E3 Jarig zijn Bambus krijgen! Repatriëringsdienst ANWB haalt jaarlijks meer dan 1500 gestrande wagens op ia Veteranenlegioen wil geen burgerwacht zijn binnen- en buitmimi GEEN GEBREK AAN WERK Stukken bij adoptie ter inzage partijen VOORZITTER DOPPEN: DONDERDAG 9 MEI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 (ADVERTENTIE) Vooral Autobahn deelt nodige klappen uit (Van een medewerst er) Zijn koffertje staat altijd ge pakt. Op de meest onverwachte momenten ongezellig voor huisgenoten!) kan immers de telefoon rinkelden) of hij dan maar zo gauw mogelijk de trein of het vliegtuig wil pakken. Hij gaat op weg naar ergens in Eu ropa gestrande vakantiegan gers of zakenmensen, die hij in hun eigen (eventueel in het bui tenland gerepareerde) wagen thuisbrengt. Óf hij brengt al leen de wagen thuis. Zijn verste tocht bracht hem in Zuid-Tur- kije. Zijn meest nabije ritjes gaan naar Duitsland. Daar lig gen tevens de meeste ophaal- karweitjes. Op een Autobahn eindigen heel wat vakantierei zen op de eerste dag. ANW B-repatriërings-wegenwacht Th. Nieuwenhuijsen (met twee col lega's en voor de zomermaanden nog één reserveman) weet er van mee te praten. De ANWB-alarmcentrale, gegroeid uit de afdeling reisdocumenten en met vooral in net zomerseizoen alle twaalf telefoontoestellen roodgloei end. startte in 1956 met een uitge ven van reis- en kredietbrieven. Jaarlijks worden aan de leden zo'n 300.000 coupons uitgegeven, die niet onmiddellijk een normale geldwaar de hebben, maar in geval van nood in het buitenland kunnen worden gebruikt om garage-, ziekenhuis- of dokterskosten te betalen. Zij vor men als het ware een garantie om de auto. de bestuurder of het auto wrak thuis te krijgen. Met de heer Nieuwenhuijsen (met een korte onderbreking sedert 1947 bij de ANWB in dienst) bekijken wij de kaart waarop enorme hoe veelheden roodgeknopte en ook vele. Pionier maar minder gele spelden zijn ge stoken. ,De gele spelden geven aan waar de ANWB met geld moest bij springen; de rode waar de repa triëringsdienst in actie moest ko men". Mèi. M. van Lennep hoofd van de alarmcentrale met zes assi stenten voor de .eigenlijke' hulp. die allen niet slechts Frans. Duits en Engels doch ook enigszins Spaans en Italiaans spreken en .de rest aardig kunnen lezen' vult aan; .vorig jaar hebben wij circa 1450 bescha digde wagens opgehaald en 200 onbe schadigde. waarvan dus de bestuur ders niet in staat waren te rijden. Er werden 70 automobilisten per ambulance of per vliegtuig vervoerd en 300 au to-onderdelen naar het bui tenland verzonden'. De repatriëringsman. die zich op de terugreis bij de gren3 altijd even telefonisch meldt en vooral in het drukke seizoen dan menigmaal met een de volgende opdracht krijgt (hij brengt de repatrianten toch eerst thuis), haalt de zieke of gewonde automobilist met diens eigen auto op als er geen tweede chaufferende rugkeer per trein, omdat er voor hen dan geen plaats meer is in de wa gen. Voor het terugrijden van de auto worden uitsluitend kosten in rekening gebracht verband houdende met de auto (benzine, olie, en derge lijke); de mede-inzittenden beta len hun eigen logies en maaltijden onderweg. De ANWB-menscn gaan nooit op pad vóór de behandelende arts een schriftelijk bewijs heeft dat de automobilist per auto mag worden vervoerd. Het betekent wel dat de heer Nieuwenhuijsen zijn EHBO-kennis tijdens veertiendaag se herhalingsoefeningen moet opfris sen. Hij heeft menigmaal immers de zorg voor een zieke of gewon de bestuurder. de weg zijn. De heer Nieuwenhuij sen ontmoet er op eer. thuisreis wel vier of vijf. Voor .moeilijke geval len' springen WW-inspecteurs soms bij. De repatriërlngislieden halen ook wel in het buitenland gerepareerde auto's wanneer de eigenaar niet op de reparatie kon blijven wachten. Moet de vrouw van de zieke of ge wonde bestuurder -achterblijven, dan neemt de repatnënngsman bijvoor beeld de kinderen (die wellicht naar school moetenmee naar huis. Onze zegsman kan buitengewoon goed met kinderen omspringen en houdt ze dag en nacht onder zijn hoede als hij verantwoordelijk voor hen is. Vooral in het wintersportsei zoen zijn er repatriëringswerkzaam heden als gevolg van gebroken lede maten..... ,In 1958 repatrieerden wij 102 geval len en in 1966 1500, waarbij we na tuurlijk rekening moeten houden met de toeneming van het aantal buiten landse reizen', vertelt de heer Nieu wenhuijsen. die zodra hij zijn op dracht incasseert even de kaart pakt, maar tijdens de reis zijn auto-atlasje Ernstiger Met de speciale wagen, waaraan een trailer is gekoppeld, haalt de repa triëringsman ook wel achtergeble ven autowrakken op. Bovendien bevinden zich daartoe door Neder land verspreid nog een veertigtal equipes (Mercedessen met gele aan hangers), die gedurende het zomer seizoen bijna allemaal geregeld op De ANWB-repatriëringsequipe in actie in Zuid-Zwitserland: een tragische vakantiefoto. (ADVERTENTIE) Bambus 2-in-l shave lotion fVu mcl GRATIS l1-, handige veniuiver (waarde f3.25) Idee voor cadeau v.a. f5.95 altijd 'n verfrissende verrassing, 3' lealer gehaalde onderdeel. MM |gp«S Onze gastheer, die gemiddeld twee reizen per week maakt, beveelt aan in alle gevallen even de alarmcen trale van een .ongemak' op de hoog te te stellen Het kost tenslotte1 maar één telefoontje, terwijl daar-; door reeds het dossier klaar gelegd kan worden Al volgt een repatrië ring weken later, dan zijn de beno-j digde stukken direct bij de hand'.i .De eerste wens van een zieke of gewonde is natuurlijk om zo gauw mogelijk naar huis te worden ge-, bracht', begrijpt de heer Nieuwen huijsen. die zijn mulo-talenkennis ln de praktijk aanvulde en daarbij bo vendien Spaans en Italiaans voegde. .Vandaar dat we altijd met open ar men worden ontvangen en meteen als gezinslid worden opgenomen Mét mensen in de wagen rijd ik on geveer 550 km per dag. We moeten tijdig van de weg zijn om onderdak te kunnen vinden. Wie wil kampe ren breng ik even naar een cam ping; zelf overnachten we in een Hotelletje Rijd ik zonder een familie, dan reis ik wat langer'. Fijnste onderdeel van het werk Reizen waarbij hij wat moet pionie ren. Niet iedereen strandt in de buurt van een spoor- of busverbin ding of van een vliegveld! Soms moet hij een afstand- van tientallen kilo meters overbruggen terwijl de bus eens per week gaat Tegen een lan ge wandeling ziet hij bepaald niet op. Hij heeft bovendien ervaren hoe hulpvaardig mensen kunnen zijn. Ook bij het vinden van onderdak soms stapt hij 's morgens vroeg ln de trein en komt diep ln de nacht bij het eindpunt aan stoot hij nooit zijn neus. Hij is tevens .spe cialist' voor Engelse gevallen; te gen links-rijden ziet hij beslist niet op. Triest ANW B-repatriërings-wegen- wacht Th. Nieuwenhijsen. zijn uitstekend oriëntatievermogen navigeert. ,In verhouding gebeurt er echter veel meer'. (Mej. Van Lennep vult aan: .En steeds ernstiger!') ,Naar mijn ervaring zijn de automobilisten on voldoende bekend met de Autobahn. Wie in ons land gewend is aan een snelheid van 70 tot 80 km is daar mee op de Autobahn een ge var voor zichzelf. Past hij zich aan de minimum-Autobahnsnelheid van 100 km aan. dan is hij eveneens een gevaar omdat hij die snelheid niet gewend is. Soms haalt hij zijn va kantieadres wel, maar klapt hij daar in elkaar door de te veel ver gende rijconcentratie!' Onze repatriëringswegenwacht, die tijdens zijn tochten soms onderweg even langs een „mduidelijke' kwestie rijdt om eens poolshoogte te nemen, ziet vaak gebeuren dat een gezin alle vrije dagen van de zon wü ge nieten. Dus: als vader vrijdagavond van het werk komt, vlug de auto in laden en onmiddellijk op pad. .Die man komt niet aan zijn abso luut noodzakelijke rust; op zaterdag morgen weggaan is veel beter', vindt deze bepaald niet toeristisch-reizen- de ANWB'er, die zijn vakanties graag bij de huiselijke haard door brengt. .Zo'n automobilist zit ver moeid en met de gedachten nog bij het werk achter het stuur. We hoe ven nog niet meteen aan een onge luk te denken, maar door het niet attent zijn op een .geluidje' kan het met zijn wagen al gauw gebeurd zijn. Het defect ontstaat meestal als gevolg van het ontbreken van een tijdige vakantieservice'. .Wij dringen er altijd op aan om de wagen in de garage dus door deskundigen te laten nazien. Wij hebben bovendien speciale ANWB- technostations waar de wagens kun nen worden gekeurd. Vakantie-voor bereiding is óók voor de wagen no dig!' lefoon wijzen ais een gestrande Ni derlander bij hen aanklopt sprin gen een gat in de lucht als zij in hun eigen taal door de technische specialist van de alarmcentrale te woord worden gestaan. Na het ge sprek op technisch niveau volgt meestal toezending per trein De meest trieste gevallen komen voor als de bestuurder in het buiten land overlijdt. Meestal moet dan al leen de wagen worden gehaald, om dat het stoffelijk overschot zo spoe dig mogelijk naar Nederland wordt gebracht en de familieleden snel naar huis gaan om de begrafenis en dergelijke te regelen. Soms echter rijdt de weduwe met de auto mee. Veelal zijn zulke vrouwen onderweg bijzonder kranig, maar thuis storten ze dan vaak in. ,Dat is hét moment om eventjes te helpen en ze over de eerste moei lijkheden heen te brengen', vertelt de heer Nieuwenhuijsen. die aan zijn WW-uniform door de wachtenden wordt .herkend In Oostenrijk en Zwitserland bedekt hij de uniform liefst met zijn regenjas, omdat in die landen geen uniform mag worden gedragen. Een .officiële' in zijn por tefeuille meereizende brief .vrij waart hem overigens van moeilijk heden. ,We nemen heus niet bij de deur afscheid. Ik help ook wel even een zieke ln bed of neem een gewonde als een baby in mijn armen om hem op zijn stoel te zetten. Kin deren helpen we bij oma of tante even acclimatiseren'. Het hoeft maar een korte ontmoe ting te zijn met onze gastheer zouden we makkelijk uren kunnen praten om te beseffen dat hier een warmvoelende. hulpvaardige, ook technisch-onderlegde en plichts getrouwe en misschien nog het meest van al: zeer serieuze man aan het woord Is. Gelukkig dat hij veelal door een volgend geval onmiddellijk wordt opgeëist, anders zou hij bij tragische gevallen te lang blijven stilstaan. Wat niet wegneemt dat hij het wel bijzonder prettig vindt via de alarmcentrale over door hem gerepatrieerde zieken en gewonden op de hoogte te worden gehouden. ADVERTENTIE Een geschenk waar u eer mee inlegt bijouteriedoos petroleumlamp suikerpot kop en schotel theemuts bonbonschaaltje mooie tegel mokkakopje tin plé-boy oorhangers halsketting fruitschaal iets aan de wand kinderkopje mooi beeldje Kom kijken bij BOEKHANDEL KUNSTHANDEL DE VEY MESTDAGH JBetlajih'ypark 45-5 8 - Vlissingen Drie gelukkige winnaars in de grote Mobil Altijd Prijs Aktie ÏISIflB Nog tien-duizenden guldens te winnen A. J.van Tilburg Eindhoven f. 1.000, J. G. Rijnhart Bussum f. 1.000,- U bent er nü nog niet bij Tank bij Mobil. Morgen kunt U de gelukkige zijn. 1 I (Van onze parlementaire redactie t DEN HAAG Het recht van partijen om stukken te mogen Inzien die In het geding worden gebracht b(j gerechtelij ke procedures betreffende de ouderlijke macht, voogiljj en adoptie, zal worden uitgebreid. I».- tweede kamer keurde dinsdag een wijziging van het wetboek van rechtsvordering go-d. dat de rech ter verplicht de rapporten die de raden voor de kinderbescherming en de me- dlwh-opvoedkundlge bureaus hem in dit i soort procedures uitbrengen, voortaan ter inzage te geven aan gemachtigden, miti zij advocaat, procureur, art-, of academisch gevormd psycholoog zijn- daartegen verzetten, kan de rechter b(J hoge uitzondering de Inzage weigeren. Hij moet zijn weigering dan wel duide lijk motiveren. i Een voorstel van mejuffrouw mr A. Goudsmit ld '66) om rike beperking op het inzagerecht uit te bannen, stuitte op verzet van minister Polak justitie i. De minister voerde aan dat 't hier gaat om procedures, waarbij vaak hoogst - vertrouwelijke gegevens ln het geding zijn. De meerderheid van de kamer volg de de minister in zijn verzet tegen het amendement van mejuffrouw Goudsmit !dat bij de stemming dan ook slechts de steun kreeg van de Partij van de Ar beid. Aangenomen werd wel een amen- I dement van de KVP-er mr Van Schalk dat de ruimte voor de rechter om de tn- zage van de rapporten te weigeren, tot een minimum beperkt De wetswijziging werd tenslotte aanvaard met alieen do stemmen van de fractie van D '66 te- I gen. De democraten vonden het prin cipieel onjuist dat de rechter opnieuw de gelegenheid wordt geboden recht te spreken op grond van stukken, waarvan partijen geen kennis hebben kunnen nemen. BANG VOOR EXTREMISME VAN LINKS OF VAN RECHTS ZEIST ,Er zijn in Nederland dingen gebeurd, die ons het bloed van onder de nagels van daan hebben gehaald. Anar chistische oproerkraaiers heb ben van onze democratische vrij heden misbruik gemaakt om propaganda te maken voor hun doeleinden. De ratten zijn uit de riolen gekomen om de rel en de ordeverstoring te bevorderen'. De heer B. H. J. Doppen, voorzit ter \an het Veteranenlegioen Neder land (4000 leden) heeft dat in het laatste nummer van het verenigings orgaan .Oud-Wapenbroeders' geschre ven en die uitval van boosheid moest wel buiten de eigen kring doorklin ken. Hij is in het nieuws gekomen, om dat hij voorts zou hebben geschre ven: ,Wij zouden deze hele ondemo cratische. anarchistische, anti-monar chistische, beledigende en mens-on waardige bende van de straat moe ten vegen' en ,wij zouden ook gaarne de hooggeleerde Delfgaauw ln Gro ningen te lijf gaan'. Maar helemaal fair is het niet om deze uitspraak in de mond van de legioensvoorzitter te leggen, want uit een voorafgaande zin die ner gens is geciteerd, staat, dat het hier gaat om een hoeveelheid kritische opmerkingen, die het hoofdbestuur heeft ontvangen. Een ander uir het artikel gelicht gedeelte: .Wij van het Veteranenle gioen Nederland roepen u op om ons aller streven naar het behoud van deze vrijheid en onze nationale ver worvenheden tot uitdrukking te bren ?en door ons op of omstreeks 3 mei 968 te vervoegen bij het hoofd van de plaatselijke politie in de gemeen te waar wij staan ingeschreven. Wij verzoeken u daar tot uitdruk king te brengen dat u als lid van het VLN te allen tijde en onder al le omstandigheden het democratische gezag in Nederland ondersteunt, dat u tegenstander bent van ordeversto- rende demonstraties en dat u uw diensten aanbiedt aan het plaatse lijk gezagsorgaan om zonodig te hel- £;n de orde te bewaren en de vrij- eid te waarborgen". Anders bedoeld De heer Doppen ls juist terug van een bezoek aan de commissaris van politie te Zeist, waar hij als gezags getrouw burger zijn diensten heeft aangeboden als de nood aan de man mocht komen. Hij ontvangt ons in de tuinkamer van zijn woning, die een. prachtig uitzicht biedt op het zachte lente groen van het omringende bos. Ei genlijk geen omgeving voor een ij zervreter, wiens vuisten gebald ziji om de straten schoon te vegen. .Ge looft u mij, de strekking van mijn artikel is ln de dagbladen niet goed overgekomen. Er is een uittreksel verspreid, dat enige belangrijke za ken niet vermeldde. Mijn enige op zet is geweest te voorkomen dat uiterst-links en uiterst-rechts eikaar op straat te lijf gaan. Daar heb ik genoeg ellende van gezien in het voor-ooriogse Duitsland'. een soort burgerwacht aan het poli tieapparaat wil aanbieden. .Maar daar is geen sprake van', roept hij uit. ,Ik vind dat iedere gezags getrouw e Nederlander zijn diensten1 zou kunnen aanbieden, ieder op ei gen wijze. De één kan dat doen door dienst te nemen "r>lj de reserve-polt- tie, de ander door hulp te bieden bij bureauwerk als de politie in be paalde omstandigheden overbelast zou zijn'. In het artikel noemt hij weliswaar de heer Dutschke, wiens optreden verontwaardiging heeft opgeroepen bij leden van het veteranenlegioen, maar in het gesprek noemt hij als een der aanleidingen tot zijn cri de coeur de Willem de Zwijger-herden king ln Delft, waar enige uitgesto ten .legionairs' aan hebben deelge nomen. .Dat gedoe in Delft had geen enkele zin. Dergelijke demonstraties zijn olie op het \'uur. Dt ben bang voor dat rechts extreme gedoe, zo als ik ook bang ben voor de links extremisten. Zij zijn niet reëel en bedienen zich ln hun zogenaamde voorlichting van een demagogie, waarmee Hitier een heel volk in be weging kreeg. Ik heb niets tegen demonstraties van mensen, die inner- beeld de Amerikaanse politiek in Vietnam, maar laten zij zich dan wel aan de spelregels van de demo cratie houden'. Nooit vergeten Hij heeft zijn Jeugd doorgebracht in het grensdorp Wis. Als jongeman trok nij met zijn vrienden naar Duit se stadjes, waar het in tegenstellin gen tot de eigen streek ieder week end een vrolijke boel was. .Dt had er veel kennissen. En toem kwam Hitler... Ik was ooggetuige van verschrikkelijke din gen. Tijdens een door nazi's uitge lokte rel tegen joden zag ik hoe een polltie-inspecteur, die een goede vriend van me was. een jood tegen de buik trapte. Ik ben naar hem toe gegaan en heb hem de huid volge- scholden. Sindsdien heb ik alle con tact met Duitsland en de Duitsers vermeden, tot de dag van vandaag. Vooral ook door wat er later ln de oorlogsjaren gebeurde. Mijn vader is ln Buchenwald gestorven'. Als de verzetsman .ome Herman' heeft de heer Doppen ln de bezet tingsjaren te vuur en te zwaard ge streden. Hij was commandant van de raad van verzet in Overijssel en in 1945 oprichter van een bataljon dat zou helpen Indié van de Jappen te bevrijden. .Toen het voorbij was wilde ik alles vergeten. Ik Weef bulten alle club jes van oud-verzetsstnjders tot men mij als adviseur bij het Veteranen legioen haalde. Zo ben ik sinds 1953 ln het bestuur. Ik beijver mij voor in het dagelijks leven Is .ome Her man' Doppen beslist geen ijzervre ter HIJ is zeer actief -n Jeugd- en sociaal werk en geeft zich veel tijd voor het welzijn van de plaatselijke sportvereniging. Zelf zal hij nooit de straat opgaan om te demonstre ren. ,Ik geloof niet aan het nuttig effect ervan, evenmin als in het zenden van telegrammen naar autoriteiten om hen op de hoogte te brengen van zaken, die zil ,d lang weten. Maar ik vind dat anderen, die er wel behoefte aan hebber., dat demonstra- tierecht moeten hebben. Maar dan zullen ze datgoed moeten gebrui ken'. ,De aard van de demonstraties, zo als die thans worden gehouden, ver ontrust mij. Dat zal ook het ges-al zijn als zij \an rechtse zijde zou den komen. Omdat er in onze kring is aangedrongen op tegen-demonstra ties, heb ik stoom afgeblazen in" mijn artikel door te zeggen: goed, maar dan niet op dezelfde wijze, want dan wordt <le straat gevechtsterrein'. ,ïk heb opgeroepen lol een demon stratie in de vorm van steunverle ning aan de politie die het gezag moet handhaven. Wat ik destijds in Duitsland heb gezien, heeft me nooit meer losgelaten. Ik wil zoiets mijn kinderen besparen'. ...TEGEN OPROERKRAAIERS- al om jongeren in het legioen te ha len. Wij ouderen weten voor welke offers de vrijheid en de democratie zijn gekocht. De jeugd beseft dat dik wijls niet. Zij laat zich naar mijn oordeel vaak te snel verleiden tot verzet tegen bepaalde zaken, waar-, van zij de achtergrond onvoldoende kent. Natuurlijk gebeuren er in onze democratie dingen, ö!e anders zou den moeten zijn. Maar dan zeg ik met Churchill: er kleven vele fouten' aan deze democratie, maar het is I nu eenmaal de beste, die ik ken'. WIJZIGING BIJSTANDSWET IN VOORBEREIDING ff CV an onze correspondent) HAARLEM De staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk acht het van groot belang dat de gemiddelde burger in staat wordt ge steld op betrekkelijk eenvoudige wijze inzicht te verkrijgen In de wijze waar op In con ere to de gemeentelijke bij stand tot stand komt. Op het departement van erm is thans een wijziging van de algemene bij standswet op diverse punten ln voor bereiding. Daarbij wordt mede nage gaan of, en zo ja, op welke wijze door wetswijziging de openheid en vooral ook de duidelijkheid ten aanzien van zowel de materiële als de formele as pecten van de bijstand kan worden bevorderd. Dit schrijft staatssecretaris van erm aan gedeputeerde staten van Noord- Holland naar aanleiding van de op 25 oktober 1967 door de provinciale sta ten aangenomen motie, waarin op open baarmaking van de gemeentelijke richt lijnes en derhalve ook het stellen van een wettelijke verplichting daartoe slechts als een begin zou kunnen gel den. Die publikatie lijkt een eerste middel om het odium weg te nemen dat de bijstandverlening een aangele genheid zou zijn welke zich achter ge sloten deuren pleegt te voltrekken en dus in dat opzicht zeer belangrijk. ADVERTENTIEl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15