CHSËD ARMEENSE SOWJETREPUBLIEK EEN GEHEEL ANDERE WERELD Raad Domburg: nog niet veel illusies verbetering Duinweg BetermetBoter INVLOEDEN UIT ORIENT DUIDELIJK TE ZIEN 248.-798.- 6) Bezwaren tegen samenstelling van notulen Laat uw salaris HP V DONDERDAG 11 APRIL 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 ADVERTENTIE feen huur en voor zijn woning maar e helft. Hoe groot is ztfn pensioen? Per maand 55 roebel. En hoeveel verdient hij er in zijn bedrijfje bij? Vier tot zes roebel per dag wat dus betekent dat hij met zijn indi viduele zesdaagse werkweek per maand in totaal een inkomen van ten minste 175 roebel heeft en dat hij daarmee tot de middelbare in komens behoort. .Ik ben', zegt hij. .zeer tevreden en ik wens allé oor logsinvaliden in uw land zo'n bestaan toe als ik heb.' (Door drs M. L. Snijders) JEREVAN In de zacht neergutsende regen is een oude man in een dikke jas bezig een vuurtje te stoken in een groot blik. De kruidige lucht van brandend hout zweeft over de straat. Jerevan, hoofdstad van de Armeense socialistische Sowjetrepubliek, 's avonds om half twaalf in februaride nachtwaker bereidt zich voor op zijn lange nacht. Als we na een kwartier aan een voorbij ganger de weg terug vragen naar het hotel, kan mijn begeleidster zich in het Russisch niet verstaanbaar maken: we zijn in een ande re wereld, al is ook die deel van de USSR en al ligt dat deel nog in Europa. Maar dat we 70 kilometer van de grens met Perzië en net even ver van die met Turkije zitten, merk ik de volgende ochtend als ik op straat kom: mannen met vervaarlijke snorren en woeste haardossen, of zeer hoog uitbollende en breedgerande vilthoeden alsof ze zijn weggelopen uit een Italiaanse opera. Opschriften in een volmaakt onleesbare taal die op geen enkele andere lijkt en bij de eerste aanblik er uit ziet als een oneindige variatie op de letters u en j. Gebouwen van zacht-roze en geel gekleurde natuursteen, met bogen en met guirlandes van wijnranken. Vrouwen met aman- delvormige ogen we zijn in de Oriënt. Krotten Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH. COMPLEET MET KOFFER wordt namelijk op bestelling ge werkt, hoofdzakelijk voor het buiten land maar ook voor officiële gebou wen in eigen land. Worden er voor dat doel Sowjet- s.vmbolen in de tapijten ver werkt? Hij kijkt me wat verwijtend aan: ,wlj werken alleen volgens de tradi- Drie sterren Bij die sfeer horen oosterse tapij ten en ik zie ze maken in een werkplaats waar het oude handwerk In stand wordt gehouden. Ribsime Chatsikan doet dit werk al 32 jaar. nauwkeurig volgens het patroon dat door de tekenaars van de werkplaats is gemaakt naar oude motieven zo gemaakt dat dezelfde elementen, als ze in het patroon worden her haald, er andera uitzien, waardoor 't tapjjt de kenmerken van handwer ken met zijn toevallige variaties be houdt. Ze is nu 54 en ze had, zegt ze, best ander werk kunnen doen. Maar haar man heeft hier gewerkt tot hij werd gepensioneerd, haar zoon en haar dochter werken hier ook en meer dan de 100 roebel die ze elke maand verdient heeft ze niet nodig. Ik vraag de bedrijfsleider Tsaroek Adjinjan, hoeveei winst hij jaarlijks maakt maar hij maakt geen winst, de werk plaats dient alleen om de oude volks kunst in stand te houden: de prijzen van wol en de lonen zijn te hoog om tegen concurrerende prijzen te exporteren en er ook nog winst wordt gemaakt. De winst, daarvoor zorgen de wolweverij en de echte maohiinale tapijtweverij, die gebruik maakt van de motieven en de be roemdheid van de werkplaats. Hier (ADVERTENTIE) Gewone doperwtjes en een klontje gewone, echte boter: lekker, lekker niet gewoon meer. s 61 :'Oj Li j Minder volgens de traditie, meer naar de toekomst gericht werkt Margar Sjedrakowitsj Sjedrakian. In een van de opslagplaatsen van de fabriek die hij leidt, ligt een gigantisch ei kehouten vat waarop staat geschre ven dat deze cognac in het jaar 2017 zal dienen om de 100 ste verjaar dag van de oktoberrevolutie te vie ren. Maar de Jerevanse cognacfa- briek zorgt ook voor het heden: iedere dag 20.000 flessen van het edele, lichtbruine vocht. En in het grote, ruime directiekantoor laat hij, goedlachs en met zuidelijke welspre kendheid, ons van zijn drie verschil lende merken proeven: de drie-ster ren, die het meest naar Franse cog nac smaakt en de vanilleachtige donkerder soorten die wel wat weg hebben van Armagnac, maar toch anders. Het is een Armeense gewoonte om bij iedere dronk iets :e vertellen en ik leg het grandioos tegen hem af: hij is wijsgerig en geestig. Diep zinnig en lichtvoetig tegelijkertijd en terwijl hij het glaasje schu.n op het voetje beet houdt en weinig drinkt, laat hij mij steeds weer opnieuw bewijzen dat ik zijn dranken echt wel waardeer. Mijn zakelijke vragen worden daar door snel weggespoeld: ook hier krijgt vrijwel iedere werknemer 20 tot 30 procent van zijn salaris in de vorm van premies. Specialisten kun nen wel tot 40 procent komen. Vo rig jaar heeft de fabriek een nieuw soort cognac gemaakt: iedereen dus een maand salaris extra; hijzelf als directeur anderhalve maand. Hoeveel verdient hij dan? Welke Nederland se fabrieksdirecteur zou dat zo vlot vertellen als deze, uit Turkije stam mende Armeniër? Het is 170 roebel per maand basissalaris en een even groot bedrag aan premies. Voor zijn vierknmerflat betaalt hij iedere maand 15 roebel en daarin zijn dan radio, gas en verwarming inbegre pen. Heeft hij tv? Natuurlek! Ieder een heeft tv. En weieens in het bui tenland geweest? Frankrijk natuur lijk, om de cognac te proeven ,en ze waren daar bijzonder aardig te gen me'. En wat zou hij kopen als hij oj eens veel geld, zeer had? Hij zou er jeugd mee willen kopen en als om nog eens duidelijk te maken hoe dicht wij eigenlijk bij elkaar staan, vertelt hij dat hij od de landbouwschool eens een scriptie heeft gemaakt over de melkproduk- tie in Holland. Natuurlijk krijg Ik zo een heel ver keerde indruk van Armenië en snel vertelt iemand me, dat de grote in dustrie van Armenië bestaat uit chemische, elektrotechnische ra ap- paratenfabrieken, dat in mijnen aluminium, goud, zilver en koper wor den gevonden, dat er rekenmachi nes worden gemaakt, compressoren wat dat dan ook moge zijn ra era minibus voor tien mensen. Dat er in 1920 in Armenië maar vijf steden waren en dat Jerevan toen 30.000 inwoners had en dat er nu 25 steden zijn, terwijl Jerevan 700.000 zielen telt van de 2,2 miljoen inwoners van deze republiek. Maar ik heb nu geen interesse meer voor al dat gewone en bljjf zoeken naar nog meer buitenissigheden. En aan de hoofdstraat vind ik het on gedachte: een particuliere onderne ming in de Sowjet-Unie. Zijn .bedrijf' is ongeveer 2 meter diep, 3 meter breed. Hij repareert horlo ges. Mag dat zomaar? Dat mag omdat hij oorlogsgewonde is en hij heeft hiervoor een speciale opleiding gehad, zoals andere oorlogsinvaliden andere handwerken hebben geleerd. Tegen het trottoir staat zijn Fiat achtige autootje: gekregen van de staat. Hij betaalt voor zijn winkeltje :ven prachtig. Ik heb vanuit de auto krotten menen te zien: de gids zei dat daar niemand meer woonde, maar er kwam rook uit de schoorstenen en ik wil daar gaan kijken. Want de hoofdstraten zien er wel mooi en nieuw uit, maar hoe Is het daar achter. De krotten zjjn erbarmelijk in een ervan woont een vrouw met haar man en twaalf kinderen. Ze hebben zeven kamers tot hun beschikking en betalen 6 roebel huur per maand. Ze hebben tv en een ijskast, geen wasmachine. Maar heel binnenkort gaan ze verhuizen naar een flat die drie kamers heeft en waar de huur 8 of 11 roebel wordt, dat weet ze nog niet. In een andere hut ga lk binnen: ook hier ijskast ra tv, twee bedden, een tafel en een stoel: het gezin heeft twee kinderen en woont in dit ene kamertje. Over een tijdje zuilen ze verhuizen, want het hele wijkje wordt afgebroken. Nu wonen er nog een stuk of 16 families, maar aan het eind van het straatje staat de graaf machine al klaar. En aan de bui tenkant van de stad zie ik de hoge nieuwe flatgebouwen die hier in snel tempo worden gebouwd. Armenië is wat dat betreft nog duidelijk achter bij centraal-Ruslana, waar in Moskou nauwelijks en in Leningrad nog maar weinig achterbuurtachtige huizen te ontdekken zijn. Maar als Armenië in materieel op zicht nog niet zoveel te tonen heeft, dan heeft het dat wel in zijn cul tuur: In 't kolossale operagebouw wordt 's avonds .Anoesj' opgevoerd, een Armeense opera, met een lief desverhaal dat zich in de bergen afspeelt. Er doet een prachtige so praan in mee en zij maakt voor mij, buitenstaander, duidelijk dat deze mensen gelijk hebben als ze trots zijn op het eigene van hun volk en hun land. AMBTENAAR VERDUISTERDE 43 MILLE UTRECHT —De politie heeft maan dagmiddag de 34-jarige H. J. van R., ad junct-commies A. bij het gemeentelijk energie- en vervoersbedrijf, aangehou den omdat hij verdacht wordt van ver duistering van minstens 43.000 gulden ten nadele van zijn werkgever. De man is onmiddellijk ontslagen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Van R. heeft bekend. Uit het voorlopig onderzoek van de recherche is komen vast te staan, dat Van R.. die sedert 1952 bij het GETVU werkte, drie jaar lang geld heeft verduisterd. Hij was belast met de behandeling van de mo torrijtuigenbelasting voor de GEVU-bus- sen en nam voor "de betaling van de belasting geregeld geld op bij de kas sier. In 1965 begon hij met frauduleuze han delingen door meer geld op te nemen dan nodig was. Later betaalde hij de belasting soms helemaal niet. Nu er. dan kwam van de motorrijtuigenbelas tingdienst een boete binnen omdat bij steekproeven was gebleken dat voor enkele bussen niet betaald was. Van R. kreeg deze bekeuringen ook ter be handeling. Haj voldeed dan direct, zo dat niemand argwaan kreeg. .Zeker een vergissing', zed hij tegen zijn collega's. Bij een interne controle kwa men de knoeierijen aan het licht en daarop werd de ambtenaar direct ont slagen. De politie vond bij hem thuis nog 24.000 gulden van het verduisterde geld, zodat hij in de afgelopen drie jaar ongevever 19.000 gulden heeft opge maakt. De mogelijkheid bestaat dat ook de be lastingdienst nog een aanklacht tegen Van R. zal indienen. Paleis op de Dam I mei open voor het publiek DEN HAAG (ANP) Nu de restau ratie van het koninklijk paleis te Am sterdam vrywel is voltooid, zal het weer voor bezichtiging voor het publiek wor den opengesteld. Te beginnen met woensdag 1 mei a.s. kan het paleis gedurende de maanden mei tot en met september elke woens dag van 10.00 tot 16.00 uur worden be zichtigd, tenzij het paleis voor onvang- sten of dergelijke in gebruik Is. zoals bijvoorbeeld op woensdag 29 mei aan staande. (ADVERTENTIE) Bijna Pasen. Het is voorjaar Feestelijke bloemen overal, in kleurige bossen. Nu volop te koop. Neem zo'n feestelijk Paasboeket mee! Dat brengt sfeer in huis. Juist met Pasen I PFAFF NAAIMACHINES W. RIKKEN NV Bergen op Zoom: Kortemeestraat 17, telef. 01640-5878 Temeuzen: Nieuwediepstraat 23, telefoon 01150-2294 Breda: Lange Brugstraat 30, telefoon 01600-31745 Eindhoven: Willemstraat 21. telefoon 040-22570 Roosendaal: Nieuwe Markt 48, telefoon 01650-5546 Verder verkrijgbaar bij: A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, Goes G. Hemelaar, Nieuwendijk 29, Vlissingen G. Hemelaar, Langeviele 52, Middelburg H. A de Breuck. B. F. van Waesberghestraat 16, Hulst Schieting Ovezande )p het concours van Zeeland!» bij de ved. C. Verbeek te Ovezande werd door 53 schutter» van 12 verenigingen Inge schreven. Het concours werd verschoten i de van Diana te'Yerseke. isle zljvog< Jac. West veer van Edele-Handboog te Oude- lande. 2de zijvogel. P. Peeters van Vic toria te Kwadendamme. 1ste bovenkal: C. Remljn van Spes-Nostra te Ovezande. 2de bovenkal: Jac. Vermuë van Jacoba van Beleren te Goes. 1ste onderkul: P. Daalman van ADLM te Kwadendamme. 2de onderkal: Jer. Vette van Concordia te 's-Heerenhoek. 1ste klep: C. D. Raas van Willem-Teil te Ovezande. 2de klep: Jac. Doene van Victoria te Kwadendam me. 3de klep: L. Rentmeester van Wll- lem-Tell te Ovezande. Meeste kleine vo gels: mevr. Steenaert van ADLM te Kwadendamme. 5 stuks. Uitslag van de tweede wip: lste hoofdvogel: H. A. Mol van Jacoba van Beieren te Goes. 2de hoofdvoge): C. Westdijk van Vios te 's-Heerenhoek, bjj loting, lste zijvogel: Jac. Vermuë van Jacoba van Beleren te Goes. 2de zttvogel: C. Steenbakker van Victoria te Kwadendamme. 3de zijvogel: L. Rentmeester van Willem-Teil te Ove zande. 4de zijvogel: A. Rentmeester eveneens van Willem-Teil. lste kal: H. A. Mol voornoemd. 2de kal: G. Raas van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek. 3de kal: W. Houtens van Willem-Teil te Ovezande. 4de kal: M. Rijk van Spes- Nostra te Ovezande. Meeste kleine vo gels: Ant. Martens van Vios te 's-Hee renhoek, 5 stuks. Vliegende vogel: eer ste prijs: O. Steenaert van ADLM te Kwadendamme. Tweede prijs. G. M. Geense van Edele-Handboog te Oudclan- de. Beëdiging van marine-officieren VLISSINGEN Op vrijdag 19 april zul len aan boord van het vlfegkampschip .Karei Doorman' in Den Helder een be roepsofficier en 30 reserve-officieren worden beëdigd. De eed zal worden af genomen door schout-bij-nacht A. van der Moer. De heer D. J. van Zwoll uit Vlissingen zal beëdigd worden als reser ve-luitenant ter zee derde klas. BIJDRAGE VERHOOGD TOT 50.000 GULDEN gemeenteraadj^wo^erïS^p«f M gjg maar weinig'een uitspraak van hem ran, die in de waarop de notulen worden samen-Passenler heeft de heer Wattel gesteld. Hij verzocht het college van plan om op era deel van de grond een b en w nadrukkelijk te bewerk- i stelligen, dat het gesprokene in de raadsvergaderingen objectiever In de lander had gedaan om een vroegere toezending van de notulen. |Ook de heer Passenler had bedenkingen een ander raadslid DOMBURG De van Domburg heeft illusies, dat de al enige jaren sle- toegeschrevenBurgemeester zegde toe, P^nde kwestie van de verbetering ZTSÜSJZS^ Ivan de Duinweg te Oostkapelle zullen v. orden toegezonden. 6 1 Besloten werd dat de gemeente de re- jop korte termijn tot een oplossing sistratierechten op zich zal nemen voor zal komen. Dit ondanks het feit,j brouwersgebouwdewaning.M' Hoppen' dat er een soort rmanderingsre-l°itJ\.»™)|^^fde^'dJ»«2?,H'^ geling is gevonden voor de verbe- penbrouwers een tegemoetkoming van r» L ut i j- j j 300 g"106" te geven, zodat er voor hem tering. Dat bleek dinsdagavondi nog 325 gulden zou resten. ,Op voorste! van de heer Abr. Wisse '(sgp) besloot de raad echter dat de volledige registratiekosten voor reke ning van de gemeente komen. Alleen de beide wethouders waren voor het voorstel van b en w. Een voorstel van b en w tot de aanleg van een kinderspeelplaats te Oostkapelle over le. gaan en om voor de inrichting een krediet van 5000 gulden beschikbaar te stellen werd omdat de meningen over de juiste plaats in de raad verdeeld waren teruggenomen voor een nader on derzoek. Een bezwaarschrift van de heer H. C. A. parkeerterrein aan te leggen, hetgeen niet overeen komt met de zienswijze van de raad. Volgens burgemeester Sprenger is de aanleg van een par keerterrein echter niet mogelijk omdat dit in strijd is met het bestemmings plan. Era zienswijze, die de heer Pas senler echter niet deelde. Bij de wij ziging van de verordening vaststelling van het sluitingsuur voor vergunningp en verloflokaliteiten vroeg de neer Wis se nog of het in de bedoeling ligt om het bezoek van de stranden in de avond uren tegen te gaan. Burgemeester Sprenger deelde mee, dat is onderzocht of het betreden van het strand 's avonds kan worden verboden, maar deze mogelijkheid is er volgens hem juridisch niet Wel ligt het :n de bedoeling weer een strandwach: in te stellen, zo deelde hij mee. toen de raad vergaderde. De totale kosten voor de verbete ring van de weg, inclusief onteige ning en de aanleg van eèn parkeer terrein zijn geraamd op 921.000 gul den. De subsidie van het ministerie van erm zou 460000 gulden bedra- Êen en indien er geen bebouwde ommen waren, zou de provinciale subsidie volgens de wet uitkering wegen en de provinciale verordening 303.500 gulden bedragen. Naar deze aanvankelijk verwachte regeling zou dan ten laste van de gemeente en het wegschap 157.000 zijn geble- waarin de gemeente in 1964 een bij-|Scn'!t- te Voorburg tegen een aansla) drage van 35.000 gulden toezegde, iwoonforensenbelasting werd ongegronc. zodat voor het wegschap resteerde verklaard: een bezwaarschrift van de 122.000 gulden. heer A. Maquelin te Vlissingen werd 1 wel gegrond verklaard. Volgens de wet uitkering wegen wordt Bij de ingekomen stukken sprak de echter geen subsidie verleend voor quar- heer Passenier er zijn teleurstelling over taire wegen in de bebouwde kom en|Uit, dat in de koopakte voor eer? stuk daardoor is de provinciale subsidie te-,grond aan de heer G. Wattel geen reke- ruggebracht tot 1,2.000. Ten laste ning is gehouden met de zienswijze van het wegschap en de gemeente blijft ->j daardoor een bedrag van 288.500, 133.000 gulden meer dan geraamd. Het college van b en w van Domburg heeft een bespreking gehad met de voorzitter van het waterschap wegschap Walcheren en ln die bijeenkomst deed de voorzitter van het waterschap de suggestie, dat van de zijde van de gemeente een baar zou worden gemaakt door te sluiten dat de gemeente bereid zou zijn de bijdrage die de raad van de voorma lige gemeente Oostkapelle had vast gesteld op 35.000 gulden te verhogen tot 50.000 gulden. B en w hebben aan het bestuur van het waterschap bericht, dat de raad zou worden voorgesteld op de suggestie in te gaan. Daarbij heeft het collége tevens verzocht om een ga-, ran tie dat dan ook onverwijld tot aan besteding en uitvoering zou worden over- de raad, dat op de grond een gesloten bebouwing moet komen. Volgens de heer Vierhonderd vissers in wedstrijd Groede De Fishing Club Groede hield een wed strijd waaraan door ruim 400 sportvis sers werd deelgenomen. De vangst was ondanks het koude weer niet groot te noemen. Burgemeester J. Everaars reikte na af loop ln zaal Ekkebus de prijzen uit. Hij dankte de organisatoren voor het vele werk dat voor deze wedstrijd is gedaan. T~lo als beste dame en eerste Nederlands dame: zij kreeg een haardroogkap. Het grootst aantal vissen werd gevan gen door J. Harms, Sluiskil. Het grootst aantal vissers was van de Noordzeevis sers. De uitslag ls als volgt: 1 C. v. Heesters Sluiskil: 2 A. Strijpsteen, Brugge; 3 R. Machaert, Zelzate; 4 H. Bliek, Wol- phaartsdijk; 5 J. Scheffers, Sluiskil; 6 H. Villens, Gent; 7 mevr. v. Dinteren. Sluiskil; 8 D. Lamtsheer, Hoek; 9 P. Verhucht, Helst; 10 J. Hofman, Hoek. (ADVERTENTIE) De heer A. Passenier (pvda) noemde dit een zeer aanvaardbare oplossing als daarmee de zaak uit de wereld wordt geholpen. Overigens iets waar hij scep tisch tegenover stond. De heer A. Cop- poolse (ar) was blij, dat het zover is, dat het misschien tot een oplossing komt' en hij vroeg daarbij of als ulti matum is gesteld dat in september moet worden begonnen. Burgemeester F. G. Sprenger deeld: mee, dat dit af hangt van de or.teise- ningsprocedureDe heer A. Don (pvda) had weinig verwachtingen over een spoedige regeling van de zaak. evenmin als de heer C. den Hollander fgb). Jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozen burg (ch) merkte op, dat in de eerst volgende vergadering van het college van beheer van het wegschap zal wor den voorgesteld met de financierings regeling akkoord te gaan. Burgemees ter Sprenger had daar weinig illusies in. .Wannéér is dan die eerstvolgende vergadering?', zo vroeg hij zich af. Het college van beheer vergadert twee of driemaal per jaar en de eerstvolgende vergadering zal nog voor dc zomer plaatsvinden, zo zei de heer Rutgers van Rozenburg. Burgemeester Sprenger zei namens het college van b en w de hele gang van zaken betreurenswaardig te vinden. Hij toonde zich verder teleurgesteld, dat de onteigeningsprocedure pas nu gang is gekomen. .Ik blijf op standpunt staan, dat met deze hele zaak niet die voortvarendheid is betracht, die we hadden mogen verwachten', aldus de burgemeester. De raad gina akkoord met het voorstel om de bijdrage van de gemeente in de kosten voor "verbe tering van de weg te verhogen tot 50.000 gulden. Notulen Bij de behandeling van de notulen uitte de heer A. Don (pvda) een aantal bezwaren tegen de wijze Rente over uw inkomen? en andere periodieke inkomsten boeken op een rente-girorekening bij de Algemene Bank Nederland. U krijgt dan 3'/2 procent rente over het constante saldo per halve maand èn zo u wilt tot duizend gulden krediet en de beschikking over betaalcheques. K&f 1 2 4 U bent welkom bij de Algemene Bank Nederland Inlichtingen en folders bij onze kantoren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17