Eerste vrouw in hoofdbestuur Horecaf hotelvakschool een goede opleiding voor meisjes OM DIE ENE DAG TOT EEN FIJNE DAG TE MAKEN BEURS VAN PLATTELANDS VROUWEN VAN EN VOOR HAAR Moderne keukens IDEEËN VOOR EEN ETENTJE PRISAAA Zaterdag 20 april 1968 zaterdagnummer MEVROUW A. M. VAN DER WERF-TERPSTRA (Van een medewerkster) Horecaf, de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-restaurant- en cafébedrijven, heeft sinds enkele maanden voor de eerste maal een vrouw in het hoofdbestuur. Nadat mannen gedurende ruim driekwart eeuw de alleenheerschappij in dit college hadden gevoerd, was deze verkiezing van een vrouw toch wel even een opmerkelijke gebeurtenis: men 'sprak zelfs van ,een historisch moment'. De vTOUW-in-kwestie vindt die uitdrukking een beetje overdreven. .Voor mij was er niets historisch aan', zegt mevrouw A. M. van der Werf-Terp- stra, het eerste vrouwelijke hoofdbestuurslid van horecaf. Jk voel me zonder meer gelijk aan de mannelijke collega's. Voor een plaats voor vrouwen in het hoofdbestuur heb ik nooit echt gevochten. Wel heb ik altjjd gehamerd op het belang van een opleiding op de hotelvakscholen, ook voor de meisjes. Een kleine dertig jaar geleden zag je vrijwel geen meisjes op de hotelvakscholen. Nu zijn er verscheidene vrouwelijke leer lingen'. Mevrouw Van der Werf (verzorgde en jong-ultziende verschijning in hel rood mantelpak, altijd bereid tot een geanimeerde maar kritische discus- sie over de plaats van de vrouw in deze maatschappij) is president- directeur van de nv Hotelexploitatlemij. G. M. van der Werf. Zij ver deelt haar tijd tussen de hiertoe behorende hotels Het Roode Wold in Nunspeet en Het Roode Kooper in het nabijgelegen Leuvenum en haar privéwoning, een met veel vernuft tot woonruimte omgebouwde oude garage. .Zevenentwintig jaar heb ik meegelopen in het hotelvak, maar nu ga ik zoetjesaan freewheelen'. Dat .freewheelen' zal allerminst volstrekte rust betekenen. Naast de nieuwe funktie in het hoofdbestuur van Horecaf is er het lidmaatschap van het kringbestuur Gelderland en van het nieuwe landelijke bestuur van de KVP, de partij die mevrouw Van der Werf van eind 1966 tot de verkiezingen van 1967 in de tweede kamer heeft vertegenwoordigd. Ze is bestuurslid van het streekziekenhuis en van de gemeentelijke commissie bejaardenzorg, en is betrokken bij het werk van het katholiek hoger enderwflsfonds. Veel beslommeringen, veel vergaderingen, desondanks, weet ze een zee van tijd uit te trekken voor het beantwoorden van een aantal vragen, tijdens een voortreffelijke lunch in Het Roode Wold. ik geloof dat de vrouw haar hang-naar-buiten ook binnenshuis kan uit leven. In het bedrijf komt de buitenwereld immers bij haar binnen'. Onder .geëmancipeerd' verstaat mevrouw Van der Werf in haar eigen vak dan die vrouwen die de ambitie (en de aanleg) hebben om buiten de enge kring van het gezin te treden, klaar staan om meer te doen, zich niet door het gezin willen laten isoleren. ,De doorsnee-vrouw in het Neder landse hotelbedrijf is beslist een geëmancipeerde vrouw. Onder de jon geren in het bedrijf zie je trouwens steeds meer vrouwen die een opleiding hotelvakschool hebben. Dat vind ik, ook los van dit vak gezien, een ge weldige geslaagde opleiding voor meisjes. Het is eigenlijk een zeer uit gebreide en luxe huishoudschoolopleiding. Je krijgt een uitgebreide menu kennis. economisch inzicht en wetkennis, een geweldige talenkennis. Je leert boekhouden maar ook bloemen schikken, en uit bijna niets een diner opbouwen. Kortom: zo'n opleiding kweekt volmaakte huis- en gastvrou- Mevrouw A. 31. van tier Werf-Terpstra (rechts op de foto, in gesprek met een receptioniste in hotel Jlet Roode Kooper') is de eerste vrouw in het hoofdbestuur vaal Horecaf. Haar mening na 27 jaar meelopen' in het hotelbedrijfJlet volledig te woord etaan van de gast is nog altijd de es sentie van het hotelvak'. MENSELIJKHEID SAAMHORIGHEID Zelf is mevrouw Van der Werf niet uit het hotelvak afkomstig. Ze was lerares Engels, leerde door haar huwelijk het hotelbedrijf kennen en maakt nu. bijna dertig jaar later, de .grote omvorming' in het bedrijf nog van nabij mee: hotelbedrljven die steeds meer een .industrie' worden, die geregeld grote investeringen eisen waarmee bedragen van vier, vijf cijfers gemoeid zijn. ,Ons vak wordt meer en meer een kwestie van specialisatie. De economische factor wordt steeds belangrijker. Ik laat het bedrijf steeds meer over aan de kinderen die het overnemen. Ze doen het anders dan wij, maar dat geeft niet, als ze het maar goed doen, met hun moderne kennis van bedrijfsvoering, 't Moet immers anders, in deze tijd. De kost gaat nu vaak de baat vooruit. Wat dat betreft hebben de Is het niet vreemd dat vrouwen zo lang buiten het hoofdbestuur van Horecaf zijn gebleven, terwijl toch de vrouw in veel hotelbedrnven zo'n belangrijke taak heeft en even hard werkt als de man ,Dat lijkt inder daad vreemd', geeft mevrouw Van der Werf toe. ,Het komt waarschijnlijk doordat in het hotelvak het werkelijk goede echtpaar zo'n koppel is, met zo'n groot saamhorigheidsgevoel dat alle aangelegenheden beschouwd worden als ,onze zaak'. Daardoor ls het helemaal geen punt van dis cussie wanneer de man naar de vergadering gaat, terwijl de vrouw thuis in het hotel blflft. In het bedrijf zijn altijd dingen voor de vrouw te doen. Haar aandacht wordt de hele dag vastgehouden. De huishoudelijke dienst moet vlot lopen, de kinderen eisen trouwens ook hun deel van die aandacht. Nee. ADVERTENTIE 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN jongeren het vaak onverdiend moeilijk. Ze moeten alles nog bewijzen, laten zien dat hun aanpak de juiste is in deze tyd'. In deze tijd wordt ook de hotelgast steeds veeleisender, zegt men Vooral op het materiële vlak: hij eist steeds meer comfort, steeds meer luxe. Toch is mevrouw Van der Werf van mening dat .gewone menselijkheid' van de zijde van de hotelhouder voor de gast nog altijd doorslaggevend is. Het is haar heilige overtuiging dat het .volledig te woord staan' van de mens nog altijd de essentie van het hotelvak is. ,In onze hotels kan de gast op bestelling alles krijgen. HIJ kan een autorally bestellen of een barbecue met reebiefstuk. Gasten kunnen ieder dieet krijgen, zonder ver hoging van pensionprijs. We hebben wel eens een gast gehad met een dieet dat vrijwel helemaal uit zuidvruchten bestond. Dan zorg je dat dat er is'. De eerste vrouw in het hoofdbestuur van Horecaf heeft zich bepaald niet maar binnen gevochten' in dit college. Haar eigen afdeling heeft haar, na het overlijden van haar man, kandidaat gesteld als zijn op volgster. Haar nieuwe functie betekent: meer vergaderen, meer werk ook in het bestuur van de eigen afdeling, zich verdiepen in de bepaalde taak die haar wordt toegedacht (,die heb lk echter nog niet'), het reage ren op ongemotiveerde kritiek op de horecabedrijven. ,Ik heb wel bij zondere belangstellingen voor zaken als, bijvoorbeeld, de sfeer van de hotelschoolopleidingen. Daarin kan een vrouw een andere inbreng hebben dan de mannen. Maar verder zie ik geen apecifiek-vrouwelljke taak in dit nieuwe werk'. Op het begrip .specifiek-vrouwelijk werk' is mevrouw Van der Werf trouwens niet erg gesteld. ,De vrouw die zich boven de middelmaat uit werkt wordt toch al veel te veel in een bepaalde hoek gedrukt: maat schappelijk werk, onderwijs. Wat my altijd weer opvalt ls, dat de vrouw die iets presteert in Nederland zo weinig steun uit het eigen kamp krijgt. Vrouwen op vooruitgeschoven posten en in hoge functies krijgen maar bitter weinig blijken van waardering van hun seksegenoten. Dat lijkt my zo ontmoedigend'. Over het drukke en veelzydige werk ln het hotelbedrijf zegt zij: .De ont moeting met mensen van allerlei soort vind ik na al die jaren nog altyd het boeiendste aspect van het hotelbedryf. Een praatje met een gast over een mooi bloemstukje op tafel ksn de Inleiding zijn tot urenlange gesprekken over wereldomvattende problemen'. Feest: als moeder jarig is, danst heel het huisgezin nietwaar?, maar moeder zelf? Ach u kent dat wel, een mooie dag in het verschiet en: Oo, wat gezellig zeg, kom binnen. Ach wat mooi, wat verwen je me nou. Ga gezellig zitten. Koffie? Rennen, vliegen, koffie schenken, taartjes presen teren. O, hemel de sigaretten en waar staan nu ook weer de gepoetste asbak jes? Nog een kopje koffie? O, jé de bel! Ach wat snoezig zeg, ik zal ze even in water zetten (mispoes: weer de bel). Al lemaal koffie, taartjes enz. Ha, de kin deren! Mam mogen we een taartje en waar staat de lim' Rennen, vliegen, sher ry schenken, zoute krakelinqen op een schaaltje, nootjes zoeken. O, man de hond ontsnapt en wat moeten we von de melkboer? De dag is pas half om. Wat doet u 111 de regel Gaat u 's avonds wijselijk uit eten, of is het traditie datou- ders en schoonouders, broers en zusters ge zellig komen eten? Gezellig is het zeker, maar je bent er binnen de kortste keren kapot van. De ervaring heeft me geleerd dat je op zo'n dag aan het etentje niets moet hoeven doen, Zlhier een paar ideeën voor hoe het zou kunnen GRAPEFRUIT-COCKTAIL Benodigdheden grapefruit per persoon, witte basterd-suiker sherry. Was de vruchten, halveer ze en snijd met behulp van een grapefruitmesje het vruchtvlees los. Bestrooi de vruchten licht met suiker en besprenkel ze met wat sherry. Bij voor keur de vruchten gekoeld opdienen. Even tueel garneren met een groene of blauwe druif. OSSETONGRAGOUT Hiervoor hebt u nodig: 1 ossetong (plm. 1000 gram voor 10 tot 12 personen), water. 1 ui, 2 tomaten, wat worteltjes, peterselie, zout, peperkorrels, tijm, laurierblad, 200 gram verse champignons (kleine), 250 gram kalfsgehakt, 125 gram boter of mar garine, 1 ui, 125 gram bloem, 1,5 1 osse- tongbouillon, scheutje madeira. Was de os setong en zet haar met ruim water (zodat de tong juist onderstaat) op het vuur. Aan het kookvocht voegt u de gehalveerde ui, de in partjes gesneden tomaten, de wor teltjes, takjes peterselie, zout, peperkor rels, tqm en laurier. Doe het deksel op de pan en laat alles aan de kook komen. Tem per de vlam en laat de tong in ongeveer 2.5 uur zachtjes gaar worden. Ondertussen maakt u de champignons schoon (halveer de grote) en kook ze in water met zout en wat citroensap vlug gaar. Het gehakt mengt u aan: draai er balletjes van en kook die ook gaar. Als de tong gaar is. haar uit de bouillon nemen en wat laten afkoelen. Wanneer u de tong makkelijk kunt hanteren verwqdert u vel en keelstuk en snijdt ze aan plakjes of blokjes. De bouillon zeven. Smelt de boter en fruit er de fjin gehakte ui in (nie bruin laten wor den), voeg de bloem toe en laat de roux onder goed roeren een beetje kleuren. Voeg dan de weer verwarmde bouillon onder goed roeren toe. Het geheel goed laten doorko ken. Zorg er voor dat u een mooie gladde saus krijgt. Voeg nu tong, champignons en gehaktballetjes toe. Maak de ragoQt op smaak af met zout, peper, en een scheutje madeira. Deze ragout de dag tevoren ma ken en een half uurtje voor het opdienen onder af en toe roeren zachtjes opwarmen. Geef er rijst bij. Voor een volgende ver jaardag ter afwisseling van de ossetong: KiPPERAGOUT We nemen hiervoor: voor 8 tot 10 personen 2 flinke kippen (liefst ontbeend), water, zout. peper, foelie, tijm ,een takje peterse lie, 6 grote tomaten, 100 gram boter, 2 ui en, 100 gram bloem, paprikapoeder, 1,25 1 bouillon, ananasbiokjes, 1/8 1 zure room (kunt u vervangen door Bulgaarse yog hurt). Vraag uw poulier de kip geheel te ontbenen en in stukken te snijden. Zet de kip op het vuur met water, zout, peper, foelie, tijm en een takje peterselie. Breng aan de kook en laat zachtjes doorkoken, tot de kip gaar is (plm. 30 minuten). On dertussen de tomaten schoon maken door ze van schiil en pitten te ontdoen. Zet ze op zij. Smelt de boter in een pan en fruit er de aan plakken gesneden ui in (niet bruin ia- ten worden). Voeg al roerend de bloem toe en roer er dan de schoongemaakte toma ten door ('s winters moet u zich behelpen met tomaten uit blik) en stroo er flink wat paprikapoeder bij. Voeg dan, al maar weer roerend, de gezeefde warme kippe- bouillon toe en roer tot een gladde saus is verkregen. Doe de stukken kip in de ra gout. Ook deze ragout de dag tevoren ma ken. Een haif uur voor het opdienen de re- goüt verwarmen en er dan pas enige eetle pels ananasblokjes en de zure room door roeren. Hierby eveneens rijst. Y0GHURTM0USSE Benodigdheden: 4 eieren, 6 volle eetlepels witte basterdsuiker, 3 sinaasappels, 1 ci troen, een' scheutje water, 8 blaadjes gela tine, 3/4 1 yoghurt, 1/8 1 room. Eidooiers met suiker roeren en er wat geraspte sinaas appelschil en citroenschil door roeren. Het sap van de sinaasappels en citroen met een beetje water aan de kook brengen en van het vuur de geweekte uitgeknepen gelati neblaadjes er door roeren. Roer nu het dooiermengsel door de yoghurt, dan het vruchtensap, de geslagen eiwitten en de geslagen room. Met deze mousse vult u ijscoupes. Zet ze in de koelkast. Als de coupes twee uurtjes in de koelkast hebben gestaan, heeft u mousse: maken we de coupes een dag tevoren dan worden het puddinkjes. Garneren met mandarijnpart jes. Is u dit een te bewerkelijk dessert, be stel dan by de banketbakker een ijstaart. Ook zeer geslaagd voor een verjaardag. KOOSJE TIRION DEN HAAG De Nederlandse bond van plat telandsvrouwen 60.000 leden en bijna 700 af delingen) gaat voor zijn leden van 6 tot 10 mei in de Ahoy-hal te Rotterdam een beurs organi seren onder de naam ,Plattelandsvrouwe Ahoy en met als thema de recreatie. ADVERTENTIEI PRISMA DI|DU 1) prachtige band met origineel écorce motief 159.- 2) verfijnd model.fraai bewerkte band 155.- 3) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- De bond, die in 1930 werd opgericht met 120 leden, mag zich ondanks het feit dat er jaarlijks iets van 't platteland wordt afgeknabbeld, verheugen in een voorspoedige groei waarbij ook jonge vrouwen blijk geven van haar be langstelling. Behalve aan een aantal commerciële stands, zal op de beurs ook ruime aandacht wor den gegeven aan het werk van de verschillende com missies van de bond. Door zijn o.m. de hondwerkcom- missie, de weefcommissie, de woningcommissie, de zangcommissie, de jeugd commissie en de culturele commissie. Al deze commissies zullen zich beijveren iets van hun werk te la*en zien om op deze manier de platte landsvrouwen te tonen, wat zij door zelfwerk zaamheid bereiken kun nen. De recreatie werd als mot to van de beurs gekozen, omdot de vrije tijd dit jaar ook discussie-onderwerp is van de bond en omdat met van mening is dat men de vrouw hoewel haor vrije tijd nog verre van geregeld is) moet leren omgaan met hoar vrije uren. Zij moe ten ook leren beseffen wat de stedelingen op het platteland zoeken en dat zien te benutten door zich goede gastvrouwen te to nen en te leren onderne mingen zoals bijv. mane ges en campings te exploi teren. Naast dit alles wordt op cultureel gebied veel ge daan door het in stand houden van de eigen streekcultuur en het nastre ven von 'culturele vorming, die zich kon uiten in hef zelf iets maken of doen. Op de beurs zullen alle provincies hun eigen kunst uitingen in korte program ma's naar voren brengen. De beurs, die door me vrouw Klaosesz, de echt genote van de commissaris yan de koningin in Zuid- Holland wordt geopend, is alleen toegankelijk voor leden. Degenen, die dit niet zijn, moor toch graag willen gaan, kunnen tot het eind van het jaar gra tis lid worden. Veroordeeld' is het thema von kef congres dat het -WC, het Sederlands Vrouwe* Comité op m-ijdag drie me* in de rolzaal von het Binnenhof tn Den Haag organiseert. Op hel programma staan onder meer inleidingen over het begrip .vooroordeel en over het ter band tussen dit begrip en de rechten van de mens. Het congres wordt des ochtends om kwart voor elf door de president van het NVC, metirouto mr J. M. Corver-van Haaf ten, geopend. Nog mevr nieuws over het NVC: mevrouw mr M. Rood-de Boer xs de nieuwe presidente van het Nederlands Vrouwen Comité, als opvolgsters van mevrouw Carver-Van Haaf ten, die de ze functie in mei verlaat. De nieuwe presidente te docente in recht en bur gerschapskunde aan de sociale acade mie in Amsterdam een functie die mij binnenkort, neerlegt), en voorts onder meer curator van de volksuniversiteit, hoofdbestuurslid van de Europese bewe ging en commissielid van de Wiardi Beckmanstichting. In fielgiè is het aantal verkende t m de laatste jaren voortdurend Belgisch instituut lichting en documentatie. Weliswaar be reikt de vrouwenarbeid in België het peil van de omringende landen niet, ■maar toch wordt vrouwenarbeid een be langrijke factor in de economie van het land genoemd. Met name het aantal vrouwelijke bedienden stijgt constant; hef aantal arbeidsters blijft ongeveer gelijk. De vrouwelijke bedienden ma ken gezamenlijk bijna veertig procent van het totaal aantal hoofdarbeiders" uitde arbeidsters vormen nog geen dertig procent van het totaal aantal handarbeiders. Arbeidsters rijn in Bel gië vooral te vinden in de middelgrote bedrijven, vrouwelijke bedienden in de grote instellingen: in handelsonderne mingen, banken en verzekeringsmaat schappijen bezetten vrouwen meer da* veertig procent van de betrekkingen. Het aantal werkneemsters in ds handel en vooral in overheidsdiensten en open bare instellingen stijgt voortdurend. Kousen blijven blikvangers door mid- t oor jaar bloemmotieven, aangebracht op de voorzijde van kousen die bij petti- coat-achtige maxirokken van crème kleurige kant met een hoog en nauv>- s lui tend taiBestuk worden gedragen. Fr horen organza bloezes met enorme ru che* bij. Nog een Amerikaans snufje: en vierdelig badkostuum, bestaande uil bi kini met twee bijpassende kniebescher mers. Het tenue is bestemd voor de on verschrokken badnimfen die zich aan de opwindende (water) sport van het surfen' wagen. De naam van deze spor tieve uitmonstering: quadrikini. Moeders die modebewuste kindertjes willen kweken kunnen bij bekende Franse confectiebedrijven terecht voor meisjes kleding die de mode der volwas senen weerspiegelt: taiUeurtjes van grijs flanel met witte accenten (witte overhemdbloezes, witte knopen), man telpakfes met lange afgeronde jasjes op geplisseerde rokken, cutot te-ensembles met kniebroeken en korte rechtvallen de hesjes, lange mouwloze vesten op bij behorende broekrokken. Bij dit alles ook voor de jeugd de onvermijdelijke ruin<- vallende alpino-mufs van dit voorjaar, in kleuren als wit. rood en bruin. brengt s chignon: een enorme bos krullen achterop het hoofd, in bedwang gehou den door een felgekleurd lint; een Griekse' knoet die als een soort korte paardestaart van het achterhoofd staat, met behulp van een ultra-licht houten bolletje wordt opgebouwd en met twee linten in Grieks randdessin wordt ver sierd; of een chignon die volgens het zelfde recept wordt gemaakt en daar na helemaal wordt volgestoken met klei ne kleurige voorjaarsbloemetjes. Maandblad Marie-Clarr schrijft met bewondering en vertedering over Ne derland: een land dat .niet verder van Parijs ligt dan Bretagne en dat nooit mooier is dan in het voorjaar'. Maria Claire wekt zijn lezeressen op om de Amsterdamse grachten niet alleen over dag (per bootmaar ook 's avonds (wandelend) te bekijken en. al doende, onder meer te genieten van de Jrstaffel Indonesien'Holland is als een gekleur de ansichtkaart, met zijn Alkmaar se kaasmarkt, de Afsluitdijk en de Keu kenhof, .onder een hemel die altijd in beweging is maar sinds Ruysdael niet is veranderd'. In Volendam wachten volgens Marie-Claire, gezonde en ste vige kindertjes ,op de terugkeer van de vissers om een rauwe haring te eten, terwijl de vrouwen jenever schenken'. In Jtinderkik' kan de buitenlandse toe rist Ieren dat de molens een vrolijke of neerslachtige taal spreken door mid- d'l van de stand van hun wieken. Wat Marie-Claire vooral ia opgevallen: de vriendelijkheid van de Hollanders. Aan de Franse bezoekers van komende zomer de taak om zelf te ontdekken, wat er we', en niet klopt in deze .gekleurde ansichtkaart' van La Belle Hollande (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom - LOUWERSE DE PRIESTER N.V. MWdatburp: VT-ssingM Singel 16 5. Tfle'oo* (011 801 - 51 55 BredaCrogtd ,lc 58. T» (0 i 6 00) 2 3*4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 19