Protestanten horen in Bethesda thuis Duits zeeschip op Westerscheldedijk Terneuzen heeft industrieën momenteel niets te bieden Groene Kustweg' congres Zierikzee Jongelui willen graven naar resten kerk 2 Dit jaar geen dependance van Janseniuslyceum in Terneuzen Terrein oostelijk Terneuzen snel gereed maken' <~par$umerie .c&pollo ALMANAK WETHOUDER HEEFT GEEN WINKELTJE Mosselproeven nog eind van dit jaar Zwembadplan voor Breskens van een mihoen gulden Retranchement wil kustgemeente of bii Sluis OPMERKELIJK INITIATIEF SLAAT AAN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 APRIL 1968 BRIEF MR1ENDEN VAN BETHESDA STEUN GEVRAAGD AAN PREDIKANTEN EN KERKERADEN dal Betlicsdn als enig protestnnts- cliristeljjli streekziekenhuis op Wal cheren behouden blijft en dat de in middels in uitvoering zijnde plannen lol uitbreiding doorgang zullen vin- ,Het komt echter nu en in de VLISSINGEN De «li'liPJ'sel toekomst zeer zt>]{er aan 0p prak- predikanten hebben dezer dagen) tische steun. Daarmee bedoelen! een brief ontvangen van het conti- wij dat in de praktijk van zieken- té .Vrienden van Bethesda'. «aar- huisopnamen ook zal moeten blij- - ken. dat Betheesda de plaats is. m wordt gesteld dat Bethesda .de J waar wij als protestanten thuis plaats is waar wij als protestan- horen Nimmer mag worden ver-) ten thuishoren'. geten dat de patiënten of de naas- iu de brief wordt er op gewezen dal te familie vrije ziekenhuiskeuze de oorspronkelijke bouwplannen van hebben', ZO schrijft het comité aail de beide A bssingse ziekenhuizen 1 Si-.l5.cph gehand- de Walcherse predikanten. Iianfd zullen worden: ,Dit betekent De brief is gedateerd 19 april 1968 en geadresseerd aan de predikanten en kerkeraden op Walcheren van de Her vormde Gemeenten, de Gereformeerde Kerken, Gereformeerde Kerken Vrijge- HOEDEKENSKERKE sleepboten is donderdag in het begin van de middag het ruim f5000 bruto register ton meten de Duitse vrachtschip JRaben- fels' van de zeedijk bij de Bieze- Iingse Ham getrokken, nadat het 's morgens vroeg vastgelo pen was. Aan de zeedijk werd aanzienlijke schade toegebracht. Hoe groot de omvang van de schade is, was by het water schap ,De Brede Watering' don derdag nog niet bekend. Van-I daag vrijdag zullen ex perts daarnaar een onderzoek instellen. De .Rabenfels' heeft donderdagmiddag enige tijd voor de rede van Vlissin-i gen gelegen en is. nadat een borg-, som was gestort door de HansalSjn te Bremen, doorgevaren naar Rot terdam. TERNEUZEN Er zal dit jaar in Terneuzen nog geen dépendance ko men van het r-k .lanseniuslyceum te Holst. Het schoolbestuur te Hulst kan binnenkort een brief tegemoet zien van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, waarin wordt mede gedeeld dat in 1968 geen gelden voor dat doel beschikbaar kunnen worden gesteld. Er zullen in de officiële brief trouwens twee redenen voor de voorlopige af wijzing van het verzoek worden ge noemd. namelijk de algemene toe stand van 's lands financiën en de hogere urgentie van talrijke andere aanvragen. Zoals hierboven blijkt, betreft het een voorlopige afwijzing. Het project *- Door 6 om half vyf donderdagmorgen voer de Rabenfels' met kracht op de zeedijk Het schip was met 425 ton stukgoed Hoedekenskerke raakte het in zeer dichte mist en plotseling werden dp lichten van een tegemoetkomende boot gesignaleerd. Beide schepen we ken uit en passeerden elkaar rake lings: op een meter afstand. De .Rabenfels' raakte uit de koers en drong ver de zeedjjk in. Het tege moetkomende schip bleek later de Duitse kustvaarder .Jutta Plint', een schip van 425 bruto register ton, dat op weg was naar Antwerpen. hoog water trokken de slepers .Laurent Letzer', .Leon Letzer'. Jean-Claude Gerling'. .Scaldis'. .Zee land' en .Schelde 2' het Duitse vrachtschip los. Rond drie uur ar riveerde de .Rabenfels" voor de rede van Vlissingen, waar een nader on derzoek werd ingesteld. Later op de middag rond vijf uur heeft het schip, dat een reis maakt naar Per- zië. de tocht naar Rotterdam voort gezet. De kustvaarder .Jutta' is 's morgens doorgevaren naar Ant werpen. Het schip heeft vastgezeten ter hoog te van dijkpaal 31 in de steenglooing In de morgen kwamen negen sleepbo- van de calamiteuze Willem-Anna- ten ter assistentie naar de Bieze- polder onder Biezelinge. Dijkgraaf lingse Ham. Om enkele minuten P. J. J. Dekker van het waterschap .De Brede Watering' deelde mee. dat vandaag een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld naar de schade. Een schatting kon hij niet geven- Het kan enorm mee- en tegenvallen', maakte hij duidelijk. Vermoed wordt dat een deel van de zinkwerken, die in de zeedijk in 1938 zijn aange bracht ter verdediging van de voor oever, beschadigd zijn. Bij een Rot terdamse bank heeft de Hansalijn donderdag direct een waarborgsom gestort, waarop het. schip kon wor den vrijgelaten voor de verdere reis. Het waterschap blijft zo voor finan ciële schade gevrijwaard. Op de foto: de .Rabenfels' kreeg don derdagmorgen behalve veel assis tentie ook veel bekijks, toen de boot ver in de zeedijk onder Kapelle was gevaren. Terneuzen komt namelijk voor op planprocedure voor het rijk voor 1970. ilen hoopt evenwel toch reeds in 1969 met de dépendance te kunnen starten. Naar men ons meedeelde heeft het be stuur van het r-k Janseniuslyceum tijdens de besprekingen met vertegen woordigers van het betrokken mi nisterie. voor wat betreft de te ver wachten groei van de bevolking in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaan- deren, veel voorzichtiger getallen ge bruikt dan in de prognoses van de provinciale diensten voorkomen. De ze meer op de realiteit afgestemde getallen, zijn door het rijk volledig geaccepteerd H. A. M. A. DE MEIJER IN DE RAAD: ADVERTENTIEi Depositaire ORLANE Walstraat 90 - Vlissingen en.... gratis bankzegels leeuwse Paradox Dra Verbwrg, gutter ex op het Groene Kustweg-congres te Zie rikzee: .Er komen in de toe komst miljoenen mensen kijken, hoe matig het hier nog is'. Dra Verburg had die opmerking al eens eerder gemaakt. En voor hem sprak men. misschien niet met dezelfde woorden, in deselfde geest. VVV-directeur, bij zijn benoe ming: .Er komen in de toekomst duizenden mensen kijken, hoe rus tig het hier nog is'. VW-directeur, in een tussentijd se rede. J5r komen in de toe komst. tienduizenden mensen kij ken. hoe rustig het hier nog is'. VVV-directeur, in een ticeede tus sentijdse rede: J5r komen in de toekomst honderdduizenden men sen kijken, hoe rustig het hier nog is'. Dra Verburg, gisteren op het Groene Kustweg-congres: JSr ko men in de toekomst miljoenen mensen kijken, hoe rustig het hier nog i«\ VW-directeur, bij zijn afscheid: floe groen was mijn kustweg'. TERNEUZEN Waarschijnlijk gaan zo'n vijftien Amerikaanse bedrijven van enige importantie een vestiging in Nederland zoeken, zo had het Ternenzense raadslid H. A. M. A. de Meijer (kvp) in de krant gelezen. M as er de mogelijk heid om één of meerdere van deze bedrijven naar Terneuzen te lok ken, vroeg hij zich af en hij gaf er zelf liet antwoord op: nee, want Terneuzen heeft momenteel niets te bieden. Hij drong er dan ook; hij het gemeentebestuur op aan) dat deze op haar beurt er weer waar ook mogelijk op aan zou drin gen dat het gebied ten oosten van Terneuzen zo spoedig mogelijk in gereedheid zou worden gebracht. Dit vormde de kern van zijn betoog tijdens de rondvraag van de donder dagavond gehouden vergadering van de raad van de gemeente Terneuzen.i Burgemeester J. C. Aschoff kon zich geheel bij de woorden van de heer De I Meijer aansluiten en voegde eraan toe dat er van gemeentewege alles in het werk wordt gesteld om hier verande-; ring in te brengen. Een ander punt van discussie lijdens de rondvraag vormde het woonwagenpark De heer AC. S. van Breda Vriesman wdweer erop dat er regelmatig oude auto's uit elkaar worden gehaald en dal men de resten laat liggen, zodat de ge- meente dat kan opruimen. Wal hij even wel juist die middag had gezien baarde hem nog meer zorg, namelijk dat de bewoners van het kamp nu een andere 1 manier hadden gevonden om van de rommel af te komen en wel door het zaakje in brand te steken. De heer Van Breda Vriesman vreesde dat daar on gelukken van zouden komen wanneer bijvoorbeeld ue tank van zo'n auto zou springen. In aansluiting hierop vroeg de heer A. Ramondt (ar) of het niet mogelijk was dat er een afrastering om het terrein kwam. Wethouder M. de Vos gaf toe dat het in het woonwagenkamp .een verschrikkelijke troep' was. .De politie zal er beter op moeten toezien', j was zijn mening, maar hij voegde eraan toe dat de politie moeilijk de hele dag rond het kamp kon hangen. De wet houder vreesde voorts dat een afraste ring gauw kapot zou zjjn. De raad gaf zijn goedkeuring aan liet voorstel om eeii eenmalige bjjdrage te verlenen van ruim 0,25 per inwoner in de kosten van de metingen van de,= luchtverontreiniging in de kanaalzone.,^ De lieer I'. J. Huijbreelit (pvda) zei dat hij van mening was dat in een komende gemeenschappelijke regeling de indus trieën toch zeker ook wel konden mee betalen. Burgemeester Aschoff vond dat zeer reëel. De heer Van Breda Vriesman vond dat hier eigenlijk provinciaal be lang en dat de provincie het dan ook heer Van Breda maar allemaal moest betalen. De bur gemeester vond het niet geheel redelijk 'dat bijvoorbeeld mensen in Tholen zou den moeten betalen voor metingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Momenteel be taalt de provincie de helft. Bij de me tingen was niet nagegaan in hoeverre de luchtverontreiniging wend veroor zaakt door België, antwoordde burge meester Aschoff op een vraag van do TERNEUZEN. In de gemeen teraadsvergadering van Terneu zen kwam donderdagavond ook het verzoek van het bestuur van de vereniging ehrisi.eliik onder wijs te Sluiskil aan de orde. waar in onder andere werd gevraagd om medewerking voor de aanschaf van verduisteringsgordijnen Tn de motivering sfond dat de gordij nen snpller slijten dan normaal, daar twee onderdelen van een sta len constructie die dienen om de ramen 4e sluiten zover naar bin nen steken dat deze de gordlmen steeds raken als die ^esloten wor den. Het raadslid W. van Drie' ovdavroeg zich af of het niet verstandiger zou ziin wanneer "°ns haar die twee onderdelen van die stalen constructie werd ge keken om te zien of er niet een moge1tikheid was te zorgen, dat die gordijnen er niet meer lanes kwamen, waardoor ze dus minder snel zouden sinten. .Wei' zei bur gemeester .1. C Aschoff. .ik bei "■een teytieldeskundiee' en jrgf ■'larom het woord aan wethoude- F M. Berbers. ,Tk heb ook geer wïnkeltïe'. merkte de wethoude- op en legde het onderwerp voor "an zün collega van openbare wer ken. Wethouder M. de Vos zou °r graag eens een man van open bare werken heensturen om de zaak eens te bekijken, maar het betrof hier geen gemeenteschool en dus zou er eerst medewerking moeten worden gevraagd aan het schoolbestuur Het zijn twee hardnekkige on derdelen van een stalen construc tie. Mesman, - hij I wel van mening dat dat er in het vervolg ook bij betrokken moest wor den. De burgemeester was het ook eens met mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel (kvp) dat er voor volgende bijdragen een plafond moet worden aangegeven. De raad ging akkoord met het voor stel van b en w om aan het bestuur van de vereniging tot het versterk- ken van lager onderwijs op gerefor meerde grondslag te Terneuzen me dewerking te verlenen om te komen tot de bouw van een nieuwe zes- Idassige school in liet bestemmings plan .Serlippenspolder'. Ook verzoeken van andere scholen die geldelijke medewerking vroegen voor j i bepaalde voorzieningen werden inge-1 het exploitatieplan .Noord' Burgemeester J. de Pree uitte kritiek op de regering ZAAMSLAG .Je mag legen- woordig niet meer wonen waar je wilt', zo kritiseerde donderdag morgen burgemeester J. de Pree van de gemeente Zaanislag de regering. .Goedkope woningen worden gebouwd en geconcen treerd in de grote steden, kleine re plaatsen zoals Zaanislag ko men daar niet voor in aanmer king', Men mag daar alleen zelf een huis laten houwen. Dat was dan ook één van de re denen waarom de gemeente had besloten tot de bouw van een gymnastieklokaal en een zwem bad, om zodoende het wonen in Zaanislag zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Een andere grief die dc burgemeester had ten aan zien van de regering was betref fende de subsidieregeling. Een gymnastieklokaal dat veertig uur per week wordt gebruikt, wordt jaarlijks voor 28.500,- gesub sidieerd. Elk uur dat het lokaal oer week evenwel minder in ge bruik is. wordt op dat bedrag in mindering gebracht (wat ook "voor Zaamslag het geval is). Burge meester De Pree vond dat maar een vreemde gang van zaken, want wanneer een gymnastieklo kaal bij een school hoort, krijgt men er altijd het volle, pond voor, ook al wordt er bij wijze van spreken maar tien uur per week les gegeven. Toen minister Beer- nink nog kamerlid was, had hij zich al oneens getoond met deze regeling en burgemeester De Pree hoopte nu maar, dat hij er als minister verandering in zou bren gen. maakt, Gereformeerde Geineenten en de. Doopsgezinde Gemeenten. Het co mité zegt van mening te zijn, dat het besluit om Bethesda als .protestants- christeipk ziekenhuis doen blijven voortbestaan door het protestantse volksdeel van Walcheren met instem ming kan worden geaccepteerd De geestelijke verzorging van patiënten in het ziekenhuis is van zeer groot be lang en wanneer deze meninj» ook leeft bij lien die in het ziekenhuis leiding ge ven. lean deze verzorging naast de medische een belangrijke plaats inne men' zo zegt het comité verder, dat voorts nog opmerkt reeds .meer dan tien jaar uit en voor de Vereniging tot stichting en instandhouding van een christelijk ziekenhuis Bethesda propa gandistisch werkzaam' te zijn. Er wordt voorts een dringend be roep gedaan op de predikanten en de Uerkcraadsledeii: .Duur u als predi kanten en kerkeraadsleden in vele gevallen vroegtijdig kennis 'draagt van ziekenhuisopname will een dringend beroep doen ambtelijke arbeid ook Bethesda Ie betrekken, zodat het in de toekomst een ziekenhuis zal blijken te zjjn, waar men nnast. de medische ver zorging aan het geestelijk welzijn ven de patiënten ruime aandacht zal kunnen blijven schenken'. Aan het slot van de brief wordt be toogd dat zowel kerkelijke ambtsdra gers als het bestuur en de directie van Bethesda, alsook de grote kring van vrienden van Bethesda .steeds wee: moeten bedenken dat het ziekenhuis ii gesticht met het doel om christelijke KLOOSTERZANDE Donderdagnnd-barmhartigheid aan de naaste te be- dag om half vijf is de 34-jarige ol.e- wijzen' Het stuk is namens het comité man Alexander Belv van het Russischeondertekend door W. Sandersc. voor- zeeschip .Juzhny-Bug' uit Archange'. zitter, en L. D. Joziasse, secretaris, over boord geslagen. Dat gebeurde in de Westerschelde^ en- Russische zeeman vermist op de Westerschelde kele kilometers ten oosten van Wals oorden. Intensieve opsporingsacties hadden geen succes. Om acht uur staakte men het zoeken. De Juzhny-Bug' ging nadat alarm was geslagen onmiddellijk voor anker. Een bemanningslid had de olie man nog een reddingsboei toegewor pen, maar ook dit. leverde geen succes op. De sleepboot Jean-Claude Gerling', het Nederlandse binnenvaartschip .Sulger', de RP 64 en het douanevaar- tuig .Alk' namen met een sloep van het Russische schip aan de opsporingen deel. In de loop van de avond zette de ,Juzhny-Bug' de reis naar Antwerpen voort. DEN HAAG Met de mosselverwa- terproeven in liet laboratorium zal. naar minister Lanlinois verwacht, eind van dit jnnr een begin kunnen worden gemaakt. Met de proeven op semi- nraktijksohnal zal eind 1969 worden begonnen. Dat deelt de bewindsman mee als ant woord op vragen van het Zeeuwse AR-Jtweede-ka nier lid .1. A. van Benne- kom. De resultaten van de proeven zul len mee bepalend zijn voor de manier waarop en de termijn waarbinnen een definitieve keuze van de mosselverwa- terplaals(en) zal worden gemaakt Er wordt nanr gestreefd de resultaten op een dusdanig tijdstip beschikbaar te hebben dat vóór het wegva''en van de natuurlijke mosselverwaterplaatsen de kunstmatige niosselverwaterplaatsi en gereed kunnen zijn. Met de bouw van het laboratorium bij 24 maart begonnen. De llaties en bassins worden tieplan .Zuidpolder' wei'd een përceêilin een openbare spoedvergadering bijeen13 mei onder een bestck aanbesteed_ grond van 3215 in2 verkocht aan del om de huur en verhuur van werk- Verwacht wordt dat daarna bumen parochie .De herrezen Christus' te Ter- j kamp .Stoofpolder' te bespreken |twee weken de gunning zal plaatst m- neuzen. Ter realisering van het bestem- Spoedzitting van raad Bruinisse bepaalde en .Ratspolder' werden een aantal per-j BRUINISSE Moren, zaterdag om 9 00| het Horntje^is 24 m I celen grond verkocht tn het exploits-1 uur komt de gemeenteraad vanBruimsse| techno den. sering van het saneringsplan .Java' het! pand Steenkamplaan 2i. In de vakature ontstaan door het bedanken van del heer M. Nieinvdorp werd de heer F. M.j Berbers gekozen tot lid van het bestuur van de verenigde leeszaal en bibliotheek.) De heer H. H C. de Leeuw te Terneu-j zen werd benoemd tot hoofd van de olsl .Zonneschool' en de heer J. Timmer te) Zaandam tot hoofd van de school voor! schipperskinderen. De heren Huijbreelit en Van Bred" Vriesman maakten ei- bezwaar tegen dat er maar één persoon' op de voordracht stond. Wethouder Ber-! bers was van mening dat het in deze) gevallen niet verantwoord was geweest orn meer mensen op de voordracht te, zetten, maar een volgende keer zou hij trachten te voldoen aan de wensen van de raadsleden. De heer H. J. Balk werd benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim Terneuzen-komter voorziening van de vakature De Vries. In de rondvraag vroeg de heer Huij- brecht nog of er in verband met de sa nering van de wijk .Java' al maatrege len waren getroffen om de menssen die uit hun huis moeten aan onderdak te helpen. Wethouder De Vos merkte opj dat dat altijd het streven van de ge meente is gewees^ en dat het momenteel I onderwerp van studie is. Voorts zijn del vergoedingen wettelijk geregeld. Ten-| slotte had de heer Huijbrecht gehoord dat de Tamarindeschool gebrek heeft aan een schoollokaal. Het was wethou der Berbers niet bekend, maar hrj zoul er contact over opnemen. Slot van pagina 1 seerd en tot .gastvrouwe' Matty Ho- vestadt. die een attentie werd aan gebeten. Terwijl de heren 's morgens verga derden. maakten de dames een uit stapje. Zij bezochten onder meer een molen op Schouweit-Dulveland en maakten een wandeling door de do minate duinen bjj Haamstede, 's Mid dags maakten de honderdvijftig con gresgangers gezamenlijk een wande ling door Zierikzee. Toen was er ook gelegenheid de in zendingen van de met het oog op het congres uitgeschreven fotowedstrijd van de Zierikzeese amateurfotogra- fenclub. Eerste prijswinnaar A. Smallegange opname Zeeland- brug kon 's morgens uit handen van de heer Nauta zijn prijs in ontvangst nemen. In de bovenzaal van .Mondragon' waren verder en kele tientallen tekeningen geëxpo seerd. die de leerlingen van de Zie rikzeese lagere scholen naar aanlei ding van cfe conferentie hadden ge maakt. Het internationale gezelschap gas-l ten werd 's avonds officieel door b en w van Zierikzee ontvangen in de Schutterszual van het stadhuis. In' die historische omgeving gaf burge meester D. W. Kastelein de bezoe kers tn een toespraakje een kijkje) In de Zierikzeese geschiedenis. Op zijn beurt lichtte de heer Nauta en kele hartelijke woorden tot b en \v| en maakte gewag van de bijzon dere interesse, waarmee de gasten de schat aan monumenten in de Schouwse centrumstad hebben be keken. De burgemeester kreeg tij dens die ontvangst van de Noorse vertegenwoordiger in de .raad van tien' voor zijn familie een uitnodi ging in Krisiiansand op vakantie te komen in 1968, Later op de avond was er in .Mondragon' een diner, waar de afdeling Zeeland van de bond van plattelandsvrouwen met veel succes een show van Zeeuwse klederdrachten verzorgde. BRESKENS De NV Lu cas Pesie te Amersfoort heeft voor de gemeente Breskens een exploitatiebe groting voor een 7Avembad- proj'ect op een terrein be stemd voor dagrecreatie in het reereatieplan opgekteld. B eu w stellen de raad in de maandagavond le houden raadsvergadering voor om dit plan als basisplan te aanvaarden, zodat op korte termijn de aanvraag om sub sidie ingezonden kan worden, want om een dergelijk pro ject gerealiseerd te krijgen, zal een subsidie van rijks overheid nodig zijn. De totale investeringskosten worden geraamd op maximaal 1.000.000. Het bad heeft een sterk re-creatief karakter en is uitgerust met een gecombineerd diep- en halfdiep bad. waarin opgenomen een 50- meter wedstrijdbassin. In het hoofdgebouw komt een winterin- struetiebad met volledige zwem les-accommodatie. Voorts omvat het hoofdgebouw alle bedrijfs ruimten zoals kleedsel ogen heden (3S wisselcabines en gemeen schappelijke kleedruimten voor meisjes en- jongens), garderobe ruimte, douches, ruimte voor technische apparatuur, kassa, kantoor, bergruimte Alsmede keu ken en badmeesterverblijf Om liet bassin heen komen zon- en speelweiden, parkeerterrein en rijwielstalling. IN TERNEUZEN HANDTEKENINGEN RETRANCHEMENT In Rctranclie- nient beeft men deze week een handte keningenactie afgesloten, die beoogt de gemeente in te delen bij een grote kust- eemeentie, bestaande uit Cadzand. Groede en Nienwvliot wanneer eenmaal de herindeling een feil /.ai /ijii. Als dit plan niet te verwezenlijken valt voelen de inwoners er voor om bij Sluis tc wor den gevoegd en niet bij Oostlnirg, zoal» hef huidige plan beoogt, De handtekeningenactie is een initia tief uit de gemeenschap Verschillende particulieren" zijn de afgelopen weken huis aan htus inet intekenlijsten rond gegaan. Meer dan 90 procent van de ongeveer 500 inwoners heeft getekend Het is de bedoeling dat de lijsten naar de kamer en de provinciale staten zul len gaan. Konijnenplaag in Sirjansland SIRJANSLAND In het stuk dijk dat na de ramp gelegd is voor de af sluiting van het aijkwater (de Nieuwe Dijk) onder Sirjansland komen al vele jaren konijneholen voor. Dit jaar ech ter, zijn er zoveel konijnen, dat het aantal holen en gangen te veelvuldig wordt. Er dreigt gevaar dat de dijk bij hoge vloed water doorlaat, en dijkbreuk kan ontstaan- Om dat te voorkomen heeft het water schap .Schouwen-Duiveland' toestem ming gegeven de konijnen te verdel gen, hoewel het jachtseizoen op konij nen voorbij is. TERNEUZEN In Terneu zen zal, waarschijnlijk reeds binnen enkele maanden, een groep van enkele tientallen jongelui, in leeftijd variërend van 12 tot 23 jaar, gaan graven naar de overblijfselen van de historische Triniteits- kerk die, naar men vermoedt, gesitueerd was langs de hui dige invalsweg. Een verzoek om toestemming voor de op gravingen is onderweg naar het gemeentebestuur dat hier in eerste aanleg op heeft ge reageerd. deel uit van (le nfdehng Terneu zen van (Ie honinldjjk goedgekeur de stichting Jeugdbond voor de be studering van de geschiedenis. De afdeling, een initiatief van ge schiedenisleraar G. I). van Voorn- vcld van het Petrus Ilondiusly- ceum, is donderdagmiddag offi cieel met zjjn workzaamheuen ge start. Het ligt in de bedoeling dat men gaat werken met een aantal werkgroepen, die elk een ander facet van het geschiedenisonder- zoek zullen behandelen. Tot dus ver zijn er groepen gevormd die zich bezighouden met het zg ru nenschrift germaans priester schrift). archief- en boekonder- zoek, het onderzoek naar de Trï- niteitskerk. middeleeuws aarde werk. de geschiedenis van Bier vliet en de genealogie. Voorzitter an dc 20 leden tellende afdeling s George Mey uit Sluiskil. Onderzoek Voorzover het de praktische werk zaamheden betreft heeft de groep al een begin gemaakt ln Zaam slag. waar bij werkzaamheden aan de riolering muurresten en een grote hoeveelheid scherven aan ae oppervlakte kwamen. De werkgroep middeleeuws aarde werk (die zich hiermee bezig houdt) gaat zijn activiteiten bin nen niet al te lange tijd verplaat sen naar Westdorpe. waar onge veer 50 kg scherven van middel eeuwse aardewerk op determine ring wacht. De werkgroep Biervliet bestaat in hoofdzaak uit jongelui die in de ze gemeente wonen. Zij zullen deels aan de hand van bestaande publikaties, deels aan de hand van eigen onderzoek een chronolo gisch overzicht opstellen over de historische achtergrond van deze I»'1 boekvorm gebeurd. Voor de werkgroep genealogie komt volgende week een spreker iets vertellen over wapen- en sibbekunde, zodat deze leden on der meer in staat zullen zijn om hun eigen stamboom te achterha len. Belangrijkste project is tot dusver echter de 13- of 14e eeuw- se Triniteitskerk. De heer Van Voornvcld heeft het plan om hier in ploegendienst te gaan graven. Burger van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek. .Met name ook de ouders moeten niet denken dat hier .zomaar* wat gedaan wordt', aldus de heer Van Voornveld', liet gaat hier beslist om een wetenschappelijke leest geschoeide organisatie'. De afde ling heeft ook een subsidieverzoek gericht aan de gemeente. Daarop is nog geen antwoord binnen. ,\Ve hopen dat dit vlug komt, want de tijd gaat nu echt wel dringen', vindt de initiatiefnemer. bet land lijdelijk meer nuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i ZON EX MAAN 27 april Zon op 05.18 o illlllllllllllll Maan op 05*07 o:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2