Artsenstudie in Rotterdam zeven jaar Moskou sceptisch over Vietnam-affaire JAMIN ILLI bij Russen betrokken dood Masaryk? Studenten voelen zich bedrogen Amersfoortse collecteerde ten eigen bate DEKLERK&ZN KLEINER PERSONEELSTEKORT BIJ DE GEMEENTEPOLITIE POSITIE WERELDCOMMUNISME LAAT GEEN OPLUCHTING TOE Sympathie voor Robert Kennedy Standbeeld voor Merijntje Gijzen Rath Doodeheefver WOENSDAG 17 APRIL 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Meesten schreven in om korte studieduur (Van onze correspondent) ROTTERDAM ,Ik voel me beet genomen zegt Marco van Gerven, 20 jaar en voorzitter van de medi sche faculteitsvereniging Rotter dam, ,toen we op de faculteit hoor den dat de minister van plan was om van onze studie een zevenjarige te maken kreeg je de vreemdste reacties. Er waren er, die zeiden: pvas ik nou maar naar Leiden ge daan. Dan hadden we nog wat meer plezier gehad ook'. De driehonderd aspirant-medici van Rotterdams nieuwe medische faculteit zijn heel erf kwaad op de minister van onderwijs. Ze hebben uit de krant moe ten lezen dat de minister van plan is om de studie voor arts zeven jaar te laten duren. Dat maakt voor zes me dische faculteiten in het land geen ver schil, want daar duurde het al zeven jaar' Voor de zevende faculteit, de Rot terdamse, betekent het dat de studenten een jaar langer moeten leren voordat ze huisarts kunnen worden, dan hun bij de inschrijving was verteld. Marco van Gerven: ,Ze willen de op leiding voor huisarts verbeteren. Daar hebben wij natuurlijk niets op tegen. Voor die huisartsenopleiding willen ze echter een jaar achter de gewone op leiding plakken. Overal elders in het land moet de opleiding voor arts van zeven tot zes jaar worden terugge bracht om er vervolgens dan weer een jaar huisartsenopleiding aan te breien. De Rotterdamse studenten hebben inder tijd te horen gekregen dat ze na zes jaar him hele studie voltooid zouden hebben. Om die reden hebben tientallen zich speciaal in Rotterdam laten in schrijven. Wanneer de minister daarop terugkomt, dan zijn wij bedonderd', zegt hij. Het feit dat de nieuwe Rotterdamse faculteit een jaar sneller dan elders van middelbare scholieren, artsen zou maken, vormde indertijd en vormt nog steeds de trekpleister van de Rotterdamse opleiding. De facul teit groeit ten koste van de gigan tische bedragen nog steeds voor de toevloed van de studenten uit. De aspirant-dokters krijgen te maken met zeer moderne apparatuur in een gloednieuwe omgeving. ,Daar staat tegenover dat er hier misschien wat minder plezier te beleven valt dan elders en dat er hier harder gewerkt moet worden, naar men zegt', vindt voorzitter Van Gerven. Hij weet waarover hij praat. Voordat hij zich ln Rotterdam liet inschrijven, was Demonstrant in ziekenhuis MAASTRICHT (ANP) Bij het opma ken van de balans van de relletjes op paasmaandag in Maastricht, blijkt dat toch nog een van de demonstranten in het ziekenhuis beland is nadat hij eerst 's morgens en later 's middags klappen van de politie heeft opgelopen. Het is de Hagenaar H. M. R. R. werd bij de tweede charge 's middags gear resteerd. Naderhand werd hij na opmaak van proces-verbaal vrijgelaten. Tegen de avond had hij klachten over duizelig heid en hoofdpijn. Hij werd toen onder zocht door de gerechtsarts, dokter Holl- man, die hem voor observatie deed op nemen in het ziekenhuis Sint-Annadal te Maastricht. /ADVERTENTIE) morgen voordeel wiener melange 250 gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk hij een jaar student in Utrecht. Daar was hij lid van een studentenvere niging (,Unitas'). In Rotterdam niet. Er wordt aan de medische faculteit Rotterdam hard gewerkt, zegt men. Protestbrief .Over een week zullen we een protest brief naar minister Vennga sturen. Nu kan het nog niet, omdat het bericht over de ministeriële wens tegen het be gin van de paasvakantie kwam. We willen dat elke student die zich bena deeld voelt zijn handtekening onder het protest zal zetten. Nu zijn de meeste studenten niet te bereiken. De hooglera ren? Die zeggen dat ze niet reageren, zolang ze niets officieel van het minis terie hebben gehoord. Ze reageren niet op kranteberiohten'. De studenten doen dat wel. De decaan van de medische faculteit, dr A. Querido, wiens eerste taak indertijd was een zesjarige op leiding van de grond te helpen, zit in Ecquador, weet Marco van Gerven. Hij heeft er tijdens zijn paasvakantie handenvol werk aan, iedereen te laten weten dat hij en zijn collega's het niet met de minister eens zyn. ,\Ve zullen aan het feit dat we gefopt worden, zo veel mogelijk ruchtbaarheid geven', zegt hij. Het ziet er naar uit dat hij succes heeft. (Van onze correspondent) ARNHEM Kort na de ramp in Trieht, op 30 juni van het vorig jaar, begaf een juffrouw uit Amersfoort zich met een lijst langs de huizen in een straat in Tiel om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de ramp. Een goed idee. De Tielenaren waren echt rel bereid hun portemonnee te openen oor zulle een goed doel. Iemand die de moeite nam om de lijst eens serieus te bekijken waarschuwde echter de politie en toen bleek dat deze juffrouw de actie ondernam om er zelf beter van te worden. Dinsdag stond de juffrouw. De 29-ja- rige fabrieksarbeidster H. van den O. uit Amersfoort voor de Arnhemse politie rechter terecht. De politierechter mr Ch. de Kat, vond het een kwalijke zaak. ,Heel gemeen, voor slachtoffers van een ramp te collecteren en dat geld niet af te dragen. Zo worden de mensen huive rig aan collectes geld af te staan'. Ze had ook nog een valse naam opge geven, die van haar zuster. .Maar ik ben direct naar haar toegegaan om het te vertellen'. De politierechter: .nou, daar zal ze dan wel heel blij om zijn geweest'. De officier van justitie, mr C. A. Kopp, eiste drie weken gevangenis straf, waarvan twee weken voorwaar- ADVERTENTIE) ►-Wolmerk §p tapij t en wilt u nog meer zekerheid koop dat tapijt dan bij de Klerk - die weet wel wat u wilt. Dessoiux is een topklasse-tapijt van zuiver scheerwol waardoor u zeker bent van de duurzaamheid, onontvlambaarheid, kleur echtheid en motechtheid. Het trekt geen vuil aan en kan gemakkelijk worden gereinigd. Dessoiux heeft de weelde van een handge knoopt tapijt: luxueus en toch een tikje "ruig". Opvallend is de ruimtelijke werking. Leverbaar in 5 decoratieve tinten-op kamer breedte van 375 cm. en kost per m2 52,80 per strekkende meterl98." Vlissingen Oude Markt 9 - tel. 01184- 2162 COMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT/ VLISSINGEN HOORN DE LIER Engeland doet niet mee aan raket-program LONDEN (AFP) Engeland zal niet financieel deelnemen aan het komende programma voor de ontwikkeling van ruimteraketten in het kader van Cecles/ Eldo en evenmin aan de bouw van een Europese televisiekunstmaan, heeft de Britse minister voor technologie, Wedg wood Benn, dinsdag bekendgemaakt. Wel zal Engeland blijven medewerken aan het huidige programma van Cecles- Eldo en zijn financiële bijdrage aan het Nog geen nieuwe schilders-cao (Van onze correspondent) DEN HAAG De besprekingen over de nieuwe cao voor het schildersbedrijf (35.000 werknemers), die dinsdag in Rijswijk z\jn gehouden, hebben nog niet rv^m/TnfiW- tot overeenstemming geleid. Partijen zal- len in de loop van de volgende week het 'overleg voortzetten. DEN HAAG (ANP) Het Tsjechoslowaakse partijblad ,Rude Pra- vo' schreef dinsdag dat het niet uitgesloten Is dat de .gorilla's' van Ruslands eermalige veiligheidschef Beria destijds de hand hebben ge had in de dood van minister van buitenlandse zaken Jan Masaryk. Het blad is van mening dat ,onze Russische vrienden' hier zeker op heldering over zullen willen verschaffen, zo meldde het persbureau .Ceteka' uit Praag. Aan de andere kant, zo schreef Jiri Hochman (die correspondent van ,Rude Pravo' in de VS is geweest), kan de dood van Jan Masaryk slechts politiek voor deel opleveren voor de vijanden van het socialisme in Tsjechoslowakije. In die NAVO-MINISTERS NAAR DEN HAAG (Van onze correspondent) DEN HAAG Zeven ministers van NAVO-landen zullen donderdag en vrij dag In Den Haag bijeen komen om de het gebied ■e wapens te recente ontwikkelingen oj van de technische nucle bespreken. De ministers, die tesamen de z.g. .nu cleaire planning group' van de NAVO- minlsterraad vormen, zijn de ministers van defensie van Canada. W.-Duitsland. Italië, Nederland, Engeland en de Verenigde Staten, alleen Griekenland zond de minister van buitenlandse za ken, omdat premier Papadopoulos, die tevens de portefeuille van defensie be heert, heeft laten weten dat hij ver hinderd is naar Nederland te komen. De Griekse minister van buitenlandse zaken Pipinellis is dinsdag als eerste reeds op Schiphol aangekomen. De overi- ministers arriveren in de kome: .gen. Onder hen bevindt zich ook opvolger van Mc Namara, Clark Clif ford, voor wie dit het eerste bezoek als minister van defensie aan West-Europa betekent. De bijeenkomst, die in de Julianakazerne, het hoofdkwartier van de Koninklijke Landmacht, wordt ge houden, staat onder leiding van de se cretaris-generaal van de NAVO .Manlio Brosio. Naar verluidt zullen de bespre kingen zich toespitsen op de nieuwste ontwikkelingen öp het gebied van de anti-raketsystemen. Minister Beemink: Nog omstreeks 1000 vacatures DEN HAAG (ANP) Het perso- neelstekort bij de gemeentepolitie is in ons land de laatste jaren door verschillende maatregelen terug gebracht ofschoon de organieke sterkte werd opgevoerd. De minis ter van binnenlandse zaken mr N. K. J. Beernink maakte dit dins dagmiddag duidelijk aan de hand van cijfers, die hij meedeelde bij ge legenheid van de officiële première van de voorlichtingsfilm over de politiekorpsen van Den Haag, Am sterdam en Rotterdam. De organieke sterkte bij de gemeente politie nam in vijf jaar toe mot onge veer 900 man, het aantal vacatures daalde in dezelfde periode van circa 1500 tot omstreeks 1000 per 1 januari 1968. Ook het aantal jongemannen en vn wen in opleiding nam toe. Op 1 april 1963 waren het er 444, vijf jaar later waren het er 633. De minister deelde nog mee dat een speciale wervingsactie voor de gemeentepolitie is opgezet in de gebieden waar grote werkloosheid heerst. Deze actie is vorige maand Groningen gestart. Ze zal nog worden uitgebreid naar andere delen van het land. Ze wordt gevoerd via de geweste- telijke arbeidsbureaus. De voorlichtingsfilm ging in première in studio 2000' in De Haag in aanwe zigheid van tal van autoriteiten. Hij draagt als titel .Van uur 0 tot 24'. De rolprent werd gemaakt naar een sce nario van Jan Drost door regisseur Pim Korver in opdracht van het mi nisterie van binnenlandse zaken. DE KOOG (ANP) Op de Ruyslaan in De Koog (Texel) is maandagmiddag het 5-jarig meisje Simone Mariesol Klu- te uit Heilo bij het oversteken door een auto aangereden. Het meisje werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse overleden. KINDERWAGEN RECORD Ruim twee uur eerder dan verwacht stapten Arnold Ouwerkerk (17) en Rob Brue- sik (16) vanochtend omstreeks kwart voor tien met hun kinderwagen het Leidse stadhuis binnen. De twee Rot terdamse jongens, beiden leerlingen van een lagere technische school, waren op dat moment bezig het wereldrecord kinderwagenduwen te verbeteren. Het record stond tot vandaag op naam van een hogere technische school in Rotter dam. Een ploeg van deze school duwde onlangs een kinderwagen over een af stand van 74 kilometer. De afstand die Arnold en Rob vandaag aflegden was S Kilometer langer. De jongens vertrok ken vanochtend vroeg om 7 minuten over vier van het stadhuis in Rotterdam en zij liepen vijfenhalf uur later met nun kinderwagen over de Leidse Bree- straat nog even opgewekt als bij de nachtelijke start. Arnold en Rob wer den op hun merkwaardige tocht verge zeld door hun klasseleraar de heer R. van Broekhoven, die zijn ondernemende leerlingen in een auto volgde Een aan- £l jeugdige supporters reed op de Bromfiets mee en zorgde voor de pro viandering van het tweetal. De knapen naar Leiden via Delft, Rijswijk, Voorburg. Leidschendani en Zoeterwou- oe en keerden naar de maasstad terug Vf "Uderdorp, Koudekerk. Hazerswou- u B'eiswijk en Bergshoek. Beiden aren vol lof over de politiebegeleiding, i a! deze Plaatsen kregen In hét 7«iase stadhuis werden Rob en Arnold ontvangen door burgemeester mr G. C. an der Willigen. De burgemeester die J11 sea oorkonde werd verrast, bood een do het Rotterdamse tweetal otn W boekjes over de Sleutelstad ._a een glaasje jus d'orange als doi»m?raf' aanvaardden de twee wan- (Door Jean Raffaedi in Moskou) ^00neer de Amerikaanse ambassadeur in de Sowjei-Unie, Llewelyn Thompson, deze week in de Russische hoofdstad terugkeert na een kort bezoek aan Washington, zal hij erva ren dat de houding van behoedzaamheid, zo geriefelijk aangenomen door al wat in de Sow- jet-Unie officieel en officieus is, sinds het begin van de jongste ontwikkelingen rond Vietnam eedrer is versterkt dan verzwakt. Dat blijkt uit de perscommentaren. De moeilijke palavers over de plaats van samenkomst een onbenullig detail, vergeleken bij wat nog allemaal komen moet stemmen de kranten tot somberheid over de toekomst. Ook de aankondiging van Thompson's terugkeer heeft ertoe bijgedragen Thompson is door zijn president aangewezen als Averell Harriman's secondant tijdens de voor besprekingen met Hanoi. Betekent zijn vroege terugkeer soms, dat hij al bij voorbaat verzoend is met de plaats van samenkomst of: dat de samenkomst in feite al aan betekenis heeft in geboet? De Sovjet-pers heeft vanaf het moment dat pre sident Johnson zijn vredesaanbod deed tot op het moment dat Hanoi antwoordde, steeds de Indruk gewekt dat Rusland niet geloofde dat de Noord-Vietnamezen zouden toehappen. In de pers werd over Johnson's aanbod geschreven ais over een .manoeuvre', een weloverwogen ,stap terug', een .huichelachtig spel'. Waarnemers wa ren het meest verbaasd op de avond dat Hanoi zijn ja-woord liet horen; diezelfde avond name lijk keerde de Izvestia zich in een hoofdartikel op de voorpagina tegen net aanbod. Leek het er aanvankelijk op, dat de pers minder goed geïnformeerd was dan de regering en der halve bij hoge uitzondering de plank eens misgeslagen had, achteraf blijkt de harde toon van de perscommentaren niet te berusten op een misrekening, maar een natuurlijke oorzaak te hebben. De USSR vreest dat er geen verge lijk tot stand kan komen. Zij kan het zich echter niet zoals enkele maanden geleden nog het geval was, permitteren de Amerikanen een advies te geven over de meest zinnige methode Er Is intussen in het communistische blok te veel veranderd. Ukent ons standpunt', zei me dezer dagen een betrouwbare zegsman: ,Wlj zijn vóór de vrede door onderhandelingen en op basis van een rechtvaardige regeling. Maar ln de ogen van de internationale communistische beweging i3 Vietnam een zaak die aan aller gevoelens ap peil eert. Vietnam is onze belangrijkste leuze. De Sovjet-Unie kan aan die zaak geen verraad plegen en wil dat ook helemaal niet. Daar komt bij: wanneer wij ook maar in het geringste op zicht minder loyaal tegenover Hanio zouden gaan staan, dat een lawine van beschuldigingen aan het adres van Peking zou ontlokken. On ze lijn ligt dus vast: wij blijven Hanoi steunen, blindelings'. De communistische partij van de Sovjet-Urne heeft een werkterrein dat zich niet beperkt tot Rusland-alleen. Zij behoort als Russische partaj de leidende rol te spelen ln de hele com munistische wereldbeweging. En in deze bewe ging is hedentendage Vietnam het sterkste, zo- a.l niet het enige bindmiddel. Dat is ln het recente verleden enige malen on dubbelzinnig gebleken. Bijvoorbeeld :n Boeda pest, nog geen twee maanden geleden, toen aan het slot van de werkzaamheden van de zoge naamde voorbereidende commissie de delegaties van ongeveer zeventig communistische partijen als één man omhoog kwamen om een resolu tie van bijstand voor Noord-Vietnam goed te keu ren. En vorige week in Moskou, in het pastel- kleurige paleis waar in maart 1953 de doden wacht bij de dode Stalin betrokken werd, toen het wereld-vakverbond vijf dagen lang vergaderde over een aanklacht tegen de .imperialistische agressie' in Vietnam. Wat zou het lot zijn van de communistische wereldbeweging en van de communistische par tij van de Sovjet-Unie, fel geattaqueer door die van China, wanneer plotseling het voornaam ste stokpaard, motto en thema van het grote concilie in november en december aanstaande te Moskou zou vervallen? WERELDGEBEUREN Men vindt hierin de verklaring voor het scepti cisme jegens de ontwikkelingen rond Vietnam in de Sovjet-Unie. De Amerikanen dragen er door hun talmen met de vaststelling van Je plaats van samenkomst toe bij. Maar aan de andere kant moet wel begrepen worden dat de Sovjet-Unie Noord-Vietnam niet haasfig tot een of andere overeenkomst kan pressen om maar van alles af te zijn omdat of de vrede nu weerkeert of niet de zaak van Vietnam van zegevierende allure moet blijven. Vietnam moet straks, bij de opening van de grote wereldconferentie van communistische par tijen in Moskou, nog altijd het symbool zijn van de anti-imperialistische strijd, zelfs al zijn de gevechten geëindigd. Tijdens dit herfst congres zal Vietnam één van twee betekenen: de apo theose van de werkers van de vrede die het imperialisme tot wijken gedrongen hebben of een nieuwe mobilisatie van de ideologie voor het voeren van nieuwe gevechten. Gezien de immense taak waarvoor de Sofjet- Unie zich in de strijd om de hegemonie van het wereld-communisme geplaatst ziet, is het niet verwonderlijk, dat men in Moskou weinig aandacht heeft geschonken aan de persoonlijke stap die president Johnson aankondigde in de zelfde rede die zijn vredesaaniiod aan Hanoi bevatte. Johnson heeft hier ook overigens nooit enige persoonlijke sympathie genoten. Dat was anders met Kennedy. Ik kan me her inneren dat Chroestsjov de tranen in de ogen had toen hij na de lood van Kennedy in de Amerikaanse ambassade de rouwregisters kwam tekenen. Er. ligt ln de Sovjet-Unie nog altijd een kapitaal aan sympathie ongebruikt dat de vermoorde president zich hier had vergaard in weerwil van of m sschien we! juist door) zijn actie in de Cubaanse kwestie Een deel van dit kapitaal schijnt nu ten gcede te k>men aaa de broer van John F. Kennedy. De jeugd die hier zo goed als waar ook vaak de gedachten van de vaders uitspreekt oordeelt naar het uiterlijk: zij oordeelt voorlopig ten gunst" van Robert Kennedy. Op regeringsniveau volgt .nen de mvo.gings kwestie in Amerika met gematigde int.iresse Men is van oordeel dat de kaarten nog met zijn geschud Bovenden zijn er. zo a is gezegd, van nu tot en met de nerfst wei belangrijker zaken voor de Sovjet-Lm? en de Russische com munistische partij aan de orde. Vietnam er de ontwikkelingen rond dit land spelen daarin een beslissende rol. Maar men hoeft niet over specifieke inlichtingen te beschikken om met de ogen dicht een gokje te kunnen wagen over wat Moskou van de presidentsverkiezingen in Amerika denkt. Wat de Sovjets betreft mag iedereen bezit nemen van het Witte Huis, zolang 't maar niet Richard Nixon is. Nieuw Brits geld komt in omloop LONDEN (RTR) Engeland nwmt donderdag een eerste aarzelende stap naar de overgang op het decimale munt- stelseL De banken gaan dan de nieuwe munten van vijf en tien pennies in om loop brengen. Deze munten zijn meteen wettig betaalmiddel. Volledige overgang tot het demicala muntstelsel gebeurt pas in februari 197 L De munten die donderdag worden uit gegeven zijn evenveel waard en inwissel baar tegen de huidige een- en twee-shil ling stukken. Onder het nieuwe systeem het n(J honderd pennies waard. J1 de huidige verdeling bestaat uit twintig shilling die elk twaalf pennies waard zijn. LONDEN Op de foto bekijkt de voorzitter van de /iecimale stelsel raad', lord Fiske, de eer ste munten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Na Bartje van Anne de Vries krijgt ook Merijn tje Gijzen van A >L de Jong, een standbeeld. Op 18 mei wordt het onthuld in het Brabantse Nieuw-Vossemeer, waar de bijna 25 jaar geleden onder de Duitse bezetting omgebrachte schryver in 1888 werd geboren. De onthulling zal gepaard gaan met de officiële geboorte van een stichting A. M. de Jong, die zich ten doel stelt de belangstelling voor het leven en werk van de schrijver in stand te houden en te bevorderen. In een voorlopig bestuur hebben onder meer zit ting de burgemeester van Nieuw- Vossemeer mr H. Hennekens en prof. dr G. Stuiveling. De stichting stelt zich onder meer voor in Nieuw-Vossemeer een A. M. de Jong-museum ln te richten en een .schrijvershuis je' op te richten waarin schrij vers tijdelijk onderkomen kan worden geboden voor het verrich ten van hun werkzaamheden. De kosten hoopt men voor een deel te bestrijden uit de bijdragen van een kring van vrienden van de stich ting. Het vervaardigd door de Joop Vlak uit Roosendaal. Op 18 mei en de dag ervoor za! een plaatselijk gezelschap van ama teurtoneelspelers in Nieuw-Vos semeer voorstellingen geven van A. M. de Jongs X>e martelgang van kromme Lindert'. (ADVERTENTIE) Ween mankt behang in Fïxacotor kwaliteit Fijn zo! Nu weet u tenminste zéker dat u werkelijk behang van topklasse koopt. Fixacolor. 't Staat op het staalboek. Samen met het vertrouwde merk R&D. Fixacolor. Een garantie dat u voor 't zelfde geld het beste krijgt. Kwaliteitsbehang van Roth Doodeheefver. Vraag uw vakman. ontwerpers en fabrikanten t an behang

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3