ACHT KRUISJES VOOR SINT- SEBASTIAAN BRAND IN HET KLOOSTER TE SLUISKIL MIJN BEROEP IS..... SCHAAPHERDER extiA ZEEUWSCH-VLAANDEREN Westdorpse schutters gaan jubileren s>t.S*bailV<in Ufskdoflpe, WOENSDAG 13 MEI 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN FT" Koen van Waesmisschien wel de toekomstige opvolger van zijn vader, de huidi ge hoofdman, staat klaar om te schieten. Om zijn nek draagt hij de historische keten voor de schutterskoning. WESTDORPE Daar komen de schutters, daar komen ze aan.... Een liedje dat Westdorpe de komende werken al dan niet in gedachten) nog wel eens een keertje zal zingen, wanneer in het lange dorp langs het kanaal het 80-jarig bestaan uan de schuttersvereniging Sint-Sebastiaan wordt gevierd. De heer George van Waes is een van de mensen die in de gelukkige omstandig heid verkeren dat ze dan hun mond kunnen houden. Want als hoofdman (zoveel als voorzitter van de feestende vereniging laat je je natuurlijk toezingen.... Marion van Waes (15) ontwierp het omslag van de uitnodigingen voor het 80-jarig jubileum. <lie zich aan de edele handboogsport heeft verpand, die meneer Van Waes. ,Ik vind het iets waar sfeer in zit, waarin je eerlijk moet zijn en waarbij heel vat vakmanschap komt kijken". Sint-Sebastiaan telt 38 mensen die r ook zo over denken. aJ zijn dat liet allemaal actieve leden. Op een coningsschicting komen er zon 25 iot 28. Merkwaardig genoeg verschilt het huidige ledental niet zo heel veel an dat waarmee de vereniging in 1888 werd opgericht. .Nu was er laarvóór ai eens een schutterij ge weest en die heette ook Sint-Sebas- '.iaan. Maar door een of andere oor zaak raakte de vereniging in verval," vertelt de heer Van Waes, wiens verre familielid burgemeester Camil van Waes 80 jaar geleden tot eerste voorzitter werd benoemd. Het schiet- terreln bleef steeds hetzelfde: een weiland van het kroondomein, achter de Graaf Jansdijk. ,De vereniging sloot een pachtover eenkomst af met de man die het weiland ook weer van het domein pachtte. De prijs schommelde nog wel eens. In het begin vroeg er iemand 25 per jaar. terwijl dat bedrag in een later stadium op 7,50 werd gebracht. Dat lag eraan of zo n pachter de schutters goed ge zind was'. Er hebben zich zo in de negen tiger jaren heel wat kleurige ta ferelen afgespeeld, rond de stoere gaaisteng. Het bestuur besteedde het verzorgen van de maaltijd tijdens een gildefeest en het verven van de paal officieel aan. En reken maar dat de leden niets te kort kwa men. Daarvan getuigt een treffen de notitie in een vergeeld notulen boek, waarin gesproken wordt van het ter tafel bezorgen van een kop koffie en broodjes met kaas om ongeveer half twee, des avonds om ongeveer 8 uur. Beste kwaliteit roastbief of biefstuk met fijne tar- weboterhammen mostard en toebe- hoorten en aan ieder lid een glaasje bier'. Enkele bladzijden later klaagt men over de forse kosten die het eetfes tijn de laatste jaren met zich mee bracht: rond 1890 was er al 0.45 per man mee gemoeid, terwijl de schutterij in de voorgaande periode ".erechtkon voor respectievelijk 14.5 en 24.5 cent per persoon. Men hield er zie opnieuw de notulen echter wel heel wat plezier aan over. .Gezellig en vreugdevol ledig den wij nog menige pintjes en fleschjes' constateert de toen mali- gesteld aan toe te voegen dat de veldwachter het gezelschap er ten slotte op attent maakte dat ,het uur van scheiden was aangebro ken'. Koning Hipolit Kerkhaert haalde de titel en ook daar is, in het clublokaal ,Het oude raedhuys', nog menig keer het glas op geheven. Tot zover de beduimelde feiten uit de bakerperode. De rest van de ac tiviteiten had een rustiger verloop en het ledental bleef vrijwel con stant. met een opleving Ln de oor log toen er zich bij gebrek aan andere evenementen -- heel wat nieuwe schutters meldden. Sint-Sebastiaan heeft in zijn lange bestaan 3 gaalstengen .versleten'. Momenteel staan er twee en dat Is mede te danken aan heft Initiatief van de heer Van Waes, die, toen hij vier jaar geleden hoofdman werd, een tweedehands exemplaar weg haalde op het terrein van de Sldmar in Zelzaete. ,Dat is een verhaal apart. Met een man of zeven zijn we op pad gegaan om het ding te halen. Dat transport liep allemaal met tractoren. Als Je toen die trek kers met hun wagens had gezien... weer iets heel bijzonders'. Contributie de contributie, het begin om Je tegen een entree geld van 2,50 en een maandelijkse bijdrage van 1,50 bij het Illustere schuttersgezelschap te voegen, mo menteel betalen de leden 6 per maand met het dubbele van dit be drag aan entreekosten. .We hebben ons steeds zelf kunnen bedruipen, we hoefden nog nooit om subsidie te vragen, al houdt dat nu ook weer niet in dat de kas altijd uitpuilt. In de oorlog kwam hel een keer voor dat er nog 28 ln zat'. De vereniging slaagde er ln 1968 ln om Zeeuws kampioen te worden, een strijd die wordt uitge vochten tussen Zuldbevelandse en Zeeuws-Vlaams .schutterijen. Twaalf Bevelanders en een dito aan tal Zeeuws-Vlamingen gaan verder elk Jaar als Nederlands landenteam naar Internationale wedstrijden, waaraan ook België en Frankrijk meedoen. Dit Jaar vertrekt men 18 augustus naar Noord-Frank rijk voor deze ontmoeting. En dan zijn er het Jaarklokje rond na tuurlijk de verenlglngaconcoursen door heel de streek en op de over dekte wippen in België. Weatdorpe treedt zelf 9 maal per Jaar als gastheer op en dan wil het wel eens gebeuren aat er 100 man op bezoek komt. onder wie een respectabel aan tal zuiderburen. Feestelijkheden Maar nu het jubileumfeest, want men heeft heel wat op touw gezet. Aanstaande zaterdagmiddag is er om 14 uur een ontvangst van de ge nodigden ln het clublokaal ,'t Oude Raedhuys'. drie kwartier later be geleidt het muziekgezelschap schut ters en gasten naar het schutier*- terrein waar een gedenkteken wordt onthuld en waar rnen de (stenen) schutterstent in gebruik zal nemen. Dankzij de bemiddeling van een brouwerij kon de schutterij hem Ln eigendom krijgen, alleszins een ge schenk waar muziek in zit. Na de wedstrijden is er tot slot een maal tijd in het clublokaal. En daar zitten ze allemaal, vari ërend van Gustaaf de Cooker (al lid sinds 1906 en met zijn 84 jaar recordhouder op dat punt), Goedhals uit Gilze Rijen reist al 8 Jaar trouw heen en weer als er Iets te schieten valt), secretaris A. de Be- leir en penningmeester E. Hendriks. Maar ook de Jeugdige talenten Koen van Waes (als zoon van pa een voor treffelijke adsplrant) en Ben van Acker (jongste lid) zijn vertegen woordigd. Daar zitten de schutters, ze eten ervan.... De jeugdige vereniging kwam er niet onder uit: er moest een ko- ningsschieting komen. EMMAHAVEN Eduard Ver bist, verweerde vijftiger, Is een Zeeuws-Vlaming die in de letter lijke zin van het woord een rand figuur genoemd kan worden. Al sinds zijn vijftiende vind je hem dag in dag uit op de schorren in de buurt van het bescheiden Emmahaven, waar de zee zijn spelletje speelt met het Ver dronken land van Saeftinge. Edu ard Verbist is schaapherder, de laatste die een familietraditie van op de kop af 187 jaar In ere houdt. Met assistentie van twee zielstrouwe maar uiterst waakza me honden - een van wolfs&fstam- ming, een ander van onduidelijke signatuur leidt. hij een kudde van 280 dieren veilig door de schorren, daarbij rekening houdend met het ty. Hy heeft het best naar zijn zin, In het stille wereldje langs de \Vester- schelde. Jk heb dit beroep ge kozen omdat het Indertijd het meeste perspectief bood. Ik ben, voorzover ik weet, de enige in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar, een eindje oostwaarts, zitten nog wal Belgen, maar daarmee heb Ik wei nig contact. De laatste tijd is d« rentabiliteit van de handel wel ZELDZAME BEROEPEN wat teruggelopen, doordat er zo veel schapeviees uit Engeland ei Australië wordt geïmporteerd. Vo rig jaar heb ik een beste tijd ge had, want toen heerste daa mond- en klauwzeer, zodat W' hier aangewezen waren op d eigen dieren'. Binnenkort staat Verbist weer voor het gigantische karwei dat .schapen scheren' heet. Normaal komt er 4,5 kg wol van elk dier, VAN D'EE TOT H0NTENISSE Op 25 maart 1899 werd de communiteit van het klooster te Sluiskil gevestigd en op 17 januari 1899 werd het r-k kerkgebouw aldaar door de deken T. P. Hessels ingezegend. Op 17 juli 1S99 kwam mgr S. Leij- ten, bisschap van Breda, naar Sluiskil om de nieuwe kerk en het klooster der paters Capucijnen in te wijden. De voor deze gelegenheid ingestelde feestcommissie bestond uit de heren Th. Fermont, J. van Sela, P. Cortvriendt, Th. v. d. Bilt, A. Stockman, C. Bleijenberg en P. ffoossen. Ter gelegenheid van dit feest was een erepoort opgericht tan de ingang van het kloosterplein en langs de weg daarheen waren iparreboompjes geplant. Men trok in optocht naar het kloosterplein, 'hoaar de bisschop werd toegesproken door Irma Fermont. Het was dus en groot feest op die dag. maar helaas, de feestvreugde zou spoedig oorden gevolgd door een grote ramp. In de nacht van 13 op li maart 1900 werd te ongeveer half elf één der broeders wakker die meende lat hij iets hoorde vallen. Hij ging naar de zolder om te zien wat er taande was, doch ontdekte niets bijzonder. Kort nadat hij terug ge teerd icas naar zijn slaapplaats hoorde hij weer iets en met een andere broeder ging hij weer op onderzoek uit, Op de zolder gekomen openden :C een dakraam en toen zagen ze dat de kerktoren in brand stond. Ze maakten onmiddellijk alarm, doch door de hevige wind breidde de irand zich zo snel uit, dat men alleen enige papieren e d kon redden. Bij de in januari 1968 in de Noordstraat plaats gehad hebbende brand lebben we gezien hoe verschrikkelijk snel zoiets kan gaan, ondanks het feit dat wij nu over een brandweer beschikken die goed is uitgc- 'II rust en die zeer snel gealarmeerd kan worden. Tijdens de brand te Sluiskil was dat heel anders. Ook toen beschikten wij te Ter neuzen over een goede brandweer, maar de alarmering was toen natuurlijk erg gebrekkig. In het proces-verbaal van de korpschef, Kees Klaasscn, lezen wij dat hij te ruim drie uur, dus J/,5 uur na het ontdekken der brand, werd gewekt door de onderwijzer Imandt van Sluiskil. Deze verzocht hem namens de burgemeester de brandklok te willen doen luiden. Te half vier luidde de brandklok en op verschillende pun ten werd alarm geblazen. Klaassen vertrok direct naar Sluiskil, alwaar hij bij aankomst zag, dat de kerk reeds geheel was uitgebrand en dat alleen de muren waren blijven staan, terwijl het klooster nog geheel in brand stond. Rond vijf uur verscheen de brandweer uit Terneuzen aldaar met de spuiten A en B en ook de vrijwillige brandweer Junctor et Einergo' was daarna spoedig ter plaatse. Te 8 uur was de brand ge- 'ilust. maar toen was ook het klooster geheel uitgebrama. Ter voor koming van ongevallen werd de westelijke gevel van het klooster om- ■/ehaald. Enige moedige mannen uit Sluiskil waren tijdens de brand de ;erk binnengedrongen om met kleine handspuitjes te trachten iets te edden. Het enige wat ze echter konden doen, was een aantal laden uit 'casten, met inhoud, door de ramen naar buiten te werken, waardoor log wat kerkgewaden enz. konden worden gered. Met hun gebrek- cige hulpmiddelen trokken de redders toen naar het leringlokaaltje abij de kerk om dit te beschermen. Door hun optreden konden dit lo caaltje en het huis van Begijn behouden blijven. De oorzaak van de ■rand, die in de kerk was ontstaan, werd niet ontdekt, doch zeker is et, dat hier geen opzet of schuld aanwezig was. Een aantal paters ertrok dezelfde morgen naar elders en het resterende deel weid tij- elljk ondergebrach:, in de bijgebouwtjes van het klooster. Het. lering- ilcaaltje werd direct ingericht om enige dagen als noodkerkje dienst e doen en reeds op 16 maart werd daarin de h.rnis opgedragen, ijkswaterstaat verleende toestemming tot het oprichten op haar rond van een loods die dienst zou doen als noodkerk. Op 1 april werd ierin de eerste heilige mis opgedragen. In de zomer was het er echter ■.eer warm en in de winter was het er haast niet uit te houden van de .oh. Op -21 maart werd met de herbouw van de kerk en het klooster een aanvang gemaakt en reeds op 1 februari 1901 werd de herstelde en vergrote kerk in gebruik genomen. Van de brand of van de gebou wen van voor de brand heb ik helaas geen afbeeldingen kunnen ont dekken. zodat wij ons tevreden moeten stellen met afbeeldingen uit latere tijd. P..J. Baert. De nieuwe Kerkstraat zoals die eens was. Wij zien hier de r-k kerk met juist links daar naast het leringgebouwtje. tegen een pr\js van 1,20 per KG. ,Ik heb nog meegemaakt dat je dat het dubbele opleverde, dat was voor ons heel best', ver telt hij. Kan een dergelijke (ove rigens middelgrote) kudde nog wel aan voldoende voedsel komen op de schrale schorgronden ,Ja, dat gaat merkwaardig genoeg steeds beter. Vroeger groeide hier veel spalentina, Engels gras noe men ze het ook wel. Dat was erg droog en dor, zodat het praktisch geen voedingswaarde had. De laat ste jaren neemt het percentage echter zienderogen af. Er komt gras van redelijke kwaliteit voor in de plaats.' Eduard Verbist mag dan met tin kelende oogjes vanonder de ste vige klak de wereld inkijken, hij beseft terdege dat er na hem nie mand meer 365 dagen per jaar aan de dyk zal staan om er scha pen te hoeden en dat niemand meer bereid ls tot een uur of half tien 's avonds (en dat komt voor) ln touw te zyn. ,Die kleine jongen van mij is nou elf. maar hy voelt er niets voor, nee dat beroep raakt uitge storven. Maar ik hoop dat ik het nog een tijdje volhoud. Dan moet er geen Baalhoekkanaal komen, want dan word ik ook gedwongen om er voortijdig mee te stoppen'. Eduard Verbist: beroep raakt uitgestorven. De r-k kerk en het klooster met. geheel links nog juist zichtbaar het leringgebouwtje. Zaterdag n< deelnemers if men ook de nieuwe schutterstent in gebruik, een onderkomen voor ii de schietingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21