Voorstel principe-besluit bouw zwembad in Vlissingen Ir Huisman opende centrum ,Het Stengehof' in Ovezande Economische betekenis van Zeeuwse landbouw neemt toe Oprichting NV Sportfondsenbad Vlissingen AARDAPPELEN BEZETTEN DERDE PLAATS IN HET LANDB0UWPLAN GS-BEZWAREN TEGEN PROEVE VAN NIEUWE GRONDWET Uw krant kunt u niet missen, geen dag PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 APRIL 1963 OP 3 MEI IN DE GEMEENTERAAD VLISSINGEN De raad van Vlissingen wordt voorgesteld principe te besluiten tot de bouw van een gedeelte van een zwem- badcomplex. Het gaat hier om de bouw van een overdekt instructie- bad van 25 bij SV» meter, een on diep buitenbad van vijftig bij twin tig meter en een kleuterbassin met een wateroppervlakte van 130 vierkante meter. De totale inves tering is geraamd op 1.650.000. Rekening moet worden gehouden met een jaarlijks exploitatietekort van 1 86.000. Voor dit zwembad zal de NV Sportfondsenbad Vlis singen worden opgericht. In hun toelichting op het voorstel her inneren b en w, dat de commissie tot het opstellen van een plan voor de bouw van een overdekt zwembad op Walche ren heeft geadviseerd tot het stichten van een zwembadcomplex op een terrein tussen Middelburg en Vlissingen, welk complex zou moeten omvatten een over dekt Instructiebad, een overdekt diep bad. een diep en een ondiep buitenbas- sin en een lueuterbassin. B en w memoreren verder dat op 101 januari 1967 de colleges van b en w van Middelburg en Vlissingen een gemeen schappelijke verklaring hebben uitgege ven, waaruit bleek, dat de realiserinj van dit zogenaamde ABC-bad, alhoewe dit de voorkeur zou verdienen, op korte termijn niet mogelijk zou zijn wegens het ontbreken van voldoende middelen op de gemeentebegrotingen. Bovendien was in de gemeente Middelburg de ur gentie van andere kostbare werken gro ter dan de verdere verbetering van de zwemaccommodatie, terwijl in de ge meente Vlissingen wegens het ontbre ken van een volwaardig open bad de ur gentie zo groot was, aat op de kortst mogelijke termijn zwemaccommodatie moest worden gerealiseerd. In overleg met de NV de Sportfondsen is een plan ontworpen voor de bouw van een zwembadcomplex In de gemeente Vlissingen, welk plan grote overeen komst vertoont met het plan voor het zgenaamde ABC-bad. .Aangezien reeds van te voren bekend was. dat uitvoering Ineens van het totale plan of financiële redenen niet mogelijk zou zijn, is het plan op zodanige wijze opgesteld, dat het in fasen kan worden gerealiseerd, echter zonder dat hieruit een aenzienlljke verhoging van de totale investering zal Voortvloeien", aldus b en w. d. De termijn van afschrijving op de stichtingskosten kon volgens b en w worden gesteld op 40 jaar. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben meegedeeld in principe bereid te zijn tot het doen van een voorstel tot het be schikbaar stellen van een infrastructuur subsidie van 200.000. .Tegen onze ver wachting is ons meegedeeld, dat geen bijdrage uit het provinciaal ontwikke lingsfonds zal worden verleend', aldus b en w, die verder schrijven, dat de op brengst van bijdragen van het bedrijfs leven is geraamd op 200.000. De kos ten van de realisering van het gehele eerste faseplan (dus inclusief diep bui tenbad) zijn geraamd op 2.100.000. Het totale plan (inclusief overdekt diep bad) zijn globaal geraamd op 4.500.000. De voor het te realiseren gedeelte van het zwembadcomplex opgestelde exploi tatiebegroting wees uit. dat rekening moet worden gehouden met een jaar lijks exploitatietekort van 86.000. In dien ook het diep buitenbad zou worden gebouwd is het exploitatietekort, aldus b en w, te stellen op 118.000. De kos ten van het schoolzwemmen zijn ge- aamd op 60.000. Sportfondsenbad De NV De Verenigde Soortfondsen- baden te Amsterdam heeft, zich be reid verklaard zowel ten aanzien van i plannen als van de toekomstige ;ploitatie, medewerking te verlenen Bij de oprichting van een NV Sport fondsenbad is het gebruikelijk dat het gehele aandelenkapitaal in handen komt van de NV De Verenigde Sportfondsen- baden, die hierdoor als .holding-compa ny" fungeert. Bepaald wordt, dat zolang de gemeente financieel betrokken is bij de exploitatie van het zwembad, het rendeel van de leden van de raad beheer van de plaatselijke nv door de gemeente wordt benoemd. Volgens b en w verdient het de voor keur dat de nv rechtstreeks financie ringsmiddelen aantrekt terwijl de ge meente dan een jaarlijkse bijdrage toe kent ter grootte van het exploitatiete kort. Aan de toekenning van deze jaar lijkse bijdrage kan, zoals volgens b en w gebruikelijk is, de voorwaarde worden verbonden, dat deze bijdragen zullen worden geboekt als een renteloze niet opeisbare schuld ten laste van de nv en dat eventuele exploitatieoverschotten in de eerste plaats zullen worden aan* wend ter aflossing van deze schuld, jaarlijkse lasten die voor de gemeenten voortvloeien uit de exploitatie van te re aliseren baden zijn geraamd op in to taal 126.000. In ae exploitatiebegro ting is men uitgegaan van de volgende tarieven: 10-badenkaarten volwassenen en kinderen 1,20, losse baden 1.25, verenigingen 1,10, militairen 1,10. Raad Scheepvaart straft kapitein van .Hector' VLISSINGEN De raad voor de scheepvaart heeft een uitspraak gedaan over de aanvaring tussen de motor sleepboot .Hector", het motorbinnenschip .Bizart' en het zeiljachtje .Krabber" op 16 augustus van het vorig jaar in de buitenhaven van Vlissingen, waarbij gro te sohade ontstond. De raad heeft de kapitein van de .Hector", W. L., schul dig bevonden aan de aanvaring en hem gëtraft met het ontnemen vandevaar- bevoegdheid als zeekapitein voor de tijd van een maand. Er waren geen termen aanwezig voor bestraffing van de werktuigkundige De L., die telegraaf orders naar behoren heeft uitgevoerd. De raad is van oordeel dat de kapitein van de .Hector' met te grote snelheid de haven is binnengelopen, te laat met manoeuvreren is begonnen en daardoor te grote risico's heeft genomen. De sleepboot kwam daardoor in aanvaring met het gemeerd liggende Belgische bin nenschip .Bizart' en het jachtje .Krab ber". dat aan de buitenzijde tegen de .Bizart' lag gemeerd. De kapitein van de .Hector" had het plan achter de .Bi zart' aan de kade te meren. Bromfietser reed tegen personenauto's De bromfietser De R. uit Vlissingen Ls donderdagavond omstreeks tien uur tegen twee "geparkeerd staande perso nenauto's gereden. Beide personenauto's werden licht beschadigd. De man, die onder invloed bleek te verkeren, werd door de politie meegenomen naar het po litiebureau. GEANIMEERDE BIJEENKOMST Urgentiebepaling Wat de urgentiebepaling betreft ls het volgens benw duidelijk, dat in de gemeente Vlissingen in de eerste plaats behoefte bestaat aan een in structiebad voor het schoolzwemmen. Het zwemonderricht in het instruc tiebad te Souburg beperkt zich voor de leerlingen van de Vlissingse scho len tot het geven van zweminstructie aan de leerlingen van één klas gedu rende één school jaar. Voor het beha len van een diploma is het echter noodzakelijk dat gedurende twee schooljaren éénmaal per week in structie wordt gegeven. Bovendien voldoet het Souburgse In structiebad, aldus b en w. alhoewel dit onder de huidige omstandigheden zeker voor dit doel geschikt is, slechts aan de minimaal aan een dergelijk bad te stellen eisen. In de tweede plaats bestaat er In de gemeente zeer dringend behoefte aan een vervangende accommodatie voor de baden in het kanaal door Walcheren te Vlissingen en Souburg. VERSLAG VAN HET ETI OVER '66 EN '67 OOK INDIRECT STIJGT WAARDE Eerste fase Op grond van deze overwegingen is een plan uitgewerkt voor de realisering van een eerste fase van het totale plan. Dit .eerste fase-plan' voorziet in de bouw van de volgende baden: een overdekt instructiebad van 25 bij meter en een normale diepte, oplo pend van 0,55 tot 2,20 meter; een diep buitenbad van 50 bij 21 me ter met een diepte oplopend van 1,10 tot 3,50 meter; een ondiep buitenbad van 50 bij 20 meter met een diepte oplopend van 0,40 tot 0,90 meter; een kleuterbassin met een waterop pervlakte van 130 vierkante meter en' een diepte variërend van 0,10 tot 0,30 meter. In dit plan zijn ook opgenomen de bouw van de bij deze baden behorende kleed- accommoaatie. ruimten voor de techni sche Installaties e d. In dit plan is de buw van een groot instructiebad van 25 bij 8% meter een normaal instructie bad is 16 bij 8 meter opgenomen, om dat naar de mening van b en w de rea lisering van een overdekt diep bad om budgettaire redenen binnen de eerstko mende jaren nog niet mogelijk zal zijn In het grote instructiebad kan ook het afzwemmen voor de diploma's school zwemmen kunnen plaatsvinden, terwijl het bad door verhoging van het water peil met maximaal 0,65 meter buiten de schooluren kan worden gebruikt door verenigingen en particulieren. TJit de realisering van dit eerste fase- plan zou, aldus b en w voor de gemeen te een jaarlijkse last voortvloeien van ongeveer f 160.000. hetgeen naar de me ning van het college, in aanmerking ge nomen de budgettaire draagkracht, te hoog is. Daarom heeft men na overleg met de NI" ,De Sportfondsen' en de ar chitect besloten het diepe buitenbad te laten vervallen. De totale investering voor de realisering van het beperkte eerste faseplan dus zonder dien bui tenbad is geraamd op 1.650.000. in clusief de kosten van terreinafseheidin- KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Dordrecht vacature wijlen A. L. van der Smit K. Schipper te Mid delbands. Bedankt voor Eemnes-buiten A- van der Vlist te Andel (N.B.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bakkeveen J. G. Korte- weg, kandidaat te Leeuwarden. Beroe pen te Lewedorp J. D. Sinte Maartens dijk, kandidaat te Rotterdam, Bedankt voor Uithoorn tweede predikantsplaats K. Ubels te Drachten. Bedankt voor Hardegarljp H. Makklnga te Koudeker- ke a d LJsel. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Berkum T. Dekker te Goes. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Den Haag-Zuid en voor Trtcht D. Hakkenberg te Dordrecht VLISSINGEN .Intussen kan men vaststellen, dat de economische be tekenis van de landbouw ln onze pro vincie eerder toe- dan afneemt, ook door afzet en dienstverlening (banken, middenstand en verkeer). Indirect ook stijgt de waarde uit hoofde van bij voorbeeld toelevering, verwerking en chemische onkruidbestrijding. Meer nog valt dit op in de tuinbouw. De veilingen j moderniseren en expan durend'. Aldus het verslag Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland over de jaren 1966 en 1967. In het verslag wordt opgemerkt, dat het inwonertal in de loop van 1966 steeg met 3.107 en in 1967 met 3.100 tot 298.474. In 1966 en 1967 was er voor het eerst sinds minstens 1SS0 sprake van een vestigingsoverschot: 643 en 561. De con centratie van deze groei spreidt zich, al dus het verslag, geleidelijk over meer gemeenten. Het platteland profiteert ook van deze algemene expansie. ,De opzet van bouw- stromen over de gehele provincie is hieraan natuurlijk niet vreemd', aldus 't verslag. Wat betreft de visserij wordt in het verslag opgemerkt, dat het onder zoek naar het verwateren en bewaren van mosselen plaats vindt bij de zuid punt van Texel. .Theoretisch is de mo gelijkheid aanwezig dat de verwater plaatsen, buitendijks, toch in Zeeland zullen komen', aldus het ETI. De zee havennota en de tweede nota over de ruimtelijkeordening accentueerden, aldus het ETI, wederom de structurele betekenis van het Westerscheldebekken. Zeeland is nog altijd weinig geïndus trialiseerd. Vanoud3 13 er echter sprake van een groep verstigingen aan en brj diep vaarwater die de internationale concurrentie zeer goed stand houden. De laatste jaren zijn deze bedrijven veelal tot nog ver dergaande moderniseringen en ratio naliseringen overgegaan, zonder dat het aantal arbeidsplaatsen een ver mindering onderging, aldus het ETI. Het verslag maakte melding van de ver schillende industrievestigingen en merlct verder op, dat om nautische bezwaren ten oosten van Terneuzen geen terminal aan de oever van de Westerschelde kon worden aangelegd voor de aanvoer van ruwe olie naar de in aanbouw zijnde raffinaderij van Texaco in Gent. .Over de vestiging van het Franse aluminium- behoort tot de onmisbare vestigings voorwaarden', aldus het verslag. Verheugend wordt de groei genoemd van de omzet in de oude haven Vlis singen-West, vooral van wol en hout en van grote betekenis wordt het Bel gische project geacht om de nieuwe haventerreinen in Antwerp en-West be reikbaar te maken door een zeekanaal via Zeeuwisch-Vlaanderen (Baalhoek). ,Voor het overige gaf de industrialisatie in Zeeland aan het einde van de verslag periode enige vertraging te zien. De conjuctuur is ongunstig. Andere pro bleemgebieden kregen in het regionale ebouwDe veilingen beleid een hogere prioriteit. Bovendien expanderen voort- zijn niet overal voldoende terreinen in gereedheid gebracht. Op langere ter mijn gezien zullen trouwens de ves tigingsvoordelen in Zeeland ten opzichte van overig Nederland vooral in de sector van de zeehaven! ndustrieën lig gen. Deze zullen dan toch weer kleiner industrieën tot vestiging brengen aldus het verslag. De rentabiliteit van de Zee- landbrug was. zo wordt in het verslag opgemerkt, nog niet hoo«» maar zij ver beterde reeds onder invloed van de ta riefsverlagingen op de Haringvlietbrug en van de verbetering van de verbindin gen in de Hoekse Waard. ,De tot nu toe geringe rentabiliteit moet worden gezien in het licht van de uitzonderlijk korte afschrijvingstermijn van twaalf jaar. Het stroomverbruik na m in 1965 toe met 25 procent, het jaar daarop met 22 pro cent. De landelijke groei is ongeveer tien procent. De raming van het ver bruik in 1968 (829 milj kWh) komt neer op een verdere stijging van ongeveer 60 procent. Woningen Het aantal gereed komende woningen stijgt, aldus het verslag, ieder jaar, In 1963 kwamen er 1362 woningen ge reed. in 1964 2.108. in 1965. 2.949, in 1966 3.056 en in 1967 3.755. De oorzaak is gelegen in de opvoering van de bouw in de steden én ïfl de uitvoering van bouwstromen over de gehele provincie. Een verdere uitbreiding zal. aldus het ETI, vooral gediend" zijn door een programmering van de beleggersbouw. ,Deze stuit vooralsnog af op het streven van de gemeenten om individueel de contacten in de hand te houden', aldus het verslag. .De ontwikkeling van de provincie raakt zowel de steden als het platteland. Het inkomen van Zeeland steeg met dat van Gelderland over 1963 en 1964 het sterkst van alle provincies. V till IITL X- 1UIISC €11 bedrijf Péchiney bestaat nog geen ze- De dringende wens mag nog worden inu.' "- uitgedrukt dat de regering de gemeenten kerheid, daar "de tijdelijke" leverantie van goedkoop aardgas weid geweigerd. Gedacht wordt nu aan de mogelijkheid van vestiging bij een kernenergiecen trale in Vlissingen-Oost', zo memoreert het verslag. op alle mogelijke manieren dient bij te staan in deze ontwikkeling, die zo geheel past ln de doeleinden die lande lijk zijn gesteld', aldus het ETI in het verslag over de jaren 1966 en 1967. Wat de werkzaamheden van het ETI be treft wordt onder meer opgemerkt, dat het instituut met het Bureau Ontwik keling Zeeland nauw betrokken was bij Verder wordt opgemerkt, dat het van het opstellen van jaarprogramma's voor grote betekenis zou zijn als een van de de uitvoering van infrastructurele insteekhavens in Terneuzen op gelijkewerken. Het programma voor de jaren diepte als het in 1969 te openen nieuwe j 1969 tot 1972 omvat werken tot een be- kanaal zou worden gebracht.,Ook de drag van ongeveer 40.800.000 gulden, aanleg van een kade in Vlisslngen-Oost I waaronder een invalsweg Terneuzen- Insteekhavens Zuid en verbinding Katspolderdijk, de privinciale weg Driewegen-Terhole, los- wal industrieterrein Middelburg, toe gangsweg Zierikzee, gasleiding naar Zierikzee, verbindingsweg doorgaand verkeer Goes, riool- en persleiding Goes, rioolzuivering St. Maartensdijk, brug Vlissingen, verbindingsweg Sas van Gent, toegangsweg industrieterrein Yer- seke, tractaatweg Sas van Gent. Het Instituut is verder actief betrokken bij de industrie-bevordering ln de provin cie Zeeland. Het betreft hier zowel het verstrekken van algemene informatie aan ondernemingen, welke zich over het gebied willen orinteren als het verstrek ken van meer gedetailleerde informatie bij vestiging, uitbreiding of nieuwbouw. Daarnaast omvat het ook het verstrek ken van adviezen aan de verschillende overheidsinstanties in verband met het te voeren beleid en het scheppen van een zo gunstig mogelijk economisch kli maat. Aan een Amerikaans concern wer den inlichtingen verstrekt over vesti gingsmogelijkheden, maar de vestiging is niet tot stand gekomen. Ook wer den inlichtingen verstrekt aan een Rot terdams bedrijf van Amerikaanse ori gine. Als gevolg van de dalende conjunc tuur kwam deze vestiging stand. BEJAARDEN DEEL VAN GEMEENSCHAP' OVEZANDE Een zeer geani meerd en gevarieerd gezelschap was er vrijdagmiddag getuige van hoe het bejaardencentrum Sten gehof' in Ovezande officieel, maar in een voortreffelijke stemming werd geopend. Dit geschiedde door een drievoudige handeling: ir L. D. Huisman, hoofdingenieur-direc teur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincie Zeeland onthulde het naambord aan de gevel van de recreatiezaal van .Stengehof'. Vervolgens open de de heer Huisman met een sleu tel hem aangeboden op een kus sen door de jeugdige Marlies Rijk de poort, en tot slot ontplooide hij de vaderlandse driekleur aan de vlaggemast bij de vijver van .Stengehof'. Het reeds sedert au gustus bewoondzijnde bejaarden centrum had hiermee zijn officiële bestemming gekregen. Even tevoren had emeritus-pastoor J. C. M. Franse het vlaggedoek weggetrokken van het naambord van een nabij ,Sten- gehoF gelegen en naar hem genoemde straat. Het lag eveneens in de bedoeling ook de Mr dr Messtraat deze d-" "f*:- cieel de naam te geven, maar beuren is naar de toekomst verscho ven, aangezien de familie Mes niet aan wezig kon zjjn. Ovezande beschikt thans officieel over een modern bejaardencentrum, dat be staat uit een vijf éénpersoonswoningen, 12 tweepersoonswoningen, een zuster- woning, een keuken, een recreatiezaal, 'n badkamer, een administratiekamer, een logeerkamer en een aula. Het complex is gelegen op de plaats van de oude Stenge- of Schutterswelde. Voorafgaande aan de officiële opening was er een feestelijke bijeenkomst in de nijverheidsschool ,St.-Agnes', vermoede lijk de laatste officiële bijeenkomst in de school, die in verband met de over gang van de opleiding naar Goes in augustus gesloten zal worden. Burgemeester N. W. M. Mooyman ge waagde er in zijn welkomstwoord met eni^e weemoed van. De school was na melijk door nauwe banden met het be jaardencentrum verbonden, gezien de cursus bejaardenverzorging, die er werd gegeven. Met moed Burgemeester Mooyman dankte Huisman voor zjjn bemoeienissen en sprak de hoop uit dat er in de toe komst nog eens een pensiontehuis in Ovezande zou kunnen verrijzen. .Ove zande gaat met moed en vertrouwen verder, zolang dit nog mogelijk is. L. cc-schets bij jaarverslag GOES Bij het jaarverslag 1967 t het land- en tuinbouw coöperatie ci truin voor zuidwestelijk Nederland een schets opgenomen, die handelt over de aardappel in het zuidwesten. Met name wordt daarbij de coöperatieve aardappelafzet onder de loep genomen. In het zuidwesten (het werkgebied van het LCC) wordt bijna de helft Nederlandse kleiaardappelareaal bouwd, volgens de schets. De aardap pelen bezetten na de granen en de sui kerbieten de derde plaats in hot bouw plan. De kwaliteitseisen die de afzet vraagt worden hoger. Anderzijds zijn er de concentraties bij de afnemers (grootwinkelbedrijven, in dustrie en export). Dit pleit voor co- operatieve afzet omdat de Cebeco-co- operaties het produkt via hun landelij ke centrale Cebeco bundelen. Mede hierdoor is Cebeco een van de zeven grootste aardappel exporteurs van derland die éénderde van de export voor hun rekening nemen. Bij het ontstaan Vrijdagmiddag is de Zeeuwse jeugdkampioene tinnen, mejuf frouw Bep van Gelderen uit Vlis singen in het hmcelijk (jetreden met de heer Af. Geelhoed. Op de trappen van het Vlissingse ge meentehuis stonden de jeugdige leden van VTVde turn vereniging waarvan mej. Van Gelderen lid ia-, met hoepels klaar om het bruidspaar de verschuldigde eer te bewijzen. Foto PZO Gezien de gemeentelijke herindellngs- plannen leven we bt| de gratie van zijne excellentie Beernink', stelde de burgemeester niet zonder ironie vast. Hij gaf een historisch overzicht van de groei van .Stengehof' en dankte ook ar chitect, aannemer en uitvoerders, leve ranciers en andere medewerkers v hun activiteiten die tot de totstandko ming hebben geleid. Speciaal richtte de burgemeester zich tot rustend-pastoor J. C. M. Franse, behalve zieleherder ook behartiger van de belangen der Ovezandse ouden van dagen en één der initiatiefnemers voor het bejaardencen trum. In zyn antwoordspeech, tevens symbolische overdracht van het straat naambord, roemde de pastoor de samen werking tussen gemeentelijke overheid en kerkbestuur. .Door het geven van mijn naam aan een straat in Ovezande wordt ook het kerkbestuur er in betrok ken', aldus de pastoor. Met liefde bezongen, maar ook lof werd toegê. zwaaid aan de beheerster mevrouw D Dekker-van de Kreeke en de wijkzuster mevrouw Van Rijsingen-Steeman: da mes, die al eerder door de burgemeester dank waren gezegd. Ir en mevrouw Huisman kregen van de oudste inwoon ster van Ovezande. de 94-jarige me vrouw Van 't Westende-Boonman, ais herinnering aan deze dag een pop Zuidbevelandse klederdracht aangebo den. Burgemeester Mooyman hij vierde zijn 31-jarlg jubileum als ambténaar - noodde darna zijn gasten voor een noodde daarna het gezelschap, waaron der de wethouders Steenbergen en D« Jonge, talrijke genodigden, en ook be woners van Stengehor, zich naar bui ten begaf om de openingshandelingen in zonnetje mee te maken. zande hartelijk voor de uitnodiging ..stengehoF te openen. Dit project heeft in zekere zin mijn liefde gekregen' ver klaarde ir Huisman. De hoofdingenieur directeur betreurde het met de burge meester dat de nijverheidsschool nu-l haar opleiding tot bejaardenverzorgster nu moet gaan verdwijnen. Uitvoerig stond de heer Huisman stil by de idee- en, die er aan een centrum als Stenge- liof ten grondslag hebben gelegen: ,\Ve leven in een tjjd, waarin het inzicht groeit dat bejaarden mensen evengoed deel uitmaken van de gemeenschap dan wie ook. Zjj moeten daarom niet wor den apart gezet, maar in die gemeen schap blijven'. Die gedachte heeft er toe geleid dat er in de vorm van .Stengehof' een centrum is gegroeid van zelfstandige huisjes, goed ingericht, waar de huishoudelijke bezigheden voor bejaarden overzichte lijk en vlot zijn uit te voeren. ,Dit soort woningen vragen steeds meer onze aan dacht', aldus de heer Huisman. Hij kon meedelen dat er nog 16 .onderweg" zjjn. De heer Huisman wenste de bewoners van .Stengehof' een lange levensavond toe en vooral het gevoel dat zij tot de Ovezandse gemeenschap zullen blij ven behoren. Ir P. J. 't Hooft de bouwmeester van Stengehof sprak niet alleen namens het Goese architectenbureau Rothuizen en 't Hooft NV, maar ook namens de uitvoerende firma's Franje, Tamse en Kloosterman. Namens hen bood hy de vijververJichtlng aan. en namens zijn bureau het gevelopschrift .Stengehof' .MIDDELBURG De proeve van een grondwetsherziening heeft van verschil- f lende kanten bedenkingen gekregen Behalve in een advies van 'oneer meen een interprovinciale werkgroep zijn de ze bedenkingen neergelegd in aanvul lingen daarop van de colleges van van Noord-Holland, Limburg en Zee- I land. Gs van Zeeland hebben met name bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde mogelijkheid tot benoeming van wet houders en leden van gs, die nog geen zitting hadden in de gemeenteraden op de provinciale staten. Verder maakt het Zeeuwse college be- I zwaren tegen de artikelen 80 en 83 van 1 de proeve voor een herziene grondwet In artikel 80 wordt gesproken van 1 .openbare lichamen die een taak ve> 1 richten die hen bij of krachtens de wet is opgedragen' en in artikel 83 ,de pro vinciale en gemeentelijke indeling kan bij of krachtens de wet worden gewij zigd'. Gs dringen er op aan dat in beide artikelen de term .krachtens' za! worden geschrapt en dat dientengevolge alleen zal blijven staan ,bij de wet'. De..Rr.°,*.ve zoals voorgelegd laat de mo- SYYuiuyouHui .OLCUECilOI Ds C. Hoogendoorn uitte dankbaarheid SelÏJk'lei<l °pe*> dat bij het uil vallen voor het tot stand komen van .Stenge- "Hl ,edpn vnn Ss °r wethouders, mensen hof' namens de Nederlandse hervormde Il>u,ten de kruig van provinciale staten Met dank van de aardappelteelt in het zuidwesten ziet men dat deze omstreeks 1700 be kend werd. In 1850 had Zeeland 4300 ha aardappelen. Het gehele zuidwesten had in 1967 27.500 ha dat was 15 pro cent meer dan in 1966. Hiervan hadden Zeeland 12.500 ha; de Zuidhollandse ei landen 10.100 ha en West-Brabant 4900 ha. In geheel Nederland was de bruto aardappeloogst 1966 ruim 4 miljoen ton Wanneer de gemiddelde prijs per kg 12 cent bedraagt dan is de waarde 480 miljoen. Dat is éénvierde van de ver koopwaarde van alle akkerbouwproduk- ten tezamen. Uit een grafiek over de rassenontwikkeling in het zuidwesten blijkt dat in Zeeland en West-Brabant in hoofdzaak bintje wordt verbouwd. Op de Zuidhollandse eilanden vindt de teelt •an eigenheimers nog veel plaats hoe- el teelttechnische bezwaren het aan deel jaarlijks doen verminderen. De ge middelde netto-opbrengst per ha in het zuidwesten is ongeveer 1 tot 2 ton ho ger dan het Nederlandse gemiddelde I voor kletaardappelen. Voor een belang rijk deel kan dit worden toegeschreven aan de grondsoort en de vakbekwaam heid van de telers. De mechanisatie van de aardappelteelt i heeft een grote vlucht genomen. Met name de aardappeloogst waarbij vooral de verzamel rooiers genoemd moeten worden, waarvan er ongeveer 1000 in het zuidwesten aanwezig zijn. De afvoer is daarbij rechtstreeks aan het rooien gekoppeld. Dit eist een goede organi satie. Een tweerijige rooier rooit on- ;eveer 2 ha per 9-urige werkdag Bij een opbrengst van 40 ton-ha somt dit neer op 9000 kg per uur. Zijn er bij de afvoer 3 landbouwwagens van 3,5 ton aanwezig dan is voor elke wagen >lm. 20 minuten beschikbaar om het produkt op de plaats van bestemming te bren gen. Uit de rentabiliteitsgegevens van het LEI blijkt dat de aardappelteler op de Zuidhollandse eilanden het hcogste saldo per hectare heeft. Zowel de op brengst als de prijs zijn in dit gebied hoger. De aardappelbedrijven zijn er vendien sterk gespecialiseerd. Momenteel neemt de opslagcapaciteit op de bedrijven sterker toe (1962: 140.000 ton, 1967: 195.000 ton) dan bij de centrale opslagplaatsen (handelaren en coöperaties 1962: 67.000 ton: 1967: 190.000 ton). De oorzaken van de ver minderde bouwactiviteiten bij centrale opslagplaatsen kunnen worden gezocht in de hoge Investeringen en rente. De totale opslagcapaciteit in liet zuid westen is pfm. 385.000 ton of on ge 15 ton per liu. De werkelijk benodigde opslagruimte per ha is 2.3 ton. Op grond hiervan is er dus een tekort van 8 ton- ha. Over liet totale zuidwestelijke are aal een tekort van 200.000 ton Over de afzet wordt opgemerkt -al de coöperatieve afzet in tegenstelling de particuliere afzet van recente datum is. 1956 kan worden beschouwd als het beginjaar. Aaneiding tot coöperatieve afzet was de sterk versnipperde han del zowel bij de aankoop als bil de af zet. Uit het overzicht van de coöperatie ve afzet in het zuidwesten blijkt dat dit plaats vindt door aan- en ver koopverenigingen (Cebeco): telers verenigingen en veilingen Tholen en West-Brabant). Hun gezamenlijke omzet bedroeg in 1965-19H6 bijna 67.000 ton, dat is een marktaandeel van 10 procent. In 1966-1967 werd ruim 83.000 ton coöperatief afgezet (12 procent). Per gebied ls dit percentage van het marktaandeel hoger, omdat in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, Zuid-Beveland en het Land van Heusden en Altena prak tisch nog geen afzet in coöperatief ver-, band plaats vindt. De 80-jarige heer P. Rijk hield een gees tig speechje namens de bejaardensoos. die haar bijeenkomsten houdt ln de zaal van .StengehoF. Hij roemde de aow en de bijstandswet, die het de ouden van dagen mogelijk maken in centra ais .Stengehof' te wonen. Namens de ,soos' bood hij een klok aan. Twee banken werden er symbolisch aangeboden door de heer Rentmeester namens de stichting dorpswelzijn. Mevrouw Visser sprak als inwoonster van .StengehoF haar waardering uit. De heer Pilaar tot slot sprak namens de leveranciers en stelde een geschenk in uitzicht. De eerste bewoonster van Stengehof mevrouw C. BoeH-van den Durpef (83) en mevrouw C. Schreurs (63) droegen een gedicht voor, waarin niet alleen het tot stand komen van .Stengehof' werd ig van provinciale staten gemeenteraden, in die functies kun nen worden benoemd. Een concreet ge val zou het niet geschikt achten van staten- en raadsleden voor deze func ties kunnen zijn. Gs van Zeeland maken beslist bezwaar tegen deze mogelijkheid op grond van het feit dat het college meent dat men in alle gevallen langs wettelijke weg gekozenen in deze gs- of wethouders functies dient te benoemen. De act- I tergronden van de bezwaren tegen artikelen 80 en S3 zijn: volgens "s kan .krachtens de wet' betekenen da; men op grond van een wet tot wijzigm- 1 gen in de wet kan komen, bijvoorbeeld door middel van een ministeriële be schikking. Gs achten dit onjuist en zijn er voorstanders van dat aeze ws- zigingen f in taak en in zaken van pri vinciale .en gejneentelijke indelinm) .bij de wet' worden geregeld, in co:- creto via de gewone weg van een apar wetsvoorstel De bezwaren van gs van Zeeland zita deze week kenbaar gemaakt aan d« commissie voor herziening van de grondwet. De Here nam heden uit onze familiekring weg, mijn geliefde dochter, onze zuster en schoonzuster MARIA ELISABETH VAN E ENE X N AAM echtgenote van J. A. Almekinders. op de leeftyd van -15 jaar. Uit aller naam. C. W. Hoogcsteger-Vermeulen Goes, 18 april 1968. Emmastraat 16. Heden is, zeer onver wacht, van ons heenge gaan, onze innig ge liefde en zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader WOUTER FRANClSCfIS STEIN', weduwnaar van Rosa B. Cocnraets, in de ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam, W. W. Stein Vlissingen, 18 april '68, Verkuyl Quakkelaar. straat 95. Condoieani leadres Slijkstraat 85 De teraardebestelling is bepaald op dinsdag 23 april. Vertrek Slijkstraat 85, des namiddags 2 uur. Tot onze grote droefheid, ging op 17 april nog onverwachts van ons heen. onze beste schoonzoon J. H. A. M. KAMI'HUYS op de leeftijd van 48 jaar. L. E. Bicknese M. C. Bicknese.de Meester VVestkapeile, 20 april 1968. Op verzoek van de overledene, heeft de crematie "inmiddels in stilte plaatsgevonden. De begrafenis heeft lieden met plaats om 14.30 uur, maar om 15 30 uur te Wemel- dinge. Familie Bras, Wemeldinge, 20 april 1968. Heden is rustig inge slapen onze geliefde zuster ADRIAN A DE KAART-MOS P. F. Streefkerk C. Streefkerk van Oijen J. J. van Akkeren- Mos J. A. van Akkeren J J. van Akkeren E. van Akkeren de Rijke Vlissingen, 19 april 1968. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, onze innig geliefde vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder ADRIANA DE KAART geboren Mos. op dc leeftijd van 72 jaar. F. A Kaar C. Swint-de Kaart D. Swint A. van der Vclde.de Kaart H. van der Velde E. G. Scheers-de Kaart G. Scheers F. A. de Kaart H. .1. de Kaart-van Dis Klein- en achterkleinkinderen. Condoleantieadrc.v Bouwen Ewoutstraat 64. De crematie is bepaald op woensdag 24 april, om 13.00 uur, in het crematorium .Ockenburgh' te 's-Gravenhage (Loosduinen). Enige en algemene kennisgeving. Heden ging onverwachts van ons heen, onze zorgzame moeder, behuwd-, groot-, overgroot moeder en zuster JOHANNA JACOBA SNIJDERS in de ouderdom van bijna 81 jaar. Namens de familie, J. Snijders Onze dierbare overledene ligt opgebaard in nel mortuarium van het ziekenhuis Noordpoortpleln. Bezoekuren van 10 tot 11 en van 18 tot 19 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 22 april om 11 uur op de algemene begraafplaats te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4