KOSTERES extiA DE BEJAARDE BEJAARDEN VAN SCHELDEOORD Een oud stukje Sas van Gent MIJN BEROEP IS.. ENE EEUW ONTMOET ANDERE IN TERNEUZENS RUSTHUIS WOENSDAG 8 MEI 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Rusthuis Scheldeoord: twee eeuwen TERNEUZEN Hendrik Kayser is met zijn 103 jaar ongetwy- feld recordhouder, daar in het Terneuzen.se bejaardentehuis ^Schel deoord'. Héél Terneuzen viert de 9e februari altijd zijn verjaardag mee. Ook ,de snotneus' van de familie, Piet Kayser, die van zijn 97 levensjaren er bijna 20 in Scheldeoord heeft doorgebracht. Maar adjunct-directrice mej. J. den Hamer die tydens de vakantie van directeur de heer De Feijter de leiding had over de plusminus 70 bewoners bergt nog meer zeer sterken binnen de muren van het tehuis. Het echtpaar W. P. Wieland-de Nering by voorbeeld: 76 jaar getrouwd en resp. 98 en 96 jaar oud. keot z'd pilcht nietwssr. dat zal Plet Kaijser niet weten. Het echtpaar Wieland-de Nering 1» niet cr* spraak- zaam. Vorig laar hebben de echte lieden wel enLhoual&nt meegefee* toen hun 75-Jarig huwelijk*!***! werd gevierd. In de recreatiezaal van het mathui» stond een koloaaa- Ie taart van de koningin en het be richt haalde zei!» de radionleuw»- dienst. Zea Jaar geleden verruilden ze hun huisje aan De Blokken voor een rian te kamer aan de voorkant van het rusthuis. Mevrouw Wleland ia de laatste tijd wat bedlegerig, maar wat de rest van de recordhouder» aan gaat: die voelen zich best. wande len wat. lezen veel en maken een praatje met (uiteraard scnaarse) leeftijdgenoten. Ze hebben hun eigen verhaal, één voor één. Hendrik Kaijser bijvoor beeld komt uit Axel. waar hij tot zijn el!de heeft gewoond. Hij ging op school WJ .de hoofdonderwijzer" (een personificatie van de openbare lagere school I ln de tijd van de pof broeken, de klompen, meisje» met vlechten om aan te trekken en boek jes die Piet de smeerpoets er van langs gaven, maar daarentegen bra ve Hendrik alle mogelijke pluimen toebedeelden. Hendrik Kaijser en als je op zijn ln gekrulde letter» ge schreven .bewijs van goed school- gedrag' afgaat misschien wel een brave werd timmerman: 92 uur werken voor 12,- in de week. Tien jaar geleden vond hij het allemaal welletjes: hij nam zijn intrek in Scheldeoord om er spijtig te consta teren .dat de tijd van de gestopte broeken wel voorbij is'. Maar het stunten Is Hendrik niet verleerd: vo rig jaar nog baarde hij opzien door rondborstig te bekennen alle par tijen op rijn stembiljet een kans te hebben gegeven. Een stevig staal tje van radicalisme, na 103 jaar Plet Kaijser steeds decent ge kleed zocht z|jn hell m de landbouw. Jarenlang beheerde hij een boerderij aan de Hoogendijk en hij was meer dan 20 jaar gezworene van de Zevenaarpolder. .Maar dat is niet alles hoor', vertelt hij trots, de karakteristieke bol knak even oprij leggend. ,Ik zit al vijf tig jaar in de ZLM-afdeling hier en ik ga nog regelmatig naar de vergaderingen' En daar doet hij dan altijd rijn best om niet trots te kij ken wanneer het bestuur in het bij zonder hem welkom heet. Een boer WERKEN .Ik heb altijd heel hard moeten wer ken'. vertelde mevrouw Wleland op het feest. En dat klopt ook wel. Op 19 januari 1872 werd ze in Phi lippine geboren en op haar zesde kwam ze naar Terneuzen. Vijf Jaar later mocht ze rich al hulp ln de huishouding noemen: in de ochtend uren bij twee oudere dames en mid dags bij een geaun, dat ook een kinderjuffrouw nodig had. Maria de Nering heeft werken ook later nooit ontzien: ze onderhield het voormalige kantongerecht en da verschillende andera kantoren en daarnaast was ze wasvrouw. Willem Wleland. een rasechte Tw- neuzenaar, hij werd er 8 april 1870 geboren, zette al» bootwerker zijn eerste stappen op de maatschappelij ke ladder. Later voer hij op een En gel» schip, naar Zukd-Amertka en daarna werd hij roeier op een loods boot. Van een motor had nog niemand gehoord, de Bel| was moordend en de r loodswezen hadden vaak de groot ste moeite om de boten van de ri vaal voor te blijven. Die tijd en andere flitsen eruit halen ze nog wel een» op ak er Ie mand van Oud-Terneuzen langs komt, om alles te reconstrueren voor een Jongere generatie. Drie keer 9 kruisje» en 1 keer 10: het respectabele record van Schelde oord. dat ook huisvesting verleent aan ettelijke tacht'.gjarigen. Een rusthui» waar deze eeuw de vorige ontmoet. En Iedere keer als er een Jaar vol is vieren ze samen feest.. zeeuwsch Vlaanderen Hendrik Kaijser: alle partijen een kans. De heer Wieland: loodsen roeiden tegen concurrentie. Piet Kaijser: oudste ZLM-lid. De foto is eigenlijk te oud voor deze ru briek want er zullen niet veel mensen zijn die de toestand hebben gekend zoals weergegeven. Maar juist omdat het een punt is waar in de tegenwoordige tijd zowat iedereen die in Sas van Gent woont of werkt, moet passeren, dacht ik dat het toch wel aardig zou zijn tot publikatie over te gaan. Het is namelijk het kruispunt bij de meisjesschool waar Kloosterlaan, Weststraat, Wilhelmina- laan en Westdam samenkomen. De foto is genomen vanaf de Molenberg en da teert uit de jaren tussen 1885 en 1890. Het huis rechts op de voorgrond was het café waar het laatst mej. Pierets in woonde. Het was het lokaal van de handboogmaatschappij ,St-Sebastiaan'. Daar achter staat de r-k pastorie die is gebouwd in de jaren 1882-1883 en boven het dak van die pastorie is nog juist de spits te zien van de vroegere hervormde kerk die op 3 juli 1896 bij een brand ver loren is gegaan. Links op de foto is de vroegere katho lieke kerk aan de achterkant te zien. Toen het gebouw als kerk ln gebruik ge nomen werd mocht het niet aan het ui terlijk als zodanig te herkennen zijn, maar later heeft men het toch zo weten te versieren dat er een torentje op kwam en dat de voorgevel wat werd aangepast. Deze kerk is verdwenen na dat de tegenwoordige kerk in de ja ren 1891-1892 gebouwd was. En dan tenslotte het boerderijtje in het midden van de foto. Daar staat nu het klooster van de eerwaarde zusters met de katholieke meisjesschool. De doorkijk via de Weststraat naar de Markt laat ons nog de .originele' pomp zien en, vergist u zich niet, het gebouw dat dwars vóór de Ooststraat lijkt te staan, is het café ,De oude brug' aan de Oostkade. Met uitzondering dus van de r-k pasto rie is er van al hetgeen op deze foto te zien is niets meer over en zo te zien zijn we er met alle veranderingen en ver beteringen lang niet op achteruit ge gaan. ROB SLOCK RETRANCHEMENT In Retran- chement hopen ze vurig dat mevr. C. 8. V erkeste -Pattiet er voorlopig niet de brui aan geeft. Ze heeft dan ook een zeldzaam beroep: kotteres van het uit 1954 daterende hervormde kerkje. Geen vetbetaalde baan ove rigens, de SZ5,- per jaar kun je beter een traktement dan een tala ria noemen. Maar om het geld it het haar dan ook niet begonnen:, ,lk doe het graag en ik krijg erg veel waardering. Vorige week ben ik 66 geworden maar dat it voor mij geen grens hoor.' Sindt 1956 onderhoudt se het gebouwsteekt de gaskachels aan en luidt voor de diensten de to renklok. J)e vroegere koster heeft ZELDZAME BEROEPEN Ze houdt van haar kleine kerkje met het lage torentje, de kosteres van Truzement. En ais je bij haar thuis in de door verbouwde boerderijtjes omzoomde Noordstraat komt haal: ze direct een foto-album uit de kast. Wéér kerken, maar dan op prent briefkaarten. Jk heb er nu 76, rooms katholieke en protestantse uit alle delen van Nederland en daar buiten. In de meeste gevallen schreef ik kosters aan of ze en foto van hun kerk wilden sturen. Dikwijls komt er dan geen antwoord, maar een an dere keer vind je ineens een foto of drie. vier uit Huizen of Emmeloord in je brievenbus. Ik stuur dan soms Wel eens ansichten uit Retranche- ment terug, dan hebben de andere kosters veer eens een aanvulling voor hun verzameling.' hel aan me gevraagd. Mijn man was pas overleden en ik werkte daar na een tijdje op het land en in een werkplaats, maar dat leek me niet zo veel. Gaandeweg ben ik in het kosterswerk thuiegeraakt en ik kreeg er plezier in.' Secuur stoft ze de ongeveer 150 stoelen af, eens per jaar wordt de preekstoel in de boenwas gezet en rond pinksteren krijgt het hele gebouw een schoonmaakbeurt. Een heel karwei, voor een vrouw al leen. Dit jaar krijgt ze hulp van enkele leden van de irrouwenverenig- rng. En dan natuurlijk het klok luiden: elke zondag een minuut of tien, een gebonden baantje, je kunt er zelden tussenuit. Zo zielig is het nu niet.' AU ik eens weg wil neemt iemand van de kerkeraad het over,' lacht mevrouw yerkeste. De her vormde gemeente van Retranche- ment is bescheiden. Met Sluis ts er een predikantsuitwisseling om de diensten toch normaal te kunnen laten doordraaien. Stoffen in de kerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 29