Leus regime: Griekenland-christenland West-Europa krijgt voorlopig nog geen raket-afweergordel Deskundigen uiten kritiek op huidige bewind Indonesië 3 WAPEN ZOU OVERLEG MET MOSKOU ONNODIG KUNNEN FRUSTREREN Avondtelefoon bevalt vele Bosschenaren Portret van de Britse arbeider ELTEN VRAAGT HULP VAN PAUS VOOR CASINO POLEN HOUDEN COASTER VAST JAMIN ,Soeharto houdt sociale revolutie op afstand' Jongste prins in koperen wieg STRIJDKRANT VAN B0UWVAKB0ND PAASZONDAG STAAT VOOR DE DEUR ZATERDAG 20 APRIL 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NAVO-MIN1STERS BESLUITEN: (Van onze correspondent) DEN HAAG De zeven defensieministers van NAVO-landen die ■amen de nucleaire plangroep vormen, hebben besloten het voltallige NAVO-comité voor nucleaire defensieaangelegenheden voor te stel len voorlopig niet over te gaan tot de aanleg van een anti-raketgor del als afweer tegen vijandelijke raketten in Europa. Aanleg van een dergelijke anti-raketgordel werd op dit moment niet gerechtvaardigd geacht. In zHn toelichting op de desbetreffende paragraaf van het slotcommuniqué wees hünister Den Toom erop, dat hij zich destijds in Ankara al heftig had verzet tegen de gedachte aan een afweersys teem dat ten eerste ontzagwekkend duur zou zijn, ten tweede bij de geringe diepte' van West-Europa nimmer af doende kan worden en ten derde elk gesprek inzake wapenbeheersing en wa penbeperking met de landen achter het Ijzeren gordijn zou frustreren. Ameri kaanse deskundigen hebben uitgerekend dat een enigszins betrouwbare opvang- haie voor de Russische raketten al gauw Minister Clifford verklaarde daarnaast 190 miliard <niiden gaat kosten nog. dat het werk van de nucleaire v j plangroep in geen enkel opzicht in ili;orIOa strijd hoeft te zijn met het beperkte i/i/ci itg De Amerikanen blijven echter huiverig om de zeggenschap over het tot ontste king brengen van deze m(jnen aan de desbetreffende partners over te dragen. Besloten iverd daarom aan de militaire NAVO-autorfteiten op te dragen een studie te maken over de mogelykiie- den en wenselijkheden van de inzet van dergeiyke mynen en aan de NAVO-re- geringen te vragen eveneens mee te denken over de militaire aspecten van de nucleaire planning. (Van onze correspondent) LONDEN (RTR) De Britse ar beider ia over het algemeen lui, werkschuw en verknoeit tijd, en geeft dat in vele gevallen ook toe. Dit staat in een rapport van een koninklijke commissie van onder zoek, dal is gebaseerd op de ant woorden van meer dan 4000 ar beiders, vakbands functionarissen en vertegenwoordigers va« werk gevers op gestelde vragen. (ADVERTENTIE) kernstopverdrag van Genève. D« ministers kwamen we! overeen de ontwikkelingen op dit gebied te zullen blijven volgen. (Van onze correspondent) ELTEN —Zelfs de paus is er bij gehaald om Elten aan het reeds zo lang begeerde speelcasino te helpen. In op dracht van een consortium van zeven kapitaalkrachtige lieden uit Enunerik, Dusseldorf en het Kulirgeb.ed, dat het casino wil exploiteren, is een brief gezonden aan de paus Faulus de Zesde, waarin aan de .lieber heiliger Vateri wordt gevraagd te willen bevestigen dat er van rooms-katholieke zijde geen bezwaren bestaan tegen de oprichting In de brief worden citaten ainge haald van casino's uit de bijbel en uit de geschriften en redevoeringen van Johannes de Evangelist, van de heilige Thomas van Aquino en ande re predikers. Ook aan de raad van de evangelische kerk in West-Duitsland is om kerke lijke toestemming gevraagd om in Elten een casino te stichten. Ant woorden op beide brieven zijn nog niet binnen, maar de organisatoren van deze actie zijn er wel van over tuigd, dat er van kerkelijke zijde reactie komt. Zij wezen daarbij op brieven van de bischoppen van Matnz en Limburg die het initiatief om e»n de paus te schrijven hebben toegejuicht. Nadat de minister van binnenlandse za ken van het land Nordrheinland-West- falen het verzoek om oprichting van een casino in Elten had afgewezen op grond van de algemene politieverorde ning die dergelijke speelzalen in dit land ln het algemeen verbiedt, wil het thans werkzame consortium proberen de wet veranderd te krijgen, met de bedoeling casino's te stichten in Elten, Aken, Bad Godesberg en Bad Salzuflen in het oosten van Nordrheinland West- falen, De voornaamste argumenten zijn: 'n toename van de staatsinkomsten van 0;m Ijoen mark per jaar, voor Elten een versterking van de gemeentekas van minstens een half miljoen mark per Jaar en een enorme opleving van het toerisme in het kleine grensplaatsje dat onder het tijdelijke Nederland se bewind een groie bloei meemaakte, maar dat sinds 1963 toen Elten terugging naar Duitsland weer in een soort doorn roosje-slaap verzonk, waaruit zelfs de promotie tot officieel luchtkuuroord het niet heeft kunnen wekken. De initiatiefnemers verwachten veel Nederlandse gokkers aan hun speel tafels te zien en hopen dat minder Duitsers dan tol nu toe hun geluk a Belgische roulettes zullen beproevt ,1 zult zien', zei Eltens burgemeester Hoevelmann met grote overtuiging ,Als liet easlno hier eenmaal is, wordt Elten een paradijs'. Défilé Soestdijk in teken Rode Kruis SOEST Het défilé voor het paleis Soestdijk ter gelegenheid van de ver jaardag van de koningin op 30 april zal dit jaar in het teken staan van het Ro de Kruis, dat pas zijn honderdjarig be staan heeft gevierd. Op liet gazon voor het paleis zal het Rode Kruis een aan tal demonstraties verzorgen. Het bloe- uiepdéfilé znl dit innr kleur op de televisie worden uitgezonden. Aan het défiié zulien onder ..ii-e: de Uaaraue gymnastiek- en sportvereniging deel nemen, de Soester turncltib en harmonie uit Soest. Het tweede belangrijke agendapunt be trof de sinds de vorige vergadering ge maakte studies inzake het tactische ge bruik van verschillende types nucleaire wapens, in het bijzonder de zogenaamde ,atoommijn'. Deze diep in de grond te graven mijnen zouden kunnen worden gebruikt voor grensbeveiliging en voor al landen als Turkije, Griekenland en West-Duitisland hebben er belangstel ling voor. Atoommijn C Slot van pagina 1 Volgens een neef van de Rotterdamse reder, die niet de ,Spes' een vakantie reisje maakte en vrijdagmorgen van uit Stettin telefonisch contact had met zyn oom, is echter aan boord van de ,Spes' geen sprake van dronken schap geweest. Vrijdagavond het reder In 't Veld weten dat de ,Spes" nog steeds in de haven van Stettin lag. Dit in tegenstelling tot de verwachting, die hij eerder had uitgesproken, nadat hij contact had gehad met zijn Poolse agent, hosciia angepakt, met een noodoplossing:.. Volgens de laatste gegevens, die de 700 Bosschenaren konden telefoon krij-agent vrijdagavond vanuit Stettin gen, maar dan alleen voor azz (avond, kon verstrekken, is de kapitein van zaterdag, zondag) aansluitingen. Nu de de ,Spes' door Poolse havenautoritei- nood wat is opgeheven en deze aanslui-1 ten van boord gehaald. Waar hij zich tingen kunnen worden omgezet in nor-1 nu bevindt, is niet bekend, male, blijken 400 van de 700 gebruikersde Rotterdamse rederij neemt men "*"°n 1 dat de moeilijkheden tussen de zodat het plan ieder gewenst ogen blik weer van de plank kan worden gepakt. Intussen bevestigden zij op nieuw hun hoop dat voortgang kanDEN- HAAG Enkele Jaren geleden, worden gemaakt in de gesprekken heeft de prrde telefoonnood hi Den met de Sowjet-Unde over beperking van de nucleaire bewapeningswed loop. Met instemming namen zij ken nis van de Amerikaanse verklarin gen. dat het VS-gouvemement zijn geallieerden zal blijven raadplegen over nieuwe ontwikkelingen in deze :-aansluitingen te willen behouden zo is de ITT gebleken. Zij hoeven geen normale aansluiting. De PTT in Den Bosch heeft besloten dat dan maar zo te laten, er zijn toch| nog ruim voldoende liefhebbers voor normale aansluitingen. Dat de toestand zo zal blijven, is niet te verwachten.. Binnen enkele maanden hoopt de PTT voldoende aansluitcapaciteit te hebben en dan zal de populaire noodoplossing (die intertijd alleen voor Den Bosch is ingevoerd) definitief moeten verdwijnen. DEN HAAG 1 Aan het slot van de vergadering van de ministers van defensie van de NATO-lan- den heeft minister Den Toom een persconferentie gehouden, waar van h ier een beeld. kapitein en de havenautoriteiten band houden met conflicten die 2ich al eerder tussen hen hebben voorge daan. Enige tijd geleden zou kapitein Van der Plas in Polen gevangen heb ben gezeten wegens vermeende bele diging van de staat en pogingen om vluchtelingen aan boord van zijn schip te nemen. De Rotterdamse re derij vreest nu dat kapitein Van derl Plas opnieuw in hechtenis is geno men. Vrijdagavond werd nog wei bekend dat1 de ,Spes' op zeer korte termyn door de havenautoriteiten zal worden vrij gegeven. Volgens de rederij zou het schip dan onder commando van de eerste stuurman naa IJmuiden kun nen vertrekken. ALS PADDESTOELEN UIT DE GROND! Het aantal Jamin winkels groeit met de dag. In korte tijd Kwamen er maarliefst 18 bij. Deze zijn het: 14/3 Almelo Groienraat 14/3 ZWOlle Winkelcentrum „Holtertiroek" 14/3Bunnik v.Hiirtleobrceklisii 14/3 Bergen op Zoom AntwerpteurMt 21/3 Deventer Winkelcentrum „Kelieralanden" 21/3 Nijmegen Winkelcentrum „de Motenhovt" 21/3 Driebergen Traay 21/3 Leidschendam Prins Frederlklaia 27/3 Dieren Callunacentrum 28/aGeldermalsen t Hooghuis 28/3 Harderwijk winkelcentrum „StadsdenneB" 28/3 Katwijk aan Zee Hoorneipolder 28/3 Oegstgeest Winkelcentrum „lange Voort" 28/3 Helmond Veestraat 29/3 Eindhoven Generaal Coenderslson 4/4 Wljchen Tauwslagersbaan 4/4 Rotterdam Jacob v.Campenpleln 4/4 Pijnacker Raadhuisplein Er komon er nog véél moer! Economische toestand verslechtert namelijk door samenwerking en neu tralisering van de communistische party PKI. Na hem sprak dr L. Sluimer», medewer ker van het Konlnkiyk Instituut voor do Tropen. .De Inflatie is utt propagandis tische overwegingen lager gehouden on der het nieuwe bewind', zei hij. Maar alleen al in januari van dit jaar «teeg de prijs van rijst, het hoofdvoedaei, met 39 procent. De laatste maanden ztjn do Ideologische en regionale tegenstellin gen bulten en binnen het leger ver scherpt'. Nico Schrevel, redacteur van .De Rode Tribune', gaf als derde Inleider een aan tal factoren om zyn mening te staven, dat het generanis-systeem op de lange duur geen sterk bewind zou blijken. Verzet van de ambtenaren, desertie ln de laagste rangen van het leger, terreur als gevolg van niet betaalde soldij, hongers nood in tal van delen van het land en do activiteiten van de communistische par- UITLEVERING VERZOCHT ROTTERDAMS OPLICHTER ROTTERDAM De Nederlandse jus titie, ln caiill de officier van justitie te Rotterdam, heeft de Zwitserse autori teiten om uitlevering gevraagd van d< kantoorbediende M. in 't V. (44), di» ervan wordt verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan verduistering en oplichting van ongeveer 60.000 gulden. Hy verkocht pensions enzovoort. Hij zou geopereerd hebben ln Rotterdam en Den Haag met het afsluiten van val se koopcontracten. Daarnaast zou hij twee horecabedrijven voor een aanzien lijke hoeveelheid geld hebben opgelicht. Het geld stak V. in eigen zak. Hij werd aangehouden ln Zürich. (Van onze correspondent) DEN HAAG ,De economische toestand in Indonesië wordt voort- NiccPsc durend slechter. Vrijwel alle be langrijke functionarissen zijn door militairen vervangen. Westerse re geringen juichen, de democratie is gered. Volgende week wordt in Rotterdam de vierde donorlanden- tij', conferentie gehouden voor Indo nesië, waar Nederland zeer nauwl hfi hetrnkken i<? Met dezp ontwik- In ,iet discussiegedeelte na de pauze og DetrOKKen IS. Met aeze OniWlK I werd van verschillende kanten gerca- kelingshulp, redt men het leven jseerd tegen de buitenlandse kapitiuii- hulp aan Indonesië. Dr Pluvier merkte van het generaalsbewmd nog op. dat ouder het bewind van Soe- karno de directie van de economische Dit en nog iets meer, staat in de aar.- dieDst in handen was van .dezelfde Jon- kondiglng voor een teach-in van de gens die nu aan de macht zyn'. Voor- werkgroep Indonesië, die ln het ge- ziter Jos G. de Lange had eerder niet bouw. De Drie Stoepen' is gehouden. In enige spUt meegedeeld, dat de Indonesl- ÉjSjr fifl sche ambassade in Nederland en de Ka mer van Koophandel niet waren Inge gaan op de uitnodiging een apreker te sturen. .Zelfde jongens' de zaal vijftig toehoorders, na de pauze zelfs nog minder. Een echte teach-in over de .ware toe stand' in Indonesië werd het daardoor niet. Daarvoor is een massale opkomst nodig, en bovendien, daarvoor was de bezetting achter de gToene tafel te een zijdig. Niet één van de drie inleiders was vóór het regime van Soeharto. Onderdrukking Eerste spreker was dr J, M. Pluvier. Z.O.-Azie-deskundige, verbonden aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Hij meent dat president Soeharto evenals zyn voorganger Soekarno een sociale revolutie op een afstand wil houden. .Wezenlijk ver schil is. dat de huidige president China op een afstand wil houden en daardoor onvermijdelijk ln Ameri kaans vaarwater terecht ls gekomen. Soeharto past om dit door te voeren een onderdrukkingstactiek toe'. Vol gens dr Pluvier onderdrukte Soekar no ook. maar op een andere manier. UTRECHT (ANP) De Nederlandse katholieke bond van werk nemers in de bouwnijverheid ,St-Joseph' heeft vrijdag in een op lage van 100.000 exemplaren een speciaal nummer van zijn bonds blad verspreid naar aanleiding van de onverbindendverklaring van enkele belangrijke bepalingen uit de nieuwe bouw-cao door minis ter Roolvink. In de .strijdkrant' zijn foto's opgenomen van KVP- ers en leden van de andere regeringspartijen die bij de behandeling van deze zaak in de tweede kamer tegen de bouw-cao stemden en van vertegenwoordigers van andere partijen die ervoor waren. Het blad geeft een overzicht van ,de lange lijdensweg van bouw-cao'. De voorzitter van ,St-Joseph', de heer L. Brouwer, noemt de behandeling in de tweede kamer ,een door de regeringspartijen eenstemmig gevoerde maar toch wel wat vals klinkende drie stuivers opera'. Hij stelt, aa-t de spelregels voor de vrije loonpolitiek niet in acht zijn genomen doordat regering en kamer niet voldoende rekening hebben gehouden met enkele uitgangspunten die met instemming van alle betrokkenen, ook van de regering zelf, voor de vrije loonpolitiek waren vastgesteld. De heer Brouwer bestrijdt, dat de bouw-cao het algemeen belang duidelijk in gevaar zou brengen. .1CHTJE Een Australische automo bilist is op ongewone wijze door een politierechter vrijgesproken Hij gaf toe harder te nebbeo Jen dan de ma ximumsnelheid, 56 kilometer per uur. maar voegde eraan toe .Ik zat ruim een kilometer lang achter een vuilnis wagen en "de stank was verschrikke lijk'. De politierechter kon met hem meevoelen en hij werd vrijgesproken. ZONNIG Het aantrekkelijke aan plakbiljet toonde een aantrekkelijke door de zon gebruinde blondine die in een chic badpak voor een diepblauwe zee stond, alsmede de s!agz>n .bezoek Exmouth'. De vroede vaderen van Ex- moulh hebben thans met rode koppen moeten toegeven dat de foto een Ameri kaans modél laat zien. die voor de affi che 2500 kilometer van Exmouth in het zonnige Tunesië is gefotografeerd. ROLIJKE KEUKEN' 160 kinderen van rijf tot vijftien jaar zijn donder dag op een school in het Engelse Roch dale in opstand gekomen omdat de worden, te lang op zich liet wachten. Zij smeten drie diensters in de kamtine voedsel naar het hoofd, kwakten groente tegen de muren en vernielden servies goed. De hulp van de politie moest wor den ingeroepen om dc kinderen tot rust te brengen.. Geen algemene opluchting ook geen grote angst Door Frans van Hasselt r\e 21ste april valt ditmaal op een zondag en nog wel Griekse paaszondag: hei grootste religieuze feest van hel jaar. Dit heefi voor het Griekse regime voor- en nadelen. De regering die veel geld voor deze herdenking heeft uit getrokken (niet alleen nieuwe munten zijn aan de 21ste april gewijd, ook lucifersdoosjes) zal ongetwijfeld de opsfandingsidee koppelen aan de afgrijselijke vogel Phoenix, die al een maand of wat op de postzegels prijkt, ook hij herrijze: uit zijn as. Vanouds gingen Griekse politici Pa- pandreou niet uitgezonderd) naar onze begrip pen opvallend ver in het betrekken van de reli gieuze symbolen in het politieke gebeuren. Van Pcipondreou's intocht in Saloniki, waar hij op 23 april vorig jaar, een week voor Pasen toen, een verkiezingsmeeting zou hebben gehouden, zou men bijvoorbeeld een soort Palmpasen intocht hebben gemaakt, compleet met palmbladeren, en witte paarden. Het zou een prachtig volks feest geworden zijn. Hoe ver zal dan wel dit regime gaan. dat vorig jaar reeds uitvoerig verkondigde dat .de god van Griekenland' het leger had uitverkoren als in strument voor de redding van het vaderland en dat sinds enige weken als meer geliefde leus ook boven de namen van de dagbladen voert: .Griekenland - christenland'. Aan de an dere kant hebben de Grieken op dit grootste feest zowat alleen oog voor het gebeuren in de beperkte kring van familie en dorp en zetten zij, ook in normale tijden, de politieke perikelen roet pasen een tijdje geheel opzij. Ook. vorig jaar deden zij dat, vlak na de staatsgreep en het is voor Papanopoullos dus niet de meest ge schikte dag om de natie met een grote speech te bestrijken. Het regime heeft slechts te zorgen dat de prijzen van eieren en schaapsvlees niet te hoog zijn. Vorig jaar lukte dat. Vorig jaar viel de 21ste april op een vrijdag, maar doordat de mensen niet naar hun werk gingen en de winkets gaandeweg sloten, kreeg de dag de sfeer van een zondag waar niet om was gevraagd, een vreugdeloze vrije dag. Van de .algemene opluchting" die het regime er later in heeft geprojecteerd, heb ik niets gemerkt, maar evenmin van een grote angst voor de toe komst of zelfs maar perplexheid. De meerder heid van de bevolking de wat ouderen her innerde zich nog vroegere .kinimata' (staats grepen): diie hebben soms maar één dag ge duurd, maar je paste je gedrag er bij aan. Ik heb die dag uren rondgelopen voordat ik neerstreek in het door tanks bewaakte Hilton, waar Papandreou sr. werd vastgehouden en waar ik voor de tweede keer in mijn leven een maal tijd gebruikte, omdat alle andere restaurants al dicht waren. (,ls het nou een fascistische of een communistische staatsgreep' vroeg een Ameri kaans toerist. Zou hij het intussen te weten ge komen zijn?). Ik heb gelopen door dat vreemde, onherkenbare Athene, beheerst door de tanks, waarvan Heleni Vlachou diezelfde ochtend zich zo treffend had afgevraagd: .Zijn die van ons?' Steeds meer begaven zich de mensen in het huis arrest, waartoe de radio hen opriep. Dc voelde mij vreemd te moede bij het passeren van al die uitgestorven pleinen, die nog kort tevoren door Andreas Papandreou waren aangewezen als de plaatsen waar de bevolking onmiddellijk protesterend bij elkaar zou komen als er zoiets gebeurde. Ik sprak met de mensen, met beken den en onbekenden en merkte atlengs, dat ik de enige was die nog vrijuit zei wat hij ervan daoht: de Atheners hadden zich van de ene op de andere dag het zwijgen opgelegd, waarin ze nog steeds zijn verstard Er was wat angst en er was wat opluchting, maar die laatste concentreerde zich uitslui tend op de kwestie van de levensmiddelen. Min stens de helft van de Atheners, zeker de grote meerderheid der huisvrouwen, moet als grootste schrikbeeld hebben gehad dat hun families da genlang zonder eten zouden komen te zitten. Wat het schrikbeeld van de Dekembriana, de decern ber-slag van 1944 toen de totaal ontwrichte stad straat voor straat door Britten en Griekse rege ringseenheden (premier: Papandreou!) werd her overd op de opvallend onbehouwen optredend- linkse partizanen. ,Het is in orde' (endaxi) zei mijn buurvrouw de volgende dag toen na de bakkers ook de ban ken weer open gingen. En het is ln die orde gebleven. Geen sla,g om Athene, geen stakingen geen demonstraties. Ordevrienden ln binnen- en buitenland, die zo'n regime steunen of dulden zijn er natuurlijk al tijd, maar het Griekse regime is daarenboven met succes de vrees blijven exploiteren van een volk, dat de ellende van een burgeroorlog alleen op generatio-afstand heeft meegemaakt. Het chanteert de Grieken met de verkondiging dat 't enige alternatief de burgeroorlog is. Aan het gevaar van een linkse coup in Tessaktniki op 23 april 1967, de aanvankelijke rechtvaardiging van de coup, gelooft niemand meer; koning en rechtse partijleiders hebben het later gelogen, de junta heeft daar geen enkel bewijs van over legd, en is langzamerhand overgegaan op de wil zere rechtvaardiging: dat het openbare leven in het algemeen moest worden gesaneerd door een naionale revolutie. Het ijselijk beeld van een tegenspartelende zieke, die onder narcose moet blijven voor een ingrijpende operatie, doet bij Papanopoullos. die zich steeds meer als dictator ontpopt, nog altijd opgeld: deze dolgedraaide narcotiseur bedenkt er trouwens steeds nieuwe en barokkere beelden bij. Onlangs gevraagd naar nationale revolutie. Het Ijselijk beeld van een de datum van parlementsverkiezingen, zei tij: tijdens de operatie kan ie chirurg nog niet denken aan zomervakantie, die de patiënt ov -r een paar jaar misschien eens kan genieten WERELDGEBEUREN Het één jaar lange geknoei :n net lichaam van het steeds zieker wordende Griekenland heeft echter niet tot gevolg gehad, dat de patiënt tot het besef ls gekomen welke ziekte hij had. Enkele weken geleden riep Pattakos (die zijn rol als meest frequente spreker overigens aan Papanopoullos heeft moeten afstaan) op het eiland Andros: .Als iemand zijn stem tegen de nation tie revolutie wil verhef efn, laat hij het dan durven. Maar ik waarschuw hem: het zal hem bitter berouwen, want de Grieken zullen zijn naam afroepen tot aan alle grenzen van de natie als die van een weerwolf, een herinnering aan een zondig verleden dat niemand meer terug wil'. Deze week werden de twee voornaamste weerwolven die het durfden. Papandreou en Kanellopoulos. andermaal in huisarrest gesteld. Het regime koesterde, bij het naderen van de 21ste april, toch nog een gegronde vrees voor de oude democratische politici van centrum en .-echts. Hun houding van .laat ze maar praten' lie je zou verwachten van een regime dat wor tel geschoten had. is er nog geheel niet bij. Het handhaven van de staat van beleg (die aan staande zondag ook haar eerste verjaardag viert) spreekt dezelfde boekdelen. In Tessaloniki vooral was het de laatste weken verre van rustig, ai moeten de studenten hier natuurlijk wel een beetje voorzichtiger te werk gaan dan hun collega's in Madrid, Rome, Leuven. Warschau, Praag en Berlijn. Zeven maanden gevangenis voor de eerste veroordeelde München- sc demonstrant vinden wij opvallend veel. maar de studenten van Tessaloniki weten dat zij de .falanga' .voetzoolbehandeling) en onbeperkt lange deportatie riskeren als zij spandoeken uithangen met leuzen als ,weg met de fascis tische maffia' erop. Toch deden zij het, zonder dat de rest van Europa er warm of koud van werd. Europa heeft andere dingen aan zijn hoofd: wer kelijk democratische Phoenixen proberen te her rijzen in Praag en Madrid, maar in Duitsland is het toenemende radicalisering en ligt de nood toestandswetgeving op de loer. Toch zou men, vooral wat dat laatste betreft, er goed aan doen een beetje op de Griekse ontwikkeling te blijven letten (men doet dat ook wel, de juristen In Straatsburg onder andere, maar de publieke opinie is een beetje ingeslapen). Waarom zou voor Duitse rechts-radicalen ditmaal niet het Griekse regime als voorbeeld kunnen dienen, nu het z(jn eerste jaar ondanks alle tegenkan ting heeft kunnen volmaken? Er kan, dunkt me. weinig twijfel aan bestaan, dat het kolonels regime, zich aanvankelijk beroepend op .nood toestanden en communistengevaar', allengs fas cistische vormen is gaan aannemen en nu niet alleen meer pretendeert, de patiënt zijn gezond- neid te hergeven, maar er een heel nieuw, on herkenbaar mens van te maken. Griekenland, toevallig het enige land dat wij in Nederland naar een meervoud van zijn burgers noemen, moet Griek-land worden, het land van een su perieur type christelijke Griek. Er zyn angst aanjagende passages van rassen en superiori teitswaan in Papanopoullos' laatste speeches, d.e hy heel corporatief, steeds voor afzonderlijke beroepsgroepen houdt. De nieuwe maatregelen voor de huwelykshygiëne komen tegen deze ach tergrond ook in een zeer verdacht licht te staan. Er is antisemitisme (er zijn gelukkig niet veel joden in Griekenland) ln de pro-juntapers. De enige partij, de 4-augustuspartij, is volledig na zistisch, er schijnt reeds een soort Griekse ss van mariniers te zyn opgeleid' door een broer van de dictator, en deze zelf wordt steeds meer bekleed met het .charisma' van de door God gegeven leider en laat zich de laatste weken, net als met Metaxas, die op 4 augustus 1936 aan de macht kwam, indertijd weer eerste boer noemen en redder der natie. Dc vraag ismoeten we dit alles zien ats een on-Grieks absurdisme, dat wel weer voor- by drijft? Moeten we de Grieken zien als een volk dat b(j de ergste rampspoed, zoals de Tur kenheerschappij. ook zichzelf is kunnen biyven? De Grieken hebben ongetwijfeld een plooibaar heid en elasticiteit, een zich-voegen-naar dat we niet als slaafsheid mogen opvatten. We mo gen hopen dat dit volk zich niet door dolgedraai de megalomanen laat meeslepen, al moeten we ons hart vasthouden zodra het tot oprich ting van een eenheidsjeugdbeweging komt. waar nu al hier en daar in het regime voor wordt gepleit. Maar met de honderden of duizenden individuele gevallen van verzet of non-coöperatie moeten we ons daadwerkelijk blijven bezighou den. Met de ontslagen professoren (nu reeds zo wat een kwart van het totaal), met de studenten die zich niet door de zogenaamde .intellectuele garde', een bende verklikkers, laten terrorise ren. met de gedeporteerden en hun families, met de gefoltenien vooral. Deze 21ste april wordt gevierd in een periode dat heit systematisch folteren, duidelijk onder invloed van de publici teit van Amnesty International even lijkt te z(jn stopgezet. Het regime blijkt gevoelig voor de publieke opinie in het buitenland. Dat houdt voor dat buitenland extra verplichtingen in DEN HAAG (ANP) De wieg, die voor de zoon van prinses Mar griet en de heer Van Vollenhoven zal worden gebruikt, is de z g .koperen' wieg. die is bekleed met robia voile. Deze wieg, die sedert mensenheugenis deel heeft uitge maakt van de inventaris van pa leis Het Loo, dankt zijn naam aan 1e in koper uitgevoerde bewerkte voet. Voor zover kan worden nagegaan, werd de wieg reeds gebruikt voor de kleine prinses Wilhelmlna. wanneer zij met haar ouders, ko ning Willem III en koningin Em ma, gedurende de zomermaanden up paleis Het Loo verbleef. Waar schijnlijk is de wieg voor prinses Wilhelmina vervaardigd. Ook ko ningin Wilhelmina, die zoals bekend een grote voorliefde had voor Het Loo en zijn omge ving, gebruikte destijds de kope ren wieg voor prinses Juliana. De wieg werd voor het laatst ge bruikt in 1948 voor prinses Chris tina. Als straks het jonge prinsje met zijn ouders naar huis gaat. zal een vierde generatie uit het Oranjehuis bezit nemen van de koperen wieg op Het Loo. De dood op de weg BEEMSTER (ANP) Vrijdagmorgen om acht uur is op de Purmerenderweg na bij de Rijpe rweg een personenauto geslipt en daarna frontaal in botsing gekomen met een aan de linkerkant van de weg staande hoorn. De bestuurder, de 21-jarige R. Dikstaa! uit Hoorn, was op slag dood. Het ongeluk is ontslaan toen dé jonge chauffeur met hoge snel heid een voor hent rijdende vrachtauto wilde passeren. HAARLEM (ANP) Bij een ver. keersongeluk op de kruising Westelijke Rondueg-Vlaamseweg in Haarlem zijn vrijdagmiddag drie vrouwen om het leven gekomen. De personenauto, waarin zij met nog twree anderen zaten, werd bij het oversteken van de rondweg, die een voorangsweg is. aangereden door een vrachtwagen. Als gevolg van de botsing werden op slag gedood mevrouw C. IL Spiekernian-Bovendorp (70 jaar) uit Haarlem en kaar 13-jarige kleindochter G. Spiekerman. De bestuurster i zo zwaar gewond dat zij in de loop vat de avond in een Haarlems ziekenhuis ls overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3