Twee fase aanbesteed voor Schelde-Rijnkanaal Mevrouw Van Aartsen hees de vlag op dubbeldekker eerste Jnflttmcifte or BILT Koningin Juliana bezoekt Zeeland BVD wordt gehoord in zaak van vlashandelaar Vragen kamerleden schaderegeling mosselkwekers - VERWACHT. Er waren zeven verstekelingen aan boord PRINSBERNHARD OPENT H0ECHST VLISSINGEN ALMANAK LAAGSTE INSCHRIJVING: BIJNA 18 MILJOEN AANLEG KANAALPAND IN DE KREEKRAKPOLDER ZEEUWEN - PISTOOLWEDSTRIJDEN Afscheid van Dow-directeur R R Bollen in PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 APRIL 1968 MAASTRICHT Dc rechtbank in Maastricht zal maandag aanstaande de zaak tegen de hoofdverdachte van de Kerkraadse valsemunterij, de uit Vlaanderen afkomstige 37-jarige vlas handelaar Aimee K., opnieuw openen voor het horen van twee ambtenaren van de binnenlandse veiligheidsdienst. De verdachte had hierom veertien dagen geleden tijdens de zitting gevraagd. De raadsman, rnr M. Moszkowicz uit Maastricht, had toen betoogd, dat Aimee K. betrokken was bij een spio- nagezaak en dat de tienduizend vals» biljetten van 100 gulden in opdracht van de Indonesische ambassade waren ge maakt. Veertien dagen geleden had officier van justitie tegen hem vijf jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering ge- eist. Zijn 26-jarige vrouw werd maan dag conform de eis veroordeeld tot ne gen maanden celstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Zijn medeverdachte, de 49-jarige koopman H. B. uit Den Hang. werd veroordeeld tot vijf jaar cel met aftrek. Van onze correspondent DEN HAAG De liberale tweedr-ka- mprleden nir J. F. G. Schlingenian en ir D S. Tuijnman hebben de minister var verkeer en waterstaat gevraagd of het waar is dat landbouwers die hnn gronden moeten ontruimen als gevolg van de Schride-Rijnkanaalwerken. nu nl een schadeloosstelling hebben ontvan gen of in conerete cijfers in het voor uitzicht zijn gesteld. Zij vragen dat, omdat mossel kwekers, die in augustus hun mosselpercelen moe ten ontruimen, nog steeds nie: weten op welke wijze hun schade zal worden geregeld. Daarvoor verwijzen zij in oen "toelichting naar mededelingen van de heer W. J. de Jonge, bestuurslid van de visserijvereniging .Helpt Elkander' tijdens een bijeenkomst van ïonestleden zaterdag te Zie.-ikzee. Vragensteller? wiher verder welen of de minister bereio is voor mosselkwe kers thans taxalies te laten verrichten en op korte termijn voorschotten te ver strekken in afwachting van dc defini tieve schaderegeling Zwitserse pers bekijkt' Zeeland VLISSINGEN —Zeven Zwitserse jour nalisten maken momenteel onder leiding van de heer F. N. M, Hendricks, direc teur van de Algemene Nederlandse VW, een korte oriënteringsreis door Neder land. Vandaag en morgen zuilen ze ook Zee- lad bezoeken. Vandaag woensdag worden ze rond het middaguur in het stadhuis van Zierlkzee ontvangen. Na de lunch vertrekt het gezelschap naar Veere en Middelburg, waar men Minia tuur Walcheren zal bezoeken. Na afloop staat Vlissingen op het programma. Morgen donderdag maakt het Zwitserse gezelschap een rondrit over Walcheren. De laatste halte in Zeeland if- Goes. Na Zeeland komt Brabant aan de beurt. Dc Zeeuwse reis zal worden geleid door de provinciale Zeeuwse VVV. OPKLARINGEN Zonnige perioden met in liet binnen land mogelijk enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Over het al gemeen iets hogere temperaturen dan dinsdag. ZON EN MAAN 25 april Zon op 05.22 onder 19.55 Maan op 04.47 onder D 4j OP 20 EN 21 JUNI MIDDELBURG Koningin Ju liana zal op 20 en 21 juni aan staande een bezoek aan Zeeland brengen. De eerste dag zal voor namelijk gewijd zijn aan Zeeuwsch-Vlaanderen, de twee de dag gaat de koningin via de Veerse-Gatdam naar Noord- Beveland om vervolgens naar Goes en Wilbelminadorp te gaan voor het bezoeken van de jubileumlandbouwtentoonstel ling van de ZLM. Er wordt thans een nader programma uitgewerkt. Zo wordt onder meer gedacht, aan een bezoek aan het vormingscentrum Hedenesse en de Brankman. Het is de bedoeling, dat (Ie koningin de nacht van 20 op 21 juni te Middelburg zal doorbrengen in de ambtswoning van de commis saris der koningin. VLISSINGEN ,Er zijn zeven verstekelingen aan boord', meldde opgewekt de commissaris der ko ningin in zijn toespraak tot de 300 gasten op de dubbeldeksboot .Prinses Christina'. Algemene ver bazing. Maar die verdween snel toen de zegsman al snel met een plausibele verklaring kwam: ,ze dachten dat in Vlissingen de nor male veerboot in de fuik lagze zijn er met u op gegaan en hebben toen verder maar een snipperdag genomen.' En verder: ,We heb ben de lieren wet verzekerd dat niet tedere reis zo feestelijk ver loopt'. Helemaal correct was de mede deling niet, want aan het begin van de reis was er nog wel gele genheid om liet- schip in Vlissin gen en in Bres kens te verlaten. De Prinses Christina' had name lijk aan de Vlissingse fuik nog niet alle gasten aan boord geno men, toen het schip moest ver dwijnen om plaats te maken voor het zusterschip van de lijndienst. Een half uiirtje later meerde men dus opnieuw af in de fuik. Toen pas kwam ook de rivierloods over dc loopplank, die bij de verlate gasten had staan wachten. En om enkele van de .verstekelingen' van dienst te zijn legde rte Prin ses Christina' wat later nog even in Breskens aan, waar tegelijk nog een paar verlate genodigden aan boord werden genomen. Het was dus eeit kwestie van goed op de naam van liet schip letten, gisteren in de Vlissingse haven. Overigens, wal, die namen betreft ,Nu we de jongste prinses hebben vernoemd komen we tocli weer niet direct in moeilijkheden voor de volgende veerboot', stelde mr. Van Aart sen de genodigden ge rust... Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard het nieuwe bedrijf van Hoechst in Vlissingen-Oost offi cieel in gebruik te stellen. Deze! ingebruikstelling is bepaald op vrijdag 13 september aanstaande, i Onlangs werd bij dit bedrjjf de nieuwe haven officieel geopend bij welke ge-i legenheid werd meegedeeld dat C. in- bedrijfstelling van het bedrijf als ge heel op een later tijdstip zou volgen. Hiervoor Is nu 13 september aanstaan de gekozen. Prins Bernhard heeft er in toegestemd op die datum de opening te verrichten. Overeenkomst tussen Hondius-Van Westen MIDDELBURG. De heren Hondius; en zoon. bankiers en assurantiebezor gers gaan samenwerken met de firma L. A. van Westen, commissionairs in effecten. Het kantoor van de firma Van Westen aan de Dam zal worden over- Sebracht naar het gebouw van Hon- lua aan de Vlasniarkt 5153. De heer .1. Verschiere, die na het overlijden van de heer Van Westen de zaken van deze firma heeft behartigd is in dienst getre den van Honddus en zoon. Zeeuwse Verhuizen Toen in de paasvakantie de scho- len van Sluis naar een nieuw, ri ant onderkomen moesten verhui zen, stak de jeugd een handje toe. Ze sjouwden met. boeken en leermiddelen, bedrijvig en enthou siast, uitbundig bijna, alsof ze op weg waren naar een verbran- dingsptaats. Voor het eerst betraden ze het nieuwe gebouw. De jongste kracht bracht alleen wat eigen werk over, sommetjeseen stijtoe- feningetje en een opstel, waar in hij de besteding van het huis houdgeld besprak onder de titel .Zolang de lepol in de breipot staat'. Eenmaal binnen keek hel ventje vol bewondering rond. Maar toch ook wat teleurgesteld. En het was geen ventje om dit soort omstandigheden een blad voor de mond te nemen. niesster1, begon hij, ,waar is nou de slaapkamer'f De meester trok het ventje haas tig met zich voort. Ze stonden voor de kamer van hel hoofd. Wanneer de aanbesteding goed uit valt voor rijkswaterstaat, kan over ongeveer een maand met het nieuwe karwei aan de zuidkant van de Kreek! rakdam worden begonnen. Op het ogenblik- is daar al de nodige bedril, vigheid te zien nu onder het toe komstige kanaalgedeelte een afval- waterleiding van Brabant naar Waarde en zinkers voor de waterlei ding, aardgas en transportleiding Dow Terneuzen in diepe putten wor den gegraven. Vorig najaar is m dezelfde polder al een strook grond van ruim 275 meter breed uit de pacht genomen, Daarop is het' nu aanbestede ka! naalpand geprojecteerd. Bulldozers zullen daar binnenkort beginnen de bovengrond tot ongeveer .1 meter diep af te graven. INSCHRIJVERS De uitslag van de gisteren gehouden aanbesteding luidt als volgt: l. en laagste Inschrijver: cv gebr. Van 't Verlaat, Hardinxveld," f 17.777.000; 2. J. G. van Oord Utrecht, f 18.343.000; 3. NV Van Oord, Werkendam, f 18.933.000- 4 Combinatie Wijnands. Hakkers Schermers. Werkendam, f 19.291.000: 5. Dirk Verstoep, Nederland. Deri Haag. f 19.724.000; 6. E Biol XV Rotterdam. f 19.870.000: 7 combina! tie Holland, Zanen Verstoep NV. XV C. J. van der Hoeven. Den Haar f 19.990.000; 8. Van Hal tuin en Blam kevoort. Beverwijk, f 20.385.000: 0 J. G. Nelis. IJmuiden, f 20.630.000- 10. combinatie Willemstad. Amsterl damse Ballast Mij., Algemene Bag- germij. Antwerpen. Akkermans, Ant werpen, Baggermaatschappij Holland Hardinxveld, f 20.687.000; u. Boltje! zonen. Zwolle, f 20.977.500: 12 sterdam. Condor. Amsterdam. Ai- bouw. Breda. Prins Sliedrecht, San ders. Delft, f 21.840.000; 13. Ooster- wijk, Rotterdam, f 22.OSO.000- 14. vh Van Hattum. Zaltbommel. f 22.750.000 en 15. tevens hoogste in schrijver: D. Blankevoort. Bl'oemen- daaJ, f 22.900.000. FEESTELIJKE SPELEVAART OP DE WESTERSCHELDE MET 300 GASTEN WESTERSCHELDE, a/b .Prinses Christina' Het was zes mi nuten voor twaalf gistermiddag, toen mevrouw C. van Aartsen- Stap, echtgénote ",van Zeelands commissaris der koningin op het brugdek van de eerste dubbeldeksveerboot de provincievlag in top hees. Naast haar streek mevrouw J. C. Schlömann-van Vliet, echt genote van de werfdirecteur de vlag van ,De Merwede'. Het ms .Prinses Christina', dat straks op de dienst Kruiningen-Perkpolder zal worden ingezet, was eigendom van de provincie geworden. Kort daarop klonk een langgerekte, zware stoot uit de scheepshoorn over de Westerschelde. Kapitein C. J. Grootenboer van de Provin ciale Stoombootdienst (PSD) had op de brug het commando van werfkapitein J. Pahmeyer overgenomen. Er trok een miezerig regentje uit een grijze lucht over de Wester schelde toen de voornaamste gasten bij deze officiële overdracht \an de dubbeldeksveerbooi zich achter de beide dames hadden opgesteld om de vlagwisseling mee te maken. .Maar voor de provincie Zeeland was het een zonnig moment. De vloot van de PSD was m dan officieel uitgebreid met een mammoetveer- boot. die aan Zuidbevplandse en Zeeuws-Vlaamse wal zal helpen om de wachttijden voor het wegver- kee. van de ene naar de andere kant zoveel mogelijk te beperken. .Dat neb je knap gedaancompli menteerde mr J van Aartsen. Zee lands commissaris, zijn echtgenote toen de vlaggetouwen strak gespan nen hingen^ En later, op het boven ste rijdek. zou nij dat complimentje nog door heel wat andere woorden van waarderina .n allerlei richtin gen laten volgen. In het bijzonder deed hij dat aan het adres van Zee lands veren gedeputeerde', de heer M J. van Poelje, die wegens ziekte deze overdrachtsplechtigheid niet kon bijwonen. Van hem is namelijk het idee afkomstig om een dubbel deksveerboot te bouwen De minis ter van verkeer en waterstaat, drs J A. Bakker, haalde dat in zijn felioitatietoespraak ook nog eens op. NIEUW TYPE Hij nermnei-ae eraan dat ae .Prin ses Christina' het vierde schip in successie is dat in tien jaar aan de Westeracheidevioot is toegevoegd. De .Prinses Beatrix' werd m 1958 opgeleverd, de .Prinses Irene' in 1960 en de .Prinses Margriet' in 1964. .Toen we aan het vierde schip toe kwamen hebben we gedacht hoe we liet vervoersaanbod van de toekomst het best zouden kunnen verwerken. De toekomst zie je namelijk altijd perspectivisch verklein. Heit ontwerp was al klaar, toen door onverdroten ijveren van de heer Van Poelje werd besloten op een ander type over :e stappen Daar varen we nu op. Het is een juiste beslissing geweest De tijd, die we met het rr.euwe ontwerp ver loren - hebben we dubbel en dwars terugverdiend WESTERSCHELDE De doop- ster van de dubbeldekker prinses Christina', mevrouw C. van Aart- sen-Stap, in de stuurhut een ogen blik aan het stuurwiel. PSD-di- leeteur mr. L. Nteuwenhuis geeft een toelichting. ITrt, D'/C I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft dinsdagmorgen in Den Haag aanbesteed de volgende fase voor de nieuwe Schelde-Rijn- verbinding: een complex van werken in liet smalste deel van Zuid-I Beveland, tussen de Kreekrakdam en de dijk langs de Wester schelde. Laagste van de in totaal 15 inschrijvers voor dit vrij om vangrijke bestek was de cv gebr. Van 't. Verlaat te Hardinxveld voor een bedrag van 17.777.000. Overigens varieerden de In- J schrijvingsbedragen van deze inschrijving tot f 22.900.000. De; gunning is voorlopig aangehouden. Nu het werk aan <le bouwput voor dyk krijgt een lengte van 1.3 km.' de grote duwvaartsluis op de schor- loopt tussen Bath en de Belgische ren in de Oosterschelde een stevig grens en zal een oppervlakte! eind is gevorderd, komt dus een schor en slik van 750 hectaren \oIgend part van de Sehehle-Rijiiver- inpolderen: binding aan de beurt. Het bestek, dal aanieg van een ringdijk voor een gisteren in het Haagse waterstaats- uitwateringssluis: gebouw van de dienst der Zuiderzee- aanleg van een werkhaven: werken aannemers aantrok, houdt in aanleg van een omleiding voor graven van een kanaalpand (1,5 de spoorlijn en voor de rijksweg km lang) in de Kreekrakpoider58, opdat op de bestaande krui-: aanleg van een hoogwaterkering altig met de nieuwe scheepvaart-- in het schorrengebied van Ossen- route bruggen kunnen worden ge- drecht in dg Westerschelde; deze bouwd. WESTERSCHELDE Mevrou C. van Aartsen-Stap hijst, aan boord van de dubbeldeksveerboot de Zeeuwse vlag in top. terwijl naast, haar mevrouw J. C. Schlö- mann-van Vliet de vlag van di werf .De Merwede' neerhaalt. (Foto PZC) Mr Van Aartsen deelde nog mee dat aan de heer Van Poelje een tele gram was verzonden met beter- scliapswensen. De commissaris en eerder ook al werfdirecteur Schlö- mann (hij trad deze dag op als een joviaal gastheer voor de genodigden brachten dank over aan allen die zich hebben ingezet voor de bouw van deze dubbeldeksveerboot: de onder aannemers, directie en personeel van de PSD en de ontwerpers van bu reau voor scheepsbouw, ir P H. de Groot te Bloemende al. In de bouw periode is de lieer Groot overleden. Zijn naam werd met erkentelijkheid gememoreerd en men stelde het op prijs dat zijn echtgenote thans aan- 'n pittige slok voor de borrelaar-van-klasse! i/ioflw mixture van 35% alcohol en 1 2*5 56 exclusieve kruidensoorten PONTENEUR' lil zijn toespraak hij deze overdracht! filosofeerde de heef Schlömann wat over het woord .pon!'. Voor dezej dubbeldeks veerlinot proefde bij er; iets denigrerend* in. Hii bad liet na melijk oprrezoeht in liet wnnrrlpn-! boek: nliifbnnm vnnrtuig voor het! overzetten ian mensen, dieren en wagens Dnurnni redeneerde hijj maar waf verder mei de Zeeuwse uit drukking .op ie ponteneur' staan'.I En hii vond dat Zeeland dat op een] dag nis gisteren best Icon doen. Als herinnering aan dc bouw van de veerboot bood de werfdirecteur me vrouw Van Aartsen. die op 31 oktober 1967 het schip ook gedonnt beeft, een album niel foto's aan Bii de ei- gendomsbewrizen van de veerboot kreeg de commissaris van de beer; Schlftniann drie fotoboeken mei I daarin de gesebledenis van werf en veerboot .Goede vaart' was tenslotte de wens aan hel adres van Zeelands provin ciaal bestuur, dat met zijn gasten op deze dag van dc overdracht een spe levaart maakte van Vlissingen naar Kruiningen vice-versa en aan boord van de nieuwe .Prinses Christina" een groet bracht naar de verschüende zusterschepen van de PSD. die men onderweg passeerde. Het koud buffet aan boord van de dubbeldekker zoals gezegd: geserveerd op liet bo venste rijdek was verzorgd door het Strandhotel Ie Vissingen. Terneuzen TERNEUZEN. De heer R. F. Bollen, directeur produktie van Dow Chemical Nederland, heeft dinsdagavond met een drukbezochte receptie in hotel .Rotter dam' afscheid genomen van Terneuzen en de Dowvestiging daar. Vertegenwoor digers van overheid, bedrijfsleven en kerken kwamen (1e heer Bollen, die be noemd is lot algemeen directeur van Dow Chemical voor Columbia en Ecua dor, een band geven. Dp scheidende directeur kwam in 1952 bij Dow tn dienst en bekleedde een aan tal leidende functies op de elektro-che- mische afdeling van de fabriek in Sar- nia (Canada) In 1964 werd hij benoemd tot algemeen bedrijfsleider in Terneuzen en 2 jaar la ter tot directeur produktie, Dc nieuwe standplaats van de heer Bollen wordt Bogota, waar hij met ingang van augus tus gaat werken. Tot zijn opvolger is benoemd de lieer G. H. Watkins. momenteel directeur pro- duktie-ontwikkeling van Dow Chemical Europe SA in Ziirieh (Zwitserland). In die functie krijgt hij zoals voorheen de heer Bollen de leiding van de fa brieken in Terneuzen en de Botlek. De heer Watkins werkte al In 19651966 als directeur produktie in Nederland Hij is sinds 1950 in dienst van Dow cn bekleedde onder meer belangrijke func ties bij Dow in Texas. Ook was de heer Watkins directeur van polyolefinen- fabriek van Dow in Midland 'VS). Hrj is. evenals de heer Bollen, in het bezit van de titel .bachelor of science', die hij haalde aan de universiteit van Mis sissippi. De benoeming van de heer Watkins gaat 1 mei in. VLISSINGEN Dinsdagmorgen zijn op de schietbaan van de ko ven te Vlissingen de .Zeemceii- pist ooi wedstrijden' begonnen. Het aantal deelnemende korpsen aan trze halfjaarlijkse wedstrijden is uitgebreid met twee: voor liet eerst nemen de politiekorpsen van deel. De organisatie van dit eve nement is ditmaal in tuinden ran ile Vlissingse gemeentepolitie. Dinsdag werd begonnen met. de Individuele wedstrijden, waaraan lier korps zeven schutters deelne men. Deze persoonlijke wedstrij den bestaan int twee onderdelen: acht schoten juistheidsvunr bin nen de tien minuten en acht scho ten snelvuur binnen dc dertig se conden. I)e persoonlijke wedstrij den worden vandaag, woensdag, voortgezet. Vandaan worden aal. ile korps wedst rijden gehouden. Iers deelnemen. Op de foto: ren rail de. schutters (Foto FZCl Personenauto reed tegen vrachtwagen te Axe' AXEL. Dinsdagmorgen omstreeks half tien is de bestuurder van een per sonenauto. A. F. J. S. uit Sint-Jansteen.i in de Oranjestraat te Axel tegen eenj uit de tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto gebotst. De vracht auto, bestuurd door J. K. R. uit Tho- len. bevond zich te ver op het linker weggedeelte, doordat hij juist een ge parkeerde auto passeerde. De auto vanl S. werd aan de voorzijde zwaar bescha-l digd De schade aan de vrachtauto bleef beperkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2