extw .....HET 129 STE BED KOMT ER NIET BIJ HOLLANDSE NIEUWE IN TOPTIEN SATCHM0 HOUDT HET ZONNIG WAAR BLIJFT DRAGONFLY? ZEEUWSCH-VLAANDEREN wielervaria SCHIPPERSJEUGD IN NIEUW INTERNAAT HANNY SIJS VLOERDE TIEN IV1AN VRIJDAG 26 APRIL 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN tekort aan leefruimte voorkomen. TERNEIJZEN ,Dat 129ste bed komt er in geen geval bij. Ik ben vastbesloten om er niet aan te beginnen.' Mej. A. D. Bezemer, klein, grijs, vriende lijk en daarnaast directrice van het hervormd internaat voor schipperskinderen JCo- ningin Juliana' in Terneuzen zegt het met een lachje. Maar ze meent het er niet minder om. Over vier maanden gaat haar internaat 80 kinderen, 10 personeelsleden) de bord Het nieuwe internaat aan de Rozenstraat wordt gebouwd volgens een strak schema. Op 15 augustus moet het gereed zijn voor de schipperskinderen. De afwerking van kleinere karweitjes neemt nog wat meer tijd in beslag. jes verhangen of, om in scheepvaarttermen te blijven, de bakens verzetten. Men ver huist dan van de vijf flats en een bescheiden barak aan de Iepenlaan naar een splinter nieuw gebouw aan de Rozen straat. En vandaar dat 129ste bed, want er is daar plaats voor 128 kinderen, niemand minder, maar ook niemand meer. Juf frouw Bezemer: ,We hebben hier aan den lijve ondervonden hoe naar het is als je kinderen geen leefruimte kunt geven, zo'n situatie willen we in ons nieuwe internaat beslist voor komen. We gaan er dan ook van uit dat 128 kinderen een maxi mum is, waaraan niet getornd moet worden, wamt dan krijg je dezelfde situatie als hier.' En dat ,hier' zijn dan de vijf flats aan de Iepenlaan, waar de Stichting Hervormde Interna ten voor de Schippers jeugd (9 internaten, verspreid door heel Nederland) een jaar of zeven geleden met zijn activiteiten be gon. ,Zes kinderen verbleven hier aanvankelijk, maar dat werden er van lieverlee meer. Als je kijkt dat tachtig jonge lui van 7 tot 18 jaar gebruik moeten maken van én douche en één huiskamer, in de barak, dan is er weinig fantasie voor nodig om te beseffen dat we hier, qua leefruimte, heel, heel beroerd zitten. Jongelui zitten te studeren tussen de bedden en dat levert nog extra problemen op doordat we hier te maken krijgen met 14 verschillende scholen. Alleen de lagere school jeugd is al verspreid over 8 scholen. Wie de drempel van mej. Beze- mers zitkamer overstapt be landt in een .pakhuis' van sta pelledikanten, verspreid over de (doorgebroken) slaap- en woon kamers van vijf verschillende flatwoningen. In de barak ach ter de huizen moeten 90 men sen (inclusief personeel) een stukje levensruimte zien te ver overen op een totaaloppervlak te van 77 vierkante meter. GEEN TRAAN Juffrouw Bezemer en haar me de werksters zullen er dan ook geen traan om laten als ze 15 augustus voorgoed de gele huisdeur achter zich dichttrek ken, ondanks de waardering die men heeft voor het feit dat de woningbouwvereniging .Terneu zen' in de aanvangstijd bereid was om enkele huizen beschik baar te stellen. In het nieuwe internaat wil men de 128 kinde ren verdelen in 8 groepen van 16 jongelui Elke groep krijgt zijn eigen woonkamer, eigen douches knutselruimte. Daar naast is er een gezamenlijke re creatiezaal. De kosten van het gebouw belopen twee miljoen, een uiterst nuttige investering, gezien het belang van het on derwijs aan de schippersjeugd dat helaas nog maar al te vaak tussen .kaai en schip' blijkt te vallen. Mej. Bezemer: .Momen teel geldt er geen leerplichtwet. We hopen dat die er in augus tus officieel doorkomt, maar zover zijn we nog niet. De ou ders sturen hun kinderen op ba sis van vrijwilligheid naar school. In de praktijk krijgen we hier jongelui van schippers die bijvoorbeeld op Frankrijk va ren, althans hier vaak in de buurt zijn. Ons internaat is van oorsprong Nederlands her vormd maar in de praktijk komt het voor dat er rooms-katholie- ken en buitenkerkelijke kinde ren verblijven, dat vormt echt geen bezwaar.' Ze doet het werk in Terneuzen overigens met veel plezier, de directrice van .Koningin Julia na'. Schipperskinderen zijn heel plezierig, ja makkelijk, om mee om te gaan. Ik heb twintig jaar in het voogdijwerk gezeten, dus je kunt wel een zekere verge lijking maken. Wel is deze jeugd later voiwassen, ze blij ven langer kind'. Vanuit mej. Bezem ers woonkamer (even bescheiden als de opzet van het huidige internaat) kijk je neer op het barakje. De regen heeft voor een enorme plas gezorgd, vlak bij de voordeur. .De kinde ren noemen het altijd de ark van Noach,' lacht ze. .Maar ik hoop de tijd hier toch maar gauw te vergeten'. SNEL De opzichter van het architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft uit Goes, die toezicht houdt bij de bouw van het nieuwe inter naat, kan erin komen. ,Ja, juf frouw Bezemer wil er altijd haast achter zetten, voor haar kan het niet snel genoeg gaan. .Een tikkeltje verongelijkt wijst hij naar het bouwschema van zwarte en rode blokken, aange prikt aan de muur van de direc tiekeet ,En dat terwijl we al zo goed opschieten. Kijk, die zwarte blokjes is onze prognose voor de verschillende onderde len, de rooie zijn de werkelijke uitkomsten. Nou, die ontlopen elkaar niet veel.' Aannemer Krieckaert houdt zich keurig aan zijn bouwsche ma. Het hele internaat werd uit gevoerd in zg .skeletbouw', waarbij men al in het prilste stadium met beton gaat wer ken. Dertig bouwvakkers zijn er constant mee in de weer ge weest. Momenteel houdt deze ploeg zich bezig met de afwer king van de betegeling, het tim merwerk, vloeren en keuken. ,Het grove werk moet gebeurd zijn zodat de kinderen er in ieder geval 15 augustus in kun nen. De lagere verdiepingen met magazijnen en dergelijke kunnen we dan wat later af werken, daar hoeven die kinde ren toch niet direct gebruik van te maken. De riolering en wa terleiding hebben we al een eind voor elkaar. Ook de leidster vleugel is nu klaar, daar begin nen we met de afwerking*. Het terrein aan de Rozenstraat noemt de opzichter .bijzonder gunstig*. Aanvankelijk was er een plantsoen, de grond is ge draineerd de stichting nam hem voor de symbolische som van 1 over van de gemeente. Maar al met al behoort de .ark van Noach' binnenkort definitief tot het verleden: de schippers jeugd blijft ,op het droge'.— Dat die Rik van Looy nou op 7.'n ouwe dag nou ja, ouwe dag voor wiel renners dan) nog een klassieker op z'n naam gaat brengen, Is toch wel een Jrestatie an formaat. Wij vinden at zelfs de beste prestatie van dit hele voorseizoen. Leuk ook voor de vroegere keizer van Herenthals'. Destijds een renner van zeer groot formaat, die zwaar over het paard werd getild en die dat spelletje van heldenverering manr wat graag meespeelde. De laat ste jaren is hij evenwel van zijn een zame hoogte van weleer afgedaald naar de begane grond waar hij overigens nu weer met. I>eide voeten op staat. Velen hebben deze grote Belgische ren ner want dat is hij ongetwijfeld gemeend een trap na te moeten geven hetgeen hij nu ook weer niet heeft verdiend. V andaar dat het ons genoe gen doet dat Rik II (tot Rik 1 heeft hij het nooit kunnen brengen) nu nog eens een klassieker heeft kunnen win- Ook Fedor den Hertog blijkt weer uitstekend mee te draaien na zijn her stel van de ernstige val, vorig jaar in België. Xadal hij zaterdag in de ronde van Friesland geruime tijd op het voor ste plan had gistreden, eindigde hij op de 8e plaats. Maar de volgende dag eiste hij in het Belgische Raatshoofden van 105 vertrekkers, de bloemen voor zich op. Het is te hopen dat deze knaap nu eens een gelukkiger seizoen gaat beleven. Wellicht zit er voor hem wei een uitzending naar Mexico in. De stand in de competitie Super Prestige voor beroepsrenners is na de Waalse I'ijl als volgt: 1 Godefroot 105 pnt; 2 Altig 90 pnt; 3 Merckx 70 pnt; t v. Looy 64 pnt; 5 Janssen 58 pnt; 6 v. Springel 51 en 7 Wolfshohl 50 pnt. En nu de wedstrijden voor de ko mende dagen. De ronde van Spanje is gisteren begonnen en gaat door tot en met 12 mei. In België is er zondag aanstaande Luik-Bastenaken-Luik voor beroepsrenners. De amateurs beginnen op die dag aan de ronde van België. In ons land wordt zaterdag de ronde van Gelder land voor amateurs verreden. Verder kunnen de amateurs zaterdag t< :cht in Heiningen, terwijl adspiranten en nieuwelingen op die dag in actie kun nen komen in Helnkenszand. Streekgenoot Richard Buekacki Ik vraag me af of iemand ooit. die naam goed heeft geschreven) verkeert kenne lijk in een uitstekende vorm. Na zijn opzienbarende 8e plaats in Gent-Wevel- gem, volgde het afgelopen weekeinde een prachtige zege in St-Gilles Waes (B). Er waren 86 vertrekkers. Peter Post behaalde in de Waalse Pijl. die dus door zijn ploeggenoot Rik vni. Looy werd gewonnen, behalve de 24e plaats in de eindrangschikking, toch nog een eerste prijs, namelijk de berg prijs. Niet gek voor een uitgesproken pistier. Naar wij vernemen, heeft Post plannen voor Bordeaux-Parijs. Als hij zijn koerstactick dan maar wat handi ger inkleedt dan iu 1963, toen hij Jo de Roo zodanig op de. korrel hield dat beiden ruim 13 minuten achter de win naar (wijlen Tom Simpson) eindigden. ....EN HAALDE ZIJN ZWARTE BAND AXEL Judoka Hanny Sijs, 18 jaar, Axelaar en PTT-employê, heelt het 'm zonder enige moeite gelapt: op een Eindhovense judomat vloerde hij binnen een zeer redelijke tijd tien collega's. Inzet: de zwarte band le dan. Hanny haalde ze allebei en daar mee is hij de jongste tn Zeeuwsch- Vlaanderen, ,'t Was niet zo een voudig', overweegt hij, Je werkt met MENSEN IN DE SPORT jongelui die allemaal hetzelfde doel nastreven als jij. Dat gaat hard te gen hard. Je ziet zo snel mogelijk je tegenstander klein te krijgen. Maar 't is me tenslotte toch nog meegevallen'. Dertien was Sijs jr toen hij zijn eerste stappen op het zachte zei- zette onder leiding van Staf de Moor die-in de loop der jaren al heel wat jeugdige Zeeuws-Vlamingen enthou siast wist te maken voor het judo. ,Ik zat. nog in de voetbalvereniging toen De Moor met zijn judoschool begon. Ik was een van zijn eerste Hanny Sijs: ik blijf trainen.... leerlingen. Hij kwam zelf vragen of mijn broer en ik op les wilden ko men. Later heb ik er het voetbal len maar aan gegeven'. Hanny nam achtereenvolgens les in Axel, Terneuzen, Ossenisse en Hulst: een verhuizing' die werd veroor zaakt door zijn PTT-werk in Breda, dat het onmogelijk maakte (en maakt) om door de week te trainen. De opleiding bij De Moor omvatte overigens ook wel reisjes buiten de provincie: Hanny maakte een paar keer een trainingsweekend mee bij judoka Pierre Zenden uit Maas tricht en verder oefende hij onder meer in Tilburg. JJu ik de eerste tan heb betekent dat niet dat ik er maar mee stop. Zaterdag en zondag train ik nog een uur of zes in Hulst en bovendien zit ik in Breda in een atletiekvereniging, dat houdt je conditie op peil'. Iemand die een eerste dan heeft hoeft trouwens toch niet moede loos het hoofd te Uiten hangen omdat hij niet meer verder zou kunnen, maakt Sijs duidelijk. Jdet wedstrij den kun je wet gaan tot en met de vijfde dan. Mannen als Geesink verdienen met bijvoorbeeld een we reldkampioenschap alleen al een 10e dan. Ik ga voorlopig werken voor de ie. Wanneer il: die haal.... dat zien we nog wel'. In ieaer geval vindt Hanny al een partner bi zijn IS jarige broer, oie ook een stevig partijtje judo weg geeft. Hij is vast besloten om bin nen niet al te lange tijd zijn mdo- fas op ie sieren met een zwarte band. En dan scoort de familie Sijs, als het op de leeftijd aankomt, twee Zeeuws-Vlaamse reoords. Of spreek je daar niet van, als het over judo gaatf.- JAZZ - R&B - ZANG - BEAT-JAZZ-R&B ONZE TOPTIEN 1. Delilah (Tom Jones) 2. Cinderella-rockefella (Esther en Abi Ofarim) 3. Congratulations (Cliff Richard) 4. Lady Madonna (Beatles) 5. Rosie (Don Partridge) 6. If I were a carpenter (Four Tops) 7. Kom uit de bedstee m'n liefste (Egbert Douwe) 8. Storybook children (Sandra en Andres) 9. I've just love somebody (Golden Earrings) 10. What a wonderful world (Louis Armstrong) produceren van romantische liedjes. Hij heeft er plezier in, hoor: What a wonderful world, een muzikaal lichtpuntje tussen de klachten over verloren liefdes, bruidjes ln de bed stee en heren die zich afvragen of hun vriendinnetje echt nog wel van hen zou houden als ze pakweg, timmerman waren. Esther en Abi moesten hun eerste plaats prijsgeven aan Tom Jones, Cliff steeg van 5 naar 3, Beatles naar 4 en Egbert Douwe zakte van 6 naar 7. Aanraders voor de komende weken: Valleri van de Monkees, Belle et Sebastien en Funky Street van Arthur Conley. Vier nieuwe platen op onze hitlijst deze week. Allereerst Rosie van Don Partridge, een jongen die met zeer eenvoudige middelen een erg gemoe delijk deuntje produceert. We tip ten hem vorige week trouwens al. Op 8 kwam Storybook Children binnen van het Nederlandse duo Sandra en Andres. Het nummer werd trouwens door meer mensen op de plaat gezet en ook him ver sies doen het uitstekend. De Gol den Earrings zijn present met I've just lost somebody: Nederlands ge luid in de hoogste regionen. En dan niet te vergeten Unde Satchmo, Louis Armstrong, die on danks zijn leeftijd doorgaat met het Bill Haley, die nog niet zo lang geleden even in Neder land was om er als curiositeit uit de rockperiode bekeken te worden, heeft een grandioze come-back gemaakt. In Enge land staat zijn Rock around de clock weer op alle hitlijsten. Bill gaat binnenkort een tour nee maken met zijn Cornets. In de Verenigde Staten is eveneens een groep opgedoken die zich toelegt op de rock and rolL De muzikanten noemen zich Blue Cheer en dat schijnt de naam te zijn van een was middel. Summertime Blues is de titel van de eerste plaat. Het gaat om een Eddy Cochrane nummer. De Zeeuwse groep Dragonfly, die enkele maanden geleden werd gelanceerd door onder meer Hans Verhagen (nu ma nager van de groep) laat mo menteel maar weinig meer van zich horen. Na hun Selestial dreams bleef het stil rond de bandleden die, volgens hun zeg gen, high werden van de Zeeuw se mist. Misschien beproeven ze dat nu aan den lijve? Peter Tettero van de Tee Set heeft een ode aan Martin Lu ther King in de groeven van een 45-toerenplaat geperst Mis schien volgt er nog wel meer in dit genre: smartlappen werken, zo is wel meer gebleken, vaak epidemisch. JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 31