Een pad bezaaid met stencils, waarlangs geen stuiver te verdienen valt J mr Bijverdienste advertenties: prutsers zoeken argelozen t» mipoc het toppunt van waterdichtheid 17 .Garantie voor succes' blijkt geldklopperij VELE ,P0EPJES' IN FRIESLAND WILLEN EEN NIEUWE NAAM ÜMIli i it 'ifÉlliiaMMMBMB—— VRIJDAG 3 MEI 1968 ROVINCIAIE ZEEUWSE COURANT mgm ty//IRiÉI rrk -n a nd Ir' bi" er. l' *125 PC week. Inlicht.: (Van onze correaponden) DEN HAAG Over een tijdsverloop van ongeveer één jaar heb ben wij de kansen op extra inkomsten nagegaan, die door bijver dienstenbureaus in advertenties aan het Nederlandse publiek wor den voorgespiegeld. Wij schreven in die tijd ruim twintig bureaus aan en kochten hun adressengidsen. Wij schreven ook vele adres sen uit die gidsen aan. De uitkomst: er is via die bureaus geen lo nen de bijverdienste te krijgen. Wie op hun advertenties schrijft, begint zijn geld weg te gooien en hij kan daar nog een hele tijd mee doorgaan, verlokt door steeds nieuwe beloften. Hij krijgt voor zijn geld en moeite slechts een groeiende verzameling lachwek kende stenciltjes van zich achter postbusnummers verschuilende prutsers, die argelozen zoeken om hun onbeholpen gedoe te beta len. Het eerste stenelltje kost nog niet veel. Een brief, een postzegel en vaak nog een postzegel voor ant woord. Dat eerste steneiltje zegt zo- Iets van: .gefeliciteerd dat u juist aan ons hebt geschreven. Wij staan in contact met zakenlieden, die werk zorgen dat u rustig in uw Je tijd en vooral ook thu^ kum do. Afhankelijk van uw activiteit levert dit u een b jverdienste van 25 a 100 per week op. Dat kan van pas komen in deze tijd. Voor ons werk en onze kosten vragen wij sleehts een kleine vergoeding 2,50 (variërend tot 5,25 - red.) on u ontvangt onze bijvordienstegids'. Soms wordt er nog een .garantie voor succes' gegeven. Dat gaat zo: in het eerste stencil: .Wij garande ren, dat alle aanbiedingen, die in onze gids zijn opgenomen, voldoen. Wanneer een koper of koopster van onze gids bewijst, dat de aanbieding- en niet voldoen, zullen wij hem of haar het betaalde bedrag onmiddel lijk terugbetalen. U zult begrijpen, dat wij u werkelijk goede aanbie dingen verstrekken, anders zouden Wij onze garantieregeling niet kun nen handhaven. Dit moet voor u dan ook aanleiding zijn onze gids onmid dellijk aan te schaffen.' En (na be taling van in dit geval 3.80) in de adressengids: onze garantierege ling .zoals u uit de circulaire bekend is. houdt de garantieregeling in, dat wij garanderen, dat in onze gids uit sluitend we~ke!ijk bestaande aan biedingen zijn opgenomen, waar mee het mogelijk is een bijverdien - ste op te bouaen. De aanbiedingen werden doo- d verse bedrijven zelf aan ons opgageven. Wij kunnen daai- om voor de mhoud geen verantwoor delijkheid aanvaarden, maar, door het feit "dat ze door de diverse be drijven zelf worden opgegeven, kun nen wij er zeker van zijn, dat het werkelijk bestaande aanbiedingen zijn! Wij kunnen u natuurlijn met garanderen, dat u van de bedrijven, waarnaar u schrijft, beslist antwoord krijgt. Wanneer u onverhoopt geen antwoord krijgt op een brief, die u naar een bepaald bedrijf schrijft, betekent dit meestal, dat het be drijf geen behoefte heeft op dat mo ment aan medewerkers op bijver- dienstebasis'. .Aanbiedmqen' De uitvoering van de, meestal In on beholpen Nederlands gestelde, adres sengidsen is uiteenlopend. Het ene stencild blaadje voor u 2,50 a 5,5 Het. andere heeft een paar velletjes papier vastgeniet in een kaftje. De vage inhoud aan .tips' en adressen var. .zakenrelaties' is echter overal vrijwel gelijk. De bureaus schrijven ze dan ook van elkaar over. Enkele voorbeelden van wat iemand met dit materiaal kas beginnen, volgens deze ondervinding. Voorbeeld A Advertentie zei: thuiswerk aangebo den. Licht handwerk, schrijfwerk, breiwerk, enz. Gids kostte 2,50. Wij stuurden brieven op aanbiedin gen van ,een extra weekloon door te gaan breien',, 100 en meer per \.ojk door de verkoop van vlot ver koopbare artikelen',, .eenvoudig te plaatsen contracten van 15 met 7,50 provisie', en een extra inko men van ten minste 100 per maand door één zaterdagochtend per week met monsters van een bepaald ar tikel op pad te gaan'- Resultaat: op één brief geen antwoord; twee andere brieven onbestelbaar terug ontvangen: en een aanbieding om gasaanstekers langs de deuren te gaan verkopen, waarop wij 1,40 per stuk zouden verdienen, mits wij eerst 3,50 gireerden. Voorbeeld B Advertentie zei: bijverdienste (thuis werk). 40 tot 80 per week. Gids kostte 3,90. Er stonden maar wei nig adressen in. Wij kozen bijverdien sten ten minste 125 per maand door met monsters op pad te gaan.' Resul taat: een brief of wij minimaal 4,20 plus portokosten wilden betalen voor een monster goedkope balpennen meit opdruk om er winkels en kanto ren mee langs te gaan. Per duizend verkochte balpennen zouden wij 15,40 verdienen. Voorbeeld C Advertentie zei: prima bijverdiens ten aangeboden. Gids kostte 3,90. Wij kozen .klein artikel voor bijver diensten van 10 - 100 of meer per week',..agentschap voor geboor- voor naamplaatjes',. .agentschap voor naamplaatjes'., plus nog een niet nader omschreven thuiswerk voor 60 - 100 per week'. Re sultaat: één brief onbestelbaar re tour; een aanbieding voor inschrij ving in een gids voor bijverdienste- zoekenden a 1,50, een aanbieding voor een gids van weer een ander bureau a 2,50; en een offerte voor waaraan wij, na op- schijn gehaald en binnen de onmid- dellijke gezichtskring van de bezoek- (st)er(s) gedeponeerd. Door zijn uiterst fraaie voorkomen trekt deze direct de aandacht en in negen van de tien gevallen gaat men er onmid-, dellijk in bladeren. Met dit gebaar i is de kooplust al gewekt bij uw toe komstige klant. IJ hoeft nu nog maarj een gering stootje ln de goede! richting te geven—' Deze laatste tips verzamelden wij uit een paar gidsen die u bij elkaar 15,90 gekost zouden hebben. Uj weet nu alles. Mocht u geboeid ra-1 ken door een bljverdienste-adverten- tie die nlert van een echt bedrijf is, maar van een schimmig bureautje, kijk dan 30 dagen lang in de spie-1 gel elke ochtend en vraag u zelf met krachtige armbewegingen af of u niet liever wijzer zou zijn. Geen kans Wij ontvingen van vele adressen d'" wij uit de gidsen aanschreven, not t antwoord. Menige 1 -...-ui o:. bestelbaar terug. Het enige werk waaraan de bureaus ons konden hel pen, was het langs de deuren uit venten van balpennen, theebeurzea, plantemest, tegels, kunstleren shag- zakken, plastic broeibakjes, stukje- hout-waaruit-gegarandeerd-tropische- planfcen-gToeien, plastic schorten en badtassen (na aankoop van een mon stercollectie voor 60). Serieuze of fertes voor thuiswerk waren er niet. Serieuze verkooptips evenmin. Wie verdienen er nu eigenlijk aan dit erbarmelijke gedoe Enkele eigenaren van bijverdienste-bureaus halen er flinke winsten uit. Zij heb ben anderen ertoe overgebracht ook een bureau te beginnen en leveren hun de waardeloze adressengidsen en verzorgen hun stencilwerk. Verder verdienen zij nog als tussenpersoon aan de 'magere verkoopordertjes. maar in elk geval aan de afname van monstercollecties, an hun bijver- dienste-slachtoffers. En dan moeten zij de wind en wat beginkapitaal mee Neem een briefje van tien gulden. Loop ermee naar een niet te ondiep water. Bind er een steen aan en gooi het ver uit de wallekant. Waeht tot het helemaal is verdwenen en wees verheugd: u bent uw geld op een heel wat makkelyker manier kwijt geraakt dan wan neer u op een bi jverdienste-ad vertentie had geschreven. U hebt niet vergeefs brieven hoe ven te versturen, postzegels in sluiten, girostortingen doen. hebben gehad. Want vele scholieren, kantoorbedienden, en kleine verte genwoordigers die met moeizaam adressen "schrijven en circulaires vouwen, thuis aan de huiskamerta fel een bureau van de grond probe ren te krijgen, zuchten onder de last van postzegel-, stencil- en adverten- liekosten. Geldgeorek brengt hen vaak in het grensgebied tussen za kendoen en oplichting. Dank zij het feit dat de mensen niet zo gauw stap pen ondernemen als zij zien bij de neus genomen voelen, heeft nog maar een enkeling de politie aan zijn deur gekregen. In hét jaar dat ons onderzoek liep. verdwenen onge veer zeven bureautjes van het aan tal waarmee wij waren oegonnen. Er kwamen ervenveel nieuwe voor in de plaata, met kersvers overgeschre ven stenciltjes. Sommige zaken wa ren echter duidelijk overgedaan aar. nieuwe eigenaars, verscholen achter nieuwe postbusnummers. Deze wisse ling van adressen is ook de reden waarom wij in dit artikel geen name van ondeugdelijke bijverdienste-bu reaus noemen. Veroordelen wij er vandaag een twintigtal met name genoemde, dan dienen morgen 20 .nieuwe' zich aan met een onbesmet blazoen. Doch met precies het zelfde gepruts om het geld van arge lozen te vangen. PRODUKTSCHAP VLEES AKKOORD MET NIEUWE HEFFINGSVERORDENING UTRECHT (ANP) Het produktschap voor vee en vlees heeft woensdagmorgen op z^n openbare vergadering in Utrecht de algemene heffingsverordening 1968 aangenomen. Alleen de heer C. Hogen- doorn (veehandel) verklaarde zich er tegen. Het ging bij het besluit vooral om de wijze, waarop de heffingen geïnd zullen worden nu het centraal bureau slacht veeverzekeringen daarmee niet langer wil worden belast. Volgens de verorde ning zullen degenen die de dieren slach ten (de be- en verwerkers) de heffingen moeten betalen. Daarbij gaat men er vanuit, dat zij deze lasten kunnen door berekenen aan andere schakels in de ke ten producent-consument. Niet alleen de inning van de heffingen wordt gewijzigd, maar ook de hoogte van bedragen. Voortaan moet per rund 0,75, per kalf 1,per varken 1.05. per schaap 0,20 en per paard 0.75 worden betaald. Deze bijdragen betref fen niet alleen de dekking van de huis houdelijke uitgaven van het produkt schap, maar een deel ervan is ook be stemd voor het propagandafonds, het fonds ter bevordering van de kwaliteit van de varkensstapel en het fonds be strijding mond- en klauwzeer. VEILIG VERKEER ZONDER VOETGANGERS VERDER UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de samenwerking met de Ne derlandse Vereniging Bescherming Voet gangers opgeeegd. In een brief aan de NVBV constateert het hoofdbestuur van het verbond dat de voorafgaand overleg neeft gericht tót alle gemeentebesturen met het ver zoek medewerking te verlenen bij het organiseren van zogenaamde voetgan- fersexamens op de iagere school. ,Met it soort stunts wordt', aldus het ver bond, .op onverantwoorde wijze en op grond van losse gegevens die ver bsi- ten de werkelijkheid van het onder- (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Er zHn in de Napoleontische tyd in Nederland namen aangenomen, die nu door de nazaten van hen die ze destijds uitkozen, niet altijd evenzeer worden gewaardeerd. In elk ge val zjjn er namen by, die de dragers soms graag veranderd willen zien. Een voorbeeld hiervan is de geslachtsnaam Poepjes. De laatste ja ren zijn er tal van men sen geweest, die die naam nebben laten ver anderen. In 1953 nam een Poepjes de naam Ploegsma aan. in 1954 een de naam Portena, in 1956 Poelman, in 1957 Palmer, in 1957 Ploeg- stra, in 1959 Kuperus, in 1962 Holtrup, in 1962 Poolstra, in 1963 Piilm- liergen, in 1965 Spoor- stra, in 1966 Porlkcns, in 1967 van Midluni. Deze laatste naam be hoort toe aan de con ciërge van het gemeen tehuis in het Friese stad ie Slten en in zijn re kest aan de koningin ge bruikte hij als argument dat hij .in het dagelijks leven en in de omgang veel last ondervindt van zijn lot bespotting aan leiding gevende ge slachtsnaam en ten op zichte van de dragers daarvan onwelvoegelijke toespelingen worden ge maakt'. Hij mag nu de naam van zijn moeder Van Midlum (die anders zou uitsterven) dragen Overigens i3 deze Poep- ies de laatste van zijn broers die zich heeft la ten .vernoemen'. De zaak is, dat deze con ciërge in Lemmer is ge boren, waar destijds nie mand aanstoot aan de naam nam, omdat hij er heel algemeen was. Er woonden toen in Lem mer veel vissers die de naam Poepjes droegen en die inmiddels naar Makkum of Harlingen zijn verhuisd. Er zijn dragers van de naam die het vervelend wil geval, waarbij j eis voor een benoe ming bij het onderwijs Sn het westen des lands was gesteld: ,uw naam veranderen' -- maar er zijn er ook, die zich er helemaal niet druk over maken. Zo iemand is bij voorbeeld ds E. Chr. Poepjes te WelsrHp, bij Franeker. die ook in Raalte heeft gestaan en in Hoofddorp 1 eervicaris was. Daar zei een ouder ling eens: ,Ik moet wel wat aan de naam wen nen'. In zijn studenten tijd werden er natuurlijk grapjes gemaakt door de corpsleden en damesstu- denten wisten by het voorstellen soms niet hoe zij zich moesten hou den. Ds Poepjes stelde ze op hun gemak, al heeft hij tegen al te on frisse .grappenmakers' wel eens gezegd: ,U kunt blijkbaar alleen maar in deze trant den ken'. Deze predikant heeft zes kinderen en als er iemand de pastorie betreedt, van wie hij weet. dat die best een aardigheidje kan verdra gen. zegt hij op zijn schare nakomelingen wijzend: ,hier hebben we nou zes kleine Poepjes'. Schaatsers nog twee kinderen uit hel Ijs. waarvoor hij een medaille van het Carne- ge Heldenfonds ontving, e gebroeders hadden hun .schaatserbloed' te danken aan hun vader. Hans P. Poepjes, ln 1841 de gemeente Oldemarkt geboren. De voorzaten van de huidige familie(s) Poep jes zijn uit die gemeen- se tiid (1812) in Poepjen werd veranderd, maar enkele tientallen jaren later toch weer in Poep- ren toen naar het zui den van Friesland ge trokken. waar ze als turfmaker, visser, schip per en rietsnijder hun brood verdienden. Naamkundig beschouwd is er met de naam Poep- Poepjei Frieslan is in en buiten Friesland nog al bekend geworden, al was het alleen maar door de hardrijders uit Delfstrahuizen, die tal van lauweren op het ijs hebben geoogst. Ver maard werden Arend. Hans en Jacob, van wie Jacob in zijn leven meer dan 100 prijzen behaalde. Toen hij 28 jaar was, won hij tienmaal achter eikaar een eerste prijs. Zij waren tegen het weer geweldig genard, rook ten niet. gebruikten geen alcohol en trainden ln de redde Jacob ln Echten jes nleta aan de hand. Het is gewoon een voor naam ln de tweede naamval, die tot familie naam werd verheven, zoals ook bij Pieters, Dirks. Geerts. Papjes. Wlltjes cn dergelijke het geval is. De het vroegst in de stukken voorko mende Poepjes was heune* Poepjes. die in 1771T in Kalenberg over leed. De naam betekent gewoon: Theunes. zoon van Pocpje. En Poepje is een verkleinvorm van de verdwenen mansnaam Poeppe. met de Poppe of ï»opke. Destijds bestonden ook de Friese familienamen Poepma en Poepkema. Met ande re woorden: de familie naam Poepjes blijkt he lemaal niet ongewoon. Maar dat weten de meeste dragers ervan niet en door misverstand en om moeilijkheden (vooral voor de kinde ren) te vermijden, vra gen nu velen naamsver andering aan. En die krijgen ze prompt! wijs tiggen, een terrein betreden waarop net verbond sedert zijn oprich ting in 1932 deskundigheid en erva ring bezit'. In ziin brief merkte het hoofdbestuur van net Verbond voor Veilig Verkeer tenslotte op, dat nu voor de zoveelste keer door ongecoördineerd handelen van de NVBV verwarring ls ontstaan en dat er geen hoop meer is op vruchtbare samenwerking. Ten aanzien van de voetgangersactie die op 1 juli aanstaande in samen werking met andere verkeersorganisa ties, waaronder de NVBV, van start eou gaan, heeft het verbond de uitdruk kelijke garantie gegeven dat het zijn aandeel in de actie (onder meer het aandeel in de actie (onder meer het ontwerpen van propagandamateriaal en het vervaardigen van televisiefilmpjes i onverminderd zal uitvoeren. (ADVERTESTIE) Jips' Behalve adressen waar niemand iets aan heeft, verstrekken de bu reaus ook aanwijzingen, die bedoeld zijn om de eenvoudige burger wakker te schudden uit zijn gezapigheid en hem de ogen te openen voor de waar lijk grote mogelijkheden van het za kendoen. Om enthousiast te worden: ,ga iedere morgen voor uw spiegel slaan en herhaal driemaal met krach tige armbewegingen, een opgewekt gezicht en al het enthousiame dat u in uw stem kunt leggen.: Ik ben voor het succes geboren. Pas deze regel gedurende dertig dagen toe, dan zult u er onverwachts resulta ten mee behalen. Hij zal een omwen teling in uw leven tot stand brengen.' Om te beginnen met een moeilijk soort dienstverlening, aan mensen die een bruiloft vieren en die waar achtig niet wisten dat daarvoor za len te hsur zijn: ,U moet er voor zorgen dat u heel goed schrijfpapier heeft, dat geeft altijd een voorname indruk.' Om de onwaarschijnlijke bijverdiensten te incasseren: ,Wij willen u er graag op attent maken, dat u nu gemakkelijk een giroreke ning kunt krijgen. Inlichtingen te verkrijgen aan het postkantoor. Om thuis de visite te verrassen door de activiteit van agente van een post orderbedrijf uit te oef enen :....U gaat nu die catalogus wegleggen in de lectuurbak, op de leestafel o i d... U krijgt dus die visite en grijpt nu uw kans. Op een nagenoeg onmerkbere manier wordt de cata-logus te voor- Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. En van Terlenka, dus toch aangenaam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? •Mipoc heen speciale finish die stoffen absoluut watertfeh; maa'ct. Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Axel :a Wil emscn a Dey - Breskens fa. Jacobs-Dixhoorn - Goes ra. Janse van Noordwijk. fa. H. Joose Zn.. N 7 Berco - Hulst Van de Walle N.V.. fa. Malcontent - Middelburg r o"r,,Tari- f3.,H JJ°<?!e Zn- v|issingen fa. Ffflu» - Zierikzee fa. Kohschult EREN REGENJASSEN - Goes -■? - Middelburg fa Hooft men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17