rtGENDAa Schouwse ZLM-kring nam afscheid van voorzitter A. Geluk .Zeeland bezorgd: hoe fair praten met Rotterdam?" Benoemd tot erelid Waargenomen op Moederdag Tweede eeuwfeest van Zierikzeese Willibrorduskerk NOORD-ZEELAND stapt uit de militaire dienst Raad Kortgene over krediet voor oven verbranden vuil Onderwijs- voorstellen FIRMA VAN HOUTE - SCHERPENISSE Te koop SALONWAGEN C. P. BOUDEUNG HAANDAG 13 MEI 1968 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 KWARTIERSTAAT AANGEBODEN jen dan u zou hebben gedacht'. Hij itle woorden van dank voor de me dewerking, die hij tijdens zijn voor zitterschap heeft ondervonden, zowel van de leden als ,uit Goes'. ZIERIKZEE - De Schouwse ZLM- kring heeft vrijdagavond haar voorzitter A. M. Geluk uitgeleide gedaan, nu hij na 16 jaar .eerste man' te zijn geweest, zijn functie heeft neergelegd in verband met zijn benoeming tot landelijk voor zitter van de Cebeco. Het werd een waardig afscheid, waarbij te vens een nieuwe voorzitter werd gekozen: de heer A. J. G. Doele- man uit Nieuwerkerk. De kring kwam met een origineel geschenk voor de scheidende zïtter: een .kwartierstaat' v; familie Geluk-Delst met voorouders over een periode van acht gene raties en met 256 namen van voor ouders. Een driemanschap de lie ren P. van Langeraad, M. K. Ko- meijn en mr. A. Gast had in de samenstelling heel wat tijd gesto ken. En vandaar, dat het officië le afscheid van de heer Geluk lang werd uitgesteld. Behalve cadeau kreeg de heer Geluk onder applans het erelidmaatschap de kring aangeboden. Er was voor de buitengewone verga dering in de Graanbeurs van hot Huis van Nassau bijzonder veel belan) ling. In een boeiende afscheidstoe spraak ging hij in op onder meer de steeds sterkere specialisatie ook in land- en tuinbouw, de hoge eisen die aan het ondernemerschap worden ge steld .door verbeteringen kan nog in vrijwel elk bedrijf een "kwart van de kosten worden gedrukt', de raak vlakken van landbouw met andere ken als industrie en recreatie en concentraties op velerlei terrein. Aan de hand van agendanotities uit die 16-jarige periode van het voorzit terschap bouwde de heer Geluk een beeld op van de zaken, die Schouwen- Duiveland en de Schouwse landbouw hebben beroerd: ramp, import van vee, herverkaveling, oogsttaxaties. de bouw van de Zeeiandbrug. Hij zei er bij: ,De dankbaarste periode was die van de opbouw, de moeilijkste die van de verkaveling. Ik heb toen meer op het punt gestaan m'n functie Er waren van verschillende kanten hartelijke afscheidswoorden. Vlce-voor- zitter H. C. van de Zande: ,Wc zetten hier een paard op stal in de beste jaren van z'n leven. We konden hem gebruiken voor het fijne werk. En we wiUen er ook nu nog dikwijls ge bruik van proberen te maken.' Kring- secretaris F. C. Hanse ,ik heb me vaak afgevraagd, hoe één man zo' enorme berg werk kon verzetten' richtte zich eveneens tot de scheldende voorzitter. ZLM-voorzitter ir. J. Prins .het is veel moeilijker om bij iemand waar- ADVERTENTIE) 164,279 vaatbrekende vaders, 63.117 schervenzoekende zoons en 122.365 genietende moeders. Zij aten Frieudchips. U weet wel: die feestelijk traktatie van snack expert Smiths. predikant oud- gerei, gemeente Ds J. van Prooijen heeft donderdag avond afscheid genomen van de oud- gereformeerde gemeente van Grafhorst en zal woensdagavond 15 mei aanstaan de om zeven uur, na vooraf diezelfde dag 's middags om drie uur te zijn be vestigd door ds J. van der Poel uit Ede, intrede doen als predikant van de oud- gereformeerde gemeente van Stavenis- se. Jacob van Prooijen werd op 12 juli 1912 te Dirksland op Goeree-Overflakkee ge boren. Na eerst enige jaren te Ede en te Grafhorst werkzaam te zijn geweest als oefenaar werd de heer Van Prooij en op 3 april 1964 door ds J. van de* Poel uit Ede bevestigd als predikant van de oud-gereformeerde gemeente van Grafhorst. Z1ERIK7.EE Bijeenkomst chr. plattelandsvrouwen In het hervormd verenigingsgebouw aan het Vrij te Zierikzee komt de christe lijke platelandsvrouwenbond, afdeling Schouwen-Duiveland op dinsdag 4 mei aanstaande in vergadering bijeen. De heer C. Boot uit Serooskerke zal voor de dames een diaprogramma verzorgen van onder andere oude Schouwse boerderij en uit voorbije jaren. Verder wordt een verloting gehouden. RENESSE MAANDAG 13 MEI iur: Mi- MIDDELBURG Molenwater. 9-18 matuur Walcheren. Gouden Poortc, 20 uur: openbare bijeen komst .Evangelische omroep'. SOUBURG Rode-Kruisgebouw, 11.15 demonstratie kantklossen voor de Neder landse vereniging van huisvrouwen. VLISSINGEN Concertgebouw, 14-22 ui meubelshow. ZIERIKZEE Havenplein, 14-17 en 19-22 voorjaarsbeurs. HULST Gemeentehuis: tentoonstelling werken Hugo en Guido Metsers MIDDELBURG Vleeshal stadhuis. 11 -1: 14-17 uur: tentoonstelling werken Zeeuwse kunstenaars. -Rijksarchief Zeeland. Sint-Pieterstraat .9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur: tentoonsleUing .IJzeren wegen langs dammen en kreken" WESTDORPE Galerie Troulzaeite. 9-18 tentoonstelling werken Nico Molenkamp. ZIERIKZEE Museumzaal stadhuis, Hl- en 14-16 uur: tentoonstelling .Beroemde dok ters'. Fijne werk mee je een zekere affiniteit hebt mot een lijstje van verdiensten aan te ko men dan in een standaardgeval' meende, dat de heer Geluk dit geac centueerde afscheid ten volle heeft ver diend. Ir. Prins: ,Ik prijs de kring geluk kig, dat men steeds mensen van dit gezag al» de heer Geluk naar voren heeft kunnen brengen. De in breng van de ZLM-kring Schouwen is bijzonder groot geweest in het bestuur, ook al konden de vonken soms van onze meningsverschillen afvliegen. De heer Geluk heeft meer leiding aan de Seliouwse en Zeeuw se landbouw gegeven, dan we nu waarschijnlijk kunnen vermoeden', zo meende hij. Ir. Prins was er in dit verband blij om, dat de kring zijn voorzitter nu alstaat .voor anders, misschien moeilijker ken'. De vergadering werd ook bijgewoond door onder meer de moeder en de echtgenote van de heer Geluk, die Sn bloemetjes werden gezet. De ver kiezing van een nieuwe voorzitter en afscheid van de heer Geluk vroe gen zoveel tijd, dat de inleiding van ir. Prins over .Boer zijn en boer blijven' tot een volgende keer werd opgespaard... ZIERIKZEE De Zierikzeese parochie heeft zondag soIht het tweehonderd jarig Iwstaan gevierd van de Willibror duskerk in de Schouwse centrumstad. Dat gebeurde niet de viering van de eucharistie in de kerk. die werd voorge- aan door bisschop H. C- Ernst van Ireda en waarbij parochie-pastoor II. an Deursen en kapelaan J. Commissa ris concelebreerden. Na de dienst wa# er gelegenheid het kerkbestuur te felicite ren. Bisschop Ernst had zijn prediking afge stemd op het tweede eeuwfeest van de Zierikzeese kerk. Hij wees erop, dat het gebouw oorspronkelijk een roomse schuilkerk was. vanwege de protestantse meerderheid in Zierikzee en omgeving. In dit verband attendeerde hij op de kerkelijke onvrijheid in het verleden en op het feit. dat de keuze van kerk nujt jes Bevestiging van Postzegelavond in Vrederust zelf afhangt. Daarbij kerken samen staan in deRotterdamse industriegebied vol is ra„~ <n wereld van nu. zo meende de bisschop. £en, la£5L»e.*Lle%en 1 die er op wees. dat sommigen grote dan duurt het zeker tot het veelbe- Zeeland mogelijk blijft, moeite hebben met de sterke vernieu-ij»ar 20(H) -«Icpr er in onze 'n 7-U" openingswoord had de beer Van wingen in de kerk. maar dat anderen sP™Ken jaar .UW aieer er in on/.t daardoor juist gestimuleerd worden In provincie iets van een goede in- De"bisschop stond voorts stil bij de sei- dustrialisatie zichtbaar is'. Deze zoen-activiteiten van de Zierikzeese pa-- rochie en in Haamstede en was er van opmerking maakte de heer J. A. overtuigd, dat dit onderdeel van de ac- yan Bennekom als voorzitter van tiviteiten nog zal toenemen als straks de 1 strandkerk bij Renesse in gebruik zal zijn. Aan de dienst werd medewerking Woensdagavond zal in het ontspan ningsgebouw van de inrichting Vrede rust te Bergen op Zoom de maande lijkse vergadering zijn van de post zegelvereniging Delta-Oost. Er zal een kleurenfilm worden vertoond: ,Het water op Nederlandse postzegels, een film over Nederlandse verzamelingen. De heer J. J. M. Kiggen, hoofd van de pbilatelische dienst van de PTT komt deze film vertonen. Bovendien krijgt men een collectie verzame lingen te zien en is er lectuur over velerlei onderwerpen. BRU1N1SSE Engels muziekkorps naar Bruinisse De muziekvereniging ,Nu met Hope' te Bruinisse, heeft het initiatief ge nomen om de City of Oxford Silver Band uit Oxford (Engeland) uit te nodigen om in Bruinisse een concert te geven. De datum voor dit concert 19 In Collecte Gedurende de maand april werden in de hervormde kerk te Renesse de navol gende bedragen bijeengebracht: voor kerkewerk en diaconie 689,50; de paas- collecte bracht 439,76 op. ZONNEMAIRE Voor het astmafonds In Zonnemalre werd een huis aan huis collecte gehouden voor het Astmafonds. Er werd 127,20 voor dit doel bijeen gebracht. SEROOSKERKE (S.) Bejaarden besloten sociëteitsseizoen Met een gezellige bijeenkomst in de grote zaal van het dorpshuis heeft woensdagmiddag de bejaardensocië teit van Serooskerke het seizoen af gesloten. Zoals gewoonlijk werden op deze laatste bijeenkomst weer kele prijzen beschikbaar gesteld, waar om gespeeld werd. Aan het einde van deze middag wenste de leidster mevr. W. Linders-Tangeman alle bejaarden een goed zomerseizoen toe en sprak de wens uit het komende najaar weer alle bejaarden op de sociëteit te kun nen begroeten. De heer M. Geluk sprak namens bejaarden een dankwoord tot het be stuur. Inmiddels zijn er plannen in voorbereiding voor de jaarlijkse reis, welke vermoedelijk op 6 juni zal plaats vinden. Dank zij de activiteit van en kele bejaarden is er voor dit doel ai bedrag bijeengebracht door middel van een oud-papierinzameling. Dorpsgemeenschap in vergadering Woensdagavond vond in de zaal van het dorpshuis de algemene ledenverga dering plaats van de dorpsgemeenschap Serooskerke en omstreken'. De voorzitter J. van Antwerpen heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn spijt over uit, dat zo weinig leden ter vergadering aanwezig waren. Na het voorlezen van de notulen door de voor- zittèr-le secretaris volgde het financiële verslag; door de penningmeester M. Ge luk. Uit dit verslag bleek dat een batig saldo in kas is. zodat de contributie niet behoeft te worden verhoogd. Het aftredend bestuurslid de heer .M. Ge luk werd bij acclamatie herkozen. Tij dens de pauze werd kascontrole ver richt door mevrouw C. Koppenhol-Smal- legange en de heer W. D. Berrcvoets. Bij deze controle werden de beschei den in orde bevonden. Bij de vaststelling van het program ma !968-'69 werd besloten dat zal wor den begonnen met een culturele avond. Besloten werd om ce uitvoering op de avond van het. strafeest vroeger doen laten beginnen. BERGEN OP ZOOM Luxor. 20 uur: .Lief de was haar beroep', 18 Jaar. ïtoxy. 20 uur: .Grand Prix". 1jaar GOES Grand. 20 uur: .Tropische Begeer te". 18 jaar. TERNEUZEN Luxor. 20 uur: .Lokkend ha venkwartier". 18 jaar. VLISSÏNGEN Alhambra. 20 uur: nacht der generaals', 14 jaar. OPGAVEN VOOR OF INLICHTINGEN OVER DEZE RUBRIEK: G. VAN OORSCHOT P/A PZC - VLISSÏNGEN - TEL. 01184-5144 - TOESTEL 43 gustus die p een t geeft een viertal concerten en wel in Utreehij, Arnhem, Amsterdam Bruinisse. Bij gunstig weer dit concert plaats in de muziekkoe pel; laat het zich echter aanzien, dat het die dag gaat regenen, dan wordt het verplaatst naar een nog aan te wijzen zaal. Telken jare maakt dit jeugdkorps een tournee naar een Europees land. Dit jaar viel Nederland de eer te beurt. Het is ook voor Bruinisse een grote eer dit korps te mogen beluisteren. De opbouw van het korps bestaat uit 42 leden van jongens en meisjes, variërende in de leeftijd tussen en 16 jaar. Simultaan- schaakwedstrijd De schaakvereniging TOG uit Brui nisse heeft in café ,'t Centrum' een slmultaanwedstrijd georganiseerd. De leden, die allen waren opgeko men, wisten slechts 2 partijen te winnen. Dit waren de heren P. M v. d. Velde en L. Houkamp. De he ren A. v. d. Berge en A. de Rui ter kwamen tot remise, terwijl me vrouw Becu, mejuffrouw Eggink en de heren A. van Wezel. Th. Mul ler, A. Deurloo, J. Jumelet, D. Schaap, M. Houkamp. W. Kootstra, H. v. d. Berge en M. Haeck hun partijen verloren. De vereniging speelde simultaan tegen de heren Enzlin en ds. Wavijn. W atersportvereniging ,Bru' vergaderde In een vergadering van dc water sportvereniging ,Bru' te Bruinisse, gaf de beschermheer van de ver eniging, burgemeester C. H. v. d. Linde een uiteenzetting over de plannen van de jachthaven. De jachthaven Bruinisse gaat 110 lig plaatsen tellen, en zal voor het 500- jarig bestaan reeds gedeeltelijk in gebruik zijn. In 1969 kan men op vol le toeren draaien. De vereniging is in 1968 toegetreden tot de Koninklij ke Verbonden Nederlandsche Water sport Verenigingen. De penning meester die een financieel overzicht gaf. deelde mede, dat ondanks de hoge aanloopkosten, toch nog met een voordelig saldo het nieuwe jaar begonnen kon worden. Tot adviseur van het bestuur werden benoemd de heren H. Groeneveld en P. Vlies. Kamerlid Van Bennekom voor AR in Middelburg THOMASSEN NAM ONRUST NIET WEG Hij wu van oordcl. dat de aandacht van het provinciaal bestuur sterk op deze zaak gevestigd moet blijven, en dat ook de politieke partijen de vinger aan de pols moeten houden. De heer Van Bennekom vroeg daarnaast ook MIDDELBURG .Waiinwr Zee- iw ilw- g-.ng van de andere belangen, van laiw- land moet wachten op de druppel- bouw. recreat e en zoals hij het j J noemde de rijkdom der natuur. Hij die overschieten nadat het b-ple-ite tevens een goede opvang •an de .nieuwe' Zeeuwen. ,We moeten rochianen in het liturgisch centrum kerkbestuur gelukwensen met de feest dag en later was dat in .Mondragon" mogelijk voor genodigden, waaronder pastoors van andere parochies in Zee and en oud-pastoors van Zierikzee. Auto bestuurd onder invloed: tegen boom BIGGEKERKE Een automobilist, die onder invloed zijn wagen bestuurde, is zondagmiddag op de provinciale weg In Biggekerke tegen een boom gereden. Er was materiële schade. De automobilist was de Middelburger A. W. van S. AUTO REED LICHTMAST OMVER TE VLISSÏNGEN VLISSÏNGEN In de nacht van vrij dag op zaterdag, omstreeks half een, reed A. E. R. uit Vlissingen op het Bel- 1 amy park met zijn auto tegen een licht mast. De auto schoof met lichtmast en al ongeveer 15 meter door. De auto werd totaal vernield. R. kwam met de schrik vrij. Het ongeluk ontstond doordat R. in de bocht bij de muziektent begon te slip pen. Er zou van drankmisbruik sprake zijn. Radiologische laboranten twee dagen in Zeeland MIDDELBURG .Middelburg is als congresstad zeer in trek', zei wethou der M. A. L. Hubregtse vrijdagmiddag bij de ontvangst ten stadhuize van de honderdtachtig deelnemers en deel neemsters aan het tweedaagse congres van de Nederlandse vereniging van radiologische laboranten. En hij noem de een reeks instellingen, die Middel burg al reeds hadden uitgekozen tot congrescentrum. Voor de deur staan nu landelijke vergaderingen van ANW en van dë vereniging van Nederlandse chirurgen. In zijn» begroetingsvroord wijdde de heer Hubregtse uit over de geschiedenis van stad en stadhuis en voorts wees hij op het feit dat nieuwe industrievestigingen de ontwikkeling van stad en streek nieuwe impulsen heeft gegeven. .Middelburg is een dy namische stad in de gouden delta', zc zei wethouder Hubregtse. Voorzitster mejuffrouw A. Gorissen sprak dankwoord. De vereniging van radio logische laboranten, werkte vrijdag in de schouwburg een wetenschappelijk getint programma af. Dat gebeurde met het aanhoren van inleidingen op het gebied van de radiologie, zowel wat de diagnostiek als de therapie betreft. Vandaag, zaterdag zal de Duitse pro fessor Stieve zijn gehoor bepalen bij een inleiding over de moderne onder zoekmethode. Het congres in Middel burg wordt bijgewoond door de voor zitster van de wereldorganisatie door de voorzitster van de zusterinstel ling in Engeland. De vereniging heeft vooral de laatste jaren pogingen" in het werk gesteld om het beroep op een bepaald erkend niveau te brengen. Dit jaar zijn daarmee goede vorderingen gemaakt op dit gebied. Ook wordt veel aandacht besteed aan de voortgezet te opleiding. Daarbij wordt veel steun verkregen van de Nederlandse vereni ging voor radiologie. Na de ontvangst gistermiddag ten stadhuize vertrok net gezelschap naar Vlissingen waar men in Britannia aanzat aan een diner. In Middelburg werd Iter op de avond een bezoek gebracht aan het klank en lichtspel. het provinciaal comité van AR- kiesverenigingen in Zeeland toen dit comité zaterdag in de Middel burgse Schakel zyn jaarvergade ring hield. De heer Van Bennekom giög daarbij in zijn openingswoord met- name in op de spanningen tus sen Zeeland en Rotterdam inzake het zeehavenbeleid en de houding van de regering ten opzichte van Zeeland in het kader van de huidi ge ontwikkeling. Het blijft ons met zorg vervullen, dat een partner in het overlegorgaan soms de indruk maakt buiten alt orgaan zijn belangen te willen behartigen', merkte de heer Van Bennekom ver tier op. Hij zei met name aan Rotter dam te denken, dat enerzijds zegt Voorne-Putten ongerept te willen la ten, maar anderzijds de opdracht geeft de mogelijkheden te onderzoeken hoe Voorne-Putten ingeschakeld kan wor den in de havenontwikkeling van Rot terdam. .We maken ons er in Zeeland be zorgd over hoe we met deze part ner fair moeten praten', aldus de heer Van Bennekom, die voorts op merkte, dat burgemeester W. Tho massen van Rotterdam er vorige week maandag in Middelburg (tij dens een bijeenkomst van Nijverheid en Handel) niet in geslaagd is om de onrust weg te nemen. Als Voor ne-Putten Ingeschakeld wordt in de havenonfcwikkellng van Rotterdam, staat het voor ons vast, dat de ont wikkeling van het Sloe en Terneu- zen naar de verre verte verschoven zal worden', liet de heer A an Benne kom weten. Telefooncentrale Axel uitgebreid AXEL Dinsdag 14 mei aanstaande ,Computer'-feest op Westerschelde VLISSINGEN De onschuldige buitenstaander moet wat vreemd hebben opgekeken toen kreten als Donald Duck gevraagd', .figuur- zagers' en .volksdansen!' de fees telijk verlichte dekken van de .showboot' .Flandia 20' vulden. Het plezierschip had, toen het za terdagavond de Vlissingse haven uitvoer dan ook een heel speciale lailing aan boord. Honderddertig feestlustige rönt- gcn-laborantes, samengestroomd uit het hele land, waagden zich met hun door een .computer* toe gewezen scheepsmakkers op de winderige Westerschelde. Zowel voor het feest als voor de partners van de dames had Agfa-Gevaert NV gezorgd. Voor de dames echter aan het feesten konden slaan .moesten ze eerst via het luidkeels verkondi gen van favoriete haarkleur, op treden en hobby's hun .geprogram meerde' partner zien te vinden. Het feest ontwikkelde zich daar na, met steun van een orkest, een cabaretgroep en een roulette met heuse croupier tot een .zeewaar dige' happening. De deinende feestvloer dwong slechts enkele .schepelingen tot een vervroegde aftocht naar het dek. Tot diep in de nacht bleef het fuifschip nog een opvallende lichtvlek op de Westerschelde. m<x-t nu niet gaun denken, dat Zee land zichzelf wel kan redden', merkte hjj op. ,De deur, die nti op een kiertje staat, moet wijder opengezet worden, dat is een leven»noodzakelijkheid voor deze provincie". Rapport Een belangrijk agendapunt de be spreking van het interimrapport van de ,18' kwam wegens tijdgebrek niet zo goed uit de verf als vele ver- er tijdens de bespreking de nadruk op gelegd, dat het op meerdere punten in net rapport aan duidelijkheid ont breekt .Ieder kan er in lezen wat hij wil", zo werd gesteld waarop de heer Van Bennekom eraan herin nerde, dat het hier nog niet om een definitief programma gaat. De heer Van Bennekom concludeerde uit de opmerkingen, dat de vergade ring ,met deze tussenstand niet altijd even gelukkig bleek te z|jn, maar dat de Zeeuwse AR er toch wel tevreden mee is en dat het in elk geval een basis is om liet gesprek mee voort te zetten.' Tot dezs conclusie kwam ook het tweede-kamerlid drs R. Zijlstra, kort geleden na zijn woonplaats in Oos- terland na zijn woonplaats, het twee de AR-kamerlid in deze provincie geworden, die in de middagverga dering een causerie hield over de .politiek vandaag'. Hij vond de dis cussie van en rond de ,18' een po ging om naar duidelijke samenwer king te zoeken. Daarbij zijn de ele menten van de evangelisahe politiek erin terug te vinden, merkte drs Zijl stra op. KERKNIEUWS Ds H. Bartlema I MIDDELBURG Ds II. Bartlema. l»-r- I vorrad legerpredlkant aan Eerste i COAK In Middelburg, woonachtig in Vlissingen en onlang* bevorderd t"t lui tenant-kolonel. zal In angustus uit d«- functie van legrrpredlknnt slappen om predikant te worden in het schoolpasto raat te Nijmegen en om bijstand In liet hervormde pastoraat t«' verlenen in dc omgeving van Nijmegen. Ds Bartlema, dl© sinds een Juni 1959 aan de COAK I* verbonden, wordt in augus tus 55 jaar. 11(1 maakt van dc mogrl»|l<- held voor Officieren gebruik om op 55- jart ge leeft(jd uit de actieve dienst te fn*Mlddelburg wordt ds Bartlema opge volgd door de 35-jarige gereformeerde predikant ds P Wamclink. nu predikant, in Wext-Teracheillng en Midslnnd. Ds Wamellnk is 13 januari 1934 in Apel doorn geboren, werd 12 april 1959 pre dikant in Hljlaard iFri en Is sinds fe bruari 1965 werkzaam op Terschelling. Ds Bartlema wordt schooi castor op de nieuwe rijksscholengemeenschap fmid delbaar onderwijs) in Nijmegen en zal in Mook en Malden bijstand in het her vormde pastoraat verlenen. Ds Bartlema kreeg ruime bekendheid door zijn onafhankelijke standpunt inza ke de geestelijke verzorging van mili tairen, over de vrijheid van menings uiting over het atoom vraagstuk en over de verhouding van de 1 egorpredikanten militaire overheid. Zo haaide hij enkele jaren geleden de militaire rangonder- scheldingstekens van zijn uniform. Ds Bartlema werd 14 augustus 1913 in de Friese gemeente Barradeel geboren, was van 1938 tot 1943 predikant in Rit- them. daarna tot 1952 in Heemstede en van 1952 tot 1956 luchtmachtpredikant in Eindhoven. Daarna was hij tot 1958 predikant van de Nederlandse gemeente in Geoève. Vervolgens word hij leger- predikant in Middelburg. Gereformeerd predikant Van Nes legt ambt neer Leveranties Tijdens het debat over het rapport kwamen de recente munltleleverantles aan Nigeria ter sprake. Een der be zoekers merkte op: ,In het rapport wordt een vredespolitiek voorgestaan, maar deze door het ministerie van eco nomische zaken toegegeven munitiele- veranties zijn wel zeer in strijd met deze politiek'. De heer Van Bennekom noch drs Zijlstra kon concrete ant woorden over deze zaak geven. .Een ems*age zaak', aldus de heer Van Ben nekom, die verzekerde dit punt v. spoedig mogelijk in de kamerfractie ter sprake te zullen brengen. De heer Zijlstra gaf ln zijn causerie een paar hoofdlijnen aan van de praktische politiek gedurende de af gelopen maanden, waarbij hij nader inging op de sociaal-eo litiek, de problemen nationale terrein en de ontwikke lingshulp. Hij meende, dat de ver houding oost-west zich in gunstige richting gaat ontwikkelen en stelde, dat Nederland in bijdrage, vormge ving en gezindheid aan de top staat wat de ontwikkelingshulp betreft. Tijdens deze vergadering werd afscheid genomen van de heer I. Tange als pen ningmeester van het provinciaal comi té. De heer Van Bennekom herinnerde eraan, dat de heer Tange meer dan 30 jaar in het bestuur zitting heeft gehad, waarvan 20 jaar als penningmeester. Het bestuur liet bij monde ran de voor zitter de dank vergezeld gaan van een j platenbon. Bestuurslid Vossen zal tot de septembervergadering ran het pro vinciaal comité hr*- schap waarnemen. JONGEMAN MET BOOTJE IN MOEILIJKHEDEN ELLEWOUTSDUK De 24-jarige Jan Poelman, die zondagmiddag meï een bootje voor Ellewoutsdijk op de Wester schelde in moeilijkheden raakte toen de telefooncentrale Axel met 200 nieuwe buitenboordmotor op zijn bootje nummers worden uitgebreid tot een ca- weigerde, is door een inwoner van Eile- "aciteit van 1000 nummers. j woutsdrjk op sleeptouw genomen. >m deze uitbreiding en tevens vernieu- „..-v™,., wing van apparatuur tot stand te kun- nen brengen is de centrale enkele maan- Meisje aangereden te Souburg SOUBURG Zaterdagmiddag om streeks 4 uur werd het vierjarig meisje C. de R. uit Souburg op de Ritthemse- straat te Souburg aangereden door de automobilist J. w. uit Vlissingen. Het kind brak bji dit ongeluk haar linker onderbeen. Dokter G. A. van Bockel verleende eerste hulp en liet het meisje per ambulance overbrengen naar het Sint-Josephziekenhuis te Vlissingen. Het ongeluk ontstond doordat het meisje plotseling de weg overstak toen W„ die in de richting Ritthem reed. kwam aan gereden. W. probeerde het kind nog te ontwijken maar raakte haar nog net met de linker voorkant van zijn auto. KORTGENE De raad van Kortgene zal in z(jn vergadering van aanstaande donderdag een voorstel op tafel krijgen een krediet te openen voor het stich ten van een vuilverbrandingsoven. Zoals bekend lieeft burgemeester P. J. Evers over de studie voor deze mogelijkheid in een vorige vergadering een aantal mede delingen gedaan. Er zal de raad nog een uitgewerkt voorstel bereiken. Verder wordt een krediet van in totaal 80.000 gevraagd voor de verbeterin gen van "een serie straten en slechte weggedeelten in de drie kernen van de gemeente. B en w stellen de raad voor mee te doen aan d- gemeenschappelijke regeling rond de bestrijding van de luchtverontreiniging en daan-oor een krediet beschikbaar te stellen. Aan de orde komen voorts nog een aantal sub sidie-zaken. Onder meer stelt het college voor de bijdrage aan de zangvereniging Ons Genoegen te Kats van 60 op f 125 per jaar te brengen en het subsidie voor __>nd van Bejaarden van 200 op 300 te brengen, als tegemoetkoming in de huurverhoging voor het ontspan ningsgebouw. De vergadering begint om half acht. den buiten bedrijf geweest. Een mobiele telefooncentrale (die naast het telefoon gebouwtje is opgesteld) heeft geduren de die maanden de functie van de cen trale overgenomen. Op de adressen van ruim 100 gegadig den, die tijdelijk niet konden worden aangesloten wegens het tekort aan tele foonnummers, zijn in de afgelopen maan den reeds toestellen geplaatst. De aan vragers kunnen hierdoor terstond pro fiteren van deze centraleuitbreiding. De capaciteit van de centrale is nu groot genoeg om in de vraag naar aanslui tingen in de eerstkomende jaren te kun nen voorzien. in v/y/nsl MiAJolkiirg MIDDELBURG De Middelburgse raad krijgt in zijn mei vergadering ver schillende nnderwijsvoorstellen te be handelen. Zo wordt door b en w voorgesteld om een krediet van 157.849.- beschikbaar te stellen voor de bouv- van een 2-klas- sige prot.-chr. kleuterschool in de Schepenenhof (Magistraatwijk). Deze school is thans tijdelijk gehuisvest in de openbare kleuterschool .De Krab- beljachf. die echter door de groei van de bevolking zijn tweede lokaal no dig heeft, terwijl de prot. chr. school daardoor ook zijn tweede lokaal zal moeten betrekken. Voor de eerste inrichting van de LOM- school m het schoolgebouw. Graven straat 63. verzoeken b en w aan de raad een krediet van 50.000.- toe te staan. Voor het geschikt maken van dit gebouw werd eerder 82.000.- be schikbaar gesteld. De heer M. Pikkaart, die op de Middel- laat lag te vissen merkte hem op en iracht hem binnen. MARKTBERICHTEN ZUID-HOLLANDSE EIU, 10-5 Spinazie Ia 2241; andijvie Ia 43—59; 11a 32—44: winterbloemkool (6 st.) Ia 118—144: 8 Ia 83—117; 10 Ia 52—75; 6 Ha 74—104: 8 na 57—82; 10 Ila 40—55: kaabloemkool 6 Ia 120- 153: 8 Ia 89—118; 10 Ia 61—87; 6 Da 85—115; 8 Ila 69—101; 10 Ila 5»—81. Aanv. 15.000 Dubbele bonen Ia 470520 :snljbonen Ia 360 400; postelein 7782: kroten 44—60; peter selie 1321: prei 2331; radijs wp 1218: rabarber 8—17; selderij 6—17: sla Ia 9—17; uien 10—19; aardbeien Ia 99—125: Ila 85— '97. Aanv. 7000 doosjes. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM- 11 mei. Aanvoer IV» ton. AA extra 33?: AA I 300; A extra 400; A 1 243; afw. 2CO: B extra 210: BI 180: B afw 130: C extra ITO; C l 130; D 1 130: E 1 220; E 2 2»»: stek 60. AARDBEIENVEILING BERGEN OP ZOOM. II mei. Gorella 1 60—801 2 46—62; Vols 1 83— 68; 2 56: Red Gauntlet 1 58—62; 2 56—47; Electra 159—60; Sen ga 3 52. WMWWAAMMWWWWW Wij plaveien voor u de weg naar goed wonen Woonvisiemeubelen voor klasse en stijl. 'V<=0$T WOONYISIE Telefoon 01666-442 - Kaaistraat 1 afmeting 12x2,50. Indeling: woonkamer, keuken, hal. wc, douché, 2 slaapkamers. TE BEVRAGEN ROTTERDAM. Ds C. van Nes, gere formeerd predikant builen vaste bedie ning te Rotterdam, heeft van de clan- sis Rotterdam der Gereformeerde Ker ken op grond van artikel 14 der kerkorde, ontheffing verkregen van het ambt van dienaar de* Woords. Hij heeft thans een andere functie. D3 Van Nes was directeur van het ge reformeerd maatschappelijk werk in Rotterdam. Ds Van Nes was van 1936 tot 1949 als missionair predikant van de gereformeerde kerk te Middelburg, te Magelang werkzaam in de zending. Van 1949 tot 1958 diende hij de gere formeerde kerk van Meliskerke. Ds Van Nes ia 16 november 1906 geboren te Grote IJpolder en was enkele jaren as sistent van wijlen prof dr J Waterink aan het psychotechnisch laboratorium van de vu. In de oorlogsjaren was hij geïnterneerd in verschillende Japan se kampen. In 1956 werd hij predikant directeur van de gereformeerde stich ting voor maatschappelijk werk in Rot terdam en in die kwaliteit werd hij verbanden aan de kerk van Kralingen. Hij was tot 6 Juni 1965 aan die kerk vertxmden en werd daarna van die kerk losgemaakt- Mevrouw Van Nes-de Putter, die in Axel is geboren, en Nederlandse let teren aan de vu heeft gestudeerd,, ging. om haar man in de zending terzijde te kunnen staan, indologie studeren in Lei den. waarbij zij zich vooral toelegde op het Javaans. Ds Van Nes was nauw betrokken bij de wederopbouw van Walcheren tijdens zijn predikantschap la Mellskerke. DSA.J. FANOYTE EINDHOVEN OVERLEDEN MIDDELBURG Ds A. J. Fanoy, eme ritus predikant van de gereformeerde kerk te Eindhoven, is dit weekeinde te Eindhoven overleden. Ds Fanoy werd 27 augustus 1894 in Middelburg geboren en volgde daar het stedelijk gymnasium. Ds Fanoy studeerde aan de vrije univer siteit, legde 10 mei 1917 zijn kandidaats examen theologie af en werd op 13 januari 1918 predikant te Oosterzee. ging ln 1922 naar Ferwerd en werd 14 maart 1930 verbonden aan de kerk te Eindhoven. Op 10 december 1960 ging ds Fanoy met emeritaat. Daarna ver richtte hij hulpdiensten in Eindhoven en Den Bosch. Ds Fanoy was in Eindhoven de bouwpastor: hij nam drie kerken daar in gebruik. Ds Fanoy was voorzit ter van het provinciaal comité te Bra bant van de vrije universiteit. Ds H. M. Ohmann nam afscheid van Hoek HOEK Ds H. M. Ohmann, vrijge maakt gereformeerd predikant te Hoek, heeft zondagmiddag afscheid genomen van z(jn gemeente. Hij was beroepen in Dokkum, waar hjj aanstaande zondag intrede doet. Ds Ohmann was sinds 1962 predikant te Hoek. Voor de afscheidsdienst bestond zondag middag grote belangstelling. Aanwezig waren onder andere afgevaardigden van de gereformeerd vrijgemaakte kerken in Oostburg. Terneuzen. Zaamslag, Zoute- Spul en Axel alsmede het college van b en W en de gemeentesecretaris van Hoek. Ds Ohmann baseerde zrjn af scheidspreek op Efcziërs 1 vers 7 t/m 14, waarin hij de gemeente bepaalde bij de rijkdom van Gods genade. Na afloop van de dienst werden ds Ohmann en zijn vrouw toegesproken door de waarne mend voorzitter van de kerkeraad en door een vertegenwoordiger van de classis. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Dordrecht, vacature K. H. L. Selms, H. v. d. Beid te Reesd. Be dankt voor Anjum en Westerhasr-Vrie- zenveensewijk, G. A. Zuidam te Nieuwer- oord. Bedankt voor Drachten. Joh. Dijk stra te Kamcen. Bedankt voor Huizen, vacature J. H. Cirkel. B J. Zaal te IJs>el- muiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk. J. Karens te Nieuwerkerk GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepbaar: kandidaat J. de Groot. Ger. Doustraat 29 te Veenendaal. BAPTISTENGEMEENTE Beroepen te Tweede Exloërmond, Ph. Lindeman te Utrecht. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Birdaard-Reitsum, G. J. J. Liefting te Wijnjeterri üeroeoen te Schelluinen, E. M. Eakker te Thoïen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Huizen (vacature W. te Ka- ten), drs R. ran der Berg te Bodegra ven. Beroepen tot hulppredikant te Den Haag-Escamp, J. F. Sollie aanstaand emiritus predikant te Eernewoude. Ber oe pbaarsteliin g Kandidaat D. Braam, Hoofdstraat 51 te Leiderdorp is beroepbaar. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Rijssen, tweede predi kantsplaats, J. Karens te Nieuwerkerk. NED. HERVORMDE KERK. Toezegging van beroep naar Zoutelan- de C. S. verweert, Eethen (NB).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17