Vietnam vertroebelt VS-politiek in Azië ZUID-LIMBURG GAAT VAN 62 NAAR 14 GEMEENTEN JAMIN Vietnam-gesprek in Nieuw-Delhi? Aanval Bogaers op kabinet-De Jong Stijgen kosten van levensonderhoud- dan compenseren Fabery de Jonge RECLAMESTUNT EINDIGT MET VAL Zware schok voor verscheidene zelfbewuste' gemeenschappen Boete voor twee stationsbeambten Minister Schut handhaafde continuïteit niet GEEN STRAFVERVOLGING TEGEN NARCOTISEUR MIA VERSLUIS Gewonde en schade door ontploffing fles met gas VERANDERING OP KOMST? DONDERDAG 11 APRIL T968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 RIGOUREUS HERINDELINGSPLAN (Van onze correspondent). MAASTRICHT Van de 62 gemeenten die Zuid-Limburg op dit moment telt, zullen er in de toekomst nog slechts 14 overblijven. Dit is de kern van een rigoureus plan, dat gedeputeerde staten van Lim burg woensdag openbaar hebben gemaakt Voor een aantal samen te voegen gemeenten zullen nieuwe namen worden gezocht, terwijl ook in het burgemeesterskorps belangrijke wijzigingen zullen komen. Als de gs-plannen ongewijzigd worden uitgevoerd, zal Zuid-Limburg straks twee steden met meer dan 100.000 inwoners tellen: Heerlen met 115.000 en Maastricht met 113.000. Met het aanbieden van de plannen is een proces ingezet van historische betekenis, dat echter in tal van plaatsen niet zonder emotionele schokken zal verlopen. Het provinciaal bestuur houdt er echter aan vast, dat een Ingrijpende- recon structie van de gemeentelijke indeling van Zuid-Limburg onoverkoombaar is nu de maatschappelijke ontwikkeling al lerwegen wordt gekenmerkt door schaalvergroting. Het bestuurlijk pa troon van Zuid-Limburg staat daarbij ver ten achter. Van de 62 genieenten telt één derde minder dan 2500 inwo ners: vijf zelfs minder dan 1000. Een 20- tal andere gemeenten behoort tot de ca tegorie met een inwonertal tussen 2500 en 5000. Herziening van de bestuurlijke organisatie achten gs vooral urgent in de beide mijnstreken, waar de problema tiek rond de sluiting van de mijnen zo danig hoge eisen stelt aan de visie, de besluitvaardigheid en de bestuurskracht (ADVERTENTIE) #choc. fondanteitjes 200 gram 89 niet duur wel heerlijk ARNHEM Conform de eis van de of ficier van justitie heeft de Arnhemse rechtbank de 45-jarige stationsbeambte P.A.W. uit Velp en de 58-jarige stations beambte R. B. uit Arnhem, veroordeeld tot een geldboete van 250 gulden. De beide mannen werden verantwoordelijk gesteld voor het openen van de spoor wegbomen op 12 april vorig jaar van een overweg nabij het station in Velp, ofschoon een losse locomotief uit de richting Arnhem met een snelheid va* 10 kilometer naderde. De locomotief reed in op het verkeer dat de overweg pas- geerde. Een scooterrijder kwam om het leren en de bestuurder van *n personen- anto en twee wielrijdsters werden ern stig gewond. B. had tot drie uur die dag dienst moeten doen, maar hij kreeg van zijn chef toestemming zijn taak eerder over te dragen aan zijn collega omdat zijn vader was overleden. Hij had de overdracht volgens voorschrift met zijn handtekening bevestigd. Maar hij bleef nog even hangen voor kleine wekzaam- heden.Uit overwegingen van collegiali- eit hielp hij W. de bomen neerlaten toen om 13.52 uur een personentrein uit Zutp- hcn passeerde. Uit de zelfde overwegin gen hielp hij zijn collega de overweg vrij geven, een nootlottig staaltje team work. want tegelijk met de personen trein was de doorkomst gemeld van de losse locomotief uit Arnhem. B. had dit signaal niet gehoord, W. wel, maar hij volgde zijn collega naar de bomen en drukte zelfs op de knop die het onveiligsignaal opheft. Niets kon toen de locomotief meer beletten door te razen. Amsterdammers fraudeerden met girocheques AMSTERDAM (ANP) Wegens dief stal van een gemeentegirohoekje en op lichting van tientallen hoofdstedelijke winkeliers zijn in Amsterdam aange houden de 28-jarige artiest C. B. F. en diens vriend, de 33-jarige leraar L. R. H. S. Volgens de recherche kochten zij in de afgelopen weken radiotoestel len, kleding, geluidsbanden, wijn en si garen ter waarde van vijfduizend gul den tegen afgifte van gurocheqnes die zij op 22 maart uit de auto van een fi- Jorante hadden gestolen. H eel van de artikelen kon bij lemse kennis van het tweetal ln beslag worden genomen. Do recherche kwam hen op het spoor doordat een aantal benadeelde winke liers de artiest onder de naam Benja min kende en een verkoopster hem var een foto herkende. De 43-Jarlge ongehuwde schoonmaak ster A. van B. wist door afgifte van ongedekte gemeentegirocheques even eens enige tientallen winkeliers vijf mille lichter te maken. Zij betaalde met haar cheques steeds een jas voor .haar zieke man die weer voor het eerst de straat op mocht'. De vrouw kwam ver volgens enkele uren later terug met de mededeling dat het gekochte hem niet beviel. Het kledingstuk werd dan te ruggenomen waarbij zij meestal het aankoopbedrag in contanten terug ont ving. Slot van pagina 1 nam geweest. Westmoreland juli stafchef van het Ami ger. Admiraal Ulysses Grant Sharp gaat op 1 augustus met pensioen. President Johnson heeft luitenant-ge neraal Andrew J. Goodpaster benoemd aarnemend opperbevelhebber in m. Hij "-*■ van generaal SLANG BIJT MAN, MAN BIJT TE- RUG. Een slang ein een man hebben elk aar gebeten: de man komt er weer bo venop, de slang is dood De man, Kozaboero Akanmtsoe, ligt momenteel ln het Kyosaiziekenhuis bij Tokio nadat een slang, een Aka Ma- moesji, hem in de onderlip had gebe- Akamatsoe beet de slang de kop af en rende naar het ziekenhuis. De slang nam hij als overtuigend bewijs mee. De slang is de enige giftige die in Ja pan voorkomt. GROOTMOEDER. De 29-jarige Maria Puleo uit de Siciliaanse stad Catania h «e jongste grootmoeder in Italië gewor- i'.Pe sin<is 16 jaar met een 35-jarige arbeider gehuwde vrouw heeft een 15- Jarige dochter, die nu het leven aan eet meisje heeft geschonken. Dé 15-jarige was al twee laar getrouwd en zei 'na de bevalling te hopen dat ze nog veel kin deren zal krijgen. van de plaatselijke besturen, dat het me rendeel van de gemeentebesturen naar de overtuiging van gs ln dit opzicht wel tekort moet schieten. Nieuwe ra den De gemeenten die in de opvatting van het provinciaal bestuur kunnen uitgroeien tot krachtige en levens vatbare bestuurseenheden zijn: Heer len (na de herindeling 115.000 inwo ners). Maastricht (113.000), Sittard- Geleen (91.000), Brunsetim-Hoens- broek (69.500). Kerkrade (67.500), Valkenburg (25.000), Stein (21.000), Born (17.250), Meerssen (16.500), Nuth (16.250), Gulpen (14.500), Eijsden 12.000), Vaals (10.000) en Margraten (5000). De overige ge meenten zijn in de ogen van~ gede puteerde staten te licht bevonden en worden voorgedragen voor opneming in een groter verband. Schokeffecten Het provinciale herindelingsplan zal op heel wat plaatsen schokeffecten teweeg brengen. niet in het minst in de gé-, meenten Sittard, Geleen, Hoensbrook en Brunssum. Elk van deze vier gemeenten hecht sterk aan haar .privacy'. In het ontwerp van gedeputeerde stalen wor den zij echter twee-aan-twee aan elkaar gelast: Sittard en Geleen samen met do Brunssum met de nabuurgemeenten Am- stenrade, Bingelrade, Jabeek, Merkel beek, Olrsbeek en Schinveld. Toeristencentra De plannen van de provinciale bestuur- deren voorzien in versterking van de twee toeristische centra in Zuid-Lim burg: Valkenburg en Gulpen. Wanneer het aan gs ligt, worden Berg en Ter Blijt, Hulster, Klimmen en Schimmelt bij het valkenstadje getrokken. Aan Gulpen wil men het gebied en inwonertal van de gemeenten Wïttem, Slenaken en van wyire toevoegen. India Terwfjl de oorlog ln Vietnam door gaat VS minister van buitenland se zaken Dean Rusk, heeft verklEiard SAMKALDEN VERWACHT GEEN LANGE HETE ZOMER AMSTERDAM (ANP) .Komt er een lange, hete zomer in Amsterdam'? Burgemeester dr. L Samk&lden zegt, dat zoiets nooit met zekerheid van te voren gezegd kan worden: de Am sterdammers van nu zijn dezeltde van 1966 en he maai eigen stingen. Wel is hij van mening, dat de kans on onlusten thans aanzienlijk min der is dan nt de afgelopen jaren. Frustratlegevoelens, die voorheen bij velen blijken te hebben bestaan en die wortelden in de overtuiging dat Am sterdam alleen maar een plannenstad was. zijn thans voor een groot deel weggenomen door ontwikkelingen, die toen weliswaar reeds werden voorbe reid, doch nu pas zichtbaar beginnen te worden. Weten leidt tot begrijpen en dit laatste is volgens de burgemeester de beste remedie tegen ontevredenheid en onvrede. Burgemeester Samk&lden noemde een gesprek met een ANP-redacteur vele recente ontwikkelingen, die er belangrijk toe hebben bijgedragen, dat er een verandering is gekomen in de pu blieke opinie en dat de hoofdstedelingen thans tot de overtuiging beginnen te ra ken, dat er in Amsterdam dingen van 3 grond zijn gekomen. De IJ-tunnel rordt p -» «-t.., gig produceren, ningcomplexen komen gereed: Molen wijk werd vorige week door de eerste bewoners betrokken, in het studiepro ject Oyevaar Stolle van Gooi zal dat zeer spoedig het geval zijn en in de Bijlmer worden de eerste bewoners ln augustus-september verwacht Het nieuwe ronfeetiecentrum in het Over- toomse Veld draait op volle toeren. De jeugd kan zich uitleven in enkele r geopende centra. Het nieuwe Schip] is in gebruik. De haven meldt toene mende activiteit Nieuwe hotels zijn ln aanbouw of vergevorderde staat van voorbereiding. dat Hanoi geen blijk geeft van een mildere houding, naar zijn mening nemen de infiltraties eerder toe heeft India aangeboden de onderhan delingen te voeren in Nieuw Delhi. Noord-Vietnam en de VS hebben voorts contact gehad in de hoofdstad van Laos, Vientiane, waar het antwoord van pre sident Johnson op de jongste boodschap uit Hanoi is overhandigd. De inhoud is niet bekend. Tegelijk werd op ambassa deursniveau over de komende bespre kingen gepraat. Saigon is nog steeds niet erg geporteerd voor onderhandelingen. In Zuld-Vietnam is namelijk een volledige mobilisatie aan gekondigd. Ook is bekend geworden dat een grootscheepse zuiveringsoperatie in de provincies ten noorden van Saigon aan de gang is. .Werkgelegenheidsbeleid achteraf Khe Sank Hanoi heeft verklaard dat de Noord vietnamese aftocht bij Khe Sanh als een toegeeflijke daad moet worden gezien in het kader van de komende bespre kingen. Pro-Amerikaanse kringen doen echter zeer geringschattend over Noord Vietnamese visie. (Van onze correspondent) DEN HAAG Bij een stunt voor een reclamefoto op het Binnenhof zijn woensdagmiddag drie Italiaanse acroba ten van het circus Toni Boltinj gevallen en ongelukkig terechtgekomen. Eén van de mannen kreeg inwendig letsel en werd naar hot ziekenhuis Bronovo ge bracht. De drie mannen zijn broers en vormen samen de groep ,De Vasallo's'. Met als achtergrond het luisterrijke decor van de Ridderzaal klommen ze op een staande ladder, en gingen op eikaars schouders staan. Een fotograaf schoot enkele plaatjes voor reclamedoeleinden. Door een lich te windstoot verloren de mannen evenwicht. De middelste man van de drie was er het ergst aan toe» Het was de 25-jarige Italiaan N. V. VAKCENTRALES OVER BTW: (Van onze correspondent) DEN HAAG Mocht de invoering van de belasting op de toegevoegde waar de (b t w) leiden tot een stijging van de kosten van levensonderhoud, dan zullen compenserende maatregelen moeten worden getroffen in de sfeer van de premies voor de volksverzekering en of de hoogte van de kinderbijslag. Dit stelt het overlegorgaan van de drie vakcentrales, NW, NKV en CNV in een adres aan de leden van de tweede kamer. In het tegenwoordige systeem van omzetbelasting is een groot deel van de drukverschillen op het consumptie- pakket welbewust tot stand gekomen om de belastingdruk op de mlnder-dra&g- krachtdgen te verlachten. Ook in het nieuwe stelsel, zo meent het overlegorgaan, is deze doelstelling van groot belang. In ieder geval zal het .nultarief' moeten worden vastgesteld voor prod tikt en, waaraan de lagere inkomensgroepen een groot deel van hun inkomsten besteden, zoals bijvoorbeeld gas. water en elek triciteit. Voorts wijst het overlegorgaan erop dat het ongewijzigd aanvaarden van het wetsontwerp ernstige gevolgen kan hebben voor bedrijfstakken, die in structurele moeilijkheden verkeren. Wanneer deze bedrijfstakken, zoals de textiel, ook nog een ernstige belastingverzwaring krijgen zal de werkgelegen heid ernstig in gevaar komen. Een verlaagd tarief is voor deze bedrijfstakken gewenst, en noodzakelijk. Het overlegorgaan doet een dringend beroep op de tweede kamer het wetsontwerp in deze zin te wijzigen. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM ,De sociaal-eco nomische politiek zal het grote struikelblok kunnen zijn bij de vorming van stembusakkoorden'. Tot die slotsom kwam woensdag Amsterdam dr L. van der Land, de leider van een studieconferen tie van het NW over de vraag wat de vakbeweging van de poli tiek mag verwachten. De afgevaardigden van de partij Radica len, de PvdA, D '66. WD en PSP waren er een dag lang door NW-bestuurders met de neus op de sociaal-economische vragen gedrukt, voorzover ze daar al zelf niet diep genoeg op waren ingegaan. De meest opvallende stelling nam ars P. C. W. M. Bogaers in. de voorzitter van de Radicalen en oud-minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. Ht) keerde zich fel tegen het sociaal-econo mische beleid van het kabinet-De Jong. Speciaal de werkgelegenheidspolitiek moest het daarbij ontgelden. .Met alle respect voor de honderden mil joenen die het laatste Jaar aan de werk gelegenheid zijn besteed, aldus drs Bo gaers, meen lk toch met klem te moeten stellen, dat wij afmoeten van een beleid achteraf dat afwacht en pas maatrege len neemt als de werkloosheid opnieuw is toegenomen'. .Als ondanks inspuitingen met honder den miljoenen het aantal werklozen eind februari zesduizend groter Is dan op zelfde tijdstip voriz jaar. dan kan lk geen succesvol beleid noemen, aldus de radicale voorzitter. Officier van justitie beslist: ENSCHEDE De officier van justitie in Almelo, mr C. H. Nuis heeft besloten geen vervolging in te stellen tegen de Zwolse arts B. P. de P., narcotiseur van het meisje Mia Versluis, dat na een hielopera- tie twee jaar geleden niet meer is bijgekomen uit haar narcose. De of ficier heeft het navolgende communiqué verstrekt: Hij noemde drie mogelijkheden om de werkloosheid ln de hand te houden: L Het oprichten van een uitvoerend en activerend commissariaat voor de werkgelegenheid. Dat zal als centraal punt moeten werken voor de vele af delingen op de ministeries die zich met onderdelen van de werkgelegen heid bezighouden. De overheid moet meer kansen krij gen en aangrijpen om deel te nemen in de oprichting en uitbreiding van bedrijven ln de stimuleringsgebieden. Een betere planning van de eronoml- Tegenaanval e kwam van het li berale kamerlid mr Rietkerk, die het actieprogramma van de vakbonden (inzet van de studiedag) bekritiseer de. omdat hij daarin aandacht voor het enorme belang van een stabiele economische ontwikkeling zei te mis sen. Hij nam doelend op drs Bo gaers' ministerschap de werkloos heid ln de bouw als voorbeeld. .Een van de oorzaken is een korte radicale aanpak, die men nu moet bezuren'. Dra Bogaers pareerde de kritiek met een aanval op minister Schut (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening), die vol gens hm de continuïteit in de bouw niet neeft gehandhaafd. Braak Het socialistische kamerlid drs Neder- horst vroeg vooral aandacht voor de pro blemen die vastzitten aan arbeidstijd verkorting. .Het ls 'n braak terrein', zei h> .waarop men nog maar begonnen is te denken'. Hoe moeten we arbeidstijd verkorten: per dag?, per week?, per jaar?, per leven? of moeten we aanslui ten op de mate van automatisering en structuurverandering ln de verschillen de bedrijfstakken Drs Bogaers hield op dit punt een slag om de arm. HH wilde arbeidstijdverkor ting vooral afhankelijk stellen van een krachtige produktleverhoging, waardoor grotere hulp aan arme landen en krach tige aanpak van de ruimtelijke ordening mogelijk moeten worden. Enkele andere zaken waarvoor de poli tici pleitten waren: L De uitkeringen krachtens de bij- standwet dienen minimaal 80 procent van het minimum-loon te zijn (pvda). 2. Verlaging van sociale premies of cor rectie op de lastenverzwaring, die in voering van de belasting op toege voegde waarde (btw) meebrengt (pvda). 3. Btw-ruimte gebruiken voor verlaging van de Inkomstenbelasting (wd). Duidelijk VVD- en PvdA-vertegenwoordlgers ga ven het duidelijkste antwoord op de ,Door mr. C. H. Nuis, officier van Justl- .De bovenvermelde kennisgeving werd vraa„ wat de vakbeweging van de poli- aan idager. die bijgestaan werd door 6 diens raadsman, mr. dr. B. Stokvis, ma" verwachten, gedaan ten parkette van de procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem en wel in diens tegenwoordigheid. Voorts was hierbij aanwezig het hoofd van het arrondissementsparket te Al melo. Teneinde de vader van patiënte niet langer ln onzekerheid te doen verke ren, werd besloten om de beslissing tot niet-vervolging nu kenbaar te ma ken. ofschoon de tuchtzaak te zijner- tijd in cassatie door de Hoge Raad der Nederlanden behandeld zal worden. Daarom werd bij het doen van eerdér vermelde kennisgeving de restrictie ln acht genomen, dat deze beslissing ver valt wanneer een thans nog niet te voor zien feit of gegeven alsnog aanleiding zou geven tot het instellen van een strafvervolging, tevens werd klager ge wezen op diens bevoegdheid om ter za ke van deze beslissing beklag te doen bij het gerechtshof te Arnhem. Het ne- het arrondissement Almelo, belast Ls met de behandeling van een door de lieer W. J. B. Versluis te En schede ten parkette gedeponeerde klacht, werd op 10 april 1968 aan klager kennis gegeven, dat naar aanleiding hiervan geen strafvervolging zal wor den ingesteld. Omdat het causaal verband tussen de ge wraakte handeling (en) en het ingetre den hersenletsel niet is komen vast te staan, zal namelijk niet met succes zwaar lichamelijk letsel door schuld'. ROTTERDAM Op een vrachtauto die was geparkeerd voor het bodecentrum ln Rotterdam is woensdagmorgen een fles met propaangas ontploft. Dit ge beurde toen de 33-jarige chauffeur J. van der Beek uit Amersfoort bezig was cilinders met propaan uit de auto te ha len. In totaal lagen er 16 op de wagen. Waarschijnlijk heeft het exemplaar dat is ontploft, gelekt. De knal die ge paard ging met een lange steekvlam, was zeer hevig. De heer Van der Beek liep brandwonden aan o a beide armen op. Hij is naar het Havenziekenhuis ge bracht. Van het bodecentrum sneuvel den ruiten, wat ook het geval was met de betonfabriek Befaro en het gebouw van de Nijmeegse boot. die in de nabij heid staan. Voorts moesten deuren het ontgelden. De vrachtauto kan worden afgeschreven. Door de explosie stond het voertuig min of meer bol. De brand weer heeft- met twee nervelstralen de brand geblust. niet vervolging was tfians verantwoord, omdat door de appèlbehandeling ln Arn hem een zo volledig mogelijk beeld van het gebeuren op 14 april 1966 werd verkregen', aldus het communiqué. Brandstichters in Leeuwarden gepakt LEEUWARDEN Na intensief speur werk van de recherche kon de Leeuw- der politie dinsdagmiddag twee mannen aanhouden, die al gauw bekenden de af gelopen dagen diverse branden te heb ben gesticht ln de Friese hoofdstad. Het zijn de 33-jarige fabrieksarbeider A. de W. en de 20-jarige verkoper A. F. uit Leeuwarden, beiden geen onbekenden van de politie. Als .motief gaven de twee op, dat ze de oude huizen In de stad wilden opruimen. Hanoi wantrouwend tegenover Amerikaanse aanbiedingen (Van onze correspondent in Honkong) T~^e verklaring van president Johnson dat hij zich niet herkiesbaar stelt en dat de bom bardementen op Noord-Vietnam drastisch zul len worden beperkt, heeft in de Aziatische hoofdsteden verwondering en soms ook ontstel tenis gewekt. De in Amerikaans vaarwater zwemmende Aziatische landen vrezen dat de .onaangename boodschap' uit Washington de voorbode is van een nieuwe Amerikaanse bui tenlandse politiek, een politiek, die er tot dusver op was gericht door militaire interventies de op mars van het communisme op het Aziatische con tinent te stuiten. Niet werkelijk verrast was men echter in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. Minister-pre sident Ngoeyen van Thieu had al een paar dagen voor het nieuws uit Washington verklaard dat Zuid-Vietnam de strijd zou voortzetten, ook als het door zijn bondgenoten in de steek gelaten mocht worden. Tot Hanoi richtte Thieu de waar schuwing dat het beperken van de bombarde menten het laatste vredesaanbod is, waarop een algemene mobilisatie van het zuiden zou volgen. Maar de werkelijkheid ia dat de Zuidvietnamese regering al gauw zal instorten, ais de Amerika nen op zekere dag de hielen hebben gelicht. De grote vraag is nog altijd of Hanoi echt ge ïnteresseerd is in vredesbesprekingen. Het eerste Noordvietnamese antwoord op het Amerikaanse vredesgebaar kwam via een artikel in het dag blad voor het leger ,Quan Doi Nhan Dan', waarin word gezegd dat president Johnson alle oorlogs handelingen diende stop te zetten en dat een werkelijke vrede gepaard moet gaan met echte onafhankelijkheid en vrijheid. Een dag later kri tiseerde Hanoi het Amerikaanse vredesaanbod, maar betuigde tegelijkertijd de bereidheid van de Noordvietnamese regering om met Ameri kaanse gedelegeerden (voorlopig slechts over het bot stand komen van de .bombardementenstop') te onderhandelen. En van de week noemde het Noordvietnamese persbureau Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, als eerste ontmoe tingsplaats, maar toonde zich bereid ook andere plaatsen te aanvaarden. Hiermee heeft Hanoi de wereld kunnen laten zien dat het is geïnteres seerd bi een poging om tot vrede te komen. Door de wijze waarop de Amerikaanse activiteiten zijn becommentarieerd, heeft het echter tegelijkertijd ,het gezicht kunnen bewaren.' De Noordvietnamezen hebben herhaaldelijk hun condities voor vredesbesprekingen gepubli ceerd. Die omvatten het onvoorwaardelijk stop zetten van de bombardementen en andere oor logshandelingen, de erkenning van het nationale bevrijdingsfront (de politieke arm van de Vlet- cong) als de enige authentieke vertegenwoordi ger van het Zuidvietnamese volk, garanties voor de terugtrekking van Amerikaanse en andere buitenlandse troepen en het recht van het Zuid vietnamese volk om zelf over zijn lot te beschik ken. Men kan nauwelijks aannemen dat de Noordvietnamezen en de Vietcong, die het de Amerikanen sedert het TET-offensief niet ge makkelijker hebben gemaakt, tot grotere com promissen bereid zouden zijn. Zouden de Ameri kanen op de Noordvietnamese voorwaarden in gaan, dan zou dat echter gelijk staan met een capitulatie en zou het aanzien van de Verenigde Staten In Azië een volgende zware klap krijgen. Hier komt nog bij dat Hanoi heeft geleerd vre desvoorstellen wantrouwend te bekijken. Toen Ho Tsji-Miinh in 1946 met de Fransen onderhan delde cn concessies deed, werd hij tweemaal be drogen. Op de Geneefse conferentie verscheen de WERELDGEBEUREN Viet-Minh ook om de vruchten van de overwin ning te incasseren. De bij de Geneefse overeen komst van '56 voorgeschreven verkiezingen in beide delen van Vietnam (die de inleiding zou den vormen voor de hereniging van het land) hebben echter nooit plaatsgehad, omdat Was hington en de Zuidvietnamese regering niet het risico van een ongunstige uitslag wilden riske ren de grote winst zou ongetwijfeld naar Ho Tsji-Münh zijn gegaan. Zelfs als Hanoi nu tot vredesbesprekingen bereid zou zijn, maar het na tionale bevrgdingsfront in het zuiden daar niet ais een gelijkberechtigde partner aan zou mogen deenemen, heeft men nog allerminst een garan tie dat de guerrilla's in het zuiden ten einde loopt. Ook een mogelijke Russische druk op Hanoi zal, mede door de te verwachten tegendruk uit Pe king (dat voortzetting van de .revolutionaire volksoorlog verlangt') de Noordvietnamezen niet gauw tot grotere concessies brengen. Te ver wachten is dat nog een lange weg afgelegd zal moeten worden voordat men voor serieuze vre desbesprekingen aan de onderhandelingstafel zit. In de Koreaanse oorlog sleepten de onderhande lingen over een wapenstilstand zich voort in een tijd, waarin de Amerikanen hun zwaarste ver liezen leden. Een wapenstilstand zou echter in Vietnam geen vrede brengen, want het gaat hier om een net wat men wil communistische opstand of een .volksoorlog' in het niet-commu- nisttsche zuiden. Jn Hanoi bestaat groot wantrouwen tegenover Amerikaanse aanbiedingen. Het is zonder meer mogelijk dat Noord-Vietnam zich in slepende, maar tenslotte niets opleverende onderhandelin gen begeeft om een adempauze te hebben, waar in het zijn positie voor een groter offensief kan verbeteren. Men ontkomt niet aan de vrees die ln Aziatische hoofdsteden leeft, namelijk dat de Amerikanen de strijd met grotere kracht zullen moeten voortzetten, wanneer niet him gehele bui tenlandse politiek, voor zover die Azië betreft, een ingrijpende verandering ondergaat. Die ver andering zou ook een militaire terugtocht uit Zuid-Vietnam moeten inhouden. tiek mag verwachten. Drs Nedertiorst: ,De vakbeweging telt b(j ons byzonder zwaar. Er is verwant schap tussen onze doeleinden. Maar wij honden ons vrijheid van anderen voor Mr Rietkerk: ,wy geven steun aan rede ly ke verlangens en aan plannen die de evenwichtige groei van de economie be vorderen'. Dr Van der Land, samenvattend: ,Heel erg veel'. (ADVERTENTIE) BR1UANTRINGEN Gaan Uw gedachten uit naar een prachtige entourage-ring, een mooie slagring of een klassieke solitair-ring? In onze kollektie zult U voortreffelijk kunnen slagen. Prijzen variëren vanf 90.-tot f1500.- BANDRECORDERS VOOR BUITENLANDSE BEZOEKERS VAN RIJKSMUSEUM (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het rijksmu seum te Amsterdam overweegt nog deze zomer ten gerieve van de buitenlandse bezoekers over te gaan tot de aanschaf van een groot aantal draagbare bandre corders. De bandrecorders, waarop in vier talen een volledige explica tie van de tentoongestelde collec tie zal zyn te beluisteren, kan naar believen door de museumbe zoeker worden aan- en uitgezet, zodat hy In alle rust na de uit eenzetting het werk kan bestu deren. De bandjes lopen synchroon met de genummerde werken. Het sy steem betekent een primeur voor Nederland. In het buitenland ken nen enkele Duitse musea, het Louvre in Parrj3 en The National Gallery in Londen, deze vorm van .gidsloze' rondgang. De museum bezoekers zullen een gering .huur bedrag' moeten betalen, bij het ln ontvangst nemen van de porta blerecorders. De bandopnamen zullen worden gemaakt door Audeo-studio te Arnhem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3