Bevelandse ZHV kan nu landelijk actief zijn Eenrichtingsverkeer voor Middelburg 2 DILI ALGEMENE VERGADERING WIJZIGDE STRUCTUUR: Studiecommissie visserijhavens over problematiek van concentratie ZIERIKZEESE MIDDENSTAND: EEN WEEK SHOW RECEPTIE BIJ HET 40-JARIG JUBILEUM GOES Ledenraad Doorstromen HEIDEBRAND BEDREIGDE BENZINE VAN VLIEGBASIS W0ENSDRECHT BRUG VOOR DUBBELDEKKERS IN KRUININGEN TWEE ONTSNAPTE MISDADIGERS OVERNACHTTEN MOGELIJK IN GOES Jongens betrapt bij fuiken lichten ALMANAK Herkenning PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 MEI 1968 initiatief voor de tentoonstelling: toejuicht. De opening werd om lijst met muziek van de konink lijke harmonie .Kunst en Eer'. Behalve door burgemeester Kastelein werd kort het woord gevoerd door de organisator van het geheel, de heer J. Groels uit Dunster. die wees op de pret tige sfeer van de Zierikzeese win kelstraten. Hij bedankte de politie, het gemeentebestuur, de brand weer en alle medewerkenden aan de tentoonstelling. De heer J. G. L. Simmers, lid van de com missie van ontvangst en voorzit ter van de Zierikzeese Midden stand Centrale merkte op. dat do organisatie van een dergelijke show niet tot de taak van de cen trale behoort. Hij drong er ove rigens opaan, dat de stichting zakencentrum en de ZMC niet afzonderlijk gaan werken, samen zullen optrekken - Zierikzeese middenstand. van zakenlieden uit bijvoorbeeld Middelharnis, Dirksland en Me lissant voor. Speciale attracties voor de show zijn modeshows, die dinsdag, woensdag en donder- dag om half vier en half negen worden verzorgd door Zierikzeese modezaken en zaterdag was de televisiefiguur Bromsnor in Zie- rikzee oni de zaak extra op te luisteren. 's Middags liep hij .in burger' met burgemeester Kastelein door de tentoonstellingsruimte en 's a- vonds maakte hij een tocht door Zierikzee, waarbij hij verschillen de tehuizen bezocht. Als verdere speciale attractie is er de kans om een auto te winnen op het nummer van het toegangsbewijs of op de speciaal voor de gele genheid uitgegeven beurskrant. Daarnaast zijn er nog prijzen als een fototoestel, een naaimachine enzovoort. De beurs is elke dag open van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Donderdag is dat van 10 tot 1 en van 2 tot 10 uur. Op de foto: een beeld van de ten toonstelling, vlak na de opening (Foto PZC) Slot van pagina 1 nenstad voldoet niet aan de eisen van het moderne verkeer. Het hui dige plan. dat op 20 mei aan de raad ter vaststelling zal worden aan- feboden. is volgens de heer Baars e basis voor ae definitieve oplos sing. De loco-burgemeester verklaarde dat de noodzaak tot afsluiting van een. gedeelte van de binnen stad voor alle verkeer zich hoe langer hoe meer gaat opdringen. ,Dat verplicht echter de over heid om vlakbij de ring grote parkeerruimten te scheppen en daartoe zijn we nog niet in de gelegenheid zo zei de heer Baars. Een oplossing via de bouw van par keergarages is niet haalbaar omdat gebleken is dat een dergelijke oplos sing zelfs in steden als Breda nog niet rendabel is te krijgen. Boven dien zou de bouiw van hoge par keergarages een ruwe ingreep bete kenen In het monumentale karak ter van de binnenstad, zo vulde ge meentesecretaris mr J. Hooy aan. AanvankeHjk was gedacht aan het in stellen van een verkeersonderzock voor de gehele bebouwde kom van Middelburg. Daarmee wordt nu ge wacht tot de nieuwe koningsbrug en de tweede kanaalbrug er liggen. Bij het grote onderzoek zal uien kun nen uitgaan van het verkeersgedrag dat dan gaat ontstaan in de binnen stad. Met dit omvangrijke onderzoek zal straks anderhalve ton gemoeid z'tfn- Het éénrichtingsverkeerplan is ge- rflpt binnen de kern van een spe ciale werkgroep, zo verklaarde com missaris van politie, de heer D. van Ooijen. Daarin zat een deskundige van het instituut .stad en landschap', gerenommeerd op het gebied van verkeersadviezen. Verder zijn de plannen met allerlei instanties door gepraat. zoals met de commissie ruimtelijke ordening, de verkeers- commissie, de Middelburgse midden standscentrale, de werkcommissie voor de planologie en het streek vervoer Walcheren Hoewel aanvankelijk de vertegen woordigers uit de Middelburgse mid- denstandscentrale met het plan ak koord gingen is in een later sta dium een door de MMC gesteund rekest binnengekomen van onderne mers uit de Korte en Lange Noord- straat. die zich door de voorgeno men maatregelen in de uitoefening van hun bedrijf bedreigd voelen. Aan deze bezwaren is deels tegemoet ge komen door in de Korte Noordatraal toe te staan dat het langzame ver keer wel tegen de vastgestelde rich ting in mag rijden. Als er echter een gevaarlijke situatie ontstaat zal dit langzame verkeer in tegenover gestelde richting echter niet wor den toegestaan. Bijgaande kaart toont aan dat eenrichtingsverkeer ,n de Korte Noordstraat in tegenover gestelde richting leidt, dan thans nog het geval is. De ervaring In andere steden leert dat de aanvankelijke be zwaren van de middenstand snel worden overwonnen door de vele voordelen die een goede doorstro ming van het verkeer biedt. Wet houder Baars tekende er gisteren bij aan dat de bezwaren van de middenstand eigenlijk alleen maar van theoretische aard zijn. Comissaris Van Ooijen deed nog- eens uit de doeken waarom is ge kozen voor de keuze van een r(j rich ting tegen de klok in. ,Ik kan me voorstellen dat men zich afvraagt waarom er komend uit de Segeers- straat niet richting stadhuis wordt gereden. Dat is toch vooral voor liet toeristisch verkeer een aantrek kelijke route. Het stadhuis komt dan fraaier uit bij het oprijden van de Markt. Maar wanneer men aldus re denerend de zaak nader zou gaan bekijken zou men stuiten op do con sequentie dat er kruisend verkeer zou komen op punten als Lange Delft-Segeersstraat. Met alle nadeli ge gevolgen van dien.' Bijgaande kaart toont aan dat *r met de verwezenlijking van het nieu we plan op de Markt ruag worden gereden in twee richtingen: aan de zijde, waaraan de Provinciale Zeeuw se Courant haar kantoor beeft en aan de kant van de middenstands- bank. Mogelijk zal er straks op de gehele Markt eenrichtingsverkeer worden ingevoerd. Een deel van de verkeeracominissie en de commissie van voorbereiding van vraagstukken van ruimtelijke or dening stond achter het voorstel om ook op de verkeer in te stellen. Een deel van de commissie alsmede een lid van de commissie ruimtelijke or dening wensen echter op belde laatstgenoemde straten de hui dige situatie te "handhaven omdat het voor het verkeer dat komt vanaf Singelstraat-Smt-Jorisstraat anders niet mogelijk is het gebied dat bin nen de ring ligt te bereiken. Van daar dat het college van b en w de raad voorstelt deze situatie te handhaven. Wethouder Baars deelde vrijdagmor gen nog mee dat de Nieuwe Brug straks mogelijk promenade wordt. Er is thans" een aanvaarbaar en niet al te kostbaar plan ingediend, zo zie hij. Het streekvervoer Walcheren weid bij confrontatie met de plan nen voor de moeilijkheid geplaatst, dat vanaf 1 augustus - als ae raad met het plan akkoord gaat - niet meer vnn plein 1940 kan worden ge- den naar Domburg via de Lange Noordstraat tot aan de kruising bij de Stadhuisslraat. Dit in verband met de in te voeren eenrichtings- verkeersmaatregelen. Vanuit de werkgroep is niet ingegaan op het verzoek van het streekvervoer om ontheffing te kragen voor het stuk je Lange Noordstraat. Men vreest een gevaarlijke verkeerssituatie, wanneer deze bus naar Domburg tegen het verkeer gaat inrijden, ook al betreft het hier een uurdlenst. Daarom zal het noodzakelijk zijn dat de busroute via Langeviele en Ach ter de Houttuinen. Seisdam en een gedeelte van de Herengracht wor den geleid. Om na te kunnen gaan hoe liet verkeersbeeld zich zal gaan vormen, zullen zowel visuele als mechanische tellingen plaatsvinden op een aantal punten in de stad.'De eerste telling vindt plaats rond Pinksteren, wan neer de huidige situatie zal worden geregistreerd en de volgende telling vindt plaats tijdens de proefperiode. Voor de visuele telling zal een be roep worden gedaan op leerlingen van middelbare scholen. Verder zal een onderzoek worden ingesteld naar de winst aan parkeerniogclj(jk- heden. VERWACHT... MEER WIND. Toenemende bewolking gevolgd door lij delijk regen of motregen, voornamelijk in het noorden en westen van het land.' Matige, tot krachtige maar aan de kust mogelijk tot: hard toenemende zuidwes telijke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. ZON EN MAAN 14 mei Zon onder 20 26 Maan op 23.59 onder 05.27 KRUININGEN Het wordt vandaag maan dag millimeteren aan de veerhaven van Kruiningen. Daar zal namelijk een belangrijk on derdeel van het karwei om dubbeldekkers in de vaart te krijgen, worden geklaard: het invaren van de brug tussen oprit en schip. Sinds zondagmorgen vroeg ligt de ,twee verdie- pingsbrug' vlak bij zijn plaats van bestemming. Zaterdagmiddag namen vier .Marie'-sleepboten van sleepdienst G. J. Eerland uit Rotterdam de brug (ongeveer 350 ton) op een ponton (voor 1000 ton) achter zich. Via de Volkeraksluizen ging het transport naar Wemeldinge, waar men zaterdagavond laat arriveerde, 's Nachts voer men door het Kanaal van Zuid-Beveland tot dicht bij de toekomstige .ligplaats'. Het gaat om de hoofdbrug met loopbruggen. Het gevaarte heeft een lengte van bijna 52 me ter en is 8.10 meter breed. De breedte van de rij weg: 6.80 meter. De rijvloer beneden is voor het zwaardere verkeer, met aan weerszijden een fietspad. Boven is de rijbaan voor de lichtere au to's met voetgangerspaden. Op de foto: de brug voor de dubbeldekkers, zon dagmiddag in de ,fuik' van de veerhaven. (Foto PZC) GOES Bij haar 40-jarig jubi leum heeft de vereniging voor zie- j kenhuisverpleging ,Zuid- en Noord-: Beveland' zaterdag in ,De Koren beurs' te Goes twee belangrijke structurele veranderingen in de vereniging aangebracht. De alge mene vergadering ging zonder op merkingen akkoord met de omzet ting in een landelijke vereniging onder de naam zhv .Zuid en Noord' en koos een 26 man sterke leden raad, om de inspraak van de leden in de nieuwe conceptie te verzeke ren. In zijn openingswoord stipte voor zitter M. Reijnhoudt als noodzaak tot die uitbouw de concentraties op velerlei terreinen aan: .Deze veran deringen gaan ook onze verenigin gen niet voorbij. Het zal Interessant zijn straks te zien hoeveel mede leden van de federatie voor vereni gingen voor ziekenhuisverpieging in Nederland voor het lidmaatschap hebben bedankt iri het afgelopen jaar, doordat ze zijn opgegaan in grotere eenheden.' Hij meende dat het zaak is om met die wijzigingen gelijke tred te houden, .op dat we niet door stil te staan achter uit zouden gaan.' Daardoor heeft naar zijn mening de Bevelandse vereniging tot nu toe haar positie kunnen hand haven. Doelend op de mislukte ge sprekken over één Zeeuwse vereniging voor ziekenhuisverpieging zei de heer Reijnhoudt: .Hierdoor zijn wij ook on gelijksoortige partners gebleken toen het erop aankwam tot overeenstem ming te komen met anderen teneinde verder samen op te trekken en ging men liever als onderafdeling fungeren van derden'. Toen er tijdens de rondvraag wend ge ïnformeerd naar het mislukken van de Zeeuwse fuslegesprekken, wees voor zitter Reijnhoudt er nog eens op, dat er bij de andere verenigingen een naar zijn gevoel misplaatste angst was voor hegemonie van .Goes' en dat er ook voor het personeel geen reden tot een bepaalde angst had hoeven te zrjn. Wel attendeerde de voorzitter erop. dat Beveland het sterkst in ledental en in reserves was, terwijl de andere verenigingen op de rand van de wet telijk toegestane reserves 250.000) zaten. .Men is toen ingegaan op het zoet gefluit van een landelijke organi satie. waar men als bijkantoor fun geert'. aldus de voorzitter. Hij bena drukte nog. dat 'er van de ZLM pas In de afgelopen jaren zün de onder afdelingen van de Bevelandse vere niging opgeheven en om in de nieu we structuur nu voldoende leden hij het werk te betrekken werd een ledenraad benoemd, waarin 26 per sonen zitting hebben. De spreiding daarvan over het werkgebied: Goes 4, West-Beveland 5, Oost-Beveland 3, Noord-Beveland 4, Tholen 2, Wal cheren 2, Zeeuwsch-Vlaanderen 2, Sohouwen-Dulveland 2 en West-Bra bant I. rijdens de vergadering werd besloten het exploitatieoverschot 1967 van 50.000 aan de reserves toe te voe gen. werd het pensioen van het per soneel waardevast gemaakt en werden de diverse jaarvergaderingen vastge steld. In de vacature J. Pieper werd de heer C. J. van der Werff uit Ril land in het bestuur gekozen, terwijl de aftredende heren L. Anderson, M. van Halst en B. Korstanje werden her kozen. Er was in de middaguren in JDe Ko renbeurs' een drukbezochte receptie ter Daar kwam mr C. Pijl felicitatie namens .Bergzicht'. het streeki abora torium en ,Sint-Joanna' .hier kan dat nog* met de mede deling. dat er besprekingen gaande zijn om de ziekenhuiskosten zoveel mo gelijk te stabiliseren. GOES De vereniging voor zie- kenhuisverpleging .Zuid- en Noord-Beveland'' heeft zaterdag middag met een receptie haar 0-jarig bestaan gevierd. Een van de vele bezoekers was de heer C. Pijl Hogeweg, die namens JBerg- eicht', ,St-Joanna' en streeklabo- ratorïnm gelukwensen over bracht. (Foto PZC) leed zou men hoeveel gezinnen in die veertig jaar hebben bespaard?' en van de heer A. de Lange, namens Groene en Oranje-Groene Kruis. Aan het begin van de receptie had vice-voorzitter J. S. Visscher de bezoe kers verwelkomd en had voorzitter Reijnhoudt een kernachtige schets ge geven van het werk van de vereni ging. ,Het lidmaatschap was in die eer ste periode een noodzaak tot meer so ciale zekerheid, het is nu nodig tot het behoud van de verkregen zeker heid. Wei zijn grondige veranderingen nodig geweest om te kunnen voldoen aan wat werd verwacht en de ont wikkelingen een stap voor te blijven.' pijperskorps .Excelsior' voor het bestuur van de jubilerende vereniging. MIDDELBURG De studiecommissie visserijhavens van Zeeland, ingesteld door gedeputeerde staten, is haar werkzaamheden begonnen. In een bij eenkomst is een eerste oriënterende bespreking gevoerd over de met de concentratie der Zeeuw-se visserijha- I vens verband houdende problematiek, i De commissie is als volgt samenge steld: J. van den Bos, lid van ged. I staten, voorzitter: M, J. van Poelje. i lid van ged. staten, vice-voorzitter; j leden: A. Thurmer, hoofd van de of- deling produktieaangelegenheden zee- en laistvisserij van de directie van de visserijen namens de minister van landbouw en visserij)drs. A. G. U. Hildebrandt. hoofd van de afdeling visserij (namens het Landibouw-Eco nomisch Instituut); ir. J. Zuurdeeg,, hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat in de directie Zeeland (namens rijkswaterstaat): 1. Filius, j wethouder van financiën en bedrijven! van Vlissingen: burgemeester J. A. Eekhout van Breskens; burgemeester A. Hack van Arnemuiden: de heren I J. de Winde. M. Siereveld en J. Siere-1 veld namens Zevibel: drs. C. de I I Schipper, lid-secretaris (namens het j ETI voor Zeeland iAls adjunct-secre- taris is aangewelen drs. B. Vries, re ferendaris 2"e klasse ter provinciale griffie. Vlissingse uts-ers houden 200 km-tocht i VLISSINGEN Niemand behoefl j j op 16. 17 en 18 mei vreemd te kij-| ken, wanneer hij plotseling lussen1 Den Haag en Vlissingen onderweg een modern ijzeren bed op Iietswie-1 i len voorbij- of tegemoet rijdt. Ten slotte ziet men de laatste tijd wel meer vreemde voertuigen langs de weg als bijvoorbeeld onlangs een kinderwagen met een opgevouwen manspersoon er in. Daar gaat het eigenlijk ook om: de rit met de kinderwagen was een stunt van de lits-ers uit Vlissingen. Nu heeft een aantal leerlingen van de Vlissingse uta besloten een te genprestatie te ieveren. Leraar A. P. den Exter van de uts. bij de jongens beter bekend als de lasspe-j cialist, heeft op vakkundige wijze j voorvorken van fietsen aan het bed gelast. Donderdagmorgen om zes uur van het Haagse Binnenhof af beginnen vier leerlingen. Tonny Holtkamp, Johnny Meiboom, Rien Po ere tam per en Jan Rijn, aan het ongeveer 200 km lange traject. Twee volgau to's zullen achter de beddewagen aanrijden. De jongens lopen dag en nacht door. Om de beurt mogen zij zich voor een korte rust gedu rende de rit op het bed uitstrek ken. Het ligt in de bedoeling, dat zij op zaterdagmiddag 18 mei tegen vieren op het Stadhuisplein in Vlissingen arriveren. Ongetwijfeld betekent de- zo zonderlinge manier vr een primeur. Hij maakte daarbij gewag van con tacten met het verpleegtehuis ,Ter Valcke': uitgangspunt is, dat (oude re) patiënten, die niet meer strikt medisch ziek zjjn en nog niet naar huis kunnen, bij wijze van overgang opgenomen zouden kunnen worden in ,Ter Valcke'. ,Dat zou een snel lere doorstroming Intekenen van pa tiënten, die eigenlijk niet meer in het ziekenhuis thuishoren'. Er is ook overleg tussen de beide Goese ziekenhuizen over samenwerking bij aanschaf en gebruik ran dure apparatuur, zo liet hij nog weten. Mr Pijl Hogeweg haakte in op op merkingen, cfie eerder door burgemees ter mr F. G. A. Huber, van Goes wa ren gemaakt in een felicitatie- toespraakje: deze had geattendeerd op de ontwikkeling in het ziekenhuiswe zen en meende, dat een groot zieken huis ,vaak remmend werkt bij de men sen en een beletsel is om er heen te gaan.' Naar zijn mening is de stichting van een groot ziekenhuis niet zo een voudig, als soms wordt voorgesteld. Mr Huber prees het bestuur van de jubilerende ZHV om haar doorzettings vermogen en om de manier, waarop men de baken3 heeft weten te ver zetten. Felicitaties kwamen voorts van voorzitter W. Griep van het Beveland se ziekenfonds .hoeveel financieel BERGEN OP ZOOM (ANP) Een heidebrand in (1e Huybergse Baan bij Bergen op Zoom is zondagmiddag gevaarlijk dicht In de nabijheid vnn de brandstofopslagplaatsen van de vliegbasis Woen9dreclit gekomen. Zondagmiddag omstreeks half twee werd de brandweer van Bergen op Zoom gealarmeerd voor een grote bos- en heidebrand. Zij rukte uit met groot mate rieel, en werd bijgestaan door de brandweer van de basis en honderden wan delaars. Op nog geen honderd meter van de brandstoftanks van de basis kon het vuur tot staan worden gebracht. Ca vijftien ha heide en dennengrond zijn verbrand. Omstreeks half drie kon met de nablussing worden begonnen. De oorzaak van de brand is onbekend. ZIERIKZEE Aapjes in een kooi en stoelen in een stand, koel kasten en bankstellen: met veel andere artikelen uit allerlei bran ches vormen ze deze week de ten toonstelling van de Zierikzeese middenstand, die zaterdagmid dag door burgemeester D. \Y'. Kastelein werd geopend. Een week lang zullen de middenstand en het bedrijfs leven van Zierikzee zich presen teren op 2000 \ierkante meter slandruinite in een tent op liet bavenplein. De stichting zaken centrum heeft 39 bedrijven en winkels bh elkaar gekregen om samen te laten zien, wat er zoal in Zierikzee te koop is. In zijn openingswoord toonde bur gemeester Kastelein zich daar bij zonder verheugd over. Hij duidde op de historische rijkdom van Zie rikzee, dat op Schouwen een cen trumfunctie heeft voor onderwijs, cultuur, sociale instellingen en uiteraard ook voor de midden stand en liet bedrijfsleven. De heer Kastelein maakte duide lijk, dat het gemeentebestuur het Radioquiz Piekuur vanuit Lewedorp Zaterdag 18 mei zal van 11 tot 12.301 uur in het verenigingsgebouw te Le-| wedorp de radio-quiz .Piekuur' wor-| den opgenomen door de televisie- en radio-omroepstichtïng ,TROS'. Alle plaatselijke verenigingen zijn hiertoe uitgenodigd. De quiz wordt gespeeld door drie verenigingen waarbij het lot zal beslissen. Deze: drie verenigingen vaardigen leden een lid af die vragen moeten beant woorden, die op het gebied van hun eigen vereniging liggen, Aan alle inwoners van Lewedorp is een cir culaire gericht deze quiz bij te wo nen Deze quiz zal op woensdag 22 mei via de radio wórden uitgezon den. Aan de aanwezigen zullen loten wor den verkocht voor 1,- die in een levensgroot TROS-spaarvarken wor den gedeponeerd. Het bedrag wordt na afloop van de quiz door de TROS verdubbeld en aan de winnende ver eniging overhandigd. André Meurs is quizmaster. GOES Waarschijnlijk hebben twee uit een inrichting in Eindhoven ont snapte misdadigers de nacht van vrijdag op zaterdag doorgebracht m de om geving van het Station te Goes. Het gaat om J. P. (28) eii H. B. (35). die wegens zware misdrijven ter beschikking van de regering waren gesteld eu vrijdagavond uit de rijkspsychiatrische inrichting te Eindhoven ontsnapten. Bewoners in de omgeving van het station van Goes waarschuwden rond half acht 's morgens, naar aanleiding van radioberichten over de ontsnapten, de gemeentepolitie, dat zij om ongeveer zes uur twee mannen had<Jen gezien in de omgeving van het station. Uit de beschrijvingen werd duidelijk, dat het mo gelijk de beide ontsnapte misdadigers zouden kunnen zijn. Een onmiddellijk ingesteld ondei-zoek leverde echter geen resultaat op. De Goese politie bracht daarop de verschillende gemeente- en njkspolUie- posten in de omgeving op de hoogte van de mogelijkheid, dat de beide ge zochte misdadigers in de buurt kunnen zijn. Meldingen, dat de ontsnapten m Zeeland zijn gezien, zijn echter dit weekeinde niet meer binnengekomen. De Noordbrabantse politic had vrijdagavond een grootscheepse jacht ingezet op de beide ontsnapte misdadigers. Zeeuwse Vandaag een verlate koninginne dag-inzending uit een van de dor pen op Walcheren, waar een jon gen van een jaar of zes nogal he vig ha/1 deelgenomen aan de plaatselijke feestelijkheden. Maar het mooiste was toch wel, dat hij de burgemeester had gezien. JCen je die dan f' informeerde z n vader, y/a'. ,Had ie zeker z'n ketting aan Nee hoor, hij liep helemaal los'. WESTKAPELLE De rijkspolitie van Westkapelle heeft zondagmorgen om streeks twaalf uur twee Vlissingse jon gens, beiden 20 jaar, op heterdaad be trapt b(j het lichten van fuiken tn de Kreek In Westkapelle. De jongens be kenden cn zijn na een proces-verbaal te hebben gekregen, naar huis gestuurd. Ze haxlden nog niet veel uit de fuiken, eigendom van een Sou burger, gehaald: vijf palingen. Het waren De W. en v. d. S. uit Vlissin gen. De politie was door een wandelaar1 uit Westkapelle attent gemaakt op het| i fuiken lichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2