extiA BRITSE NAVY BLOKKEERDE ZEEBRUGSE HAVEN PRIJSUITREIKING VAN ,WIE HEER ZE BETER' Negen treffers op een rijtje Vogelwaarde-Hulst wordt belangrijk duel IJZENDIJKE NU VEILIG ,BL0W UP', meesterwerk van Antonioni in Terneuzen DUO LENSEN-JONKMAN (AXEL): VRIJDAO 19 APRIL 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN (Van onze correspondent) De Britse vloot slaagde er op 23 april 1918 in het gevaarlijke Duitse duik- botennest te Zeebmgge uit te schakelen dank zjj een gewaagde raid. Door dit Gruehtroakend wapenfeit werd het beeld van de oorlog totaal gewijzigd, i 50ste verjaardag van deze slag wordt thans te Brugge op grootscheepse wjjze herdacht tijdens een Britse veertiendaagse in aanwezigheid van de 60 overlevenden van de ongeveer 1800 militairen, die er aan deelnamen. De haven van Zeebrugge werd totaal geblokkeerd door drie oude schepen, die gevuld met beton, In de vaargeul tot zinken werden gebracht. Tot na de oorlog lagen te Brugge 21 torpe- doboten en 18 duikboten werkeloos. Dit was trouwens de bedoeling van de Engelse regering. Deze uitstekend uitgeruste basis was de oorzaak ge weest van enorme verliezen. Niet al leen oorlogsbodems, maar ook onge wapende transportschepen werden in 3917 gekelderd. De verliezen bedroe gen soms meer dan 500.000 brt per maand! Indien de aanval op Zeebrugge niet geslaagd zou zijn, zou de eerste we reldoorlog beslist nog heel wat lan ger hebben geduurd. Daar zijn alle historici het over eens. Het is ook de mening van kapitein Carpentier, die een volledig relaas schreef over de raid. Het was de bedoeling de Britse verliezen op zee tot een mi nimum te beperken, vooral omdat einde 1918 een grootscheeps offen sief tegen het Duitse front moest plaats hebben. De duikboten van de Zeebrugse basis maakten echter niet alleen de Noordzee maar ook de ge hele Kanaalzone onveilig. Oninneembare vesting De Duitsers hadden geen half werk verricht te Zeebrugge. De basis werd algemeen beschouwd als een onneem bare vesting. Ondertussen ging de loopgravenstrijd aan de IJzer v-rder. Zeebrugge was een belangrijke voor uitgeschoven post, vlak onder de En gelse kust! De duikboten zaten ver scholen in metersdikke bunkers. De Duitsers beschikten er over degelijk uitgeruste werkplaatsen en zelfs over een belangrijke elektrische centrale. De basis werd verdedigd door zware batterijen, waaronder de .Deutsch- land' en de .Leugenboom', die pro jectielen van 900 kg 55 kilometer ver konden schieten. Bovendien was heel het gebied tussen Knokke en Blankenberg© ingericht om een even tuele aanval op Zeebrugge af te slaan. De basis was volledig klaar einde 1916 en enkele maanden later begonnen de eerste duikbootaanval- len in de Kanaalzone. Aanval afgeslagen Een eerste poging om vanuit leper door te stoten naar Zeebrugge in augustus 1917 werd een mislukking. De Duitsers sloegen de aanval af. Toen besliste de Britse regering de vloot in te zetten. De opdracht werd gegeven aan sir Roger Keyes, admiraal van de Dover PatroL Een voudig was het natuurlijk niet. Men kwam tot de overtuiging dat alleen een totale verrassingsaanval kans op slagen had. Er moest vooral wor den gewaakt dat de Duitse artillerie slechts heel laat in werking zou tre den. De vloot moest echter een enorm mijnenveld trotseren, dat natuurlijk niet vooraf kon worden opgeruimd. De admiraal wilde enkele schepen tot zinken laten brengen in de vaar geul van de haven. Uitgebreide plan nen werden opgemaakt en midden maart stale men een eerste maal van wal. De luchtmacht bombardeerde de havendam, maar halverwege besloot admiraal Keyes rechtsomkeert te ma ken, omdat de windrichting plotse ling veranderd was. Hierdoor kon men geen gebruik maken van de kunstmatige nevel... en dit was een van de sluitstukken van het aanvals plan. AARDENBURG IN DE VERDRUKKING Axel nam niet een 10-0 /■••ge op Louga in het begin sterk favoriet voor de titel! op waardige wijze afscheid van het voetbalseizoen 1967/1968. Ook Terneuzen liet in de wedstrijd tegen Dosko geen twijfel bestaan aan de huidi ge vorm. De reeds gedegradeerde club uit Bergen op Zoom kreeg op eigen veld een 6-2 nederlaag te slikken. De vierdeklasser IJzendljke Lekende weer voor een jaartje bij door Sluis kil met 4-1 terug te wijzen, Hier door zijn in de 4e klas H nog slechts Aardenburg en Sluiskil als degra datiekandidaat overgebleven. Sluiskil heeft nu 14. Aardenburg 13 punten, maar Aardenburg moet nog slechts één wedstrijd spelen, terwijl Sluiskil nog driemaal binnen de lijnen komt Zondagvoetbal KNVB 2e klas B: Terneuzen besluit het seizoen met de uitwedstrijd tegen RAC. Een gelijk spel is reeds voldoende om de derde plaats, na RKVVU en Axel. op de ranglijst te gaan bezetten. 3e klas D: Hier staan de volgende wedstrijden op het programma: NSV - Steen, Grenswachters - Honte- nisse en HW '24 - Vogelwaarde. Al PROGNOSES Zaterdagvoetbal Afdeling le klas: Hoek 1 - 's-Heer-Arendskarke I (1), Zaamslag 1 - Kloetinge I (2); 2e klas B: Krabbendijke n - Spui I (1). Tern. Boys n - Nieuwdorp I (3); Se klas F: AZW in - Tern. Boys m (3), Oostburg Hl Sluis 1(2), Sluis H - Hoek H (2), Spui H - Tern. Boys IV (3). Zondagvoetbal KNVB Res. 2e kl. C: Terneuzen n - Axel H (3); Res. Se klas C: Steenbergen H - Corn Boys H (1). Afdeling le klas: Patrijzen I - Hoofd plaat I (2); Res. le klas: Hontenisse H - Walcheren H (1), Vlissingen IV - Axel IH (3), Middelburg IV - Steen H (2), Zeeland Sport III - leen de laatste ontmoeting is nog van belang. Wint Vogelwaarde dan is het derdeklassersehap verzekerd. Bii verlies of gelijkspel zullen de man nen uit ,Den Bosch' echter moeten afwachten wat Zierikzee in zijn thuis wedstrijd tegen Steenbergen gedaan heeft. Zierikzee staat momenteel een punt achter op Vogelwaarde. Mis schien zit er nog wel een beslissings wedstrijd In. le klas H: In deze klas wordt slechts één wedstrijd gespeeld en wel Sluis kil - Hansweertse Boys. Het zal de Sluiskillenaren wel duidelijk zijn dat het de laatste drie wedstrijden van een honderd procent-inzet moet ko men om de degradatie te ontlopen Het mag zondag zeker geen neder laag worden. VOETBAL TUSSEN SCHELDE EN GRENS Vogelwaarde n (1), Zeelandia II- rerneuzen HI (1): 2e klas A: Schoon- dijke I - Hansw. Boys II (1), Aarden- burg 11 - Koewacht n (3), Hulster- loo I - Schoondijke H (1), Biervliet H - Graauw 1(2), Philippine I - Clin- ge H (1); 3e klas A: Axel IV - Hul- sterloo n (3). Steen IH - Corn Boys HI (1), Graauw n - Koewacht Hl (2). Hontenisse IH Ria W H (3); 3e klas B: Schoondijke EH - Vlissin gen V (2), Philippine H - Ter neuzen V (3). Koning Albert (rechts) bracht in 1919 een bezoek aan de zwaar beschadigde havendam van Zeebrugge in gezel schap van de topfiguren van de Britse vlooU DUITS DUIKBOTENNEST WERD IN 1918 VERNIELD St-Georges Day Op 22 april waren de weersomstan digheden weer geschikt en er werd een tweede poging gewaagd. De vloot bestond uit 168 schepen, bemand met 82 officieren en 1689 soldaten, allen vrijwilligers... voor een op dracht .ergens in Frankrijk'. Pas een half uur voor de aanval wisten arij wat hen te wachten stond. Iedereen kende immers de beruchte duikboot basis van Zeebrugge! Het was St- Georges Day. Verscholen in de kunstmatige nevel schoof de armada naar de Vlaamse kust. De Duitsers werden inderdaad totaal verrast. Pas toen de schepen op 300 meter de havenmuur genaderd waren, werden zij opgemerkt. Enkele minuten voor middernacht! Voorop lag de .Vindictive', die aan de haven muur moest aanleggen. Honderden mariniers stonden klaar om aan wal te springen. De Duitse artillerie kwam in actie. De .Vindictive' werd herhaaldelijk getroffen, maar steven de ondanks alles verder. Slecht» twee van de achttien landingsbruggen wa ren nog bruikbaar. De kruiser kon met zware averij d« havendam bereiken, geholpen door de oorlogsbodem .Daffodil'. De landinge boot ,Iris' had minder geluk. Hij kon onmogelijk de havenmuur bereiken en kwam uiteindelijk naast de .Vin dictive" te liggen. Daar zette hij zijn manschappen af. De marinier» spron gen aan wal maar stuitten op hef tig verzet. De operatie werd trou wens sterk gehinderd door de krach tige schijnwerpers van de Duitser». Zware verliezen Toch slaagden ze erin de kop van de havenmuur te bezetten. De batterij werd er het zwijgen opgelegd. In de verwarring schoven de drie blokkade schepen .Thetis', Jnterprid' en ,Iphi- genia' de haven binnen. Op de rede werden ze opgemerkt en onder vuur genomen. De .Thetis' werd zo zwaar gehavend, dat er niets andere op zat dan het schip daar tot zinken te brengen. De andere twee vaar tuigen geraakten tot voorbij de slui zen, waar ze tot ontploffing werden gebracht, nadat de bemanning ze had verlaten met kleine bootjes. Het was 0 u. 50. Minder dan een uur had de raid geduurd. De aftocht werd geblazen. De operatie was gro tendeels geslaagd. Wel leed de Britse vloot zware verliezen: 195 doden, 86 vermisten, 2 krijgsgevangenen en 383 gewonden. Het doel was bereikt: de torpedo- en duikboten zaten klem te Zeebrugge. Terwijl men in aüe verenigingen reeds bezig Is nlt te maken, wie In 1968 de beste zal hebben, heeft in Eindhoven de prijsuitreiking plaats gehad van de nationale competitie ,Wie heeft ze beter'. Een zeer goed gevonden rite) en bovendien slechts te winnn, door duiven, welke voor alle werk goed bleken te zijn en die door hun meester dat jaar zeer zeker niet gespaard zijn. Wie In deze landelijke strijd wil uitblinken, dient zijn duiven zoveel en zover mogelijk mee te geven. Twee opgaven, welke gemakkelijker neergepend zijn dan in de praktijk toegepast. Het puntensysteem is namelijk geba seerd op de twee volgende hoofd factoren prijs ten opzichte van de deelname en afstandsvergoeding. Vooral die afstandsvergoeding kan i geweldig gewicht in de schaal leggen, want zodra men aan de fond afstanden ls. tellen de prijskilometers ties verwezenlijkte met een nestdof- fer. Hij speelt sinds kort ook weduw schap, doch zijn topprestaties worden nog steeds op het nesthok behaald. We schreven net vorige week reeds... vele wegen leiden naar Rome Welnu net deelnemen aan een be paalde competitie is specialisten- r zeker heeft vol de voorwaarden daan. Ten eerste heeft hij een massa prij zen gevlogen en ten tweede, wera hij zowel op de vitessevluchten, als op de Fondvluchten ingekorfd. Toen daarna bleek, dat hij op dat moment reeds een geweldige staat van dienst had, korfde zijn eigenaar hem boven dien nog in op al de navluchten! Deze eigenaar, de heer A. van Lune uit Buitenpost (Fr) heeft met zijn frestaties in deze nationale compe- itie de aandacht wel bijzonder op zijn gewest gedrukt, want deze pres tatie staat niet op zich! Hij is werkelijk wat men noemen mag ,de man van ,Wie heeft ze be ter. want in 1966 werd hij met zijn 63-647089 3de kampioen doffers en met zijn 66-915004 eigenaar van de beste jonge duif van Nederland. Dit jaar was het de 64-322704, bijge naamd ,De Kip', welke zich tot beste doffer van Nederland liet kronen en met zijn 67-1057883 werd hij 3de kampioen van Nederland jonge dui ven. Van Lune werd winnaar met een duif die de weinig elegante naam van ,De Kip' draagt, dit om zijn vrij grote bouw. Wanneer wij hier een duif in handen krijgen welke werkelijk vol gens de gangbare normen veel te groot is, dan zeggen we ook: ,Het is net zo'n hoender'! Blijkbaar heeft grootte heel weinig met capaciteiten te maken, want de die in 1965 de titel van eigenaar de beste jonge duif van Nederland won. toont het aan. Dit jaar werd hij net geklopt voor dezelfde titel. Met miniem verschil werd hij nu meer dan eervol tweede! De pres taties van de beste doffers van Ne derland spreekt duidelijke taal: 15-4 Zutphen 125 km 4931d-l, 22-4 Eist 151 km 1774d-177, 29-4 Venlo 211 km 1812d-27. 6-5 Zutphen 125 km 2102-227. 13-5 Roermond 229 km 2022d-163, 20-5 Maastricht 271 km 4590d-48. 27-5 Quivraine 359 km 1895d-143, 3-6 Creil 513 km 1259d-65, 10-6 St. Quentin 428 km 1376-195. 23-6 Chateauroux 785 km 517d-9, 1-7 Corbeil 577 km 1210d-2, 14-7 TourB 759 km 974d-32, 19-8 Zutphen 125 km 5240d-14, 26-8 Eist 151 km 4823d- 78, 2-9 Venlo 211 km 4123d-94, 16-9 Maastricht 271 km 2566d-15. Inderdaad we kunnen ons afvragen: ,Wie deed het beter?' De heer A. van Lune Buitenpost op bezoek lij J. Magnus te Biervliet, waar hij zijn nationale kampioenen haalde. UITSLAGEN irijslijst van deze geweldenaar preekt boekdelen. Hij kweekte 3de kampioen spre duif. en z(jn beste jonge duif van Neder land. uit puur Zeeuwse duiven, want de ouderdieren. waaruit hij deze kampioenen kweekte, haalde hij bij J. Mangnus te Biervliet. Zjjn 3de kampioen jonge duiven 1967 komt rechtstreeks uit het .Zolder- soort! van Jaak Tournier uit Lommei. A. van Lune bezit slechts van twee liefhebbers duiven. Het meest opval lende is nog wel, dat hij deze presta- P.V. De Snelvliegers te Oostburg vanuit Moescroen met 68 duiven. 1ste 1266 m.p.m. laatste 1016 m. W. Daansen 1. 3, 5 en 10, mevr. Ris- seeuw 2, J. de Krijger 4, R. Ver- straeten 6, Simpelaar en zn 7, M. Krijger 8, J. Simpelaar 9. P.V. Nog Sneller Breskens 151 dui ven. 1ste 1176 m laatste 1053 m. W. Verstraete 1 en 6, A. Vermeulen 2, I. de Jonge 3. A. Bondewel 4, J. Adam 5, J. v. d. Broecke 7, H. Schel- Etraete 8 en 10, H. Mookhoek 9. V.Z.V. Hogeweg te Hoofdplaat met 178 duiven, 1ste 1270 m.p.m. laatste 1075 m.p.m. C. van Acker 1, J. Tem merman 2 en 9, A. Hamelinck 3, C. Soulimans 4, J. Cornells 5, H. Pielaet 6, A. de Bruijcker 7, B. de Poorter 8, Th. Steijaert 10. De Vrede te Sas van Gent uit Huize met 34 duiven. O. Obrie 1, 2 en 4, P. Goossen 3, 7 en 8, A. Claeijssen 5 en 1362 m.p.m. A. Claeijssen 1 en Renique van Gils 2, J. Acke 4, 5 7, O. Martens 6. E. v. d. Putten 8, O. Obrie 9, Begijn-Vermoet 10. Nieuw Leven te Koewacht eveneens vanuit Doornik 1ste 1303 m.p.m. 1ste jaarling 1343 m.p.m. P. Coenen en Zn 1, 2 en 3. J. de Block 4, 5. 8, 9 en 10, F. Kips 6, L. Seghers 7. 36 jaarlingen: P. C 2, F. van Gimst 3, L. Belaert 4, F. Herman 5, R. Belaert 6 en 7, F. van Gimst 8, J. de Block 9, M. de Letter 10. Recht voor Allen te Sluis 60 duiven, lste 1191 m.p.m. vanuit Moescroen. C. v. d. Walle 1, 3. 5 en 6, J. Wage 2 en 10, E. Visser 3, XL Baert 7, J. de Zutter 8, E. Baert 9. In de CC Zuid-Beveland waar 876 duiven vlogen deed de eerste 1022 m.p.m. en deed de laatste prijswin nende duif berekend per viertal slechts 917 m.p.m.! J. Almekinder», Goes won de eerste, L. Traas, Goes 2, G. Verbart, 's-Heerenhoek 3, M. de Pan, Goes 4, H. Blok, Waarde 5. A. de Leeuw, aHhsweert 6 en 8, J. Wil- leboer. Krulnlngen 7, Sorber-Huizen, Goes 9 en 10. ADVERTENTIE Schietingen De schuttersmaatschappij .Sint-Jan' te St. Jansteen hield een schieting waar van de uitslag luidde: eerste hoge vogel: E. Vermandei, Koewacht, tweede hoge vogel: J. Jonckheijm, Kloosterzande, eerste zijvogel: M. de Cock, Zuiddorpe, tweede zijvogel: A. Puylaert, Zuiddor pe. eerste kal: E. Jonckheym, Klooster zande, tweede kal: E. van Croonenburg. TERNEUZEN-OOSTBURG De filmliefhebbers uit Terneuzen en om geving kunnen dit weekeinde in het Luxortheater terecht voor .Blow up,' een film van de bekende Italiaanse regisseur Michelangelo Antonioni. Decor: het Londen van de zestiger jaren, het swingende mode- en ver- maakcentrum voor miljoenen jonge lui. kortom: een stad die leeft en in beweging is. Centrale figuur in .Blow up' is Thomas, een jonge, begaafde modefotograaf die niets en niemand ontziet ais het erom gaat platen te maken die inslaan. In tegenstelling met zijn sjofele uiterlijk berijdt hij een fraaie Rolls Royce. Tijdens een wandeling in het park ontdekt hij een vrijend paartje in het struikgewas. Thomas aarzelt niet lang: hij knipt, knipt, knipt... Tot woede van het meisje, dat hem op alle manieren be weegt de film terug te geven. De fotograaf scheept haar af met een blanco exemplaar. Wanneer hij het origineel ontwikkelt komen er vreemde zaken aan het licht. Op de foto's is namelijk een man zichtbaar die vanuit het struikgewas schoten lost. De prenten laten voorts zien dat de vriend van het meisje dood naast de bank ligt. Thomas was ge tuige van een moord... De hoofdrollen in deze film zijn voor Vanessa Red grave. David Hemmings (Thomas). Sarah Miles en Verushka. Toegang: 18 jaar. Zondagmiddag komen de Tarzanlief- hebbers aan bod. Met Johnny Weis- mulier in de hoofdrol draait dan .Tarzan en de meerminnen," waarin men wordt geconfronteerd met een geheimzinnige pareldiefstal. Wat Terneuzen enige tijd geleden be keek valt er nu in het Ledeltheater te Oostburg te zien: Fan torn as con tra Scotland Yard' met de onverbe terlijke Louis de Funes, Jean Marais en Mylène Demongeot in de hoofd rollen. Het is al een tijdje rustig van politie Juve heeft dan ook alle heeft getemd. Tot er uit een moord wordt gemeld: een van de vrienden van de schatrijke lord brengt de lord een bezoek om hem eveneens te bedreigen met de dood wanneer er niet gauw een fors be drag op tafel wordt gelegd. D# werkwijze van de onbekende doet op vallend veel denken aan die van Fan- tomas. Juve en zijn onafscheidelijk» metgezel, de journalist Fandor be geven zich ijlings naar Schotland om er. samen met de mannen van Scot land Yard. hun intrek te nemen in het kasteel van MacRashley. Fanto- mas laat zich hierdoor echter niet afschrikken. Er volgt een periode vol angstaanjagende geoeurtenissen— Toegang: 14 jaar. MENSEN IN DE SPORT Jonkman en Lensen: er zatschot AXEL De bezoekers vam de wedstrijd Axel - Longa, tweede paasdag op het Axel-terrein, kon den hun ogen niet geloven. Toen scheidsrechter Poelman de laatste schrale fluittoon het veld instuur de was de stand 10-1 in het voor deel van de thuisclub. Negen van de tien doelpunten stonden op naam van twee spelers: Gerard Jonkman, 18-jarige A-junior, en Jaap Lensen (83), sinds een jaar actief in de w Axel, na een overi gens aanzienlijk langere voetbal carrière. Ze zijn er alweer een beetje overheen, Gerard en Jaap. Of ze zulke sublieme records ver wacht hadden? Jaap: ,Je speelt natuurlijk altijd om te winnen, maar dit, nee nooit gedacht. Trou wens de hele competitie is me meegevallen: een tweede plaats (in de tweede klas), en dat ter wijl we toch al wat vrisselinp van spelersmateriaal hebben gehad.' Verstraeten, Penne en J3 er man: een voor een verdwenen ze ren 't groene veld. Trainer Van de Vel de loste de problemen echter meer dan redelijk op. Onder meer door het opstellen van Gerard Jonk man, die momenteel 10 wedstrij den achter de rug heeft. Zowel hij als Lensen voetballen al gericirr.e tijd. Jaap: ,lk zit van mijn achtste in de sport. Aanvankelijk speelde ik in liet. zaterdagvoetbal, maar daar vond ik niet bijster veel toe komstmogelijkheden. Beide spe lers trainen twee keer per week, terioijl dat tijdens de competitie teel wordt opgevoerd tot drie keer. De nadruk valt op het in standhouden van de conditie. Ge- rards? commentaar op de opval lende doelcijfers is wat aarzelend. Natuurlijk was ik er absoluut niet op berekend. Zo'n groot aan tal doelpunten verdeel je normaal over drie wedstrijden.' De reac ties van het publiek zijn tot nu tos uiterst beheerst geweest. Jaap zegt zich daar trouwens weinig van aar, te trekken over het al gemeen. Wel zijn ze allebei be nieuwd naar de tegenzet van de Longaspelers, die tweede paasdag opvallend stil van het veld zijn vertrokken, begrijpelijk,' vindt Jaap,maar we moeten maar af- tvachten wat ze tijdens de volgen de competitie zullen doen. Of het dan weer zo makkelijk gaat lijkt me niet waarschijnlijk'. Maar dal sombere toekomstperspectief schildert de schotvaaardige mid denspeler eerlijk is eerlijk met een bijzonder vrolijk gezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 23