TRAPMAN DRAAGT ZIJN STEENTJE BIJ.... HET HAVENTJE VAN CADZAND (2) JAN DOOMS EN TERNEUZEN: BOVEN AAN DE SCORELIJST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Aardenburgse fabriek levert er per jaar vijf miljoen VRIJDAG 3 MEI 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN dlngsruimte. .Die brandt dag en nacht, de temperatuur ia er zo'n 150 graden. Als we de produktie willen vergroten moet de oven vanzelfspre kend worden aangepast. Het oudste gedeelte van de huidige dateert van '36. Een nieuwe oven vergt een in vestering van ongeveer een miljoen. Ach, zo gaat het met alles in ons bedrijf: de plannen zijn er wel, maar het kapitaal is een andere zaak,' zegt de directeur, die samen met zijn zoon W. I. J. Trapman (kera misch ingenieur, een titel die hij In Duitsland haalde) leiding geeft aan 21 medewerkers KLEI Het voornaamste ingrediënt voor de baksteen is klei. De Aardenburgsche Steenfabriek graaft die af in de buurt van Oostburg. Al lang voor deze vorm van vervoer ingang vond maakte men gebruik van containers, die op verschillende vrachtwagens gemonteerd kannen worden. Zij stee- ten hun grond in de z g .mengkel- ders,' kolossale in de grond inge metselde bakken, waar de klei op kleur word- gebracht. Vervolgens zorgt een machine ervoor dat hij schoon en luchtdicht de lopende band of de handvormafdeling bereikt. Een dan mogen de stenen-in-wording 3 maal 24 uur uitblazen in een van de 6 droogtunne'.s. waar een tempera tuur van rond de 70 graden heerst Een ingenieus systeem van karretje- op mini spoori -ntjes zorgt voor het intern transport. Slot van het ver haal: stapels uaksteen. 5 miljoen per jaar. waarvan de helft naar Neder landse. de helft naar Belgische ob- lecten verdwijnt. MEER Het Aardenburgse bed''Jf Is hot eni ge van die aard m Zee and. Vroeger telde Zeeuwsch-Vlaanderen ver»..bil lende steenfabrieken, maar ze lieten een voor een het leven in de kente ring van het economisch getij. Trap man blééf: sinds 1905 ts de naam van de familie met de zaak ver bonden. En als er een kerkje in Bel gië herbouwd moet worden gaat de opdracht naar Aardenburg. waar de handvormafdeling zich dan ijverig belast met de vervaardiging van middeleeuws aandoende .moppen' van een speciaal formaat Hoeveel geveltjes in het oude Brugge zijn dankzij de diensten van de fabriek weer in ere hersteld? En de nieuw bouwwoningen. de bejaardentehui zen: overal kun Je steen van Trap man vinden, steen die generaties overleeft. .We zijn machinaal volle dig bij, we lopen in de voorste gele deren," zegt de huidige eigenaar. .Tot nu toe was het steeds zo dat we achterliepen op de vraag. Als de pro- duktievergroting erdoor komt kun nen we de zaken bijbenen.' Een op gewekt geluid, en dat terwijl zoveel steenfabrieken zich heel wat minder positief over ie gang van zaken kunnen uitlaten. Trapman zit aan de goede kant": van de grens én van de sanering. Hij 1 éét niet betalen, hij betailt., Directeur Trapman: plannen genoeg Machinaal volledig bij Het centrale punt in het bedrijf van de fa Trapman: de reusachtige oven. Je kunt er bovenop lopen zonder dat je last hebt van de warmte. Op het ovendak staan allerlei merkwaardi ge .kacheltjes', die bij nadere be schouwing echter buizen blijken te zijn waar, via een elektrisch aange dreven systeem, steenkolengruis wordt afgevoerd naar de verbran- AARDENBURG Als Bert Haanstra niet op het illustere idee gekomen was om een documentaire aan de glasfabricage te wijden, had hij in de machineloods van de Aardenburgse Steenfabriek de film Baksteen' kunnen fabriceren. Gegeven: een elektrische zaag snijdt een balkvormige kleimassa in be scheiden blokken. Gelijkmatig schuiven ze de machine uit en helpen op die manier mee aan een jaarproduktie van 5 miljoen stenen. Aardenburgsche Steenfabriek: aan goede kant saneringsgrens En terwijl 35 van zijn collega's bin nenkort hun bedrijf geheel of ge deeltelijk sluiten als gevolg van een grootscheepse interse sanering, die de overproduktie weg moet werken, zegt directeur J W. A. Trapman: Het ligt beslist niet in onze bedoe ling om ermee op te houden. We hebben plannen genoeg. Momenteel zijn we bezig met het installeren van een machine voor onze hand vormafdeling en er is al meer gemo derniseerd.' Deze gunstige gang van zaken dankt de fabriek aan het feit dat de jaarproduktie voor de helft bestaat uit z g .handvormstenen,' een specialiteit die onder meer in België nogal wat aftrek vindt. .Vroe ger hebben Babyloniërs en Egypte- naren op precies dezelfde manier stenen vervaardigd. Ze vertonen een apart reliëf, dat ontstaat doordat het zand tussen de kleideeltjes wegvloeit als ze gedroogd zijn. Geen enkele steen is gelijk aan de andere. Je krijgt dezelfde tendens als in de meubelindustrie: naar Handgemaak te meubelen bestaat nog altijd een grote vraag, het is een mooi pro- dukt.' Momenteel maken medewer kers van de fabriek uit klompen klei met behulp van een houten bakje de handvormstenen. Als de nieuwe ma chine in bedrijf is worden hun han delingen volledig automatisch over genomen. Naast deze afdeling be schikte de fabriek toch al over een machinale afdeling, waar de norma le bouwstenen (met een kunstmatig ribbeltje voor het show-effect) wor den vervaardigd. Heit streven is om de jaarproduktie op 10 miljoen te brengen. VAN D'EE TOT HONTENISSE Bijgaande fofo van J. Torbijn uit Goes toont het haventje op een later tijdstip. Nu echter bij vloed. Links op de foto ziet u de botter van Jan Baars, de Cadzand 3, één van de vissers vaartuigen welke het haventje als thuishaven had. Ook de sloep op de voorgrond was van deze visser. Het was tevens de thuishaven van de Cadzand 1, welke eigendom was van de vissers Duininck en de Maittie, welke de visserij uitoefen den van SO mei 1927 tot 15 november 1935. Eveneens van het vissersvaartuig van de vissers Ko en Piet Volders uif Retran- chement. De door deze vissers aangevoerde garnalen en vis werd hoofdzakelijk naar België, o a Heist, Zeebrugge en Gent gebracht om daar verkocht te worden. De afrit naar het haventje was nogal steil. Dit gaf wel eens moeilijkheden, want de bieten o a werden met paard en kar aangevoerd en daar deze wagens geen rem bezaten eiste het waarlijk veel vakmanschap om zonder brokken langs de laadkade te komen. De gebouwen op de foto afgebeeld zijn respectievelijk van rechts naar links: De woning van Ko Misilje, graanhande laar, nog aanwezig. Onmiddellijk links van deze woning ziet u nog een zeer klein gedeelte van de woning van Willem van de Heuvel, de beurtschipper. Deze had 16 kinderen te onderhouden. Hij onderhield de beurtvaart van 1903 tot het voorjaar van 1914- Daarna ging hij de visvangst beoefenen in Breskens met het vissersvaartuig Br. 16. Vervolgens het weegbrughuisje. Want de aan- en af te voe ren produkten moesten toch gewogen worden. Het grote gebouw midden op de foto ts het directiehuis van het wa terschap De Wielingen, wat nu gebruikt wordt als zomer woning' voor het personeel van het Waterschap Het Vrije van Sluis. Links daarvan het polderhuis van de Watering Cadzand. Het huiske boven aan de oprit bevatte de peil schaal om de waterstand in het haventje op te meten. Na de tweede wereldoorlog werd het o.m. nog gebruikt als wacht post van de douane. De zwarte schuur daarnaast xvas een opbergloods van het waterschap. Hierin lagen o a twee reserve vloeddeuren. In het. haventje mondt ill het afwate ringskanaal uif. Vroeger was dit afgesloten door vloeddeu ren welke bij eb automatisch opengingen en zich bi] vloed, door de druk van het water, weer sloten. Het meest linkse ge bouwtje was de loods waar de reddingsboot in was opge borgen. Eerst was er een sloep ,op de riemen' aanwezig met schipper Kees van de Heuvel. Daarna kwam de motorvlet Zeeuwsch-Vlaanderen welke in de tweede wereldoorlog regel matig uitvoer wanneer o a afgeschoten vliegtuigen in zee wa ren gestort. Door de aangebrachte staketsels van palen met daaraan bevestigde mijnen was het levensgevaarlijk voor schipper Van de Heuvel met schoonzoon Beun, om uit te va ren. Er moesten dan tevens twee gewapende Duitsers mee om er voor te zorgen dat. hel schip weer in de haven terug kwam. Door handelingen van de Duitsers ging deze boot in de tweede wereldoorlog verloren. Haventje met beurtschip van Willem van de Heuvel. Let op de nog gave meerpalen. Haventje bij vloed, met botter Cadzand 3. Foto: J. Torbijn. TERNEUZEN Jan Doorns, al sinds jaren het forse steunpunt van het eerste Terneuzeneldtal, en zijn teamleden gaan 11 mei naar het Brabantse Etten-Leur om er in de bloemetjes gezet te worden voor het feit dat ze dit seizoen respectievelijk 18 en 48 doelpunten hebben ge scoord. Deze score werd nauwkeurig bijgehouden door Jnternos contact,' het cluborgaan van de gelijknamige voetbalclub, dat ook zal zorgen voor de erepalmen en -bekers. Terneuzen werd eerste op de ranglijst, Dooms kreeg een gedeelde tweede plaats. Jan is er niet merkbaar van onder de indruk. Hij maakt zich veel meer zorgen over het wijzertje van de weegschaal: dat is het laatste sei zoen behoorlijk tegen de 90 gaan aanleunen. Jk ga nu maar een sport- fiets aanschaffen om de overtollige kilo's kwijt te raken. Ik ben de com petitie begonnen met een gewicht van 84 kg. Dus als je het zo be kijkt: een goed seizoen.' In de spel- sector vaflen de resultaten overigens MENSEN IN DE SPORT ook met tegen, meent hij, al ont brak het het. elftal af en toe wel eens aan het nodige vuur. ,Ik wilde dat we de strijdlust van Axel bezaten. Het gekke is dat we juist in wed strijden tegen deze ploeg uitblinken door enthousiasme. Wat mijn doel- puntenaantal aangaat: dat is inder daad een absoluut record. Vorig jaai scoorde ik er 10 en ik heb er ook wel eens 13 op mijn naam gebracht Overigens zeg ik er nadrukkelijk bi] dat dit een teamzaak is, je kunt dat nu eenmaal niet alleen presteren Jan Dooms kan overigens gevoege lijk gelden als een routinier: van zijn 16e af speelt hij in het eerste van Terneuzen. Aanbiedingen van andere clubs f Praat hem er niet van, hij gaat toch niet weg: Jk heb het. hier naar mijn zin, waarom zou ikT' Wel zijn er ten aanzien van de vereniging enkele wensen. ,Van de Week is er iemad van de elftalcom missie via een achterdeurtje geloosd, daar ben ik het niet helemaal mee eens. Vooral omdat het een man is die zich helemaal voor het voetbal heeft gegeven. In het bestuur is er sinds mijn intrede in de vereniging heel wat veranderd. De nieuwe voor zitter, Van der Linde pakt de zaken voortvarend aan, daar zal het alle maal niet aan liggen. Maar ja, zo iets vraagt tijd.' Dooms gaat een keer per week trainen. Binnenkort maakt hi] met de club een reisje naar Duitsland, de Engelse trip van vorig jaar ligt nog vers in zijn ge heugen. Je doet enorm veel relaties op met deze sport. In Brabant bij voorbeeld ken ik nu heel wat men sen.' En een van die kennissen, ver klapt hij op het nippertje: doelman Verpoorte van Axel. JJaar heb ik veel bewondering voor.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 33