WERELDCARTOONALE EN HUMORFESTIVAL TE HEIST NIEUWVLIET: NIET STIL WOENSDAG 15 MEI 1968 (Van onze correspondent) Heist is aardig op weg een internationale faam te verwerven, al is het slechts een bescheiden familiebadplaats met 9000 inwoners, die vooral in de visserij en het toerisme hun broodwinning vinden. Er staat nochtans geen luxueus casino zoals te Knokke en te Oostende. Hoofdtroef van deze Belgische kustgemeente is de humor, die er in al zijn facetten als een kunst wordt bedreven. Dit zijn de wapens van Heist: de gulle glimlach, de vrolijkheid. Het lijkt doodeenvoudig, maar dit is slechts schijn. Je moet er voor ge schikt zijn! Van kniesoren maak je niet in een handomdraai lol broeken. Bij de Heistenaars is het een aangeboren gave. Zij zijn van nature Uilenspiegels. Alleende aardolie spuit niet zo maar uit de zoveel honderden meters diep gelegen aardlaag. Men moet ont ginnen... en er moet vooral iemand op het idee komen. Public relation-man nummer één van Heist, Hubrecht Gobert zorg de daarvoor. Hij startte in 1962 met een bescheiden salonnetje voor de humor, dat dadelijk in de kijker liep. Men vond het ori gineel, pittig, nieuw. Het thema werd uitgebouwd en cartoonisten van ,all over the world' stuurden hun brokje grim- of glimlach naar deze Belgische badplaats, die nu de hoofdstad van de humor ge noemd wordt. Zelfs zonder casino met heren in rok en haute couture-dames heeft Helst nu ook zijn festival, met als enig motief de humor. ,Het is een onuitputtelijke bron.' beweert Hu brecht Gobert. Humor steekt ge woon in alles: in het dagelijks leven, in de sport, in de poli tiek. in de literatuur, in de mu ziek, in het onderwijs en zo zou je een eindeloos lange lijst kunnen maken. Er zitten onbeperkte mo gelijkheden in! De cartoonisten, die de stoottroe pen hebben gevormd voor het Heistse humorfestival, werden niet verdrongen. Zij nemen ook in het programma voor 1968 een ere plaats in. Sinds vorig jaar wordt het initiatief nog grootser opge vat. Er werd een .wereldcartoo- nale' in het leven geroepen. Drie hoofdprijzen van elk 25.000 fr. worden beschikbaar gesteld. Er is wel een jury, maar het pu bliek krijgt het laatste woord. Elke toeschouwer krijgt (om de gewoon te niet te verliezen) een kiesbrief. waarmede hij de beste uit de 250 tentoongestelde cartoons kan uit pikken. H|j mag ook de knapste karicatuur en de degelijkste tijd- krltische tekening aanduiden. De ze tentoonstelling wordt geopend op 26 juni en ze blijft toegankelijk tot begin september. Op 8 en 9 juni komt .Poëzie in de schuur' aan do beurt, een experi ment dat verleden jaar een voltref fer werd. Ditmaal wordt er zelfs een .borrelvaart' In zee georgani seerd aan boord van een vissers vaartuig. Het eigenlijke festival met kleinkunst van de bovenste plank uit Vlaanderen en Neder land, heeft plaats van 23 tot 30 juli. Er komen echter niet alleen vedetten met beroemde namen voor het voetlicht, maar er wordt ook een speurtocht naar humoris tisch talent op touw gezet. De winnaar ontvangt 15.000 fr. Ie dereen komt hiervoor in aanmer king. Je moet gewoon iets grap pigs op het toneel kunnen bren gen. Het doet er ook niet toe wat het juist is: woord of lied. Je kunt ook een cursiefje komen voorlezen of kolder. Het mag eveneens zui ver cabaret zijn. Selectiewedstrij den zijn nu reeds aan de gang om het kaf van het koren te scheiden. Alleen de beste kandidaten krijgen een kans op het festival. Verder is er nog een ,B!ij spelfestival', dat volgens Heist wel degelijk zó moet gespeld worden. Kamertoneelgezelschappen zullen met iets origineels komen van 18 tot 25 augustus. Voor het eerst wordt er naast de jaarlijkse poë ziewedstrijd ook een concours ge organiseerd voor kolderdichtkunst. De winnaars zullen bekend ge maakt worden op 8 juni. Men vergeet te Heist echter de zeevissers niet. Zij zullen van 10 tot 20 augustus in het middel punt van de belangstelling staan tijdens de internationale visserij- beurs, waarin gepoogd zal worden het aangename aan het nuttige te paren. In bepaalde afdelingen zal men kunnen kennis maken met al le moderne technieken, die in de visserij gebruikt worden en in de nevenbedrijven. maar ook de toe rist zal er iets aan hebben. Er wordt namelijk een restaurant in gericht, waar de vakantiegangers kookdemonstraties kunnen bijwo nen en ook lekkere verse vis kun nen proeven. Ook de folklore wordt niet uit het oog verloren, want op 19 en 20 augustus wordt er een visserijfestival georganiseerd. Wanneer men het zomerprogram- ma van Heïst doorbladert, maakt men onwillekéurig de bedenking dat de lachende ontspanning ach ter de schermen heel wat inspan ning vergt. Bogen of zon: de va kantie ligt al kant en klaar uitge stippeld. Voor wie? Gewoon voor ledereen: van de directeur-gene raal tot de kantoorklerk. Een spe ciale attractie is dit jaar boven dien dat net als te Knokke de zon van 1 juni tot 1 september in feite niet zal ondergaan te Heist. Zee, strand, waar orkesten zullen op- het ochtendgloren in het licht ba den. Men zal zich de ogen uitkijken op hetgeen met elektriciteit tot stand gebracht kan worden. Men zal er droge fonteinen kunnen be wonderen, waarvan de kleurige lichtflikkeringen wisselen op de to nen van moderne muziek. Men zal de vakantiekan tot de laatste druppel kunnen ledigen, want men zal ook 's nachts kunnen baden in zee of dansen op het strand, w aarorkesten zullen op treden vlak bij de branding. Verder zal men te Helst ook de tentoonstelling van de .World press Photo' kunnen bezoeken... en dit is dan maar een greep uit de boor devolle trommel ontspanningsverras singen, waarmede deze riante bad plaats deze zomer uitpakt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN SAS VAN GENT De Markt met het Marktpleintje waarop de haan van de toren- neerziet. Zelfs op een stralende voorjaars middag om kwart over drie. Het is (nog) betrekkelijk stil op de Markt van Sas van Gent, waar overigens geen markt meer wordt gehouden. Een enkele vroege (en meestal Belgische) toeristdie even naar boven kijkt om de hoogte te schatten of om op de klok te kijken. Overigens is Sas van Gent wel bij de tijd. De meest geïndustrialiseerde gemeen te van Zeeland, zegt men daar niet zonder trots. Men vervaardigt er trouwens een res pectabele hoeveelheid goederen, van suiker spits geringschattend en vanuit de hoogte tot meel, van bier tot glucose en van heren pantalons tot salonspiegels. Allemaal in Sas van Gent, waar men na gedane arbeid ook weet wat or.t-^ann'ng is. (Foto PZC) Grote prijs Ronde van Heikant' Zondag 19 mei aanstaande zal te Hei kant in de gemeente Sint-Jansteen de grote prijs .Ronde van Heikant' verre den worden. Deze koers is voorbehou den voor nieuwelingen en amateurs. De nieuwelingen starten om 13.30 uur en moeten een afstand van 60 kilome ter. verdeeld over 12 ronden, afleggen. De amateurs starten om 15.30 uur voor een afstand van 110 kilometer of 22 ronden. Harmonie ,St-Jan' naar buitenland De harmonie Sint-Jan' uit Sint-Jan steen zal op donderdag 23 mei. Hemel vaartsdag. naar Zelzacte B.trekken om met de fanfare en de drumband deel te nemen aan de zomercavalcade1 Op zondag 2 juni aanstaande zal do reis gaan naar de Franse plaats St-Omère. waar de plaatselijke festiviteiten, die daar elk jaar- op de eerste zondag van >uden worden, me' j~ •1 op te luisteren. Schoolzwemmen Evenals andere jaren zullen de leer lingen van de derde klassen en hoger van da Zaamslagse scholen in de ge legenheid worden gesteld zwemonder- richt te krijgen in het Scheldebad te Terneuzen. Deze lessen zullen op maandagmorgen plaatsvinden, te be ginnen ha de pinkstervakantie. Het ge meentebestuur verzorgt het vervoer, terwijl van de ouders een bijdrage wordt gevraagd In het lesgeld. Naar het zich laat aanzien, zal volgend jaar de zweminstructie in een zwembad te Zaamslag kunnen plaatsvinden NIEUWVLIET Op doortocht door NieuwvlietEen plaat van een straat waar je recht-toe-recht-aan doorheen rijdt. Langs de lage huizen van een kleine gemeenschap in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Nieuwvliet is klein, maar niet stil. De vakantie vierende randstedelingen, de mensen uit het Ruhrgebied en iedereen die zon en zee weet te appriciëren kent de (kust)weg: Cadzand-Groede-Nieuwvliet. Oftewel: strand, kampeerterrei nen, hotelszomerhuisjes (Foto: PZC) ZAAMSLAG Wandeltochten Dit weekeinde organiseerde de wandel- sportvereniging .Oranje-Nassau te zaamslag meiwandeltochten in samen werking met de Zeeuwse wandelsport- bond. Het wes voor de organisatoren verheugend, dat vijftien groepen met in totaal 363 deelnemera(sters) zich om ongeveer drie uur aan de start in de Sportiaan aanmeldden. De tamboers van .De Volharding bege leidden de wandelaars op hun eerste traject door de kom van het dorp, waarna de routes op de 5, 10 en 15 kilometer uiteenliepen. In het verenigingsgebouw maakte bur gemeester J. de Pree na afloop de prij zen bekend, waarbij hij de wisselbeker van het gemeentebestuur kon uitreiken aan de wandelsportvereniging .Beatrix' te Terhole, die daarmee definitief deze beker in bezat kreeg. De uitslagen waren: 5 kilometer: 1. wsv Beatrix, Terhole, 691 punten; 2 open bare lagere school Oostburg, 657 pun ten; 3 wsv Oranje-Nassau, Zaamslag, 652 punten; 4 wsv Hontenisse te Kloos- teraande. 648 punten; 5 wsv De Vogel, Hengstdijk, 630 punten. 10 kilometer: 1 Beatrix, 701 punten (wisselbeker); 2 Hontenisse, 69? pun ten; 3 jeugdgroep De Zwaluw, Clinge, 695 punten; 4 wsv Westdorpse Tippe laars. Westdorpe. 681 punten: 5 ols-A, Oostburg, 679 punten: 6 Oranje-Nassau. 672 punten; 7 ols-B, Oostburg. 666 pun ten: 8 wsv Emma, Axel. 658 punten. 15 kilometer: 1 ols, Oostbung, 691 pun ten; 2. Oranje-Nassau, 689 punten. De algehele leiding- was in handen van Korfbalclub in oprichting Nu de korfballietfhetobers In Zaamslag enkele weken aan het trainen zijn on der leiding van de heren J. en D. Ha melink eri K. de Koeijer, die vroeger lid waren van Scampolo, dat in de vijftiger jaren in het Zeeuwse korfbal leven een flinke parth meespeelde worden alle belangstellenden opgeroe pen ter vergadering op donderdag 16 mei 1968 des avonds half negen in De Poort, waar getracht zal worden een voorlopig bestuur voor deze tak van sport te formeren. Onder de naam Scampolo is een twaalftal reeds voor lopig aangemeld voor de competitie, die in september begint. De heer M. Nieuwdorp te Terneuzen, die reeds ve le jaren de korfbalsport in Zeeland heeft gestimuleerd, heeft zich bereid verklaard op deze avond aanwezig te zijn. Van de activiteiten van het vroe gere .Scampolo', opgericht in juni 1944, zal de heer D. Houg een film verLonen. De training is door de aanmeldingen reeds uitgebreid, op dinsdagavond voor de kinderen, op woensdag- en vrijdag avond voor de groteren. De Cauwer schoot zich tot kampioen Op de liggende wip hielden de leden van de scnutterssociëteit ,De Graauw- sche Poort' dezer dagen te Hulst de kamptoensschieting. Vierendertig schut ters namen aan deze schieting deel. Voor de tweede keer werd de voorzit ter van de sociëteit K, de Cauwer kam pioen van Hulst. Hij legde de meeste kleine vogels neer. De verdere uitslag was: hoogvogel L. de Kesel, Kapelle- brug: zijvogel 1 J. Cocheit, Absdale en zijvogel 2 A. van Giesen. Hulst. In Stoppeldijk nam dokter J. Hermans een examen af van EHBO-cursisten. Van de vijftien kandidaten werd er geen en kele afgewezen. Geslaagd zijn: dames: A. Compiet-Meijs. M. Lambert-Compiet, J. de Maat, E. Lambert, R. Remortele, T. Vink, L. Poifliet; horen: P. van Dam me, P. Duerink, G. van Goethem, A. Gelderland, P, Remortele, .1. Nieuwen- huizen en R. Jonkheim. Deze cursus werd gegeven door dokter J. Buwalda en de instructeur W. Remorie. CtAAUW Schieting ,De Friezen' De vhuttersmaatschappij .De Friezen' te Graauw organiseerde een staande wipschieting, waarvan de uitsla» luid de: wip I: eerste hogevogel: P. van Campen (Graauw). tweede hogevogel: E. v. Dorsselaer i St.-Jansteen), eerste zijvogcl: J. dc- Visser (Axel), tweede zijvogel: J. Kouijzer (Graauw). derde zijvogel: F. Boussen (St.-Jansteen), vierde zij vogel: niet afgeschoten, eerste kal: C. Weemaes (Clinge), tweede kal: P. de Baar (Graauw), derde kal: P. de Baar (Graauw). vierde kal: G. Buys- rogge (Graauw); wip II: eerste hoge vogel: R. de Block (Graauw), tweede hogevogel: C. Schuddings (Nieuw-Na- men). eerste zijvogel: A. Praet (Nieuw- Namen), tweede zijvogel: C. Hageman I Clingederde zijvogelAStrobbe (Keinzeke. B), vierde zij vogel: C. Boën- ne (Graauw). eerste kal: Th. Staal (Graauw), tweede kal: J. Vereecken (Kloosterzande), derde kal: niet afge schoten. vierde kal: Th. van Campen Graauw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 22