CNV wil zich niet door geïrriteerde partner laten opjagen Nigerië en Biafra rond vredestafel Russen weten niets van dood Masaryk 3 I KAMER GAAT ZICH BEMOEIEN j MET KWESTIE-MAMMOETDOK ,Zaak eerst in eigen huis grondig bezien WEGVERVOER IN KAMER Pleegvader tracht vier maal kleuter te vergiftigen STORM IN EEN GLAS WATER OM ,NEUSKEGEL' VAN FOKKER MEVROUW WALLACE OVERLEDEN Studie salaris rechterlijke ambtenaren Officiële verklaring in Moskou AFRIKAANSE OPINIE VOOR BIAFRA GEWONNEN Tien maanden oorlog bracht geen oplossing OPSPORINGS TEAM GRAFSCHENNER ONTBONDEN WOENSDAG 8 MEI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORZITTER J. VAN EIBERGEN: ADVFRTBNTIEi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiii. (Van onze correi DEN" HAAG Oj> verzoek van de »o<inli»t Den I'vl zal de tweede kamer S zich volgende weck dinsdag I»ezighouden met het geharrewar rondom de 5 houw van een dok voor mammoet schepen. ;S Dra Den Uyl wil opheldering over de verw arring die ls ontstaan door de |5 mededeling van scheepsbouwer Verolme, dat hij nog voor minister De |S Block toestemming heeft gegeven al vast met de bouw van het om- S streden dok Is begonnen. S Zoals bekend geeft de regering er de voork- IB zo'n reuzer.dok gezamenlijk zullen bouwen. LUNTEREN (ANP) .Een besluit tot verdergaande samenwer king tussen de drie vakcentrales heeft dermate vergaande gevolgen dat het alleen maar genomen kan worden na grondig intern beraad. Het kan zijn dat het CNV daarvoor wat langer nodig heeft dan de anderen. Maar het CNV kan zich niet veroorloven, zich bij zijn be sluitvorming te laten opjagen door een geïrriteerde partner, wie het niet vlug genoeg gaat. Wij staan open voor verdere samenwerking, maar wij willen de tijd hebben om deze zaak eerst in eigen huis gron dig te bezien. De verbondsraad zal uiteindelijk een uitspraak moeten doen'. stelde dinsdag dat de l*eer Kloos met deze uitspraak wel een heel somber beeld heeft gegeven van de werkelijke situatie. Onze samenwerking strekt zich veel verder uit, aldus de CNV- voorzitter. de drie trekken in heel veel gevallen samen op. ze bepalen samen standpunten en verdedigen die ook sa men Als voorbeeld noemde hij de SER- adviezen. Het CNV acht het van groot belang dat deze samenwerking niet wordt onderschat, want ze heeft vaak kracht bijgezet aan een stellingname in allerlei zaken waarmee de belangen van de werknemers zijn gemoeid. Dit vrklaardc de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J- van Eibergen. dinsdagmorgen op ht congres van de Christelijke Bedrijfsbond voor de Handel. het Bank- en Verzekeringswezen en de Ad ministratieve Kantoren in Luntcren. Hij ging daar nader in op de kritiek die de laatste weken met name van de zij de van het NVV is getuit op het CNV. dat de samenwerking tussen de drie vakcentrales zou afremmen. Heel somber NW-voorzitter A. H. Kloos heeft vori ge week op een studieconferentie van het NKV m Doorn gezegd, dat hij er teleurgesteld over is dat de drie vak centrales de afgelopen tien jaar niet verder zijn gekomen dan de aanstelling van eeh gezamenlijke secretaris voor het overlegorgaan. De heer Van Eibergen l«>|M-n tijd enige malen gedaan, maar dat hoeft volgens hem g**-n afbreuk te doen aan de samenwerking. De heer Van Eibergen voegde hieraan toe dat het niet m het minst aan het CNV te danken ia dat In het overleg het gesprek over verdergaande vormen van samenwerking tussen de drie vak centrales op gang ia gekomen Opdracht f ADVERTENTIE' (Van onze correspondent) DEN HAAG De tweede kamer gaal morgen praten over de Duits-Neder landse vervoersovereenkomst, bij het Nederlandse wegve grote beroering is ontstaan. Het socialistisch kamerlid (de oud- staatssecretaris van verkeer), ir Pos thumus, heeft dinsdag om dat debat gevraagd. Hij drong er met succes op aan om in het openbaar met staatssecretaris Kevzer (verkeer) van gedachte te wisselen over de onrust bij de Nederlandse wegv ervoerders. De vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat heeft onlangs op een besloten bijeenkomst met de bewinds man al over de kwestie gesproken Veteranenlegioen niet de straat op DEN HAAG (ANP) Van de zijde van het Veteranen Legioen Nederland wordt er de aandacht op gevestigd, dat de oproep tot demonstratie van de voor zitter van deze organisatie, dc heer N. H. J. Doppen, die onlangs in het ver enigingsorgaan ,Oiul-wapeiii>roeders' werd afgedrukt en waaraan het ANP op 3 mei een bericht ontleende, niet Inhoudt, dat het veteranenlegioen ,de straat op wil'. In zijn oproep zegt de heer Doppen wel. dat ,vve deze hele ondemocratische, anarchistische, beledigende en menson waardige bende (gedoeld wordt op Dutschke, prof. Delfgaauw, prof. De Graaf en senator Boetes) van de straat zouden moeten vegen' enz., maar in dezelfde oproep wordt ook gezegd, dat het hoofdbestuur van het veteranenle gioen Nederland niet de straat op moet om actie te voeren tegen de demon straties van wat de heer Doppen noemt .anarchistische oproerkraaiers'. De demonstratie, waartoe de heer Dop pen opriep, houdt uitsluitend het aan bieden van steun aan de politie In. BELASTINGEN ZWICHTTE VOOR SMEEKBEDE VAN 14-JAR1G MEISJE (Van onze correspondent) ELSLOO Zelfs de meest .har de' belastingman blijkt te zwich ten voor brieven, die meer op een .smeekbede' lijken. Dat laatste is tenminste de ervaring van een 14-jarig meisje uit Elsloo. Het kind had uit gesprekken van baar ouders vernomen dat zij een flinke belastingschuld hadden die met 400 gulden per maand moest worden afgelost. ,Hoe kunnen we de kop boven water houden', had de man des huizes zoch tegenover zijn echt genoot laten ontvallen. Daarop had het meisje stiekem een brief aan de .meneer van de belas tingen te Heerlen' gestuurd. Uit de Inhoud: .Lieve meneer. Wij zijn arme mensen. Mijn ouders kunnen dat niet betalen. Papa moet bovendien hard werken. Kom zelf eens kijken. Zelf zou ik graag ook eens een nieuw jurkje hebben'. De belastingdienst reageerde op het schrijven van de 14-jarige. Afgelopen weekend verscheen een van haar ambte naren in Elsloo om eens pools hoogte te komen nemen. De man zegde toe de zaa.k in Heerlen na der te zullen bestuderen.... De heer t an Eibergen verklaarde wel dat deze samenwerking uit gaal van hef behoud van eigen zelf standigheid en dus van ieders recht zijn eigen opvattingen kenbaar te maken. Het CNV heeft dit de afge- De heer Van Eibergen noemde het een moeilijke opdracht voor de christelij ke vakbeweging zich als zodanig waar te maken, nu alles in beweging ls op het gebied van de politiek, de kerk en de vakbeweging zelf. Deze opdracht, zo zei hij, vraagt grote nuchterheid: .we mogen ons niet laten meeslepen in de. maalstroom, zonder te weten waar we samen zullen aanspoelen. We moeten voorzichtig zijn en niet zomaar de mis', in springen'. I>e heer Van Eiliergcn voegde hieraan toe. dat de christelijke vakbeweging opnieuw vanuit het Evangelie gestalte moet geven aan datgene wat zij be oogt, en dat zij moet overwegen of het relativeren, wat vandaag de dag schering en inslag Is, aanvaardbaar is. ,We mogen ons niet laten opjagen door wie dan ook, al is het onze beste vriend'. Als we tijd vragen voor rustig be raad, aldus de heer Van Eibergen. heeft dat niets te maken met .de boot afhouden'. BRUSSEL (ANP) Te Berehem hij Antwerpen is wn 25-jarige man ge arresteerd. die bekend heeft dat hij viermaal heeft geprobeerd zijn 4-jarige pleegkind, een meisje, te vergiftigen. Het was een buitenechtelijk kind van zijn vrouw van voor hun huwelijk De man verklaarde dat hij het me.sje ge neesmiddelen had toegediend omdat ze zo lastig was en zeurde. De zaak is aan het licht gekomen, toen artsen van een ziekenhuis argwaan kregen omdat het kind voor de vierde maal in korte tijd met vergiftigingsverschijnselen moest worden opgenomen. De toestand van het slachtoffertje was dinsdag verbe terd. (Van onze correspondent) YPEXBl'RG Dinsdagochtend om even over half tien is de Fokker Friendship C-8 van de koninklijke luchtmacht, het vliegende klaslokaal dat om zijn extra lange .Starfighter'- neus de bijnaam .Flipper' draagt, tij dens een oefenvlucht van Ypenburg naar Twente getroffen door de blik sem. Door de kracht van de ontlading brak de neuspunt, waarin zich een radarantenne bevond, af. De delen, die door een combinatie van statische elektriciteit en de in radarbuizen voorkomende ionisatiekerntjes theo retisch In heel geringe mate radio actief zouden kunnen zijn, dwarrel den naar beneden. Onmiddellijk werd een waarschuwing uitgezonden. De neuskegel bleek terechtgekomen te zjjn in een weiland, 15 kilometer van Utrecht. Er bleek bij onderzoek geen radioactiviteit te peilen, zodat de affaire een stormpje in een glas water was geweest. MONTGOMERY, ALABAMA (REU TER) Mevr. Ltirleen Wallace, gou verneur van de Amerikaanse staat Ala bama, is dinsdag in haar slaap overle den. Zij leed ai enige lijd aan Inge wandskanker, waarvoor zij het afge lopen jaar verscheidene keren in e«i ziekenhuis is behandeld. Mevrouw Wallace, die 41 jaar is ge-, worden, volgde in januari vorig Jaar haar man als gouverneur op. De echt genoot kwam op grond van wettelijke bepalingen niet voor een nieuwe ambts termijn in aanmerking. Mevrouw Wal lace was, evenals haar man. voorstand ster van rassenscheiding. Plaatsvervangend gouverneur Albert Brewer zal naar als gouverneur opvol gen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) wil de mogelijkheden nagaan van ••en koppeling van de salarissen van de rechterlijke ambtenaren aan die van de rijksambtenaar. Tot nog toe moeten voor het aanpassen van de salarissen van rechter, officieren van justitie en griffiers aparte wetten worden ingediend. Bij de behandeling van zo'n wet dins dag in de tweede kamer vroeg de libe raal Geurtsen om een onderzoek naar de mogelijkheden van zo'n automatische aanpassing. Beschuldigingen in T sjechoslowaakse pers leugens' MOSKOU (AFP/Reuter) ,Leu- gens van begin tot eind', zo luidt j de reactie van de Russische rege ring op de beschuldigingen in de Tsjechoslowaakse pers. dat Russi sche agenten betrokken zouden zijn geweest bij de dood van Jan Masary, voormalig minister van buitenlandse zaken in Tsjechoslo- wakije. Masaryk kwam In 1948 bij een val uit een raam van zijn huis in Praag om het leven, vlak nadat de communisten i de macht in handen hadden genomen.' Verklaring Het Russische persbureau Tass ver spreidde dinsdag een officiële verkla ring, waarin werd gezegd. dat de ver spreiders van dergelijke geruchten erop uit zijn wantrouwen te zaaien tussen de( Sowjet-Unie en Tsjejjchoslowakije en trachten .anti-Russische gevoelens bij politiek labiele personen te wekken'. De dood van Masaryk. die door vele niet-communist en als een held wordt geeerd, ls officieel steeds aan zelfmoord toegeschreven. De nieuw Tsjechoslo-] waakse leiders hebben echter onlangs een onderzoek naar de juiste toedracht gelast, nadat verscheidene kranten ln I Praag hadden geschreven, dat Masaryk was vermoord op last van agenten van Beria, hoofd van de geheime dienst on der het bewind van Stalln. ,Het. volk van de Sowjet-Ume spreekt de krachtige overtuiging uit, dat de communisten van TstechoalowakHe in staat zullen zijn op de juiste wjjze de lage methoden van de imperialistische propaganda te taxeren, die de laatste tijd probeert de vriendschap en de broe derlijke betrekkingen tussen de Sow- jet-Unle en Tsiechoelowakije te onder mijnen met behulp van diverse verzin sels'. aldus de Russische verklaring. (ADVERTENTIE) Van een onzer redacteuren) Ongeveer op het zelfde tijdstip, dat de Ver enigde Staten en Noord-Vietnam akkoord gingen met Parijs als ontmoetingsplaats voor ko mende vredesbesprekingen, kwam uit West-Afri- ka het bericht, dat Nigerië en Biafra bereid wa ren rond de vredestafel te gaan zitten. Tien maanden lang hebben deze Westafrikaanse sta ten oorlog gevoerd, nadat Oost-Nigerië (thans Biafra), zich van de federatie had losgescheurd. Tot nu toe kon de bloedige oorlog het conflict tussen Nigerië en de afgescheiden staat niet tot een oplossing brengen. Generaal Gowon, de leider van de federale re gering heeft onlangs nog verklaard: .Mijn troe pen hebben tweederde van Oost-Nigerië in handen. Ze hebben daar niet veel meer over om erkennig voor te eisen'. Maar president Ney- rere van Tanzanië een van de belangrijkste Afrikaanse leiders, verraste vriend en vijand door op 13 april aan te kondigen dat hij het regime van Ojoekvoe zou gaan erkennen. Hoe komi hei dat beide partijen, kort geleden nog vastbesloten tot het uiterste vol te houden, nu plotseling zijn ingegaan op een invitatie van Arnold Smith, de secretaris-generaal van het Britse gemenebest, om in Londen vredesover leg voor te bereiden en naar een compromis te zoeken Biafra is het stamgebied van de Ibo's, die al voor de onafhankelijkheid van Nigerië (in 1960) onder de Britten in het gehele land domineren de posities waren gaan bekleden. Een staats greep, die voornamelijk tegen leidende Ibo-poll- ticl was gericht, werd ln de zomer van 1966 gevolgd door een massamoord op Ibo's in Noord- Nigeiië. Er zouden 30.000 mensen zijn vec.n jrd; pogroms ln verschillende delen van de federa tie veroorzaakten een stroom van Ibo-vluchtelln- gen naar Oost-Nigerië. Voordat de gouverneur van dat gebied, Ojoe- kwoe, de onafhankelijkheid uitriep, is in januari vorig jaar een poging gedaan om tot een vorm van samenwerking te komen, waarbij Oost-Ni gerië een zeer zelfstandige positie zou moeten krijgen en de veiligheid van de Ibo's zou moe ten worden gewaarborgd. In het Ghanese Aburi, dat ais conferentieoord diende, kwamen Gowon. Ojoekwoe en andere militaire leiders zelfs tot een akkoord. Toen Gowon daarmee in Lagos terugkeerde, heeft hij van zijn ambtelijke ad viseurs echter te verstaan gekregen dat de ln Cambridge geschoolde (historicus) Ojoekwoe hem te slim af geweest was. De federale re gering heeft zich aan de overeenkomst van Aburi niet gelegen laten liggen. In juli brak daarop de oorlog uit, die door Ojoekwoe niet kon worden gewonnen al ver zekerde hij zich later van de medewerking van blanke huurlingen en kwamen wapens onder andere uit Portugal (dikwijls met Nederlandse schepen) naar Biafra. Ook het federale leger zowel door Emgeland als door communisti sche landen van nieuwe bewapening voorzien zou echter niet in staat zijn de overwinning te behalen. Van grote betekenis voor de recente ontwik kelingen is echter vooral geweest dat kolo nel Ojoekwoe erin ls geslaagd op knappe wijze de opinie in het buitenland te beïnvloeden. Hij heeft daarvoor heel zakelijk een Amerikaans publiciteitsbureau in de arm genomen en heeft bovendien geprofiteerd van de diensten van oud-president dr Namdi Aziklwe, een Ibo-intel- lectueel, die bij de eerste staatsgreep ln Lagos de dans ontsprong omdat hij in Engeland ver bleef. Dr Azlkiwe heeft bijvoorbeeld, kort voor dat president Nyerere Biafra erkende, een be zoek gebracht aan Tanzanië. Waar het om gaat is dat andere Afrikaanse leiders ervan over tuigd zijn geraakt dat in Nigerië genocide plaats heeft tegen de Ibo's en dat de tegenstel lingen zo fel zijn, dat het radiostation .Stern van Biafra' terecht verklaarde: .Zelfs een mi litaire nederlaag van Biafra betekent niet dat er een einde aan de strijd komt'. President Nyerere heeft deze overwegingen in een toelichting op zijn besluit genoemd. Hij heeft ook aangevoerd dat zich de ongelukkige situatie herhaalt dat blanke huurlingen worden gebruikt om een Afrikaanse oorlog te voeren. Hij is zelf president van een federatie (Tangan- jika en Zanzibar vormen samen Tanzanië) en bovendien een socialistisch leider, die goede be trekkingen onderhoudt met Moskou, maar niet- WERELDGEBEUREN lemin heeft hij partij gekozen voor het (tot dus ver vooral op Portugal, Zuïd-Afnka en Rhode- sië bouwende) regime van Ojoekwoe. Onmiddel lijk ls zijn besluit toegejuicht door president Houphouet Boigny van Ivoorkust, die de be langrijkste leider ls in West-Afrika. Later zou president Bongo van Gabon verklaren: ,,niet passief toe te kunnen kijken terwijl in Nige rië genocide plaats heeft' en thans zouden in Afrika, Zambia, Gabon, Congo-Brazzaville, Ivoor kust, Boeroendi en Oeganda bereid zijn Biafra te erkennen. Hier komt voor de federale regering nog eer tegenvaller bij: het nieuwe regime in Tsjech"- Slowakije (wellicht ook zo zijn onafhankelijk- ïeid van Moskou demonstrerend) .et op 26 april weten geen waoen3 meer te zullen leveren aan het regime-Gowon. Vooral ie stap van Nyerere moet grote in vloed hebben gehad op de ontwikkelingen van de laatste weken. Volgens het Engelse week blad ,The Economist' hebben beide partijen bin nen tien dagen na zijn verklaring contact opge nomen met secretaris-generaal Smith van het gemenebest, die al eerder zijn bemiddeling had aangeboden. De federale strijdkrachten hebben een nieuw offensief ingezet, vermoedelijk voor al om de havenstad Port Harcourt met de ln de buurt liggende olie-installaties van de Shell nog in handen te krijgen, maar niettemin is de voorwaarde van Biafra aanvaard dat het eerste onderwerp van gesprek een staakt het vuren moet zijn. Heeft dus mede de veranderende stemming in Afrika generaal Gowon tot overleg gedwongen, kolonel Ojoekwoe ziet ongetwijfeld met veel meer spanning naar de komende besprekingen uit. Het groo-sle de&J van de Nigeriaanse olie idle de Shell 160 miljoen dollar per jaar ople vert) komt uit Biafra's bodem, maar niettemin zit het praktisch geïsoleerde gebied ook econo-l misch flink ln de put. En militair moet het de grootste verliezen incasseren. De B:afranen zijn echter uiterst argwanend, hetgeen maandag nog bleek toen het eerste overleg Ln Londen moest worden uitgesteld. Gowon wil bij voor keur confereren in Addis Abeba, het hoofdkwar tier van de organisatie voor Afrikaanse een heid. De OAE heeft echter vorig jaar een vre desmissie naar Nigerië gezonden, die volgens Ojoekwoe een te grote partijdigheid heeft ge- lemonstreerd om nu ie i t bein leien Ojoekwoe heeft ook bedenkingen gehad tegen Londen, dat de federale regering steunt, maar als hij een affectieve wapenstilstand wil bereiken, zal hij de medewerking nodig hebben van de OAE of het gemenebest, instanties d:e een vredeslegertje op de been zouden kunnen1 brengen. Oejoekwoe is dan ook ingegaan op de •nvitatie van Arnold Smith, maar beeft wel laten weten dat de onderhandelingen na het voorbereidende overlag in Londen zouden moe ten worden gevoerd in Dakar, de hoofdstad van Senegal. En dat Ls dan het eerste punt waar over nu ln Londen wordt gesproken. Het vre desoverleg zelf zal bijzonder moeüijk worden, omdat afscheiding van Biafra voor 'riet federale regime onaanvaardbaar is en kolonel Ojoekwoe .venswaar (veel soepeler dan hij een jaar lang is geweest) heeft laten blijken dat inderdaad zover niet behoeft te worden gegaan, maar niettemin gesteund door de algemene opinie in Afrika zal volhouden dat zijn gebied een autonome status krijgt. (Van onze correspondent) WEERT De special* poUtiebrigade die meer dan een jaar lang de myste rieuze grafschenner trachtte te ont maskeren is naar hui» gestuurd Na de schennis van een begraafplaats in Groesbeek op 8 februari \an dit Jaar heefs de zonderlinge maniak niet meer van zich doen spreken. Hoofdinspecteur mr. T H. van Osta van de Weerter politie, die met de coördi natie van de opsporing belast is, boudt de dossiers bij de hand. Hij kan zono dig de acht rechercheurs van de spe ciale brigade afkomstig van verschil lende gemeente- en rijkspolitiekorp sen binnen enkele uren weer in Weert bijeen hebben. De geheimzinni ge graf- en kerkschenner heeft sinds juni 1966 honderden begraafplaatsen en kerkgebouwen geschonden en beklad. Al in sent ember 1966 werd mr. Van Osta belast met de coördinatie van de Jacht op de onbekende door heel Ne derland en een groot gedeelte van Bel gië en Duitsland. Kort daarna werd de speciale brigade geformeerd- Honder den tips van burgers zijn nagetrokken en vari bijna duizend verdachten zijn de gangen nauwkeurig nagegaan. Veel meer dan de vermoedefijke verblijf plaats en wat vage vermoedens over ide persoonlijke omstandigheden van de grafschenner is de politie niet aan de weet gekomen. Waarom de schenner al drié maanden lang niets van zich heeft laten horen is voorlopig nog een raadsel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3