LEIDING EN JEUGD: GÉÉN KEMPHANEN zaterdagnummer J. OOSTERVELD: J. HINTZEN: T. VAN MAURIK: DS H. J. HEMSTEDE: ZEEUWSE TIENER VERLANG! RUIMTE EN VRIJHEID P. E. HOOYER: SOOS ,DE MOLEN' IN TERNEUZEN .WALK-INN' SOOS IN VLISSINGEN SOOS ,DE VESTE' IN GOES SOOS ,DE GLOBE' IN VLISSINGEN ,0LD SLUM' SOOS IN MIDDELBURG Zaterdag 18 mei 1968 .JEUGD VAN TEGENWOORDIG EMANCIPEERT STEEDS MEER' In Zeeland stelt een aantal figuren uit het jeugd werk zich positief op achter de jeugd. Zij pogen de tieners eigen ruimten te geven in de vorm van gezellige jeugdsociëteiten, waar zij zich kunnen uitleven en ontspannen. Eén onzer redacteuren voerde gesprekken met vijf mensen uit het Zeeuwse jeugdwerk over de moge lijkheden, die ook dank zij hen aan de jeugd wor den geboden. Hoe vangen zij de jeugd op en wat denken zij van de huidige tienergeneratie. Vier van hen werken vanuit een kerkelijke achter grond. Het godsdienstige aspect komt echter nauwelijks of niet tot uiting in hun jeugdwerk. In ieder geval wordt dat niet naar voren geschoven of opgedrongen. De mensen met wie wij spraken zijn: ds H. J. .VOLWASSENEN DOORKRUISEN UITGESTIPPELDE PLANNEN' .WEES VOORTDUREND KIEN OP DE MOBILITEIT' .TIENER WIL INDIVIDUEEL ERGENS KUNNEN KOMEN' Hemstede, buurthuisleider van clubhuis tevens jeugdsoos ,De Globe' in Vlissingen; de heer J. Oosterveld. directeur van de interkerkelijke stich ting voor jeugd- en volwassenenwerk en van jeugd soos ,De Molen' in Terneuzen; de heer T. van Maurik, directeur van het open jeugdwerk van de hervormde kerk en van jeugdsoos ,De Veste' in Goes, en de heer J. Hintzen, jeugdmanager van jeugdsoos ,Walk-Inn' uitgaande van de dienst verlening hervormde kerk voor open jeugdwerk te Vlissingen. De enige in dit gezelschap die vanuit een neutrale achtergrond werkt, is de heer P. E. Hoover, di recteur van het buurthuis ,'t Trefpunt' en van jeugdsoos .Old Slum' te Middelburg, uitgaand van de landelijke stichting voor sociaal en cultureel buurthuiswerk. Voor menigeen betekent de jeugd een bron van voortdurende onrust, meisjes en jongens die proberen de boel op stel ten te zetten en die de dingen uithalen, waarover volwassenen het hoofd schud den: 'De jeugd van tegenworodig doet maar aan' of 'de jongelui zijn té vrij en té brutaal' of 'ze zwalken maar over straat". Anderen zien de jeugd als jongeren met wie je fijn iets kunt organiseren en on dernemen: handenarbeidclubjes, muziek verenigingen en kampen houden. Deze 'soorten' jongelui zijn echter twee uitersten, ze maken in beide gevallen een gering percentage van de totale jeugd uit De grote middenmoot bestaal namelijk ui', jongens en meisjes van vijftien tol twin tig jaardie geen moeilijkheid en zeker ook geen makkelijkheidvormen. De tieners van deze tijd hebben bepaalde wensen. Hun belangrijkste wens: RUIM TE. Zij verlangen een ruimte, waar zij onderelkaar en zichzelf kunnen zijn zonder pottenkijkers; de volwassenen in dit ge val. Slechts in enkele Zeeuwse plaatsen vindt men de speciale ruimten voor de tieners: DE JEUGDSOOS. Het zijn gebouwen of huizen, waarin de jeugd haar 'eigen plek je' heeft gevonden. Maar er bestaan nog weinig van dergelijke lokaliteiten in Zee land. Nog meer (dagelijks geopendejeugdge- legenheden zouden zeker niet overbodig zijn. Omdat de jeugdsoos de tiener een soort 'tweede thuis' biedt, waar h\j, wan neer hij maar wil, kan binnenvallen. De jeugd van nu is niet meer de jeugd van vroeger, die tot aan het trouwen thuis zat en uitsluitend op zaterdag of zondag een uitje had. De jeugd van nu is on rustiger dan de jongeren vroeger, maar bovenal zelfstandiger. Daarom zoekt zij bewegingsvrijheid in een eigen sfeer. Ook vragen zij verantwoordelijkheid. De jongeren willen zichzelf leiden. Hoewel er vaak momenten zijn, waarin zij er geen gat meer in zien, doordat zij on ervaren zijn. Dan kijken zij vol hoop en verwachting op naar de mensen, die zich voor hen willen inspannen en achter hun wensen staan. Het zijn de mensen van de jeugdleiding, die dagelijks contact met de tienerjongelui hebben. Tegenwoordig spreekt men liever niet van 'jeugdleidinp', maar bezigt men de uitdrukking JEUGDBEGELE1DING. .PROBEER EEN BEETJE VORMEND TE WERKEN' J. Oosterveld: .Beschouw een jeugdsoos als een tweede thuis, waar de Jongelui kunnen komen en gaan wanneer ze maar willen. Laat de jeugd •r zoveel mogelijk vrij en accepteer haar als een volwaardige groep in onze samenleving met een eigen inbreng. Maar waar trek Je de grenzen?' 31j bepaalde grensgevallen moet je wel eens .stop' tegen de vrijheden zeggen, maar dat komt zelden in mijn soos voor'. .Heus, een beatavond geeft meer rotzooi dan - laten we zeggen - het werk ln onze .Molen'. Er bestaat geen echt jeugdprobleem. Het is slechts een Kwestie van evenwichtigheid tussen ouderen en jongeren. Dat heeft er wel iets mee te maken'. ,Hoe gaat het in zo'n soos? Ze stellen hun eigen mensen aan en verdelen voor de goede gang van zaken de taken onderling. Piet de Plaatjesdraaier en Jan de Barkeeper. Foute boel wordt tóch direct door henzelf gecor rigeerd. Voorop staat dat ze elkaar in alie vrijheid kunnen ontmoeten' .Ook geloof ik niet. dat de jeugd bezwaar maakt tegen de aanwezigheid van de leiding. Het ligt er gewoon aan, hoe Je bent en hoe je rondloopt. Als politieagent of bewaker of als iemand die begrip toont en graag roet hen meedoet. In hun gedachtengang dan wel te verstaan'. .Mijn mening is: wees vooral kritisch tegenover jezelf en volg constant het doen en laten van de jeugd' .Wrijvingen? Neen. wrijvingen beslaan er weinig tussen de werkende en schoolgaande jeugd in onze jeugdsoos. Natuurlijk hebben we uitschieters naar boven en naar beneden. Dat is toch altijd zo. Dan bijt het elkaar, bij voorbeeld door verschil in kleding. Maar deze tendens verzwakt steeds meer'. .Van de Temeuzense jeugd kan Je zeggen, dat ze werkelijk stadsallures heeft. Niet alleen uiterlijk - door modedracht of door opvattingen over wat goeie muziek is maar hun optreden is veel zelfbewuster. Dit in tegen stelling tot bepaalde plattelands jeugd, die tevreden is met het oude. Wel poog ik langzamerhand ook deze jongelui een beetje wakker te maken'. .De Temeuzense jongelui weten zich ook bijzonder creatief te uiten. Ik constateer tenminste een groot animo om iels duurzaams te maken en er sieer in te leggen. Wel zie je onderscheid, want je hebt de oorspron- kelijken en de meelopers. Dat is overal het zelfde'. .Eerlijk waar, de jeugd van tegenwoordig emancipeert zich steeds meer. Kijk maar eens naar de situatie op oude plaatjes, toen stonden jongens en meisjes tot hun volwassenheid onder het strenge gezag van de ouders. Na de oorlog veranderde dat allemaal. De jeugd vond langzaamaan haar eigen levensstijl en ze is daarin volkomen gesiaagd volgens mij. Het kan nog beter'. .De juiste plaats in de samenleving waar ze beslist recht op hebben, heb ben ze eigenlijk nog maar gering gekregen'. .Hedendaags jeugdwerk be tekent de jeugd de kans geven haar wensen te openbaren en te verwezen lijken'. J. Hintzen: ,Er is maar één juiste manier om de Jeugd tot elkaar te bren gen en haar onder elkaar te laten zijn. Geef de jongelui de ruimte in een stuk ruimte in de vorm van een goede soos'. En als ze binnen zitten, kom dan niet met een strakke programmering aandragen, maar laat ze verregaand vrij. Laat de verantwoording, waar aan men zo zwaar tilt nou 's zoveel mogelijk over aan de jeugd zelf. Het lukt best en het betekent zelfs een aparte trekpleister voor de tieners. Hoe vaak gebeurt het niet. dat de jongelui eigen beleidslijnen hebben uit gestippeld, die dan door de ouderen, - de volwassenen weer omvérge- kegeld worden? Dat moet gewoon voorkomen worden'. Ikzelf heb sterk de neiging vaak en veel naar de jongelui te luistere: eh aan de hand daarvan de opzet ivan het jeugdwerk te bepalen. Dat wil niet zeggen, dat ik ze altijd maar hun gang laat gaan. Neen. dat is ook weer niet de bedoeling. Regelmatig poog ik boeiende onderwerpen met de moderne communicatiemiddelen die ons ter beschikking staan, te lan ceren en zo fascinerend mogelijk op de jeugd over te brengen. En zoiets kan echt geen kwaad, van tijd tot tijd. maar verruimt slechts het gezichts veld van de Jongelui. Je zou het zelfs als een soort educatieve zaak kun nen zien. Maar dat is eigenlijk al weer een te krasse uitdrukking'. .Op gezette tijden komt een stel jongelui bij elkaar om allerlei plannetjes T. van Maurik: .Wat Je ook doet, er is altijd een groep vo'or en een groep tegen. Daarom bespreek ik van week tot week, van punt tot punt, iedere keer opnieuw de eventuele .wrevelpunten'. Het is beslist niet mogelijk het alle tieners tegelijkertijd naar de zin te maken. Juist door die kleine groepsbesprekingen kan ik alle jongelui bereiken en ze aan hun trekken laten komen'. Elle verantwoordelijkheid in de soos schuif lk grotendeels af op de tienerjongelui zelf. De tieners hebben zelf een bestuurtje uit hun midden gekozen. Samen bespreken ze de wensen en de plannetjes en stellen de programma's vast. Ze hebben de beschikking over een eigen geldpot, daar mee moeten ze zelf maar zien uit te komen. Het aantrekken van eer. bandje bij voorbeeld valt helemaal onder hun competentie'. .Vanzelfsprekend houd ik wel inspraak. We overleggen met name welke entreeprijzen we zullen heffen. Ik adviseer altijd, indien mogelijk, de prijzen zo laag mogelijk te houden zodat iedere tiener binnen kan komen Wat je noemt democratisch; de minderheid met, minder geld ook aan bod laten komen'. .Toch beschouw tk als mijn belangrijkste taak het leggen van contacten en het onderhouden van relaties. Sporadisch ben ik in het gebouw en dan alleen maar om een inleidend woordje of praatje te maken. Tóch moet te bespreken. Vooral maken zij dan ook him bezwaren en bezwaartjes kenbaar. Hun argumentatie is meestal redelijk en acceptabel'. Eén van hun eerste grieven was bij voorbeeld: de té frequente aanwezig heid van de leiding. En ze hebben gelijk, want ik ben zeker van mening dat de leiding niet constant- als een waakhond moet rondlopen. De Jeugd meende namelijk, dat het oog van de leiding nogal storend en remmend werkte in him doen en laten. Het zou zelfs diverse jongens en meisjes weghouden uit de soos'. .Wel loop ik zo af en toe eens even binnen, want anders verlies Je zo gauw contact met de jongeren en dat wil ik persé voorkomen. Ben ik er even tueel niet en hebben ze me nodig, dan weten ze me altijd te vinden. Ik luister dan graag naar hun ideeën. En luister maar goed ook. want Je loopt o zo snel achter en dan 'oen je zogenaamd conservatief'. lk nog wel eens inspringen, want de jeugd heeft de vreemde eigenschap niet altijd consequent te werk te gaan'. .Hier in De Vest' komen jongelui van alle gezindten, voornamelijk scho lieren, maar ook verpleegsters en andere werkende jongeren. Daarom is het de bedoeling de soosavonden zo afwisselend als maar kan te brengen Niet alleen maar beat, maar ook eens een film of zelfs een diner dansant. Vooral de zaterdag ligt in de sfeer van de volkomen ontspanning, dan worden er beslist geen serieuze plannen uitgevoerd'. ,De basis van hun vele wensen houd ik steeds in het oog: wat willen ze het liefst Het prettige is. dat ik vrijwel alle kanten uit kan, want het be stuur is progressief en staat achter me'. ,In een soos moet je ongetwijfeld ingesteld zijn op een voortdurende wis seling. Altijd bijhouden dat nu ,in' is en straks ,uit' zal zijn. Wat mij be treft mogen de tieners er naar streven. Maar als leiding moet je dan on Incidenteel komt bij ons het hervormde accent om de hoek kijken, door dat de jeugd uit pure belangstelling vragen in die richting stelt. Die kan ik dan niet negeren en wil ik ook niet negeren, omdat ik er zelf positief sta tegenover de k?rk. Bovendien moet ik wel vanwege de kerkelijke achtergrond van ons jeugdwerk. Maar ik loop niet met de kerk als visite kaartje rond te zwaaien en probeer niet te hervormen'. .Ik heb trouwens dikwijls gesprekken met tieners over de meest uiteen lopende onderwerpen. Het zijn onderwerpen die niets met de soos te maken hebben. Laatst vertoonde ik een film over sexuele voorlichting. Na afloop ontpopte zich een levendige discussie bij de jongeren. Het bieek dat het groepje dat overbleef na de filrr.erij, zichzelf als het ware had geselec teerd. De tieners wilden en durfden een diepgaand gesprek hierover te voeren'. ophoudelijk bij deze mobiliteit zeer kien zijn om te horen en te zien wat leeft'. .De Veste is spiksplinternieuw en dat is soms wel eens een nadeel. Maar alles beter dan niets, want voor die tijd was er helemaal n:e:s van ö:e aard. Sinds een jaar ben ik hier bezig en ik werk nauw en prettig samen met kapelaan Van Schoenmakers. En het is me duidelijk bij de Goese jeugd opgevallen, dat de jongelui stuk voor stuk uit een mil'.eu me: een .duim' komen. De stadsjeugd maakt hier vrijwel geen verschil met de jeugd uit de omliggende dorpen. Het geeft de soos een behoudender sfeer. Er komen hier een heleboel goeie Jongens en meisjes, bij wie de verschil len van thuisopvoeding niet te merken zijn en zondermeer wegvallen. Buitenbeentjes die tussen hen in verzeild raken, voelen zich automatisch niet thuis en vallen snel af. In mijn soos kan ik geen grijntje asoclaliteit bespeuren: in ieder geval lig ik er niet wakker van'. Ds. H. J. Hemstede: .De jeugd wil er tegenwoordig tussenuittrekken en op verkenning gaan De tiener wil individueel ergens kunnen komen waai die rustig zijn leeftijdsgenoten kan ontmoeten. Vroeger was dat anders dan gingen ze in groepsverband zwemmen of voetballen Er werd toer veel meer gezamenlijk ondernomen' Ee clubjes zijn ook verschillend van vroeger. In principe lijkt alles hel zelfde gebleven, maar er is wel degelijk iets veranderd. In het verleden werden vaste clubs naar ideeën van volwassenen georganiseerd; nu willen de Jongelui met eigen initiatieven de dingen aanpakken' ,Of er wat van terecht komt is een tweede, want de tieners zijn soms zo blasé, hangerig en springerig Eigenlijk een beetje hol. Ze komen hier .leestal uit pure verveling naar toe. Daarom 1s het extra belangrijk et prettige sfeer te schapen'. ,En dat lukt ook wel. Hoewel er dikwijls onenigheidjes en baldadighede: zijn. Vernielingen bij voorbeeld moeten direct aan mij gemeld worden Ik heb dat Indertijd met de jongelui afgesproken en daar houden zij zich ook aan. Melden ze het niet. dan gaat de tent onherroepelijk op slot, ne: zo lang totdat ze er eerlijk voor uitkomen. Dit is gelukkig nooit gebeurd Het zou bovendien in hun eigen nadeel zijn En ik weet maar al te goed. dat ze hier maar wat graag komen'. .En ik zal de jongelui nooit in de weg lopen, althans zo min mogelijk. Ik voel op een gegeven moment heus wel, dat, ik teveel ben en dan trek ik me terug. Wel neem ik natuurlijk regelmatig een kijkje' .Vaak genoeg zoeken de Jongens me in mijn kantoortje op. Ze willen dan graag met me praten. In de leiding zien ze namelijk een vertrouwde gesprekspartner - en dat is ook de bedoeling - met wie ze over hun moeilijkheden en problemen kunen praten waarmee ze thuis niet terecht kunnen Het zijn mees'al de zelfde jongelui. Het soosbezoek bestaat voor het grootste gedeelte uit een vaste kern'. Hier komen in hoofdzaak de werkende jongeren met een sfeer en men talite.it die bepaald worden door kranen en geklots. Vlissingen is immers een echte arbeidersstad Daar bedoel ik echt niets denigrerends mee. maai tet is wel zo. dat de meeste jongelui die hier veelvuldig komen een moei lijke mentahteitsaansluiting hebben. Werkelijk, de jeugd van Vlissinger springt er tussenuit door zijn mentaliteit. Dat is niet discriminerend, maai zo ligt dat nu eenmaal' .Een tijdje geleden hebben we over dergelijke onderwerpen nog hele diep gaande discussies opgebouwd. Vaak hebben we zulke praatavondjes. Neem alleen maar de sexuele voorlichting. Diverse keren heb ik voorlichtings avonden georganiseerd. Ondanks .Sextant' en de dokter doen ze toch maar aan en lopen er in Vlissingen heel wat ongehuwde moedertjes rond'. Een vertegenwoordigende groep tieners mag in overleg met m:j de pro grammaatjes voor de dinsdag- en de vrijdagavonden bepalen. Ik wee; bij voorbaat al. dat zulke programma's altijd kort en flitsend moeten zijn. Is dat niet het geval, dat wordt bet allemaal te langdradig, eb: het ammo weg. verzwakt de belangstelling en beginnen ze irritant onrustig te wor den'. .Veel dingen mogen ze helemaal zelf ondernemen. Zo mogen ze ook bin nenkort de zolder van ons clubhuis naar hun eigen smaak gaan inrichten. De ruimte die ze op het ogenblik tot hun beschikking hebben, is niet zo bar gezellig Telkens moet de boel opgebouwd en weer afgebroken' .Daarom streef ik er zo gauw mogelijk om van die prachtige grote zolder die er overigens bijzonder geschikt voor is een leuke tienerbar te maken. Met hun wensen zal ik rekening houden. Gek, maar een biljart staat weer op het lijstje en blijkt nog steeds tot de belangrijkste wensen te behoren'. P. E. Hoover: ,De jeugd in Middelburg gedraagt zich Keurig netjes. Soms zou lk willen, dat er eindelijk eens iets gebeurde, dat er eens wat meer leven in de brouwerij komt. Op welke manier dan ook. want in de vorige stad waar ik werkte, was ik wel anders gewend. Mijn indruk van de tieners is in het algemeen: ze zijn uiterst rustig, maar Je kunt wel iets met hen doen'. .In mijn soos .Old Slum' mogen alle Jongeren binnenkomen. De even tuele consequenties daaraan verbonden moet je dan ook aanvaarden. Somt probeert de ene groep jongeren wel eens een andere groep jongeren te verstoten door haar volkomen te negeren in gesprek'. .Old Slum' bestaat nog niet zo lang en is ontstaan uit. de instuif, die slechts twee dagen per week draaide. Maar sinds ik de beschikking kreeg over het ruime pand ernaast, kon ik eindelijk wat meer doen. En het was nodig ook, want ik had al lange tijd geleden aan de jongens beloofd dat, als er een lokaliteit zou vrij komen, dan mochten zij er naar eigen inzicht en initiatief de jeugdsoos inrichten'. .Dat vink ik nou het belangrijkste punt: de jeugd meer haar eigen wenser. en ideeën laten uitwerken. Met behulp van de leiding uiteraard, want die heeft de juiste connecties met de officiële instanties' .Tast de jeugd al en je merkt het weldra: ze verlangen zo weinig mogelijk programmering Het programma van een soos dient volgens mij uit veel toleranties te bestaan' .Daarom valt hier nog wel eens de klacht uit de mond van de Jongens en meisjes, dat de leiding teveel rondmarcheert. Fijn. dat ze direct zo openhartig dit soort wensen naar voren brengen, dan behoeft er in ieder geval niet urenlang over gedebatteerd te worden totdat hun grief kenbaar wordt gemaakt'. .De tieners hebben zelf een bestuurtje gevormd uit leden van de soos. Regelmatig houden de jongens ook een algemene ledenver gadering waarin dan de noodzakelijkste verlangens te berde worden ge bracht. Voor de opening van .Old Slum' was dat trouwens ook al het ge val. Hun eerste wensen waren toen een pingpongtafeL een biljart en een televisie. Met deze attributen in de soos blijkt de jeugd hier al dik tevreden te zijn'. .Vanzelfsprekend is het niet allemaal een losse bedoening hier, maar probeer ik af en toe een klein beetje vormend te werken. Dat heb je als jeugdleiding min of meer als taak op je genomen. Het Is geen voor waarde deze vorming te ondergaan om in de jeugdsoos binnen te mogen zijn'. IN HET ZATERDAGNUMMER VAN DE VOLGENDE WEEK ONTMOET U TIENERS VAN VERSCHILLENDE ZEEUWSE JEÜGDSOZEN. ZIJ GEVEN DAN HUN MENING OVER JEUGDLEIDING EN SOOS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17