ADEM INHOUDEN Pastoraal beraad: KORTGEZEGD MEER CONTACT TUSSEN KERKEN IN ZEELAND NODIG EEN SLAG ACHTER Oorlog in mijn leven? Zaterdag 20 april 1968 zaterdagnummer DS VAN DEN AKKER: dominees zitten graag in Brabant,.* Het pastoraal beraad der kerken in Noord-Brabant en Limburg be staat deze zomer twee jaar. Er nemen aan deel de hervormden, ge reformeerden, rooms-katholieken, luthersen, doopsgezinden en remonstranten, vertegenwoordigd door bisschoppen en andere ambtsdragers op provinciaal niveau. We/ uitgenodigd, maar niet vertegenwoordigd zijn de christelijke gereformeerde kerken en de vrijgemaakt gereformeerde kerken. Noord-Brabant heeft volgens de laatste volkstelling (1960) ongeveer negentig procent rooms-katholieken, Limburg zit nog wat steviger met bijna 95. Wat de protestantse kerken betreft vindt men er hervormden (iets meer dan zes pro cent in Noord-Brabant, bijna drie pro cent in Limburg) gereformeerden res pectievelijk 1,6 en 0,4 procent, terwijl de overige kerken nog geen anderhalve procent tellen. Juist de gemengde huwelijken geven nog wel eens aanleiding tot moeilijk heden. Het pastoraal beraad is er daar om no^al trots op, dat men nu één ge zamenlijke orde van dienst heeft sa mengesteld die als handreiking aan de aangesloten kerken is aangeboden. Wij berichtten er recentelijk over. .Het was een urgent punt', zegt ds N. K. van den Akker 151één van de voor zitters van het pastoraal beraad, 17 jaar hervormd predikant in Den Bosch, prae- ses van de provinciale kerkvergade ring Noord-Brabant Limburg. .Er is veel goedwillendheid, maar even veel chaos Persoonlijk zou ik er graag De bijbel blijft het- meest vertaalde boek ter wereld: nu al geheel of gedeel telijk in 1326 talen. De volledige tekst bestaat in 2-',2 talen. O In onmin met de R-K Kerk levende kloosterlingen zullen de medailles ver vaardigen, die tijdens de Olympische Spelen in Mexico worden uitgereikt. Het zijn dertig Benedictijner monniken bij Guernavaca. De Belg Lemercier was de stichter van het klooster. Hij kwam in moeilijkheden wegens de in het klooster gebruikelijke psycho-analyse, die een priesterwijding voorafging. 9 In totaal ,17.) gevallen van de 669 gedane aanvragen heeft, het rijk een pre mie voor kerkebouio toegekend sinds de wet hierop in februari '6!/ in werking trad. Er waren 2 ',3 r-k aanvragen, 131 hervormde, 1Z1 gereformeerde en van de andere kerkgenootschappen 16$. Aan voorlopig vastgestelde premies werd bepaalt f 63.65i.911 waarvan 50.923,9', aan voorschotten is toegezegd. Eind 1961 moest van het laatste bedrag nog 1.396.959 worden uitbetaald. Met de definitieve premies was 19.7',S.239 gemoeid, waarvan I5.3i8.6i9 als voor schot U5 uitbetaald. Hti Vaticaanse blad Osservatore Romano heeft nu een Engelse uitgave, naast het bekende Italiaans en Ltaijns verschijnende blad. Er is voorts een wekelijks zondagsblad in het Frans. Kerk en Wereld m Driebergen wijdt ter gelegenheid van Marx' lionderdvijf- tigste verjaardag (5 mei) een weekeindconferentie aan zijn leven, denken en ideeën: li en U mei, Voetstappen van Marx in de wereld van vandaag', bprekers: dr G. J. Uurmxeu f Amsterdamse universiteiten dr L. A. Con st andse fDe Gidst. Hel gesprek tussen christenen en marxisten, dat onlangs in Geneve onder toezicht ran de wereldraad van kerken is gehouden hééft nieuwe vooruitzich ten geopend, aldus de wereldraad. De verschillen, hoe ernstig ook, zijn niet volstrekt onoplosbaar gebleken. De grote meerderheid van de deelnemers heeft erkend dat de onderdrukking door de imperialistische mogendheden, samenwerkend met de nationale oligarchieën in verscheidene delen van de wereld de meest algemene vorm van mensontwaarding betekent en dat men met van hun humanisering kan spreken wanneer de nationale bevrijdings- strijd van onderdrukte volken met daadwerkelijk steunt, aldus het communi- •lué van de wereldraad. Christus moet geen grote man zijn geweest, die hoog boven zijn tijdgenoten uitstak, maar juist, volgens de huidige maatstaven klem van stuk, ongeveer 1.62 meter. Aldus de bevindingen van mgr Ricci, archivaris van de Vaticaan se congregatie van bisschoppen. Hij heeft de lijkwade bestudeerd die in Turijn iwliter slot en grendel wordt bewaard en die door velen wordt beschouwd als ile lijkwade van Christus. De mensen uit Christus 'tijd moeten tussen de i.SO en 1.62 zijn geweest. De Utrechtse psycholoog C. W. van Grondel-Ie (1,7/ wordt de eerste week- enidpnester in de oud-katholieke kerk. Hij heeft de diakenwijdingen al ont- "ingen. üe heer Grondelle was aanvankelijk hervormd predikant in Zwarte- "ieer tDrj. Zijn theologiestudie is voldoende geacht om oud-katholiek pries- ter te worden. De heer Van Grondelle gaat vooral werken in de diaspora. De jt-ivlormeerde kerken in Brabant en Limburg overwegen om ds .4. T. aesselaat speciaal te belasten met de voorlichting aan de r-k kerk aldaar. Er is bijzonder v.eel belangstelling voor de reformatie, ieder wil inlichtingen. rong jaar hebben t!,5 priesters in ons land hun ambt neergelegd. Daarvan werk ten er dertig in het buitenland. In J966 traden omstreeks zestig priesters "it. In 1965 was hel nog dertig. De 115 maken 1,3 procent van het totale nontal priesters uit. Het vijtde deeltje .Jezus is opgestaan' m dC uitstekende serie bijbeluitgaven •oor geestelijk gehandicapten is verschenen. In vijftien eenvoudige tekeningen met kot te tekst wordt het verhaal van Pasen vertelt. Er is ook nu weer een grammofoonplaat apart bij te verkrijgen. De serie is een uitgave van het G. De plaat is van de audiovisuele dienst van de oecumenische raad. in zo'n dienst communie bijhebben, we derzijdse communie, maar in ons pas toraal beraad moet je streven naar het haalbare. Dat betekent: adem inhouden en doen wat mogelijk is. Als ik als hervormde wat meer zou willen dan zullen wij bijvoorbeeld het tempo van de gereformeerden aanhouden, er zijn regels ln het beraad. Ikzelf ga ter communie waar ik wil. ook bij de rooms-katholieken. Hoe is de verhouding protestanten rooms-katholieken ,Het woonklimaat voor protestanten en de onderwijsvoorzieningen zijn hier heel gunstig. Ook dominees zitten hier graag. Er ligt hier in Brabant een allerple zierigst stuk oecumene braak. Er zijn geen wrijvingen, er is geen rooms-ka- tholieke overheersing, alleen maar te gemoetkoming. Er is een klimaat van naast overdreven vriendelijkheid. En voor de oprichting van het beraad? ,Ook toen waren de verhoudingen, voor al ln het persoonlijke vlak gunstig. Maar nodig was dat de interne, zelfstan dige beleidslijnen zoveel mogelijk wer- Marius de Leeuw, r-k glaskunstenaar wi het schip der oecumene' voor ds werk ka i Van den Akker. den afgestemd op elkaar en dat de ker ken weer zouden overlegen. Het pas toraal beraad is daardoor geworden een ontmoeting van de leiding der kerken, die elkaar daarvoor niet van dichtbij kende. Het was hoognodig voor de ker kelijke planning. Het hoogste aoel is al bereikt: een nieuwe mentaliteit (niet meer het ex clusieve, maar samen) en met gemeen schappelijke verantwoordelijkheid. Te lang hebben de kerken geleefd uit de mentaliteit: waar heeft de ander on- Het pastoraal beraad het eerste ln ons land komt vier maal per jaar bij elkaar. Dan wordt er gepraat. Niet in de eerste plaats dogmatisch-theolo- gische zaken komen aan de orde, maar de praktische punten. Waarom niet dogmatisch-theologisch .Daaraan hebben we tot nu toe geen enkele behoefte gehad. Dat is voorlopig voer voor theologen. Wij hebben te maken met de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid voor de samenleving op de praktische pun ten in het zuiden. We kunnen veel sa men doen zonder in gewetensconflicten te komen'. Najaar 1966 werd een urgentiepro gram opgesteld met drie punten: kerk bouw, de recreatieve functie van de kerken en de kerkelijke bevestiging en inzegening van gemengde huwelijken. Kerken: zijn die nog wel nodig? .Bij de kerkbouw ging het erom elkaar in de planning te betrekken: eventueel samen bouwen en ruimte afstaan aan kleinere kerken. Ik ben met u eens, dat u vraagt of er nog wel kerken moeten worden gebouwd. Persoonlijk ben ik meer voor het stichten van wijkgebou- wen. centra, samen met de overheid. Ik ben geen voorstander van kerken'. En de recreatieve functie van de ker ken. Wordt daar al wat aan gedaan? .De kerken gaan rekening houden met de mensen, die in de weekeinden ko men en met de grote vakantie. Ik vind persoonlijk, dat het wel eens christe lijker kan zijn om mensen te laten bil jarten dan ze naar de kerk te halen: om ANWB-borden neer te zetten in plaats van kapelletjes'. Is liet beraad wel nuttig en noodzake lijk, gaat er voldoende uit van de kerk voor de wereld .Qua mentaliteit wel, wat de resultaten betreft, toegegeven, nog niet helemaal. De recreatie is een echt punt, waar we samen aan kunnen beginnen. Een an der punt: naarmate de omstandigheden ongunstiger zijn in een provincie, de verhoudingen stroever, is zo'n beraad nog nuttiger, om de persoon te leren kennen. Ik zelf zie graag veel mogelijk heden tot samenwerking plaatselijk en fuseringen van kerken' üe kerken die niet meedoen, komen die niet teveel erbuiten te staan? .Ze manoevreren zich in een zelf geko zen isolement met eigen sterilisatie en frustratie. Hoe men durft op eigen hout je kerkelijk te zijn, ik begrijp het niet. Die kerken nemen het standpunt over, wat Rome vroeger had. Zulke kerken laden een ontstellende verantwoorde lijkheid op zich'. Heeft het .toporgaan' wel genoeg voe ling met de plaatselijke gemeenten? .Wij zijn ons volstrekt bewust van de noodzakelijke doorwerking naar de plaatselijke gemeente. Wij proberen le der op de hoogte te houden, stellen ons open voor advies en proberen plaatselijk de samenwerking te stimuleren. Het zou moeten komen tot een soort provinciale synode of een algemeen kerkelijk con cilie, zoals nu de R-K Kerk houdt Voelen de jongeren zich er bij betrok ken .Dat is het volgende urgentiepunt: hoe de jeugd er in deze zaak betrekken. Bijvoorbeeld ln een oecumenisch jon- gerenberaad, een soort schaduwkabinet Wij willen geen citadel vormen van kerken. Als het humanistisch verbond mee zou kunnen doen, bijvoorbeeld in de recreatie, dan graag. Het is wel kom Het gaat om dienstbaarheid, niet orn een nieuw triumfalisme. Wij excu seren ons voor onze kerkelijkheid'. Helvoirt maakte dit glas in lood raam er van de Bossche hervormde predikant (Van onze kerknieuwsredacteur) Bisschop Ernst van Breda toonde zich onlangs in een gesprek met ons voorstander van meer contact tussen de rk kerk en de protestantse kerken ln Zeeland. In het bijzonder denkt hij daarbij zoals men op deze pagi na heeft kunnen lezen, aan een over legorgaan zoals het pastoraal beraad der kerken in Noord-Brabant en Lim burg. .Zo'n beraad zou ik erg toe juichen. Het is een gemis. Ik weet met. waarom het er nog niet is in Zeeland en West-Brabant', aldus de bisschop van Breda. Ds N. K. van den Akker, éên van de voorzitters van het pastoraal be raad in de zuidelijke provincies, her vormd predikant in Den Bosch, ver telt elders op deze pagina meer over het beraad. Ook bisschop Ernst is een van de voorzitters. Mgr Ernst is niet de enige, die een pastoraal be raad van de kerken in Brabant-west en Zeeland mist. Ook ds A. G. v. d. Stoel, gereformeerd predikant in Bei-gen op Zoom, praeses van de particuliere synode der gerefor meerde kerken in Zeeland, waar onder ook zijn gemeente valt, mist een overleg van de kerken. ,Het gaat in Brabant interessant en leuk. maar in Zeeland is er nog niets. Het is beslist een gemis. Wij kunnen in Zeeland nu niet in de stroom der ontwikkelingen meestromen op of ficieel kerkelijk niveau. Er is in Brabant een beraad, maar de rest van het bisdom Breda, het Zeeuwse deel, en de protestantse partners dar. komen er niet aan te pas. Ik vind lat bevreemdend. Ik meen, dat de bis schop van Breda vooral georiënteerd is op Brabant. Ikzelf heb nog nooit- iets van het patsoraal beraad ge merkt, aldus ds v. d. Stoel. Zijn her vormde partner, Us B. Zoodsma, prae ses van de provinciale kerkvergade ring der herv. kerk ln Zeeland, is ook van mening, dat op puur kerke lijk terrein meer contact bepaald nuttig zou zijn tussen 't protestantis me eh rooms-katholicisme m Zeeland. Er is wel - op kerkelijk maatschap pelijk vlak zoals men weet - nauw contact tussen het hervormde, ge reformeerd en zijdelings ook met 't rooms-katholiek maatschappelijk werk in Zeeland. En juist die organen zijn de denk- en doecentra van de ze drie kerken in Zeeland. Op het niveau van de leidinggevende kerke lijke organen, zoals PKV en parti culiere synode, is er vrijwel geen contact. De protestantse kerken in Zeeland beschikken in die provincie eigenlijk niet over een rooms-katho- liek adres. En Breda is ver weg In het maartnummer van .Gezondheidszorg', het maandblad van het Groene Kruis, staat een alleszins lezenswaardig stuk van de heer H. d'Olivat, directeur van de Stichting Zilve ren Jeugdcentra, waartoe behoort ,Het Zilveren Schor' bij Kleverskerke. Hel gaal over de ontmoeting, de echte ontmoeting van mensen ,uit verschillende werelden, die elkaar moeten leren kennen en aanvaarden', met alle beperktheden van onszelf en anderen'. Het artikel gaaf natuurlijk over het werk in de zilveren jeugdcentra en daarmee vooral over de jonge generatie die zich tegenwoodig nog al weet te roeren in praktisch alle landen van de wereld. Bewust werd gekozen voor de term jonge mensen', omdat dat de mondig heid en recht op het volledig mens-zijn aangeeft en niet suggereert dat iemand van •en jaar of 21 nog zo'n hoop te leren heeft voordat hij volwassen is. Volwassenheid hangt niet allereerst samen met leeftijd, maar met voldoende kritiek en zelfkritiek. Er zijn mensen van 60 Jaar die nog niet vol wassen zijn en dit ook nooit zullen worden Het gaat in deze Jeugdcentra dus allereerst over de ontmoeting, welke men tracht op velerlei wijze tot stand te brengen. Allerlei mogelijkheden zijn er, door discussie, spel, film enz. Doch, ,de ontmoeting', zoals bedoeld in de zilveren jeugdcentra, blijkt al werkende te beginnen bij Je zelf in plaats van bij de ander. Dat is een ontdekking die in de afgelopen ja ren door de leiding werd ontdekt en die de zaak inet eenvoudiger maakt. Wie ben ik zelf die ontmoet? Zo zijn deze Jeugdcentra ge groeid tot centra van jonge mensen in plaats van centra vóór jonge mensen. In zijn verhaal vertelt hij van een leider van een bedrijf die was meegekomen met de mensen aan wie hij leiding moest geven. Nadien merkte hij op: ,Het lijkt wel of ik met een heel andere groep hier gekomen ben dan waaraan ik leiding gaf in mijn bedrijf en toch zijn het dezelfde jon gens'. Laat het bovenstaande een inleiding z(jn op de tweede plenaire zitting van het pastoraal concilie van de rooms-katholieke kerk, dat de vorige week te Noordwjjkerhout is gehouden. Wat we na de eerste zitting van januari heb ben gezegd, dat er niet veel ls uitgekomen, kunnen we nu herhalen, maar eveneens knnen we herhalen de opmerking die we er toen aan hebben toegevoegd, dat niettemin die bijeen komst als een belangrijke gebeurtenis mag worden aangemerkt en naar aanleiding van het artikel van de heer H. d'Olivat, zouden we ook hier het woord .ontmoeting* willen gebruiken. Al weet men in vele dingen niet hoe men het zeggen moet en al ligt geenszins de weg naar de toekomst die men moet gaan helder en duidelijk voor ogen en al blijft het een zoeken en tasten, toch is zulk een verga dering belangrijk, juist omdat het een ont moetingspunt is geworden, waar men niet al leen de ander in zijn gedachtenwereld leert kennen, maar waar ook de vraag gesteld wordt: wie ben ik zelf? De bisschoppen die ons land kent, zijn ln zekere zin te zien als .bedrijfsleiders'. Door de eeuwen heen ls hun ambt zo gegroeid dat het laatste en beslissende woord van hen werd verwacht. Welbewust hebben zij op dit concilie niet ln het praesidium zitting willen nemen. Het leiding geven aan dit concilie is overgela ten aan voornamelijk .leken' en het is hier een gewone zaak geworden dat men achter de tafel een vrouwelijke voorzitter de hamer ziet hanteren. (Wat dat betreft zijn ze verder dan de protestantse kerken). De bisschoppen hebben hun pltats in de zaal. Wat speciaal deze tweede zitting betreft: er is één dui delijk in het oog springend verschil met de eerste. (We halen hier de Volkskrant aan.) Toen. in januari, werd het algemeen gebeuren eigenlijk beheerst door de vraag: wat doet het episcopaat? Blijven de bisschoppen keurig en streng achter hun tafel zitten of komen zij over de brug? Gaan zij tussen het gewone kerkvolk in staan? Die vraag is gelukkig po sitief beantwoord. De bisschoppen hebben duidelijk hun engagement (verplichting) be wezen. Dat is met blijdschap aanvaard en wordt nu ook reeds als vanzelfsprekend be schouwd. Een persoonlijke interventie (tussen komst) van de kardinaal hoort tot de gewone gang van zaken. Zij hebben zitten luisteren om op te merken wat er bij anderen leefde. Ook zij zullen bij zich zelf wel eens hebben gedacht: het lijkt wel of ik met een heel an dere groep hier samen ben en toch zijn het de zelfde jongens en meisjes. Het behoeft ons daarom in 't geheel niet te verbazen dat het rapport over het kerkelijk gezag voor de tweede keer van de tafel is geveegd en wederom naar een commissie is verwezen om nog eens herschreven te wor den. Men is in deze bisschoppelijke kerk zo zeer gewend aan het gezag dat er geweest is, dat het moeilijk is over te schakelen. Wie kan deze moeilijkheid niet verstaan? Mis schien is het feit dat er niet-rooms katholieke leden van het concilie waren die, volgens de verslagen welke we lazen, juist hier hun mond hebben geroerd, van doorslaggevende beteke nis geweest. Al hebben deze dan geen beslis sende stem, zij kunnen toch zeggen wat z(j op het hart hebben en op het punt van het ker kelijk gezag hebben zij het gedaan. Er werd ln dit rapport, volgens hen. te weinig gewezen op het werkelijk gezag dat Christus ln zijn kerk moet hebben en op de noodzaak ruimt* over te laten voor de Heilige Geest. De evan gelische blijdschap dat een kerk onder deze leiding (waarbij we tevoren niet weten waar we terecht komen) mag leven, werd volgens hen gemist. ,En daarmee was het lot van dit rapport feitelijk al beslist'. Met de vraag naar het kerkelijk gezag raakte men aan allerlei andere vragen. Het ging in het rapport natuurlijk allereerst over het rooms-katholiek kerkelijk gezag. Doch daar over kan men niet meer spreken zoals dat vroeger gebruikelijk was. Allereerst omdat men niet meer los komt van een oecumenische gedachtengang. Naast zich kent men andere kerken en op dit .naast zich' is zoveel nadruk gevallen, alhans op dit pastoraal concilie, dat het .tegenover zich' ls weggevallen. Dat ls, geloven we, wel het kernpunt van de totale verandering ln de gedachtengang. De kerk ,van Rome in ons land wordt lid van de Raad van Kerken in Nederland. Al mag deze dan nog altijd niet helemaal van de grond zijn. dit neemt toch niet weg dat het feit dat men daarvan lid zal worden, van niet te on derschatten betekenis ls. Met die Raad van Kerken komt er zo iets als wat die zilveren jeugdcentra willen zijn. Men wil de ander ont moeten en dan ls de vraag niet meer te ont gaan: wie ben lk zelf? Kritiek en zelfkritiek STEMMEN UIT DE KERKEN gaan Inderdaad hand in hand, tenminste wan neer het goed ls. ,Is de kerk bereid een bewe ging te zijn, of blijft zij een Instituut? Met andere woorden: wordt zij de kerk van Maar ten Luther King, of blijft zij het traditionele instituut met zijn verouderde structuur?' We halen hier wederom de Volkskrant aan, die meent dat deze vraag voortdurend en onmis kenbaar de achtergrond was van het gevoer de beraad op het pastoraal concilie. Het ant woord dat uiteindelijk op deze vraag gegeven zal worden, ls van doorslaggevende betekenis voor de toekomst van de rooms-katholieke kerk in ons land. We hebben zo de gedachte dat ook een volgend rapport over het kerkelijk gezag onbevredigend en onvoldoende zal blij ken te zijn. Dat ls helemaal niet erg ook, want moet een kerk niet altijd worstelen met de vraag: wie ben lk eigenlijk? Ztj moet met deze vraag worstelen aan de hand van het evangelie en dan kunnen we inderdaad niet tot een stevig opgebouwd instituut komen, maar tot iets dat voortdurend in beweging is. zoals dat het geval is met de wateren der zee. Toen we dit laatste neerschreven hebben we niet alleen gedacht aan de kerk in ons land die nu pas de tweede zitting van het pastoraal concilie achter de rug heeft, maar aan alle kerken die ons land kent. Ztj zitten voor dezelfde vragen, omdat zij alle eveneens zitten met kerkelijke instituten en daarvan nog al eens danig last hebben. We denken niet in het minst aan onze eigen Ned. hervormde kerk, maar ook de andere kunnen hier ge noemd. Het concilie heeft gepraat en er is in die vier dagen veel gesproken. De synoden van de verschillende kerken praten en we wil len geenszins beweren dat er geen belang rijke dingen worden gezegd. Maar het leven gaat voort, het leven in al zijn verhoudingen. Er moeten ln de praktijk van dit leven, ook van het kerkelijk leven, beslissingen worden genomen. Ze worden in de kerk ook genomen. Maar we krijgen zo de indruk dat de officiële kerkelijke Instanties telkens weer een slag achter zijn bij dat voortgaande leven. H. Misschien behoort ook u tot de mensen die vinden dat de tele visie in plaats van oorlogsbeel den beter wat meer kon laten zien van de vrolijke kant van het leven. Ondanks deze wens wordt u toch telkens opnieuw geconfronteerd met ellende: moordpartijen in Vietnam en Amerika.... om slechts enkele voorbeelden te noemen. Je kunt je afvragen: heeft dat alles iets le maken met de straat waarin ik icoon: met het ge zin, de school, liet bedrijf waar in ik leef en werk t Heeft de oorlog iets te maken met mijn vrije tijd, met mijn doen en laten van elke dagt lk dacht van teel! Ook al ken ik u waarschijnlijk met. toch meen ik te mogen zeggen dat er ook in uw leven een stuk oorlog heerst.... De televisie kuit je afzetten, maar je zelf ontvluchten gaat niet., wel kun je trachten te weten te komen waar er in jouw leven ran oorlog sprake is. Al bi) al een met zo prettige vraag: want het is typisch voor ons men sen dat we graag praten over zaken die ,ver weg' zijn, over de minder goede eigenschap pen van anderen!.... maar over de oorlog in je eigen leven gaan nadenken: dat is nu met bepaald uitdagend! Toch nodig ik er u toe uit: want het zou wel eens tot gevolg kunnen hebben dat uw .oorlogsslag veld' van lieverlede gaat ver anderen irt een oase ran vrede, dat uw duisternis over gaat in Uchtspreiding. Misschien drukte ik mijzelf daar juist een beetje ongenuan ceerd uit toen ik zei dat er ook in uw leven een stuk oor log heerst. Beter had ik waar schijnlijk gezegd: uw leven verloopt op het ritme van oor log en vrede, van duisternis- licht. Dit ritme dat is de sfeer en de geest waarin u leeft hebt u zelf voor een groot stuk in handen. U bent het namelijk die licht uitstraalt of duisternis verspreidtdie oorlog voert of in vrede leeft. Altijd gaat er iets van u uit.' Ik veronderstel dat het niet no dig is dit alles nader uit te werken. Denkt v maar aan da verhouding met gezinsgeno ten, aan de contacten met bu ren, met collega's of medeleer lingen... In mijn leven neemt Jezus Christus een grote plaats in. Hg zegt tot mij: ,G\j zijt het zout der aarde" en ook .Gij zijt het licht voor de wereld'.... Hij verwacht dus iets. Hij ver wacht veel! Hij zegt niet: A? die anderen staan jou ten dien ste, jij kunt rustig een wach tende houding aannemen'. En dan moet ik denken aan de indrukwekkende inaugurele re de welke J. F. Kennedy hield op 8 november 1960. Een pas sage ervan luidde: Mede-Ame rikanen, vraag niet wat uw land voor u kan doen, vraag wat kunt doen voor uw land....' Vraag niet, geachte lezer (es), wat al die anderen voor u kunnen doen maar stelt u zich eens eerlijk voor de vraag wat u in feite doet voor degenen die u dagelijks ontmoet, met wie u samen mag leven. Als ieder ran ons zich met die vraag zou bezig houden zou er in onze samenleving meer vre de zijn dan oorlog, meer licht dan duisternis. SAS VAN GENT, L. TESTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21