enkele oud- leerlingen van hem aanleiding tot een verzoek aan de vrienden, die mgr. Plas schaert zich in het verleden heeft ge maakt onder rijn oud-leerlingen (lyce um Breda, seminarie Hoeven), oud-pa rochianen (Hulst, Breda, Etten) en oud- collega'3 uit de verkennersbeweging: om hem een brief te zenden bij voor keur in grote letters en met een flinke ruimte tussen de rebels. De brieven zullen worden verzameld in kiembanden en hem op zijn feest worden aangebo den. Ds A. J. Radder overleden KAMPERLAND Ds A. J. Radder, emeritus predikant van de gereformeer de kerk van Kamperland, is dezer dagen nog onverwachts op vierenzestig jarige leeftyd te zijnen huize te Soestdijk over leden. De begrafenis zal vanmiddag (maandag) 20 mei plaatsvinden op de hervormde begraafplaats te Soest, na dat vooraf om half twee in de Juliana- kerk te Soestdijk een rouwdienst is ge houden, Arie Johannes Radder werd op 9 maart 1904 te Hoogeveen geboren. Hij bezocht eerst het gereformeerd gymnasium te Kampen en studeerde daarna aan de vrije universiteit te Amsterdam, waar hij in 1934 kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer Radder kort daarna beroepbaar was verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en daarna eerst nog ruim anderhalf jaar te Dedemsvaart werkzaam was geweest als hulpprediker, werd hii op 10 oktober 1937 bevestigd als predikant van de gerefor meerde kerk van Ottoland. Op 20 okto ber 1946 verwisselde de thans overlede ne deze kerk met die van Numansdorp en op 5 februari van de gereformeerde kerk van Kamperland. Deze zijn derde en aan de westzijde worden voorzien en laatste gemeente diende ds Radder van een trottoir en een parkeerstrook. tottlseptember van het vorige jaar D„ totale „oaten „orten op 62.000 geraamd. vroegd emeritaat werd verleend. (ADVERTENTIE) P RI SMA herenhorloge 1) klassiek model in moderne uitvoering - zeer exclusief edeldoublé 119.- V 2) gouden PRISMA herenhorloge 215.- in goud met stalen bodem 155.- FA L. GOUD - ZILVER - OPTIEK Zuidstraat 66 - Westkapelle 'T GOUDDOPPERTJE JUWELIER - HORLOGER Korte Kerkstraat 12 - Goes Walstraat 88 - Vlissingen 1. VAN DE PLASSCHE - JUWELIER Burgemeester Erasmusstraat 4 - Oostburg Telefoon 01170-2629 (ADVERTENTIE) Haartabac is een individuele haarlotion. Bestemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. Haartabac bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met Haartabac geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Haartabac werkt verfris send en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Haartabac in de doserende flacon vanaf f3,95 MAURER+WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND GEMEENTEN HEBBEN EIGEN VERANTWOORDELIJKHEID VOOR VLAGGEN OP 5 MEI DEN' HAAG (GPD) De regering hoeft niet na te gaan welke gemeenten op 5 mei de vlag niet hebben uitge stoken. De gedragslijn van de regering is niet bindend voor de gemeenten, die hebben hun eigen verantwoordelijkheid, Dat deelt, minister-president De Jong mee als antwoord op vragen van pacifistische tweede-kamerlid H. Lankhorst. De veronderstelling, dat in een mede deling van de regering niets zou heb ben gestaan over het vlaggen op 5 mei is volgens de minister-president niet juist. Hij verwijst daarbij naar een com muniqué van de RVD van 7 maart en naar een gelijkluidende pubükatie in de Nederlandse Staatscourant. Mede gelet op publikaties in de pers mag worden aangenomen, dat alle gemeente besturen op de hoogte waren van de gedragslijn. In overeenstemming met wensen van de veizetsorganisaties heeft de rege ring besloten de nationale dodenher denking op 4 mei en de nationale be vrijdingsherdenking op 5 mei niet meer te verplaatsen, maar voortaan vast te houden aan de data 4 en 5 mei. onge acht op weike dagen zij vallen. Op grond daarvan zal altijd op 4 mei van alle departementen en andere rijks gebouwen van 18.00 uur tot zonsonder gang halfstok worden gevlagd. Voor de nationale bevrijdingsdag blijft de regeling van kracht, dat ieder jaar op 5 mei de Nederlandse vlag zonder oranjewimpel zal worden gehesen. De formulieren voor de mei-inventa risatie van de landbouw zijn weer verstuurd. De landbouwers kunnen moeten weer hekend maken van wik Drodi:'-'f er hoogst waar schijnlijk te veel zal zi fri. Wat aLs gevolg heeft du. ..ng en de handel reeds bij voorhaal «eten hoe veel er aan de markt zal komen en wat er hoogst waarschijnlijk te veel zal zijn orii de prijs bij voorbaat kapot te maken. Het is voor mij onbegrijpelijk, hoe de landbouwers kunnen meewerken om hun eigen inkomen te benade len. Want u kunt er zeker van rijn, dat de landbouwinventarisatie alleen tan doel heeft de producent, name lijk de landbouwer te benadelen en de prijs te drukken voor een goed. koop levenspakket ten gunste van de industrie. Ik stel mij de vraag: moeten de industrie en andere pro. duktietakken ook een inventarisatie doen? Ik denk van niet! Ook de in dustrie heeft geen industrieschap pen, zo ver ls men niet durven gaan. Alleen de landbouw en de kleine zelfstandigen zijn op advies van hun eigen voormannen die er brood in zagen voor zichzelf of hun vriemden deze overbodige dure dirigistische geldvermorsende AMSTERDAMin Krasnapolslcy te Amsterdam is vrijdagavond pMiss Bejaarde' gekozen. De eer viel dit keer te beurt aan me vrouw Eannie v. d. Berg (73) uit Amsterdam. Bij gebrek aan de wisselbeker, die nog steeds in het bezit van de vorige miss is, wordt mevrouw v. d. Berg hier door organisator Rob Elson (19) geridderd in de ,Orde van de Kousenband'. schappen op gedrongen, die nergens anders in da wereld En dan durft men nog te bewere dat Nederland een democrat!*!: land is! Ik beweer dat er te wrme vrijheid ls en te veel dictatuur; dit geldt ln hoge mate voor de land bouw. Het wordt de hoogste Uil dat wij van al deze onredelijke over bodige geld verslindende, ten ntó>- le van de landbouwers gemaakt* wetten en Instellingen verlost «or den. En daar ls maar één rradM os namelijk in massa niet isruli-j en of betalen en de BoeeKarW steunen, zolang wij een mde' ot roze regering hebben als nu a O. laatste jaren zal de landbouw a de kleine zelfstandige het gsiaa moeten blijven betaien. Autoraces Zandvoort Volgens ,De auto' zouden er op 13 mei in Zandvoprt autoraces woider, gehouden, welke een hoogtepunt rat net seizien 1968 konden worden. Dl bleek ook wel uit de formidabele in schrijvingen. Met veel nieuwsgier^- heid greep lk dan ook maandag morgen naar uw courant. Maar ook nu weer moeten de autosportlief hebbers zich maar troosten met uit voerige verslagen over allerlei ande re sportgebeurtenissen. Hun sport blijft taboe, ook bij de PZC. Nu gun nen we de kenclub uit Vierwegen best rijn kleurrijk verslag, maar het moet u toch wel duidelijk na dat van de duizenden die zich voo: de autosport interesseren, er n!K steeds velen gedwongen willen wor den een andere courant te gaan ko. pen. Herhaaldelijk is u trouwens op deze merkwaardige afzijdigheid ge J. Polderman GOES. BLAUWE-WEEK- COLLECTE In de week van 20-26 mei 1968 zal I» vele gemeenten in Zeeland, net ais overal elders in ons land, weer traditionele blauwe-weekcolletfe plaatsvinden. Oók in 1968 ia nog on verminderd de noodzaak aanwen? ln het gehele land te collecteren voor het werk ten behoeve van alcoholis ten, die zich niet of nauwelijks la liet maatschappelijk leven kunnen handhaven. Uit de jaarverslagen van de consultatiebureaus voor alcoholu nie valt af te leiden dat het aantal patiënten nog elk jaar toeneemt W cijfers van het gebruik van alcohol, houdende dranken spreken eveneens een duidelijke taal. Verbruik per hoofd van de oevolking: (cijfers CBS), gedistilleerd, bier. w(Jn: I960: 1.14 It. 23.9, 1.88: 1966: 1.46, 39.2, 3.49; 1967: 1.64, 44 2, 4.14. Het gebruik van frisdranken waa B 1967: 39 liter per hoofd der bevol king. Het geld van de blauwe weea- collccte zal o m worden gebruikt voor het uitbreiden van het werk der con sultatiebureaus, onderzoek, planning en het geven van voorlichting (voor- al noodzakelijk met betrekking tot liet aspect van de verkeersveilig heid) en vooral om aan de jeugd een oriëntatie inzake verslavlngs- ziekten in het algemeen te kunnen verstrekken: ook het anti-alcoholon- derwljs op de scholen behoeft steeds meer aandacht. In de toekomst zs' men ook steeds meer aandacht moe ten schenken aan het alcoholvrij ma- ken van de talloze recepties (ook van overheidswege!). In een onzer grote dagbladen kon men zeer on langs lezen dat Nederland ten op zichte van andere Westeuropese lan den een grote achterstand heeft weg te werken in de benadering van de problemen: alcohol - verkeer-voorh en ting. Hierin lean door uw medewer king verandering komen! Steun i daarom de blauwe-weekcollecta via collectebus of girorekening 7575 t n v BWC-Apeldoorn. A. van I Zeeuws drankweer-comitA. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4