PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor inleidende contacten NIEUWE VOORSTELLEN VS AAN NOORD-VIETNAM Bethesda wil 1 ziekenhuis met St-Joseph Weer tien landen genoemd Mr Pieter van Vollenhoven: bijzonder gelukkige vader' Geslaagde opstand militairen Vandaag in de krant... Baby ,een erg lief kind' NOG EEN DODE NA ONLUSTEN IN MUNCHEN Laborante gewond bij explosie in I eenwarden IR SCH00NDERW0ERD:BRIEF AAN MINISTERIE IS SLECHTS OUD STANDPUNT IN NIEUWE VERPAKKING' Directeur-generaal 0NTWÏKKFI ING VERHEUGEND' GEEN RAMP Groene boekje op groene tafel 211e jaargang - no. 93 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 april 1968 Dossier Doping' ten doop.... Pagina 15 Mil. ruMCV Provincial! Zmuwm Co raauai Vllaalngon, Walatraat 98-00. NI. 5144 fb t n 4457. ZlarlkiM, rad. NI. 3340. .dm NI. 2094 i o 359100. PZC. Mlddalbva WASHINGTON (AFP/RTR) De Verenigde Staten hebben vijftien nieuwe plaatsen voorge steld voor inleidende vredesbe sprekingen met Noord-Vietnam. Dit heeft minister van buiten landse zaken Dean Rusk donder dag meegedeeld. Op een inderhaast belegde pers conferentie zei Rusk dat de Ver enigde Staten gereed zijn .contac ten te leggen en onderhandelingen te beginnen om de oorlog in Viet nam zonder verder uitstel te be ëindigen. Onze zorg is levens te redden om de zaak van menselijk heid te dienen, niet om propagan da te maken'. Rusk verklaarde dat de VS bereid zijn met Noord-Vietnam te praten in Ceylon. Japan, Afghanistan, Paki stan, Nepal of Maleisië voor wat be treft Azië. Als de tegenpartij in Eu ropa wil onderhandelen zijn de VS. bereid naar rtalië, België. Finland of Oostenrijk te gaan. zo zei hij. Eerder hadden de VS gezegd te willen on derhandelen in India. Birma, Laos en Indonesië voor Azië, en Zwitser land voor Europa. Zoals gemeld, heeft ook secretaris-ge neraal Thant van de Verenigde Naties een aantal plaatsen voorgesteld die ,voor beide partijen waarschijnlijk aan vaardbaar' zouden zijn, maar Washing ton noch Hanoi hebben tot nog loe op ae voorstellen van Thant gereageerd. President Johnson bracht donderdag oud-president Eisenhower op de hoogte van de jongste ontwikkelingen. Johnson, die in Honoloeloe met zi|n voornaamste adviseurs in Vietnam, onder wie admi raal Sharp, en met de Zuidkoreaanse president Park Tsjoeng Hl had gespro ken, zou later op de dag naar zijn boer derij ln Texas doorreizen. Voor zijr ver trek uit Honoloeloe beloofde Johnson dat de Verenigde Staten hun bondgenoten in Vietnam zullen raadplegen bij elk stadium van onderhandelingen met Noord-Vietnam. De Verenigde Staten l schijnen voor het ogenblik een Zuid- vietnamees voorstel voor een topbijeen- komst van de zeven bondgenoten in L Vietnam terzijde te hebben geschoven, j Australië, welk land ook troepen in Viet- I nam heeft, heeft reeds negatief op de Zuidvictnamese suggestie gereageerd. In een communiqué na afloop van de gesprekken tussen Johnson en Park wordt gezegd dat de twee regeringen (Zie slot pag. 3 kol. 4) Vietnam DE VS hebben Noord-Vietnam nieuwe voorstellen gedaan voor plaatsen waar inleidende bespre kingen over Vietnam zouden kun nen worden gehouden Thans heb ben de VS in totaal 15 plaatsen genoemd fpag. Burgemeester MR TOXOPEUS. de liberale fractieleider in de tweede kamer, wordt thans genoemd als nieuwe burgemeester van Den Haag (pag. 3). Nederlands GYMNASIASTEN en nbs'ers kregen donderdag op hun eind examen ondanks de zomerse warmte een pittig stuk Ne derlands voorgeschoteld ipag Uitbreiding IN GAP1NGE wacht de aluml- mumfabr;ek Alga een belangrijke uitbreiding als een miljoenenop- dracht van een scheepvaartmaat schappij doorgaat. Er zal dan 50 pag ^®rsonee' meer nodig zijn Dossier Doping DE BELGISCHE schrijver Van Assche liet een ophefmakend boek verschijnen: .Dossier doping' On dertitel- .Achter de sluier van de snort: de waarheid, de onver- Jilnemdc, ,oms verschrikkelijke waarheid'. Een uittreksel op pa gina 15. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 11; Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5, 9, en 13; Financieel nieuws: pag. 19; Sport: pagina's 4 en 15: Lezers Schrijven: pagina 17; Radio en tv: pagina 7." Een opname van de jongste Oranjetelg gemaakt door Max Koot. TOESTAND MOEDER EN ZOON IS GOED DEN HAAG, UTRECHT (ANP) De gezondheidstoestand van prinses Margriet en haar zoon is goed, zo hebben de behandelende geneesheren donderdag via de RVD laten weten. ,Ik ben een bijzonder gelukkige va der", rel mr Pieter van Vollenhoven dinsdagmiddag in Utrecht, toen hij voor het eerst na de geboorte van zijn zoon het academisch ziekenhuis per auto verliet. Hij vertelde, dat zijn vrouw het heel goed maakt en dat de baby ,een erg lief kind' is. Over hft gewicht van het jonge prinsje wilde mr Van Vollenhoven nog niets zeggen: .dat blijft nog even een geheim'. Bezoek Prinses Margriet en haar zoon kregen ln de loop van de morgen verschillende keren bezoek. Vroeg ln de morgen arri veerde koningin Juliana, die na een kort bezoek alweer omstreeks negen uur vertrok. Later reden achtereenvol gens de auto's van prins Bernhard. het echtpaar Van Vollenhoven en prinses Beatrix de Pasteurstraat in. Donder dagmiddag kwam prinses Christina 4k heb zijn oogjes niet gezien, want het kind sliep', aldus mevrouw Van Vollenhoven. Terwijl een tiental fo tografen en verslaggevers de chauf feur beletten de auto weg te rijden, zei mevrouw Van Vollenhoven met een brede glimlach: ,het is een snoe- perdje van een baby'. Hel Loo van schepen op zee, die via radio Sche- veningen binnenkwamen. De ministerraad en de waarnemend voorzitters van eerste en tweede kamer zonden telegrammen naar de gelukkige ouders en grootouders. .Snoeperdje' Mevrouw Van Vollenhoven verklaar de bij vertrek uit ziekenhuis dat de baby .een gaaf rond hoofdje en bruine haartjes' heeft. Op palels Het Loo zijn vele blijken van belangstelling en gelukwensen ont vangen ter gelegenheid van de geboorte. Van verschillende officiële instanties werden bloemstukken bezorgd op paleis Het Loo Vooral vele particulieren maakten van de gelegenheid gebrnik grote en kleine boeketten en bloemstuk ken te zenden. Ook werden vele tiental len telegrammen op het paleis afgele verd, waaronder zeer vele afkomstig Speciale editie staatscourant DEN HAAG (ANP) - Gedateerd woens dag 17 april is een speciale editie ver schenen van de Nederlandse staatscou rant, waarin H M Koningin Juliana bij proclamatie de geboorte van de nieuwe prins aankondigt. De volledige tekst Is als volgt: .mijn dochter Margriet heeft neden- avond het leven geschonken tan een zoon. Ik kondig dat hierbij aan mede namens de ouders van de jonggeborene, wier grote dankbaarheid en vreugde wij delen. De uitgave die uit één blad bestaat en uitsluitend deze boodschap bevat is ge sierd met een gekleurde uitvoering van het Nederlandse wapen. UTRECHT Mr Pieter van Vol lenhoven, de trotse vader, werd bij het verlaten van het acade misch ziekenhuis donderdagmid dag. even belegerd door de pers. RUIM 8,8 MILJOEN VOOR LONDON BRIDGE LONDEN RTRRuim 8,8 mil joen galden blijkt de prijs te zjjn die ae Callfornisehe oliemaat schappij McCuiloch heeft betaald voor ae beroemde London Bridge. Het 137 jaar oade bouwwerk zal met zorg worden afgebroken, In genummerde stukken per «chip naar Long Beach in California worden overgebracht en dan per auto naar het ty|na 500 km Innd- inwaart.s gelegen Lake Havasu City in Zuid-Arizona. Daar zal de ruim 300 meter lange overspan ning worden aangebracht over een zijarm van de Coloradorivler, als trekpleister voor een Internatio naal vakantiecentrum dat daar wordt aangelegd. De nieuwe eigenaresse van de brug hoopt haaf aankoop in drie jaar tijd op de bestemde plaats te hebben gereconstrueerd Intussen zal in Londen dan op de oude plaats een nieuwe, bredere brug moeten zjjn gebouwd. TON ZILVER ONTDEKT: SOEKARNO VERDACHT DJAKARTA fANP) De Indonesische staatssecretaris generaal Alarrwsjah heeft gezegd, dat de aanwezigheid van een ton zilver in de moskee van het Merdeka-(vrijheid)palels een aanwijzing is, dat ex-president Soekarno en zijn vol gelingen van plan waren geld bijeen te brengen voor hun activiteiten. Volgens het studentenblad ,Kaml' heeft de generaal, die ook coördinator is van de persoonlijke staf van president Soe- harto, verder gezegd dat de verborgen schat niet bij toeval is ontdekt, maar dat men reeds van tevoren aanwijzingen had. Men onderzoekt of er niet nog meer schatten zijn, die elders zijn verborgen. Vier vroegere ambtenaren van het Mer- dekapaleis zijn gearresteerd De ontdek king van het zilver werd indertijd voor het eerst bekendgemaakt ongeveer te gelijk met de mededeling uit militaire bronnen, dat president Soekarno gezegd had, geen president van Indonesië meer te willen zijn. MUNCHEN (DPA) De relletjes ln Mtinchen tijdens de paasdagen hebben nog een dode geëist. Donderdag stierf de 27-jarige student Rüdiger Sclirecfa aan de verwondingen die hij volgens tung* een van Axel Springers kranten gedrukt wordt, heeft opgelopen. Eerder overleed de 33-jarige persfotograaf Klaus Frlngs die zwaar gewond werd toen h(j maandagavond foto's maakte van een rel in München. Dutschke, is donderdag van het zieken huis waar hij verpleegd werd, overge bracht naar de ziekenafdeling van het huls van bewaring in West-Berlijn. Bachmann werd na de aanslag zwaar gewond bij een vuurgevecht met de po litie die hem wilde arresteren. Arthur Goldberg toch weg? dfgePHMHB. 9 lies bekend maken, zo weet de .Wash ington Post* te melden. Goldberg zou worden opgevolgd door SoL M. Llno- witz, die nu reeds Amerika vertegen woordigt ln de organisatie van Ameri kaanse staten (OAS), of door de onder minister van buitenlandse zaken Joseph SIERRA LEONE: Oude militaire bestuur afgezet MONROVIA (Reuter, AFP) Op- standige militairen, die proteste ren tegen het feit dat zij weinig soldij kregen en slecht behandeld werden, hebben donderdag het mi litaire bestuur in de Westafrikaan- se staat Sierra Leone ten val ge bracht en dit vervangen door een veertien leden tellende .militaire anti-corruptieraad'. Als voorzitter van deze raad wordt ge noemd Patrick Gordon, een onderoffi cier. Cit de schaarse berichten valt op te maken, dat de militairen, voorname lijk geleid door onderofficieren, de macht hebben overgenomen omdat de eveneens uit militairen bestaande natio nale hervormingsraad zijn belofte zo spoedig mogelijk een burgerlijk bestuur in te stellen niet was nagekomen. Deze raad werd vorig jaar maart ge vormd nadat het leger van Sierra Leone de burgerregering-Margal ten val had gebracht De voorzitter van de nationale hervormingsraad. generaal Juxon Smith, en de vice-voorzitter majoor Wil liam Leigh, zouden onder huisarrest zijn geplaatst. De opstand begon In Daru, een garni zoensplaats bij Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone. Volgens sommige berichten zouden schietpartijen en plun deringen hebben plaatsgevonden. LEEUWARDEN (ANP) Op de twee de verdieping van het researi-hlabora- toriuni van de coöperatieve condensfa- briek Friesland aan de Pieter Stuy- vesantweg te Leeuwarden, heeft zich donderdagmorgen een ontploffing voor gedaan. De 21-jarige laborante Annie Dijkstra uit Makkinga liep daarbij brandwonden aan hoofd, armen en benen op Zij is per ambulance naar het ziekenhuis over gebracht De ontploffing is ontstaan door het overkoken van een kolf metl benzeen De licht orandbare vloeistof 1 vatte vlam door een in de nabijheid staand gaskomfoor. Na de explosie, die' een grote ravage aanrichtte, ontstond een begin van brand. De personeelsle den drongen in paniek naar huiter. Mejuffrouw Dijkstra werd na.tr de me dische dienst van net bedrijf gebracht, waar haar eerste hulp werd verleend. Daarna is zij naar het ziekenhuis ver voerd. De brandweer van Leeuwarden had het brandje spoedig In bedwang. ft ant lij H TOlksfTezoncll'C'4- VLISSINGEN Het bestuur van het ziekenhuis .Bethesda' heeft het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ge schreven bereid te zijn om op het .terrein van .Bethesda' sa men met ,Sint-Joseph' een ge meenschappelijk ziekenhuis te bouwen. Als bestuursvorm voor dit gemeenschappelijke zieken huis, denkt .Bethesda' aan een fusie tussen beide besturen. Het gefuseerde ziekenhuis zal dan wel confessioneel van karakter worden. Voor dit ziekenhuis dat een capaciteit van 400 tot 500 bedden zal kunnen hebben houdt het bestuur van .Be thesda' wel .vast aan de eigen plaats, dat is dus op het terrein van het thans bestaande .Be thesda'. Men ziet geen heil in nieuwbouw op een ander, nieuw terrein. Het bestuur van .Be thesda' heeft dit 16 april meege deeld in een brief aan het direc toraat-generaal van de volksge zondheid. De kring van specia listen heeft reeds op 5 april la ten weten dat zij dit plan van .Bethesda.' om op haar terrein tot een gemeenschappelijk zie kenhuis te komen, een aan vaardbare basis vindt. Zo men weet hebben de aan beide ziekenhuizen verbonden specialisten zich vooral op medische gronden te gen de bouw van twee afzonderlijke nieuwe ziekenhuizen ln Vllssingen verklaard. Bij het directoraat-gene raal van de volksgezondheid bleek men bij navraag niet officieel be kend te zijn met het standpunt van het bestuur van Sint-Joseph' ten aanzien van dit voorstel. Ofschoon het bestuur vi een fusie nooit heeft afgewezen, stuitte dit tot voor kort op statu taire moeilijkheden. De statuten van .Bethesda' schrijven ln artikel 3 dit Ziekenhuis een grondslag voor ontre- vat in de geest der belijdenis van de Nederlands Hervormde Kerk' Het .Bethesda'-bestuur heeft rich toch weer uitgesproken voor een gefu seerd bestuur van één ziekenhuis op confessionele dus algemeen christelijke grondslag. De plaats van het eventueel gezamenlijk te bouwen algemeen-christelijke zieken huis het eigen terrein acht .Bethesda' zeer wel geschikt Bou wen op een ander terrein is volgens .Bethesda' gezien de vérgevorderde staat van de bouwplannen er is reeds begonnen met de bouw van de reumakliniek niet mogelijk. De kring van specialisten is eveneens van mening dat de plaats voor de nieuwbouw volgens het .plan-Bethes da' ook uit medische overwegingen acceptabel is. Dr P. Siderius. directeur-generaal van de volksgezondheid achtte desgevraagd de huidige ontwikke ling verheugend. Naar zijn mening is de VHssingse ziekenhuiskwestie nu iroen zaal/ cm DrinelDes meer maar uitsluitend een technische kwestie, met als kernvraag: op wel ke wijze en waar zal een gemeen schappelijk ziekenhuis moeten wor den gebouwd?' De besturen van bei de ziekenhuizen en hun deskundigen zullen deze vraag ernstig in over weging moeten nemen. Hoewel de heer Siderius een ontwik keling naar de mogelijkheid van een gemeenschappelijk ziekenhuis in het belang van de volksgezondheid vindt, wilde hij het alternatief: twee afzon derlijke ziekenhuizen in Vlisaingen met de nodige relativiteit bezien: .Eén ziekenhuis acht ik inderdaad de beste oplossing, maar twee zieken huizen in een stad als Vlissingen is nog geen ramp. Men moet de af stand tussen die twee ziekenhuizen, Zie slot pas. 5 kol. 1) et Inmiddels veelbesproken .groene boekje" Is thans officieel aan de regering aangeboden. Het groene boek net rapport van het Over legorgaan Zeehavenontwikke- iing Zuidwest-Nederland. Als men de reacties van de laatste maanden op dit geschrift zo eens nagaat, dan moet men onvermijdelijk tot de conclusie komen dat het een schokkend geschrift moet wezen. Er Is omstandig ln staten en raden over het stuk gesproken, cr zijn verklaringen over afgelegd, die elk aar nogal eens tegenspraken, men bleek het er wel of niet mee eens. enfin een serie reacties van uiteenlopende aard. Toch is dit .groene boekje' allesbehalve een schokkend document: het Is een verkenning en niet meer dan dat van de mogelijkheden die aanwezig wor den geacht voor de ontwikkeling van d« zeehavens in het deltagebied, een ver kenning waaronder de hamen staan van de partners in dit zeehavenoverleg. Noord-Brabant. Zeeland. Zuid-Holland. Rijnmond en Rotterdam. De band die hen bindt is kennelijk gelukkig steviger dan de wederzijdse tegenstel lingen. in ieder geval is die band zo stevig, dat het werk van het overleg orgaan voortgaat en dat er nu contacten zijn op regeringsniveau over de verken ningen. Die contacten zijn dringend no dig. want eens zullen de verkenningen móeten worden omgezet in een concreet beleid. Een beleid dat vooral in Den Haag gestalte moet krijgen. Het kan enige zin hebben te filosofe ren over de vraag wat nu precies de regering met het rapport zal moeten doen. In de kast deponeren en bijzetten in de archieven waar reeds vele rapporten een gewijde rust genieten? We geloven dat een dergelijke omzetting onmogelijk is en evenmin moet worden verwacht. De behandeling van de nota ruimtelijke ordening II Is ln de kamer nog niet voltooid, de behandeling van de zeehavennota moet nog aan de orde ko men. Bij de nadere beoordeling van beide stukken is thans het groene boekje een voudig niet meer weg te denken: het is immers het antwoord op deze twee rege ringsnota's. een antwoord afkomstig van beleidsinstantles uit heel Zuidwest-Ne derland. Men zou ook kunnen zeggen, dat de verkenningen uit het groene boek je een eerste nadere uitwerking zijn van een aantal uitgangs punten, die de rege ring in de nota ruim telijke ordening n en de zeehavennota heeft geformuleerd. Maar in die uitwerking wordt tevens de weg aangewezen voor verdere stappen. In dit verband is vooral conclusie negen uit het groene boekje van groot belang: voor de periode 196S-1980 moet zo snel mogelijk een operationeel programma worden opgesteld, dat niet alleen aan geeft hoe de_zg^havenontwikkeling kan worden gerealiseerd maar dat ook aan dacht besteedt aan alle voorzieningen, die daarmee In de ruimste zin verband houden. Er worden ter realisering van dit programma aan het slot van het boekje vijf studieopdrachten geformu leerd. Deze vijf studieopdrachten nu zouden wel eens de belangrijkste aanra kingspunten tussen regering en overlegorgaan kunnen rijn. We hebben ze hier nog eens overgeschreven: 1. per zeehavenproject dient een nauwkeurige studie te worden gemaakt van de tech nische en waterstaatkundige aspecten, waarbij de kosten van de investeringen gesteld moeten worden tegenover de te verwachten sociaal-economische op brengsten; 2 er moeten verdere onder zoekingen worden verricht Inzake de te verwachten bevolkingsontwikkeling en de daarmee verband houdende noodzake lijke voorzieningen: 3. de ruimtelijke vormgeving van dezeehavenontwikke ling rhet dè daarmee samengaande ver stedelijking (inclusief milieubescher ming) zullen eveneens bestudeerd moe ten worden; 4. de consequenties voor het verkeer en het vervoer over de weg. rail en het water dienen te worden onder zocht; tenslotte punt 5., nagegaan moet worden welke luchtvaartfaciliteiten no dig zullen zijn en de vestigingseisen voor luchtvaartterreinen zullen daarbij ge toetst moeten worden aan de planologi sche mogelijkheden. Deze vijf punten vor men een waslijst, die onmogelijk zonder steun van de regering kan" worden uit gevoerd- Wij herhalen daarom: hier is de mogeliikheid aangeduid van ja, de noodzakelijkheid tot samenwerking, een intensieve samenwerking, tussen rege ring en overlegorgaan. Men zou zieh bij de uitwerking van deze gedachte kunnen voorstellen dat ter verwerkelijking van een operationeel programma, nodig voor de periode tot 19R0. de hierboven geciteerde studiepunten op korte termijn door een regeringswerkgroep nader onderzocht worden Daarvoor is een regeringswerk groep nodig, omdat de resultaten van deze studie uiteindelijk moeten uitmon den in een regeringsbeleid. Maar tege lijkertijd zou men toch moeten aandrin gen op een breder samengestelde werk groep. dat wil zeggen: óók deskundigen van het overlegorgaan zouden daarin zitting moeten nemen. Het gaat hier immers om hoog-gekwalificeerde advi seurs die ln de bewuste materie door kneed zrjn. zoals het groene boekje wel heeft aangetoond. Dit" boekje Immers is gebaseerd op een voorontwerp, samen gesteld door een commissie van deskun digen Zo zouden deskundigen van rege ring en van de overlegpartners samen verder kunnen gaan met de studie, die voor de ruimtelilke ordening in het hele zuidwesten van ons land van zo groot be lang is. Een studie die tenslotte zou moeten leiden tot beleidsmaatregelen van de regering en uiteraard bij de part ners van het overlegorgaan. Wh hebben hier wat hardop gedacht om het zo maar eens te zeggen over fjp relatie regering-over legorgaan. Zoals er vermoedeliik ook binnen het overlegorgaan en binnen de regering gefi'osofeerd zal ziin of zal worden over de vraag wat er riu met het groene boekje moet gebeuren Dat boek je ligt nu op de groene tafel van de regering. Het zou niet juist zijn om het onder die tafe'. te werken. Daarvoor is het namelijk te belangrijk. DISCONTO VS OMHOOG WASHINGTON (RTR) Het Ameri kaanse bankdisconto Is donderdag van vjjf tot vilf en een half procent verhoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1