UITVINDER' VAN FORMAAT VERSTOPT IN SEROOSKERKE van $4ct voor79ct Frans Termaat: eerste technische piraat van radio Veronica' tijd# leeuwe De Keukenhof keukenhof-lisse J&. Wel wapens - geen marihuana Lifter bereikt na 3 maanden Sydney 2 pakjes nieuwe leeuwezegel |§e. in aliu-pak cSj 1 WOENSDAG 17 APRIL 1968 ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 (ADVERTENTIE) SEROOSKERKE (Sch.) ,Toen ik een poosje geleden een arti kelenreeks over radio Veronica' las, viel het me op, dat hele ge deelten over de waarheid en de beginperiode werden doodgezwe gen. De Veronica-bazen wilden zich die tijd zeker liever niet meer herinneren en opnieuw tot leven roepen. Die tijd was ook, echt wat je noemt, een gangstertijd'. Deze eerste onthullende zinsnede komt uit de mond van Frans Ter maat (44), een uniek figuur in het allerlei van het onafzienbaar technische plateau. Deze man loopt voortdurend met grote of klei ne projecten in het hoofd rond. Projecten, die ,coüte que coüte' zullen worden gerealiseerd. Al is het slechts voor een enkele pro- duktie of soms alleen maar op papier. Projecten die men stuk voor stuk uitvindingen kan noemen of zoals hij zelf zegt: .nuchter denk vermogen getoetst aan de behoefte en het nut van de praktijk'. gegeven moment stond mijn naam bovenaan de zwarte lijst. Onze na men werden namelijk genoteerd als we de douane passeerden en uitvoe ren naar het zendschip. In de kamer had men onder meer de vraag ge steld, of het bekend was, dat de chef van de constructiedienst van de NTS, de heer Termaat. aan illegale zaken van Veronica meehielp. En of dat bij de ,Raad van beheer* van de NTS wel bekend was?' Klem tussen een hotel en een hoge dijk, verstopt in een hoek, staat zijn huis in Serooskerke op het eiland Schouwen. Vorig jaar lag er nog de rust ran een zandig strandje voor de deur. nu is hetzelfde strandje een werkhaven geworden. .Machtig ob ject voor mijn hobby, de fotografie," merkt Termaat terloops op. De Veronica-tijd was voor Termaat een woelige en flitsende tijd, waarin hij veel heeft gedaan en gepres teerd. Op de keper beschouwd is hij dé man geweest, die .Veronica' des tijds op zijn wankele fundamenten overeind heeft gehouden. Hij was in die tijd de leidende figuur. Meer dan één van dergelijke episodes vulde het leven van deze geniale ontwer per, constructeur en .uitvinder.' ,Ben groepje commerciële jongens de commissie van zeven had het Veronica-initiatief genomen. maar het kwam niet erg los van de grond. Een kennis van me wist me te inte resseren en vroeg of ik als hun tech nisch adviseur wilde optreden.' Dumprommel ,Op een goeie dag het was in juni of in juli 1960 ontvouwde ik mijn plannen voor de commissie. Buil Ver- wey één van de huidige directeu ren zat er toen ook al bij. Ik was een paar dagen daarvoor eerst eens een kijkje aan boord gaan nemen. Het was ontzettend wat ze daar aan oude dumprommel in elkaar geflanst hadden. Toch had het liele spul nog ruim een ton gekost. De commissie bestond uit een paar kousen- en tex- tieljongens; weten die veel van tech niek. Dat wist ik tóen nog niet, want ik dacht aanvankelijk met technisch geïnteresseerden te maken te hebben.' .Enfin, ik zeg tegen hen, de dump installatie die er nu staat, kunnen jullie wel overboord kieperen en achttien meter diep op de bodem van de Noordzee laten verdwijnen. Het is gewoon zondegeld geweest. Ik raad jullie aan voor 70.000 een RCA-zendapparatuur aan te kopen. Die zijn namelijk oersterk. Ze komen zelfs langszij om de zender op het schip af te leveren. En als service zetten een paar monteurs de toestel len ook nog in elkaar.' .Ja, dat moet je dan maar doen,' zel den ze toen. ,Ho, ho, ho, wacht even,' zei ik, ,waar komt het geld van daan?' Plotseling dropen ze één voor één af en hadden ze allemaal af spraken, die ze beslist moesten na komen. Daar zat ik toen in mijn eentje met mijn plannen. Ik had nog niet eens over mijn eigen honorarium gesproken.' .Achteraf bleek dat de mannen een beetje huiverig waren geworden om nog meer gela in de zaak 'e steken. Het werd me verder duidelijk, dat berust? op een maatschaP .Op 22 april 1960 ging Veronica voor het eerst de ether in. Maai- al die tijd hadden ze nog geen rooie cent in komsten gederfd. Nu komt het mooiste. Indertijd werden er natuur lijk vrageü in de tweede kamer ge steld over de piratenzender. Op een (ADVERTENTIE) is een extra dagje uit méér dan waard Meer dan 4 miljoen Lentebloemen in 's wereHs meest bewonderde Lentepark. Makkelijk te bereiken pui auto, bus of trein (vele speciale stoptreinen in de week-ends). Dagelijks saopend vanaf 8.00 uur. Beslissing .Prompt moest ik natuurlijk paar dagen later op het matje ko men om me te verantwoorden. Men stelde my' voor de keuze: NTS of Veronica. Ik koos de laatste. Ik pro testeerde wel, want In mijn contract had ik de bepaling laten opnemen, dat ik in bescheiden mate voor der den mocht werken, omdat het salaris bij de NTS niet zó geweldig was. En dat deed ik ook dikwijls: er kraaide nooit een haan naar. Maar In dit ge val was het een geruchtmakende af faire geworden. Zoiets kon men niet tolereren. Dit ging. volgens hen te ver.' .Voordat ik een definitieve beslis sing nam. ben ik naar de .commissie van zeven' gestapt en heb hun de hele toestand uitgelegd. Ik stelde voor; ik wil wel voor jullie werken en de heleboel op poten zetten, maar dan wil ik niet minder verdienen dan bij de NTS. Daar gingen ze toen mee akkoord.' ,De commissie bemoeide zich op den duur helemaal nergens meer mee. Toch moest ik voor geld wel steeds bij hen aankloppen. Het kostte me dan moeite om wat los te krijgen. Op maandelijkse vergaderingen bracht ik telkens de geldelijke pro blemen ter sprake. De oplossingen werden dan met een fles alcohol af gedaan en aan het eind van de avond zei men: .Beste kerel, dat komt al lemaal puik in orde.' Maar even zo vrolijk moest ik aan het eind van iedere week mijn dertig personeels leden uitbetalen. Elke keer hetzelfde .Die eindeloze schraperijen konden op zo'n manier niet doorgaan, dus heb ik alle plannen en mogelijkhe den maar eens op papier gezet en uitgewerkt. Daarna heb ik contact gezocht met één van Nederlands grootste financiers. Zijn naam noem ik maar liever niet. Toen ik deze man alles had uitgelegd, zei hij, er wel iets in te zien en er voor te voe len om er geld in te steken.' ,Op de éerstvolgende vergadering vertelde ik. dat ik een groot finan cier had weten te interesseren. Na de vergadering kwam Dirk Verwey, de broer van Buil, naar me toe en zei met een genepen stem: .Zeg, als die financier er iets in ziet, dan moet het toch wel de moeite waard zijn, is het niet?' Ja, dat lijkt me wel, zei ik toen. .Nou, dan doe ik het toch ze ker zelf'; was toen zijn antwoord,' ,En inderdaad, van die tijd af is het fantastisch gegaan met Veronica.' ,Dag, Veronica' ,Op een dag riep Verwey me bij zich en vroeg aan m(j hoeveel ik precies verdiende. Ik noemde het be drag Hti vond. dat het 'veel te veel was en zei dat ik voortaan maar met de helft moest volstaan.' .Oh, neen. dat is niet afgesproken. Op die basis ben ik niet aangeno men. Even goeie vrienden, maar dan word je gegroet en bedankt.zei ik Ik liep de kamer uit en daarmee was mijn Veronica-tijd voorbij.' Gezeten op een laag stoofje vertelt Termaat als aanloop dit relaas uit zijn wilde .piratenperiode.' Van de ene op de andere dag, van een legale naar een illegale functie. Reeds ver in het verleden maakte Termaat naam in de technische we reld. Als jongeman knutselde h\j aan verschillende technische dingetjes. Zjjn eerste eigen werkplaatsje stond in Assendelft. Dat was tevens het plekje waar nij een apparaat voor de medische sector construeerde: het galvanisatie- en faradisatïe-appa- raat. Speciaal ontworpen voor spier- massage. Op ingenieuze wijze worden elektroden op de spieren vastgebon den en via draden verbonden aan het apparaat. Met een regelaar kan de vibratie worden afgesteld. ,Dat is typisch van me, maar als ik iets heb gemaakt, dan wil ik het altijd op mezelf of met mezelf uit proberen. Ik kan dat gewoon niet nalaten. Op een nacht deed ik dat ook met een massageapparaat. Ik zat bovenop een hoge kruk en ik had m(jn armen en benen vol met elek troden gesnoerd. En daar zat ik, brbrbrbrbrbrbrrb, en elke keer maar aan die knoppen heen en weer draai en. Veel te liardhandig en te vlug natpurlljk. Plotseling ontstond er kortsluiting. Met verkrampte armen en benen zat ik in elkaar gedoken, ik kon geen vin meer verroeren. Toen heb ik me achterover van de kruk laten tuimelen, zodat de draden bra ken. Toen was ik weer vrij. Wel een gekke gewaarwording.' Het leven van Frans Termaat ging niet altijd over een pad van rozen. In 1951 was hij werkzaam op een montagefabriekje, dat ineens failliet ging en daar stond hij zonder werk op straat. ,Ik nam het er toen de eerste tijd even van, totdat mijn vrouw zei: ,Zeg Frans, we hebben nog maar één rijksdaalder in de beurs.' Geef die dan maar aan mij, zei ik. Ik had na melijk een advertentie van Poly- norm in de krant gelezen, waarin ze voor direct een tekenaar vroegen. Ik pikte een treintje naar Amersfoort en ik werd aangenomen. Ik moest meteen een tientje voorschot vragen, anders kon ik niet eens de volgende dag present op mijn werk zijn.' Patent ,In die zelfde tijd werd er door het Amerikaanse leger een wedstrijd voor constructeurs uitgeschreven om een simpel uitneembare barak te ont werpen. Stom toévallig viel mijn oog erop. Ik weet het nog goed, het was vlak voor Pasen. Op al mijn vrije da gen heb ik tot diep in de nacht aan het project zitten werken. En ik kreeg het af.' ,Na de Pasen legde ik de tekeningen op het bureau van mijn chef neer. Nog geen uur later stond de direc teur naast me en vroeg of het ont werp van mij was. De dag daarop zat ik met een staf mensen aan de verwezenlijking van het project te werken. Mijn proefmodel werd door het Amerikaanse leger uitverkoren en aan een grondige tekst onderwor pen.' Het patent is na de test aan Ameri ka verkocht. De constructie van de barak (zie foto) was erg exact en vergde urenlange berekeningen. Voor geringe produktie zou een dergelijke constructie nooit rendabel zijn. want liet geheel bestond uit 0,8 mm dun- wnndprofielen, hetgeen voor tech nisch georiënteerden heel wat moet zeggen. Hier in Nederland gaan de fabrikanten niet dunner dan tot 2 mm. ,Een vinding waar ik met recht trots op ben, is het zogenaamde CBR-stolsel of veerbalansstelsei. Dat is mijn grootste technische succes tot nu toe geweest. Het systeem wordt overal in de wereld toegepast. Voor veel bedrijven betekende deze constructie een economisch voordeli ge vervanging van het normale con tragewicht. dat erg onpraktisch is en veel ruimte vergt.' ,Mijn veerbalansysteem kan men te rugvinden op alle oorspronkelijke ca meradolly's, microfoonhengels en laadkleppen van de vrachtwagens van de NTS. Trouwens de meeste andere televisiestations in de wereld hebben nu dit systeem op hun tv- apparaturen overgenomen. Later nam een firma in Loosdrecht name lijk het veerbalansstelsei voor serie- fabricage over. Deze fabriek levert de CBR-constructies over de hele wereld.' .Neen, octrooi heb ik nooit op deze vinding gekregen, omdat het puur wetenschappelijk werk betreft.' NTS-perlode In de zes jaar (1954-1960), dat Ter maat zich verdienstelijk heeft ge maakt voor de NTS, heeft men ze ker een goeie maar vooral een in ventieve kracht aan hem gehad. Hij ontwierp de duurste televisiewagen (ruim 500.000) die er in Nederland rondrijdt, talloze camerawagentjes en andere auto's in allerlei soorten, maten en kwaliteiten. Ook de onder- titelmachine voor films die men op ons beeldscherm vertoont, is door Termaat in een praktische en com pacte vorm uitgedacht en geconstru eerd. zo verzekerde hij ons. Natuurlijk zijn er ook verschillende projecten in uitwerking geweest die wel goed van opzet waren, maar la ter stuk voor stuk tot een misluk king bleken gedoemd te zijn. ,Toch beleef je er altijd een heleboel ple zier aan, Je moet echt niet achteraf er over gaan treuren, zo van: ,Oh, wat zonde en wat jammer van alle moeite,' merkt Frans Termaat op. In een periode van voorbereidingen ontstaan tal van grappige, maar ook levensgevaarlijke voorvallen. .Voor een goeie vriend van me, de bekende Nederlandse skivlieger Nor- bert Jürgens, zou ik een heel spe ciale skivlieger tekenen. Eentje, die net als een zweefvliegtuig bestuur baar zou zijn om zodoende gelijk matig te kunnen stijgen en dalen. Ik zou de vlieger zo maken dat je er bovendien in kon zitten.' ,Heit was een enorm gevaarte be staande uit lichte aluminium buizen en aan elkaar hangend met een wir war van draden en doek. Een aan tal kleine prototypes had aan mijn wens voldaan. Maar ik maakte die dingen steeds grater, totdat de vlie ger uiteindelijk het juiste formaat had. Natuurlijk wilde ik zelf de eer ste proefvlucht maken. Ik zei van te voren tegen Norbert: wat er ook gebeurt, gewoon doortrekken met die boot, niet stoppen maar doorgaan. Even later hing ik met mijn ski- vlieger achter een speedboot van 100 pk. Het eerste moment ging alles goed, ik kwam los van het water, maar toen klapte ik plotseling in het water terug en schoot ais een duik boot onder de waterspiegel. Maar Norbert bleef maar doortrekken, dat was afspraak, hij zou niet stoppen. Ik kreeg het verstikkend benauwd door al dat water. Ik kon niets tegen de waterkracht doen, ik zat als het ware in dat stoeltje vastgeplakt. Je bent er geweest, jongen, dacht ik bij mezelf. Ik kon helemaal niets tegen die sterke golfstroom doen. Mijn vrouw in de boot vertrouwde de toe stand niet, want ze zag me helemaal niet meer boven water komen. Zij heeft toen ijskoud na een korte strub beling met Norbert het gashandletje dichtgedrukt. Dat was mijn redding, want anders had ik hier op dit ogen blik niet gezeten. Ja, dat was nou zo'n gevaarlijke poging. Dat hoort er nu eenmaal bij.' Bijna 3000 projecten en projectjes heeft Termaat op deze manier on der handen gehad. Het ene betreft zuiver een technische verbetering, het andere slechts een technisch foef je, maar er zijn een aantal projecten die men waarlijk een .uitvinding* kan noemen. .Eigenlijk vind ik uitvinders maar belachelijke mensen. Iemand die één of andere futiliteit uitvindt, die elke vakman zou kunnen realiseren, kan zich uitvinder noemen. Het is dan niets en het betekent niets. Er is gewoon geen behoefte aan dergelijke vernuftigheden en er bestaan ook Close-up van een bijzondere kop pelmethode van duntoandprofte len (0,8 mm/ zoals toegepast bij de constructie van lichtgewicht barakken compleet met ramen en deuren afmetingen 8 x 15 m) voor liet Amerikaanse leger. De hele barak in snel uifneembaor en te verpakken in vijf kisten. Er bestaat bovendien de moge lijkheid de barak met een c dig aantal segmenten cm breed te verlengen. wel eens aan bezondigd. Maar die z genaamde uitvinderssfeer komt in j aanleg ontwikkelen. Dat wil heus niet zeggen, dat je beter bent dan een ander, maar het is een zekere routine in denken en een dosis meer inventiviteit.' Fotografie Frans Termaat is momenteel met een eenmansproject bezig: de stereoscopische fotografie. .Ik zoek naar een systeem, waarmee foto's kunnen worden gemaakt en afge drukt, waardoor de driedimensiona le hulpmiddelen overbodig zijn. Het Een racemodel voor amateur doeleinden, waarvan de dunwan- dige aluminium carrosserie met enkele, handgrepen afneembaar is. Het. geheel bestaat uit drie stukken. lijkt me zeer waardevol en zoiets vind ik nou de moeite van het na streven waard Nu kan ik het nog alleen af. omdat mijn onderzoekin gen in een beginstadium verkeren, maar straks moet ik proeven en nog eens proeven gaan nemen. Dan moet je automatisch meer men-.cn er bij betrekken. Het zou bovendien voor één man een veel te Kostbare zaak worden om de uitvinding al leen proberen te verwerkelijken'. Termaat is een reeds grijzend* man die de veertig gepasseerd is. De leef tijd interesseert hem matig, want hij ziet het getal 40 juist voor een constructeur als een scheids lijn tussen twee afgeronde levens en met recht kan men volgens hem de uitdrukking plaatsen: .net leven begint pas bij veertig'. ,Een constructeur krijgt na zijn dan veertigste pas een bestaan, zwemt ie als een vis door het i (.als een vis door de jenever', merkt zijn vrouw schertsend op) en bestaan er geen moeilijkheden ineer voor hem. Door de jaren heen heb ik een grote ervaring verkregen. Ik werk nu vanuit een volstrekte zekerheid en perfectie. Ik weet precies welke blunders van Jaren terug ik niet moet en niet meer mag maken. Mis schien komt h« t ook. doordat ik nog al .ambtenaarlijk' te werk ga. De al- spiegeling van mijn werkmethode is strak en haast overdreven exact, vol puntjes en kommaatjes. Op één vel papier Iaat ik een idee groeien. Daarna volgen er duizend andere velletjes om alle onderdelen tot op de kern uit te werken. Dat is de enige oplossing voor een goed con structeur om tot een werkelijk re sultaat te komen'. (ADVERTENTIE) UW pittige borrel pitL.a 1 «ito.strelend genot; - de grap er ook Bergess SAN FRANCISCO (AP) Een wacht meester van politie in uniform heeft zondag op het bordes van het paleis van justitie in San Francisco een marihua- na-sïgaret opgestoken. Hij nam deel aan een demonstratie van driehonderd man tegen de wet in Californic die gebruik en bezit van marihuana verbiedt. De wachtmeester, de 32-jarige Richard Bergess, bijgenaamd Sunshine, werd onmiddellijk gearresteerd door een re chercheur van het bureau narcotica. De politie heeft meegedeeld dat hem zijn rang is afgenomen en dat hij zal wor den voorgeleid. Bergess was reeds enkele maanden met ziekteverlof. Hij zei te hebben gehan- KERKNIEUWS NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Apeldoorn (vac. T. E. vai den Brug) M. van den Leun te Workum. beroepen te Apeldoorn (vac. G. W. D. A. Thoden van Velzen) S. de Jong te Drachten. Beroepen te Maurik W. J. A. 't Ende) G. Voordijk te Mastenbroek. Bedankt voor Schoonhoven (vac. H. Jon- gerden) en voor Groot Ammers T. Schipper te Middelharnis. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Middelharnis J. van Haa- ren te Amersfoort. Bedankt voor Oud- Beijerland C. Wisse te Elspeet. deld uit .protest en walging', omdat de wet de vrije verkoop van wapens toe laat, maar .het roken van onschuldige groente' strafbaar stelt. MELBOURNE (ANP) Op het vliegveld van Sydney is de 30- jujge Nederlander Pïeter de Borat uit Djakarta aangekomen, die 3 maanden nodig heeft gehad om via 7 landen van Nederland naar Australië te liften. Hij deed er een maand over om van Lstan- boel naar Djakarta te liften. Een uur na aankomst stond Pleter al met zijn vinger omhoog aan de weg van Sydney naar Melbourne, waar hij zijn getrouwde zuster wil gaan bezoeken. Arts waarschuwt tegen proeven in VS met zenuwgas TOOELE UTAH (AP) Een arts heeft het Amerikaanse leger gewaarschuwd proeven met zenuwgassen op proefter- reinen in Dugway, in het westen van de staat Utah. De geneesheer-directeur van het Tooele Valley ziekenhuis, dr Kelly H. Gubler ze: dat het belache lijk was. dat het leger zo lichtvaardig over dit gevaar voor de menselijke ge zondheid spreekt. Hef commentaar van de medicus stond in "t weekblad Medical World News. Het was vervat in een ar tikel over de dood van ongeveer 6700 schapen, die half maart hi de Skuil Vallei zijn gestorven. Volgens dr Gub ler heeft hij in het verleden burger personeel dat in Dugway werkzaam was behandeld tegen besmettingsverschijnse len ofschoon het leger volhoudt dat deze niets met de proeven hebben te maken. Hij voegde er aan toe. dat hij af en toe patiënten had die aandoeningen bij de proeven hadden opgelopen Maar zal het leger dit toegeven? Nooit. Z:j weigeren dit probleem realistisch onder ogen te zien. ADVERTENTIE Vraag het uw melkman! wrv. ran uw melkman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11