,JE KRIJGT DE KANS OM JEZELF TE ZIJN' CHIPS extw DE AXELSE NOORDSTRAAT HITBAROMETER: ONVAST..... SCHOOL VOOR DISCJOCKEYS EN ELVIS INCHIPS' wielervaria DE STILLE WERELD VAN ARNOLD KROONDER VRIJDAG 19 APRIL 1968 Arnold Kroonder: werken en gemeten, van de zon ZAAMSLAG Het is er piepklein, in het huis van Arnold Kroonder (61) aan 't Poontje, enkele kilometers buiten Zaam- slag. Je kijkt over het polderland, de stilte in. De garage van het lage huis op de dijk heeft Kroonder, traditiegetrouw, tijdens de zomermaanden gereserveerd voor een tentoonstelling van zijn werk: keramiek, schilderijen, beeldhouwwerk. Alleen in de weekends kunnen de bezoekers er terecht: dan wordt de auto buiten gezet. ,Ja, je kunt er hier niet zonder. Vroeger reed ik op een scooter, maar daarvoor ben ik toch wat te oud geworden, 't Is wel wijdser, je hebt meer contact met je omgeving', vindt Kroonder, die het overigens best naar zijn zin heeft tussen de boerderijen en de knot wilgen. Drie jaar geleden vestigde hij zich aan 't Poontje, weg uit het geroezemoes van Amsterdam. ,Het grote voordeel van het werken hier is dat je de kans krijgt om jezelf te worden. Perfectionisme staat niet op de voorgrond In een grote stad ken je heel wat collega's, je bezoekt tentoonstellingen en je laat je misschien daardoor wel eens beïnvloeden. Pas hier ben ik ertoe gekomen om een eigen richting te zoeken. Mensen willen je altijd in een bepaald vakje onderbrenpen, nou, als het dan persé moet, dan mo gen ze me experimenteel kunstenaar noemen. Aan de andere kant heeft hier wonen het nadeel dat er niemand is die ie werk toetst, er ontbreekt een kritische beschouwing". Arnold Kroonder werkt met de meest uiteenlopende materialen: tex tiel, hout, verf en vooral kippegaas, daarmee is hij sinds een paar jaar druk aan het experimenteren. Het be gon met het vervaardigen van plas tieken, waarbij het gaas zich liet ken nen als een bijzonder veelzijdig, buig zaam materiaal. ,Ik het begin smeer de ik de gaatjes dicht met gips, maar toen zei iemand: waarom laat je ze niet open, dat is veel aardiger. Later ben ik toch weer teruggekomen op het gips en daarmee boek ik bijzonder goede resultaten'. Kroonder ontwikkelde een oxydeer- systeem door middel van allerlei pre paraten. Het witte gips slaat dan KLEUR tekeningen en schilderijen. Kleur neemt bij mij een centrale plaats in, het is heel belangrijk'. Voor zijn schilderijen benut Kroonder allerlei materialen: variërend van lapjes stof tot Ijzeren radertjes en stukjes blik. Momenteel wil hij ge kleurd glas verwerken in de kippe gaas-doeken, alleen zit hij met de moeilijkheid hoe hij dit in voldoende mate te pakken kan krijgen. ,Dat probleem doet zich wel eens meer voor. In Amsterdam gaat het mak kelijk, daar heb je genoeg adressen. Hier zat ik bijvoorbeeld omhoog met pigment, dat ik gebruik voor het maken van mijn verf. Via de gros sier van 'n kunstschilder uit de streek kreeg ik het in huis. maar je kunt toch niet steeds een beroep doen op de welwillendheid van anderen.' TUIN Op het brede gazon aan de zij- en achterkant van het huis is ruim plaats voor sculpturen. Tot dusver rasje zat op het Damrak ln Amster dam. Br stond een meisje op de tram te wachten, maar Iedere keer reden er voorbij. Die onverschillige ultdruk- iar eezdcht. zo van: nou hij M*. gefascineerd. king op haar gezicht, zo van: nou als hij komt is 't goed, maar als hij niet doet vind ik het ook best. staat er een gipsen figuur, een hou- beeldje. Het betonnen vierkant in het midden van de tuin is nog Ie», té lang vindt Arnold Kroonder. jk had daar allang een beeld neer willen zetten. Zo'n ijzeren constructie, van ijzer dat ze gebruiken voor vlecht werk ln beton. Ik wilde allang wat jongelui van de lts vragen of ze zin hadden om zoiets te lassen maar het is er niet van gekomen. Och, aan zul ke dingen begin ik wel, maar ik moet eigenlijk iemand hebben die me er gens even doorheen sleept. Van dit zonnige weer profiteer ik zoveel mo gelijk, dan neem ik gewoon een tijd je rust'. Kroonder en zijn vrouw nemen niet actief deel aan de kunstenaarsactivi teiten in de streek. Ze zien graag mensen, maar niet om er nu direct kennissen van te maken. .Ik vmd het verrukkelijk om 's maandags naar de markt te gaan in Hulst. Lekker op een terrasje zitten en naar mensen kijken, dat is enorm gezellig. Weet je dat ik vroeger ook eens op zo'n ter- Dat heeft me Kijk, hier: dit houten beeldje Is er later uit ontstaan. Zoiets heb Ik ook eens gehad met drie meisjes, echt van die gezworen vriendinnen, die de ene dag ruzie hebben en de andere vraagd of ze eens voor me wilden poseren. Ik heb die figuurtje* ln kiel gevormd en ze een paar jaar later Tn hout gemaakt. Zoiets kan soms een hele tijd duren hoor'. GEEN DRAAISCHIJF Bij het pottenbakken maakt Arnold Kroonder geen gebruik van een draaischijf: die vertegenwoordigt naar zijn zin nog teveel het machina le element. Met zijn handen vormt zitten er heus wel eens fouten in. dat is niet te vermijden. Maar ik vind het belangrijker dat Je ziet dat er iemand met net materiaal geworsteld heeft. Perefectionisme mag wel van mij, maar dan moet het over mijn auto gaan of over een machine in een fabriek. Als de mens eraan te pas komt en als het over het vorm geven van indrukken gaat vind lk zoiets helemaal niet noodzakelijk. Ik wil daarmee zeggen dat een goed functionerende auto en een perfect draaiend apparaat zonder meer van belang zijn, bij kunst staat perfec tie met op de voorgrond. Daar tellen andere zaken'. En wanneer we wegrijden blijkt de juistheid van die eerste bewering: de auto start niet meteen. Perfectie is toch wel een voornaam ding, je ziet het mevrouw Kroonder denken groen of bruin uit, wat de sculptuur- tjes vaak een opvallend kleur-reJiëf geeft. Een van zijn pronkstukken is net beeld van Don Quichotte en zijn knecht, daarnaast maakte hij vrou wen-, ruiter- en dierenfiguren. In zijn bescheiden atelier aan de voorkant van het huis met twee wijde ramen op een even wijde pol- oerwereld kunnen bezoekers Kroonder heel vaak schilderend aan treffen. Zijn doeken ook weer ge deeltelijk met kippegaas als basis materiaal verraden dezelfde voor liefde voor reliëfwerking als zijn beeldjes. Jk moet kunst voelen, ik moet het onder mijn handen laten groeien', luidt een van Kroonders' stelregels. Een belangrijke plaats is daarnaast gereserveerd voor de kleur, misschien een compensatie voor de winterse grauwheid van het land schap? .Ja, 's winters zie je hier niets. Soms is het zo mistig, dan kun je niet verder kijken dan het stukje weg voor je huis. In die periode maakte ik juist een heleboel kleurige Het grote duel tussen de twee demyspeclalisten Peter Post en Theo Versèhueren is veel spannender ge worden dan wjj hadden verwacht- Eerlijk gezegd haddon wil verwacht dat Peter zijn jongere rivaal met huid en haar zou opvreten, maar dat is gelukkig voor Theo niet ge- beord. De uitslag 3-2 na de 5 om nium-onderdelen is voor ons en vele anderen een verrassing geworden. Niet door het winnen van Post, maar door de minieme, nederlaag van Ver- schueren. Proficiat voor die knaap uit. Sint-Jansteen. Als die zich hoofd zakelijk bjj het pistewerk houdt, kan het nog een heel grote worden en dan komt er binnen niet al te lange, tijd, een moment dat hij Peter Post naar de tweede plaats zal verwijzen. We gaan nog even door niet Theo Verschueren. Hij schijnt nu besloten te hebben niet deel te nemen aan de monsterrace van Bordeaux naar Pa rijs (557 ton). Er is evenveel vóór als tegen dat besluit aan te voeren, Theo rijdt uitstekend achter de der- ny's, zodat hij achter die bromdingen van Chatelleraul naar Parijs (dat zijn de lnatste 300 km) een behoor lijke kans op succes heeft. Ander zijds geloven wij dat. Verschueren zich beter kan specialiseren op het baanwerk, waarin voor hem een dik belegde boterham valt te verdienen. Waar van twee walletjes eten is ge vaarlijk... Wel of geen twee Nederlandse ploegen naar de Ronde van Frank rijk? Ziedaar de grote vraag in het kleine, vaderlandse wiclerwereldje in de afgelopen weken. Voorlopig is de beslissing gevallen dat het er maar één wordt. Gelukkig maar. Niet dat wjj iets tegen de Ronde van Frank rijk hebben. Ook niet. tegen de Ne derlandse fabrieksploegen, zelfs niet tegen kees Bellenaars. Wel zijn we doodsbang geweest dat Kees Belle naars zijn zin zou gaan krijgen en mot een complete ploeg jonge ren ners waarvan er nimmer een de tour heeft gereden aandat evene ment zou gaan deelnemen. Dat zou Solijk staan met roofbouw en dat wil de toch al zo kwetsbare wieler sport allerminst nodig. Schaatser-wielrenner Rudy Lie- brechts wordt kopmnn van de ploeg van het Belgische blad .Sport '68'. Met zijn ploeg zal hij o a deelnemen aan de Ronde van België voor ama teurs. Zijn ploeggenoten: Vclthuizen, Bart Solaro, Frans Hoogerheïde, Schoofs en Freyters. De Ronde van België fwaaraan nog een Nederland se ploeg deelneemt onder leiding van doop Middeünk) loopt, van 28 april tot 5 mei. In eigen land is er zaterdag een koers voor nieuwelingen en adspiran- ten in Middelburg uur) en de Ronde van Friesland voor amateurs. De grote koers voor do heroepsren- ners is uiteraard Parijs-Brussel. Daarnaast, is er voor alle categorie- en werk genoeg aan de winkel. In teressant is verder do wedstrijd Korlrijk-Galmaardcii op zondag 21 april, waaraan wordt deelgenomen door een nloeg Zeeuwse renners met Ko de Vrieze, Wim Everse, Peter Vonek en Leo Schrauwen. Wjj noteerden voor u nog een leu ke uilslag in de Belgische .Ronde van de Fruitstreek'. Er waren 163 vertrekkers. De uitslag: 1 H. Ste vens (N), 3 L. Dtiyndnm (N), 4 R. IVagtninns (KJ, 5 P. Brn.spenninckx (M. 7 A. de Hartog (N), 9 J. de Kon IN). De 2e, 6e en 8e plaats wa ren voor Belgen! Zo zag de Noordstraat er ruim I/O ja ren geleden uit, met. rechts de wa genmakerij. Het oude ambacht van 'wagenmaker Is inmiddels geheel ver dwenen en op deze plaats, waar vroe ger Jan Lansen aan de weg timmer de, staat- nu het. zeer moderne mode huis Dey, met er naast Nova etc. Velen zullen zich ongetwijfeld nog goed de toestand van vroeger herin neren, toen alle te repareren boeren wagens etc. aan de straat, stonden en dikwijls de straat als werkplaats werd gebruikt. Door het gemeente bestuur is hierin destijds ordenend en regelend opgetreden en ieder am bachtsman had te zorgen, dat de straat niet als opslagplaats respec tievelijk icerkplaats werd gebruikt. Axel moet in de 20er jaren wel een rijke gemeente geweest zijn, gezien het feit dat. toen'nieuwe bestratingen werden aangelegd, hinderlijke obsta kels zoals ongelijk liggende stoepen, trappen, keldei-vallen van de laatste zijn nog enkele aanwezig!) maakten plaats voor mooie trottoirs; hiervoor moesten verschillende aankopen door het gemeentebestuur worden gedaan van kleine strookjes grond, omdat dikwijls een stukje straat voor de- huizen gelegen geen eigendom- was van de 'gemeenteWijlen burgemees ter Huizmga die wij op zo'n fraaie wijze hebben ingehaald) had in de korte tijd dat hij onze gemeente bestuurde icel een vooruitziende blik. Zo is het voorgekomen, dat een huis eigenaar een stukje van de straat aan zijn eigendom wilde toevoegen en bij het gemeentebestuur een ver zoek indiende tot aankoop van een strookje gemeentegrond, gelegen voor zijn woning. Huizinga adviseer de de gemeenteraad daartoe niet over te gaan onder de volgende woorden: Mijne heren ik zie in de toekomst het stratenbeeld van onze gemeente geheel veranderen, een goed. wegdek met aan weerszijden mooie trottoirs, waarop de voetgan ger zich veilig zal kunnen voortbe wegen, weshalve ik u adviseer dit verzoek niet in te willigen ter voor koming van een latere eventualiteit van een onteigeningsprocedure.' Links op de foto 'zien wij o m zo'n mooi hekwerk wat in deze tijden niet denkbaar meer is. Daarachter parkeren auto's voor het toenmalige garagebedrijf Keizer, waar thans is gevestigd Radio Peelers. De man in 'witte mouwen was een zeer bekend en typisch figuur. Toen een bepaald gebouw in aanbouw was deed hij een eigenaardige en verschrikkelijke trens: ,Ik wou dat het 6 dagen kruit regende en de 7e dag de bliksem- erin sloeg!' Gelukkig is deze wens niet- vervuld, indien 'dit wel het geval ge weest was sou Axel voor de zoveel ste maal in een puinhoop zijn veran derd. Noordstraat-winkelstraat is op zaterdag te klein om alle markt kooplui met hun tentjes te bergen. Is in de jaren '33-'3Ji getracht deze krantenmarkt m te stellen waar voor zelfs bij de opening één der bes te sprekers van Zeeland een grote historische rede uitsprak vanaf de pui van het stadhuis, met name nie mand minder dan wijlen mr P. Diele- man het sloeg niet aan, want de zaak ging uit als een nachtkaars. Thans is dit vanzelf geheel gegroeid tot een ver in de omtrek bekend staande zaterdagmarkt, waarbij onze zuiderburen zich niet onbetuigd laten. Als pioniers van de Axelse zaterdag- markt beschomuen wij wijlen Guü- jaa-m, Willem en Marfien Mieras met hun gereedschappen en huishoudelijke artikelen. (,Het katjesketelhuis van Mar tien'), maar ook wijlen Jacob Or- telee met zijn sigarententje, naast de zaden en poot-goéd verkopende Huls- trianen (Jam. De Bruin), 't Zou maar een dooie boel zijn zonder deze druk te. Niet alle middenstanders waren in het begin enthousiast over het feit dat hun etalages minder zicht baar werden door de geplaatste kra- men en zo kon het gebeuren dat één van hun zijn bestelauto voor de zaak parkeerdegroot protest, stevige .woordenwisselingen' met als ge volg dat het gemeentebestuur een parkeerverbod afkondigde. Het veel kleurige bordenbos werd met enkele verrijkt, hetgeen onze gemeenschap weer een paar slordige guldens kost te; jammer konden deze onkosten niet bestreden ivorden uit. de ,bon- nenpot' van de foutparkeerders, die wij toch graag zien komen, ondanks hun op heter daad betrapte overtre dingen, Het. kleine stulc vanaf de Weststraat tot Kerkstraat was offi cieel de Hoogstraat, het geheel noe men wij nog steeds de Langestrate met zijn postkantoor, waar vroeger een postbode werkte, die bij de be stelling de briefkaarten voorlas,ier ei je een briefkaart van je broer en ze maken het amma goed!' In de Noordstraat, waar een aanspreker woonde die met een oranjestrikje op zijn hoge hoed ,de wete' deed i p v met een wit strikje en toen hij bij het binnentreden over de klompen struikelde verontwaardigd zei: Moe zeg ik nie meer ook wie a ter dood is." daarbij met een smak zijn hoge zijde weer op zijn schedel plantend en verder gaand. JAZZ - W&B - ZANG - BE AT - JAZZ - W B ONZE TOPTIEN Cinderella-roekefella (Esther en Abi Ofarini) Delilah (Tom Jones) Lady madonna (Beatles) If I were a carpentier (Four Tops) Congratulations (Cliff Richard) Kom uit- de bedstee m'n liefste (Egbert Douwe) Mr Prikkebeen (Boudewijn de Groot en Ellie Nieman) The legend of Xanadn (Dave Dee, Dozy, Beakv, Mick Tich) In een rijtuigie (Leen Jongewaard en Wim Sonneveld) Drinking on my bed (Rob Hoeke's r en b group) De toptien blijft deze weken opmer kelijk stabiel. Dat kan of een com pliment inhouden voor de nummers die erop staan of betekenen dat we Ln een overgangstoestand verkeren, waarbij het voortbestaan van de beat in het geding is. Opvallende factor in dit geheel is overigens dat den dat de platenverkoop de laatste tijd muzikaal in wat rustiger vaar water is beland. Esther en Abi on veranderlijk 1. Tom Jones onveran derlijk 2, Beatles onveranderlijk 3 en zo zouden we nog wel een tijdje ctoor kunnen gaan. De Four Tops blijven stijgen (van 6 naar 4), Eg bert Douwe zakte met zijn slaap liedje van 4 maar 6. Boudewijn de Groot ging van 5 naar 7 en Rob Hoeke deed niet wat we van hem verwacht ten: vorige week 9, nu 10. De bin- nenneatsector levert weinig perspec tief op: In een rijtuigie van 8 naar 9. Alleen Cliff Richard houdt de moed erin: Congratulations stegen van de 10e naar de 5e plaats en dat is :n deze barre tijden een felicitatie waard! Landgenoten Dave, Dozy etc. zingen met hun Legend of Xa- nada weer een toontje lager: vorige week 7. nu 8. Tip: hou voor de komende tijd vooral het nummer I've lost somebody van de Golden Ear rings in de gaten. Eenzelfde waar schuwing geldt Rosie van Don Part ridge en Simon Says (1910 Fruitgum CO). Even in Nederland op doorreis naar Italië: Victor Liberace (!fl), wereld beroemd Amerikaans pianist en daarnaast bekend om het feit dat hij zijn moeder op elk toemee meenam. Ze was er dit keer niet. Liberace: M'P1 moeder is nu 75, ze is blij met mijn succes en ze hoeft nu echt niet al die 'vermoeiende rei zen mee te maken. De Amerikaan heeft zich -tijdens zijn korte bezoek- bij een pianofabriek in Ede op de hoogte gesteld van een expiriment bij de bouw van een concertvleugel. Het moest er van komen: ook disc- jockey gaat een beroep worden met een bewijs van vakbekwaamheid. In Londen -nog steeds swinging city- begon oud radio-Londonomroeper Earl Richmond een discjockeyschool, waar kandidaten in zes weken de kneepjes van het vak wordt bijge bracht. In Schiedam -ja, ja, we doen mee- kwam Enk Fisser op het zelfde idee. Ook zijn cursus duurt een week of zes, wat neerkomt op zo'n acht tien lesuren. Fisser specialiseert zich op het platemoerk in de horeca- sector. Gemiddelde verdienste voor afgestudeerden 1500,— per maand in het handje Nog wat songfestivalsnippers. Ronnie Tober mag dan met zijn Morgen niet al te best voor de dag gekomen zijn, hij heeft het dan toch maar gepres teerd om het nimmer in een Engel se versie (someday) op de Britse platcnmarkt te brengen. Het loopt, heel aardig. Zangeresje Mastel ('t lieve kind gaat. het nog druk knjgen. al duurt die populariteit meestal niet langer dan een jaar) werd door de Spaanse regering voor haar presta ties beloond met een onderscheiding Nog Iets uit Limburg. Daar wilde een zekere mijnheer Mulder, een oua- mijnwerker. het record orgelspelen op 80 uur brengen. Het mislukte: de man moest zich na 51 uur tinge len met een gekneusde pols naar'de dokter begeven. Een kneusje, zoge zegd. Maar waarom het moest, en wie de vorige recordhouder was, daar zijn we niet achter! Wat een opluchting: nou mogen wa eindelijk weer eens molenaar zeg gen tegen de echte. Er is zich op het ogenblik een rage voor rustige mensen aan hel ont wikkelen. Het verschijnsel heel .folkclub' en daarmee isoleert hel zich al dadelijk van lawaaierige beat- en popkelders. Het amusement wordt er gezocht in hootevannysfeer, rustige, ontspannen volksliedjes met gitaarbegeleiding. De Amsterdamse Annemarie Brandt, die voor Neder land de primeur had met haar folk- club ;t Clop pert jen'Met publiek dat hier komt is zo rond de twintig. Jongens met erg lange haren en heel jonge kinderen vinden het over het algemeen niet zo leuk. Te rustig denk ik.' Nou vooruit, het kan wel iceer, nu de rock langzamerhand opnieuw ,in' raakt. Elvis Presley heeft bekend dat hij niet alleen on de liefde is ge trouwd. Jk werd op de duur gek van al de meisjes die me achtervolgden,' En hoe zit het met zijn centjes, ver diend over de miljoenen ruggen vin laaiend enthousiaste tiener jongentjes en - meisjes in de late vijftiger ja renT Alleen al aan zijn zeventien films schijnt El vis ISO miljoen dol lar te hebben overgehouden. Een op treden in een televisieshow leverde gemiddeld f 150.000,- op. Presley investeerde zijn geld in een ranch van bijna een miljoen gulden. Daar naast -eerlijk is eerlijk- schonk hij echter tot nu toe vier ton aan lief dadige instellingen. Bonny and Clyde is de Franse re gering toch wel wat te gortig. Foei, seide Gaulle en hij schrapte de meest bloedige passages. Dat kon echter met verhinderen dat de rolprent momen teel volle zalen trekt. Men spreekt van het filmsucces van de laatste tien jaar en dat wil in Frankrijk nogal wat zeggen! JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - R&B

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21