KAARSEN- BOUTIQUE RODE KRUIS VERZORGT: VAKANTIE VAN HUN LEVEN APARTE HOBBY: VAN EN VOOR HAAR Moderne keukens zaterdagnummer IN BUNGALOW IN SOMEREN: Zaterdag 11 mei 1968 Ohrontselie puiten ten uw een week vakantie in de Rode-Kru isoungaloio ut So nieren doorbrengen, spelen op een der ver warmde terrassen een spelletje en genieten intussen van zon en buitenlucht. Niet alleen de patiënten, ook de verzorgende krachten een maximum aan comfort en efficiency. Links een tx week in de huishouding komen werken, rechts een i praktijk brengt tijdens een stage van drie maanden. vinden in de Rode-Kruisbungaloic in Somt n de huisvrouwen die er als vrijwilligster in de INAS-meisjes die hier het geleerde ir. (Van een medewerkster) DEN HAAG Geduld is een kruid dat bloeit in dezen hove'. Dit staat te lezen op een tegeltableau vol ranke fleurige veldbloemen dat in een van de ruime kamers van een riant gelegen bungalow in het Brabantse Someren hangt. Een in meer dan één opzicht opvallend gebouw, dit tussen bossen en heideveldjes gelegen huis. De kamers zijn zo groot als kleine zalen, in de brede gangen zijn leuningen langs de muren gemaakt, in badkamers en toiletten ziet men steuntjes aan de muur. Op een overdekt en verwarmd terras zitten op deze warme voorjaarsmorgen acht bejaarde vrouwen (sommige in rolstoelen) in het zonnetje. Zij zijn tijdelijke bewoonsters van deze ,rode kruis bungalow', een uniek vakantiehuis voor chronische patiënten uit Eindhoven en Oostbrabant die hier ieder jaar tussen 1 april en 1 no vember een onbezorgde vakantieweek kunnen doorbrengen. Geen betere gids in dit bijzondere huis dan de vrouw die destijds het initia tief nam tot het stichten van de rode kruis bungalow: mevrouw H. A, van Riemsdijk Philips. Op 28 mei 1963 is de bungalow geopend, in najaar 1967 heeft men de duizendste patiënt geboekt. Mevrouw Van Riemsdijk, presi dente van de afdeling Eindnoven van het Nederlandsche Roode Kruis vertelt: (ADVERTENTIE) 250 cm L-A-N-G LAKENS EN - SLOPEN VsïWW-'i- ,De aanleiding tot het ontstaan van de Stichting Roode Kruis Bungalow is geweest dat er teveel gegadigden voor de boottochten van het Poode Kruis kwamen. Die formulieren bleven maar binnenstromen. Slapeloze nachten kregen we ervan'. Doordat mevrouw Van Riemsdijk als voorzitster van het comité Brabantse boottochten altijd zelf meevaart, liet het probleem haar met los. Opeens was het idee voor die bungalow er. Grond en bungalow hebben we cadeau gekregen, de bouwvergunning was er gelukkig ook binnen een half jaar. Subsidie hebben we van de afdeling Eindhoven van het Roode Kruis die ook al het werk verricht. Alles gaat op vrijwillige basis'. VAKANTIE Over de financiële achtergronden van dit bijzondere projekt wil mevrouw Van Riemsdijk verder niet uit de school klappen. ,Het kan goedkoop worden gehouden dankzij de vrijwillige opzet, dankzij vrijwillige gaven en de sub sidie van het Roode' Kruis Schrijft u maar dat financiën nooit een bezwaar zijn voor de opname van patiënten'. Voor de zesde maal zijn de vakantieweken in de Roode Kruis bungalow nu begonnen. Tot diep in de herfst komt er iedere week (van maandag tot maandag) een groep van acht chronisch zieken: acht vrouwen of acht mannen. Het zijn met zorg samengestelde groepen waarbij als regel twee patiënten zijn die zware verpleging eisen, twee voor wie een middelzware verpleging nodig is en vier die aan lichte verpleging voldoende hebben. De betreffende huisarts verstrekt tevoren de nodige gegevens: over het beroep van de patiënt vóór de ziekte, over hef milieu en de samenstelling van het gezin waarin de oafiënt verblijft, over karakter, spraakvermogen en intelligentie. Het is ook van belang om te weten of nooit aan vertier toe komt, thuis een prettige' of .droevige' ligging heeft, veel medeleven kr:|gt of alleen maar wordt aeduld, de ziekte heeft weten te aanvaarden of op standig is. .PARIJS' Wie iets probeert te ervaren van zulke vaak trieste achtergronden, kan zich (Van onze correspondent) Annex een drogisterij in Tilburg is een voor Nederland uniek winkeltje geves tigd: een kaarsen-boutique. Liese-Lotte Moerenburg (24, klein, donkerblond) doet dit zaakje praktisch geheel alleen Het heeft nu langzamerhand zoveel be kendheid gekregen, dat brieven gericht aan .mejuffrouw Moerenburg, kaarsen winkeltje, Tilburg', zonder mankeren aankomen. .Natuurlijk was het een gok om dit zaakje te beginnen/ vertelt Liese-Lotte. ,De idee kreeg ik een paar jaar geleden Vader hac in zijn drogisterij een aparte afdeling vooi kaarsen en die verkochten goed. De vol gende stap was een etalage met alleen kaar sen, en nu heb ik dan dit winkeltje.' Op de vraag waarom zij speciaal in kaarsen belang stelt, antwoordt Liese-Lotte, dat zij van kind af aan bij kennissen kwam, die kaarsen maakten. Daar heeft zij de eerste beginselen van het kaarsenmaken geleerd. In haar bou tique hangt aan de zoldering een groot .tonkrek', dat zij van deze mensen kreeg, toen die ermee ophielden. Aan zo'n rek hangen kaarsen in hun beginstadium, als ze telkens opnieuw in de was gedoopt worden. Alleen als hef iets biedt, wat nergens anders te krijgen is, heeft een winkeltje als dat van Liese-Lotte recht van bestaan. ,ln waren huizen zie je tegenwoordig ook veel kaar sen, maar meestal is daar de gehele voor raad tentoongesteld. Ik heb van elk soort maar één in de winkel. Van eenvoudige Goud se tot prachtige bewerkte kaarsen, van soor 'en, in prijs variërend van twee cent (taart kaarsjes) tol enkele honderden guldens, ze zijn allemaal hier te vinden. Voor praktisch z'ke feestelijke gelegenheid bestaa' een spe :iale kaars. Kerst-, paas-, verjaars-, geboor e-, huwelijks- en communiekaarsen, on naar een willekeurige opsomming te geven, ildus de trotse eigenaresse OMZET Kan zij schatten hoeveel kaarsen zij per jaai verkoopt? Liese-Lotte wijst op dozen Goudse kaarsen. ,ln één doos zitten achttien pakken met zes kaarsen, en ik heb tweehonderd van die dozen in voorraad. Dat zijn dan alleen de Goudse kaarsen'. Die zijn van stearine, verder zijn de grondsoorten parafine en was. .Parafine kaarsen branden slecht, ze v/orden alleen gekocht door oudere mensen, die ze lang voor de sier laten staan en ze pas opbranden als ze erg gaan vervelen', zegt Liese-Lottes vader, die tussen het be dienen van twee klanten in ook even binnen komt. .Jongeren kopen vooral kaarsen die niet zo duur zijn, maar ze steken ze meteen aan.' Hij meent, dat jongeren romantisch zijn aangelegd. Waarom kaarsen zo ,in' zijn, weet hij niet. ,Het zijn rookverdrijvers als je ze aansteekt vóór er gerookt wordt. En ja, misschien is het ook wel omdat ze er bi| kerkdiensten steeds meer uitgaan, dat de mensen ze in huis willen halen', zegt zijn dochter. En: .bovendien is antiek ook ,in', en daar passen kaarsen goed bij. Vooral buitenlan ders kopen kaarsen met reliëfs van bijbelse voorstellingen en afbeeldingen van schilde rijen van oude meesters. Die vliegen trou wens ook als relatiegeschenk de deur uit.' .Natuurlijk heeft een mens altijd wensen/ zegt Liese-Lotte. ,lk zou bijvoorbeeld graag een eigen kaarsenmakerijtje hebben. He' ma ken van kaarsen is een gevaarlijke zaak, en een brandvrije ruimte is hiervoor vereist'. De heer Moerenburg had al gewezen op een hoop zand, die achter het huis lag. .Kaarsen zonder al te veel moeite voorstellen dat zo'n vakantieweek met liefdevolle en deskundige verzorging voor chronisch zieken vaak een verblijf in een soort paradijs betekent. ,Onze patiënten zijn allemaal mensen die nooit in aanmerking kunnen komen voor de Roode Kruis boottochten', vertelt me vrouw Van Riemsdijk. ,Er zijn veel reuma-patiënten bij, vooral onder vrouwen. Er komen patiënten, ook jonge meisjes, met multiple sclerose, en hart patiënten voor wie deze rustige omgeving natuurlijk ideaal is'. Zij somt een lange lijst op van de vrijwillige medewerksters die het werk in de roode kruis bungalow op gang helpen nouden. Het verplegend personeel bestaat uit twee verpleegsters (,die besteden er vakantiedagen aan!') of uit een verpleegster en een roode kruis helpster. Vrijwilligsters ook voor de huishoudelijke dienst: huisvrouwen komen er vri|willig koken, een oud verpleegster fungeert als algemeen toezichthoudster, de administratie wordt door de afdeling Eindhoven van het Roode Kruis verzorgd, er is een me vrouw die de fouragering verzorgt. Meisjes van de INAS-opleidingen brengen in Someren het geleerde in de praktijk door drie maanden stage te lopen in de bungalow. En dan is er nog een hele groep mensen die voor de onontbeerlijke en zeer gewaardeerde .franje' van de vakantieweken zorgt: voor cakes en koekjes, haantjes en kisten appelen. Het Jeugd Roode Kruis in Eindhoven draagt de kosten voor een wekelijkse recreatie-avond, er wordt een avond gekiend, er wordt naar t.v. gekeken, en verscheidene particulieren zorgen voor het vervoer. UITGEKIEND Een van de belangrijkste dingen bij dit alles is de speciale inrichting van de bungalow. ,De bouw is helemaal uitgekiend', zegt mevrouw Van Riemsdijk. Alles is ingericht voor de verzorging van chronische patiënten. Medisch gezien is het allemaal voor 100 procent verantwoord. Bovendien is alles voor de verzorgsters zo efficiënt bedacht dat we met zo weinig mogelijk personeel kunnen werken'. Omdat men hier zeer ver heeft doorgedacht alvorens te gaan bouwen, vinden de chronische patiënten in de roode kruis bungalow talloze voor zieningen cie hei gemak van verpleegden en verpleegkrachten beogen. Tafels en wastafels zijn zo geconstrueerd dat er een rolstoel onder kan worden geschoven Het servies voor de patiënten is van licht materiaal, op de kranen van de wastafels zitten thermostaten om ongelukken met heet water te voorkomen, er zijn speciale zitbankjes voor de badkamer zodat de patiënten gemakkelijker onder de douche kunnen. .Douchen, haarwassen, krulspelden inzetten: dat is thuis voor veel patiënten onmogelijk', zegt mevrouw Van Riemsdijk. Buiten zijn de paadjes rondom de bungalow verhard zodat er rolstoelen kunnen rijden Óp verharde plekken tussen de bomen kunnen bij mooi weer de bedden staan: een roodborstje dat neerstrijkt op de rand van zo'n bed kan zorgen voor een belevenis waar nog lang over gepraat wordt! Patiënten uit inrichtingen met wie eigen personeel mee komt, blijken weer andere attracties te zien in een vakantieweek in de bungalow: ze mogen later naar bed, krijgen thee op bed, kunnen langzaam en op hun gemak eten, Het Roode Kruis heeft meer vakantiehuizen in Nederland: de Valkenberg in Rheden, het Henri Dunanthuis in Zeist. Tehuizen die, in tegenstellingen tot de roode kruis bungalow, met een vaste staf werken. .Noor zo ver ik weet is onze bungalow niet alleen in Nederland maar ook vergeleken met het buitenland een unicum, omdat bij ons alles op vrijwillige basis gaat', zegt mevrouw Van Riemsdijk. Reacties van de gasten? De energieke, enthousiaste en onvermoeibaar lijkende vrouw die de stoot heeft gegeven tot dit .geruis loos lopende' brok vrijwilligerswerk, vat ze kort en kernachtig samen: ,Ze beleven in en om deze bungalow de vakantie van hun leven'. Liese-Lotte Moerenburg in haar boutique des bougies'. zijn eigenlijk alleen met zand te blussen, niet met water/ zegt hij. ,Maar als er brand komt, kunnen we maar beter maken, dat we weg komen/ zegt Liese-Lotte lachend. O Goed nieuws voor verzarnelaarsters van kookboeken (en voor Vroi zonder meer, van koken houden i. er is een fraai nieuw boek vol .internationale recepten' uitgekomen. Fransman Henri- Paul Pellagral schreef het onder de titel .Ie nouveau guide culinaire'. W. E. L. te Mep zorgde voor de Nederlandse ver taling en bewerking met ah utel .De Fijne Keuken'. De outeur heeft de haute cousine en de keukenpraktijk-van-alle- dag van iedere huisvrouw trillen samenbrengen en derhalve vindt men in dit boek, naast honderden recepten uit de fijne keuken, ook hoofdstukken als .kookwijsheid', .beroepsgeheimen' en .basisbereidingen'. Alles geïllustreerd met een menigte prachtige kleuren- foto's, en met een aantal zwart-wit platen die diverse .handgrepen' bij het koken en bakken hel opbinden van vis. het vullen en garneren van eieren) in beeld brengen Niet goedkoop, deze uitgave Van Klu iver n.v. (35 gulden), teel een heel goed cadeau voor iedere vrouw die de dage lijkse kokerij graag met een snufje fijne keuken lardeert. Voor zomer 1968 heeft Triumph International de kleuren en dessins van de badmodekollektie afgestemd op ,een exotische en psychedelische modetrend'. Dat blijkt te betekenen: veel kleurige bloemdessins, abstrakte en grafische motieven, batik- en gobelindessins in bruinige tinten, en kant- en lamestoffen in goud en zilver. Alles in lichte poreuze (synthetische) materialen met effekten van velours, frotte en zijde, in evenveel één- als tweedelige modellen verwerkt. Bij badpakken uit één stuk vaak ver- uitgesneden zijpanden zodat het effekt toch tweedelig is. Voor bikini's en strandsets gebruikt Triumph bedrukt batist, bontgeweven ruitjes, katoenen stoffen met satijn- of shantungkarakter, en compose's van ruitjes en bloemetjes. Eveneens van Triumph: hyperdunne .onzichtbare' beha's, te dragen onder de doorschijnende bloezes die sommige couturiers ons dit voorjaar willen laten dragen. Voor chantonntère Line Renaud de zilveren medaille van de stad Parijs, omdat zij (volgens weekblad ELLEniet alleen een stem heeft die de toehoorders weet in te palmen, maar ook een plage rige manier van spotten bezit en een sensualiteit die aanspreekt maar nooit provoceert. Allemaal hoedanigheden waarmee haar stem .de legendarische Pari/se sfeer' weet op te roepen. Het aantal (cosmetische operaties' in Amerika stijgt met het jaar. Face-lifting bijvoorbeeld is tegenwoordig al heel ge woon. aldus het maandblad McCalVs in een artikel otter de vaak kostbare) kunst van het jong blijven. De chirur gen die in kosmetische operaties ge specialiseerd zfjn worden bovendien steeds bekwamer en vindingrijker, geen plekjes van het lichaam of zij kunnen het weer .in model' krijgen. Over de be trekkelijk jonge techniek van het .huid- pellen' daarentegen zijn de geleerden in de states het nog vaak oneens, en niet zelden komen onbevoegdebeoefenaars van deze techniek mei de wet en zelfs met de gevangenis in aanraking. Het blijft vooralsnog een onplezierig procédé om te ondergaan, terwijl men er boven dien de eerste tijd na de behandeling niet bepaald presentabel uitziet. Overi gens blijkt jong blijven nog vaak een privilege ven de welgestelde vrouwen omdat er tijd en (vooral) geld voor nodig zijn. Vrouwen die over beide be schikken kunnen bij voorbeeld voor dui zend dollar per week in schoonheids oorden logeren om lichaamsoefeningen, massages, diëten en behandelingen voor huid en haar te ondergaan. Maar het kan ook goedkoper: door het advies van wijlen Elisabeth Arden te volgen die ge zegd moet hebben dat ,de blijvende be weging het geheim van blijvende schoonheid' is. Bezig blijven, interesse houden in alles wat er in dit leven om gaat is het voornaamste uitgangspunt voor vrouwen die jong willen blijven. Aldus de tijdens haar leven beroemde schoonheidsspecialiste die, naar men zegt, ver in de tachtig u-as toen zij stierf, maar een uiterlijk had waar vrouwen van vijftig jaar jaloers op waren. Jn u'eefcblad ELLE /onder het motto .brei voor hem en voor uzelf') een hele reeks suggesties voor het zelf breien van zomerse kleren. Voor hem-en-haar nauwsluitende .tweeling-pullovers' in heldere kleuren, links gebreid met een rechts lengtestreepje en voorzien van een enorme opgebreide borstzak. Felle kleuren ook voor lange mouwloze ves ten met kabelsteekpatroon, en voor mouwloze jurken met diepe v-hals. Mini-matrozenjurkjes in icit met marine-blauw, met bijpassende gebreide sportkousen. Vesten en truitjes, gebreid uit goud- of zilverkleurig materiaal, sjaals en mutsjes, en gebreide pantalon ensembles met lengtestrepen en wffduit- lopende pijpen. Brede opvallende leren ceintuurs op sommige van deze brei werkjes. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. MMMbug: wiwe TeWoon (01185) - 50 55 Breda :Cregtd|k5S, Tc.' iai6Wj-23M»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21