BILT Bouwers van vaste verbinding 10 groten' Zeeuws Havenbedrijf naar Aug. de Meijer Opening Hercules: 250 gasten Vlissingse meisjes wilden terug naar Nederland liften Financiering rond van vliegveld Zeeland OVERLEG MET REGERING OVER REIMERSWAALPLAN Ereboog voor Kortgeens bruidspaar GRAPILLON POLITIE PAKT BEMIDDELAARS' IN VERKOOP ONROEREND GOED Centrale dienst blunderde bij raming kosten Hoeks gebouw VANUIT HALLEN VAN PARIJS ALMANAK VERWACHT.. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 APRIl 1968 MIDDELBURG De aan- neinerseombinatie, die aan de minister van verkeer en waterstaat heeft meegedeeld bereid te zijn de bouw en de financiering van een vaste oeververbinding door of over de Westerschelde te verzor gen, heeft ons desgevraagd opgave verstrekt van de maatschappijen die bij dit initiatief zijn betrokken. Het gaat om de volgende tien: NV Belgische Betoniiiaatschappii NV. Brussel; Christian» en Nielsen NV. Den Haag; NV Aannenilngsmaatschappij CFE, Brussel; Van Hat turn en Blankevoort NV, Beverwijk; Hollandse Beton Maatschappij Nederland NV. Den Haag; NA' Internationale Gewapend Betonbouw. Breda; NV De Meijer-Zelzate, Gent: NV Nederlandse Aannemings maatschappij v.'h Fa. H. F. Boersnia, Den Haag; Men wijst ons er op. dat de leden van deze groep vanaf de bouw van de Rotterdamse Maastunnel be trokken zijn geweest bij de bouw van alle belangrijke verkeerstun- n els onder rivieren en kanalen in Nederland en België, alsmede bij de bouw van zeer belangrijke bruggen, waaronder de Zeeland- brug. De combinatie heeft ons voorts meegedeeld dat in de nota aan de minister de groep zich bereid heeft verklaard ,de bouw en de fi nanciering van de vaste oeverver binding Westerschelde te verzor gen vólgens de inzichten van de rijksoverheid, terwijl tevens nauw overleg met de rijks- en provin ciale diensten zal plaatshebben'. .Het financieringsschema is gebaseerd op een toltarief, dat vergelijkbaar is met de gel dende veertarieven', aldus de mededeling. De groep stelt tenslotte een on middellijke aanvang van de voor bereidende werkzaamheden in het vooruitzicht. DEN BOSCH De colleges van gedeputeerde staten van Noord- Brabant en Zeeland zullen zich tot de regering wenden om overleg te plegen over een eventueel te vormen havenschap voor het Rei-|"~ merswaal-havengebied. Daarbij zal met. name het aspect van del deelname van het rijk worden bezien. Dit is woensdag besloten in een bespreking, die de colleges van gedeputeerde] staten van Noord-Brabant en Zeeland in het provinciehuis te Den Bosch heb-j ben gewijd aan het Reimerswaalplan. Tevens is men in deze gecombineerde vergadering tot overeenstemming ge-i komen op het punt, dat de provinciale planologische diensten van Noord-Bra- bant en Zeeland zullen worden betrokken bij de voortgezette studies van de: verschillende planologische facetten van het Reimerswaalgebied. Zoals men zich zal herinneren hebben provinciale staten van Zeeland destijds bij de behandeling van de Relmerswaalnota het college van gs de vrijheid gegeven om overleg te plegen met Noord-Brabant en de regering over alles wat met de havenontwikkeling in het oosten van de provincie samenhangt.] Ze gingen echter niet akkoord met een formeel voorstel om de regering te he naderen, maar namen de daartoe strekkende nota van gs voor kennisgeving! Kantoren PZC De kantoren van de Provinciale Zeeuwse Courant te Middelburg. Missingen, Goes en Terneuzen zijn vrydag 12 april a s tot 16.00 uur geopend. Op zaterdag IS april as zijn onze kantoren tot 11.00 ge opend. 'ADVERTENTIE) EEN GOED GASTHEER SCHENKT OOK ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP Thomsen weg uit Terneuzen Dodelijk ongeval te Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER Mejuffrouw M. C. van Engelen (16 jaar) is woensdag morgen kwart voor acht op de Hollaere- weg te Oud-Vossemeer mét haar brom mer tegen een tractor gereden en over leed vrijwel onmiddellijk aan haar ver- r wondingen. Het ongeval deed zich voor ten van Belgische (Antwerpse) haven- in een bocht op ongeveer 200 meter af- belangen. De verwachting dat een er ACTIVITEITEN LAGEN AL STIL TERNEUZEN Thomsen's Ver enigde Bedrijven NV te Rotter dam, één van de grootste haven bedrijven in ons land, heeft zijn belangen in Terneuzen afgestoten. De Terneuzense dochteronderne ming, het Zeeuws Havenbedrijf, is overgenomen door de NV Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart ex peditie en agentuurmaatschappij. Het besluit van Thomsen zich terug te trekken uit Terneuzen heeft niets te maken met de onlangs bekend gemaak te fusie met ffm. H. Müller en Co. Thomsen concentreert zich de laatste tijd op Rotterdam en Antwerpen, ge zien ae structurele veranderingen (con tainers. ertsen, graan) brj het overzeese transport. Hiervoor zijn nieuwe spe cialisaties en technieken vereist, vooral het stuwadoorsbedrijf. Besloten wend niet alleen de dochtermaatschappij in Terneuzen af te stoten, maar ook die in Hamburg en Amsterdam. De NV Zeeuws Havenbedrijf met als vestigingsplaats Terneuzen werd in sep tember 1964 opgericht. Het bedrijf zou zich in de kanaalzone gaan bezighouden met de overslag van stukgoed. Men re kende erop. dat het voor bepaalde sche pen voordeliger zou zijn in Terneuzen over te slaan, dan door te varen naar Antwerpen of Gent. In de praktijk bleek het in Terneuzen laden en lossen van voor België be stemde schepen echter op verzet te stui- ïngediend voor een terrein aan de Ze- venaarhaven, waarop men bedrijfsge bouwen en een kantoor vilde bouwen. Het beoogde terrein was echter reeds in gebruik bij een ander overslagbedrijf. Achter de schennen ontstond een enor me touwtrekkerij. Hoewel men vijf jaar geleden bij Thom sen nog aanstuurde op het vestigen van overslaggelegenlieid in meerdere ha vens, is deze politiek inmiddels als ver ouderd overboord gezet. Door de ont wikkelingen van de laatste jaren blijkt het goederenvervoer over zee zich steeds meer te richten op enkele grote havens. Volgens de huidige opvattingen neuzense Zevenaarhaven, als volslagen verouderd worden beschouwd. Door de genoemde factoren waarbij ook het achterblijven van de verwachtte economische ontwikkeling in de kanaal zone dient te worden gerekend heeft het Zeeuws havenbedrijf in de ruim 3,5 jaar van haar bestaan nauwelijks ge functioneerd. Vorig jaar werden alle ac tiviteiten gestaakt. De personeelsbezet ting bestaat momenteel nog uit éér (administratieve) kracht. Bij de overdracht van het Zeeuws ha venbedrijf aan de NV Aug. de Meijer zijn behalve de naam en liet aandelen- Kapitaal ook alle Terneuzense activa be trokken, uitgezonderd het kantoorge bouw in de Nienwstraat dat afzonderlijk zal worden verkocht. Het bezit bestaat overigens slechts uit enkele loodsen aan 't Noorderdok en een vorkheftruck. De directie van de NV Aug. de Meijer kon niets meedelen over de plannen met het Zeeuws havenbedrijf. Volgens een ge meenschappelijk pérscommuniqué van Thomsen en De Meijer zullen de acti viteiten van liet Zeeuws havenbedrijf worden overgenomen door Aug. de Meij er. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat het Zeeuws liavenbedrijf geen nieuw le ven zal worden ingeblazen. t op ongeveer stand van de ouderlijke woning. Het meisje reed tegen de sproei-installatie die op de tractor was gemonteerd. Dok ter A. C. J. Nooteboom uit Sint-Anna- land constateerde de dood. belangen. De verwachting, dat een en ander van voorbijgaande aard zou zijn, werd niet bewaarheid. Ook in Terneu zen zelf kwam het Zeeuws Havenbe drijf in botsing met lokale belangen. Bij rijkswaterstaat werd een aanvraag Duo ook 'n Zeeland actief Vader en zoon G. leefden van zwendel HOEK Een blunder van de Centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht heeft de ge-j meenteraad van Hoek gister avond voor de keus gesteld nog even te wachten met de bouw van een nieuw gymnastieklo kaal, of persoonlijk garant te staan voor de 50.000,die het gebouw meer kost dan aan vankelijk was geraamd. De raadsleden kozen voor het laat ste, waardoor de bouw dinsdag aanstaande reeds kan beginnen.' Het gymnastieklokaal moet in' september klaar zijn. De bouwkosten van de gymnastiekac- corrunodatie waren door" de Centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht geraamd op 180.000.—. Vorige maand stelde de raad dit bedrag be schikbaar. De uitgave werd goedge keurd door gs. Eergisteren bleek liet gemeentebestuur dat de raming volkomen onjuist was. De centrale dienst was gewoonweg vergeten de elektrische installatie en het schil derwerk in te calculeren. Inplaats van 180.000,bleken de kosten 230.Ö00,te bedragen. Na de nodige boze en schampere op merkingen aan het adres van de cen trale dienst, besloot de raad gister avond het werkelijk benodigde kre diet beschikbaar te stellen. Maar omdat men vertraging bij de bouw wil voorkomen, stelden de raadsleden zich persoonlijk voor het (nog) nieti door gs goedgekeurde deel garant, i Uiteraard vervalt deze persoonlijke' aansprakelijkheid als gs straks ook. de extra uitgave goedkeuren. Als] dit wat overigens onwaarschijn lijk is niet mocht gebeuren, draai en de raadsleden zelf voor de extra 50.000, —op. Na Hoechstschool wel examens VLISSINGEN-OOST De leerlingen van de bedrijfsschool van Hoechst Vlis- singen NV zullen na hun leertijd wél een officieel examen afleggen, dat zal worden afgenomen door de Bemetel- en VEV-opleidingsorganen. Dit in te genstelling tot wat in de PZC van gis teren stond vermeld in een artikel over de Hoechst-bedrijfsschool. Door een zet fout werd daarin juist het tegenover gestelde beweerd. MIDDELBURG Circa 250 ge. j nodigden zullen Oj) woensdag 1) j april a.s. de opening bijwonen van de Hercules DMT-fabriek op het nieuwe industrieterrein te Middel burg. De belangrijkste gast is zoals bekend prins Claus, die de onderneming officieel zal ope- KOKTGENE Leerlingen van de school voor ulo te Kortgene hebben woensdagmiddag de dag, waarop bun onderwijzer, de heer H. Stam trouwde met mej. G. Verwoerd uit Kortgene een extra feestelijk accentje gegeven. Bij het gemeentehuis van Kortgene stonden ze met een ereboogje klaar om het bruidspaar te ont vangen. Later vierden de leerlin gen van de school in ,Het Tref punt' de trouwerij en in hotel ,De Korenbeurs' waren de pad vinders van de Zeeuwse groep van .Luotor et Emergo' uit .Zon neveld' om de feestelijkheden mee te maken. De heer Stam is hop man van de padvindersgToep van kinderen uit .Zonneveld'. Mej. Venvoerd Is wijkverpleegster te Kortgene. Op de foto: de ont vangst bij het gemeentehuis. (Foto PZC). Examens nen. De openingsplechtigheid zal zich af spelen in liet zogenaamde .warehouse', dat voor deze gelegenheid is omgeto verd tot ontvangstzaal. Om ongeveer kwart voor drie zal bedrijfsleider S. G. Catts de genodigden begroeten. Daarna zal directeur J. W. VVagemaker een kort overzicht geven van de Herculesactivi teiten, waarop hij prins Claus zal uit nodigen de fabriek officieel in gebruik te stellen. Hoe die openingsplechtigheid zal verlopen blijft nog een week in da schoot van de toekomst verborgen. Als de openingshandeling is verricht zal het woord worden gevoerd onder meer door de commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, en de burgemeester van Middelburg, mr J. Drijber. Na dj toespraken worden prins Claus en de andere gasten door de fabriek rond geleid- Na deze rondleiding wordt, zoals bekend, in de Vleeshal van het stadhuis een ape ritief geserveerd en kunnen de gaster kennisnemen van een expositie van te keningen, die door kinderen van Her- culespersoneel zijn gemaakt. Ter af- aan de mts, af- j sluiting van het openingsprogrammi deling fijn-mechanische rakken, voorwordt de gasten in de burgerzaal van het eindexamen conlactlenzenspecialist. j het stadhuis een koud buffet aangebo- de heer P. Bosch uit Hulst. den. J. J. Walhout overleden te Middelburg MIDDELBURG Te Middelburg woensdagmorgen plotseling overleden heer J. J. Walhout. Nadat hjj aanwezig was geweest bij de behandeling van een kantongerechtszaak, werd de heer Wal hout in de hal van het gebouw te Mid delburg plotseling onwel. Terwijl hij nog stond te praten met een parketwacht zakte hij ineen. De direct gewaarschuw de dokter Schram kon slechts de dood constateren, die was veroorzaakt door een hartinfarct. De heer Walhout is geruime tjjd chauf feur geweest in dienst van de provincie Zeeland. Tot 1955, toen hij bij de dienst trad, voerde hij een eigen taxibedrijf in Heinkenszand. De laatste jaren wns hij werkzaam als directie-chauffeur van dé NV Waterleidingmij. Zeeland. De heer Walhout werd 61 jaar. VERKLARING VAN 2 CHAUFFEURS: VLISSINGEN - De twee acht tienjarige Vlissingse meisjes, die nu bijna een maand zoek zijn, blij ven nog steeds spoorloos. De be richten over de verdwijning en het verzoek; tot opsporing aan de Franse recherche via het bureau van Interpol hebben tot nu toe niets opgeleverd. De Vlissingse re cherche wacht ongeduldig en voor de ouders ligt die gradatie aan- VLISSINGEN Na een samenwer kingsactie tussen de recherche van Vlissingen, Heerlen en Emmen is de politie van Emmen er deze week in geslaagd het oplichtersduo F. W. G. (68) en W. A. G. (25) uit Heerlen ter zake van oplichting aan te hou den. Vader en zoon G. verblijven mo menteel in het huis van bewaring fe Assen. Zij zullen voorgeleid worden voor de officier van justitie in de Drentse hoofdstad. Het tweetal heeft door het gelrele land een grote reeks In de streekbladen, voor Zeeland met name de PZC, plaatsten ze adverten- Leeuwse Geflest Als de metselaars vroeger bij het onder de kap komen van een kuis geen pannebier kregen, na me» 'ze gepast wraak: se met- telden een lege fles in de gevel, de flessemond gelijk met de voorkant van de steen. Op storm achtige dagen loeide en huilde de fles met een angstaanjagende toon, zwanger van onheil. Op Schouwen staat nog een huis, dat destijds door een bijzonder vrekkig figuur moet zijn gebouwd, want het zit tot in de nok onder de flessen. De bouwers hebben er echt werk van gemaakt. Behalve lege wijn- en melkflessen werd er kwistig gevarieerd met apothe kers- en reukwaterflesjes, terwijl men ook nog wel eens een kogel flesje tegenkomt. Als het maar een beetje toil waaien, begint het lieve leven. De grote flessen loei en diep en sonoor, vol tragiek, de medicijnflesjes klagen hoog, als wolven in de verte. Een leuk huis. Soms, als de wind aanjakkert, is het binnenshuis niet te harden. Dan moet de bewoner de ladder op, nieuwe kurken plaatsen, alles omdat de kurk eenmaal op de fles bleef ties waarin ze huizen, landerijen en| onder onroerend goed te koop vroe gen. In de advertenties werd vermeld dat dit werd gedaan voor geldbe-1 legging. Er zou een goede prijs ge-, boden worden. De prijs deed eigenlijk1 niet eens ter zake. Eventuele reacties1 moesten verlopen via het nummer] van het bureau van de krant Verschillende mensen in Zeeland heb ben op deze advertentie 'gereageerd., Z-' kregen niet lang daarna bezoek van de twee heren die zich onder hun ware naam voorstelden. In alle gevallen vertelden de heren G. dat ze bemiddeling verleenden bij de aan- en ven-koop van onroerend goed. Zij zou den nogal wat mensen kennen die Sn deze vorm van geldbelegging geïnte resseerd waren. Al» ze hun verhaal hadden verteld en er bleek bjj de adsplrant verkoper enige Interesse, vroegen ze bemidde lingsgeld. Achterdochtig geworden door deze wat vreemde gang van za ken, men Is niet gewoon op bemidde ling voorschotten te betalen, stapten enkele Vlissingers en Souhurgers naar de politie. Deze nam contact op met Heerlen, waar werd meegedeeld dat pa en zoon G. bekenden van de politie waren en dat men voorts adviseerde niet met de heren in zee te gaan, hoe wel nog nooit iemand had kunnen bewijzen dat ze zich aan zwendel schuldig maakten. Na deze informatie werd de PZC verzocht voorzichtig met deze adver teerders te zijn. Sindsdien zijn geen advertenties van deze soort meer op genomen, Half maart vervoegde de Viissinger F. M. zich aan het bureau. Hij had de helft van het bemidde lingsbedrag, een voorschot van ƒ250, betaald en daarna niets meer ver nomen van eventuele kopers of be middelaars. Mocht zijn bezitting uit eindelijk met een winst van meer dan 1000 verkocht worden dan zou M. dit voorschot terugkrijgen. Het bleef echter angstvallig stil óm M. Hij had reeds een "akte van optie ondertekend. Gebleken is intussen dat het duo G. Nederland streek blads-gewijs heeft afgewerkt: de eer bleef dus niet al leen aan Zeeland. Vader en zoon heb ben dus al geruime tijd op deze makkelijke manier een vrij ru8tig staan geleid. Ze kenden geen enkele aspirant-koper en beschouwden het innen van bemiddelingsvoorschotten alleen maar als .werk'. De officier van justitie te Assen heeft meegedeeld dat hij alle zaken in deze kwestie wil voegt zodat het in Assen tot één alk omvattend prooea kan komen. zienlijk veel hoger. Geen enkel be richt is er na de brief van vorige week nog uit Noord-Frankrijk, waar men de meisjes eventueel denkt te kunnen vinden, ontvan gen. Franse molens malen lang zaam. Intussen is echter wel vast komen t» staan dat de meisjes op eigen gelej heid hebben getracht naar Nederl te komen. Naar aanleiding van ou laatste bericht over deze zaak (PZC van zaterdag 6 april) hebben zich bj de Vlissingse recherche twee chauf feurs gemeld, die beiden op de inter nationale dienst rijden. De eerste verklaring komt van de chauf feur R. uit Yerseke, die verklaarde kort na 14 maart bij de hallen in Parijs aan gesproken te zijn door twee Nederlands talige jongedames, die hem duidelijk maakten dat ze met zijn auto naar Ne derland wilden liften. R. had gezien dat de meisjes tevoren gedropt waren uit een stationcar ran de Parijse politie en ging niet op het verzoek in. Het merkwaardige in deze zaak is dat op het moment van aantreffen in Pa ril» het bericht over de vermissing, uit gegeven door de Vlissingse politie, nog niet internationaal verspreid was. In dat geval heeft de Franse vreemde Hngenpolitrte, op eigen houtje en zonder rsohuwing van de Nederlandse po- -instanties, gehandeld. Het staat overigens ook niet vast of de beide meisjes inderdaad het gezochte Vlissing se duo S. L. en H. w. W. vormden. Slot van pagina 1 nc proi- haven aandoet uit zakenvliegtuigen, sport- en particuliere toestellen'. De heer Hoegen vertelde nog, dat het stichtingsbestuur van de NV Philips een bedrijfstoestél ter beschikking had gekregen waarmee men alle va derlandse vlieghavens is langs ge gaan. ,We werden overal vriendelijk tegemoet getreden en kregen oile ge wenste inlichtingen omtrent de finan ciële kant, de mogelijkheden en de moeilijkheden. Niet alleen de over heid en het zakenleven tonen dus veel belangstelling in onze opzet. Ook de rijksluchtvaartdienst staat geheel achter onze plannen', zo besloot de heer Hoegen. En niet alleen bedrijfsleven en sport- vliegerij zullen van het toekomstige vliegveld profiteren. Ook de omrin gende* landbouwers: zij zullen het gras afnemen, dat de natuur regel matig op de grasmat produceert. MIDDELBURG Het geprojec teerde vliegveld Midden-Zeeland tweede fase, dat een verharde startbaan van 1800 m. lengte zal hebben. De bovenste grens van het terrein is do onder Arne- muiden vallende Calandpolder. Links op de tekening het aan liet Veer se Meer grenzende recreatie gebied. Linksonder de geprojec teerde wegaansluiting op rijksweg 58. Deze aansluiting komt pas in de tweede fase. In de eerste fase zal het dan nog kleine re vliegveld te bereiken zijn via de verharde weg in het Noord- Sloe, die de zuidgrens van de Ca lnndpolder vormt. Het vliegveld tweede fase zal een anderhalve km ten noorden van de dorpskom van Lewedorp ko men te liggen. De uiterste oost grens komt dan enige honderden nieters in de tot 's-Heer-Arends- kerke behorende Sehengepolder. Zeeuwse afdeling Ned. Gemeenten vergadert in Goes GOES De afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten vergadert woensdag 8 mei in de grote burgerzaal van ,De Korenbeurs' in Goes, 's Morgens wordt het gezelschap, na afloop van de huishoudelijke verga dering officieel ontvangen door het ge meentebestuur van Goes. In de middag bijeenkomst spreekt de heer S. D. Duv- verman, voorzitter van de gemeentelij ke contactcommissie voor automatise ringsvraagstukken over het onderwerp .Automatisering ten dienste van het be stuur en de administratie der gemeen- ZEEUWSE BONDSAFDELING MERKBENZINE- POMPHOUDERS NA BIJEENKOMST OPGERICHT BIEZELINGE In restaurant ,De Caisson' te Biezellnge Is deze week een Zeeuwse bondsafdeiing opgericht van merkbenzine- en garagehouders. Een afdelingsbestuur werd nog niet ge formeerd. £>at zal gebeuren als men op 29 mei te Goes opnieuw een bij eenkomst belegt, tijdens welke dan te vens concrete plannen op tafel zullen komen betreffende de inkoop van brand stof. Het ligt bovendien in de bedoeling om de afdeling Zeeland In drie rayons te splitsen, (Terneuzen, Zierlkzee en Goes of Middelburg). De oprichtings vergadering stond onder leiding van de heer W. .J Bekkers uit Hilvarenbeek. Houvasl De politie heeft meer houvast aan ds klaring van de Kloetangse chauffeur die gemeld heeft donderdag 28 maart in de vishallen te Parijs sproken te zfjn door twee Nederland» meisjes die hem een lift naar Holland vroegen. Volgens de verklaring van de heer 0. heeft een van de meisjes hem ge zegd dat ze uit Vlissingen kwam. Toen de heer O. foto's van het ver miste tweetal zijn getoond heeft bij de meisjes positief als dezelfde vaa de Parijse vishailen hei-kend. De Kloetangse chauffeur is niet op het verzoek van de meisjes ingegaan maar heeft hun wel verwezen naar collega's van hem. De politie meent aan deze gegevens genoeg grond te kunnen ontlenen voor de stelling dat de meisjes vermoedelijk eerst een tifdje in Parjjs hebben rond gehangen en dat ze daarna bij hun pogingen naar Nederland terug te Ui ten in de buurt van LUle in Noord- Frankrjjk zijn blijven steken. Het on derzoek duurt voort. Adjunct-directeur technische school MIDDELBURG De heer H. M. de Bokx, leraar avo en wiskunde aan de technische school te Middelburg, is met ingang van 1 augustus 1968 benoemd tot adjunct-directeur aan deze schoot Hij volgt daarmee de heer N. Keerse- maker op, die met pensioen gaat. SCHRAAL WEER DE BILT Flinke zonnige perioden en ongeveer dezelfde middagtemperaturen i als woensdag of iets lagere. Overwegend matige noordoostelijke wind. ZON EN MAAN 12 april Zon op 05.50 onder J9.£ I Maan op 18.52 onder 05.3< L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2