DE BARBECUE: BIJZONDERE CHARME NYLONGOED EN OPEN VUUR GEVAARLIJKE COMBINATIE WAAR SLAAPT BABY? /UUK Moderne keukens NYLONKOUS ZORGDE VOOR .VUURWERK' ssw»s,r** Zaterdag 18 mei 1968 (van een medewerkster) De nylonkous, ruim twintig jaar geleden als een eersteklas na-oorlogs wonder uit Amerika naar ons overgewaaid, doet al sinds lang geen stof meer opwaaien. Een nylon is een kous en een kous is tegen woordig meestal van nylon, en hiermee is de kous af. Toch heeft de al jaren ingeburgerde nylonkous dezer dagen (letterlijk) voor onverwacht vuurwerk gezorgd: statische elektriciteit, veroorzaakt door het langs elkaar schuiven van twee nylonkousebenen, zou oor zaak zijn geweest van het ontstaan van een felle binnenbrand in een drogisterij, toen de eigenares van die benen een plas gemorste was benzine opdweilde. Vonken, afkomstig van de nylons, zouden de benzinedampen in vlam hebben gezet. Mei hei begrip siatische elekiriciteii heeft iedereen in deze eeuw-van-de kunstvezel wel eens kennis gemaakt. Wie op synthetisch tapijt loopi krijgt soms een schokje bij het aanraken van een deurknop Een soortgelijk ver schijnsel kan optreden bij het sluiten van portieren van de moderne, met synthetische lakken behandelde auto's. Hier is de wrijving, ontstaan bij het rijden met hoge snelheid, een van de oorzaken van hef optreden van elektrische lading. Nylonkleding veroorzaakt bij het uittrekken in het half donker, soms een soort van sterrenregen, begeleid door geknetter. Is die statische elektriciteit die over het algemeen beschouwd wordt als een gek maar ongevaarlijk verschijnsel, dan toch minder onschuldig en zelfs gevaarlijker dan men denkt? Deze vraag hebben wij voorgelegd aan het vezelinstituut TNO, de Nedelandse huishoudraad. een bedrijf dat onder meer synthetische vloerbedekkingen maakt, en een grote producent van nylonvezels. UITZONDERING Over één ding is men hef wel eens: wanneer hier inderdaad statische elektriciteit, veroorzaakt door nylonkousen, de aanleiding tot een ontplof fing is geweest, mag wel van een zeer bijzondere samenloop van om standigheden worden gesproken. Een zeer warme en opvallend-droge om geving zou bijvoorbeeld een akfiverende rol hebben kunnen spelen. Voor (ADVERTENTIE) 2SO cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN zo ver men weet is een dergelijk voorval in de historie van de kunstvezel nooit eerder gesignaleerd, althans op huishoudelijk terrein (eventuele oor zaken van bedrijfsbranden laten wij hier buiten beschouwing).. Bij het vezelinstituut TNO in Delft vindt men dat de voorgestelde gang van zaken bij dit ongeluk wat onwaarschijnlijk lijkt ,Het kan natuurlijk, maar die brand kan ook allerlei andere oorzaken hebben gehad. Het haar van het meisje kan elektrostatisch geladen zijn geweest. Daar wordt nooit aan gedacht. De synthetische stoffen zijn altijd meteen de boosdoeners Het kan ook dat ergens in die ruimte een heel klein gasvlammetje heeft gebrand dat de ontploffing veroorzaakt heeft. Een andere mogelijkheid zou kunnen zijn dat in de buurt van de benzinedampen een knop van het elektrisch licht is omgedraaid. Bij eventuele kortsluiting krijgt men dan namelijk een veel hoger voltage dan bij de statische elektriciteit die door nylonfextiel kan worden veroorzaakt. ,Met belangrijkste vinden wi|zegt «en medewerkster van vezelinstituut inu, ,dat dit incident weer eens de aandacht op het gevaar van was- benzinedampen heeft gevestigd. Alle huisvrouwen zouden die wasbenzine de deur uit moeten doenl Wasbenzine hoort buitenshuis, bovendien achter slot en grendel vanwege de kinderen, en zeker niet in een keuken waar vaak waakvlammet|es van het gas branden. Voor huishoudelijke karweitjes kan men veel beter tetra gebruiken.' Tetra dus inplaats van de brandgevaarlijke wasbenzine, al is tetra ook niet helemaal onschuldig. Het effekt van de dampen kan dicht bij chloro form liggen en sommige mensen hoofdpijn of duizeligheid bezorgen, een reden om er alleen maar mee in de buitenlucht te werken. Het brandge vaar is bij het gebruik van tetra echter nihil Aldus het vezelinstituut TNO dat intussen wel weet te vertellen, dat destijds in operatiekamers het dragen van nylonkleding verboden is geweest, in verband met het veelvuldig werken met ether Deze voorzorgsmaatregel (statische elektriciteit zou met de vluchtige etherdampen een gevaarlijke combinatie hebben kunnen vormen) is echter inmiddels achterhaald doordat injekties de ethernarcose hebben verdrongen. NYLON EN VUUR Bij Nederlandse huishoudraad in Den Haag heeft men evenmin eerder gehoord over een huishoudelijk ongeval.met statische elektriciteit van nylon kleding als oorzaak. Wel wijst de huishoudraad nog altijd en bij elke voor komende gelegenheid op gevaarlijke combinatie van nylongoed en open vuur. Nylonkleding die, bijvoorbeeld, met elektrische kachels of met een gasvlam in aanraking komt kan afschuwelijke brandwonden veroorzaken doordat de kunstvezel zeer snel smelt en als het ware in de huid plakt De huisvrouw die 's ochtens een nylon peignoir aanschiet en in de keuken haastig een ketel theewater op he gas zet loopt dat risico, wanneer haar mouwen maar even met d egasvlam in aanraking komen. Hetzelfde kan ge- leder jaar worden in de maand mei rond 1.200 jonge moeders geënquêteerd over de voedings- en verzorgingsgewoonten van hun baby. De resultaten van de vorig jaar gehouden enquête, die betrekking heeft op baby's tot en met negen maanden, zijn inmiddels geanalyseerd. Onder meer werden vragen gesteld over de huisvesting van de Neder landse baby. Gebleken is. dat 53% van de baby's over een eigen slaapkamer beschikt. De overigen moeten met minder genoegen nemen. De verkregen antwoorden werden als volgt uitgesplitst: baby heeft eigen slaapkamertje 53"/# 9 baby deelt slaapkamer ouders 32'!» baby deelt slaapkamer andere kinderen 10 O baby slaapt in woonkamer 4 baby slaapt op andere plaats 1 °/o Van alle baby's slaapt 57% 's nachts alleen. De overigen moeten hun slaapvertrek delen met 1, 2 of meer andere personen en wel: O met een andere persoon 9 "lo O met twee andere personen 32 "io met meer dan twee andere personen 2 De huisvesting van de baby is het slechts in de grote steden. In Am sterdam, Rotterdam en Den Haag blijkt gemiddeld slechts 30% van de baby's over een eigen slaapvertrek te beschikken. Uiteraard speelt ook de welstand van de ouders een rol. Bij de minst draagkrachtigen is de situatie gelijk aan het gemiddelde voor de grote steden Naarmate het welstandsniveau stijgt, wordt het percen tage eigen kamers voor de baby hoger, in de hoogste welstandsklasse zelfs 78%. Tijdens hel onderzoek werd ook gevraagd in hoeverre de man behulp zaam is bij het verzorgen van de baby. Daarbij bleek, dat 2/3 van de mannen de baby wel eens een schone luier geeft. Deze hulp is echter in verreweg de meeste gevallen slechts incidenteel. Een opmerkelijk resultaat leverde de vraag op, in hoeverre de eerste babykleertjes worden bewaard, nadat de jonggeborene eruit is ge groeid. Niet minder dan 82% van de ondervraagde moeders bleek de kleertjes nog te bewaren De laatste jaren ls het hoe langer hoe duidelijker geworden dat het klaarmaken van een maaltijd boven een houtvuurtje in de buitenlucht niet alleen voor de jeugd, doch ook voor volwassenen een bijzondere charme heeft. Ik denk hier aan de uit Amerika overgewaaide gewoonte vlees of vis boven een houskoolvuurtje te roosteren. Men noemt dit barbecuen. Best leuk, als het weer tenminste meewerkt. Vrienden en fa milie constateren met genoegen en soms ook met ver bazing hoe de heer des huizes, gesierd met een koksmuts en vrolijk bedrukt schort, de heerlijkste gerechten staat klaar te maken. (Moeder heeft nu eens het toekijken; barbecuing is immers mannenwerk!) Het aanschaffen van een barbecue Alvorens over te gaan tot het kopen van een barbecue dient u zich bijzonder goed reken schap te geven van uw spe ciale wensen op dit gebied. 1. Men bedenke van tevoren goed hoeveel men (ongeveer) voor een barbecue wil beste den. Keus genoeg! Prijzen, variërend tussen ongeveer f 25,en ongeveer 200, 2. Voor hoeveel personen zult u in de regel barbecuen? Voor zes o) meer personen raad ik u aan het in de grotere maten te zoeken. Niets is zo ver velend als een gezellige maal tijd in twee ploegen te moe ten serveren. 3. Waar zult u het liefst bar becuen? Op het balkon, in de tuin of op een picknickter rein? In het laatste geval moet uw barbecue makkelijk in de auto meegenomen kunnen worden. Voor in de tuin, op het dak terras of op het balkon vind ik de apparaten die op ,werk- hoogte' zijn het gemakkelijkst. Ook is het plezierig als ze voorzien zijn van wieltjes en een windscherm. Deze zijn gemakkelijk verplaatsbaar als tijdens het kokkerellen de wind eens mocht draaien.) Tevens is het zaak te letten op de volgende punten: a. Het is prettig als de staaf jes van de grill dicht bij elkaar liggen, dan loopt men minder kans dat de diverse ingrediën ten in het vuur terechtkomen. b. De mogelijkheid om de grill op verschillende hoogten boven het vuur te kunnen plaatsen moet aanwezig zijn. Deze constructie mag vooral niet te ingewikkeld zijn. Het is namelijk wel plezierig het rooster tegen het eind van het grillen wat dichter bij de warmtebron te kunnen plaat sen. De houtskool straalt dan niet meer zoveel warmte uit als in het begin. c. De staafjes van de grill moeten bij voorkeur van giet ijzer zijn of in ieder geval niet te dun; ze zullen dan minder gauw kromtrekken door de hitte. d. Ook de mogelijkheid om het vuur van onderen af lucht te geven is prettig. Het is ge makkelijk als de barbecue van onderen een opening hiervoor heeft, of eventueel van onde ren aan één kant open is, zo dat we hem met deze kant naar de wind kunnen zetten. Voor hen die het wat uitge breider willen doen bestaan ook barbecues die met een spit zijn uitgerust. Wanneer u geduldig bent en de tijd er voor wilt nemen, kunt u een spit kiezen dat mei de hand bediend moet worden. Er zijn er echter ook die automatisch draaien. Ze lopen op batte rijen. Maar u moet er dan toch ook keer op keer heen om het vlees of het gevogelte met vet of met saus te bedrui pen. Als u een barbecue met spit wilt aanschaffen, moet u erop letten dat hij is voorzien van een druipbak. Trouwens, voor de handige doe-het-zel- ver is er met een paar bak stenen en betontegels ook al heel wat te bereiken. Het vuur In verreweg de meeste geval len wordt houtskool als brandstof voor de barbecue toegepast. Het is verkrijgbaar bij de kolenboer. Men heeft tegenwoordig ech ter ook speciaal geprepareer de houtskooltabletten die wat makkelijker aan te steken zijn. Voor het aansteken gebruikt u bijvoorbeeld spiritus. Zorg dat de houtskoolbrokken niet te groot zijn, dan branden ze niet zo makkelijk. Gewoon hout is evenwel ook heel goed te gebruiken. Het vereist wel iets meer zorg. De geschiktste soorten zijn eiken, beuken, es doorn en appel. Voor het aan maken hebt u een lichtere houtsoort nodig: dennen (vu ren), of berken. U hakt hier van zeer dunne aanmaakhout jes en steekt die met behulp van een krantenprop aan. Dan wat groter hout erop en ten slotte, als het zaakje eenmaal goed brandt, het zwaardere hout erop leggen. Wanneer het hout eenmaal brandt of de houtskool goed gloeit (dat kunt u voelen en zien, de houtskool is dan namelijk ge heel met een grijs aslaagje bedekt) is het moment geko men om uw vlees of gevogelte erboven te roosteren. Mocht u tijdens het roosteren last hebben van hoge steek vlammen, veroorzaakt door afdruipend vet, dan kunt u hier het beste even met het waterpistool van zoonlief kor te metten maken. Wees ech ter niet te royaal met water. Ook adviseer ik u om, wan neer het vlees wat al te veel vetranden heeft, deze er van tevoren af te snijden. Zorg er ook voor een flinke voorraad brandstof bij de hand te heb ben, anders moet u halver wege het festijn houtjes gaan hakken. De ingrediënten Om te beginnen is het van belang dat alle ingrediënten op kamertemperatuur zijn. Dat verkort de roostertijd. Wanneer u mager vlees (zoals b.v. biefstuk) gaat roosteren, is het nuttig om óf het vlees, óf het rooster even met olie of vet in te wrijven. Dit voor komt vastkleven van het vlees aan het rooster. Magere vlees soorten en gevogelte moeten voortdurend met vet of saus worden bedropen om uitdro gen te voorkomen Mocht u het op prijs stellen een knof- looksmaak aan uw roasts te geven, dan kunt u tijdens het roosteren enige knotlookteen- tjes op de gloeiende houtskool gooien. In een volgend recept komen wat recepten. Koos je Tirion. Nylonkousen zijn sinds de tweede wereldoorlog gemeengoed geworden in ons land; geen vrouw kan ze ontberen. beuren met kinderkleding van nylon, wanneer kinderen al spelend te dicht bij een brandend elektrisch kacheltje komen. Bij een groot Zuidnederlands textielbedrijf dat onder meer synthetische vloerbedekkingen fabriceert zegt men, betrekkelijk weinig klachten te krij gen over statische elektriciteit, veroorzaakt door dit soort tapijten. .Tempe ratuur en vochtigheidsgraad in de kamer zijn doorslaggevende faktoren. Bij een normale kamertemperatuur en een normale vochtigheidsgraad in de kamer mag er van statische oplading geen sprake zijn. In centraal ver warmde huizen verdwijnen zulke klachten meestal wanneer men een paar bakjes water aan de verwarmingsbuizen hangt Volgens dit bedrijf is het bovendien een misverstand dat alleen synthetische vloerbedekkingen het verschijnsel van statische oplading vertonen. Bij wollen tapijten kan het evengoed voorkomen. tn tenslote een stem uit een bedri|t dat op grote schaal nylonvezels pro duceert: ook daar heett men nog nooit eerder gehoord van ongevallen op huishoudelijk terrein waarbij de zogenaamde statische elektriciteit uit nylon kleding de oorzaak zou kunnen zt|n. Het lijkt dus onnodig om overdreven bezorgd te zi|n over het eigenaardig# vonkenverschijnsel dat onze nylon kleren soms produceren, maar de adviezen van TNO en Huishoudraad mag elke huisvrouw nog wel uit het hoofd leren: géén brandgevaarlijke vloeistoffen in huis, en géén nylonkleding in de buurt van open vuur. Het aantal vrouwelijke studenten in de Westduitse bnUbrfPtlMWl 'ttfpt voortdurend. 'Vrouw enbelangen het maandblad van de Nederlandsver eniging voor vrouwenbelangen vrou wenarbeid en gelijk staatsburgerschap, weel te melden dat het vrouwetgke aandeel m het totaal aantal studeren den in de bondsrepubliek sedert 1954 van ruim zeventien procent tot ruim veertig procent is gestegen Beroejien als lerares en arts staan, evenals vroe ger, hoog aangeschreven bij de vrouwe lijke studenten Nog iets dat (helaas) niet veranderd is. meisjes hebben nog alljjd een sterkere neiging dan jongens om hun studie voortijdig af te breken. Desondanks mag hoger onderwijs voor vrouwen geen .onverantwoorde inves teringworden genoemd: in I960 was zeventib procent ovan de vrouwen met een voltooide universitaire opleiding in een beroep werkzaam. Nog een (opmerkelijk) verschijnsel, dat in de bondsrepubliek te signaleren valt: het aantal geestelijk achterge bleven kinderen op de scholen wordt daar, in verhouding tot de bevolkings groei, voortdurend minder. Het be draagt nu nog maar een vijfde van het aantal van tien jaar geleden. Daaren tegen is het aantal vroeg-ontwikkelde kinderen tussen 1958 en 1965 vertien voudigd. Men meent dan ook te mogen voorspellen dat in de komende tien jaar verscheidene kinderen al vóór hun tiende jaar de nu gebruikelijke vormen van lager onderwijs zullen zijn ontgroeid. Gedacht wordt aan de op richting van 'fruhbildungsschulen' waar de kinderen al op vijftien- of zestien jarige leeftijd eindexamen zouden moe ten doen. Al deze geestelijk vroegrijpe kindertjes hebben, blijkens hun uitla tingen en de inhoud van hun dag boeken, nogal wat kritiek op de vol wassenen. duizend alleenstaande mensen (man nen en vrouwen) lussen vijfentwintig en zestig jaar. De gewonevrijgezel len van La Belgique zijn hier niet bij- gerekend. Voor de eenzamen onder deze driehondervijftigduizend is nu, zo meldt weekblad Elle, een nieuwe vereniging opgericht. De club heet Amitlé" en is gevestigd aan de boulevard Lamber- mont in Brussel. In de badpakkenkollektles van deze zomer zowaar een enkel exemplaar met een rokje. En dan niet zo'n schootje" dat vaak omkrult en daardoor z'n doel volkomen voorbijschiet, maar een echt rokje dat iets gerend uitloopt, een ge heel vormt met het bovenstuk, en het slipje van het badpak aan voor- en achterkant volkomen bedekt. In kleu rige lengtestrepen van stretch-badstof (en alleen maar voor tamelijk slanke vrouwen nog een nieuwtje: bad pakken en bikini's met opgeborduurde bloemetjes of andere motieven op de voorpanden. Het materiaal is effen witte badstof, voor de borduursels wor den kleuren als marine, oranje en violet gebruikt. De werkelijk spektaculalre zaken in de badmode komen weer van ont werpsters als Emmanuelle Khan: bad pakken van helanca met zijpanden en schouderpanden van doorzichtig mica, minuscule bikini's waarvan de broek jes opzij met enorme drukknopen slui ten en de cups van het bovenstuk 'op gehangen' zijn aan smalle benden van doorzichtig materiaal. Met druksluitin- gen aan de cups vastgezet, dus af neembaar. Blikvangers zijn ook gelakt helanca (voor bi kini's met metalen gespje en allerlei uitsparingen) en 'tu- niekbadpakken' invage losse lijnen waarvan de pijpjes iets golvend uit lopen. 'De boetieks van Rotterdam zijn even charmant als die van Parijs, Brus sel of Amsterdam', aldus maandblad- Claire dat een verkenningstocht heeft gemaakt door Rotterdam, een stad van vandaag, waar humor en fantasie de toon aangeven'. Marie-Clatre vindt dat de sfeer van sommige boetieks in de Maasstad kan wedijveren met die van 'de beste boetieks van Brussel', en schrijft waarderende woorden over de exclusieve modellen van de styliste Betty Schilp, die van stijl-1930 tot de meest extreme avant-garde gaan. Ook niets dan lof over de luxe winkels, Caféterrassen en bloemperken van de lijnbaan, over de Maastunnel en het caféleven van de wereldstad. Kortom: een hart onder de riem van de Rotter dammers die zo vaak te horen krij gen dat hun stad een poel ongezellig heid is. 'Bloemen in het haar', roepen som mige Parijse ontwerpers en dan be doelen zij niet de kris-kras tn de haardos gestoken bloemen van de hip pies. maar een haarband van bloemen, zij het dan geen echte. De (buigzame) haarbanden zijn van plastic, de bloe men van organdi in de kleur van de jurk die erbij gedragen wordt. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom LOUWERSE DE PRIESTER N.V. Breda :CfcaiaijK5S.Tel L0160S, ZiTM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15