Nooit meer naar Griekenland' Rudi Dutschke: geen ijskastideologie Overheidspensioenen 5,16 procent omhoog Gevaarlijke stenen niet alleen in kerken gebruikt enige tlld onder rm-TvcrschlJm.-i.-n vertonen. HEINRICH N0RDH0FF OVERLEDEN Bondsbestuurder protesteert tegen witte borrel' Advertentie over huurverhoging BERLIJNS STUDENTENLEIDER Hoogtepunt leek voorbij TEGENSTAND ULTRARECHTSE KOLONELS? ZATERDAG 13 APRIL 1968 WISSEL jGnUUVYtN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEELIEDEN NA GEVANGENSCHAP OP KRETA: KNSM MOEST 6 MILLE AAN AFKOOPSOMMEN BETALEN (Van onze correspondent) SCHIPHOL ,Ik hoop nooit van mijn leven meer in Grieken land te komen'. Dit zei de twee de stuurman van de ,Eos\ de 25-jarige R. H. Nieuwland uit Gorkum, vrijdagmiddag na zijn aankomst op Schiphol. Zijn vijf metgezellen met wie hij veertien dagen in een gevangenis op Kreta heeft gezeten vielen hem onmiddellijk bij. ,Zo'n avontuur willen we nooit meer meema ken'. Die overige vijf zijn derde stuurman J. A. Bos (23) uit Hilversum, de radio-telegrafist J. van der Heyden (22) uit Utrecht, de hofmeester J. van de Velde (24) uit Den Helder, de kok A. Smak (24) uit Beek bergen en de matroos onder de gage S. Benjamin (21) uit Am sterdam. l)e KNSM heeft zesduizend gulden moeten betalen aan afkoopsommen om het zestal uit de gevangenis te krijgen nadat zij waren veroordeeld wegens .diefstal van Griekse vlag gen*. Bovendien heeft de maatschap- Élj nog circa 20.000 gulden aan on- osten gehad wegens onder andere liggelden van het schip en het over vliegen van een reserve-bemanning. Het avondje-uit van de ,Eos'-zeelie- den liep aanvankelijk uit op een ver oordeling van zeven maanden gevan genisstraf voor ieder. In hoger be roep werden de beide stuurlieden en de marconist veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en de ove rige mannen tot zes weken. Vlaggen op straat Het was allemaal begonnen op de avond van de 25ste maart, toen 8 opvarenden van de ,Eos' in het ha venstadje Reraklion gingen passa gieren. Het was een nationale feest dag waarop de bevrijding van de Turken werd herdacht. Stuurman Nieuwland deed ons het volgende verslag van het avondje uit: .Wij hadden die dag hard ge werkt en tegen tien uur 's avonds gingen we de wal op de stad was vrijwel uitgestorven, cafés bijna leeg. Om half elf zaten we in een restau rant waar wij kennis maakten met enige Amerikanen van de luchtmacht basis op Kreta. Zij vertelden van een baldadig optreden waarbij vlaggen waren neergerukt. Inderdaad hadden we enige vlaggen op straat zien lig gen. Later gingen we naar een an der café waar het drukker was en volksdansen werden gedaan. Wij dronken wijn, maar waren niet dron ken, wel in een uitgelaten stemming. In ons gezelschap was een Griek ge komen die geheimagent bleek te zijn. Wij hebben hem notabene nog een glas wijn aangeboden. Om kwart voor één tenslotte, was het feest zo luid ruchtig geworden dat ik het beter vond terug te keren naar het schip om eventuele moeilijkheden te voor komen'. .Toen we door de hoofdstraat Uepen zagen wij tientallen vlaggen op straat liggen. Kukelen van ons zoch ten een schoon exemplaar uit, rol den deze op en staken hen in de zak, ik deed het ook. De reden was geen andere dan dat wij een souv wilden hebben. Toen wij echter bij de haven aankwamen werden wij plotseling omsingeld door wel 40 po litiemannen met overvalwagens en taxi's. 7 van ons werden onder be dreiging van pistolen en vergezeld van flinke klappen gearresteerd. Ik liep achteraan en ging meteen terug nuar het politiebureau in de hoofd straat om opheldering te vragen. Het antwoord bestond uit mijn arresta tie'. Langdurig verhoor Stuurman Nieuwland is die nacht van twee uur tot tien uur 's mor gens onafgebroken verhoord zonder (ADVERTENTIE) SCHIPHOL De z ipvarenden opvi i het KXSM-vrachtschip JSOS', die in Griekenland werden vast gehouden wegens belediging van de Griekse vlag, zijn vrijdagoch tend in ons land teruggekeerd. Hun verlaagde straf Jen zijn door de maatschappij afgekocht. We zien hier vlnr zittend J. A. Bos (3e stuurman)R. H. Nieuw land (2e stuurman)J. v. d. Heide (kok); staande vlnr matroos S. Benjamin, kok A. P. Smak en hofmeester J. v. d. Velde. eten of drinken te krijgen. ,Ik ont kende dat onze mannen de vlaggen hadden neergehaald, doch dat wij ze alleen van de straat hadden opge pakt. Ze geloofden mij niet. Ik vroeg de geheimagent als getuige op te zoeken, maar men wilde niet. Ik vroeg om contact te mogen opnemen met de Nederlandse consul, maar het werd niet toegestaan. Na twee dagen kregen wij contact met de consul. On ze kapitein zagen wij pas na vier dagen Op de tweede dag werden we alle maal verhoord, twee uur lang. Wij hebben toen een In het Grieks gestel de verklaring moeten ondertekenen, die wij niet begrepen. Verder moes ten wij een eigen verklaring opschrij ven en ondertekenen. Inmiddels waren twee man vrijgelaten omdat op hen geen vlag werd gevonden. Met z'n zessen werden we In een cel gesloten, waar de matrassen zo smerig waren dat wij er niet op durfden liggen. Eten kregen we niet. Dat moesten we zelf bij de bewaker bestellen en betalen'. Na het proces werden we vriende lijker behandeld. Wij kregen toen ook eten, maar het was volstrekt onvoldoende en wij moesten dus ex tra voedsel bestellen en natuurlijk ook betalen. Van de hoge straffen waren we erg geschrokken. In hoger beroep kregen de officieren een hoge re straf dan de overige opvarenden. Wij moesten beter weten werd ons gezegd. Ik weet niet wat ik beter had moeten weten. In de strafgevan genis zaten we met zestig commu nisten die tot twintig Jaar waren veroordeeld. De sfeer was er erg menselijk, er werd zelfs aan sport gedaan, maar wij dankten de he mel dat de maatschappij ons had vrijgekocht'. De zes mannen willen In afwachting van het overleg met de directie van de KNSM niet over het proces zelf spreken. .Dat is ons uitdrukkelijk ge vraagd'. Voorts verwachten zij het geld van de afkoopsom aan de maat schappij te moeten terugbetalen. Dinsdag worden zij in het Scheep vaarthuis te Amsterdam door hun di rectie gehoord. Staatssecretaris machtigt ABP In juni merkbaar bij betalingen DEN HAAG (ANP) De over- heidspensioenen zullen gerekend van 1 januari jl 5,16 pet hoger worden dan zij eind 1967 waren. De staatssecretaris van binnen landse zaken heeft de directie van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds onlangs gemachtigd, in afwachting van de wettelijke rege ling met de verhoging bij wijze van voorschot rekening te houden. V ervoersr egeling militairen op vrijdag in studie (Van onze correspondent) DEN HAAG Er is momenteel over leg gaande tussen de ministeries van verkeer en waterstaat en defensie en de Nederlandse Spoorwegen om te komen tot een wijziging van de huidige vei voersregeling van militairen op vrijdag Deze wijziging staat in nauw verband met plannen om de paraatheidsregeling, die voor de militairen van de landmacht geldt, te herzien. Dit zegt minister Den Toom (defensie) mede namens staats secretaris Keijzer (verkeer en water staat) in antwoord op schriftelijke vra- ;en van het tweede kamerlid ir S. A. 'osthumus pvdaDe heer Posthumus had ondermeer gevraagd of het waar is dat het personenvervoer van de spoor wegen op vrijdagavond overmatig wordt belast door het vervoer van militairen, die met weekendverlof gaan. De overheidspensioenen volgen, zoals be kend. de algemene wijziging In de sala- PAASWEER AANGENAMER (Van on:e Het parurv.err zal toch aangena mer worden dan het aprilweer van de laatste tien dagen, dnr zich als een voorjaars-kovdegolf ken merkte. Overdag werd met meer dan 7 tot 0 graden C gemeten cn in De Bilt zijn al negen vorst- nachten waargenomen, welk aan tal na april 1929 niet meer zo groot is geweest. Het hogedruk- gebied met het centrum ten noor den van ons land neemt langzaam in betekenis af, maar wet de pressies van enige betekenis zo wel boven Rusland als ten wes tern van Ierland nog op een af stand te houden. De aanvoer van koude lucht loopt ten einde. Hierdoor zal de zon er tn sla gen de temperaluuur tn de ko mende dagen geleidelijk tot 13 d 15 graden te doen stijgen. Dit zal een voelbare verbetering met zich meebrengen. Ook het gevaar voor ijsafzetting voor de kam peerders gaat afnemen nu het ge hele temperatuumiveau zich wat meer naar normaal zal gaan op trekken. De neerslagkansen blij ven aan de kleine kant, zodat wtj op de valreep toch nog gunstige paasvooruitzichten kunnen aan kondigen. Dr P. J. Platteel burgemeester van Hilversum? (Van onze correspondent) DEN HAAG Naar verluidt Ls binnei kort de benoeming te verwachten va dr P. J. Platteel tot burgemeester van Hilversum. De heer Plateel is sinds 1962 burgemeester van Ede. Voordien is hij ondermeer gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea ge weest. In Hilversum wordt hdj de opvolger van de heer J. J. G. Boot, die eind vorig jaar met pensioen ging. Aanvan kelijk was dr W. P. Berghuis, burge meester van Kampen aangezocht voor Hilversum, maar deze bedankt-3 in verband met zijn gezondheidstoestand. Evanals de hereD Boot en Berghuis be hoort dr Platteel tot de Anti-Revoiutio- TNO WAARSCHUWT: f) i*l (Het diocesaan bouwbureau heeft Intus- nonwmatmaa «h» °p vprz/>-k an he* tn°- vicp kcr- U\J li YVlllCllCl taai I ken in het bisdom Den Bosch uit vcillg- heidsoverweglngen laten sluiten. In deze UOPnil lirapf no kerken La ook dit type steen verwerkt. YCIUlllVCl l lid Het gaat hier om niet gebakken metsel- stenen, die als ze enkele Jaren onder ckMiM-rv J Jnu grote druk hebben gezeten verpulve- J Volgens de directeur van het Bossche diocesaan-bouwbureau. de heer P. van Zware druk Hoeekei. is hei voor gebed bouwend Ne- [derland zaak hier aandacht aan te be stellen. Als de bewuste stenen nieuw zijn, (Van onze correspondent). voldoen zij aan de hoogste keuring»- DEN BOSCH - De directeuren van gemeentewerken van de vijf j heer Vnn Hoeckei u van oordeel dat grote steden van ons land, zijn en- kele weken geleden tijdens een le- £jjn.5f~Jo,,'n *!aa" in Rosmalen, Nuenen J i Eindbnv».fi en jn Dongen. zing erop geattendeerd dat de steensoort, die in de Bossche St. I Lucaskerk is verwerkt, en die on deugdelijk is gebleken, ook in tal van woningen en openbare gebou wen in ons land is gebruikt. rissen van het overheidspersoneel: de zg! na:re Partij welvaartsvasüield. De salarissen van het van het rijkspersoneel werden per 1 januari 1968 met 2 pet verhoogd. Dit betekende ten opzichte van het salarispeil op 31 de cember 1967 een verhoging met 3,63 pet omdat men dit peil eerst met de 1,6 j r.acalculatie-1967 moet verhogen voort men de verhoging met twee procent toe past. Volgens het beginsel van de wel vaartsvastheid diende dus het peil, dat de overheidspensioenen op 31 december 1967 hadden, per 1 januari 1968 eveneens met 3,63 pet te worden verhoogd. Nu de salarissen van het rijkspersoneel met ingang van 1 mei maar met te rugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar nog 1,5 pet hoger worden, bete kent de verhoging van in totaal 3,5 pet pensioenen zullen dus sedert 1 januari 1968 5,16 pet hoger moeten worden dan zij eind 1967 waren. De directie van het ANP verwacht, dat het resultaat van de verhoging niet eer der dan in de maand juni bjj de pen sioenbetalingen merkbaar zal worden. NS wil ouderwetse woorden vervangen UTRECHT (ANP) - De NV Nederland se Spoorwegen heeft aan al haar perso neelsleden gevraagd, moderne bena mingen te bedenken voor ouderwetse termen als rijtuig, stationnement, wacht kamer, coupé, lokettiste en machinist en vele andere uit vroeger tijd stammen de begrippen. De groep .invoering huisstijl', die zich al bezig hield met de modernisering van letters, kleuren en vormen, heeft in het personeelsblad van NS gevraagd haar te helpen bij het zoeken naar wegen om de typische spoorwegtermanologie te verjongen. UTRECHT (ANP) De heer S. Th. van Bijsterveld. hoofdbestuurder van de katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven Sint-VVilli- brordus, is tegen de witte borrel. Hij heeft, de regering gevraagd haar in vloed aan te wenden, opdat de nimumprijs volgens een verordening van het produktschap voor gedistil leerd kan worden ingevoerd. Bij de werkgevers heeft hij gepleid voor een saneringsfonds in de drankindus trie. Die sanering acht de heer Van Bijsterveld nodig, omdat door het grote aantal kleine bedrijven de 3500 werknemers in deze sector geen be hoorlijke cao bezitten. Nederland telt ongeveer 290 distilleerderyen, waar van slechts 88 met meer dan tien werknemers. De heer Van Bijsterveld vindt dat In de hele bedryfstak ondoelmatig wordt geproduceerd. Bij een gedwongen sa nering door handhaving van de je neveroorlog zijn de drankindustrie en de werknemers naar het oordeel van deze vakbondsbestuurder in het ge heel niet gebaat. By een verstandige vrede des te meer. n minimumprijs acht hy nodig om de drankindustrie enige zekerheid te geven. De drank is altyd omgeven door een sociaal-hygiënische politiek via de drankwet. In het verleden was de wetgeving gericht op bescherming en beperking. Ook in een tijd van toenemend snelverkeer kan men zich volgens de heer Van Bijsterveld af vragen of het ontbreken van een prijsbeleid, waardoor een alcoholische drank .lekker goedkoop' wordt, wel tot het gemeenschapsbelang gerekend moet worden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Per advertentie in de dagbladen zal het ministerie van volks huisvesting uitleg geven van de facul tatieve huurverhoging, die I mei ingaat voor woningen in de niet-geliberaliseer- de gebieden waarop geen huursubsidie wordt gegeven. In de advertentie, die volgende week verschynt. moet het ministerie wat be treft de datum van ingang nog een slag om de arm houden, want al is de wetswijziging de tweede kamer on geschonden gepasseerd, de eerste kamer moet nog akkoord gaan. Minister Schut van volkshuisvesting vindt de komende huurverhoging van maximaal vier procent een mooie ge legenheid voor de hulseigenaren meer aan het onderhoud te doen. De huurder heeft dat volgens de minister ook zelf in handen, want hy gaat over de hoogte van de huur nu zelf onderhandelen. Ko men huurder en verhuurder er niet uit. dan kan de huuradvtescommissie over de redelijkheid van de verhoging een oordeel geven. Daarna kan de rechter zonodig nog een uitspraak doen. In de richtlijnen, die de huuradvies- commissie overigens nog moet ontvan gen, staat onder meer dat er zal wor den gelet op de staat van onderhoud en de gebreken van het pand. Ook de verbeteringen, die de bewoners zelf hebben aangebracht, worden in aanmer king genomen. NBV wil nieuw overleg over het plan-Leber UTRECHT (ANP) Wanneer uit de cijfers blijkt dat het niet mogelijk is dagelijks 1950 Nederlandse vrachtauto's op de Duitse autowegen te laten rijden, «rijnen de onderhandelingen met de West-duitse bondsrepubliek te worden heropend. Dit is het standpunt van de bij bet NW aangesloten Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel. De NBV wil het aantal vergunningen verhogen als de 1950 on voldoende blijken te zijn. Bij een goede organisatie biedt de vergunnmg-nleuwe- stijl meer mogelijkheden, maar de NBV acht zo'n organisatie moeilijk te ver wezenlijken. Nieuwe onderhandelingen zijn dan nodig, omdat anders na 1 mei een ernstige situatie zal ontstaan, die voor honderden werknemers ln de ver voerssector verlies van werkgelegenheid dreigt te brengen. VRAGEN OVER ONDIEPER MAKEN NIEUWE MAS den HAAG (ANP) Drs. A. J. Lems, üd van de tweede kamer voor de Par tij van de Arbeid, heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat er nog geen begin is gemaakt met het ondieper ma ken van de Nieuwe Mnas, alhoewel het eraven van de geul in het verlengde van de Nieuwe Waterweg reeds geruime tijd onderhanden is. Acht de minister niet het gevaar aan- ELI" ge'oled van de Nieuwe waterweg In onvoldoende mate tegen verzilting wordt beschermd', zo vraagt d® heer Lems, die voorts wil weten of h®t de minister bekend is dat het pro- vmciaal bestuur van Zuid-Holland door ontbreken van zekerheid omtrent be- smermingsmaatregelen tegen de verzil- h«i moeilijker acht om toestem ming te geven tot het graven van een nieuwe Rljnpoorlhavon. Toelichtend merkt de héér Lems op dat oiijkens persberichten dc commissaris van de koningin ir y-id-Holland bij de opening van ecu n -uiv gemaal van het hoogheemraadscli, v Delfland op 9 april i" ongerustheid over deze zaak heeft uitgesproken. (Van onze correspondent in Bonn) Dudi Dutschke, de uiterst linkse Duitse studen- tenleider, die donderdag het slachtoffer werd van een aanslag, werd op 7 maart 1940 als zoon van een postbeambte in Schoenefeld (ruim 50 kilometer ten zuiden van Berlijn in de DDR) geboren. Als scholier werd hij lid van een zogenaamde ,Freie Demokratische Jugend' en van de evangelische ,Junge Gemeinde'. Dutschke toonde grote belangstelling voor de sport en werd een meester in het hardlopen, dis cuswerpen en polsstokhoogspringen. Hij wilde sportjournalistiek studeren, maar het verzoek werd afgewezen. Dit gebeurde, omdat Dutschke weigerde ,vrijwillig' tot de nationale volksar mee' toe te treden. Hij leerde het beroep van koopman en vluchtte kort voor de bouw van de Berlijnse muur, in augustus 1961, naar West- Berlijn. Hier begon hij sociologie te studeren aan de vrije universiteit. Sinds 1964 maakte Dutschke deel uit van de leiding van de Berlijnse SDS, de .Socialistische Duitse Studentenbond'. Het stipendium, dat de vluchtetog uit de DDR eens genoot, werd hem afgenomen, nadat hij zich manifesteerde als de leider van de opstandige studenten, die genoeg begonnen te krijgen van de lethargie en de zelfgenoegzaamheid, de terugkeer van de autoriteitsdrang en de onverdraagzaamheid niet alleen onder professoren, maar in alle scha keringen van het Westduitse maatschappelijke leven. Sinds 1966 is Dutschke getrouwd met de 25-ja rige Amerikaanse Gretchen Klotz. die ln Berlijn theologie studeert. Begin van dit jaar werd een baby geboren, dat de naam Hosea-Ché draagt, naar de profeet uit het oude testament en de Cubaanse revolutionair ,Che' Guevara In een interview met de .Frankfurter Rund schau', dat Dutschke kort geleden toestond, ver telde de revolutionair: .binnenkort ga ik naar Scandinavië, daar ben ik uitgenodigd voor discussies aan universiteiten, bij vakbonden en andere instellingen. Dan ga ik naar Amerika. Ik wil daar mijn proefschrift afmaken. Ik wil dat doen, omdat ik wil afmaken waarmee ik begonnen ben. Later zal ik dan ergens anders heengaan', (het plan was ook dat Dutschke levensonderhoud voorzagen. In een paar kort op elkaar volgende interviews, die met Dutschke slechts na een bijna bovenmenselijke uithou dingsvermogen te verkrijgen waren .vertelde de studentenleider zijn ondervragers, dat hij assistent zou worden van prof. Marcuse aan de zijn vrienden inderdaad straatarm zijn. Hun e universiteit van Berkeley in de Amerikaanse staat Californië). In het inverview gaat Dutschke voort: ,het werk in het buitenland zal nog veel moeilijker zijn dan hier. Op vreemde bodem wordt men onder omstandigheden niet meer even vastgehou den of voor een paar dagen: daar kan men gemakkelijk wel één, twee, of drie jaren in een gevangenis verblijven. Maar zelfs als dat niet gebeurt, en ik kom over een paar jaar terug misschien ben ik dan allang vergeten. Dat ls nu eenmaal zo met roem. het vergaat snel'. optreden en S lijkt enigs zins voorbij, wat zich manifesteerde in een con gres, dat de SDS begin deze maand in Frank fort hield. De traditionalisten en de anti-tradi tionalisten stonden zó diametraal tegenover elk aar, dat de gedelegeerden naar huis gingen, zon der dat er iets was bereikt. En het ging er juist om een duidelijke koers vast te stellen. hakten er op ongeëvenaarde manier op in en er vielen schoten. Een van deze schoten trof de student Benno Ohnesorg dodelijk. In de loop der jaren was er onder de studerende jeugd in het bijzonder onder die aan de vrije universiteit in West-Berlijn ,een groot onbeha gen ontstaan over de gezapigheid onder de Duitsers. De ideologie van ijskast en de wasma chine had de inzet voor onrecht en armoede de doodsteek toegebracht. Deze wasmachine ideologie had ook bezit van de parlementariërs en de regeerders in Bonn genomen, aldus de op standige studenten. De reactie sloeg om in een radicale beweging. Doch zonder deze radicale beweging was het gros van de Duitse studenten, die nu overal In het land achter Dutschke staan, nooit uit hun winterslaap ontwaakt Communes werden in West-Berlijn gevormd, de langharige jongens en meisjes eerst uitgelachen, daarna gehaat met de felle haat van het .establishment', dat zich in zijn bestaan bedreigd voelt en dat zich De familie Dutschke zelf bestaat, als men tus- uit in rechts-rad:cale bewegingen, sen de regels door leest, voor het grootste Waarschijnlijk was het nodig dat Dutschke en deel van hetgeen grootvader Klotz, die apothe- zijn medestanders openlijk en Ln ietwat onge- ge bron van inkomsten vloeit, naar Dutschkes zeggen, voort uit de spreekbeurten die hij ver vult en de discussies waartoe hij wordt uit- genodLgd. Verder betaalt het linkse maandblad .Konkret' Dutschke regeLmatig voor artikelen (die hij nooit schrijft wegens gebrek aan tijd). Ook krijgt hij af en toe geld van de uitgever van het weekblad .Der Spiegel', Rudolph Augstera. Al deze inkomsten worden echter voor het grootste deel afgedragen aan de SDS-kas. wone taal verkondigden dat de .academische senaat uit oude, autoritaire schijtlaarzen be ker in Chicago is, het jonge gezin toestuurt. Eén ding staat echter vast: communistenagen ten zijn de Dutschkes niet. Zy weigeren iedere staat, die nog natreuren over de nu volgend jaar de bondsdagverkiezingen zullen penning uit communistische partijen en accep teren alleen drukwerken en boeken. Het is te plaatsvinden. De traditionalisten willen de mogelijkheid van begrijpen, dat vooral de DDR er niet aan denkt een parlementaire oppositie zoeken, de anderen willen buiten het parlement blijven. Tot deze groep behoort Ruda Dutschke. Hij is de man van de spontane acties geweest en met deze acties was het eerder een voordeel dat er geen perfec te organisatie achter stond De onmacht om tot een hechte organisatie te komen bergt echter het risico in zich, dat op den duur de beweging zich oplost ln tegenstrijdig heden. Tegen Dutschke werd in Frankfort zelfs een motie inged.end, met de bedoeling hem uit de partij te stoten. Het bezwaar tegen ,rode Rudi', zoals hij genoemd wordt, zou zijn, dat hij de massa weer onmondig maakte, omdat hij die aan een .leider' gebonden had. De opzienbaren de motie kwam weliswaar van een uiterst klei ne groep binnen de SDS. maar nog opzienbaren der was dat ei- verscheidene uren heel ernstig over werd gediscussieerd. Het grootste geheim voor de Duitsers was al tijd, hoe Dutschke en zijn vrienden zich in hun Dutschke en zijn aanhang te steunen. Rugge lings tegen Dutschkes bolwerk West-Beriyn leunt immers de hoofdstad van de DDR. En geen communistisch regime is méér bevreesd dan het Oostdultse voor opstand onder de studenten, Het onverantwoordelijkst initiatief in de ont wikkeling van de studentenrellen nam de West- berlljnse burgemeester Schütz kort na afloop van de Vietnam demonstratie van 18 februari. Enige dagen later verzamelde hij de .góed-wil lende Berlijners' voor zijn raadhuis en sprak hen onder het luiden van de vredesklok in niets- zoals Dutschke die predikt en zoals die maar al zeggende slogans toe. Het resultaat^ was dat de te gemakkelijk naar de andere kant van de ■jTJ" grens zou kunnen overslaan. De rellen van de Westberlijnse studenten waaraan Dutschkes naam is verbonden begonnen op 16 december 1964, toen de toen malige premier van Kongo. Moise Tsjombe een die het ongeluk had een baard te dragen, een houding van deze .goed-willende Berlijners' over het algemeen oudere ambtenaren en ar beiders in een snel oud-wordende, leeglopende en ingesloten stad een nog radicalere houding aannamen. in een tweede kristallnacht' werd een leder. bezoek aan West-Berlijn bracht. Vanaf dat mo ment namen de protestactiviteiten een steeds grotere vorm aan. De rel die echter nog het meest vers in het geheugen ligt, is die tijdens tiet bezoek van de sjah van Perzië aan West- Berlijn. Na een bezoek van het vorstelijk paar aan de Berlijnse opera ontstonden er voor het gebouw bijzonder heftige studentenrellen, waar bij de politie het hoofd verloor. De agenten trui of een bril met een stalen montuur 3ymbolen van de opstandige studenten ge molesteerd. En uit een dergelijke aangewak kerde haattoestand is het te verklaren, dat een verhitte jongeman de weerloze Dutschke pro beert te vermoorden. Vele West-Berlijners en West-Duitsers zuilen ln hun verstarde hart een zucht van verlichting slaken en de dader van de aanslag nog gelijk geven ook. WoLiSBLKG (DPA-RTR) Profes sor Heinricb Nordhoff, directeur van het Volkswagenroncern, is vrijdag op 69- jarige leeftijd aan een hartaanval over leden. in januari 1948 werd Helnrich Nord hoff benoemd tot president en directeur van het Volkswagenconcern. Het succes in de jaren na de laatste wereldoorlog van de Volkswagen is voor een groot deel aan hem te danken. In weerwil van kritiek hield Nordhoff vast aan het basismodel van de voor de oorlog door Ferdinand Porsche gescha pen .kever" en hij kon tenslotte wijzen op een totale produktie die nu tot byna veertien miljoen wagens is gestegen. In de bondsrepubliek bouwt VW op het ogenblik samen met de tot het concern behorende Auto-Unionfabrieken onge veer zevenduizend auto's per dag. Heinz Nordhoff bouwde na de tweede wereldoorlog praktisch uit niets het Volkswagenimperium op dat thans fa brieken heeft in Duitsland, Brazilië, Mexico, Zuid-Afrika en Australië, waar ln totaal meer dan 125.000 mensen hun brood verdienen Hq leerde het vak voor de oorlog by Opel in Rüsselsheim en bij General Mo tors in de Verenigde Staten. In de oor log leidde hg de grootste vrachtwagen- fabriek van Europa in Brandenburg, werd in 1946 door de Amerikanen op straat gezet en kreeg vervolgens in Hamburg een baantje als autoverkoper. Vietnamberaad (Van onze correspondent) PARIJS Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft rijn op onthoud in Parijs op weg van Luxem burg naar New York vrijdag met en kele uren verlengd om een uitvoerig ge sprek met de vertegenwoordiger van N. Vietnam, Mal van Bo, te kunnen voe ren. Hoewel van beide zijden een zorgvuldige discretie in acht werd genomen en de pers Thant by diens vertrek alleen maar vanuit de verte gade mocht slaan, ge loven de diplomatieke waarnemers toch dat vooral over de keuze van een stad is gesproken waar de eerste ontmoeting tussen de Amerikanen en de Noordviet- namezen. mogeiyk reeds volgende week, plaats zou kunnen vinden. Volgens Fran se diplomaten zou Parijs misschien wor den uitverkoren. Franse waarnemers, die de dramatische en bloedige liquidatie van de Algerijnse oorlog nog lang niet vergeten zyrt, hou den overigens rekening met de moge lijkheid var. de oprichting van een ge heime militaire organisatie naar het mo del van generaal Satans OAS, die dan eventueel op de actieve steun van ultra rechtse Amerikaanse kolonels in Zuid- Vietnam zou kunnen rekenen. Het lijkt dan ook lang niet onwaar- schgnlijk dat door dit gevaar president Johnson zich nu vooral genoodzaakt ziet de voorbereiding van het vredesberaad weer wat af te moeten remmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 39