PARIJS WAT SOEPELER Maurits Willem Pieter Hendrik naam jongste Oranje-boreling Minister Polak bij gewonde politiemensen Bruse feestweek - 500 jaar - nu rond Prinsje woog bij geboorte 3600 gram Bakkerijstichting vraagt verbod BROOD ALS LOKARTIKEL' Vandaag in de krant... AANGIFTE GEBOORTE IN UTRECHT I Wel oi niet in de grondwet ,Het pabliek vergiste zich' DOODGEWAANDE ZOONS TERECHT IN WEEK VAN 16 TOT EN MET 20 JUIJ 2]le jaargang-no. 96 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN OlradlM N V Suk. Mil. mkCV Provincial' 9 lunun VlluliKon. Walitrart 58-60. Uil. telefoon 4457. Zlerlkne. ro4. lol. 8146, edm Zeeuwoe Coureoti P. ven 4e Volde, P. 8. den Boer en W. 4e Penter. Hoofdredecteuri O. A. de Kok. 5144 (bil red. 3508, ode. 3647/1643) Mlddelbur*. Merkt 51 tal. 3841 (bf rad. Ï078/J169 tal. 1084 Ad. prlle 35 cent per mm. Minimum per adv. 5.35. Intn. mod. ai/3 a Uriel. Kleine I. ƒ13.50 per kwartaal, trance per poel 14,15 lel. «140 (b fred. 7353. adv. 5213). Ooetkc li (min. 11.75) .Brleren bureau e. d. blad' 50 O Dinsdag 23 april 1968 Vakantie in Zeeland Pagina 4 ENGELAND EN DE EEG W (Van onze correspondent) BONN De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, heeft maandag een routinebezoek gebracht aan zijn West- Duitse ambtgenoot Brandt. De ministers werden het erover eens, dat op de komende zitting van de ministerraad van de EEG in Brus sel onderzocht moet worden hoe het tot een .arrangement' tussen de EEG en die landen, die tot de EEG willen toetreden, kan komen. Dit resultaat van de besprekingen Tvordt in Bonn opgevat als een bewijs, dat Frankrijk bereid zou zijn een elas tischer houding aan te nemen, vooral met betrekking tot het verzoek van Groot-Brittanmë lid van de EEG worden. De ministers waren het resultaat van hun gesprek verder over eens, dat .de interne uitbouw van de gemeenschap niet verwaarloosd mag worden'. Vraagstukken Ook werd over de oost-westverhou ding, de situatie in Vietnam er het nabije oosten en de Duits-Franse sa menwerking in Afrika overleg ge pleegd. De ministers spraken e lx aar voor het eerst na de desastreuze laatste zitting van de EEG-minister raad in Brussel, die gesloten werd zonder dat overeenstemming was be reikt over een .arrangement' tussen Groot-Brittannië en de EEG. De verstandhouding tussen beide poli tici was daarna enigszins verzuurd, om dat Brandt grote moeite had g.daan met een eigen voorstel het -tm-*---- gang te houden. Terwijl Couve de Murville en Brandt met elkaar spraken, riep kanselier Kie- singer, bezwerend, zoals hjj het noemde, alle partners van de genieenschap op ,een werkelijke vooruitgang van de Europese politiek niet om dogmi redenen van de hand te wijzen'. DR PLATTEEL BURGEMEESTER VAN HILVERSUM DEN HAAG (ANP) De Nederland se Bakkerjjstiehting heeft het. produkt- schap voor granen, zaden en peulvruch ten gevraagd om een regeling, die liet in rekening brengen van onverantwi1 lage broodprijzen verbiedt. De stichting, zo blijkt uit haar brief aan het produktschap, maakt er geen bezwaar tegen dat de levensmiddelen- bedrijven bi) de verkoop van brood een belangrijker rol gaan spelen, dat ligt in de lfln der ontwikkeling. Maar ze maakt er wel bezwaar tegen dat veel levens- middelenbedrijven door het berekenen van extra-lage prijzen het brood als lokartikel gebruiken. Dat gebeurt ook wel met andere produkten, bijvoorbeeld banket, maar brood neemt volgens de bakkertjstlchtlng toch wel een heel bij zondere positie in, omdat: de vraag er naar in-elastisch Is (bh lagere prijs geen hoger verbruik); het vers ver kocht dient te worden zodat het voor- raadrisico zeer groot is; het tweederde deel van de omzet van de bakkerij uitmaakt, zodat aantasting van broodprijzen van grote invloed is oj rentabiliteit van het bakkersbedrr,- Kunstmatig lage broodprijzen, aldus de brief van de bakkerijstichting, brengen vooral de bezorging, die toch door veel consumenten op hoge prijs wordt ge steld, in gevaar, en daarmee tevens de bestaansmogelijkheden van het bezorg- personeel. De bezorging maakt meer dan zestig procent van de totale broodom- zet in ons land uit. DEN HAAG (ANP) Tot burgemees ter van Hilversum is met ingang van 16 mei benoemd dr P. J. Plattocl onder toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Ede. De lieer Platteel, die 5li jaar oud is, was sinds 16 december 1962 burgemeester van Ede. Daarvoor was hij van 1958 af gouverneur van het loeniiialige Neder lands N'ieuw-Guinea. De lieer Platteel is gereformeerd en lid van de ARP. Prinsje MR. P. VAN VOLJiENHOVEN heeft maandag in Utrecht aan gifte gedaan van de geboorte van zijn zoon. Bij die gelegenheid zijn de namen van het prinsje be kendgemaakt... (pagina 1). Eerste VANDAAG krijgt de provincie Zeeland de eerste dubbelaeksveer- boot in eigendom. Driehonderd gasten maken de vaartocht mee, tjjdens welke de boot zal worden overgedragen. (pagina 2) Procestechniek IN 1970 zal aan de lts in Terneuzen een opleiding proces techniek een zelfstandig bestaan gaan leiden. Voor de industrie in Zeeuwsch-Vlaandoren een on misbaar geworden opleiding. (pagina 2) Vergunningen IVEST-DUITSLAND heeft plot seling de controle op de vervoers- '■'ergunningen van Nederlandse vervoerders geëffectueerd. Tien tallen auto's zijn daardoor maan dag aan de grens gestrand (pagina 3). Binnen- en buitenlands nieuwspagina 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pagina 2, 4 en 5. Financieel nieuws: pagina ftadio en tv: pagina 7. ZILVEREN RAMMELAAR 117 i met een gehalte van voorwerp draagt de volgende zil vermerken: Romeins zwaard (tweemaal aangebracht voor klei ne zilveren werken van Neder landse oorsprong met aanhang sels); g 67 in Langwerpige zes hoek (voor de Schoonhovense zil versmid C. van Gelderen Pzn, die aldaar heeft gewerkt van 1840 tot 1873). Deze rammelaar is in acht hoekige vorm als een parasol op gebouwd uit een handvat, een scherm waaraan zich acht belle tjes bevinden, en een mondstuk met zilveren ketting. Hand vat, scherm en mondstuk zijn in neo-rococostijl met c-voluten ge graveerd. Vorm en versiering dui den aan dat deze rammelaar om streeks 1850 is ontstaan. De ket ting stamt eveneens uit deze tijd. Het model van de rammelaar is zeer oud Oorspronkelijk was het een schelleboom, attribuut van de stamhoofden in Centraal-Azië. dat diende om de kwade geesten met gerinkel te verjagen. Dit symbool verspreidde zich zowel naar het oosten als naar het westen. In China kreeg het een scherm er bij. waardoor naast de verjagende ook de beschermende functie kon worden uitgeoefend. De Turken brachten door hun drang naar het westen het voorwerp in Europa, waar het als .pavilion chinois' net specifieke kenteken werd van de vorst of van zijn vertegenwoordi ger. Nog weer later brachten de Hollanders het naar Indonesië ln de vorm van de pajong. Foto: de ader probeert de i meiaar §T angzaam begint de discus- Li sle over de proeve van een nieuwe grondwet op gang te komen. Dit voorlopige voor stel tot grondwetsverbetering werd twee jaar geleden gepu bliceerd, teneinde een .vrucht bare gedachten wisseling" over dit on derwerp te bevorderen. Wellicht is de verst-strekkende vernieuwing in dit zéér voorlopige ontwerp der hergroepe ring van het constitutionele recht: net huidige grondwettelijke recht wordt na melijk voor een deel naar de constitu tionele sfeer buiten de grondwet over gebracht. Dat betekent, dat allerlei be langrijke zaken, die tot nu toe vrij omstandig in de grondwet werden gere- ^.geld, niet langer meer daarin zouden I voorkomen, althans volgens de proeve. Zo wordt ln hoofdstuk zeven van dit a ontwerp aan de gewone wetgever prak- 5 tisch alle vrijheid gegeven het bestuur 5 beneden rijksniveau te regelen. Daar- 5 door is een duidelijke omschrijving van de posities met name van provinciale s en gemeentebesturen komen te verval- s len. In dit verband moet de aandacht 5worden gevestigd op twee belangrijke ^beginselen. die altijd weer opduiken als men het heeft over de verhouding tua- Sj sen de centrale overheid enerzijds en V i de provincies en gemeenten anderzijds, namelijk dat van de autonomie en dat van het zelfbestuur. Twee woorden die synoniem lijken, maar in het Neder landse staatsrecht toch twee verschil lende dingen inhouden. Met autonomie wordt bedoeld, dat aan de provinciale en gemeentebesturen de regeling en het bestuur van hun eigen huishouding is overgelaten, met zelfbestuur is ge meend de inschakeling van deze bestu ren bij de uitvoering van regelingen van hoger gezag. In de toelichting tot de proeve wordt er terecht op gewe zen. dat zowel de autonomie als het zelfbestuur een mogelijkheid bieden om de bestuurden op ruimer schaal bij het doen en laten van de overheid te betrekken. Maar ln het stuk zelf heeft aan deze beginselen weinig recht Kongolese huurlingen naar Europa GENÊVE (AP) Ongeveer 120 huur lingen die in Kongo geivochten hebben zullen naar Europa overgevlogen wor den, aldus heeft maandag een woord voerder van het internationale Rode Kruis in Genève meegedeeld. De huurlingen worden uit Kigali Roeanda, overgevlogen met twee DC 6 toestellen van het Rode Kruis, aldus de woordvoerder. Een van de toestellen vliegt rechtstreeks naar Brussel met ongeveer 70 Belgen en een aantal Spanjaarden en Portugezen. De bestemming van het tweede toestel is waarschijnlijk Ziirich. Naar Ztlrich komen ongeveer 25 Franse, 20 Italiaanse en een aantal Duitse, En gelse en andere huurlingen. ,SMET OP S1NT-W1LLEBRORD' (Van onze correspondent) BREDA ,Ik heb alle lof voor het optreden van de rijkspolitie, zowel de plaatselijke mensen als zij die te hulp kwamen. Het is erg jammer dat dit is gebeurd. De oorzaken zijn ons nog niet duide lijk'. Dit verklaarde de minister van justitie, mr C. Polak, maan dagmiddag in Breda tegenover journalisten nadat hij in het ge rechtsgebouw een bespreking had gehad met de volgende autoritei ten: de procureur-generaal uit Den Bosch, mr A. van Overveldt, hoofdofficier van justitie te Bre da, mr R. Grasso, majoor W. van Nijnatten, districtscommandant van de rijkspolitie in Breda en burgemeester P. Alberts van Rucphen. Een bespreking op het hoogste niveau, maar dit toch niet omdat de minister de wanordelijkheden ln Sint Wlllebrord (Zie slot pag. 9 kol. 2) APRIL BLIJFT GOED WEER BRENGEN (Van onze weerkundige medewerker) April zong maandag wel een toon tje lager, maar toch steeg de temperatuur in Brabant nog tot 26 en in Limburg en Twente tot 25 graden. De kust moest met 17 17 tot 20 graden genoegen ne men. In de vroege en late avond uren passeerden enkele verspreide onweersbuien, die tcel hier en daar een kortstondig slagregen- tje brachten, maar op de meeste plaatsen nog geen neerslag van betekenis. Vandaag is het weer zonnig, hoewel de zuidwesten wind wel iets frissere lucht aan voert, zodat de temperatuur tus sen 17 en 20 graden zal schom melen. De depressies blijven wei nig actief, zodat april voorlopig nog voor goed lenteweer blijft zor gen, al is er in de meeste provin cies wel vraag naar wat regen water. WEERZIEN NA 34 JAAR MELBOURNE (ANP) —De in Neder land geboren mevrouw De Vlegler, die in 1954 met haar tweede man naar Au stralië emigreerde, ontmoette enige tijd geleden voor de eerste maal na 34 jaar haar dood gewaande 35-jarige zoon Hen ry en maakte kennis met haar schoon dochter Dorls en 7-jarige kleinzoon Hencke. Ook hoorde zij van Henry, dat haar andere zoon Erich in leven is en met zijn vrouw en drie kinderen in Oost- Duitsland woont. Mevrouw De Viegler werd na haar echt scheiding In 1934 door Zuid-Slavlë uit gewezen en naar Nederland gedepor teerd. Het werd haar niet toegestaan haar twee jonge zoontjes mee te ne men. Later vernam zij. dat haar twee zoon tjes bij een treinongeluk om het leven zouden zijn gekomen. Haar zoon Henry ontdekte 18 maanden geleden via het Rode Kruis, dat zijn moeder in Australië woont. Hij kwam met zijn gezin in februari In Sydney aan en wist zijn moeder via het Rode Kruis in Melbourne op te sporen. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT De nieuwe prins heet Maurits Willem Pieter Hendrik deze namen heeft vader mr P. van Vollenhoven maandagmorgen bekendgemaakt bij de officiële aangifte van de geboorte op het Utrechtse stadhuis. Zij zijn kort na tien uur vastgelegd in de geboor- teacte no. A 882 van de gemeente Utrecht, een document, waarop behalve de heer Van Vollenhoven en burgemeester De Ranitz ook de beide getuigen dr L. J. M. Beel, vice-president van de raad van state en luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber bij de luchtstrijd krachten, hun handtekening zetten. De volledige naam luidt: Maurits Willem Pieter Hendrik van Oranje Nassau van Vollenhoven. Tevo ren was de jongste oranje-boreling volgens protocol officieel in de zaal van het academisch ziekenhuis aan burgemeester en getuigen getoond, maar het bleek een niet geringe verrassing dat prinses Margriet allereerst zelf in haar kamer de kennismaking tussen een toen nog naamloze prins en de officiële buitenwereld tot stand bracht. Enkele honderden toeschouwers stonden de aankomst van wat de heer De Ra nitz noemde .de gelukkige jonge vader' af te wachten bij de ingang van het stadhuis: smaakvol versierd met hees ters, waarin wat namaak-sinaasappels waren opgehangen. De heer Van Vollen- hoven in zijn vertrouwde luchtmachtte nue voldeed zonder een spoor van ner vositeit aan zijn officiële verplichtingen. Het was een gebeuren zonder overdre ven plechtstatigheid, dat zijn hoogte punt vond toen vader Van Vollenhoven uitvoerig de met een fluit uitgeruste antieke zilveren rammelaar beproefde, die burgemeester De Ranitz hem over handigde voor zijn zoon, de eerste prins Maurits sedert 118 jaar. De burgemees terskamer van het stadhuis was sober versierd met twee boeketten rode rozen op de tafel, waarin de microfoons wa ren verborgen en een vaas met rode ro zen en witte anjers elders in het ver trek. Het was aanvankelijk de bedoe- ing dat behalve de zilveren rammelaar >ok nog een reproduktie zou worden overhandigd van een schilderij van de kinderen van prins Willem V. waarop 'n dergelijk stuk speelgoed voorkomt Dat is op het laatste moment niet doorge gaan, omdat voigens de voorlichtings ambtenaar van de gemeente Utrecht de rammelaars niet voldoende met elkaar overeenstemden. Aan de kennelijke vreugde van de jonge vader heeft dit echter geen afbreuk kunnen doen. Prins Manrits die om 19.36 uur 17 april werd geboren woog hij z(|n geboorte 3600 gram en h(J la 52 j lyiniljj» cm lang. Met prinses Margriet gaat het prima," aldus mr P. van Vollen hoven maandagmorgen in het Utrechtse stadhuis. Welgemutst heeft hij daar vragen beantwoord over zijn vrouw, jjn zoon en zichzelf. Het staat nog niet vast waar en wan neer de doop zal plaatsvinden Het is echter wel zeker dat daarbij opnieuw een uitgebreide deputatie van zeelieden aanwezig za! zijn. omdat de Nederland se koopvaardij net als destijds in de oorlogsjaren bij _prinses Margriet het geval was, peet zal staan voor de nieu we prins. Al in een zeer vroeg stadium van de zwangerschap had prof Plate er op gewezen dat met een geboorte langs operatieve weg ernstig rekening moest worden gehouden. Dat is dan ook ge beurd: met de keizersnede. .Wij waren erop voorbereid dat het kind omstreeks de 20ste zou komen.' zo zei de heer Van Vollenhoven, die thans enkele dagen vrij heeft van dienst .prestatieverlor, zoals hij zelf zegt. Donkerblauw Op wie lijkt het kind? .Dat Is moeilijk. Iedereen prolieert iets te herkennen, maar hij heeft geloof ik mijn voor hoofd.' De heer Van Vollenhoven ver telde verder dat de ogen van de baby van een .diep donkerblauw' zjjn. De kinderverzorgster zal twee maanden (Zie slot pag. 9 kol. 6) PRET MAKEN IN KLEDERDRACHT BRUNISSE Het programma voor de viering van het 500-ja-' rig bestaan van Bruinisse is zo goed als rond. De stichting Vie ring 500-jarig bestaan Bruinis se heeft in enkele maanden een groot aantal festiviteiten op een rij gezet om de week van 16 tot en met 20 juli mee door te brengen. Tussen een herden kingsdienst in de Nederlands hervormde kerk en een vuur werk, beginpunt en slot, liggen vier dagen feestvieren voor de hele bevolking van Bruinisse en uiteraard voor de gasten. En het ziet eraaar uit, dat een groot aantal Inwoners zich in klederdracht van 500 jaar terug zal steken. Bur gemeester C. H. van de Linde enke le wetken geleden op een voorlich- tingsbljeerikomst: ,Je weet met Bru- enaren nooit waar je aan toe bent'. En nu: .Het slaat enorm aan. Wer kelijk, de reacties zijn boven alle ver wachting. Met die klederdracht loopt het fantastisch'. Een aantal zaken, die de 21 man tellende stichting uit de bevolking onder leiding van voorzitter burge meester Van der Linde nu definitietf op het programma hebben gezet: de opening van de festiviteiten met een herdenkingsdienst in de hervormde kerk, waarin de beide Sredikanten zullen voorgaan en e heer W. van den Berg, oud- burgemeester van Bruinisse een herdenkingsrede uitspreekt. O op de tweede dag de opening van het versierde Bruinisse door schout en schepenen en opening van de oudheidkamer en de visee rt) tentoonstelling. op donderdag 18 juli een zellwed- str(jd, een hengelwedstrtjd en een puzzelrit voor auto's, motoren en brommers en 's middags een op- tochte voor de jeugd. Tevens een voetbolwedstrtjd van het eerste elftal van -Sparta tegen het Zeeuws elftal. vrydags, de speciale vtsserjjdag met de intocht van de mosselko ningin en de traditionele tocht met de mosselschepen over de Grevolingen. zaterdag gymnastickdemonstra- ties, demonstraties van muziek verenigingen. een rommelmarkt, een optreden van Swiebertje voor de jeugd en een vuurwerk als slotstuk. Daarnaast zij er een groot aantal andere festiviteiten. Na de herden kingsdienst. die dinsdagavond wordt gehouden, is er in de hal van de christelijke nijverheidsschool voor meisjes een receptie. Woensdagmor gen vroeg heropent de schooljeugd het feest met een aubade en even tueel worden kinderspelen gehouden op het sportveald. Oudheidkamer Voor de oudheidkamer, die in een pand ln de Oudestraat wordt Inge richt zijn al vrij veel stukken bin nengekomen. De bevolking leent al le mogelijke antieke dingen aan de gemeente, die de expositie inricht. Behalve de oudheidkamer komt er een visserijteentoonstelling en mo menteel worden pogingen gedaan ook een expositie in te richten van schelpen en beenderen en alles wat met de zee te maken heeft. Verder zjjn er plannen voor een kleine tuin bouwtentoonstelling. Na de opening van de exposities woensdagmiddag 17 juli volgt een officiële ontvangst van oud-mwo- ners van Bruinisse, met wie een massale mosselmaaltijd wordt ge houden. Mogelijk zal woensdagmid dag ook het historisch spel .Het mos sel oproer' worden gespeeld. De woensdagavond wordt besteed aan een avond voor de jeugd: een beat- avond zal dat worden. Donderdagmorgen de wedstrijden hengelen en zeilen 's Mid dags is er een optocht van de jeugd. Dat kan van alles worden, want men heeft de keuze van onderwerpen volledig vrijgelaten. De muziekver eniging zal de kop van de optocht vormen. Voorts is er 's middags een optreden van de volksdansgroep uit Gorssel en in het begin van de avond de voetbalwedstrijd tussen het eerste elftal van Sparta en het Zeeuws elftal. Na afloop daarvan geeft het Gorssels muziekgezelschap een taptoe, die wortd afgerond met een feestelijke bijeenkomst mat mu ziek op het havenplateau of elders, waar dat beter zou uitkomen. Visserij Zoals gezegd: de vrydag is uitge sproken de dag voor de visserij. De burgemeester en het feestcomité zul len 's morgens of 9 uur de beman ning van In de haven afgemeerde oorlogsschepen inspecteren en een later volgt de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van geno digden, ter gelegenheid van de ope ning van het mosselseizoen. Om 11 uur arriveert de mosselkoningin op de haven, waar zij een toespraak zal houden Direct na de middag wordt ingescheept op de mosselschepen. Mogelijk zal voor bejaarden uit Bruinisse een speciale rondvaartboot wordne ingezet om de vlootschouw mee te maken, 's Avonds wordt een massale mosselmaaltijd op het ha venplateau of aan de Oudestraat ge houden, waaraan tussen de 500 en 800 personen toeristen kun nen meedoen. Verder wordt dan een (Zie slot pag. 2 kol. 2) De samenstellers van de proeve zijn er namelijk van uitgegaan dat het onderscheid tussen autonomie en zelfbestuur In de praktijk aan het ver vagen is. Vandaar dat uit hun ont werp de klassieke terminologie van de geldende grondwet (aan staten en raad zijn de regeling en het bestuur van de huishouding van provincie en gemeente overgelaten) is verdwenen. Zij komen met een algemene formule, waarin wordt gesproken over .openbare lichamen', die de taak verrichten, hun .bij of krachtens de wet' opgedragen. Nadrukkelijk wordt echter in de toe lichting weer wel vermeld, dat uit het weglaten van een bepaling over de autonome bevoegdheid van provincies en gemeenten niet de conclusie mag worden getrokken, dat aan die zelf standige bevoegdheid geen waards meer wordt gehecht. In de discussie die nu op gang komt, bljjkt evenwel duide lijk, dat men ln de kringen van gemeen te- en provinciale besturen allesbehalve gelukkig Is met deze stroomlijning van oude normen en tradities. Zo heeft de raad voor de territoriale decentralisatie als zijn mening uitgesproken, dat de bestuursorganisatie en de bevoegdhe den van provincie en gemeente hun grondslag dienen te vinden in de grond wet in die zin. dat de voornaamste bestuursorganen met name moeten worden genoemd. Soortgelijke opvattin gen komen ook van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het laat zich aanzien dat een werkgroep van de pro vinciale besturen betogen van dezelfde strekking zal laten horen. Het stuk is reeds bij de minister ingediend. Al of niet ln de grondwet, dat is hier de kwestie. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de samen stellers van de proeve hebben gestreefd naar een beperkte grondwet, die uit sluitend rechtsregels bevat. Men ver mindert daardoor namelijk de noodza kelijkheid van voortdurende aanpas sing, zodat de waarde van de grondwet als hogere regeling niet voortdurend wordt aangetast. In de proeve wordt daarom de ontwikkeling van het consti tutionele recht overgelaten aan de actuele staatkundige besluitvorming. De vraag is echter: waar ligt de grens, welke regels moeten wèl en welke niet in de grondwet? In de toelichting wordt betoogd: .In de discussie die de proeve beoogt uit te lokken zal wellicht ook ten aanzien van dit punt een duidelijke mening tot stand komen'. Nu al blijkt dus dat men bij provinciale en gemeente besturen van mening is, dat de samen stellers al ver over de schreef zijn ge gaan. Zij z(jn kennelijk zeer gehecht aan de huidige grondwet. In artikel 81 van de proeve wordt aan de wetgever overgelaten de Inrich ting, de samenstelling en de bevoegdheid te regelen van de provinciale en de gemeentebesturen. Dat betekent ln de praktijk tevens, dat bij wet bijvoorbeeld kan worden besloten niet-statenleden tot gedeputeerde en niet-raadsleden tot wethouder te benoemen. Vorige week is bekend geworden dat met name ge deputeerde staten van Zeeland niets voor deze mogelijkheid voelen: zH heb ben dat de minister van binnenlandse zaken bericht in aanvulling op het advies van de interprovinciale werk groep. Een motivering voor deze opvat ting is niet gegeven, zo deelde men ons desgevraagd mee. Jammer. Daar door wordt de discussie eenzijdig. Dat behoeft overigens niet te beletten, te behoeft overigens niet te beletten, te ver klaren dat wy het allerminst zouden be treuren als men voor het wethouderschap en het lidmaatschap van gedeputeerden verder zou kunnen kijken dan de be perkte kring van raad of staten. Er zijn óók m Zeeland gevallen bekend van mensen, die bekwame bestuurders zou den zijn geweest indien ze tot een der gelijke functie zouden zijn geroepen, maai' niet in aanmerking kwamen doordat ze bijvoorbeeld ergens onder aan een kandidatenlijst verzeild raakten. Bij de samenstelling van dergelijke lijs ten wordt namelijk niet uitsluitend ge let op de verdiensten: de wijze waarop de samenstellers van die lijsten in de Engelse literatuur heeft men daar voor de naam .selectoraat' gevonden tewerk gaan heeft soms meer te ma ken met een loterijtje dan met verstan dig overleg. Soms ook spelen héél on zakelijke overwegingen een rol. Ge volg: bekwame en politiek wel ge- interesseerde figuren komen soms met in aanmerking voor de dagelijkse bestu ren van gemeenten of provincies. Van daar onze opvatting: laat men de kring van mogelijke kandidaten zo groot mo gelijk houden. Gedeputeerden denken er anders over. ze gaan er blijkbaar van uit dat de besten uit provincie en ge meente per definitie in staten en raden zitten, de room van de Zeeuwse meik. In ieder geval een zelfbewust stand punta

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1