Antwerpen heeft als plaats van vestigingspeciaal klimaat' Gehuwde vrouw werkt harder dan ongehuwde Begin experimenteel woningbouwprogram en VOEDING DIT ZEGGEN DE BELGEN ER ZELF VAN: Waarom wél Scheldestad en niet Rotterdam Niet meer dan 800 woningen per jaar CNV: ingrijpen in loonpolitiek zou onbillijk zijn Kamer eenstemmig over wegvervoer PRAAG NODIGT RUSSEN UIT Gestolen Titiaan - waarde f 6.000.000 - verborgen achter lege fruitkisten Xë >^4 DRACHTIGE KOST VOOR HET KIND AANVAARDING NIEUWE GRIEKSE AMBASSADEUR ZAL BELANGRIJK PRECEDENT SCHEPPEN Wel of niet in naam van koning Jongeman besmet familie met tb Uit SER-rapport blijkt: Financieel doel voor ogen Telegram WOENSDAG 15 MEI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (ADVBRTRNTIB) (Van onze correspondent In Brussel) Degussa zal zich in Antwerpen vestigen, de Badische Anilin is voorgegaan en er wordt onder handeld over een groot che misch bedrijf van Shell. Alle drie hebben ook besprekingen met Nederland, meestal met Rotterdam, gevoerd. Wat heeft de stad aan de Schelde meer te bieden dan die aan de Nieuwe Waterweg? Er is de laatste tijd veel over gediscussieerd, voorname lijk in Nederland dat zich be langrijke buitenlandse vestigin gen zag ontgaan. In Antwer pen, zowel in de kringen van het bedrijfsleven als in die van de gemeente, is men natuurlijk ver heugd over de aanwinsten en men vindt de Nederlandse vraag: waarom wel Antwerpen en Rotterdam niet, eigenlijk moeilijk te beantwoorden. Men w||st erop dat In de Jonste tien, vijftien jaar de industrieën in het gebied van de Nieuwe Water weg als paddestoelen uit de grond zijn gerezen. Rotterdam, zo zegt men, was al lang geleden klaar met zijn industrieterreinen. B(j Antwer pen ls men dat eigenlijk pas een laar of zes. Daarna is de Industrië le ontwikkeling in het Belgische havengebied gekomen en omdat er dus een achterstand was In te lo pen, is het allemaal nogal snel ge- Wat de vestiging van chemische In dustrieën in de laatste tjjd betreft, meent men dat industrieën van een bepaalde soort andere van hetzelfde type aantrekken. Op zjjn Antwerps voegt men eraan toe: het is als een straat waar veel café's r.jjn er komen er altijd by. Op ernstiger plan: chemische industrieën hebben elkaar vaak nodig voor wat hun produkten en grondstoffen betreft. Bovendien is het zo dat, stelling van belasting op onroerende goederen voor de tijd van vjjf jaar. Voor personeel van Amerikaanse ves tigingen geldt dan ook nog dat de mogelijkheid bestaat, dat zjj de eer ste vijf Jaar van hun verblijf In België worden vrijgesteld van Belgi sche inkomstenbelasting of dat hun Inkomen slechts voor de helft belast baar zal zijn. Gas en water Toch is men in officiële kringen in Antwerpen van mening dat deze voordelen egenlijk het geringste ge wicht in de schaal leggen wanneer een buitenlands bedrijf besluit tot vestiging van een onderneming in Antwerpen, al tellen zij natuurlijk wel mee. Belangrijk vindt men dat de tarieven van gas en water in België aanzienlijk lager zijn dan die in Nederland en ook dat de haven tarieven, de concessietarieven en der gelijke In het gebied van de Schelde niet zo hoog liggen als die aan de Nieuwe Waterweg. Men gelooft In Antwerpen ook en hei bedrijfsleven ziet het als een groot voordeel dat de spoorweg verbindingen van de haven met het achterland beter, uitgebreider en sneller zijn dan in Rotterdam. De Nederlanders kunnen het natuurljjk niet laten te herinneren aan de moei lijkheden die de Sche'de met zijn grillige stromingen en altijd wisse lende zandplaten oplevert voor de grote schepen. Zi1 krijgen ten ant woord dat die bezwaren ,zo ze al bestaan" toch eigenlijk alleen maar gelden ,-oor de grote tankers en dat alle andere bedrijven hun grond stoffen krijgen aangevoerd en hun produkten verscheept met schepen van een tonnage waarvoor Schelde en haven diep genoeg zijn. Prettig klimaat Belangrijk ln het voordeel van Ant werpen is, zo blijkt uit gesprekken met betrokkenen, dat men het kli maat van Antwerpen en van België' zou kunnen noemen. Belgische func tionarissen in overheidsdienst (be- MINISTER SCHUT KONDIGT AAN daar geschoold personeel kan gevonden dat het bjj nieuwe vesti gingen ln dezelfde branche hogerop zoekt. Activiteiten Wat doet Antwerpen om de vesti gingen van buitenlandse Industrieën naar het havengebied aan te trek ken? Antwoord: eigenlHk niet meer dan een vertegenwoordiger die eens op verkenning komt zo voorkomend mogelijk ontvangen. Het is zo, zei men ons, dat een buitenlandse industrie die een fa briek wil bouwen in het deltage bied van de Benelux eigenlijk de gehele kust van Delfzjjl tot Oostende .ngs gaat. Dan komt men vanzelf ook ln Antwerpen. Vele buitenlandse ondernemingen geven Antwerpen de voorkeur omdat de gemeente er ln het havengebied grona verkoopt, ter wijl andere havensteden als regel alleen op lange termijn verhuren. Die contacten tussen de buitenland se bedrijven en Antwerpen bljjken overigens vaak tot stand te komen door middel van de grote Belgische banken, die meer zakenbanken zou den zjjn dan haar soortgenoten in Nederland. Zjj kunnen haar cliënten daarbjj wijzen op de voordelen die de zogenaamde Belgische expansie wetten van 1959 bieden aan degenen die willen Investeren in nieuwe In dustrieën oï uitbreiding van bestaan de. Dio wetten gelden namelijk zo wel voor binnen- als buitenlandse ondernemingen. Zy voorzien btyvoor- beeld ln een reductie op de Inte rest van hy de banken opgenomen leningen tot een maximum van vier procent, staatsgarantie voor aange gane leningen (daarvoor moet de le ner de staat 0,1 procent Interest betalen plus 0,02 procent voor leder jaar dat de lening loopt), vr\|» UTRECHT (ANP) .Eigenlijk Ls hel onvoorstelbaar, dat de regering zou be sluiten, nu al in te grijpen in de loon politiek. Van alle kanten is haar te ver. slaan gegeven dat dit grote onbillijkhe den en moeilijkheden in het bedrijfsle ven zou veroorzaken". Dit zegt het Chris telijk Nationaal Vakverbond in zijn bondsbladen van deze week naar aanlei ding van de .geruchten' dat de rege ring maatregelen wil nemen. Als er nu, halverwege de rit, een maxi mum percentage wordt vastgesteld voor alle nog af te sluiten cao s, aldus hel CNV. zou dat bijzonder onbillijk zijn te genover enkele honderdduizenden werk. nemers. Voor de ln 1968 reeds afgesloten cao's die een gemiddelde loonkostenstij ging inhouden van 5,5 procent vuir 750.000 werknemers zou dan immer geen plafond gelden, maai vooi de rond een half miljoen werknemers die nog op een cao wachten wel. VVanneei dat plafond ln de buurt van 4 of 4,5 procent zou komen te liggen - en die percen tages zijn bij geruchte genoemd zou de laatste groep er gemiddeld 1 tot 1,5 procent slechter afkomen. Een dergelijke onbillijlcheid is volgens het CNV niet houdbaar: ,Het is vrijwel zeker dat op die wijze de zwarte loon. vorming weer hoogtij zou gaan vieren' Met een verlenging van alle cao's zou die onbillijkheid kunnen worden voor komen, maar het CNV zou het bijzonder onverstandig vinden om dat nu al te gaan doen. In bedrijfstakken waar de onderhandelingen voor 1968 nog moeten beginnen of aan de gang zijn, zou de verleiding dan namelijk wel erg sterk worden om de schade van de verlen ging goed te maken door een grotere loonsverhoging. AMSTERDAM (ANP) ,Mijn onlangs aangekondigd voornemen om op bescheiden schaal een expe- j rimenteel woningbouwprogramma mogelijk te maken, heeft vaste vorm aangenomen', heeft de mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir W. F. Schut, dinsdagmiddag in het RAI- congrescentrum te Amsterdam ge zegd, waar een herdenkingsbijeen komst werd gehouden ter gelegen heid van het feit, dat vijftig jaar geleden de Nederlandse katholieke aannemers- en patroonsbond werd opgericht. Ir Schut zei zich voor te stellen, dat die experimenten betrekking zullen hebben op woningtypen en woon vormen, die afwijken van de gebrui kelijke. Ze dienen echter de belofte in te houden, dat aan woonbehoef ten zal worden voldaan, die tot nu toe onvoldoende tot hun recht kwa men. Daarby moeten we binnen de op korte termijn haalbare financiële marge blijven. De voorgedragen Elannen zullen daarom, wat prijs etreft praktisch realiseerbaar moe ten zyn, zodat ze, na een eerste aan loop die door de minister extra wordt gesubsidieerd, in de normale woningbouw een plaats kunnen krij gen. Wat de aard van de experimentele plannen betreft, wil de minister aan allerlei dingen kansen geven. Hij denkt aan experimenten op het gebied van de indeling, uitrusting en constructie van de woning aan nieuwe vormen voor het aaneenvoegen of opstapelen der wonin gen en aan de voorzieningen ten alge mene nutte, die in het woongebouw worden getroffen, tenslotte aan de wfl- ze, waarop de naaste omgeving van de woning wordt ingericht, die immers in sterke mate het woonmilieu bepaalt. hulp van een ambtelijke technische werkgroep, terwijl bij de beraadslagin gen van de adviescommissie enkele ambtenaren van de staf van minister Schut als waarnemer aanwezig zullen zijn. De leden van de adviescommissie zullen daarin k titre personnel zitting hebben, waarbij er evenwel op is gelet dat de stem van de betrokken kringen in de commissie zal doorklinken. Ge dacht is daarom aan personen uit de kringen van opdrachtgevers, architec ten. stedebouwkundigen, bouwers, be leggers, onderzoekers en consumenten, de laatste vertegenwoordigd door vrou welijke deskundigen op het gebied wonen en inrichten. Is een project met gunstig advies door de commissie aan de minister voorge legd, dan wordt zijnerzijds beslist of het project kan worden opgenomen in het experimentele program van het lo pende jaar. Het is tevens de bedoeling Grootte halve dan die in Brussel, zeggen de Antwerpenarenhebben er slag van met gegadigden voor vestigingen In Antwerpen om te gaan en hetzelfde geldt ook voor degenen uit het be drijfsleven die daarbjj zijn betrok ken. In Nederland, zo meent men. is er nogal eens wat stijfheid en formalisme b Er wordt in België zo weinig mogelijk van tevoren vast gelegd, maar men zet alles op alles óm aan bepaalde wensen van de kan didaten tegemoet te komen. Voordeel heeft Antwerpen ook van zijn omgeving. Wanneer ik. zei een der hoogste ambtenaren van de stad. zulke Duitse of Amerikaanse indus- striëlen op bezoek krijg, rijd ik ze eens rond door de omgeving van de stad. Wanneer ze dan zien hoe ze redelijk goedkoop kapitale villa's met grote tuinen en soms een stuk dennebos erbij kunnen huren of ko- gen, is het pielt al half beslist. In ederland vinden zy zo vertellen zij me dan ln dat opzicht prak tisch niets of veel te duur. Boven dien zijn hier ln België nooit moei lijkheden met het huren van huizen voor personeel. Die zijn er in alle grootten en prijzen en zonder enige vergunning of wat er verder alle maal ln Nederland voor nodig Ook ls het aantrekkelijk zo dicht bij Brussel, de hoofdstad van de Europese gemeenschap, te zitten en op een paar uur autorijden afstand van Pargs. Voor wat de Duitse vestigingen be treft schynt dan men zegt het in Antwerpen niet graag ln uw ge zicht ook nog te gelden dat men aan Duitse kant in Nederland, met name in Rotterdam van het eer9te ogenblik van bespreken en onderhan delen af aJtyd zoiets van een inge worteld wantrouwen of van afkeer meent te onderkennen. Voor een Rot terdammer Is dat, begrijpeiyk, mnar de Duitse onderhandelaar voelt zich meer op zyn gemak in Antwerpen en Brussel, waar men sneller schijnt te hebben vergeten omdat er minder te vergeten was. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De tweede kamer j vindt dat de regering op het hoog- j ste niveau opnieuw moet gaan on derhandelen over het Nederlands- Duitse wegvervoer. Een motie van de regeringspartijen, die daarom vragen, werd dinsdagmiddag met algemene stemmen aangenomen. Ook de oppositie stemde vóór. De socia listische fractieleider, drs Den Uyl, ver klaarde dat zijn fractie vóór zou stem men, omdat volgens hem na de fouten die staatssecretaris Keyzer (verkeer) wegverver moeten aanpakken. Hij zei dat de Nederlandse onderhande lingspositie door het optreden van de heer Keyzer is geschaad en dat daar om de samenstelling en de leiding vani de Nederlandse onderhandelingsdelega tie veranderd moeten worden. Hij verheugde zich daarom in de zln- Bnede uit de motie van de regerings partijen. waarin sprake ls van overleg op het hoogste niveau. Volgens drs Den Uyl betekent dat. dat premier De Jong met bondskanselier Kiesinger over de kwestie moet gaan onderhandelen. De regeringspartyen namen met grote stelligheid afstand van de uitleg van de socialisten. Zij wezen erop dat bet aan de regering is om uit te maken wat zij als het hoogste niveau beschouwen. Drs Schmelzer, fractieleider van de KVP, zei wel kritiek op het beleid van de be windsman te hebben, .maar*. besloot hij, .politieke consequenties brengen ons niets verder'. PRAAG (DPA) De regering van Tsjecho-Slowakije heeft een; Russische regeringsdelegatie voor een bezoek uitgenodigd, heeft dins dag premier Oldrich Cernik op een internationale persconferentie in Praag meegedeeld. Een datum is nog niet afgesproken. Het zal in geen geval in de naaste toe komst zijn. De Russische maarschalk Moskalenko heeft maandag verklaard dat de Sow- jet-Unie niet zal ingrUpen in de binnen landse aangelegenheden van Tsjechoslo- wakije. Moskalenko zei dit in de plaats Ostrava in Noord-Moravië. Moskalenko is het hoofd van een mili taire delegatie die in Tsjechoslowawye verblijft ter gelegenheid van de 23e vr- jaardag van de bevrijding van het land door het Russische leger. FERRARA (GPD) Het gestolen al taarstuk van Titiaan. dat enkele maan den geleden verdween uit een kerkje In de buurt van Mantua, is bij het stadje Ferrara teruggevonden door de carabi- nlëri. Het schilderij is op een nogal eigenaar dige wijze aan het licht gekomen. Na enkele tips uit de onderwereld ontvan gen te hebben vermomde een officier van de carablnlërl zich als antiquair en begaf rich ln een glanzende auto naar Ferrara, waar hij in contact kwam met de voornaamste leiders van de diefstal. Hij deed voor of hy het schilderij wilde kopen en men was het al gauw eens. Eén van de dieven bracht hem naar een onbewoond huls ln een dorp in de omge ving van Ferrara. waar het schilderij op gerold achter een aantal lege fruitkisten was weggestopt. De officier zei de man, dat hy, gezien de slechte toestand van het doek, nog even over de koop wilde nadenken. Zij verlieten het huis en buitengekomen gaf hy een teken aan de wachtende cara- biniëri, die zich daarop van het schilde rij meester maakten en later ook de voornaamste dieven wisten te grijpen. Het schildery ls op verschillende plaat sen nogal ernstig beschadigd. Eén van de beschadigingen kan niet meer geres taureerd worden. De waarde van doek is ongeveer 6 miljoen gulden. Drie, in Amsterdam studerende studenten uit Blafra, heben op het ministerie van buitenlandse zaken een nota overhandigd, waarin ge protesteerd wordt tegen de Neder landse wapenleveranties aan Ni geria. Vlnr: De heren Ihenacho, Okisuaea en Duru. Het ideaal van alle kinderen. Geef ze Liga voor een gezonde, harmonieuze lichaamsontwikkeling en levens kracht. Schenk hen de rijkdom aar nutriënten die iedere Liga bevat. Ver rouwde gezondheids-basis voor ba- oy, kleuter en schoolgaande jeugd LIG* Nederland internationaal gezien een toetssteen (Door drs Frans van Hasselt) AMSTERDAM (GPD) De komst van een nieuwbenoemde Wat de grootte der projecten betreft wordt voorshands gedacht aan complex, en die uiteenlopen van 10 tot 300 wo ningen, maar tezamen met meer dan circa 800 woningen per jaar omvatten aJdus vervolgde minister Schut ter te gemoetkoming in de extra kosten, waar van is aangenomen dat deze gemiddeld 3000 per woning zullen zijn, wordt de jaarlijkse bijdrage, die uit de desbetref fende bijdragetabel zou volgen, met ge middeld 200 verhoogd. Voor woning wetwoningen wordt tevens het bedrag der rijkslening met de extra stichtings. kosten verhoogd. Een experimenteel plan behoeft, om te worden gerealiseerd nipt alleen een ont werper, maar tevens een opdrachtge ver en de medewerking van een ge meentebestuur. In het algemeen zullen ontwerpen, die over deze achtergrond beschikken het eerst in aanmerking ko men. In bijzondere gevallen zullen ech ter plannen, waarvan de bouwplaats nog niet vaststaat, niet worden terug- De plannen zullen worden beoordeeld door een adviescommissie, bestaande uit personen die niet tot het departement van de bewindsman behoren. Wel zal de adviescommissie kunnen rekenen op de (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Een 24-jarige Jon geman uit Juhbega. die lijdt aan open- longtuberc.uiosc, lieefl een aantal fa milieleden, voornamelijk kinderen, be smet. In alle gevallen betreft het een begin van de aandoening. Evenals voor de jongeman bleek niette min voor zes kinderen opnemjng in het sanatorium noodzakelijk. De andere fam lleleden het juiste aantai is nog niet bekend kregen een lichtere vorm van tuberculose. Zij staan onder controle en worden met medicijnen behandeld. De ernstigste besmettingsgevallen de den zich voor ln Jubbega (2 maal), in Oldeberkoop. in Oudehaske en in enkele plaatsen in het westen van het land. Onmiddellijk nadat de besmettingshaard bekend was geworden, volgde een groot scheeps onderzoek naar personen, met wie de jongeman in contact is geweest. Naast familieleden werden enkele leden van de vereniging en leerlingen van scholen aan de bekende reactieproef on derworpen. In alle gevallen bleek het resultaat van deze proeven tot nu toe negatief. Ook onder de collega's van de jongeman (een monteur) deden zich geen positieve reacties voor. (Van onze correspondent) DEN HAAG Uit een opi nie-onderzoek dat in op dracht van de SER-commis- sie opvoering produktiviteit bij 18 commerciële en dienst verlenende ondernemingen werd ingesteld, blijkt dat men over het algemeen vindt, dat de gehuwde vrouwen betere arbeidsprestaties leveren dan hun ongehuwde seksegeno tes. De bedrijven die tussen november 1965 en februari 1966 werden geënquêteerd schrijven aan de gehuwde vrouw een grotere werklust toe .omdat zij een financieel doel voor ogen heeft. ,Je kunt meer aan hen overlaten, ze zijn zelfstandiger en accepte ren gemakkelijker hun chefs', aldus enkele uitlatingen. Hoewel het niet mogelijk was de steekproef representatief te laten zyn, l<r\jgt men dor de gespreide keuze van bedrijven, bedryfs- grootte en vestigingsplaats toch wel een indicatie van de diverse standpunten die er over de positie van de werkende gehuwde vrouw bestaan. Als hun belangrijkste argument om te gaan werken geldt het meer geld in handen hebben om eens wat extra's te doen. Het met meer mensen ln aanraking komen en iets meer te presteren dan alleen huishoudelijk werk was eveneens een vaak genoemde overweging. Een opmerkelijk hoog percentage (49 gaf te kennen te werken, omdat men de bezigheden plezie rig vindt. gaans gaf een bedrijf in deze si tuatie onbetaald verlof zonder dat men daaraan een tydsllmiet ver bond. Huishouden Kinieren Het aantal werkende vrouwen met kleine kinderen is gering. Van slechts 6 van de ondervraagden was het jongste kind nog geen drie Jaar. By 7 was het jongste kind tussen de drie en de zes jaar oud en by 19 was het ouder dan zes. Bij sollicitatie, zo biykt uit het onderzoek, werd by alle bedrijven geïnformeerd naar het kindertal, tevens Informeerde men naar de verzorging van de kinderen. Bij de meeste ondernemingen wilde men bovendien weten wat de echt genoot van het buitenshuis wer ken dacht. Van de ondervraagde vrouwen verrichtte 44 eenvoudige ar beid. Slechts 2 had aan zeer ingewikkelde arbeid een dagtaak, wat begrilpelljk Is omdat 44 alleen lage onderwijs en slechts 5 hoger middelbaar en/of we tenschappelijk onderwijs had ge volgd. By ziekte van huisgenoten nam het bedrijf naar de mening van 66 van de vrouwen een soepele houding aan, slechts 6 vermeld de dat het bedryf In dergeiyke gevalleD lastig en star was. Door- In de beginperiode bleek dat de combinatie van een werkkring met het huishouden by vrij veel vrouwen moeilijkheden opleverde. Ongeveer de helft van hen zei meer dan vier uur per dag huishoude lijk bezig te zijn. In 78 van de gevallen hielp de man mee door de tafel te dekken of af te was sen. maar slechts 9 van de mannen hielp met de boodschap pen. Hulp van een werkster riep slechts 3 van de ondervraagden in. De voornaamste reden dat het huishoudelijke werk toch wel klaar kwam lag in de veranderde aanpak. In 50 van de gevallen deed men alle boodschappen óp één dag. De meeste werkende vrouwen doen hun was zelf Slechts 8 Vr schakelde eeD was serette in en daarnaast deed slechts 8 6e was de deur uit. Merkende vrouwen ervaren uiter aard ook de onplezierige kanten van hun bestaan. De meeste be zwaren hebben betrekking op de werktijden, die men te lang vindt, omdat men te voeg moet begin nen. te laat klaar is of dat men te korte rustperiodes heeft. Ande re bezwaren negen het zwaarst bij de bondschappen. Merkende vrouwen klasren er over dat win keliers te weinig service geven en dat de openingstijden van de win kels zo ongunstig zijn. De belasting op hetgeen de vrouw verdient, het zo vaak aangevoer de argument waarom de vrouw niet zou willen werken, woog merkwaardig genoeg voor nie mand zwaar. ambassadeur van het koninkrijk Griekenland naar Den Haag levert een ook internationaal ge zien interessante totssteen op voor de vraag, hoe ver men in het westen wil gaan in de er kenning dan wel isolatie van het huidige Griekse regime. Dit regime ls tot stand gekomen op de 13de december 1967 toen duideiyk was dat de koninkiyke tegencoup van die dag had gefaald. .Wegens onge rechtvaardigde ontstentenis van de koning en zijn familie' riep toen ,het revolutionair comité' Fapadopoulos, Pattakos, Makarezos), van wie tevo ren nog nooit iemand officieel had vernomen, generaal Zoitakis die tot dan toe onderminister van defen sie was geweest uit tot regent (anti-Baslleus). Diezelfde dag had koning Konstan- tyn, blijkens een bericht over de ko ninklijke ééndagszender Larissa. de ze drie figuren alsmede Zoitakis als minister ontslagen. Niet voor niets noemde het driemanschap, dat Zoita kis benoemde, zich .revolutionair', want het verloop van zaken was ten enenmale on (grond) wettig: de gel dende Griekse grondwet bepaalt in art. 54 en 55 (die geenszins buiten werking zjjn gesteld) .dat een regent slechts kan worden aangewezen door de koning of, wanneer die niet meer in staat mocht zijn om zijn fuctie uit te oefenen, door de regering na raad pleging van het parlement, ook wan neer dit tevoren mocht zijn ontbon den. Geen contacten Voor het corps diplomatique ln Athene is de heer Zoitakis dan ook tot op heden een volstrekt wille keurige figuur gebleven, met wie geen contacten werden opgeno men. Ook van Nederlandse zijde werd van het begin af als ge dragslijn aangenomen dat onze ambassadeur geen bezoeken zou afleggen ln de villa naast het ko ninklijk paleis waar Zoitakis resi deert. laat staan dat ooit een eventuele opvolger hem geloofs brieven zou komen overhandigen. De kwestie van erkemng kon tot op heden uit de weg worden gegaan om dat het regime daags na de 13de december blijk gaf. aan de fictie van de monarchie te willen vasthouden. De koning in Rome ontvangt nog Steeds zijn salaris, zijn foto's hangen m de ministeries en alle benoemingen en besluiten, zelfs de recente uitroe ping van de 21ste april tot .derde na tionale feestdag' geschiedde .ln naam des konings" Ook de geloofsbrieven van de nieuwe ambassadeur zullen naai alle waarschijnlijkheid door de .regent' zjjn ondertekend .ln naam des konings' Het lijkt nu gewenst, alvorens deze brieven te accepteren, zich bij de ko ning te vergewissen en van hem een tastbare betuiging te verkrijgen dat Inderdaad tn zijn naam is gehandeld. Aanvaarding van deze handtekening zonder meer. zou een volledige erken ning inhoudèn van een onwettige re- geringskllek die nog niet eens de volledige consequenties uit z'n .revo lutionaire' handelwyze durft te trek ken. Erkenning door één of meer Beneluxlanden (ook in Brussel pro beert de junta het nu met een .eigen' ambassadeur) zou Internationaal ge zien een zeer belangrijk precedent zijn, en voor het regime des te welko- mer, nu elders in het buitenland (in Straatsburg vooral) het permanent- dictatoriaal en ook het nlet-populaire karakter ervan volledig begint te worden Ingezien. Het zon alle democratische tegen krachten in en buiten Griekenland tot wanhoop kunnen brengen wanneer Juist ln deze beslissende periode en uitgerekend in Nederland dat op wezenlijke terreinen op de bres heeft gestaan voor herstel van de Griekse democratie de totale diplomatieke aanvaarding van de Junta een aan vang zou nemen. Het gebouw van de Griekse ambassade in Den Haag heeft na het vertrek van ambassa deur Grivas enige maanden leeg gestaan. Thans ls er door het Griecse regime weer een nieuwe ambassadeur benoemd: Kon. standinos Himarios, voormalig ambassadeur in Boedapest. Drie Nederlanders, mr J. H, Smeets, Loet Steenbergen en F. G. van Hasselt nebben zich naar aanleiding van deze benoeming met het volgende telegram tot de Nederlandse minister-presi dent gewend: Verzoeke zorg- vuldig onderzoek authenticiteit geloofsbrieven komende Griek, se ambassadeur stop hebben redenen aan te nemen dat wet tig Griekse staatshoofd buiten deze benoeming staat' Onze voormalige correspondent in Athene, F. G. van Hasselt, gaf ons onderstaande toelichting. PvdA-KAMERLID VAN DEN DOEL: UUR FUSIE MET PSP NADERT M l.Vi LKnM WK (üFD) „Afgaande op de huidige opvattingen binnen de PSP nadert het uur van de fusie met de PvdA'. Met dit verrassende nieuwtje kwam het socialistische tweede-kamerlid, drs Hans van den Doel uit Apeldoorn, op een open bare discussieavond, die de afdeling Win terswijk van de federatie van jongeren groepen van de PvdA had belega. Tij dens de discussie merkte hij nog op dat by de PSP de voorstanders van het stembusakkoord hebben gezegevierd, en dat deze party nu zelfs bereid is zijn bestaan daarvoor op het spel te zetten. Hy onderstreepte daarmee zyn eerder gedane uitlating.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9