,Zieke doorwerkers' talrijker dan de gezonde patiënten' Labour leed zeer grote nederlaag een eigen huis binnen uw bereik Regering beslist maandag over lonen INTERESSANTE STUDIE OVER ZIEKTEVERZUIM Niet ziekte, maar zieke beslist bij verzuim Mammoetschedel opgebaggerd Engelse gemeenteraadsverkiezingen: Conservatieven veroverden bijna 1300 zetels UNIEK GEMAAL IN DEVENTER Él RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN NOMADENSTAM BIVAKKEERT VOOR AMERSFOORTS POLITIEBUREAU Koffie zetten in de huiskamer? GRIEKSE SAMENZWEERDERS DEZE ZOMER VOOR DE RECHTBANK Verdere vervolging infuus-affaire SPAANSE MIS VOOR HITLER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 MEM968 AMSTERDAM Werknemers, die een grote binding hebben met het bedrijf, in een bedrijf met sta biele werkverhoudingen werken of kansen hebben op zelfontplooiing in het werk, melden zich minder vaak ziek dan degenen die in ploe gendienst werken, ongeschoold zijn, of bij een bedrijf werken dat de uitvoering van de ziektewet aan de bedrijfsvoering overlaat. Oudere werknemers zijn gemiddeld langer ziek dan jongere, maar in be drijven waar de personeelsbegeleiding professioneel is en waar de controle van de zieken in eigen hand is, duurt; het gemiddelde- ziektegeval korter dan' In andere bedrijven. Deze gegevens zijn het resultaat van een studie, waarmee de heer H. Phi- lipsen, werkaam op het Nederlands instituut voor preventieve geneeskun de vrijdag aan de universiteit van Am sterdam is gepromoveerd tot docter in de sociale etenschappen. Zijn proef schrift .afwezigheid wegens ziekte' be vat de resultaten van een onderzoek naar de ooorzaken van verschillen in ziekteverzuim bij 83 middelgrote be drijven in Nederland. Vier soorlen zijn Dr Philipsen onderscheidt proefschrift vier betekenissen van ziek- zijn. In de eerste plaats het ziek-zijn als de aamvezgheid van een aandoening duidelijk als esn storing in de werking van één of meer organen (in het Eng els: disease). Dan is er het ziek-zijn als onwel-bevinden, variërend van al geheel onbehagen tot heftige pijnen in éen bepaald orgaan (illness). In de derde plaats is er het ziek-zijn in de betekenis van degenen, die medisch bijstand hebben ingeroepen. Tenslot te krijgt het ziek-zijn eenzelfde accent als bij het ongeschikt zijn. Dus waar de ziekte het beroep op de maatschap pij doet om tijdelijk ontheven te wor den van zijn maatschappelijke ver plichtingen sickness In de laatste drie betekenissen, dus het zich onwel bevinden, de hulp in roepen van een medicus en het aan vaarden van de patientenrol, is de betekenis van het ziek-zijn een men selijk gedrag met een aanzienlijke mate van beslissingsvrijheid. Hoe die beslissingen uitvallen wordt ze ker niet voordelig bepaald door de aard en ernst van de aandoening. Persoonlijke eigenschappen van de ziekte en de maatschappelijke situ aties waarin hij zich bevindg. spe len bij die beslissingen een belang rijke rol. .Grijze' ziekmeldingen Dr Philipsen maakt een onderscheid in vat. zwart en grijs. In de huidige maatschappij ziet hij het merendeel van de ziekmeldingen grijs. Niet dat er niets mee aan de hand zou zijn, maar dat de ziekte de vrijheid heeft te be slissen of hij met zijn aandoening al of niet thuis zal blijven. Een kern probleem hierbij is, dat - tenzij wij de patient verplichten te bewijzen dat zijn verzuim ondubbelzinnig wit is - objec tieve criteria voor arbeidsongeschikt heid ontbreken. Bij het aanvaarden van de beslissings theorie en het bestaan van de ruime grijze zone kan men eruit afleiden, dat er twee verschijnselen optreden: .,De Ëezonde patiënt' en do zieke doorwerker', let is gebleken dat de gezonde patient een vaak voorkomende figuur is, docli dat de zieke doorwerker tweemaal zo De gezondee patient wordt voora aan getroffen in bedrijven, waar de werkgevers werkbezwaren hebben of In ploegendiensten werken. Het is op vallend dat er minder ziekmeldingen zijn onder werknemers die routine-arbeid verrichten en onder degenen, die werk verrichten, dat meer scholing vraagt. Gebleken is voorts dat er meer ziek meldingen zijn in bedrijven met auto ritaire directie dan in bedrijven waar meer bevoegdheden worden gedelegeerd. Schoolbestuur vond cabaretprogramma ,te vies' rrespondent t cabaretgezelschap réhveen heeft don- Lawei te Dracht de leerlingen (Van onze co DRACHTEN He .Curoussel' uit Heei derdugavond in de haar programma I stoppen. Zij trad op van de christelijke at? In de pauze kreeg het gezelschap van het schoolbestuur te horen dat het pro gramma .snoepzaad* te vies was en or dinair werd geacht, beslist niet geschikt voor dit leerlingenpubliek Het gezel schap kreeg haar volledige honorarium uitbetaald en kon naar huis gaan. r ADVERTENT IK Eigen risico' Naarmate het eigen financieel van de werknemer bij ziekmelding kleiner is, meldt men zich vaker ziek. Dr Philipsen wil geen argument opge ven voor het invoeren of behouden van wachtdagen of enig ander financieel dwangmiddel. Wel beveelt hij aan tole ranter te zijn ten aanzien van het af wezigheidsgedrag van een werknemer Ais sugges-.-.e geeft hij het voorbeeld LONDEN Gemeenteraadsver- het aantal snipperdagen drastisch te! verhogen en clan wel als .eigen risico' kiezingen m Engeland 2:t_ (Von onze correspondent.) DOESBURG Bij baggerwerk- zaamlieden in de dode arm van de Oude IJsel te Steenderen (achter Doesburg) is een zeldzame vondst gedaan. Samen met modder van 12 meter diepte plofte een gave schedel, compleet met brede onderkaak en slagtanden, in de sorteerzeef. De 20-jarige Bart van Zanten, die op dat moment de baggermachine be diende, stopte onmiddellijk met de gravingen en vloog samen met zijn vader op de schedel af. Uiterst voorzichtig werd het vrij wel onbeschadigde fossiel uit de blubber gehaald en op het droge gebracht. Jammer genoeg waren beide slagtanden van de vondst gebroken. Een enthousiaste ama teur-geoloog verklaarde dat een dergelijke complete schedel van zo'n grote afmeting nog met eer der in ons land gevonden is. Dinsdag komen deskundigen van het rijksinstituut voor oudheid kundig bodemonderzoek uit Amersfoort de vondst bekijken. Aangenomen wordt dat het over blijfsel afkomstig is van een pre historische mammoet. VOORDRACHT RAADSHEER HOGE RAAD DEN HAAG De hoge raad heeft een lijst van aanbeveling van zes kandida ten aan de tweede kamer gezonden voor het opmaken van de nominatie voor de vacature van een raadsheerplaats, ont staan door het eervol ontslag, verleend aan de raadsheer mr E. J. Korthals Al- tes. De lijst bevat de volgende namen: 1 Mr N. J. Polak, vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden; 2 mr C H. Telders, advocaat bij de hoge raad der Nederlanden, raadsheer-plaatsvervanger in het gei"echtshof te 's-Gravenhage; 3 mr G. Fikkert, vice-president van het gerechtshof te Amsterdam, tevens raads heer-plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Gravenhage en rechtsgeleerd lid van het hoog militair gerechtshof; 4 mr C. D. van Boeschoten, advocaat bij de hoge raad der Nederlanden, rcchter- plaatsvervanger in de arr. rechtbank te 's-Gravenhage; 5 mr W. Snijders, rech ter in de arr. rechtbank te Rotterdam; 6 prof. mr Ch. J. Enschedé, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam. (Van onze correspondent) vakbonden zich halsstarrig verzetten) de problemen niet aan kan. Het wan trouwen richt zich vooral tegen Wilson die als .sterke man' jammerlijk heeft gefaald. Nationale factoren hebben zel den bij gemeenteraadsverkiezingen zo'n overheersende rol gespeeld als thans. De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen Snel en voordelig sparen Op een speciale "bouwfonds-rekening"'bij de Rijkspostspaarbank spaart u met kleine bedragen (f 50,- minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente vau 50o brengen het benodigde geld snel bijeen. In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Een volledig "pakket" bouw-voordelcn voor u Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk cn objectief. Het helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft u als "bouwfonds spaarder" bovendien vootTang. Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam. Zend mij vrijblijvend de gratis brochure "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekeningen. naam: adres: tel. no.: woonplaats: prov.: j datum: handtekening: B3® Luide protesten na arrestaties hielden zij op de hun ge stempel uit Libanon, eigende wijze contact Donderdagavond waren AMERSFOORT. De drie Perzische oplich ters. die donderdag door de Amersfoortse politie zijn aangehou den en ingesloten, na liet successol toepas sen van wisseltrucs, blijken deel uit te ma ken van een omvang rijke nomadenstam, waarvan een groot deel op het parkeerterrein voor het politiebureau is neergestreken. De politie was allesbe halve blij met het exo tische tintje dat de slor dig geklede en barre voets gaande nomaden aan het parkeerterrein in het hart van Amers foort gaven. Ze maak ten veel misbaar over het l'eit dat 6 mannen onder in het politiebu reau waren ingesloten met hen. Voor hoofdinspecteur J. B. Jansen van de Amersfoorte politie is het onbegrijpelijk hoe de stam de Nederland se grens heeft kunnen passeren. Vermoedelijk zijn ze uit Frankrijk afkomstig. Hun auto's voeren alle Franse kentekens. Eenmaal in Nederland hebben zij in verspreide groepen getracht door wissel- •derom drie mannen door de politie aange houden en ingesloten. Vrouwen en kinderen vau deze mannen zijn met auto's en kleine vrachtwagens, die als slaapplaatsen dienst doen, luidkeels protes terend naar het politie bureau getogen en maakten het de dienst doende agenten moei lijk. Vrijdagmorgen rond en via de luchtroosters Veel paspoorten bevat- In het trottoir onder- ten bovendien een trucs en door graaien negen uur had zich vveer een groep noma den bij de reeds op het parkeerterrein bivak kerende mensen ge voegd, waardoor het gezelschap uitgroeide tot ruim dertig perso nen. rfen einde raad besloot el de namen, maar de justitie de groep met —de arrestanten over de grens te zetten. Dit is vrijdagavond ge beurd. in kassa's, aan geld te komen. Meldingen zijn binnengekomen uit Breda, Diemen, Abcou de en Utrecht. Het is niet eens be kend waar de nomaden vandaan komen. Hun paspoorten bevatli Slot van pagina 1 I nig speelruimte' zei hij. j Minister Roolvink erkende dat thans is komen vast te staan dat de werkloos- Iheid voor een belangryk deel van struc turele aard ls. De regering denkt aan 1 gerichte maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, vooral aan een bevor dering van de mobiliteit van de beschik bare arbeidsreserve en omscholing. Het kabinet heeft nog niet beslist welk be- idrag hiervoor zal worden uitgegeven. Het opmerkelijke in de situatie, zoals die zich thans voordoet, is dat de ex- Wales inbouwen, dat elke directe snipperdag hpht,„n „pn rnn,n7B|i„ |,P.»ld voor van elke werknemer als snipperdag nebben een rampzalig ueua voor wordt beschouwd.r ADVERTENTIE) Dat kan met de General Electric coffeemaker. Automatisch en 3 tot 15 kopjes tegelijk. Keuze uit mild, medium of sterk. Een spaar- element houdt de koffie uren lang warm en geurig. Kijkglas geeft aan hoeveel kopjes u nog schenken kunt. Prijs f 89,50 GENERAL ELECTRIC Mijnswn Co N V. A'dsm - Tel. 64876 Labour te zien gegeven. De conservatieven hebben door heel Engeland en Wales beslag we ten te leggen op bijna 1300 zetels die aan Labour toebehoorden. Vóór de verkiezingen beheerste Labour de gemeenteraden in 20 Volgende week uitspraak kort geding tegen VARA (Van onze correspondent). AMSTERDAM De president 1 i de pompen, aangedreven door twee I viertaktdieselmotoren. hebben voor het t water inmalen elk een capaciteit van van de 32 gebieden van Groot-Lon-: 113 vierkante kilometer per uur bij een 'maximale opvoerhoogte van drie meter Het uitmalen kan eet pen uniek gemaal in gebruik worden genomen. Het gemaal, dat drie en een kwart miljoen heeft gekost en waarvan de bouw bijna drie jaar in beslag heelt genomen, is gebouwd naar een uniek, door stork ontwikkeld systeem. I Amsterdamse rerhthank mr I M H Het zal mogelijk zijn met één gemaal Amsterdamse rechtbank, mr L. M. H. zowel uit- als in te malen, dankzij twee theeman, zal volgende week vrijdag verticale centrifugaalpompen, elk voor- uitspraak doen in het kort geding dat zien van perskanalen met twee omzet- gemcente Zeist tegen de ARA heeft -,areeppenjaangespannen. Hel zal géén principiële uitspraak worden of een rechter een kan of mag verbieden Vrienden van Andreas Papaiulreoe den, rijdag nog slechts iu vici, Het uitmalen kan "gebeuren met een De gemeente Zeist erkende vrijdag- waarvan een nog niet eens zeker snelheid van twee keer 187.5 vierkanteochtend het recht van commentaar, 1 was. Ook andere belangrijke stedelijke bol-1 werken, waar Labour tot nu toe nog 1 stand hield, stortten als kaartenhuizen ineen. Eén daarvan is Sheffield, waar de partij 10 jaar lang de macht in han den had. Voor het eerst in 35 jaar heb ben de conservatieven voorts Norwich veroverd. De uitslag demonstreert uiteraard ook MEPFEL Tegen de verschuiving ten gunste van de con- servatieven. die zich al geruime tijd voltrekt. De Tories beschikten daardoor plaatselijk reeds vóór deze verkiezin gen over het grootste aantal zetels in hun historie. Gezien de nieuwe politieke situatie berust Labours Lagerhuismeer derheid thans in feite op drijfzand. Het wantrouwen in Labour is zo groot dat het erop lijkt dat de algemene verkie- I zingen, hoewel die nog 3 jaar op zich zullen laten wachten, in feite reeds zjjn beslist Het verlammende gevoe be- I staat dat Labour mede door de «vide n- 1 derlinge verdeeldheid (speciaal wat be- I treft de inkomenspolitiek waartegen de'sprake is van .grove schuld' (Van onze correspondent) EL Tegen apothekers en een apothekersassistent, werkzaam hij de Broradesfabriek in Meppel, heeft de offi cier van justitie een verdere vervolging geëist. Hen was dood door schuld ten laste gelegd. De rechtbank zul moeten beslisen of de zaak wordt voortgezet. 4 patiënten in het Eindhovense Dia-, conessenziekenhuis overleden in juli 1966; nadat hen een door Brocades vervaar-! digde infussvloeistof die niet steriel was werd toegediend. Inmiddels hebben de 3 Brocades-medewerkers een bezwaar-1 schrift Ingediend tegen een verdere rechtsvervolging. De officier van justitie staat blijkbaar op het standpunt dat er! I maar is ontevreden waarop de VARA dat in een tv-uitzen- 1 ding van enkele weken geleden heeft ge daan. Bovendien meent zij dat het vonnis onjuist ten uitvoer is gebracht.. Dit be streed vrijdagochtend met klem VARA's verdediger mr M. Rood Niet aan actie toegekomen portpositie doed is de export in de eerste drie maanden van dit jaar geeft een stijging van 13% te zien in vergelij king niet dezelfde periode van het vo rige jaar, terwijl de betalingsbalans een aanzienlijk tekort vertoont en de wer keloosheid zich handhaaft. Deze ontwikkeling moet voor een be langrijk deel worden toegeschreven aan een versterkte rationalisatie-tendens toeneming van het aantal diepte-inves teringen. Kortom een omschakeling in het gehele bedrijfsleven. De regering streeft er naar de loonstij gingen te beperken, zo zei minister De Block. Dat zal er naar zijn mening toe leiden, dat de werkloosheid vermindert en de betalingsbalans een gunstiger beeld zal gaan vertonen. Ir J. Bosnia verklaarde dat naar de op vatting van de werkgevers een loon maatregel in dit stadium geen effect zal hebben De arbeidstijdverkorting ligt de werkgevers .zwaar op de maag'. In het gesprek met het kabinet is dan ook een pleidooi gevoerd voor een ver soepeling van de wettelijke regels inza ke c werk. Wel kon hij voor een groot deel de zorg van de regering over de loonontwikke ling delen De heer A. H Kloos. woord voeder van de werknemersdelegatie, het daar bepaald niet mee eens. doodstraf of nisstraf krijgen. Sleulelposten lang MADRID RTR) Een driehonderdtal Spaanse nazigezinden heeft vrijdag en mis bijgewoond voor Adolf Hitler In een Madrileense r-k kerk. Nu de slechtigheid klonken buiten de kerk .Heil Hitlcr'-kreten. Voorts werden lidprentjes rondgedeeld ter gelegenheid van de 23ste verjaardag van Ilitlers lood waarop een uitnodiging was gedrukt ter bijwoning van ,een mis voor Ie rust van zyn ziel en van al diegenen die niet. hem stierven bij de verdediging van de christelijke en westelijke beschaving'. Onder degenen die de plechtigheid van vrijdag bijwoonden ln de kerk van de Heilige Maarten in het oude gedeelte van Madrid waren falangisten en leden van de voormalige Spaanse .blauwe divisie' die met Hitiers legers aan het Russische front streden. orige maand i», een requiem-mis opgedragen in een andere Madrileense kerk voor de Italiaanse fascistische dictator Benito Mussolini. ATHENE (RTR) Ongeveer dertig mensen, onder wie veertien jonge matrozen zullen komende zomer in Griekenland terecht staan wegens een poging 0111 het r< 1 - De marinemannen zouden zich Griekse regime omver te werpen, v00r ,k. mislukte staatsgreep ZO is uit eewonnliik betrouwbare mn# Konstantijn hebben georganiseerd, h ooniijK oecrouwoare De mee3len dienclen op sieutelposten in bronnen in Athene vernomen. zou tegen een officier die hem onder vroeg hebben gezegd: ,Wij wachtten op het geschikte moment om tegen de re gering op te treden, die het volk de 1 vrijheid heeft ontnomen.' Een paar dagen voor koning Konstan- Ujns staatsgreep van 13 december had den de burgers zich bij hen aangesloten. Omdat de poging van de koning mis lukte, was men niet aan actie toegeko men. Eind januari wenden 28 leden van de groep gearresteerd. Naar drie leden wordt nog gezocht. Begin van dit jaar waren er geruchten over een marine- komplot tegen de regering. Hierop werd toen geen officieel commentaar gege ven. De groep wordt ervan beschuldigd het plan l<- hebben gehad eenheden van de Griekse vloot, waaronder on derzeeërs van de NAVO, te saholc- De vakbonden zijn vierkant tegen een ren Op grond van de bepalingen van loonmaatregel' verklaarde hij, .een der- staat van beleg, die sinds de mi- gcljjkc maatregel zou alleen nodig zijn 1 van april 1967 van wanneer uit de produktiviteïts- eii ex- kunnen hiervoor de porteiifers zou hinken dal ons land zich 'iislange gevange-1 „it de markt li (aire iprake. Hjj meende dat het ka binet (hans de kanl opgaal van .gunsti ge winstcijfers', een herverdeling van het nationale inkomen ten gunste xan .tinkoniens. Onder de burgers die gearresteerd zijn bevinden zich een hoogleraar in het 1 handelsrecht, drie advocaten, een jour- I nalist en enige economen. Allen zouden fADVERTENTIE Moederdag, bloemen vrienden zijn van Andreas Papandreoe. de vroegere Griekse minister die nu in het buitenland actie voert tegen het militaire regime. De burgers en marinemannen werkten in twee gescheiden groepen voor een organisatie die zich .Verdedigers van de democratie' noemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4