vlugkokende Natuur ontwaakt veel vroeger dan normaal Leeuwezegel in beschermende Allu-verpakking... verrassend lekker! Grote oefening brandweren in 's-Gravenpolder vacuum koffie van198voor 1/8 slasaus «sWUreR 1x9 jusd'orange fles peuter 109 kaas 250 gram 119 chips naturel reuzenzak 98 paprika chips reuzenzak 115 DOOR HET MOOIE WEER ZOMERVOGELS VRIJWEL ALLEN TERUGGEKEERD Qns laatste artikel sloten wij af medio april jl. Sindsdien is er weer een en ander veran derd. Zomerse dagen brachten een golf met vogels over ons heen, waaronder zeer vroege of zeer zeldzame exemplaren. Vlin ders en koninginnebijen vlogen van bloem tot bloem die even eens bijzonder snel door het he te weer tot ontwikkeling kwa men. Aan de hand van de vele waarnemingen die wij ontvin- •- NMSfe) gen en die welke wij zelf deden, zullen wij trachten deze merk waardige tweede helft van april 1968 enigszins op de voet te volgen. Vogels en vlinders Op 16 april werd een hop waargeno men te Dishoek op Walcheren door de heren Platteeuw en Yul uit Vlis- slngen. Diezelfde dag ook één exem plaar te Middelburg door de heer J. Goedbloed. In Vrouwenpolder zag de heer W. Duvekot een vuurgoud- haantje. Een hop werd eveneens in .De Braak man' gesignaleerd op 17 april. De vogel verbleef daar enige dagen, al dus de heer C. Riemslag" en zijn zoon Toon. De zanglijstervijf 1 ing die to Middelburg op 4 april werd gebo ren vloog op de 17e ,in goede wel stand uit' zo werd ons gemeld. Even ten westen van Terneuzen werden op deze dag de eerste visdiefjes waar genomen. Ook werden de eerste kool witjes (vlinders) opgemerkt. Op 18 april steeg het kwik tot 23 graden. De koekoek en de nachte gaal lieten zich vanaf deze dag re gelmatig horen, vooral langs de duin- kust van Walcheren en Schoixwen- Dulveland. Boven Vlissingen ver scheen een troep van 20 boeren- en 00 oeverzwaluwen die dan weer bo ven de Nolleplassen. dan weer boven de boulevards rondcirkelden. Boven he! Braakman-gebied vlogen drie buizerds hoog over in de richting van Terneuzen. Op die dag werden ook de eerste zwartkopjes en riet zangers gehoord in .De Braakman' Op de 19e zag de heer G. schipper uit Borssele vijf Engelse gele kwik staartjes en de eerste gierzwaluw Deze laatste soort werd ook waar genomen te Wissingen en wel door de heer M. C. Kouman. Hij zag twee exemplaren boven de stad rondcir kelen. In ,De Braakman' werden al veel dagpaauwogen gezien en ook pr ov i nc i a l e zeeuwse courant DONDERDAG 9 MEI 1968 Toetjes, dranken, vruchtencocktails - alles wordt extra feestelijk, extra lekker, als u het opdient in zo'n sierlijk paieisgias. Maak meteen gebruik van deze zeer voordelige aanbieding: 6 vorstclijk-mooie glazen voor 30 rode leeuwtjes caslechts f 3,25. U stuurt niets op U ontvangt de glazen direct van uw melkman. Geen wachttijd: uw melkman heeft zè in voorraad! een zeer vroege argusvlindei- Ten zuid-oosten van Hiilst, bij Clinge, werd een rode wouw gesignaleerd onder anderen door de heer .F K. Haak uit Hoek. Zaterdag 20 april werd het voor de tijd van het jaar buitengewoon warm. Het kwik steeg tot om en nabij de 27 graden, behalve dan vlak bij het water. Nieuwe zomer vogels arriveerden zoals braamslui- pers, nog meer gierzwaluwen, huis zwaluwen etc. Ook zagen wij vis diefjes, Toch werden ook nog gan zen gezien. Zoals bijvoorbeeld bij Kats: 151 rotganzen plus écn kol- gans (med. de heer F. Moreaux uit Bla.nkenlberge, België) Rode wouw Boven Breskens werd ook een rode wouw (zelfde exemplaar als de dag daarvoor boven Clinge?) waargeno men, door de heren K. Kwikstaart en J. de Jong. Te Axel verschenen ook de eerste gierzwaluwen, waar genomen door de heren Bakker en Verijzeren. Deze snelle vliegers kwa men op de 21e april flink opzetten: één keer zagen wij 10 exemplaren hoog overtrekken In oostelijke rich ting. terwijl er vanaf die dag tot nu toe geregeld 4-8 exemplaren laag rond de huizen zweven. Ze waren zeer vroeg voor de tijd van het jaar. Normaal verschijnen ze pas om streeks 1 mei. De tvarmtegolf met de daarmee gepaard gaande zuide lijke winden is ongetwijfeld debet geweest aan het vroege verschijnen van deze tropische overwinteraar. Niet alleen in Zeeland waren ze voor hun tijd, maar ook elders in ons land. Zo bijvoorbeeld op 21 april al 25 exemplaren te Wageningen, vol gens mededelingen van de heer Van ien Anker. Een grote ka,rakiet werd gehoord in ,Het Grote Gat' te Oost burg, een koekoek te Retra.nchement door de heer en mevrouw De Hullu, ;n een bonte vliegenvanger te Mid delburg. Veel vogels als bijvoorbeeld eenden, kluten en kieviten hebben bebroede eieren. 22 april: Torteldui ven werden door de neer K. Kwik staart waargenomen te Sasput en Schoondijke, een vogelsoort die nor maal in mei verschijnt. Uit Noord-Beveland ontvingen we eveneens van genoemde heer Kwik staart enige interessante waarne mingen: een troep van 4 huis-, 40 boeren-, en 60 oeverzwaluwen boven Oesterput, een enkel visdiefje als mede de eerste zwarte sterns (viif i-xempiaren). Bij Valkenisse aan de Walc.herse duinkust werd de eerste wielewaal géhoord, een vogelsoort, •lie eveneens de tortelduif een typi sche meivogel ïs. Nachtegaal Bijzonder interessant is ook de waarneming van een nachtegaal aan de oever van het Veerse Meer. Ook werden eind april al nestelende huiszwaluwen gezien onder andere te Souburg Veel gierzwaluwen Zelden hebben wij op «le laatste dag van april zoveel gierzwaluwen ge- eien als dit keer. Ze waren overal, waar hun biotoop gunstig is. aan wezig. Trouwens dat geldt ook voor de andere soorten. Zeer vroeg en veel voor de tijd van het jaar, behoudens dan een enkele soort. Maken we tot besluit de rekening op dan mogen we stellen dat dank zij de abnorma le weersomstandigheden in april vrij wel alle zomervogel soorten op ko ninginnedag aanwezig waren! BLOEI Ook de bloei van bloemen en strui ken ls behoorlijk aan de vroege kant. Voor wat de vruchtbomen betreft houden we echter eerlijk gezegd ons hart vast als we denken aan de be ruchte nachtvorsten van mei 's-GRAVENBOLDER De brandweer korpsen van 'si-Gravenpolder, Wol- phaarisdljk, Goes II en van Kattendijke, waren begin deze, week betrokken bij een grootscheepse oefening in 's-Gra- venpoider. De conclusie van de com mandanten B. Reijnhoudt en I). Tae- kema was hij de nabespreking in ,Ons Dorpsleven', dat de oefening bepaald niet als geslaagd kon worden beschouwd niuar dat zij wel zeer nuttig en leer zaam was geweest voor de deelnemers en zeker gevolgd moest worden door een andere oefening. Wel was bebleken, dat dankzij het goede slangenmateriaal een afstand van ruim 700 meter kon worden overbrugd tussen de plaats waar het water van daan moest komen en de brandhaard. Er was voldoende einddruk van het bluswater. De oefening begon met het uitrukken van de 's-Gravenpolderse brandweer naar de bedrijfsgebouwen van de Gebr. Mol NV aan de Molendijk. Daar was na een ontploffing brand ontstaan in een bedrijfsgebouwHierdoor kon hel personeel, waarvan er enkelen gewond waren, het gebouw niet verlaten. Een brandweerman moest het slachtoffer eruit halen. Maar hij kwam er niet meer uit. Eén van de Goese korpsen, voorzien van luchtpersapparatuur werd met spoed ontboden. De Goese brand weerlieden slaagden er in de slacht offers In dichte "rook uit het brandende gebouw te halen. Leden van de plaat selijke ehbo hadden de verdere verzor ging- Intussen had de brand zich uitgebreid en was er ook behoefte aan bluswater. Daarom werden opgeroepen de korp sen van Wolphaartsdijk, Goes II en Kat- tendljke alsmede de nieuwe ladderwa gen van Goes. Na afloop sprak burgemeester jhr. mr. L. P. Quarles van Ufford eén slot woord. Hij was vergezeld van de wet houders P. Kopmels, P. Minnaard, M. Tolhoek. A. M. Jansen 's-Gravenpol der. 's-Heer-Abtskerke en Nisse i als mede gemeentesecretaris J. Walrave. Hij prees de samenwerking tussen de korpsen en achtte -lie van het grootste belang. BENOEMING Per 1 september 1968 is benoemd tot adjunt-directeur van de Water- e Lichtbedrijven te Alphen aan de Rijn, de heer P. C. Ambaóhtsheer ing te Goes, thans districtshoofd van de NV Zeeuwse Gasmaatschappij. die sedert 25 april te Middel burg (ergens binnen de vesten) wordt gehoord door dc heer Men der! kso. Voor die omgeving onge twijfeld een zeldzaamheid, lijkt ons. Dc heer Henderikse vertelde ons dat, nog eens een keer een nachtegaal in -Middelburg Ls ge hoord. Dat was vóór 1944 (inun datie) op het hui ten .Veldzicht' aan de Oude Vlïssingseweg. l'ulnfluiters werden eveneens vanaf 25 april jl. gehoord. Op de 27ste werd te Valkenisse doo; de heer R. van Iren een draaihab- waargenomen. De gek raagde rood- staartjes hadden al nesten gemaak. in de nestkasten van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN evenals de mezen. .Laten we hope» dat er nu weer niet opnieuw moed willig kasten en jongen vernietigc worden, al is dit overigens verboder terrein', aldus de heer Van Iren. Wi. hopen dat van harte mét hem. Vind" men dat nu echt zo'n .heldendaad om vogeleleren en jongen zonde meer .koud' te maken De maand april sloot met de aan komst van de grote sterns. Ze wer den opgemerkt door de heer G. Gcer- se uit Serooskerk (W.) die ze zag cirkel snelfiltermaling roodmerk co-op co-op j licht belegen co-op VAN 100 VOOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 10