Eis in Terneuzense marihuana-zaak: 1 jaar Openluchtspelers met Shakespearetraditie Diefstal :8 maanden 7 ADVOCAAT: .CLIËNT DENKT GEPROVOCEERD TE ZIJN' RECHTBANK MIDDELBURG De veilige manier van sparen xeeaws In Schoondijkse school borstbeeld van jhr mr A. F. C. de Casembroot Rijkspostspaarbank altijd safe! Bezoek aan Vitritefabriek JRENESCHOOL' UIT KERKWERVE WON PROVINCIALE FME-PRIJS VAST PUBLIEK OPBOUWEN Vast publiek Vooral scholen Vertrouwen ANAB-DISTRICTSBESTUURDER J. L. LUKAART MET PENSIOEN Autobotsing UITBREIDING KUNSTZ. VORMING LAGERE SCHOOL NOODZAKELIJK' ZATERDAG 18 MEI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADVERTENTIE MIDDELBURG De handel in narcotica is tegenwoordig zo gela den, dat de vonken er afspringen als iemand er aankomt. Deze op merking maakte de Middelburgse rechtbankpresident mr P. van Em- pel vrijdagmorgen tegen de 30-ja rige Terneuzenaar G. J. de J., die in deze sfeer van als het ware met duizenden Volts geladen elektri sche spanning als schakel had ge fungeerd bij het vervoer van nar cotica van België naar Nederland. Op 5 maart j 1 was de Terneuze naar gearresteerd: een monster opium en hijna drie kilogram mari huana had hij by zich. De J. hoorde een onvoorwaardelijke gevangenis-1 straf van twaalf maanden, met af- trek, tegen zich eisen. De officier van justitie. mr T. I.ebret, tekende daarbij iii zyn requisitoir aan: ,De smokkel is in de Zeeuws- Moanise grensstreek niet onbekend eu de smokkelaars weten welke strot ten er tegenover staan. Nu men zich met narcotica bezighoudt moeten er e\tra zware straffen volgen'. Reeds vanaf de zomer 1967 ha.d de Ter neuzense politie zich met deze zaak be zig' gehouden. In die periode was De J. in België terechtgekomen. Visser van beroep was hij en op een gegeven mo ment overgeschakeld op de garnalen- vangst. Daarbij had hij onder meer in België vergunning gekregen om recht streeks aan de winkeliers te leveren. lementie. omdat de eis in geen verhou ding zou zijn tot wat daarvoor bljvoor- ,Mtfn cliënt heeft sterk de indruk, dat beeld in Amsterdam opgelegd wordt. De hij geprovoceerd is door een politic-re- rechtbank zal op '11 mei as uitspraak cheroheur. Men heeft De .1. proberen Ie doen bewerken om uit te vinden wie de hoofd dader is'. Mr Adrlaause wees er daarhjj op. dat de politie precies wist. dat de transactie zou plaatsvinden tussen half negen pii tien over half negen, waarbij de tip gegeven zou zyn door een per soon. die volgens de politie onbekend blijvei JOS DE K. Dat hraeht hem regelmatig in België, waar hij kennis maakte met een zpkere Jos de K. uit Antwerpen, die hem er uit eindelijk toe bewoog hand- en spandiens ten te verrichten bij de handel in nar cotica. De verdovende middelen moesten doorverkocht worden aan een Amster dammer en ook op 5 maart was er een afspraak gemaakt om een partij mari huana van Antwerpen naar Amsterdam te smokkelen. De Terneuzense visser zou Jos de K. aan de Nederlandse kant van de grens ont moeten en hem naar Terneuzen rijden, waar bij de aanlegsteiger van de pro vinciale boot iemand in een witte auto de spuLlen zou ophalen. Met een auto van een kennis ,De mijne was defect', ver zekerde verdachte tot de rechtbank was J. Jos de K. komen ophalen, die de verdovende middelen onder zijn kleren verborgen hield. In Terneuzen was er echter geen wit te auto te bemerken. Vooraat De J. er erg in had was Jos de K. verdwe nen en hij de J.ingerekend door de politie. Vlak bij verdachtes auto stond een doos, waarin de marihuana werd aangetroffen. ,Had u niet gemerkt, dat er een bewe ging van auto's rond uvv auto was?', wilde de president weten. De J. ant woordde ontkennend en voegde er aan toe gedacht te liebebn, dat. het een nep- zaak was. ,Ik kon niet geloven, dat het marihuana was, het zag er zo hooi-aeh- tig uit', verduidelijkte liy. Mr van Empel: .Maar er is toch ook te gen u gezegd, dat er een aardie bedrag aanzat, zo tegen de 350 gulden' De J, .Ja. maar Jos de h.. geloofde zelf ook niet. dat het marihuana was'. Hij vertelde verder het proefmonster opium gekregen te hebben van een ken nis In Hulst. .Ik wist niet wat ik er mee moest doen'. .Mr Van Empel: .De politie-inliehtingen zeggen, dal u zich al lang met derge lijke zaken bezighield'. De ,Dat is toch geen waar, hoor'. SCHAKEL De officier nam eveneens aan, dat verdachte wat deze handel in nar cotica betreft meer pijlen op z'n boog had. ,De J. is heel voorzichtig te werk gegaan', merkte mr Lebreü op, ,hij ging niet met de eigen auto en ik vind het ook frappant, dat Jos de K. toen hij onraad rook onmiddellijk de weg in Terneuzen naar De J.'s huis wist te vinden Verdachte is kenne lijk een schakel, die al geruime tijd werkt'. Mr P. C. Adriaanse. de raadsman van De J., verzekerde erg geschrokken te zijn van de eis van 12 maanden met aftrek Nadat de raadsman er op gewezen had. dat zijn cliënt een blanco strafregister heeft en dat ook het reclasseringsrap- P°rt .dat de officier helemaal niet noemt' -- niet in zijn nadeel is, merkte mr Adriaanse op: SCHOOND'JKE In de hal ran de lagere land- en tuinbouw* school t.e Schoondijke onthulde mevrouw S. C. de Casembroot- baronesse van der Feite donder dagmiddag een borstbeeld van haar overleden echtgenootDe Amstelveense kunstenaar Pieler de Mondig heeft het borstbeeld gemaakt. Zoals gemeld werd de school naar de overleden com missaris der koningin in Zeeland (Foto PZC) SPAARBANK! 15*11- VOLCH 998-1 >A Er 2ijn 2200 vestigingen Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aanta! daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Inzending had een hoog peil MIDDELBURG T>it is een mees terlijk kunstwerk'. Deze prijzende woorden sprak de heer ir G. Kra nen, directeur van de Vitrite-fabriek tot de winnaars van de FME-plak- boekwedstrijd 1968, de leerlingen van de openbare lagere .Prinses Ire- neschool' uit Kerkwerve. die vrij dag bij hem te gast waren. De drie meisjes en elf jongens hadden met hun stripverhaal over een .dag uil het leven van de familie IJzermans' de provinciale prijs in de wacht ge sleept van de F.ME, de federatie van metaal- en elektrotechnische industrie. Als voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de FME sprak Kranen de jeugdige artiesten in de stafkantine "van "de Vitrite-fa briek toe. Uit zijn handen ontving MIDDELBURG Tijdens ile vrijdag j gehouden zitting van de Middelburgse rechtbank onder presidium van mr. I'. van Empel heeft de oitieier van justi-i tic. mr. F. J. Kos. am Abhing, een gevangenisstraf van 8 maanden met af- 'rcli, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. geëist tegen de "'"jarige Souburger I. 1.. Hij had twee diefstallen °P z'jn geweten: in Ylissin- gen ging hij er in een auto vandoor, in Arnemuiden eigende hij zieh een triinsistorradio toe. Wat de autodiefstal betreft werd het ftern overigens wel gemakkelijk ge maakt: het sleuteltje stak in het con tactslot. De jongeman vertelde van plan te zijn geweest naar Limburg te rij den Veel verder dan - Souburgse ka- naalbiug kwam hij echter niet: die was geopend voor het scheepvaartverkeer en terwijl L- stond te wachten vatte de po- hUe hein in de kraag. Toen kwam ook de andere diefstal aan het licht, er waren verschillende klach ten binnengekomen van adressen, waar h gewerkt had. Bij het nadere onder zoek werd toen de radio uit Arnemui den ontdekt. Mr. H. Bruin, de raadsman van de Sou- burger. wees op moeilijkheden, waarop »jn client in vroeger jaren stuitte en voeg met name om die reden om cle. mentie. De rechtbank zal op 31 mei aan staand® uitspraak doen. START MET MIDZOMERNACHTSDROOM MIDDELBURG De Open luchtspelers willen hun voor stellingen een nieuwe impuls geven. Uit de speels op de reclame geënte slogans als .Tuk op Puck', ,Wees zwoel met Spoel'. .Uit met Snuit' en .Thisbic is een liefie', zoals die in een straks met 10.000 stuks te verspreiden folder zijn opgenomen, zou men mo gelijk al iets van de .nieuwe weg' kunnen ontdekken. Er is echter een veel duidelijker markering: .Vanaf nu willen we een Shakespearetraditie opbouwen', zegt Openlucht- spelersvoorzitter Gerard Baijens. .Niet meer te hooi en te gras een opvoering geven, maar elk jaar een Shakespeare- stuk'. Hoewel deze uit medewerkers van Vlissingse, Goese en Middel burgse verenigingen samengestel de toneelgroep in het verleden al eerder met Shakespearestukken op het apenluchtveld van Tooren vliedt is getreden (Driekoningen avond, Leer om leer. de Vrolijke Vrouwtjes en de Getemde Feeks) kan de groep toch nog wel een flink aantal jaren vooruit. Dit sei zoen hebben de openlucht spelers als begin van de op te bouwen traditie .Een mïdzoniernaehts- drnoni' in studie genomen, die op vrijdag 21 en zaterdag 22 jun" Voorzitter Baijens licht de moei lijkheden in de afgelopen jaren kort toe: .We zaten in een impasse er was geen publiek en er zat geen lijn in de stukken'. Secreta ris Piet de Leeuw is de grote voorvechter voor de nieuw op te bouwen traditie. .Zakelijk beke ken'. zegt de heer De Leeuw', kun je immers voor 200 a 250 men sen niet spelen. We willen nu pro beren om een vast publiek te krij gen'. De Openluchtspelers zijn van plan een enorme reclame voor hun nieuwe opzet te maken. Chris BaJ- jet schijnt in dit verband geknipt voor zijn taak als .opperhoofd' van de' propaganda: ,Ik lieb de overtuiging, dat het zal aanslaan', verzekert hij. Zoals gezegd zullen er 10.000 folders verspreid wor den in een groot deel van Zeeland, de voorsteYingen krijgen tevens een pagina van de culturele agen da. We willen vooral de scholen in teresseren door het aan te beve len als aanvulling op het onder wijspakket'. licht de heer Ballet toe. Hij wijst er op. dat enkele le raren reeds bijzonder enthousiast zijn. Voorts willen de Openlucht spelers verenigingen in groepsver band een mogelijkheid bieden de voorstellingen bij' te wonen. Nog nooit zijn de Openluchtspe lers er zo gemakkelijk in geslaagd om medewerkers te trekken: de reclame voor een beier stuk en voor de nieuwe opzet trok de spe lers eigenlijk vanzelf aan. Twee gunstige elementen pasten aan het hegin van de nieuwe weg oxerigens toevallig in elkaar: het enthousiaste bestuur niet zijn Sha kespearetraditie en het %erschij- nen (ook al wepr bijna acht maan den geleden, waarin hij zich op bewonderenswaardige wijze aan de Zeeuwse situatie heeft aange past) van de nieuwe tnneeladvi- seur Ad van Noort. Als regisseur kun je die elemen ten naar voren halen, die in de huidige tijd spelen', zegt Ad van Noort, die Shakespeare ,de bijbel van het toneel' noemt. Regisseur Van Noort zou deze Midzomernaelitsdroom als een sprookje willen zien, als een mo dern sprookje, hoegenaamd niet gebonden aan de tijd. Zo zal men de brave handswerklieden op de fiets zien verschijnen, de eenvou dig gestileerde kostuums zijn aan gepast, en slechts een robekraag zal even aan de oude tijd her theater Toorenvliedt (of bij slecht .Shakespeare is voor alle tijden. Het geheel is geënt op de mo derne tekst, die Dolf Verspoor in 1964 schreef voor de opvoering van de Nederlandse Comedie. Re gisseur Van Noort zegt er over. .Het is wellicht iets te vrij, maar ik vind de tekst zalig, omdat ze ons aanspreekt. Het ligt prettig in het gehoor.' Het stuk is geschreven voor ont spanning, het is, zo vinden regis seur Van Noort en het Openlucht- spelersbestuur. een plezierig stuk, zowel voor de spelers als voor de kijkers. Het stuk gaat niet diep. maar het is. zo voegt de heer Van Noort er aan toe, zo moeilijk van wege de taak. Maar de 21 medewerkenden zijn nu hard bezig om deze taal niet verheven te laten klinken De Openluchtspelers werken hierbij in kleine ploegjes, die apart een repe titieschema afwerken en die dan ook een hele avond in touw zijn ,Ik heb veel vertrouwen in de ploeg', zegt Ad van Noort. Dat vertrouwen is overigens wederke rig. ,De regisseur Iaat de spelers er in geloven', zegt Gerard Baijens en Chris Bal jet vult aan: ,Ik heli de ploeg nog nooit zo enthousiast gezien als nu'. De Midzomernachtsdroom wordt opgevoerd tegen een fraai door Ad' van Noort ontworpen decor, dat een .koninklijk priëelfanta- sie' voorstelt. Het natuurdecor van Toorenvliedt wordt met .spotjes' feeëriek verlicht, grote papier- bloemen zorgen daarbij voor de afwerking. De kostuums zijn eveneens door de Zeeuwse toneel adviseur ontworpen, tenvijl Ma rian Jansen-Reualnk ze gemaakt het hoofd van de Prinses Ireneschool, de beer R. .Soesman, de prijs: een fraaie en welluidende cafillonsklok van klein formaat, die dienst kan doen als schoolbel. Dat we jullie hier vandaag hebben uitgenodigd, komt door jullie eigen activiteit', zei de heer Kranen, en hij prees ae jeugdige Kerkwervena- ren voor de wijze, waarop zij aan het FME-initiatief om door middel van een plakboek de rol. die me taal- en elektrotechniek in het da gelijks leven van de mens spelen tot uiting te brengen, gevolg had den gegeven. ,De familie LJzerstroom woont ken nelijk in Kerkwerve, constateerde ir Kranen schertsend, terwijl hij het door de leerlingen vervaardig de plakboek doorbladerde. .Hun huis wijkt af van het klassieke type. en is goed met elektrotechnische ap paratuur uitgerust'. De heer Kranen vervolgde- .We willen jullie nu ook eens persoonlijk in contact bren gen met de elektrotechniek. Of schoon wij hier bij Vitrite geen elek trische dekens maken, kun je toch eens zien. hoe een fabriek er uit ziet'. Na het uitreiken van de prijs ver telde de heer Kranen iets over de produktie van lampvoeten bij de Vi trite. Hij deed dit aan de hand van exemplaren, tentoongesteld op een tafeltje. Vooraf hield de heer C. C. van der Velde, public-relationsofficer van het regionaal kantoor FME-Zuid een praatje over de taak van de FME a'.s overkoepelend en dienstverle nend lichaam voor de ondernemin gen in de metaal- en elektrotechni sche industrie ,We hebben de plak boekwedstrijd opgezet om bij de jeugd meer belangstelling voor de industrie te wekken', deelde hij mee. De heer Van der Velde vertelde ver der iets over het geschenk. de klok .Dat de naam van de FME er in gegraveerd staat is geen teken van verwaandheid. Het is een tradi tie. om bij carillonklokken de naair van de gever op de klok te vermel den', aldus de heer Van der Velde, die ook nog een geschenk voor Iede re leerling had in de vorm van het boekje .De Metaatridders'. geschre ven door Jaap ter Haar. Jeugdige redenaar De leerlingen van de Prinses Irene school lieten zich ook niet onbe tuigd. De 10-jarige Wilfid Meerdink bood na een vlot toespraakje de heer Kranen een beeldje aan. ,Dit figuurtje doet de eerste stap naar de maatschappij', vertelde de heer Soesman later tijdens zijn dank woord van het door de leerlingen vervaardigde boetseerwerkje. .Een keurige speech en een mooi beeldje', zei de heer Kranen tot de jeugdige redenaar. .Het krijgt een plaats in onze kantine'. Hoog niveau Nadat de toespraken achter de rug waren gingen de heer en mevrouw Soesman, het hoofd van de oudercom missie van de school, de heer S. A. van Kooten en de leerlingen onder deskundige leiding het bedrijf be zichtigen. Een geanimeerde lunch was het besluit van het bezoek aan de Vitrite-fabriek. .We vinden het erg leuk dat de prij zen voor deze wedstrijd waaraan in het zuiden een redelijk aantal scho len heelt meegedaan alle drie in kleine gemeenten zijn gevallen: in Brabant in Budel, in Limburg in Ospeldijk, en hier in Zeeland In Kerkwerve. Door de wet van de gro te getallen zou het voor de hand Liggen, dat de prijzen In de grote steden vielen. Maar het niveau van de inzendingen nit deze plattelands gemeenten lag erg hoog", deelde ons de heer Van der Velde nog mee. Vandaag afscheidsbijeenkomst GOES Vandaag, zaterdag, wordt in Goes afscheid geno men van de heer J. L. Lu- kaart: de heer Lukaart be reikt deze maand de 60-jarige leeftijd en dat betekent, dat hij zijn functies van districts- en hoofdbestuurder van de Algemene Nederlandse Agra rische Bed rijf sbond en nog 24 nevenfuncties in besturen en commissies moet neer leggen. Qua animo en vitali teit is de heer Lukaart. mede bekend door zijn lidmaat schap van provinciale staten voor de PvdA. nog lang niet aan pensionering toe. maar zijn bond houdt zich altijd strikt aan de daarvoor vast gestelde leeftijd. Bijna 23 jaar heeft de he»-r Lu kaart de belangen van de bij zijn bond aangesloten Zeeuwse landar beiders gediend, een periode, waarin veel verbeteringen tot stand kwamen, verbeteringen in arfieidsv oorw aarden •->! salarië ring. Eau werk. waaraan bij zich met zijn In-Ie persoon wijdde: tot aan het eind van de tweede we reldoorlog was hij zelf landartwi- der. Begrijpelijk, dat hij als .vrij gestelde' van de ANAB al zijn werkkracht gaf aan de positie verbetering van de landarbeider. Als hij in z:jn geboorteplaats Zon- nemaire op twaalfjarige leeftijd, zo van de lagere school naar zijn eerste boer gaat zijn honorering en arbeidsvoorwaarden dermate slecht, dat hij zich haast aanslui ting te zoeken bij SDAP en NW, Al gauw, hij heeft dan avondcur sussen gevolgd, ziet men hem In de afdelings- en federatiebesturen van de ANAB. toen nog de ANLB. Hij werkt ook aan zijn persoon lijke positieverbetering en volgt een polSt:ecursus. ,Ik heb inderdaad het polltiedi- ploma gehaald. Je wou wat an ders. Maar het was moeilijk om bij de politie te komen, want ik was toen al lid van het NW. A-s je je omhoog wilde werken moest je een baan zien te krijgen in de geest van trambestuurder, douanier of postbode. Als voor beeld hadden we de spoorwegar beider. Werkte Je aan de ene kamt van de sloot, onkruid wie den. dan ging Je met twaalf gul den in de week naar huis, werkte je aan de andere kant, hakken ln het grind tussen de rails, waar toch niet zoveel verschil tussen bestond, dan verdiende je viereiT twintig gulden. Als iemand aan de slag kon bij de NS werd er op het dorp gezegd, die z'n broodje is gebakken'. werpt hij zich met nog meer fel heid op het werk voor de bond Er volgen kadercursussen van het 1 een opleid ln ooi Met narr lukaart ve SVV. afgero op de Troef in de crts.st: werklozen, die leefden van de mos seis en de kreukel* die ze u.t d» zee haalden Dat heeft me Inder daad wat gedaan. Ik dacht, daar wil ik wat voor doen. Je zag het grote aanbod van arbeddakrach- Je zag de gevolgen van vraag en aanbod: een slechte prils voor d» arbeid. Die twaalf gulden al* T niet regende, want regenverlet werd niet betaald van voor 1 gorlog was dus precies de helft van wat voor ander, gelijkwaar dig werk werd betaald. Ai* we dan een grote sprong maken, naar nu. dan is die achterstand van de landarbeider voor een procent van de industrie Sfeer Y:ui vijftig naar negentig pro cent: er i* een lange weg rnslig om dat te bereiken. Lukaart kan er stevig de schouder* onder zet ten. al* hij direct na afloop van de wereldoorlog twee benoemd wordt bij de ANAB, districtabe- atiiurder voor Zeeland, contact- man. I>emlddelaar tussen boer m arbeider. De sfeer la beter dan na afloop van de eerste wereldoorlog: .Voor die wereldoorlog kreeg men een gulden per dag. In 1918 was dat een rijksdaalder geworden- Toen zei men waar hebben we de bond dan voor nodig? 't Is toch goed?' Na de tweede wereldoorlog komt Lukaart ze nog wel tegen: boe ren. die od het eigen bedriif .mans genoeg" waren om de zaken zelf uit te zoeken. .Maar Sn de loop de jonge boeren gingen het anders bekijken'. Maar behalve mat de problemen van loongeschillen, ontslagkwes- ties en sociale voorzieningen kreeg Lukaart nu met een nieuwe ontwikkeling te doen: het afvloe ien van arbeidskrachten uit de landbouw. In 1945 waren er in Zeeland nog 13.000 loontrekkende in de landbouw werkzaam, nu haalt dat aantal nauwelijks de vijfduizend. Maar Lukaart zag. hoe de andere ontwikkelingen, door deltaplan en Industrialisatie, weer voor een evenwicht zorgden. Veel landarbeiders konden afvloe ien naar herverkavekngswerken. grondwerk of industrie; waar dat mogelijk of nodig was. speelde de ANAB een bemiddelende of sti mulerende rol. Door zijn vele nevenfuncties hij was of is nog bestuurslid van de vier agrarische produktschan- pen, landelijk bestuurslid van landbouwschap, lid van de ho- afdeling akkerbouw van het land bouwschap. om enkele van de be langrijkste te noemen is h( momenteel, zoals hij zegt .links en rechts aan het afscheid ne men. maar dat zou ik allemaal maar niet vermelden, het wordt zo'n waslijst'. Vandaag, op de bijeenkomst ln ,De Prins \an Oranje', ziet hij terug op een periode, waarin het beroep van landarbeider een be langrijke herwaardering onder ging. Alaar dat was uiteraard niet alleen het werk van de bond. De mentaliteit, de omstandigheden veranderden ten gunste. De bond had mede invloed op die omstan digheden'. MIDDELBURGBij het verlaten van een uitrit b(j Miniatuur Walcheren is de personenauto van L. v. d. G. uit Mid delburg vrijdagmorgen omstreeks tien uur aangereden door de vrachtauto van H. van Mervüijk (NSKV) voor onderwijzers: MIDDELBURG De leden van de af- zelfwerkzaamheid van de leerling op delingen Hulst, Oostburg en de Zeeuwse)aileriei gebied kan zijn ontwikkeling eilanden van ile katholieke onderwij-alleen maar ten goede komen. In een zersbond hebben tijdens hun 36ste on-[wereld waarin eigen geluiden steeds derwijzersdag in de schouwburg te meer verdrongen worden door die van Middelburg kunnen luisteren naar een de gemeenschap Is de persoonlijke In- uiteenzetting van de heer H. van Mer- zet en inbreng van het kind een zeer wijk. over .Kunstzinnige vorming in het waardevolle factor. Het is een mooie basis-onderwijs'. De heer Van Mer- taak voor het onderwijs om deze zaak wijk, die de afdeling lager onderwijste stimuleren.' De heer Van Marwijk Nederlandse stichting van da kunstzinnige vorming (Amersfoort) vertegenwoordigde, begon, met een al gemene bepaling van het begrip kunst zinnige vorming. .Deze ongebonden vorm van onderwijs hangt in de tijd en is niet langer meer alleen maar toe. gankelijk voor een kleine kern van di rect geïnteresseerden. Kunstzinnige vorming in de meest brede zin is een noodzakelijk onderdeel van de algeme ne vorming en hoort daarom juist op de lagere school thuis.' De heer Van Merwijk gaf als zijn oor deel dat de luciditeit d:ë de kunstzinni ge vorming kan kenmerken grote voor delen biedt in de samenhang met het wat strakkere leerprogramma dat even eens nodig is. In de grote herwaarde ring van het onderwijs en de nieuwe methodieken zag hij een goede plaats voor de Invoering en uitbreiding van de kunstzinnige vorming. .Creativiteit en vervolgens een overzicht van de mogelijkheden die de kunstzinnige vor ming biedt, waarbij hfl uitging van ex pressie door woord, gebaar, toon en vormgeving. Hij bepleitte een door dacht invoeren van de kunstzinnige vor ming op de lagere scholen en wees op de adviserende functie die de NSKV daarbij zal kunnen hebben. De heer Van Merwijk wees tenslotte op het nut van speciale cursussen voor kaderpersoneel, waaronder de leerkrachten gerangschikt moeten worden. Zoals bekend heeft het Zeeuws instituut voor kunstzinnige vor ming kortgeleden een dergelijke cursus in zijn programma opgenomen. De le den van de KOB konden na de middag pauze in de schouwburg genieten van de opvoering door het Amst el toneel de vertaling van Remco Campart. Jos Manche regisseerde dit toneelspel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7