Ruim 2500 Nederlanders kregen een koninklijke onderscheiding JAMIN van/iere Vermiste meisjes zijn verdronken [klankbord Kleinzoon stal show Israëlische actie verknoeit Jordaans vredesoffensief frtóftdchiPs MET REKENMACHINE DOOR LINTJESREGEN Lichte stijging ten opzichte van 1967 Oorzaak van ongeluk blijft een raadsel ZES SPORTLIEDEN BENOEMD TOT RIDDER ORANJE-NASSAU TWEE MAAL BRAND OP DE KARELD00RMAN Jongen verdween met 36 mille van ziin baas Zien passeren in Soestdijk Hoessein was bereid Israël te erkennen Rath Doodeheefver WOENSDAG 1 ME! 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ADVERT ENT lh (Van onze correspondent) LEIDEN De lintjesregen ter gelegenheid van koninginnedag is dit jaar uit meer druppels samen gesteld dan vorig jaar. De maan dag verschenen buitengewone staatscourant vermeldt de namen van 2522 gelukkigen aan wie een onderscheiding werd toegekend tegen 2497 vorig jaar. Veel scheelt het dus niet, maar de stijging is beslist niet in overeenstemming met het nu al jaren lang beleden streven om deze stroom van on derscheidingen wat in te dammen. De onderscheidingen variëren van het commandeurschap in de orde van Oranje-Nassau (2 maal tegen vorig jaar slechts 1 maal en in 1966 maal) tot de bronzen eremedaille deze orde die 540 maal verleend werd tegen 548 in 1967. Ridder in de orde van de Nederlandse leeuw werden 74 personen (vorig jaar 66), officier In de orde van Ora.ijc Nassau 264 (vo rig jaar 275), ridder in deze orde 408 (vorig jaar 409). De gouden ereme daille werd verleend aan 439 (vorig jaar 452) en de zilveren aan 795 vorig jaar 751 personen). Nederlandse Leeuw Tot ridder in de orde van de Nederland se Leeuw werden benoemd: dr G. de Ru, praeses van de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk, predikant te Rotterdam: A. Schuster, opperrabbijn van de Nederlands-Israëlitische hoofd synagoge te Amsterdam; de eerste- kamerleden M. de Niet te Wageningen, prof. dr T. L. M. Thurlings te Wage ningen en mr J. de Wilde te Amsterdam, alsmede de tweede-kamerleden dr L. A. H. Albering te Rijsbergen, W. P. G. Ass- mann to Roosendaal, mr dr C. Berkhou wer te Heiloo, mr F. H. J. M. Daarna te Den Haag, C. F. Kleisterlee te Rotter dam, dr J. H. Lamberts, Rotterdam, drs D. F. van der Mei te De Meern, dr J. W. Schuijt te Den Haag, ir H. Vrede- ling te Huis ter Heide (gem. Zeist), prof. mr J. T. M. de Vreeze te Utrecht, en W. Wierda te Den Haag: voorts mr J. J. Hangelbroek, oud-secretaris van de schoolraad voor de scholen met de bij bel te Den Haag; ds P. N. Kruijswijk. curator van de vrije universiteit te Amsterdam, wonende te Haarlem, vlce- admiraal jhr W. C. M. de Jonge van Ellemeet te Den Helder: luitenant-gene raal B. H. Slager van de dienstgroep van de officieren van de koninklijke luchtmacht, te Den Haag; ir S. Herwefl- er te Bilthoven, directeur van de cultuur technische dienst. Officier O.N. Nederlands hervormd predikant te Am sterdam, ir J. P. J. Margry, directeur van de provinciale planologische dienst van Noord-Brabant te Den Bosch; dr J. H. Landwehr, oud-voorzitter van de vereniging voor middelbaar onderwijs, handelsonderwijs en voorbereidend ho ger onderwijs op gereformeerde grond slag te Rotterdam fbij bevordering); K. H. van Faassen, inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Amstel veen; P. G. van der Weele te Gouda, voorzitter van de koninklijke Nederland se middenstandsbond; drs F. W. Dirker, directeur bij het ministerie van economi sche zaken te Den Haag; W. G. de Fey- ter te Emmeloord (gem. Noordoostpol der), voorzitter en bestuurslid van land bouw en andere organisaties; ir A. Fran ke te Arnhem, directeur van de konink lijke Nederlandse heidemaatschappij mevrouw G. D. van Swol-Brouwenstijn, opera- en concertzangeres te Hilversum (bij bevordering); drs A. A. V. Tum- mers, directeur van de NV uitgevers maatschappij ,De Gelderlander' te Nij- (ADVERTENTIE) morgen voordeel fruitpotpourri 250 gram van 95 voor "79 U niet duur tve/ heerlijk Dessins en kleuren '68 geven kostuums '68 'n nieuw aksent. Zo'n up-to- date kostuum is niet duur der, kost ook f ZOO,- plus de service: na 1/2 jaar gratis nakijken en weer oppersen. L. DELFT 86-68 JÊÊKW MIDDELBURG FRANSMAN MET OVERGEPLANT HART OVERLEDEN Slot oan fjagina 1 door zijn verantwoorde! ij khcldsbcaef van chirurg werden ingegeven: .Wij betreu- ren diep een patiënt te hebb- ii verloren, i inur wij hebben geen spijt van onze mislukte poging z.jn leven tc willen redden'. Voor een dokter telt het succes met en blijft alleen de diepe teleur stelling'. ZO zei hij. .Kn het is de nu- I bleaae van ons vak 'Me teleurstellingen, hoe smart el lik ook, te moeten '/verwin nen'. Prof Merend Ier gaf openlijk toe dat de kansen de patiënt te redden te- nimaal moesten worden be- voren als minimaal moeste sohouwd. Of door zjjn team en nieuwe harttrans- plantatie zal worden ondernomen? Het antwoord luidde volmondig ja. .Alleen hopen we wel dat de volgende maal onze patient Jonger zal zijn en voor de opera tie over ren sterkere fysieke wr. r-.tand I kan beschikken*. Tweestrijd SECTIE WIJST UIT: megen; drs L. F. Tijmstra, directeur van Radio Nederland Wereldomroep te Hil versum. Ridder O.N. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau werden benoemd: Ch. K. Appel, kunstschilder te Parijs, F. F. A. Klein, kunstschilder te Parijs: G. Jens te Amsterdam, voorzitter van de Nederlands Christelijke Grafische Be- dr|jfsbond; A. IJska te Doorn, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Agrari sche Bedrijfsbond; mej. E. M. E. Anthing Vogel 'Ellen Vogel) .toneelspeelster te Amsterdam; G. J. A. Bomans, letter kundige te Bloemendaal (N.-H.); me vrouw A. E. de Bruyn i Elisabeth Ander sen), toneelspeelster te Haarlem; Hen- riëtte Davids te Amsterdam; mej. Stien Kaiser te Delft; mej. Ada Kok te Zaan dam; Eddy Pieters Graafland te Baren- drecht; Ard Schenk te Anna Paulowna; Cees Verkerk te Puttershoek; mevrouw E. G. Verkerk-Terpstra (Erica Terp stra) te Zoetermeer; H. Wesselo, laat stelijk voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijdorsbond te Am sterdam, wonende te Bussum. Stien Kaiser, Ada Kok, Erica Terpstra, Ard Schenk, Kees Verkerk en Eddy P.G. TWEEMAAL NAAR DE HAAIEN. De 28-jarige in Nederland geboren Hen ri Bource uit de voorstad Kew verloor voor de tweede maal zijn linkerbeen aan een van de meest gevreesde aller haaien: de .White Pointer' In 1964 verloor hij zijn linkerbeen toen hij tijdens duiken nabij Port Fairy door een .Whte Pioin- werd aangevallen. En nu brak zijn tijdens een gevecht met een bijna 700 kilogram zware .White Pointer' nabij Phillip eiland. De haai ontkwam dit maal echter niet. De vangst van het ondier betekende het einde van een jacht van zes maanden op—een .White Pointer in verband met eten documen taire over haaien en hun gewoonten. DOODSCHRIK Het deksel van de noodkist ging open. een hand kwam te voorschijn, gevolgd door een arm raï.was senoeg voor de vier mannen die achter op een rijdende vrachtauto in Djakarta zaten om met een sprong van ae wagen te springen. Zwaar gewond moesten zij naar het ziekenhuis Dracht worden. De vriendelijke vrachtautochauffeur had oe vier mannen, boeren uit de omgeving van Djakarta, achter oo zijn wagen on- oer het zeil laten kruipen vanwege de stromende regen. Hij had de boeren ech ter met verteld dat hij al e lifter in zijn wagen had. Die was in d. e dood- Ielu-open en was in -'rap geva.i- hÜ' i0en 3 wakker werd, nad hij het deksel opgelicht met het fatale gevolj Ook ridderorde voor oud-voorzitter KNSB De in de laatste jaren zo succesvolle Nederlandse schaalserrijder Cees Verkerk en Ard Schenk en schaat- senrijdster Stien Kaiser zijn ter ge legenheid van de verjaardag van ko ningin Juliana benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zij wa ren niet de enige Nederlandse sport lieden die werden onderscheiden; de ze eer viel ook zwemster Ada Kok, voetballer Eddy Pieters Graafland en (oud) zwemster Erica Terpstra, thans mevrouw E. G. Verkerk-Terp stra te beurt. Zij ontvingen even eens een ridderorde. Stien Kaiser uit Delft is tweemaal wereldkampioen schaatsen geworden bij de dames. Zij doorbrak vorig jaar de hegemonie van de Russinnen, die jarenlang een wereldkampioene op net ijs hadden gebracht. In Grenoble, waar dit jaar de winterspelen wer den gehouden, stelde Stien wat te leur., zij veroverde geen enkele gou den plak, wel twee b-onzsn. Ard Schenk uit Anua-Paulowna en Cees Verkerk uit Puttershoek zijn reeds drie jaar de grote vedetten op het ijs. Cees Verkerk werd twee maal wereldkampioen, éénmaal Eu ropees titelhouder en Ard Schenk veroverde eenmaal de Europese schaatstitel. Het afgelopen seizoen stonden de beide Nederlanders, die in het verleden verschillende wereld records hebben gebroken, in de scha duw van hun grote rivaal de Noor Fred Anton Mai er. die zowel Euro pees als wereldkampioen werd. Zwemster Ada Kok uit Zaandam ls haast onverslaanbaar op de 100 en 200 meter vlinderslag dames, af standen, waarvan zij het wereldre cord in haar bezit heeft. Mevrouw E. G. Verkerk-Terpstra Erica Terpstra te Zoetermeer be leefde haar zwemhoogtepunt in To kio tijdens de Olympische Spelen van 1964. Thans is zij vooral bekend van de AVRO-quiz ,Wie van de drie.' De zesde sportman, die dit jaar werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is Feijenoords doel man Eddy Pietej-s Graafland te Ba- rendrecht, een voortreffelijk sport man, die zo langzamerhand over het hoogtepunt van zijn carrière heen is. Jarenlang was hij de vaste doelver- dediger van het Nederlands elftal. Eveneens werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de oud voorzitter van de Koninklijke Neder landse Schaatsbond, de heer H. Wes selo uit Bussum. Lintje' onder de zeespiegel (Van onze correspondent) DEN HELDER Uniek in de geschiedenis van de Koninklijke Marine was de plaats van uitrei king van een koninklijke onder scheiding aan schipper P. Molen dijk uit Schagen. Dc eremedaille, verbonden aan de orde van Oran je-Nassau in zilver met de zwaar den, werd de heer Molendijk op gespeld aan boord van de onder zeeër .Dolfijn', vele meters diep in de Atlantische Oceaan. De schip per ontving de versierselen van de commandant van de .Dolfijn', lui tenant ter zee der eerste klasse E. J. H. S. .van Zwaay. DEN HELDERBrand aan boord van de KARAL DOORMAN. Een kijkje in de machinekamer, luel- k-e vol blnssingsachuim voor grond) zit. Bipo en Maimnaloe feliciteren H. M. de Koningin. foortse NV, richtten ieders aandacht nog eens naar boven, terwijl leden van het Baarnse oranjecomité en marechausseepersoneel de mensen menigte tot spoed maande bij het passeren van de vorstelijke familie. .Gefeliciteerd oma' en ,Lang leve de barones van IJsselstein' stond er op twee van de vele spandoeken te le zen die in de stoet werden meege voerd. Onder de talrijke groepen was ook de gymnastiekvereniging .Olympia' uit Tholen. Nadat een aantal hoofdbestuursleden van het jubilerende Nederlandsche Roode Kruis aan de koningin en de overige leden van het koningshuis was voorgesteld, begon de tocht te voet langs de verschillende rode kruistenten. waar tal van activitei ten in plaats hadden. De jarige vorstin was zeer belangstellend. ROTTERDAM (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Het onderzoek dat dinsdag naar twee hranden in de machinekamers van Hr Ms Karei Doorman is ingesteld, geeft geen en kele aanwijzing, dat er kwaadwillig heid in het spel is. Dat beide branden kort na elkaar ontstonden, dient be schouwd te worden als een toevallige co-incidentie, aldus mededelingen van de inarinevoorliehtingsdienst. Bij het onderzoek naar de schade is ge bleken dat onder meer de ket'elregel- apparatuur van stookketels en de hulp- werktuigen een algeheel onderhoud be hoeven. De primaire bekabeling is In tact gebleven; de secundaire bekabeling heeft schade opgelopen. Het een eii ander verdient nog een uitvoerige ex pertise. vandaar dat noch het schade bedrag. noch de duur van onderhoud en reparaties thans al te schatten zijn. Wel staat vast dat de Karei Doorman niet zal kunnen deelnemen aan de eerste fase van de zomerreis van smal deel vijf, die in de maand mei zal val len. De kruiser De Ruyter is thans als vlaggeschip van smaldeel vijf aange wezen. De eerste brand brak maandagavond uit en ontstond bij het opstoken van één van de ketels in de voormachineka mer, waarschijnlijk tengevolge van het terugslaan van de vlam van één der branders, waardoor onder de vloerpla ten brand ontstond. Om kwart over twee 's nachts brak opnieuw brand uit, nu in de achterma chinekamer. Beide branden werden met schuimkanonnen geblust. Vee! hulp De politie is vol lof over de mede werking die zij heeft ontvangen bij haar naspeuringen naar de vermiste kinderen. Zowel burgers, militairen. BB en brandweer hebben zich vol ledig ingezet om te trachten de meis jes te vinden. Alle honderden tips die zijn binnengekomen, ook van hel derzienden zij nauwkeurig nage gaan. Onder indruk Het lichaam van het tweede meisje ls gevonden door kapitein Daar. van Aape ren (33). Van zijn zestiende jaar af is hij al bij de NV Stoomsleepdienst Maas. Hij was diep onder de indruk. .Ik was om een uur of kwart over vijf gaan varen. Ik had al drie karweitjes achter de rug, toen ik om twaalf voor acht op de rivier zo ter hoogte van de tweede Katendrechtse haven iets zag drijven. Nu zie je wel meer drijven, maar ik besloot toch om te draaien met mijn sleepboot Stern. Er om neen en nog eens en plotseling zag ik ineens een kinderlijkje. Eerlijk gezegd had ik niet direct aan de twee vermiste kinderen gedacht. Ik wist niet dat er zondag een aan de Maasboulevard was gevonden. Maar het drong ai gauw tot me door, dat het best een van die kinderen kon iiijn, Via de mobilofoon lieb ik contact gezocht met mijn kantoor, de stoom sleepdienst Maas aan de Willemskade. Daar hebben ze de rivierpolitie ge waarschuwd, in die tijd hebben we het (Van onze correspondent.) HEERLEN Met 36.000 gulden va zyn werkgever op zak, is sinds vrijdag middag de 18-jarige kantoorbediende Pieter L. uit Heerlen spoorloos verdwe nen. De jongen was pas een week in dienst bij het garagebedrijf Canton Reiss. Samen met hem is zijn 17-jarige kameraad C. sinds vrijdag verdwenen, zodat vermoed wordt dat de jongens samen aan de zwier zijn gegaan. Vrijdagmiddag moest Pieter L. een tas met 36.000 gulden naar de Amrobank brengen. Hij is nooit bij de Amrobank aangekomen. .We konden eerst niet geloven dat de jongen er met het geld vandoor was', vertelde een woordvoerder van Canton Reiss. .We dachten dat hij nog wel zou komen opdagen, en hebben daarom nog even gewacht met het doen van aangifte. Eerst zijn we bij zijn ouders geweest, maar die konden ons ook niets vertellen waaraan we houvast konden hebben. Daarna hebben we nog ge wacht, tot we tenslotte toch aangifte moesten doen'. .lijkje met de dreg. die we altijd aan hoord hebben, opgehaald en de plaats voor de scheepvaart gemarkeerd. De rivierpolitie was er gauw bij. Ze na- I men het lijkje over om het naar het bu reau aan ile Sint-Jobsweg te brengen. I Nee, ik heb nog niet eerder zoiets rnee- gemaakt. Er is wel eens een boot vlak achter me gekapseisd. Natuurlijk gaat m, Mn «rook- er, a,s je w»'n verdronken kind ophaalt, een week hee, wat om, van wurgende onzekerheid zijn de twee vermiste Rotterdamse meis-j jes dood gevonden. Zondag trof een 73-jarige man uit Kralingen het lijkje van de 7-jarige Maria Louise van Heusen uit cie Scheeps-. timmermanslaan aan de Maasbou levard aan. Maandagmorgen zag de kapitein van een sleepboot het stoffelijk overschot van de even eens 7-jarige Anna Maria van| Hulst uit de Van Vollenhoven- straat in de rivier ter hoogte van de tweede Katendrechtsehaven drijven. Beide kinderen waren ge kleed zoals zij vorige week zon dagmiddag omstreeks half drie van huis zijn gegaan. De sectie maandag heeft uitgewezen, dat er geen enkel spoor van geweld is. Misdaad wordt dan ook uitgesloten ge acht. Een week van wurgende spanning is voorbij: de oudera hebben nu de droeve zekerheid wat er met hun kin deren i3 gebeurd. Dood door verdrinking. Het raadsel blijft echter waar de meis jes in het water zijn gevallen. Waar schijnlijk zal dat wel nooit worden op gelost. 206.457 oranjebovenjuichers, 182 au-kreuners (met te krappe schoe nen) en 3661 chip-chip-hoera- roepers. Zij aten Friendchips. U weet wel: die feestelijke tastoe- tractatie van snack-expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! dium waarin zich de harttranaplantal toch nog ontegenzeggelijk bevindt (ten slotte heeft nog maar één van dc acht patiënten de operatie overleefd), een chirurg aan een dramatische tweestrijd ls onderworpen. De strijd tussen zijn ge weten omdat het leven van een mens door zijn whuld zou kunnen worden ver kort en. aan de andere kant. d" medi sche noodzaak dat een patiënt toch nog over de krachten moet kunnen beschik ken om de gevolgen van de ingreep daar na te overwinnen. Een radioverslaggever vroeg of prof. Obrol. die de operatie had verricht, zijn indrukken en persoonlijke ervaringen ook nog wilde medelen. De chirurg had tot dat moment zwijgend, naast z:Jn chef. voor de televisiecamera's gezeten. Hij deel even zijn mond open. doch de man die tijdens de operatie gedurende negen uren van een bovenmenselijke koelbloedigheid had blijk gegeven, wist nu geen enkel woord meer over zijn be vende lippen te krijgen. Prof. Mercadter sprong onmiddellijk voor zijn collega in de bres. .Prof. Cabrol moe* ik voor u excuseren', zo verklaarde hij. Dinsdagavond verklaarde prof. Ca brol na de lijkschouwing, dat Roldain wan gestorven doordat Iret nieuwe sterke hart zijn longen met bloed heeft gevuld. ,Clov1s Roblnin had een zwakke bloedsomloop en omdat hij zo lang op bed ha/I gelegen had hij tal rijke klonteringen In zijn aderen (trombose)*, aldus de rhlrnrg. .Toen het nieuwe en sterke hart de bloedsomloop normallseerde werden alle klonten voortgestuwd en werden zijn longen met bloed overstroomd'. VRAGEN OVER MAMMOETDOK (Van onze correspondent.) DEN HAAG De heer Th. H. Jockes, lid van de tweede kamer (wd) heeft minister De Block van economische za ken gevraagd of het waar is, dat geen overeenstemming is bereikt over de ge meenschappelijke bouw en exploitatie van één of meer nieuwbouw- en repa- ratiedokken voor schepen van 500.000 ton of meer In de omgeving van Rot terdam tussen de Verolme dok- en scheepsbouw maatschappij enerzijds en de Kon. Maatschappij .De tichelde', de Nederlandse dok- en scheepsbouw maat schappij, de Rotterdamse droogdok maatschappij en Wilton-Fïjpnoord an derzijds? Voorts vraagt de heer Joekes of de di- I rectie van een dezer ondernemingen, voorzover de minister bekend is. op dracht heeft gegeven om nu met de bouw van een dergelijk dok te begin nen. De heer Joekes vraagt verder of de minister alles in het werk wil blijven I stellen om te bevorderen, dat de ge- I noemde ondernemingen tot een geza- menlljke aanpak van dit voor Neder- land zo belangrijk project komen. Tenslotte vraagt de heer Joekes van de minister de verzekering dat een even tuele beslissing tot het verlenen van een garantie of enigerlei anders vorm van steun door de overheid aan een dergelijk project niet zal worden be ïnvloed door het optreden, buiten het overleg tussen genoemde ondernemin gen om. door één of meer van die on dernemingen. ,LOOK' ONTHULT: NEW YORK (RTR) Koning Hoessein van Jordanië heeft na de Israëlische vergeldingsacties op Jordaans grondgebied afgezien van een vredesinitiatief, zo meldt het Amerikaanse weekblad .Look'. Volgens het blad was koning j Hoessein bereid bij de andere Ara bische staatshoofden de erkenning van Israël te bepleiten totdat Is raël zijn aanvallen lanceerde. De schrijver van het artikel, Louis Lo- max, had kort voor de acties een on derhoud met de koning en schreef over de acties: ,Het enige wat Israël bereik te was de positie van koning Hoessein, de enige Arabische leider die actief naar een vreedzame regeling zoekt mo gelijk op fatale wijze te verzwak- Initiatief Koning Hoessein had in het gesprek met Lomax gezegd dat hij de vre- desmissie van VN-vertegenwoordi- i ger Gunnar Jarring, als een misluk king beschouwde. .Ik zal naar een vredesinitiatief streven. Binnen een week zal ik alle Arabische staats hoofden bezoeken om te trachten een vredesformule te vinden op ba sis van een realistische erkenning van de staat Israël', zo zou de ko ning verklaard hebben. Volgens Lomax waren Amerikaanse functionarissen in Amman op de hoogte van Hoesseins voornemen, maar ge- I schokt door de onthulling ervan. I Toen de koning echter hoorde van de Israëlische aanxal, riep hij prompt op tot voortzetting van de strijd en zei te gen Lomax: ,\Vij zijn allen fedayin (guerrilla's)'. (ADVERTENTIE) Alleen maakt behang in Fixacolor kwaliteit Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Rath Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers en fabrikanten van behang

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3