GEEN BLAD VOOR DE MOND Er gaat leiding van de vu uit SAMEN NAAR DE KERK: EEN EXPERIMENT Gods CJV ZEELAND WIL MEER SAMENDOEN KORTGEZEGD zegen Zaterdag 27 april 1968 JAC SINKE (Foto PZC ,AI« op een bepaald moment blijkt dat een CJV-groep geen reden van bestaan heef», dan zou je het evenals .Ruimte' domweg moeten opheffen'. Voor leden van het christelijk jongerenverbond (in Zeeland 140 groepen met 1400 acht- tot zestienjarigen plus 38 groepen met 600 jongeren van 15-16 jaar en ouder plus ongeveer 250 jongeren in open jeugdwerkgroepen) moet het een zonderlinge, bijna ketterse uitlating zijn. Die opmerking komt van de provinciale voorzitter van het CJV, ds H. J. Hemstede (Vlissingen, 33 jaar, vier jaar jeugdleider) Toch krijgt hij als hij dit zegt geen misprijzende opmerking, geen zorgelijke blik van de secretaris voor Zeeland en Brabant van het CJV: de Souburger Jac. Sinke (46)sinds twaalf jaar beroepskracht bij het CJV en daarvoor al ijverig bezig met CJV-bezigheden. Het gaat hierom: ,Het CJV wil zich niet op de voorgrond dringen, wil voorna melijk service bieden, helpend begelei den naar de volwassenheid toe. Bewust maken van de eigen tijd, waarin de jon geren leven. Men kan het niet meer af met het bespreken van een bijbelge deelte, een mentaliteit moet soms wor den doorbroken, de jeugd moet in eigen tijdse vormen worden aangesproken. Het CJV hoeft zich niet te ricnten op de meest hippe figuren, maar wel moet het de deuren zo vér mogelijk openzetten. Als blijkt dat er geen taak meer is, dan zou het CJV in een bepaalde plaats moeten worden opgeheven. Maar dén ook; waar wel een plaats blijkt moet de zaak ook goed worden aangepakt, met alle hulpmiddelen die het CJV kan bie den'. Aldus ds. Hemstede. Opheffen soms plaatselijk, wat provin ciaal, de samenwerking? Weer Hemstede: .Provinciaal moeten we in de eerste plaats praten met het GJV, de bond van gereformeerde jeugd verenigingen. En wat mij betreft ook bij rooms-katholieken en niet-confessio- nelen. Eén samenwerkingsvorm. Het he le jeugdwerk doorlichten'. De dorpstrek naar de steden ls er niet zo in Zeeland, niet zo naar Middelburg en Vlissingen, Goes trekt veel meer jon geren uit de streek daar. Het CJV moet zich niet opstellen tegenover de rest. maar een stukje service verlenen op een bepaald dorp, een stukje leefbaar jeugd werk maken (8-12, 12-15 en 16 jaar en ouder) Bijvoorbeeld: een kleine GJV, een kleine CJV. Wordt het dan niet tijd, dat er eens iets samen wordt ge daan (Weer Hemstede). Er is dus een taak op de dorpen ,Die is er zeker op heel wat dorpen. Niet zeggen: kappen en niets doen. Dat is niet verantwoord. De jeugd moet Ie ren kritisch Ingesteld te zijn, niet dom weg aan de leiband lopen. Bovendien: jongeren willen elkaar ontmoeten, wil len een centrum waar ze elkaar *zien. Dan mwt daarvoor worden gezorgd door Districtssecretaris Sinke: ,We hebben aan net GJV gevraagd of ze hel paas- appel samen met ons wilden houden. Het. GJV wees er op, dat juist die paas- toogdagen de enige contactmogelijkheid zijn van hun groepen uit de hele pro vincie, met alle clubs. Dat willen zij nog handhaven. Het is gebeurd dat we twee paastoogdagen hadden in dezelfde stad Goes. Dit jaar waren wij in Westka- kapelle en zij in Goes. Provinciaal is er hel weinig contact, plaatselijk wel. Er zijn uitwisselingen, men praat samen of houdt gezamenlijk kerstfeest. Ja, de ge bondenheid aan de Gereformeerde Ker ken speelt hier natuurlijk mee. Het is een kerkelijke, gereformeerde vorming, die men krijgt en er is een nauwe band met de kerk. Het CJV is onafhankelijk van de ker ken, we hebben inderdaad veel hervorm de jongeren als lid, maar wij zijn geen specifiek hervormd jeugdwerk. De her vormde kerk heeft het eigen werk: jong volwassenen, jonge gezinnenbewe- ging bijvoorbeeld. (Hemstede: het CJV is geen voorportaal van een kerk, maar in Nieuwvliet* Goes, Wemeldinge, zijn er weer wel vrije evangelische groepen bij aangesloten), Sinke: .samenwerking met de GJV. De gereformeerden moe ten misschien een grotere stap doen dan wij, door die kerkelijke gebondenheid. Landelijk zijn we al verder. De geza menlijke uitgave passepartout voor de leiding van jongerensozen, instuiven en andere vormen van open jeugdwerk, trekt sterk de aandacht'. Het CJV kent drie vormen van jonge renwerk vrije jeugdvorming, open jeugdwerk en industriewerk. Veel daar van alleen in de grote steden buiten Zeeland. Er is vormingswerk en er zijn DS. HEMSTEDE domweg opheffen (Foto PZC) kadercursussen, er is de organisatie van buitenlandse zomervakanties en van va kantiekampen. Jongens tien tot en met twaalf: boerderij in Cadzand, meisjes twaalf tot en met veertien Koebel. Renesse, jongens twaalf tot en met veertien Jaar ook Renesse, tentenkamp). Er zijn natuurlijk de internationale con tacten met de Young Women's en de Young Men's Christian Association, Ywca en Ymca, bekend daarvan zijn on der andere de hulp aan vluchtelingen, aan krijgsgevangenen en ontwikkelings landen. Dé gehele sociale verzorging in het leger der Verenigde Staten komt van de Ymca. Er is een vredeswerk- groep in ons land van 't CJV. In Zeeland zijn er plannen de exploi tatie op zich te nemen van jeugdcen trum De Honte in Oudelande. In de zo mer kan er verhuur zijn er worden deze zomer onder anderen Schotten en Belgen verwacht en in de winter kun nen CJV-groepen er weekends houden en kunnen er kaderconferenties plaats vinden. Trainingweekeinden voor het open jeugdwerk zijn er al op Hedenes- se. Yerseke praat nog steeds na over de kaderweekeinden die daar zijn gehou den, twee jaar achter elkaar. Gezag en vrijheid en leven vandaag. De gemeente werd erbij betrokken door een forum en door gesprekken in huizen met de mensen, meningen vragen. Hier werd het werk geactualiseerd. En het heeft beslist nagewerkt. Want als het erop aankomt, om bijvoorbeeld betere recrea tiemogelijkheden voor de jeugd te krij gen, als het gaat om een legitieme vraag van de jeugd om een soos bijvoorbeeld dan zal het CJV geen blad voor de mond nemen. (Sinke: .Ge bruik maken van de vrijheid'. Hemste de: .Misbruik maken we er niet van. Zó progressief zijn we niet Men heeft hier en daar met .oudere kaders' te maken. Met goedwillenden. die echter sommige bij-de-tijdse zaken zich niet meer kunnen indenken. Die zich er niet mee kunnen engageren. Dan kunnen er spanningen ontstaan. Tussen kerkeraden en CJV-jeugd bij voorbeeld. Sinke: .Ergens wilden CJV- ers een jeugddienst, maar het mocht niet van de kerkvoogdij. De enige bijdra ge van die kant was: de jongeren in strueren hoe ze moesten hengelen in de dienst'. Hemstede .Strandpastoraat. Ook soms: een plaatselijke CJV-groep zei: wij gaan naar het strand, naar de mensen toe. Van kerkelijke zijde werd gezegd: op het strand' Daar hoeft niks te gebeuren. Ze kunnen toch wel in de kerk komen Het weekeinde van 11 en li mei sal In het Van Eeghenhuls in Aardenburg een retraite worden ge houden over ,Het Avondmaal ale grondvorm van ge meenschap'. De retraite is bestemd voor predikanten, gemeenteleden, kerkeraden en gemeente groepen van zowel de hervormde kerk als van andere kerken in Zeeland. De leiding hebben de hervormde predikanten Boonstra, 's-Heer-Hendrikskmderen en Snoep, Den Haag, voorheen Middelburg. Vijftig jaar geleden, april 1918, bij de oprichting van de bond van Nederlandse predikanten, u;as het maar een nare boel. De nood tn de pastorieën was groot. Ds Ruitenberg, voorzitter van de gouden bond, herinnert zich uit zijn jeugd het verhaal van een predikant, die zich minder kritisch over de Russische revolutie had uitgelaten dan de kerkvoogden lief was. Na afloop van de preek zei de kerkvoogd, tevens boer In goede doen: .Ik denk, dominee, dat ik van 't jaar niet voldoende aardappels heb om naar de pastorie te brengen'. De betrokken predikant was één van de eer ste leden van de hond. De grootste kerkelijke fusie in de geschiedenis van de Verenigde Staten was deze week: tussen de 10,3 miljoen leden tellende Methodist en kerk en de Kerk der Evangelische Verenigde Broeders, die 7.',6.099 leden telt. De nieuwe kerk heet Geünieerde Methodisten- kerk. Het rassenvraagstuk en de vrouw in het ambt zijn twee onderwerpen van de gereformeerde oecumeni sche synode, die dit jaar m augustus in Amsterdam en Lanteren wordt gehouden. De synode duurt een week en begint maandag IS augustus. Uit Nederland zijn er afgevaardigden van de gereformeerde en de Chr. Gereformeerde Kerken Een constante daling was er in het aantal aan meldingen voor religieuze orden en congregaties Iti on-s land, tussen 1950 en 1901. Als de daling doorgaat zullen er in 1970 geen nieuwe zusters en in 1975 geen nieuwe broeders meer bijkomen Van 1961 tot 1966 trokken 322 broeriers - die de eeuwige gelofte hadden afgelegd de kloosterdeur achter zich dicht en .'/32 zusters. Het aantal priesters dat in die period het ambt verliet lag op ongeveer 200. In 1980 zullen er ongeveer 2500 priesters minder in actieve dienst zijn dan nu. In 15 "jaar zal het aantal broeders en zusters verminderen met 7000. Januari vorig jaar waren er 30.800 zusters en 67.130 broeders. Van dit aantal waren er 23.000 tussen de 31 en 65 jaar. De katholieke theologische hogeschool te Huis ter Heide zal de begeleiding op zich nemen xxin de rooms- katholieken, die theologie op zaterdagmiddag aan de rijksuniversiteit in Utrecht doen. Die zaterdagmiddag opleiding begint in oktober. Voor de hogeschool gaat het om het kerkelijk gedeelte van de opleiding, die thans meer op de Ned. Hervormde Kerk is gericht. Samen naar de kerk, jong en oud, naar een kerkdienst, die is voorbereid door een stel flink bejaarde mensen en een stel jeugdige jongeren. Samen. Dat betekent: de kerk dienst heeft elementen van de traditionele dienst waar de jongeren soms van gru wen en de dienst heeft elementen van de jongerendiensten waar de ouderen soms van rillen. Onderwerp: jong en oud. botsing of samenwerking een van de onderdelen van het thema ,Op zoek naar 'n nieuwe levensstijl', te vinden in het voor bereidingsmateriaal voor de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala. Plaats van het gebeuren: zondagavond a s Nieuwe Kerk, Middelburg, zeven uur. De jongerendienst en de avonddienst van de hervormde gemeente (wijk V) in Middelburg wijken voor dit experi ment. Fred Bergwerff. jeugdwerkleider in Mid delburg. ,Men vraagt: sluit de jeugddienst wel aan bQ kerkdienst, andersom kan je ook vragen: welke vorm moeten we vinden voor de kerk dienst om aan te sluiten bij de jeugddienst. Hoe zou de kerk een opbouwende bijdrage kunnen leveren aan de nieuwe tijd. We moeten met elk aar de generatieproblemen in de kerkdienst op heffen Jongeren uit de jeugddlenstgroep praat ten over deze dienst net ouderen. Het moest een kerkdienst worden, waarin ieder zich kan vin den. De voorbereiding gebeurde door een dame van 83 jaar. iemand van ongeveer zeventig en nog een bejaarde Zeeuw, die vele jaren kerke- raadslid was. Dan waren er een paar represen tanten uit de generatie dertig toi veertig en en kele achttien tot éénentwintigjarigen. Ook een r-k meisje deed mee. Ervaringen jongeren: graag een aandeel in de liturgie, actief meedoen; een oudere: hai-dop bid den van het Onze Vader: nee, geloofsbelijdenis zingen: ja, zeggen: nee. Ouderen meedoen aan schriftlezing of gebed: nee, jongeren: ja. Ver taling van mr Evert Straat; ouderen: niet er kend, jongeren: graag nooit iets anders meer. Jongeren: betrokkenheid bij de hele dienst, met handen en voeten meedoen. Ouderen: de predi king is het belangrijkste moment. Concessies ge daan: het experiment is beperkt tot het samen gaan van twee verschillende vormen van dienst. De ouderen worden geconfronteerd met een aan tal elementen uit jongerendiensten, zoals de ge loofsbelijdenis, die van Duitse Jongeren komt; de jeugd zal een aantal elementen in deze dienst missen, zoals een film van twintig minuten als onderdeel van de preek en een film voordat de jeugddienst begint. Zeven uur: .frappant, dat het een heel goede tijd voor jongeren is. Ik zou graag naar sport in beeld kijken om half acht, maar in de jeugd diensten vtnden we toch altijd in de Koorkerk (wijk V) zon driehonderd jongeren, 's Morgens tien uur is ook moeilijk: ze zijn naar feestjes geweest, zullen echt niet om tien uur komen, wel half elf, elf uur Dat tien uur is nog vastge prikt op koeiemelktijd' Een dist met respon sies, een psalm van J. Gélineau (vijf van Géli- neau, één vers berijmd) schriftlezing door een oudere en een jongere (Pred. 2:1-11 uit de nieuwe vertaling en Joh. 21:15-23 uit Straat), in de dienst der gebeden bidt een jongen voor de ouderen en een oudere voor de jongeren. Predi kant is ds J. E. L. Brummelkamp. Muziek: or gel (traditioneel) en een combo (piano, sax, gi taar, viool en drums), en een paar nieuwe liede- Geloofsbelijdenis. Wij geloven, dat God onze Vader is. De wereld en ons leven zijn door Hem gemaakt. Hij leidt de geschiedenis en heeft ook daar macht, maar wij denken dat Hij niet is. Wij geloven, dat God mens is geworden in Jezus Christus. Hij leefde zoals wij, met dit verschil dat Hij helemaal met God verbonden was. Door zijn leven heeft HQ ons geleerd, hoe wij met an deren leven moeten Hij is gedood en begraven- maar wij weten: Christus leeft. Bij Hem is het einde ran onze zonde. Samen met Hem heeft God ons een nieuw leven gegeven. Zelfs de dood kan ons niet van Hem scheiden. Wij geloven dat God ons helpt door Zijn Geest. Zo wil Hij de mensen van alle kerken samen brengen. Door Zijn Geest geeft HQ ons kracht om te geloven en de moed om door het vuur te gaan voor Zijn gerechtigheid en Zijn vrede. Zijn koninkrijk is onze hoop. Amen Deze week is te Middelburg voor de tweede keer een bijeenkomst geweest die belegd was door de vrije universiteit vu te A msterdam, om te spreken over actuele kernvraagstukken. Een hele reek s van dergelijke vergaderingen is op ver schillende plaatsen in ons land gehouden. In de hoofdstad stonden theologische vragen in het middelpunt. Op andere plaatsen stelde men andere vragen aan de orde, zoals de geologie en Genesis. Uit de grote opkomst blijkt welke grote be langstelling er i6 voor deze vragen, zeker in de kringen waarop de vu heeft ge steund. Maar ook buiten deze kringen leven dezelfde vragen, zodat het alleen maar goed is wanneer ze op zulk een deskundige wijze en openlijk ter sprake wor den gebracht. Zijn geloof en wetenschap tegenstellingen? Zijn uitkomsten van wetenschappelijk onderzoek schadelijk, ja zelfs gevaarlijk voor het geloof Dat deze vergaderingen gehouden worden hangt mede samen met de beslissing die de generale synode van de Gereformeerde Ker ken genomen heeft over de besluiten van de synode van Assen in 1926. Het is te begrijpen dat deze beslissing een weerslag heeft gehad in de Gereformeerde Kerken. Telkens wees- blijkt het ln een gesprek dat men zich hier met een zekere vrees in het hart afvraagt: waar zijn we nu aan toe? Hoe zit het met het gezag van de bijbel? Wanneer aan het ene wordt getornd, komt dan niet alles op losse schroeven te staan En hoe zit het met de hoogleraren aan de hogescholen die nauw verbonden zQn met deze kerken en die het niet onder stoelen en banken hebben gesto ken dat zij de bovengenoemde beslissing als de enige juiste zien? Gaan ze nog wel voort tn gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift? Er zijn met dit alles in de Gereformeerde Ker ken nog een heiebod vragen meer opgeko men, die niet alleen in betrekking staan tot de theologische faculteit en nu denken we vooral aan de vrije universiteit te Amster dam. Ook in dit dagblad hebben we de ver ontruste stemmen kunnen lezen. Het gaat om de grondslagen waarop, nu een kleine honderd jaar geleden, de vu is opgebouwd. In opzet werd zij in 1880 gesticht als een "her vormde universiteit, in reformatorische, cal vinistische geest. Het verband van deze uni versiteit met de doleantie mag als bekend worden verondersteld. Zij is met de doleantie meegegaan en sindsdien gedragen, ook finan cieel gedragen, voornamelijk door het gere formeerde volksdeel. Over heel ons land zijn er ruim duizend correspondentschappen en ge durende al de jaren van haar bestaan hebben velen zich offers getroost en zich uitgesloofd wanneer het ging om 4e vereniging voor we tenschappelijk onderwijs op gereformeerde grondslage die .hun eigen universiteit' beheerde en daartoe uit eigen kring directeuren en cu ratoren koos. Zozeer was deze vu verbonden met de Gereformeerde Kerken dat zij, naast de theologische hogeschool van Kampen, die uit de Afscheiding van 1834 ls voortgekomen, aan haar de opleiding van predikanten toever trouwde. En nu is er verontrusting en vraagt menigeen zich af waar het heengaat met die theologische faculteit die men, terecht, ziet als het hart van geheel deze universiteit. En daarmee samenhangend komt de vraag op hoe het momenteel staat met de christe lijke beginselen waarop deze hogeschool een maal is opgebouwd. Omdat deze vrije universiteit zulk een grote .achterban' heeft in ons volk, mag het haar met onverschillig laten dat er hier de vraag opkomt: waar gaan wij heen met onze uni versiteit Daarom alleen reeds is het een goed besluit geweest van hen die hier leiding ge ven om het land in te trekken opdat in open bare vergaderingen een ieder zijn verontrus ting zou kunnen uiten. Dat het hier de hoog leraren van de theologische faculteit zijn die de spits af moeten bijten, is vanzelfsprekend, want deze faculteit is, zoals reeds gezegd, het hart van de universiteit. De vu is uitgegroeid tot een volledige uni versiteit. Wie wel eens heeft gekeken in de lokaliteiten waar in de twintiger jaren college werd gegeven en nu de gebouwencomplexen in Bultenveldert ziet, heeft vóór zich een stuk ontwikkeling, uitgroei, die na de tweede we reldoorlog stormachtig is gegaan. Dit staat in verband met de ruimere i op den duur ge hele) financiering door de staat. Ook het volksdeel dat achter deze hogeschool staat betaalt daarvoor zQn belastingen. Het getal der studerenden neemt jaar na jaar toe en in de loop van de jaren is het percentage van hen die om zuiver godsdienstige redenen aan deze universiteit gaan studeren, steeds min der geworden. Naar een recent onderzoek heeft uitgewezen, zijn deze zelfs in de min derheid gekomen Altijd zijn er hervormde ouders geweest die hun tcinderen naar de vu hebben gezonden. Nu vindt men er ook r-k studenten en anderen die zelf niet weten of ze tot enige kerk behoren De vu is geen al- gesloten geheel meer. Niemand minder dan prof. mr. W. de Gaay Fortman, de rector magnificus, heeft het gehad over eea .aer formulering van de grondslag tot een evange lisch fundament'. Dit is ruimer gedacht Aan een evangelische christelijke universiteit zou den dan, naast gereformeerden van diverse kerken en hervormden, ook rooma-kath" ken als hoogleraar benoembaar kunnen ztjn. Nu is het nog zo, dat er allerlei aarzelingen zijn b:J de benoeming van iemand die wel de gerefor meerde beginselen is toegedaan, maar poli tiek zich heeft geschaard bijvoorbeeld onder de naam PvdA. zoals bleek uit het menings verschil vóór de benoeming van dr. A. Hoo- gerwerf. Welke ls de betekenis en de waar de van een christelijke, een gereformeerd-pro testantse universiteit. Dit wil men behouden. Maar door de ontwikkelingen waaraan men zich niet kan onttrekken ls de betekenis van zulk een hogeschool niet zo maar meer aan te duiden met de drie formulieren van enigheid. Daarom zoekt men naar een nieuwe formule ring van de levensbeschouwelijke grondslag en ook hier zal de theologische faculteit weder om leiding moeten geven. Niet alleen bij de vu staat men voor dezs vragen, maar eveneens bij de andere univer siteit die ons land kent welke ls gebaseerd op een kerkelijke grondslag. We denken hier natuurlijk aan de rooms-katholieke universi teit van Nijmegen. Ook daar ls een gesprek gaande over de godsdienstige grondslag. Ook deze hogeschool is vanuit de kerk ontstaan en ook zij ls in den beginne financieel ge dragen door comités die zich in nagenoeg al le parochies hebben gevormd. Ook hier zien we een stormachtige groei en eveneens heeft men aldaar te maken met een steeds groe iend aantal studenten welke niet tot de R-K Kerk behoren. Binnen de universiteit, vooral STEMMEN UIT DE KERKEN onder de studenten, wil men niet meer een afgesloten geheel. Hier zijn reeds hoogleraren benoemd waarvan men tevoren wist dat zij niet konden Instemmen met de grondslagen van deze universiteit. Thomas van Aquino is hier niet meer het einde van alle weten schap. Hier wordt gesproken over ,een radica le deconfessionalisering1, maar tegelijk wil men er aan vasthouden dat toch het rooms- katholicisme de levensbeschouwelijke basis moet zQn en blijven waardoor deze hogeschool gedragen wordt. Doch dit mag weer geen afbreuk doen aan de zelfstandigheid van de wetenschappen die alhier worden onderwezen Aan belde universiteiten, te Amsterdam en Nijmegen, zou men kunnen doen alsof er geen vuiltje aan de lucht is en als een struisvogel ■Fn kop in het "zand steken, doch daarmee is men niet klaar en dit zou bovendien een uni versiteit onwaardig zijn. Op de vergadering te Middelburg heeft prof. Berkouwer gezegd dat we niet doodsbenauwd moeten "zijn voor de problemen die deze tijd ons stelt. Als we dat inderdaad wel zouden wezen en de jonge ren zouden bemerken dat dc kerk bang is. gaat de volgende generatie voor het verbond Gods verloren. Doch in geen geval mag er ook een breuk ontstaan tussen de universiteit en het volk en daarom heeft men in zo breed mogelQk verband de vragen die er zijn aan de orde will stellen. We leven niet meer in de wereld van 1880 en ook niet meer in die van 1940. De kerk en daarmee ook een confessio nele universiteit zal hiermee rekening moeten houden. Wanneer prof. Berkouwer zo nadrukkelijk spreekt over de jongeren ls het omdat hij met hen allereerst te maken heeft. Te begrijpen is dat daartegenover op de vergadering alle aandacht werd gevraagd voor de ouderen, voor wie deze ontwikkelingen op theologisch en ander terrein moeilijker te volgen zijn. Voor hen zijn avonden als wij er nu twee in de hoofdstad van onze provincie hebben ge had, juist bedoeld. Op alle vragen die er le ven zal er geen bevredigend antwoord voor een ieder zijn gegeven. Wanneer leeft een mens ooit met bevredigende antwoorden op al zijn vragen Niettemin moeten we zeggen dat we zijn bevestigd in onze overtuiging dat er van de ra leiding uitgaat en deze heeft invloed ook buiten de kringen waarop deze hogeschool voornamelijk heeft gerust. Spreuken 10:22. L)e zegen des Heren, die maakt rijk. zwoe gen voegt er niets aan toe. Aan iemand die gedurende een bepaalde tijd van zijn leven ad>i doofheid leed. maar deson danks iedere zondag trouw in de kerk kwam werd eens ge vraagd wat hij daar eigenlijk kwam doen. omdat hij er toch niets van verstaan kon. Het verrassende antwoord luidde: ik ontvang toch immers aan het einde van de dienst de zegen des Heren! Die zegen is geen geringe zaak. De spreukendichter zegt dat die zegen méér waard is dan alle -woegen om in de wereld vooruit te komen. Bui tensporige inspanning met de bedoeling in :o kort mogelijke tijd rijk te worden zal niet baten. Die rijk willen worden vallen in een strik. Op dat streven kan geen zegen rusten Die rust alleen op het werk dat als een goddelijke opdracht vervuld wordt. De bijbel houdt er altijd re kening mee. dat het voor naamste in het leven afhangt TER OVERDENKING van God. Wij moeten ons werk doen, maar of het slagen zal hangt van God af. Paulus zegt: ik heb geplant, Apollos heeft nat gemaakt, maar God heeft de wasdom gegeven. God doet het voornaamste. Zo H. zegt ook Jezus in de gelijke nis van he' opschietend graan (Marcus k) dat het konink rijk Gods gelijk is aan een mens die zaad werpt in de aarde en slaapt en opstaat van de ene dag i n de andere. En ondertussen komt het zaad op en groeit zonder dat hij weet hoe. De mens zaait, maar God zorgt voer het belang rijkste: de groei. Zo is het tn het hele leven. Al ons werk zullen we moe ten doen in hel besef, dat het alleen slagen kon. wanneer God zijn zegen daarover ge biedt. Maar wanneer tce 'dit weten, dan zullen we ook met vergeten God om zijn zegen te vragen en Hem te danken voor wat we van Hem ver kregen hebben. 's-Gravenpolder, J. H. Kluiver

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21