BOMBARDEMENT OP RUHRDAMMEN TIEN JAAR GAULLISME zaterdagnümmèr 25 JAAR GELEDEN: PRESIDENTS VERKIEZINGEN Vijfentwintig jaar geleden werd nazi-Duitsland een bijna onherstelbare slag toegebracht: een precisie-bombardement van de RAF op de Ruhrdammen legde een groot deel van de Duitse oorlogsindustrie lam. (Van een medewerker) Maandag 17 mei 1943 kreeg Hitier één van zijn vele aanvallen van wilde razernij. Wat er in de vroege uren van deze dag was gebeurd, was erger voor hem dan alles wat tevoren was geschied. Do .Engelse luchtpiraten', Hitiers scheldwoord voor de Britse oorlogspiloten, hadden de onkwetsbaar geachte dammen in de Mohne- en Edersee kapot gebombardeerd. Wat de eerste betreft, was hierdoor onberekenbare schade toegebracht aan de zware oorlogsindustrie in het Ruhrgebied en wat de stuwdam in de 90 km oostelijker gelegen Edersee aangaat, werden door zijn vernietiging grote elektriciteitswerken stilgelegd en werd norme schade toegebracht aan het scheepsverkeer op Weser en Mittellands kanaal. Vormde de gebeurtenis, die zich in de nacht van 16 op 17 mei afspeelde voor de Duitsers een ca tastrofe, voor de geallieerden was het een groots wapenfeit van de eerste rang. Het water uit de grote stuwmeren stortte zich van ruim veertig meter hoogte met vernie tigende kracht naar de dalen, alles meesleurend wat zich op zijn weg bevond. Huizen, spoorwegen, brug gen en ook honderden mensen en dieren. Het drama voltrok zich in enkele minuten. Indertijd werd het aantal doden opgegeven als zijnde 375, maar het werkelijk verlies aan mensenlevens moet een veelvoud hiervan zijn geweest. Het stuwmeer in het dal van de Mohne, een riviertje dat uitmondt In de Ruhr, beslaat een oppervlak te van 1016 ha en lean 135 miljoen kubieke meter water bevatten. Aan de westelijke kant is een dam ge bouwd, welke een lengte heeft van 640 meter, een breedte aan de voet van ruim 34 meter en een hoogte van ruim 40 meter. Met andere stuwmeren levert de Mohnesee het benodigde water voor het Ruhrge bied met zijn talloze mijnen en zware industrieën. Natuurlijk leve ren de stuwmeren ook drinkwater voor de bevolking, maar dat is slechts een gering percentage van wat de industrie nodig heeft. De bouwkosten van de spermuur heb ben indertijd niet minder dan 21 stuwmeer in het dal van de welke uitmondt in de rivier de Ful- da, werd enige jaren later aange legd. Het diende voornamelijk tot het op peil houden van de water stand in de Weser en het Mittel- land-kanaal en het voorkomen van overstromingen in het Ederdal ge durende de winter. Ook hier werd een krachtcentrale gebouwd. P\e operatie van de Britten be- kend onder de naam Downwood en onder leiding staande van de onverschrokken oorlogsvlleger Guy Gibson, was maanden tevoren in i de Ederdani na de aanval in de nacht i het diepste geheim voorbereid. Be halve de dammen ln Mohne- en Edersee, was ook doelwit de Sorpe- dam, iets ten zuiden van de Moh nesee gelegen: dit laatste doel ech ter diende meer als afleidingsma noeuvre. Voor bet vernietigen van de dam men was een speciale bom vereist. De ontwerper hiervan was de na tuurkundige dr. Barnes Wallis. De bom had een doorsnee van vier me ter. Lancaster-bommenwerpers, welke speciaal hiervoor gebouwd of omgebouwd werden, konden slechts elk één zo'n gevaarte vervoeren. Talloze oefenvluchten werden in Engeland met dit dodelijke wapen gemaakt voor er besloten werd tot de aanval op Duitsland over te gaan. Het vliegen met dit wapentuig was een uiterst riskant karwei. De Lan casters moeten op een hoogte van slechts twintig meter over het wa ter scheren en met een snelheid van precies 348 kilometer per uur de bom afwerpen. Deze keilde dan als een kiezel over het wateropper vlak, zonk vlak bij de dam naar be neden en kwam aan de voet van het granieten damlichaam tot ont ploffing. Voor de operatie werden 19 vlieg tuigen «met bemanning van squa dron 617 uitgezonden; zestien Lan casters wisten het afweergeschut aan de Hollandse kust en in het bin nenland te passeren en van deze zestien gingen acht vliegtuigen met 55 man aan boord verloren. De ove rige acht kwamen behouden in En geland terug. Een der vliegers van een in Duitsland neergehaald vlieg tuig bracht het er levend af, zij het dat hij in krijgsgevangenschap raakte. In het geallieerde kamp was de vreugde over het welslagen van de operatie geweldig groot; Hitier verbeet zich. Voordat ook hij het slachtoffer werd van de oorlogshandelin gen, had Guy Gibson zijn levens verhaal neergeschreven in een boek, dat ook in het Nederlands ver taald werd. Onder de titel .In zoek licht en afweervuur' werd het uit gegeven bij F. G. Kroonder in Bus- sum. In dit boeiende verhaal ver telt Gibson ook van de hierboven vermelde dramatische Duitsland vlucht. Slechts drie bomen waren nodig geweest de Mohnedam aan het wankelen te brengen en er een gat van 100 meter in te slaan. Toen het resultaat naar Engeland werd geseind, vloog Gibson nog eens terug naar de Mohnesee. Hij vertelt dan: .Toen keek ik wederom naar de dam en naar het water, overal om mij heen, deden de andere jon gens hetzelfde. Het was een wonder baarlijk gezicht. De hele vallei be gon zich nu te vullen met de damp van het stromende, gutsende water en diep in de vallei zagen we de au to's langs de wegen voortsnellen, voor de vloedgolf uit, die hen ach terna joeg en sneller was dan zij. Ik zag het licht van hun koplam pen en ik zag hoe het water ze In naaide, golf na golf, en toen, hoe de kleur van hun koplampen onder water overging van lichtblauw in groen, van groen in donkerpaai-s, totdat er op het laatst niets meer was dan het zwarte water, dat in sprongen voortgolfde. De vloedgolf snelde verder, op zijn weg via ducten, spoorwegen, bruggen en al les wat hij tegenkwam, met zich meevoerend...-.' ,wij wisten, toen wij daar zo zaten te kijken, dat deze vloedgolf de oorlog niet zou be slissen. Maar het betekende een catastrofale ramp voor Duitsland'. Er k nu niets meer dat aan de 1 ramp herinnert. Tien jaar na de Britse aanval was de schade aan de Mohnedam weer hersteld. De Mohnesee is een trekpleister voor toeristen geworden. Dat is te dan ken aan haar liefelijke ligging ten zuiden van het Amsberger Wald in prachtige Sauerland, het ,land van de duizend bergen'. Aan de oevers met hun parkachtig landschap lig gen vriendelijke dorpen; duizenden trekken naar de stranden of be oefenen de zeilsport op het uitge strekte meer. Maandag 13 mei is hel alweer 10 jaar geleden dot de beide generaals Salon en Massu in Algiers alle macht in eigen handen namen om zo gelijk tijdig de vierde republiek in Parijs de doodsteek toe te brengen. Men kan niet zeggen, dat die tiende verjaardag van die historische gebeurtenissen, waarjit de vijfde republiek geboren werd, door het gaullistische bewind, dat overigens voor nationale jubilea zo'n duidelijke genegenheid vertoont, bijzonder omstandig en uitbundig wordt herdacht en gevierd. Men heeft zelfs bijna de Indruk, dat de gaullisten de geboorte van hun republiek eerder liever in de doofpot zouden willen stoppen Niet zo onbegrijpelijk intussen. Generaal Salan, toenmalig opperbe velhebber van het Franse leger in Algerije, die de vijfde republiek dan toch indirect verwekte, zit nog al tijd in een zwaar bewaakt fort ln Midden-Frankrijk opgesloten. De gaullisten, die zich wel graag tooien in democratisch gewaad, vinden het daarom niet zo leuk herinnerd te worden aan het feit, dat hun regime dan toch maar uit een dergelijke coup tot stand is gekomen. Wanneer men die tien jaar gaullis tisch bewind vandaag vluchtig over ziet, dan moet, objectief, inderdaad wel worden toegegeven, dat uit dat ei, ln 1958 in Algiers door Salan en Massu gelegd, een vogel is voort gekomen en opgegroeid, die toch iets minder afzichtelijk is dan men in die dagen moest vrezen. Door de militaire dictatuur die de belde generaals voor ogen stond, heeft generaal De Gaulle Frankryk toch wel weten te behoe den en het. gros der vergiftig-be- smette voorstanders van een Frans Algerjje, hebben zich dan ook allang met walging van het gaullisme af gewend. Het leger, dat in de ogen van de Algerijnse promotoren van de coupe bestmd was een der voor naamste grondpijlen van de .nieuwe orde* te worden, heeft politiek nu niets meer ln de melk te brokkelen. Ook dat is dan toch wel een onte genzeggelijk winstpunt dat men op de gaullistische balans noteren moei. In de persoon van de ex-socialis tische gouverneur Pierre Messmer heeft het staatshoofd de minister van defensie gevonden, die het leger op technocratische voet reorganiseer de en uitdunde. Terwijl hy de hoge militairen met de force de frappe, het nucleaire vergeldingswapen, bo vendien nog een stuk, uiterst kost baar, speelgoed ln handen gaf, waar door zij hun vroegere politieke am bities en illusie.* blijkbaar niet al te moeilijk konden vergeten. Niettemin "heeft het militaire ver leden ten aanzien van het gel»oorte- proces van de vijfde republiek en vooral ook van de persoon van het staatshoofd, die door iedereen na drukkelijk als ,mon général" wenst aangesproken te blijven, natuurlijk toch een krachtig stempel op de hele stijl van liet gaullistische be wind gedrukt. De grondwet van hun nieuwe vijf de republiek wés al een staat kundig kleed of uniform, die gene raal De Gaulle zich op maat liet knippen. Aangezien niet alleen fy siek maar vooral ook qua geeste lijke structuur en wereldbeschou wing De Gaulle een figuur is, waar van men het evenbeeld in de ge schiedenis laat staan onder zijn tijdgenoten vergeefs zal zoeken, u* de voorspelling niet te gewaagd, dat die vijfde republiek met haar stichter zal moeten verdwijnen. Eén der beste kenners van de hui dige binnenlandse Franse politiek, de hoofddirecteur van Le Monde, Pierre Viansson-Ponte, heeft zojuist een belangrijk boek gepubliceerd, .Après De Gaulle, Qui?' geheten (wie na De Gaulle?) waarin hij de opvolgingskansen van ruim een do zijn kandidaten anallseert. Maar zelfs over premier Georgee Pompidou, die algemeen als de officiële kroonprins of dauphin van de generaal mag wor den beschouwd, voorspelt Viansson- Ponte, dat ook onder diens autori teit de vijfde republiek heel spoedig hij rekent met maximaal twee Jaar van haar essentiële substan tie zal worden geledigd. Een transformatie, die De Gaulle ln zijn hart ook zeker zelf wel voor ziet en die zich. naar de verwachting van de schrijver, vermoedelijk nog sterker op het gebied van de bulten- dan van de binnenlandse politiek zal doen gelden. Het is inderdaad nauwelijks denkbaar, dat Frankrijk nog zal terugkeren naar een staats vorm, waarin, als onder de vierde en de derde republieken, het parle ment. ten koste van de regering, al le dekens weer naar zich toe zou kunnen trekken. Want voor dat ke gelspel met minister» en kabinetten heeft het Franse volk wel voldoende leergeld betaald. Elke moderne staat verlangt van daag een krachtig executief, waarvan het voortbestaan niet Iedere maand op het spel gezet kan wor den en ook dat Inzicht heeft presi dent De Gaulle de Fransen nu wel gegeven. Tussen de almacht van de volksvertegenwoordiging uit de vo rige republieken en de onbegrens de soevereiniteit ven de huidige pre sident. die zich verbeeldt zijn land te incarneren, zal natuurlijk toch een middenweg moeten worden ge vonden. Met betrekking tot de buitenlandse en vooml de Europese politiek, zal de huidige gaullistische koer» nog veel bezwaarlijker op de actuele voet zijn voort te zetten. De interne te genstellingen van die politiek, die van Europa een derde wereldmacht wil maken, maar tegelijkertijd wei gert het beginsel van de nationale aouvereiniteU in discussie te stel len. zullen, na het verdwenen van De Gaulle, onmogelijk niet onbewim peld aan de dag kunnen treden, en geen enkele opvolger die de conse quenties dan kan ontlopen. Tot die consequentie» behoort dan zeker ook een toetreden van Enge land tot de Euromarkt, waarmee Pompidou, naar men fluistert, zich dan ook al lang heeft verzoend. De grote zorg van generaal De Gaulle is altijd geweest, dat nog vele generaties hem zullen blijven beschouwen en bewonderen als de legendarische held, die het vaderland minstens tweemaal voor de onder gang gered heeft en Frankrijk, tij dens de vijfde republiek, weer ln zijn eeuwige glorie deed schitteren, ln deze visie van persoonlijke groot heid, waardoor de nationale gran deur symmetrisch wordt gedekt, past eigenlijk wonderwel dat woord van een andere buitenlandse mo- ntrch: Après mol le déluge (na mij de zondvloed). Een zondvloed die zich, tezljnertijd, hopelijk toch wat binnen de perken ener overzichtelij ke evolutie moge houden, maar waar door desalniettemin jiet gaullisme' als monolltisch en paternalistisch éénmansbewind, toch zonder een schaduw van twijfel zal moeten wor den weggespoeld. In de VS komf de verkiezingsstrijd langzaam op gang. Het gaat nu nog om de voorverkie zingen primaries maar als na de partij conventies respectievelijk 5 augustus van de Republikeinen in Miami in Florida en 26 augus tus van de Democraten in Chicago in Illinois de kaarten zijn geschud, zal de strijd in volle hevigheid ontbranden. Op 5 november gaan de Amerikanen dan naar de stembus om uit te ma ken, wie de volge.nde vier jaar in het Witte Huis zal zetelen. Op bijgaand kaartje stootsge wijs een overzicht van de stemmenverhoudingen in 1952, 1956, 1960 en 1964. In 1952 en 1956 versloeg de republikein Eisenhouwer de demo craat Stevenson, in 1960 won de democraat John F. Kennedy van de republikein Nrxon en in 1964 versloeg de huidige president Johnson (democraat) zijn republikeinse tegenstander Barry Goldwater. Een AVRO-Laneaster, hel type bommenwerper dat de Britten naast de Stirling ontwierpen bardementen. Met Lancasters werd de raid op de dammen uitgevoerd. r lange afstands boni- Van onze correspondent) ,Wij hebben allemaal wapens en als de negers in onze laan komen, zullen we ze neerknallen als vliegen'. Dat zei een kleine blanke middenstander kort geleden tegen mij toen ik hem vroeg wat hij van de rassenrellen dacht. Er was volgens hem maar één oplossing voor het probleem van plunderen en brand stichten in achterbuurten en grote steden: hard optre den door de politie. Als de politie daar te slap voor is en met de armen over elkaar toeziet hoe winkels worden geplunderd en huizen in brand gestoken, dan moet de burger zich wel bewapenen en zelf zijn bezit be schermen. zo bleek hij te redeneren. Zowel mijn blanke huisbezitter als Daley reageerde op een nieuwe tac tiek bij het bestrijden van rellen, die onder meer in Washington dooi de politie in praktijk werd gebracht bij de recente negeropstand. Deze tactiek, aanbevolen door de commis sie die het regeringsrapport ovei de rassenrellen opstelde, schrijft vooi dat alleen geschoten mag worden om levens te redden. Waar het alleen gaat om roerend of onroerend be zit. mag de politie niet schieten, maar moet zjj proberen door het de monstreren van macht en het ge bruik van traangas etc. de situatie de baas te worden. Met deze tactiek probeert men te vermijden dat er veel bloed vloeit bij rellen waar door dan weer een heel aantal ne gers geprovoceerd worden tot tegen geweld. Alleen stond mijn kleine villabe- zitter bepaald niet in zijn bena dering van het probleem. Van alle kanten heeft men de laatste weken kunnen horen dat de negers die de boel kort en klein slaan maar eens mores moet worden geleerd en bur- gemeesier van Chicago Dick Daley wekte een golf van sympathie toen hij kon ^eiejen aankondigde da: de politie van zijn stad brandstich Iers zonder meer zou doodschieten en plunderaars in de benen zou pro heren ►e treffen Brandstichters, be- wepend met Molotovcoctails of brandbommen zijn precies zulke moordenaars als de mannen die Mar tin Luther King en president John F. Kennedy vermoordden, aldua Da ley. In Washington werkte deze methode goed. Er vielen praktisch geen slachtoffers'en de tot aan de tanden gewapende radicale negers, die wachtten op het eerste provocerende schot om een waar bloedbad aan te richten, kregen geen kans. Boven dien leidde de houding van de po litie ertoe dat de overgrote meer derheid der negers de oproerkraaiers veroordeelde en zich identificeerde met de stadsoverheid. Vorig jaar. in steden als Detroit, waar de natio nale garde wild om zich heen schoot en er naar schatting 25 onschuldige doden vielen, was dat heel anders. Daar identificeerden de meeste ne gers zich met de rellenmakers, om- Voor vele Amerikaanse conservatie ven en vooral voor de kleine bezit ters was de nieuwe tactiek even wel schennis van wat voor hen het heiligste goed is: bezit en het recht op bescherming daarvan. Dat de rel len iets te maken zouden hebben met de barre omstandigheden van het le ven in de getto's verwierpen zij bo vendien met stelligheid. Plunderaars en brandstichters zijn gewone misda digers en rassenrellen zijn niets an ders dan een machtsoverneming in de straat door "net bendewezen, al dus hun lezing Sociale maatregelen zouden heus geen verbetering schep pen; alleen geweld kan orde en rechtszekerheid herstellen. De Amerikaanse regering en een heel groot deel van de politici delen dit conservatieve standpunt niet. Zij geloven dat alleen een so ciaal-economische aanpak het pro bleem van de getto's en het geweld in de straat kan oplossen en zij zjjn het in principe eens met de voor stellen van het al genoemde rassen- rellenrapport, waarin drastische pro gramma's worden gesuggereerd om aan de situatie iets te doen. Dat de president het rapport desondanks niet omhelsde toen net uitkwam, lag niet aan gebrek aan principiële in stemming, maar aan dollars om ernst te maken met de aanbevelingen van de commissie, die geleid werd door gouverneur Kerner van Il linois en burgemeester Lindsay van New York. Het rapport stelde voor in de komen de drie jaren twee miljoen banen te scheppen (een miljoen door de overheid, een miljoen door het pri- vé-bedrijfslevende uitkeringen voor sociale zorg te verhogen tot de ar moedegrens (3335 dollar per jaar voor een gezin van vier personen) en de voorwaarden te verzachten, zes miljoen wooneenheden ter be schikking te stellen aan armen en met lage inkomens en extra siteiten om het mogelijk te maken dat minder bedeelde kinderen betere kansen krijgen en hun achterstand kunnen inhalen. Volgens een bere kening van het weekblad US News and World Report zou dit alles rond 26 miljard dollar per jaar kosten als het hele programma werd door gevoerd. Ongeveer wat de oorlog ln Vietnam nu per jaar kost. Het ziet ernaar uit dat het van het allergrootste belang voor Amerika's toekomst is of er met een dergelijk programma ernst gemaakt zai wor den of niet en gezien het feit dat er alleen geld voor beschikbaar zal zijn als de oorlog in Vietnam tot een einde is gekomen kan men zeggen dat vrede in Vietnam de sleutel vormt voor Amerika's binnenlandse ontwikkeling. Komt er iets van de door de commlssie-Kerner geschet ste projecten en wordt meteen een einde gemaakt aan het schandalige systeem van sociale uitkeringen, dat nu de helft der ruim 30 miljoen armen zonder een cent buiten de deur laat staan, dan is er misschien een mogelijkheid via een geweldlo ze evolutie Amerika's sociale proble men op te lossen. Maar blijven de beloften in de iucht hangen als ge braden vogels in luilekkerland, die nooit binnen het bereik van de hon- erende mensen beneden komen, dan ijkt meer geweld ln de getto's on vermijdelijk. En meer geweld van de kant der armen zal zeker leiden tot een meer gewelddadige reactie van de kant der zich bedreigd voelende blanke middenstanders Schieten de regering en de meer gematigde groeperingen onder de negers en andere armen tekort ln het spoedig hoop geven aan de ruim 30 miljoen die ln de kou staan, dan kunnen alleen maar de onver zoenlijker! aan beide kanten wind in de zeilen krijgen en is een bloedige guerrilla ln Amerika niet uitgesloten. Sn zo'n situatie zou de weg kunnen banen voor het fascisme van een man als George Wallace uit Alaba-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17