extw DE VIJFTIG EHBO-BORDJES VAN WESTDORPE HET HAVENTJE VAN CADZAND (1) VAN AARDAPPELEN TOT BANDRECORDERS WACHTMEESTER STROBBE VINDT DAT IEDEREEN T MOET LEREN -Vlaanderen .Parlevinker is een rendabel beroep' ZEEUWSCH-VLAANDEREN linofiu*T- Foor een oefening gaan ze zich deskundig vertoonden.... WESTDORPE De weg naar het huis van wachtmeester J. J. Strobbe van de rijkspolitie in Westdorpe is behalve met goede Voornemens geplaveid met bordjes ,EHBO'. In het blokje Graaf Jansdijk-Bernhardstraat kom je er op ettelijke huisdeu ren eentje tegen, een tendens die zich voortzet in de rest van het dorp. Want de Westdorpenaren leggen een opvallende be langstelling aan de dag voor het eerste hulpwerk: in rond de veertig huizen kan men een hulpverbandttas vinden (vandaar de bordjes op de deur), in 7 een grote verbandkoffer en in 2 een zuurstofapparaat En nog gaat het Strobbe niet ver genoeg: .Welnee, ik vind dat er van overheidswege van veel meer mensen een EHBO-diploma moet worden ge- eist. Neem nu een onderwijzer: die man gaat hele dagen met kinderen om. geeft ze gym. Er kunnen onge lukken gebeuren en dan weet dit soort mensen geen raad. Neem een jeugdleidster me in de zomer met jongelui kampeert. Waar blijft ze als er iets gebeurt? Hoeveel brand weerlieden weten iets van EHBO af? t Kan toch maar van pas komen. Ons werk valt niet op, dat is het hem. Als zo'n EHBO-er rustig zijn maat regelen treft middenin de paniek van een aanrijding, ziet niemand hem. Ik geloof dat je pas het nut van eer ste hulp gaat Inzien wanneer je le ven in net geding is. Datzelfde geldt trouwens voor de EHBO-era zelf. Ik heb door mijn kennis een paar le vens gered en dat heeft me er meer dan ooit van overtuigd, dat ons werk geen zinloze zaak is. Een somber geluld, maar gelukkig handelt hij er niet naar. de wacht meester. In de negen jaar dat hij voorzitter is van de plaatselijke af deling van de r-k EHBO (de r-k laat men bij voorkeur vallen) bouw de hij in samenwerking met de an dere bestuursleden een paraat korps op: vijftig actieve leden die weten wat er gedaan moet worden in ge val van nood. .Wanneer er een aan rijding is hoef je maar even te kik ken of er staan drie leden bij. En dat. terwijl het toch allemaal op vrij willige basis gebeurt', zegt Strobbe, die zelf al dertig jaar gelden het EHBO-jeugddiploma haalde. Hij weet nog dat de organisatie in Westdorpe zo'n 25 leden telde. Dankzij actieve propaganda de EHBO houdt, in samenwerking: met de duivensport vereniging bijvoorbeeld elk jaar een speciale vlucht ter versteviging van de kas en het enthousiasme van leiding en medewerkers, verdubbelde dat aantal. De mensen die, na 26 cursusavonden, het .eenheidsdiploma' op zak hebben zijn met het berei ken ran deze mijlpaal overigens nog niet van de vereniging af: elk jaar moeten ze meedoen aan 8 herhalings- lessen, wil het diploma verlengd wor den. Daar houdt de EHBO streng de hand aan, vooral omdat het, zo vertelt de wachtmeester, gaat cm een semi-medische aangelegenheid .Het papiertje wordt getekend door een arts. De leden mogen de vaardighe den die ze zich eigen hebben ge maakt niet kwijtraken. Vandaar die herhalingslessen. Wanneer men ze niet volgt, verloopt het diploma'. EERSTE De vrijwilligers uit Westdorpe heb ben al verschillende keren meege daan aan landelijke kampioenschap pen, waaruit dan weer volgt dat ze tevens eerste werden van het dis trict Zeeland. Tijdens recente dis trictswedstrijden in Sint-Jansteen be landde de pleog opnieuw in de boven ste regionen. .Op 1 Juni gaan we naar utrecht, naar de landelijke wedstrijden. Dat kost een boel geld: we zijn alleen al 400 kwijt aan een bus. De financiën vormen toch weieens een probleem hoor.' En dan zijn we toe aan sombere noot nummer twee: berekening van onkosten en inkomsten, een aangele genheid waar de heer Strobbe (hoe kan het anders) uitstekend in thuis is De begroting vermeldt jaarlijks een bedrag van 1700 tot 1800. Dat wordt gedeeltelijk bij elkaar ge bracht door'plusminus 400 donateurs, gedeeltelijk door de duivenvlucht en voor 300 door de gemeente, die aanvankelijk 400 betaalde. .We komen er maar net. Een feestje schiet er niet op over. Jammer ei genlijk, want op die manier kun Je nooit Je medewerkers eens belonen voor hun prestaties. Maar ik sta nu eenmaal op het standpunt dat het geld dat ae mensen voor ons over nebben dan ook inderdaad voor ons werk gebruikt moet worden.' OEFENMATERIAAL Een kleine 3 mille Investeerde de EHBO in het oefenmateriaal, dat allerlei Ingewikkelde apparaten om vat. Ooit al eens gehoord van een lichtkast, een bloedtransfusiekoffer en een torso? Voor de mond-op- mondbeademing schaften de West- dorpenaars zich al een pop aan toen die nog maar pas in de mode kwa men. Vanzelfsprekend werd de intro ductie begeleid met de nodige hila riteit. Overigens, wist u dat de afdeling werkt met twee lotuamensen? We zijn er nu achter wat deze vakterm te betekenen heeft. Dankzij een ge duldige wachtmeester, die bereid is Ingewikkelde zaken elke minuut van de dag even opgewekt uit te leggen. .Lotus' betekent .Landelijke Oplei ding tot Uitbeelding van Slachtof fers'. Heel belangrijk trouwens Vroe ger legden we dan zo'n vrijwilliger neer met de mededeling: hij heeft een armbreuk, zie daar eens wat aan te doen. Dankzij allerlei moderne schmink- en simulatiewondmateria- len kunnen we nu symptomen zelf uitbeelden. De cursisten moeten dan maar uitvissen waar het in zo'n geval om gaat. De lotusmensen zijn getraind in het uitbeelden van zulk 3oort zaken. Voor een oefening gaan ze zich deskundig .verwonden' met behulp van schmink en plastic plak kers, die wondvormen voorstéllen. Ze worden op de huid aangebracht, wat een zeer realistisch beeld geeft.' En dan slaat de klok half een. De wachtmeester moet eten, de blauwe politieauto wacht weer. Een veilige wagen, er is een EHBO-er aan boord!... VAN D'EE TOT H0NTENISSE Haventje met tweemast-aak Jan de Leger bij Jaag water. Haventje gezien in zuidelijke richting. Komt men op Cadzand. dun spreekt men nog steeds van ,'t Haventje'. Dat is wel een teken dat het een begrip is geworden in de tijd van haar bestaan. Jammer dat het verdwenen is. Het had als jacht haventje helemaal geen slecht figuur geslagen. Het had een goede dienst kunnen bewijzen aan het toerisme. Het werd in 1901 gegra ven daar de aannemers Gebroeders Sioerts. Groot was het niet, maar het voldeed aan de belangen van de gehele streek rond Cad zand en Retranchement. Ruim vijftig jaar later, na de ramp in 195S, achtte rijkswaterstaat het wenselijk dat het in verband met de veiligheid van de bevolking verdween. En werd het dus gedempt. Waar eens water was en boten werden gemeerd, worden nu auto's geparkeerd. Waar eens aardappelen in de schepen rolden, rollen nu tennisballen over de daar aangelegde banen. De grond welke bij het graven van het haventje vrij kwam werd weggevoerd met kip- karretjes en gestort, acher de twee gebouwen welke u op de éne foto ziet afgebeeld. Het is het o-pgevoerde terrein dat achter het nu aa.mvezige Hotel Noordzee ligt, en waar een bosje hakhout is aan geplant. Het rechter gebouwtje is het eertse café-restaurant van de familie Faas. Later werd op dezelfde plaats een nieuw gebouw ge zet, dat tevens als hotel was ingericht, 't Linker gebouw is de graan loods van de graanhandelaar!molenaar Risseeuw, wélke tn die tijd op Terhofstede, gemeente Rertaiwhement woonde (1900). Het haventje stond rechtstreeks in verbinding met de zee, het was dus een zuiver getijhaventje. Bij eb lag het haventje droog en de schepen konden dus alleen met hoog water m- en uitvaren. Ook gebeurde 't wél dat schepen met 'n paard de haven moesten worden uitgesleept. Aan één der dammen was daarvoor een katrol bevestigd waardoor de sleepkabel liep. Alle goederen wélke voor de bevolking jan Cadzand en Retranchement, en ook wel verder, nodig waren, werden hier aan- en afgevoerd, als stenen, grind, aardappelen, bieten, rattenkalen, kunstmest enz.... Vandaar dat. onmiddellijk na de ipening van het haventje een beurtdienst werd geopend door schip ier Piet Koelewijn uit Breskens. Lang heeft deze het niet kunnen •oiwerken want reeds enkele jaren later werd de beurtdienst it geoefend door Willem van de Heuvel. Het werd zelfs zo druk i het haventje dat een tramverbinding werd aangelegd vanaf Cad- and-dorp. Het afgebeelde vaartuig is de tweemast-aak de Jan de egeé, één van de schepen die het haventje bezochten. Dat de in- ang van het haventje niet altijd even gemakkelijk binnen te varen aas ondervond een nagenoeg nieuw schip ,de RISICO, lang 44 m., n 1906, eigendom van de Zwolse scheepvaartmaatschappij. Het itrandde op de oostelijke havendam. De volgende dag was er een vliegende storm, het schip brak in tweeën en moest als wrak ver kocht worden. (wordt vervolgd) TERNEUZEN .Jullie hebben zeker nooit last van vuile handen', zegt de ene helft van de gebroe ders Van de Boogaart, terwijl hij in het kleine kajuitje hardnekkig tracht zijn enigszins besmeurde handen te reinigen. In beide bevoorradingsschepen van het duo Van de Boogaart, de eni ge parlevinkers die Temeuzer. rijk is, liggen onopvallend gemeerd aan de kade langs het kanaa! Terneuzen-Gent, vfak achter het station. Een bordje ,Pas op voor de hond' waarschuwt ongenode- bezoekers niet onverhoeds aar boord te treden. ,We parlevinken hier nu al twee jaar", zegt de heer Van de Boo gaart, ,en het bevalt ons uitste kend. Parlevinker is een rendabe beroep. Ik kan uiteraard geen cjj fers noemen want dat zóu mis schien ongewenste concurrent!. .Parlevinker' is geen beroep waar voor speciale diploma's vereist zijn. .Eén vergunning van rijks waterstaat en een middenstands diploma is voldoende. Je moet na tuurlijk wel kunnen varen, dat spreekt vanzelf.' De heer Van de Boogaart kijkt op zijn horloge, zijn handen zijn eindelijk schoon en het wordt weer tijd voor hem om z'n klanten op te zoeken. Nog één kopje thee en dan moet er weer gewerkt worden. De hond gromt onrustig op het voordek. VREEMDE BEROEPEN aantrekken. We leveren goedko per dan de winkels aan de wal dn aan schepen leveren'. De gebroeders Van de Boogaai opereren met speciaa. voor hei gebouwde schepen, die - 1 assoi timent bevatten van a wat d« schippersvrouw zich.c ka- wensen. ,We hebben ai.es; va: aardappelen tot bandrecorders.' Palrevinker is ook een beroe met ongeregelde werktijden. ,E zijn werkdagen dat we om vi, uur de vertil uit moeten en da werken tot 's nachts één uui We zitten altijd met een scm buiten en een schip binnen ri> sluis aKn er van een vaste kian tenkring gesproken worden W. hebben vioege: zelf gevaren, du. we kennen natuurlijk een hele boel schippers. Dat bevordert de klandizie."' Gebroeders Van de Boogaart: Goedkoper dan de winkels op de wal'.. Wachtmeester Strobbe: de overhead moet meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25