EEN VOLKSPOËET UIT DE VOGELSCHORPOLDER dlGENDta extw ....en de kas klopte tot op de cent.... ,Met slaan bereik je niets' .PATJEN GUUST' ZAT DE HUMOR IN HEI BLOED LINTJE VOOR MEVROUW VAN GAALEN (88) RESTAURATIE RK KERK VAN BIERVLIET ACHTER DE RUG WÊÊÊÊ ,DE PEUTEN' HAALT HET VOLGENDE JUBILEUM 00K NOG WEL De oudjes doen het nog best bij ,De Zwaluw' WOENSDAG 8 MEI 1968 TERNEUZEN ,In Zeeuwsch-Vlaanderen wonen luidruchtige Vlamingen en stugge Zeeuwen dooreen', schreef Joh. Koevoets in een voorwoord van zijn in 1930 verschenen boekje over ,Patjen Guust', één van de grote Zeeuws-Vlaamse volkshumoristen. Zeeuwsch-Vlaanderen is altijd een goede voedingsbodem voor humor geweest en uit deze bodem heeft Patjen Guust, of Guust Goedhals zoals hij in werkelijkheid heette, zijn verhalen geput. Verhalen, die getuigen van een scherp verstand en een goede kijk op zijn medemens; verhalen, die zo'n beeldend vermogen hebben dat de toehoor der ze ziet gebeuren. De drang naar hel bizarre uitte zich al vroeg bij Pat jeu Guust. Toen hij op jeugdige leeftijd van zijn moedei hoorde dat de kinderen uit de rode kool kwamen pakte hij een mes, ging de tuin in en sneed alle rode kolen open. Zo hebben al zijn verha len dat bizarredie plotselinge vreemde wending die de hoorder eerst verbijstert en dan pas doet la chen. Zo vertelde hij eens het verhaal dat hij pas naar Oostakker was ver huisd. 's Morgens vroeg komt er een heer langs met een hoge hoed op, die- blijkbaar zojuist een feestje heeft verlaten. Deze vraagt aan Pat- jen Guust: .Is dat nou de zon of de maan?' ,11c weet het niet meneer,' antwoordt Guust, ,ik woon hier nog maar veertien dagen.' Hij belichtte de dingen van alle dag op zijn eigen manier en daardoor werden ze juist buitengewoon, gelardeerd met spitse en speelse invallen. Op een dag zit hij met een onbekende aan een tafel m een restaurant. De ober brengt twee biefstukken en beide mannen laten over en weer de eer aan de an der om zich eerst te bedienen. Pat- jen Guust hakt tenslotte de knoop door en neemt de grootste biefstuk van de schaal. Zijn metgezel is zichtbaar gebelgd en zegt oo boze toon: .Meneer, als ik me eerst be diend had had ik zeker de kleinste genomen.' Patjen Guust kijkt hem even aan jn antwoordt: Dan hebt ge toch niet te klagen. Ge hebt nu ook de kleinste.' Als jongen al kreeg Guust, omdat hij tegen zijn vader juust, omdat hij tegen zijn vader .patjen' zei, in plaats van .vadere, zoals de andere kinderen deden. In zijn jeugd was hij volgens zijn moe der een .eeuwig godse deugniet.' Hij maakte het zo bont dat hij geen mis dienaar mocht zijn van meneer pas toor en toen hij tenslotte na veel aandringen van zijn ouders toch een keertje werd aangenomen liet hij de dienst in het honderd lopen. Op la tere leeftijd beheerde hij een grote boerderij in de Vogelsohorpolder, werd dijkgraaf en wa.s jarenlang voorzitter van keuringscommis sies van jaarmarkten. Hoewel de Oost-Zeeuws-Vlaamse voUcspoëet met het stijgen der jaren wel zijn haren verloor (althans op zijn hoofd), bleef TERNEUZEN Tot op de laatste cent heeft de afrekening altijd geklopt, maak mevrouw J. A. van Gaaien-Meertens (88) uit Temeuzen maar niets «ijs. Twintig jaar is ze penningmeesteresse van de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden en daarvoor kreeg ze onlangs de zilveren medaille in de orde van Oranje-Nassau. ,Nee, nee: ik ben geen 87, maar 88 hoor", corrigeerde ze burgemeester Asohoff, toen hij in een korte toespraak haar loopbaan schelste. Dat militante zit er wel van jongs- af in, toen ze met haar man op een binnenschip voer. In de lage ka mer van haar huisje op het Java, een buurt in ontbinding, worden die her inneringen weer levend bij een grijs portret van haar echtgenoot. .Een wolk van een man, negen jaar geleden is hij gestorven, toen ben ik actief aan het verenigingsleven gaan deelnemen. Nooit stil zitten, dat kan ik met, daarvoor ben ik nog veel te vitaal.' Ze weet nog precies hoe de oprichting van de afdeling in z'n werk ging. 't Was bij café De Vries, waar tegenwoordig de HEMA staal. Twee bestuursleden van de bond, een uit Schiedam en een uit Middelburg, trachtten er in 1948 met een gloed vol betoog de Temeuzense bejaar- het afdèlingsbestuur te komen?' Nee, ze voelde er aanvankelijk in derdaad niets voor, ze zouden haar een beetje moeten overhalen. ,Ja, zeiden ze, je bent er de geschikte figuur voor. Je hebt in de oorlog laten zien wat je waard bent. Nü moet u weten dat mijn man en ik eerst op een binnenschip voeren. Later heeft hij nog op de sluizen gewerkt, maar kom, zover waren we nog niet. Nou, we lagen in Antwerpen en daar brak de eerste wereldoorlog uit. Toen zijn we met 385 mensen in de ruimen gevlucht naar Hansweert. En daar hoorde mijn man dat hij in dienst moest. Vijf maanden was hij weg en toen heb ik de leiding gehad van de hele boel. Va.n België kreeg ik er nog u Van Gaaien-Meert ens: druppeltje van lintjesregen den te i seerde belangenbehartiging. t ohm- ai rril tje zat wel vol. maar iedereen liep ALLfcfcN na afloop weer gewoon weg. ik zeg: hè mensen, geef je zelf op, wat is dat nou,' herinnert zich mevrouw Van Galen. Toen zij wilde ver trekken gingen de sprekers er neit mee akkoord: ,Nee Sientje, je moet blijven. Voel je er niets voor om in En zo belandde Stientje van Gaaien in het bejaardenwerk. Ze zag de afdeling snel groeien: 300. 500. 600 en nu maar liefst 828 leden. ,lk ben het enige bestuurslid dat van de oprichting af in de vereniging zit,' zegt ze niet zonder trots. Haar boe ken klopten altijd tot op de cent, en dat, terwijl ze de financiële ad ministratie volledig alleen voor haar rekening neemt. Ze staat voor haar taak. .Die kan niemand me afnemen, dat blijf ik doen. Ik zal daar in een bejaardenhuis gaan zitten, tus sen al die ouden van dagen. Nee, nee daar begin ik niet aan hoor, 't is best zo. Nu wippen ze mij ook niet zo gauw hoor, want daarvoor Idopt het boeitje veel te goed. wat dacht je.' Glunderend leest ze het hij zijn streken tot zijn dood behou den. Altijd was hij bereid een boer tig verhaal te vertellen, steeds gaf lnj een lach aan mensen die het no dig hadden en altijd was de om gang met zijn medemens een wel daad. Binnenkort zal de tweede druk verschijnen van een boekje vol ver halen van Patjen Guust. bewerkt door zijn schoonzoon Joh. Koevoets, die verleden week over deze figuur ver telde tijdens een vergadering van ,iOud-Terneuzen.' Als dit boekje in de handel komt zullen de ouderen opnieuw kunnen genieten van zijn vertelsels en zullen degenen voor wie Patje Guust nog een onbeken de i.s met een uniek verteller van eigen bodem kunnen kennismaken. brieflje dat bi) een fraaie flarmngoplant zit. .Van de soosbe- zoekers en de leiding van het paro chiehuis,' staat erop en de medede ling dat ze héél trots op hun ridder zijn. Zelf vindt mevrouw Van Gaa ien haar druppeltje van de lintjes regen natuurlijk ook geweldig. Maar 7.e blééf beheerst toen ze de burge meester en de koningin bedankte. Waardig, zoals 't bij een penning- meesteresse past, juist bij een 88- jarige want die heeft nu eenmaal een streepje voorEn twee lintjes. EIND AAN VIER MAANDEN .BUURTEN'... BIERVLIET De parochianen van Biervliet hebben afge lopen zondag met een hervormd-rooms-kathoheke dienst hun fraai gerestaureerde kerkgebouw in gebruik genomen. Vier maanden noeste arbeid, waaraan het architectenbureau Sclioonis en Zantbeek uit Sas van Gent richting gafzorg den voor een grondige metamorfose van het interieur van het. nit J855 daterende gebouw. De gewelven teerden gron dig bijgewerkt, de vloer kreeg nieuwe tegels en het pleis terwerk is nu voorzien van een granletlaag. De twee zijkapellen van voorheen verdwenen gedeeltelijk: een ervan doet dienst als saoram entskapel, de ander werd herschapen in een ingang voor de sacristie. Het priester koor ging aanzienlijk naar voren, tericijl men het tevens heeft, verhoogd. Ten behoeve van het zangkoor kreeg de kerk een nieuw podium, een eenvoudige altaartafel ver vangt het voormalige altaar. Gerestaureerde glas-in-lood ramen en een ruime entree tenslotte completeren de res tauratie. Tijdens de duur van de werkzaamheden konden de kerkleden gebruik maken van de Nederlands hervormde kerk. De gemeente vervroegde de ochtenddienst zelfs een lialf uur om deze dubbele bewoning' nog soepeler te laten verlopen. Op de foto: een interieuropname van de r-k kerk. F. VAN DER ZANDE DRESSEERT ZE AL VEERTIG JAAR CLIXGE Als binnen niet al te lange tijd elke hond die in Clinge en omgeving rond loopt gedresseerd blfjkt te zijn, Is dit voor een niet gering deel het werk van de heer F. van de Zande, oud-adjudant van politie, die in z(jn 40-jarige loopbaan als hondendresseur al me nig viervoeter heeft afgericht. Toen dan ook een tiental Clingenaren besloten een honden- dressuurclub op te richten was hun eerste gang naar de heer Van der Zande, die bereid willig zjjn medewerking toezegde, doch die niet gespeend is van enig scepticisme. ,Nu is iedereen wel enthousiast', verklaart hij, maar het africhten van een hond duurt ruim twee jaar en dan moet je er nog heel inten sief mee bezig zijn. Als deze men sen dit echter kunnen opbrengen, dan kan deze vereniging een succes wor den Hoewel er m Clinge al een hondenvereniging bestond, was dat geen bezwaar om er nog een op te richten. De heer van der Zande: ,De rijkspoLitie heeft ook een vereniging, maar die kunnen op dagen oefenen waarop de burgers, die ook belang stelling voor dressuur hebben, niet kunnen.' Het goed africhten van een hond heeft heel wat voeten in de aar de, Voor men met de dressuur wil beginnen moet de hond toch minstens één jaar oud zijn, dan pas kunnen de eenvoudige gehoorzaamheidsoefe- ;<ingetjes beginnen. Na ongeveer vier maanden kan de dresseur zien of de hond scherp genoeg is om ver der afgericht te worden. En dan be gint het echte werk. De hond moet gaan leren op elk bevel te gehoor zamen, om op speciale gebaren te reageren en vooral om niet bang te zijn. De heer Van der Zande ziet hel zo: .Het gaat niet alleen om de kundigheid van de dresseur, ook het karakter van de hond speelt een gro te rol. Ik heb eens een bouvier ge had die zo'n geweldig karaker had, dat hij te snel reageerde. Ik kon er af en toe geen baas meer over en dan moest hij een paar tikken heb ben.' Het geven van tikken is ech ter niet dé gewoonte van de heer Van der Zande. .Een hond moet zijn meester voelen, maar dat bereikt je niet met slaan. Je moet steeds rustig en beheerst blijven, ook met commanderen. Je hebt mensen die dan gaan gillen, dat is helemaal fout.' Als een hond de dressuurperiode van twee jaar achter de rug heeft kan hij een examen afleggen en wordt hem, wanneer hij slaagt, een certifi caat uitgereikt. Zo'n certificaat Is voor zijn baas een soort beleggings papier. want een hond met certifi caat is ongeveer duizend gulden waard. Van der Zande ziet het af- JCrn hele mooie sport... richten van honden echter niet als een geldbelegging, maai ais een sport, "een hele mooie sport. .Als Je zo'n twee jaar aan een hond bezig bent geweest om hem af te richten dan raak je aan dat beest gehecht en ga Je hem toch niet aan de eer ste de beste verkopen. Trouwens, de meeste mensen die een afgerichte hond kopen doen dat alleen om er mee te pronken op tentoonstellingen en zich aan uit te geven als dresseur" Natuurlijk zjn er uitzondemgen. .Voor mensen die eenzaam wonen is een goed afgerichte hond die op com mando bijt alleen maar aan te be velen.' Voor de nieuwe drewuur- club ziet de heer Van der Zande wel paar goede honden bij', vindt hij, .maar men moet er wel rekening mee houden dat maar drie van de tien afgerichte honden het certifi caat halen'. Aan de heer Van der Zande zal bet in ieder geval niet lig gen. SINT-JANSTEEN/HEIKANT ,4e schrijft maar wat op hoor, je ver telt maar wat leugens over me. Ik geef om niks dus je kunt opschrijven wat je wilt', roept .de Peuten' joviaal uit, terwijl hij een straal tabaksan naar de grond spuit. Verder wil hij er niks van horen. ,AI dat, geschrijf over een mens is niks gedaan en voor je het weet kan je. betalen. Nee hoor, hem niet gezien. Een foto? Nou, vooruit dan maar,De Peuten', of Piet van den Bergen zoals hij in werkelijkheid heet maar zoals nie- man hem kent in Heikant en omge ving, U nu 91 jaar, maar elke mor gen stapt hij nog om zeven uur op de brommer en gaat de boer op om duiven op te kopen. Dolven zijn dan ook zijn belangrijkste levensvulling en dat zijn ze al 75 jaar. Hij werd daarom onlangs door duiven maat schappij -De Zwaluw* uit Sint-Jan steen in de bloemetjes gezet, want Vlaamse grensstreek een zeldzai heid. Maar ,De Peuten' heeft het gehaald en hij bezit een vitalitiet die de verwachting van een 80-jarig ju bileum zeker rechtvaardigt. ,Ja me neer, ik ben nog vief. Sinds m(Jn kinderjaren ben ik niet meer ziek geweest. Ik ben hele dagen buiten he. bejaarde Jubilaris van ,De Zwaluw'. P. Danckaert en Fr Audenaerdt lopen ook al zo'n zestig jaar mee als dui- venliefhebher en de leden van de Zwaluw staken hun bewondering hiervoor clan ook niet onder stoelen of banken. Belde ouwe getrouwe mochten een flinke kist bolknakken mee naar huis nemen en kregen te vens een speciaal vervaardigde me daille op de revers gespeld. Ja, de Zwaluw vergeet haar trouwe leden niet. Overigens behoort de Zwaluw jaar bestaan', vertelt de hrs-t K. Ot- Jes, ln wiens tapperij de duivenhnu- ders elke zondag samenkomen. ,We hebben nu vijenzeventig leden, maar we groeien nog steeds. Dat komt vooral omdat de leden weten dat hun contributie voor de vereniging is en niet voor de caféhouder, zoals op verschillende plaatsen Icier in de omgeving het geval is'. Nee, de heer Otjes ziet het sportief en niet com mercieel. .Ik vind het voldoende als tk een pils verkoop. Van de contri butie hoef ik het echt niet te hebben.' De Zwaluw is een gezonde verenig ing. Dat blijkt wel uit de jubilea en uit. de financiële aanpak. Er zal nog WOENSDAG 8 MEL ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse opera. 20 uur: balletten. AXEL Land bou u-huishoudschool het Molenkwartier, 1416.30 uur: sohoolten- toonslefling, HULST Gemeentehuis: tentoonstelling werken Hugo en Guido Metsers. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, 9— 18 uur: tentoonstelling werken Nico Mo lenkamp. DONDERDDAG 9 MEI. HULST Gemeentehuls: tentoonstelling werken Hugo en Guido Metsers. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, 9— 18 uur: tentoonstelling werken Nico Mo lenkamp. Op maandag 13 mei 1968 hopen onze goede ouders H. J. COLSEN hun diamanten huwe- I lijksfeest te vieren. Kinderen Colsen. Receptie van 16.00 tot 17.30 uur in café Dal- linga, tegenover de r-k kerk te Sluiskil. Hninnnnrnmu ubdc I Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond na het overlijden van onze geliefde echtgenote, moeder, be huwd-, groot-, behuwdgroot- en overgrootmoeder FRANCINA RISSEEUW geboren Lutein, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, L J .Risseeuw Schoondjjke, mei 1968 Jaarvergadering van ,Het Vestje' In een kort durende en matig bezochte jaarvergadering van de Oostburgse hen- geisportverenimng ,Het Vestje' dezer dagen in hotel-café .Victoria' gehouden zjjn de clubactiviteiten voor het* komen de seizoen besproken. Volgens medede ling van de voorzitter, de heer W. J. Pieters zullen de leden vanaf 1 juni in het wiswater ,De Veste' weer mogen vis sen. Besloten werd deze zomer twee wedstrijden te houden voor senior-leden en eveneens twee voor de junioren. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer I. J. Herman bleek dat de ver eniging nog 28 seniorleden telt na een achteruitgang van 6 leden, en 61 junior leden tegen 94 aan het begin van het jaar 196 c. De contributie voor de leden i voor 1968 werd ongewijzigd vastgesteld op 3,voor de ouderen, en 1, voor de jeugd. Nieuwe leden moeten een- entreegeld betalen. Aan de eigenaar van het viswater zal worden gevraagd of: «De Veste' mag worden ultgedregd, om zodoende vele ongewenste voorwerpen zoals oude fietsen, autobanden, enz. j van de bodem te kunnen verwijderen. Het aftredende bestuurslid, de heer A. L. J. Carpentier werd in zijn functie herkozen. Na afwerking van de agenda vertoonde de voorzitter een aantal fraaie natuur films ln kleuren over de flora en fauna ln Zuid-Afrika. Oriëntatierit ZEVAC-WZA De West-Zeeuws-Vlaamse Automobiel club ,WZA' en de Zeeuws-Vlaamse Au tomobielclub ,ZEVAC organiseren op zaterdag 11 mei voor de eerste maal ge zamenlijk de ,Zeeuwsch-Vlaanderen-rit' een gedeeltelijke oriëntatie en gedeelte lijk kaartleesrit over een totale afstand van ongeveer 100 km. De start van het eerste gedeelte is te Terneuzen bij ,'t Keldertje' in de Mr Haarmanweg, waar ook gefinisht wordt. Het tweede gedeel te start te Hoek op de Markt en heeft zijn finish in IJzendijke. De rit wordt verreden volgens het nieuwe reglement. Voor de vele bewijzen van medeleven, ons betoond na het overlijden van onze in nig geliefde vrouw, moeder, behuwdmoeder en oma, me vrouw MARIA CATHARINA DE LE LIJS geboren Bril. betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, P. J. de le L(js Oadsand, mei 1968 .Luctor et Emergo* tegen Sjef II gelijk Het team van de Oostburgse lawn ten nisclub ,Ludo et Emergo'. speelde zon- dag een uitwedstrijd tegen Sief n te Aardenburg. De uitslag van deze com petitiewedstrijd werd 4-4. De uitslagen waren: heren enkel: P. Faridaen R. Belderok 6-8 en 2-6: G. Maenhout R. van Noorden 6-2 en 6-4. Dame» enkel: mevrouw Maenhout A. Bo- gaert Z&-4, 2-6 en 6-2; E. Quataert L. Loose 0-6 en 4-6. Heren dubbel: P. Paridaen en G. Maen hout tegen R. Belderok en F. C. van Noorden 5-7, 6-2 en 1-6. Dames dubbel: E. Quataert en mevrouw- Maenhout te gen A. Bogaert en L. Loose 5-7 en 3-6. Gemengd dubbel: mevrouw en de heer Maenhout tegen mejuffrouw A. Bo gaert en F. C. van Noorden 6-3 en 6-3: mejuffrouw J. van Overloop en P. Paridaen tegen mejuffrouw L. "Loo se en R. van Noorden 6-2 en 8-6. Rijtoer bejaarden In hotel .De Windt' te Oostburg ver gaderede de Oostburgse commissie rij toer ouden van dagen onder voorzitter schap van de heer P. B. Bniggeman. Aan de orde kwam allereerst de" bespre king van de dit jaar te houden rijtoer. Besloten werd deze te laten houden op donderdag 6 juni. Evenals vorige ja ren zal de rit gemaakt worden met auto bussen. Het eindpunt van de reis is de Belgische gemeente West out er. met be zichtiging van de Rode Berg en de vlakbij op Frans gebied gelegen Zwarte Berg. De heenreis gaat via Roesselaere. In de periode van 13 tot en met 18 mei za! in de gemeente een collekte worden gehouden, ter be strijding van de aan de rijtoer verbon den kosten. De bejaarden die de rees willen meemaken zullen dit kunnen opgeven in hotel .De Eenhoorn' vanaf 16 tot en met 21 mei. Voorts werden in deze vergadering twee nieuwe com missieleden benoemd. In de plaats van de heer J. A. de BourgTaaf die wegens zijn leeftijd bedankte, werd diens zoon, de heer J. F. de Bourgraaf gekozen. In plaats van mevrouw M. M. de. Vries- de Schot werd gekozen de heer F. Rodts, Gaaibolling In café .De Weegbrug' bij L. van de Abeel e werd een gaaibolling gehouden —aaraan 41 deelnemers meededen. De ltslag luidde: le hoogvogel M. van Errewege, 2e hoogvogel Revna de Mail- lie, 3e hoogvogel Wi'm Scheele, le zij- fel links M. Errewege, 2e zijvogel les A. de Vos, 3e zijvogel linies Frans Saerens. 1ste zijvogel rechts Cris da Maillie, 2e zijvogel rechts L. v. d. Abc©, le. 3e zijvogel rechts Dirk Hogewerf. Door middel van het lot werden Rem? David. Frans Saerens, en M. Errewega de meeste vogels toegekend (elk 5 sc.). fi| geschoten dooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 31