Internationaal archief V rou wenbeweging de vrouw ten voeten uit Opsporing gehoordefecten bij zuigelingen mogelijk VAN EN VOOR HAAR Moderne keukens UNIEK DOCUMENTATIECENTRUM ACHT GROEPEN Een kleuterleidster komt materiaal lenen voor het maken van een scriptie. Iemand die een lezing over het onderwerp vrouw en toneel' wil houden op zoek naar een toneelstuk over de vrouwenemancipatie (,De Zusters' van Mina Kruseman). Een lerares heeft voor een tentoonstelling bij het vijftigjarig bestaan van haar school materiaal met portretten over de eman cipatie van de vrouw in die periode no dig. Een tv-medewerker zoekt voor een speciale uitzending foto's over vrouwen en kinderarbeid. Dit zijn enkele grepen uit het .gastenboek' van het IAV, het internationaal archief voor de wouwenbeweging, gevestigd aan de Hamaheirastraat in Amsterdam-Oost, vlak bij het Muiderpoortstation. Een groot en hol gebouw dat er van buiten weinig gastvrij uitziet, biedt sinds enkele jaren onderdak aan het LAV dat echter, naar men hoopt, binnen niet al te lange tijd naar een van de Amsterdamse grachten zal kunnen verhuizen, bibliothecaresse me vrouw M. V. IJsseling-van Benthem ver wacht dat die verhuizing de belangstelling voor en het bezoek aan het IAV wel zal stimuleren. Vooral buitenlandse gasten zullen dan wellicht gemakkelijker de weg naar het archief kunnen vinden. Die belangstelling verdient het IAV dan ook wel. Het internationaal archief vooi de vrouwenbeweging is een uniek documen tatiecentrum waar een verbluffende hoe veelheid materiaal te vinden is over alles wat betrekking heeft op de vrouw en haar plaats in de samenleving. In tegen stelling tot wat de naam suggereert be perkt het IAV zich niet tot .vrouwenbewe ging" alleen. Men kan zich in het archief oriënteren over de vrouw in de maatschap pij en in haar gezin, over de buitenshuis werkende vrouw en over de rol die zij op politiek en kunstzinnig gebied speelt of heeft gespeeld. Men vindt er de revolu tionaire ideeën van deze tijd in boeken van schrijfsters als Sullerot, Fredan en Gregoire, en de denkbeelden die meer dan een eeuw geleden, toen de vrouwenbewe ging met vallen en opstaan op gang kwam, als .revolutionair' golden. Kortom: ,De vrouw ten voeten uit', zoals zij in Neder land en in andere landen leeft en heeft ge leefd. In de bibliotheek hangen portretten van pioniersters uit de Nederlandse vrouwen beweging aan de wand. Het in sombere tinten geschilderde portret van Aletta Ja cobs kijkt neer op planken vol boeken waarin meer dan 125 jaar vrouwenhistorie is gebundeld. Aan de oprichting van het IAV in 1935 zijn eveneens bekende namen uit de historie van de vrouwenbeweging verbonden: Rosa Manus (in de tweede we reldoorlog omgekomen), Johanna W. A Naber, dr. W. H. Posthumus-van der Goot. Op initiatief van het JWC het jongeren werk comité hebben zij destijds het IAV gesticht. Een zelfstandig documentatiecen trum, met als doel ,het verzamelen van boe ken, brochures, archieven, tijdschriften en foto's die betrekking hebben op de vrouw in de samenleving*. Achtduizend boeken ,Op het ogenblik hebben we zo'n 8000 boeken en brochures in voorraad', vertelt de bibliothecaresse. ,Er lopen meer dan 100 verschillende abonnementen op binnen- en '-..eniandse tijdschriften. We proberen ook vooral ruilahonncmenten te krijgen met lnwltn waar op liet. ogenblik veel ver andert: Afrika, India, ook wel eens iets uit China. Uit sommige landen kryg je veel propagandamateriaal maar weinig feitelij ke gegevens'. Bij het IAV is men op het ogenblik druk bezig jnet het samenstellen van een cata logus van de voorradige publikaties, waar bij ook heel veel biografieën zijn. Het ma teriaal is verdeeld in zeventien grote groe pen: de algemene geschiedenis, de historie van de emancipatie en van het vrouwen kiesrecht, maatschappelijke vraagstukken en toestanden die betrekking hebben op de vrouw, de vrouw in het openbare leven, gezondheidszorg, gezinszaken, onderwijs en opvoeding, om er enkele te noemen. .Vrou wenarbeid is een heel belangrijke groep', zegt mevrouw IJsseling. ,Er is vooral gro te belangstelling voor de onderwerpen .ar beid van de gehuwde vrouw* en part-time werk. Voor lezingen en scripties over die onderwerpen worden hier vaak gegevens gehaald. Vooral door leerlingen van kweek scholen die een scriptie moeten maken. De voorjaarsmaanden zijn voor ons extra druk doordat veel scholieren in de examentijd materiaal voor scripties komen halen'. Het IAV krijgt veel van zijn materiaal door schenkingen. Een recente aanwinst Oud en nieuw is bijvoorbeeld een vorig jaar aangeboden archief van wijlen mevrouw mr. dr P. M Fran ken-van Driel die een actieve rol in de vrouwenbeweging heeft gespeeld. ,Met het aanschaffen van oude antiquarische uitga ven is vaak veel geld gemoeid', zegt me vrouw IJsseling. .Daarnaast moet ook het nieuwste r steeds zijn, zoals bijvoorbeeld de SER-rapporten over de vrouwenarbeid. Daar moet het IAV, altijd direct achter aan. Maar ook oude paperassen en documen ten kunnen belangrijk voor ons zijn. We kregen onlangs een geschenkzending van iemand die in het vooroorlogse Indië een belangrijke rol in de vrouwenbeweging heeft gespeeld. Daar waren voor ons inte ressante dingen bij. Er worden veel dingen aangeboden die we al hebben. Maar bij ou- (Van onze correspondent) /Toen ze anderhalf jaar werd, merkten we dat ze nog niets zei en dat ze niet reageerde op geluiden. We kwamen bij de huisarts die ons zei, dat er niets aan de hand was. Tenslotte kwamen we bij de specialist, die haar nog te jong vond {ze was toen tweeëneenhalf) om iets te kunnen constateren. Toen namen we zelf proeven. We klapten achter haar rug in onze handen, maar ze reageerde niet. Onze kennissen maakten opmerkingen. De harden zeiden ,ze is helemaal doof', ande ren waren in hun uitspraak iets milder, maar iedereen was ervan over tuigd dat ze iets mankeerde, behalve de specialist. Toen dachten we misschien is hef iets psychisch'. Na een psychologische test was de uitslag dat ze wel angstig en nerveus was, maar dat een medisch rap port deze uitslag moest begeleiden. We werden verwezen naar een audiologisch centrum. Vandaar stuurden ze ons naar Groningen, naar professor Huizing. Die zei: ,uw dochter is doof'. Dit is een klein drama dat nu, in 1968, niet meer hoeft voor te komen. Dokter Flora van Laar (wetenschappelijk medewerkster en leidster van de sectie audiologie van 'l Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde TNO in Leiden) onderzoekt ondermeer het aantal en de graad van gehoor- stoornissen, die voorkomen bij kinderen van nul tot vier en van vier tot achttien jaar. Voorts verwerkt zij de gegevens die uit dit onderzoek voort komen, en levert zij aldus bedragen tot het ontwikkelen van reeds bestaan de en nieuwe opsporingsmethoden. Zij zegt: .natuurlijk kan men zich af vragen of de doofgeboren baby niet voor de ouders zelf als doof wordt .ontdekt' en of het nou zo perse noodzakelijk is om een speciaal onderzoek te verrichten om eventuele doofheid en slechthorendheid op te sporen. In de praktijk is gebleken, dat ouders zich inderdaad op een gegeven mo ment ongerust maken over het uitblijven van bepaalde reacties van hun kind, maar dat ze zich snel gerust laten stellen door mensen in hun om geving die beweren dat er .niets aan de hand' is. Tegen de tijd, dat zonder meer is duidelijk geworden, dat het kind nooit op geluid reageert en ook niet gaat spreken, laat men het kind onderzoeken. Vaak is het dan al twee of drie jaar oud en is de meest geschikte tijd, waarop met maatregelen kon worden begonnen, voorbij. Dit alles is nog meer het geval, als het kind niet doof, maar ernstig slecht horend is. Dan kan het effect vaak pas worden onderkend als het op de kleuterschool of lagere school zit'. In Nederland zijn apparaten in de handel, waarmee door .screening* een massa-onderzoek naar eventuele gehooreffecten kan worden gedaan. Deze apparaten heten .audiometers': zjj meten' het gehoor. Voor massa-onder zoek zyn er drie merken met acht typen In de handel, die in prijs variëren van zeshonderd tot vijfentwintighonderd gulden. Er is echter één bezwaar. Deze audiometers zijn pas bruikbaar bij kinde ren vanaf vier en een half jaar. Een-baby is namelijk niet gevoelig voor dezelfde geluiden als ouderen. Verder begrijpt hij uiteraard de methode niet en kan dus niet actief aan het onderzoek meewerken. Als het kind twee jaar of iets ouder is, richt het apparaat meestal ook niet veel uit, omdat zo'n kind in de zogenaamde nee-periode' verkeert en vaak niet geneigd is om enige medewerking te verlenen. Zuigelingenonderzoek Kwart miljoen baby's per jaar Per jaar worden in ons land ongeveer 250.00(1 baby's geboren. Van dit aantal is ongeveer 250 tot 350 zuigelingen slechthorend. Volgens de nieuwste technieken kunnen zij echter al onderzocht worden op gehoornfwykingen, zodra zij negen maanden oud zijn. In 1930 Is het Engelse echtpaar Ewing een onderzoek gaan Instellen naar de vraag op welke geluiden kinderen van welke leeftijd reageren. Er zijn namelijk, zoals al aangestipt is, geluiden van woorden en materiaal, die leeftijdgebonden aantrekkelijk zijn. Met de methoden voor baby's, die het echtpaar in 1955 uit hun onderzoek ontwikkelde, onderzocht de eveneens Engelse Irene Howorth zesduizend kinderen van ongeveer negen maanden. Met de test bleek men te kunnen achterhalen of het kind ln de toekomst In staat zou zijn zijn moedertaal normaal te leren spreken en verstaan. In 1963 ontstond in Nederland een plan om systematisch alle zuigelingen te onderzoeken, met sets die zeven gulden vijftig kosten en die gebruikt kunnen worden door speciaal geïnstrueerde mensen. Bij zo'n plan speelde uiteraard de vraag of het onderzoek van zuigelingen verantwoord is, als er maar tweehonderd tot driehonderd per jaar doof of slechthorend blijken. Men moet dan wel in het oog houden, dat het gehoor een belangrijk zintuig is voor sociaal contact. Bovendien moet men bij nalaten van het onderzoek van zuigelingen wachten tot het kind vier en een half is en de periode van z g spontane taaiwerving uiteraard moeilijker verloopt. Mejuffrouw Chr. de Leth, verbonden aan het instituut van de stichting voor het dove en slechthorende kind in Amsterdam en drs A. van der Horst in die tijd eveneens daarbij werkzaam en nu schoolpsycholoog in Amster dam en psycholoog bij het audiologisch centrum van GG en GD hebben als eersten in Nederland rechtstreeks kennis gemaakt met het opsporings werk van het echtpaar Ewing. Juffrouw De Leth heeft de methode prak- 'tisch in Nederland geïntroduceerd. Samen met dokter Van Laar zorgt zij voor de organisatie en training van teams en geeft advies bij de opsporing in Nederland. Met de ontwikkeling hiervan is zij nog volop bezig. Toch boekt zij al resultaten. Instructie Vrijwel doof (ADVERTENTIE LAKENS li™ EN SLOPEN L-N-G Het verhaal van een moeder uit Friesland: ,Myn kind was zes maanden, toen ik merkte dat er iets aan zyn gehoor mankeerde. Later verhuisde ik naar Sneek, waar ik toevallig een consultatiebureau voor zuigelingen toe gewezen kreeg, dat met opsporing bezig was. Ik kreeg automatisch een biljet voor onderzoek. Ik sprak natuurlijk mijn ongerustheid uit. By het onderzoek, dat daarom extra grondig werd gedaan, bleek inderdaad dat myn kind vrijwel doof was. Het werd doorgestuurd naar een audiologisch centrum en voor het één Jaar was, droeg het al een gehoorapparaat. Dokter Van Laar vertelt, dat de Ewingmethode weliswaar goedkoop is, maar in handen moet blijven van gekwalificeerde krachten. Daarbij be schouwt zij als ideaal de combinatie van een districtsarts en een districts- De Engelsen Fisch, Howorth en Taylor hebben een Ijjst samenge steld van zogenaamd ,at-risk-groepen', groepen die gepredispo neerd schynen voor gehoordefecten. Deze groepen zyn. 1. kinderen met Verlammingen tengevolge van hersenletsel; 8. kinderen met doofheul ,tn de familie'; 8. kinderen die veel te vroeg geboren zijn; 4- kinderen, wier moeders in de zwangerschap ziek zijn geweest (bv. een virusinfectiej 5. kinderen met stoornissen in de periode rond de geboorte; 6. kinderen die een ernstige ziekte als hersenvliesontsteking heb ben gehad of met streptomycine zijn behandeld; 7. kinderen die na hun tweede verjaardag nog niet goed spreken en kinderen van twee tot vijf met spraakstoornissen; 8. kinderen die geleden hebben aan middenoorontsteking of chro nische aandoening van de bovenste luchtwegen. De Ewxng-methode in praktijk. De baby kijkt een andere richting uit, waar geluid wordt gemaakt. verpleegster voor de kinderhygiëne, dat ln drie zittingen tot opsporings team kan worden opgeleid. Tevens is het de bedoeling tijdens deze zittin gen zoveel kennis over te dragen, dat dit team sub-team kan opleiden die dan zouden moeten bestaan uit een consultatiebureau-arts en wijkver pleegster. Het IAV (internationaal archief voor de vrouwenbeweging) in Amsterdam heeft een voorraad van meer dan 8000 boeken en brochures over de vrouw en haar plaats in de samenleving: vroeger en nu, in Ne derland en daarbuiten. De bibliothecaresse maakt bezoekers wegwijs in de verzame ling en diept ook telefonisch) alle ge wenste inlichtingen uit dit unieke docu mentatiecentrum op. de foto's, correspondentie en tijdschriften kunnen waardevolle zaken voor het archief zitten'. Het IAV geeft ook veel telefonische In lichtingen. Het ls bovendien elke werkdag van '8 ochtends tien tot 's middags vier uur geopend voor iedereen die zich wil verdipen in d grote hoeveelhid materiaal die hier in de loop der jaren verzameld is. ,Er komen hier ook getrouwde vrouwen die hun kennis willen bijspijkeren of weer aan het studeren zijn geslagen', vertelt me vrouw IJsseling. Voor al deze belangstel lenden staat de deur van het IAV dus wijd open. We brengen een bezoek aan een consultatiebureau, waar juffrouw De Leth een team instrueert. De dokter zit voor het kind, dat op de schoot van de moeder, tegen haar buik, en met de rug recht zit. Achter de moeder, die geen enkele reactie mag geven, staat een assistent. Als de dokter met ge kleurde blokken de aandacht van het kind vangt biedt de assistent gelui den aan met de voorwerpen die in het gele doosje van de set zitten: een hoge tonen rammelaar, een porseleinen kopje met metalen lepeltje, een be kerset, een muziekdoosje en een zijden vloeipapier. De assistent brengt de voorwerpen naar links en rechts ten opzichte van het kindje, dat bij de geluiden naar de juiste richting moet kijken. Deze reactie wordt geobserveerd door de arts die zijn bevindingen optekent op een kaart. De geluiden die bij goede aanbieding de dertig decibel (naam voor mate van luidheid) niet overschrijden, mogen niet tweemaal worden aangeboden. De geluiden zelf zyn verdeeld in hoge en lage tonen. Het onderzoek ziet er dus veel eenvoudiger uit dan het in wezen is, vooral als men de samenwerking van de teamleden, die zeer nauw luistert, beschouwt. Ben niet-alledaags modenouveaulé dat sommige vrouwen vast en zeker yrttz lig' zullen vinden: ringen de vorm ton allerlei kleine dieren die en edelsteentje op de rug torsen Ze wor den in New York gemaakt en gedra gen; als .model' fungeren kikkertjes, bijen, vogeltjes en vissen. ln Londen breidt het mode-Mekka dat Carnaby Street heet. zich nog steeds uit. In een aangrenzende straat wordt dezer dagen een speciale kledtng- markt geopend. Aanhangers van hippe mode kunnen er grasduinen temidden van zo'n vijftig marktkramen. De maillots kunnen (hopenlijk) de eerstkomende maanden in de kast blij ven, maar een Amerikaans fabrikant komt op de valreep van de win/er toch nog even met een nieuwtje op dit ge bied: maillots van witte nylon, van tail le tot teen .ingelegd' met verticale zil- veelkleurige strepen die bovendien een regenboogeffect hebben. Voor benen die gezien mogen worden een blikvanger van de eerste orde. Over eventuele schadelijke gevolgen die het gebruik van de moderne anti- concept iónele middelen voor vrouwen zouden kunnen hebben is het laatste woord nog niet gezegd. In Amerika maken huidartsen zich vooral zorgen over het verschijnsel van haaruitval lij vrouwen die lange tijd de pil hebben ge bruikt. Een Newyorks arts die het verschijn sel heeft bestudeerd is echter van me ning dat haaruitval zich voornamelijk manifesteert ongeveer een maand na dat men is gestopt met het innemen van de pil. Doordat de pil een fysieke toestand bewerkstelligt die vergelijk baar is met een zwangerschap heeft volgens hem dit verschijnsel van haar uitval dezelfde oorzaken als na een be valling; ook dan kan het haar tijdelijk dunner worden. Volgens deze arts is haaruitval na een langer gebruik van anti-conceptionele middelen bijna altijd een tijdelijk verschijnsel en groeit hef. haar binnen zes tot twaalf maanden weer tot de oorspronkelijke dikte aan. Weekblad Ue" wijdt een aantal (veelkleurige) fotopagina's aan een nieu we mode voor de avonduren: .Zigeuner mode'. Dansende rokken met stroken in bonte kleuren en motieven worden gedragen bij simpele zwarte truitjes. Omgekeerd kan het ook: drukversierde kleurige bloezes of effen rokken. Nette, degelijke overhemdbloezes op gekke kleurige pantalons, of de omgekeerde combinatie: als het contrast maar zo groot mogelijk is. Rinkelende armban den, kettingen en enorme oorhangers erbij, evenals brede kleurige sjerpen of felgekleurde halsdoeken. Drie. vier verschillende imprimés worden ln de zigeunerrokken verwerkt; stroken van bïoemetjesstoffen, Kashmtr-dessins en Batiklappen wisselen elkaar af. Idee voor rest verwerking van verschillende voorjaarsstofjes f Brussel krijgt er steeds meer boe tieks bij. De nieuwste zijn een speciale boetiek voor kinderkleding van beroem de Franse ontwerpers (modellen van, onder andere, Cardin en Real voor mo debewuste hinders van vier tot 18 jaar), en een boetiek die bovendien een kap salon en een schoonheidssalon omvat (fa vinden aan de Boulevard Saint-Michel). Deze drie-in-éénboetiek biedt de clien tèle bovendien een privé-parkeertérrein, een terras vol bloemen en de mogelijk heid om tussen de middag te lunchen. Marineblauw mag dan de hoofdtoon voeren in de voorjaarsmode 'CS, de klas sieke blazer blijkt allerminst aan deze al even klassieke kleur gebonden. Een paar andere mogelijkheden, te zien in de grote Franse confeetiecollccties.'bla zers met rood-witte tennisstreepjes of rood-witte ruiten, bruine blazers met witte biezen langs sluiting, zakken en kraag, of getailleerde kraagloze bla zers in pastelkleuren. Niet alleen de Japanse vrouwen, ook de mannen van Japan zijn begerig naar een ,ioesters' uiterlijk. Alleen al in een bepaalde kliniek In Tokio verschijnen, volgens maandblad Marie-Claire, 'ieder jaar dertigduizend Japanse trouwen en mannen die de oosterse kentekenen van ogen en neus willen laten verdoezelen. In een kwartier tijds kan men er de oog leden laten optrekken', in ongeveer evenveel tijd de neus recht laten maken. .Zijn wij zo'n verleidelijk voorbeeld f' vraagt Marie Claire zich af. De JJecoratxng Experts' van het Amerikaanse mauridblud McCaü's vinden de rood-wit-blauwe kleurenmoae can Uit voorjaar blijkbaar zo aanlokkelijk dut ze hun lezeressen adviseren, ook de woning eens in deze kleuren »n te rich ten. Rode wanden bijvoorbeeld voor een kleine zitkamer, met rode stoelzittin gen en vloerbedekkingopgefleurd met kussens en gordijnen met rood-blauwe bloemen op witte ondergrond. Andere suggesties: wit houtwerk en witgelakte stoelen, met behang en stoffering m gro te wit-blauwe pied-de poulemotieven met rode garneringen, op een rode vloer met blauwe lopers. Voor de keuken af- wasbaar behangsel in at timen van ae driekleur, gecombineerd met vaatwerk in effen rood, blauw Oj wit. Voor de entourage van de toileüafel gestreept markiezendoek in de drie modekleuren. Kortom: inferieurs tcaartn het de be zoeker rood-wit-blauw in plaats van groen en geel voor de ogen wordt- (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. 8reda:Crogldijk68,Tel(Qi 600)-23744

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 19