Brits econoom vindt groei onzin TBB UGJV 15 voor alle hinderen! schrijn DURE ROOMBOTER HOOPT ZICH STEEDS MEER OP Belgische Maldegem is nu onbestuurbaar ,lk zie het liefst de wolken voorbij drijven, zolang het nog kan' NATIONALE HERDENKING OP 4 MEI Blijf w«wj waar n slank bijblijft VOEDING Lezers Hoe lang nog GEMEENTE ZIT ZONDER CENTEN lëB MISDADEN TEGEN DE VREDE WOENSDAG 10 APRIL 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DR MISHAN: HET LEVEN WORDT EEN HEL (ADVERTENTIE) Burgemeester wil weten of kienavonden nog besloten zijn UBACH OVER WORMS De rijkspolitie van tJbach over Worms heeft zaterdagavond onder leiding van de adjudant M. Nijman pro- cos-verbaal opgemaakt tegen de fanfare Eendracht uit YVaubach wegens het organiseren van een kionavond die buiten de leden ook toegankelijk was voor donateurs. Het gemeentebestuur van Ubach wil er via een kort geding voor de Maastrichtse rechtbank achter komen of kienavonden. georga niseerd voor leden en donateurs van een vereniging nog .besloten' Enoemd mag worden. Ni et-beslo- 1 kienavonden zijn volgens de wet op de kansspelen verboden. Burgemeester mr J. Smeets van Ubach over Worms heeft 't aan spannen van een proefproces ruim drie weken geleden tijdens een openbare vergadering aange kondigd. Alle verenigingen in het grensdorpje waren er van op de noogte, dat de politie controle kon komen uitoefenen tijdens de kien avonden. De rijkspolitie heeft In overleg met het bestuur van de fanfare proces-verbaal opge maakt tijdens de kienavond van de fanfare. Voorzitter L. Hendrikx van de fanfare-:.ik vind het eigen lijk wel niet prettig allemaal. maar we moeten toch eindelijk eens we ten waar we aan toe zijn'. Overi gens is de heer Hendrikx van mening dat donateurs wel tot de besloten kring van een vereniging gerekend kunnen worden. HELSINKI: langs de autoweg van Helsinki naar de voorstad Lauttassari staat een tehuis voor dakloze alcoholisten, die echter om dit tehuis te bereiken deze autoweg over moeten steken. Een grapjas heeft nu dit .verkeers bord' geplaatst, dat natuurlijk niet officieel is. maar toch bijzonder doeltreffend kan zijn. DEN HA AO (ANP) De nationale herdenking van allen burger zowel als militair die sinds 10 mei 1940 waar of wanneer ook ter wereld, In het belang van het koninkrijk zyn ge vallen, alsmede van allen, die door oor logshandelingen en terreur zijn omge komen, zal worden gehouden op zaterdag 4 mei. Van 's avonds zes uur tot zonsonder gang zullen van alle openbare gebou wen. particuliere woningen en vaartui gen de vlaggen halfstok worden gehan gen. Te 19.30 uur zal eenieder kunnen deelnemen aan een .stille tocht'. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Van 20.00 tot twee minuten daarna zal op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht worden geno men. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het ge wenst dat die avond geen openbare ver makelijkheden worden geboden, hetgeen evenwel niet impliceert dat sluiting van de horecabedrijven kan worden voorge schreven. Wel dient van 18 tot 21 uur ADVERTENTIE GEDEP. MERK (Van onze correspondent) ROTTERDAM ,Het was alsof er een last van mij afviel. Ik had dit al jarenlang willen zeggen of schrijven, maar het was er nog nooit van gekomen. Toen heb ik het allemaal geschreven. Erg snel. Ik treed in herhalingen en misschien overdrijf ik. Nee. niet opzette lijk'. Dr E. J. MLshan (auteur van .The cosf of economie wealth', docent aan de l.m dense economische hogeschool, heeft zc juist moeten horen dat Nederlands m nister van financiën zijn ideeën princ. pieel afwjjst. Hij hec-ft de toespraak van de excellente congresopener via eer koptelefoon in een vertaling aangehoord. Daarna is hjj zelf achter liet spreek gestoelte gaan staan en op de wat vlak ke toon heeft de baardige hooggeleer de zijn denkbeeld uitgelegd. Zijn woord spelingen kwamen meestal niet over. Er werd niet om gelachen. Toen hij het podium al had verlaten, had men in de gaten dat. de toespraak voorbij was. De nomen en de studenten haastten zich nog te klappen. iest toestaan. Ik zelf heb een auto. .aar ik zou hem graag wegdoen als de egering me een plaats gaf om rustig wonen en met een redelijke trein- •.erbindïfig*. Nee', antwoordt hij op onze vraag, .ik voel me niet verloren in deze wereld. Ik kom uit Amerika. Ik weet beat wat lawaai en hinder van de techniek bete kenen. Ik bespeur soms bij mezelf de slechte tendenzen van deze tijd. Ik pro beer de dingen altijd te simplificeren en tot gespecialiseerder proporties terug te brengen. Dat is fout. Wat ik het meest haat in deze maatschappij is hst feit dat die specialisatie de beschaving aan het verdringen is. Hoe dikwijls kun je nog een gewoon goed gesprek voeren, riT i i i waarbi3 Je dan in algemene termen rlpp uPPT DPrhflflSn spreekt? Meestal vervalt men onmiddel Ktt' UCIUUUM1 üjk in vakjargon. De wereld wordt on- Eigenlijk verbaast het me elke keer beschaafd en onbegrijpelijk'. zegt de weer. dat de mensen me zo vriendelijk Brit aanhoren en kritiseren.' zegt hij met eenIn zijn hart hoopt hij nog altijd dat de flauwe glimlach, terwijl hij met zijn regering van zijn land ertoe zal be- hand over zijn peper en zout haar sluiten om delen van het land buiten strijkt. De zaal Is leeggelopen. Elders in het hotel dat de Rotterdamse economencon- ferentie herbergt, wordt de pauze met theedrinken doorgebracht. De inleider, wiens boek de aanleiding tot de confe rentie Is geweest, blijft vrijwel verlaten in de zaal achter. Als we vragen of we hem even kunnen spreken kijkt hij ver baasd. Hij is voortdurend verbaasd ge weest sinds het ogenblik dat zijn boek uitkwam, vorig voorjaar. In 1951 haalde hij in Chicago zijn doc torstitel in de economische wetenschap pen. Hij werkte op het .National bureau of economie research' en bij de Federal Reserve Bank. Vijf jaar later werd hij reader (lezer) aan de London School of Economics en Political Science. Hij ging .welvaartseconomie' doceren. Dr. Mishan stelt in zijn boek dat niets de welvarende landener toe dwingt om hun voortgaande groei van hun economie na te streven. Op lange termijn, zo stelt hij zelfs, ver dient niet de ggoei maar het benutten van de beschikbare middelen over verschillende aanwendingsmogelijk- heden de voorkeur. Bij een voort gaande grofei van de economie wordt net leven Langzaam tot een hel, ver wacht dr. Mishan. Gevolgen die hij .externe nadelige in vloeden' noemt, gaan steeds zwaarder wegen. Voorbeelden vindt hij in de luchtverontreiniging, geluidshinder, ver keersopstoppingen teniet gaan van land- sohapsschoon, de aanslagen op iemands zenuwen en rust. Wie daarmee wil door- faan, zal er voor moeten betalen, zegt e econoom. Op zo'n manier zal over tollige groei worden afgeremd en de vervaardiging van minder hinderlijke produkten worden bevorderd. bet bereik van de door anderen hinder lijke technocratie te brengen. Een streek waar liefhebbers van rust en vrede uit eigen vrije wil zich kunnen vestigen zonder 't gevaar te lopen dat er elk ogen blik een aanslag op him leven, hun zenu wen en hun geluk zal worden gedaan. Een streek waar je alleen maar te paard kunt komen. ,Ik ben niet bang dat ze er zullen gaan uitzien als kloosters. Trouwens, kloosters zijn niet de slechtste plaatsen op de aarde', zegt de econoom. .Bent u een man die met een verrekij ker vogels bespiedt?', vraagt iemand sarcastischer dan was bedoeld. ,Ik kijk het liefst naar de lucht om de wolken voorbij te zien drijven', zegt hij. Zo lang het nog kan'. j.ii ir. Liif A -1 U.Ïb'fiid iilófc AliifM. .1 Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. Middelburg beschik! titans over prach tige Industrieterreinen, niet alleen maar' mik "van licit die zich hoitden met ordening en stedebouvv, Vele miljoenen zijn daarvoor op la- fel gelegd. De term schone indus trie' is daarbij herhaaldelijk gebezigd en terecht, alles met het oog op leef baarheid. waakzaamheid v 1 !>o enaf kun- of nog zwaarder gel het de stad zelf Nee net uit larigheid WAT DOEN WE ERMEE? NU AL ROND 150.000 TON (Van onze correspondent) UTRECHT Rond de 150.000 ton roomboter ligt in koelhuizen Don Quichotte opgeslagen in de zes landen van ,Ik ben niet ban dat de mensen me als j de Europese Economische Ge- een soort Don Quichotte zullen gaan be-x. schouwen. Ais ze dat doen, doen ze het nteenschap. De Nederlandse huis- erg vriendelijk. Sommigen vinden dat vrouw die er een half nondie van ik overdrijf. Maar ik zeg u', klinkt het VIUUW uie er een nal1 ponuje van bijna profetisch, ,dat de zwarte vlekken wil kopen, moet er sinds maandag ln de landen zullen groeien als olievlek- ken. Daartegen wil ik me teweer stellen. 66n gulden en 67 cent voor neer- Toen Ik na tien jaar ertoe gekomen was, follpn tr9°r ze kiikt wel uit Do mijn gedachten op papier te zetten. ~uen maar ze K,JKt wel 1)0 viel er een last van me af. Het is niet duurste margarine is meer dan langer juist, dat de groei van de eco- - nomie het argument in onze handen een gulden goedkoper en ook lek- vormt. Het gaat om de verdeling van I j- «--wmllrirnr' i KBr' het inkomen over de bevolking'. Wat let haar dan om margarine op ta- Alïto PratlP 1ËPP iWn fel te brengen? Zo komt er steeds meer u wcs uucu| roomboter, ongeveer 40.000 ton per jaar, Dr. Mishan heeft gepleit voor delen van die niet wordt opgegeten. En het zal het tand, waar bijvoorbeeld geen auto'sj nog erger worden: de prijs zal nog stij- mogen komen. .Dat kan toch geen re-1 gen, terwijl er ook nog meer boter zal gering bezwaarlijk vinden. .Vis de men-]komen. Prijsstijgingen drijven de toch sen het zelf prefereren kunnen ze dat]al geringe consumptie verder terug met als gevolg: alweer meer boter. BURGEIUEESTER DEMUYT WORDT TOTAAL GEBOYCOT Teb,voor een goed figuur. Want praktisch zonder calorieën (Van onze correspondent) MALDEGEM (B) Maldegem is nu onbestuurbaar geworden, In 1968 zullen geen openbare werken uitgevoerd worden, geen enkele vereniging zal een subsidie ontvangen, er zal geen frank besteed worden aan het organiseren van feestelijkheden. Bovendien zullen de inwoners bijna geen gemeentelijke belas tingen meer moeten betalen. Ondanks dat zijn de Maldegem- naren met deze toestand beslist niet erg gelukkig. Wat is er eigenlijk precies aan de hand in deze Belgische grensgemeente Burgemeester G. Demuyt werd er tijdens de afgelopen weken regel matig in de minderheid gesteld bij de bespreking van belangrijke pun ten in do gemeenteraad. Zoals be kend is de burgemeester in België Seen ambtenaar. Hij wordt gekozen oor de bevolking en behoort tot een politieke partij. De heer Demuyt, advocaat. Is lid van de Christelijke Volkspartij, die in de Maldegemse raad over zes van de dertien zetels beschikt. Na de verkiezingen van 1964 werd een coa litie gevormd met de onafhankelij ke groep van de heer Storme, die vier zetels veroverde. Zo kon de burgemeester rekenen op een ruime meerderheid. De oppositie bestond uit twee leden van de .Katholieke Vlaamse Volkspartij en uit één lid van de Partij voor Vrijheid en Voor uitgang (Liberalen) Eon produkt van Tho Coca-Cola Company met zijn groep één front vormden tegen de Christelijke Volkspartij. Stelselmatig werden tijdens de af gelopen weken alle voorstellen van burgemeester Demuyt gekelderd. (7 tegen 6 stemmen) Begroting De toestand werd echter bepaald on- mogeLljk bij de bespreking van de begroting voor het dienstjaar 1968. Omdat wethouder Storme de finan ciën van Maldegem beheert, werd hij belast met het opmaken van de begroting. Hij deed dit zorgvuldig, maar toen de begroting eenmaal klaar was, kwam de breuk tussen de partijen. Viermaal werd de raad bijeengeroepen om de begroting te bespreken en goed te keuren, maar daar kwam niets van. De nu zeven man sterke oppositie wil de onder meer dat de agenda van achter naar voor zou behandeld Vloer' De consument die in z(jn eigen be lang een deel van zijn hersens in de por tefeuille heeft zitten rekent buiten de politiek. Het is de gewoonte bij over vloedige produkten zodanig te manipu leren dat er ,een vloer in de markt' komt te liggen. Die vloer moet er zijn om de producenten van die overvloed grond on der de voeten te verschaffen, de garantie te geven van een redelijk inkomen. Dat zonden ze niet binnenhalen als de prijs van hun afzet vrij bepaald werd op de markt, die immers overvol zit en zonder ingrijpen de consument in staat zou stellen voor een appel en een ei in te ko pen. Die .vloer ln de markt* kan op tal van manieren worden gelegd. Om ons te beperken tot het zuivelgebeuren: de Nederlandse regering heeft de veehouders altijd een garantie gege ven. dat zij hun melk niet onder een bepaalde prijs hoefden te verkopen, ongeacht de afzet. Deze garantieprijs verschafte de boeren een behoorlijk inkomen uit hun melkvee en hield de consu- mentenmelk tamelijk goedkoop. Met andere woorden: het was een subsidie naar twee kanten: naar de boeren en naar de consumenten. Jaarlijks kost te die garantieregeling het rijk 200 tot 400 miljoen gulden. De regering kocht overtollige voorraden op. Subsidie-foefjes Er is echter onenigheid ontstaan, dat wethouder (schepen) Storme met zijn drie aanhangers niet lan ger de burgemeester steunde. Meer nog, hij kreeg van de drie vroegere oppositieleden gedaan dat zij sar-"" S1: bf«ï"Tt M begonnen a»n de begeer.,,: Een nog», „„d.rlinge SSLdta? SHTwrfiÖfhW moeien op den duur de prijzen van alle produkten gelijk liggen zonder subsidie foefjes. Pas dan is er een vrije handel mogelijk zonder concurrentievervalsing en zonder fatale concurrentieslagen die houding. Dezelfde moeilijkheden deden zich weer voor tijdens de laatste raadszitting van 29 maart. Omdat het met tot een vergelijk kwam, verlieten burge meester Demuyt en de vijf leden van de CVP de gemeenteraadszaal, na schorsing van de vergadering. Wethouder Storme nam dut niet en hij verklaarde op eigen houtje de zitting opnieuw voor geopend. On der zijn leiding werd de agenda af gehandeld en de begroting voor 1968 goedgekeurd. Aangezien dit niet wet telijk is, werd een klacht ingediend tegen wethouder Storme. Ondertussen heeft gouverneur De Kin der van de Belgische provincie Oost- Vlaanderen beslist dat er een snel einde moet komen aan het gekib bel. Hij heeft een speciale commissa ris naar Maldegem gestuurd, die zelf een begroting moet opmaken. Deze man is echter niet bij machte op eigen houtje belastingen op te leg gen. Alleen de belastingen, die voor Langere termijn door de gemeente raad van Maldegem werden goedge keurd zullen in 1968 geïnd kunnen worden. De gemeentekas zal hierdoor slechts met mate gespekt worden. Maldegem moot onder meer de voornaamste in komstenbron: de opcenten op de grondbelastingen, die ongeveer 6 mil joen franks opleveren, ontberen. Trouwens, deze opcenten moesten verhoogd worden van 630 op 700 en ook dit is niet gebeurd. Maldegem verliest hierdoor ook een staatssub sidie van 4,5 miljoen frank, wat met de opbrengst van de belasting op de drijfkracht een totaal van meer dan 11 miljoen frank maakt. Alle .vrijwillige uitgaven' zullen dien tengevolge uit de begroting moeten worden geschrapt. Daarin zijn dan onder meer de toelagen aan vereni gingen en de uitgaven voor aller hande feestelijkheden begrepen. Om dat er geen inkomsten zijn, kunnen er ook geen openbare gemeentelijke werken worden uitgevoerd. Een bui tengewone begroting is er dus niet. Men zal zich te Maldegem dus moe ten bedruipen met de subsidie uit het gemeentefonds en de inkomsten van de nog overblijvende belastingen. Er zal eonter in 1968 ook geen enkele lening aangegaan kunnen worden. bepaalde bedrijfstakken in sommige lan den anders, bij ongelijke prijzen maar met vrije handel, zou vernietigen. De subsidie, nodig voor de vloer in de markt zou komen te vervallen, en is in middels al grotendeels afgebroken. Voortaan moest de consument zelf een vastgestelde richtprijs betalen voor zijn melk. boter en kaas. en wel het volle pond, zonder subsidie. Voeg daarbij het feit dat de Nederlandse zuiveiprijzen vergeleken met andere EEG-landen aan de lage kant waren en dus moesten wor den opgetrokken en de stijgende consu mentenprijs voor zuivel is verklaard. Aan die prijzen valt niet te morrelen, de conferenties geregeld. Overproduce Het ontstaan van de onafzienbare boler overschotten hangt met de overschake ling van garantie- op richtprijzen nauw samen. Melkvee houden is een lonende en zekere bezigheid door deze stelsels. Hoeveel melk er ook komt, de prijs die de boer ervoor krijgt verzuurt niet. Met als gevolg dat er' in de loop der jaren een overproduktie is ontstaan van melk. die voor 1967 wordt geraamd op een mil jard liter. Al die melk wordt verwerkt tot boter en van de rest maakt men magere melk poeder die weer wordt verwerkt, althans gedeeltelijk, tot kalfsvoer. Als gevolg van dit nieuwe kalfsvoer kre- :en de beestjes geen volle melk meer. iie ging ook naar de fabriek: nog meer roomboter. Daar komt nog bij de boter uit het afromen van de consumptiemelk en de koelhuizen vullen zich vanzelf. De groeiende overproduktie aan melk is overigens niet ofnauwelijks het gevolg van uitbreiding van de veestapel, maar van verhoging van de produktie per koe. dienen van krachtvoerkoeken. Tot overmaat van ramp doemt onder tussen een tweede overschotprobleem op: dat van magere melkpoeaer. Van alle overtollige melk die wordt verwerkt tot roomboter blijft poeder over. dat wel voor een gedeelte kan worden gebruikt als veevoeder maar lang niet geheel. De veestapel groeit daarvoor niet genoeg ""1 dat is ook helemaal niet de bedoeling. Voor enkele jaren was de uitvinding van de zogenaamde kunstkalvermeik op basis van het magere melkpoeder een oplossing voor het restprodukt van de roomboter. Nu groeien ook daar onverkoopbare voorraden, om dat nu eenmaal de melkproduktie steeds grotere overschotten vertoont. EEG-probleem tiepositle tegenover de veel goedko- i_ *7- - - boterhan - j het pro- duktschap voor zuivel een uitgewerkt voorstel ingediend de roomboter te gaan verkopen voor minder dan een gulden per pakje, dus zestig cent on der de nu geldende prijs. Het zou dan gaan om koelhuisboter, dus niet om de verse boter. Naar verluidt Is minister I.ardinols van landbouw nog erg huiverig voor zo'n drastische campagne, omdat er dan naar zijn idee weer minder verse boter wordt verkocht en die hoopt zich dan weer op. Volgens schattin gen kan Nederland echter de 16.000 ton roomboter die wij zelf over heb ben binnen drie maanden kwijt zijn als begonnen wordt aan een .totale prijzenslag'. Het beste is clan daar mee te beginnen in 't begin van de winter, als de huisvrouw voor de feestdagen veel moet bakken en bra den. De Europese commissie heeft 450 miljoen gulden uitgetrokken voor de EEG-landen als bijdrage in de kosten van het opkopen van overtollige voor raden. Nederland kan het haar toe komende geld ook gebruiken om overschotten goedkoop op de markt te brengen. De Food and Agriculture Organisa tion wereldvoedselorganisatie van de Verenigde Naties) toont grote be langstelling voor 50.000 ton roombo ter, eenderde van de EEG-voorraad- Verwacht wordt, dat deze transactie doorgaat. De ontwikkelingslanden zouden van de roomboter boterolie willen maken, die vermengen met magere melkpoeder cn zo voortreffelijke melk krijgen. Op die manier kan de EEG daar nog heel wat I magere melkpoeder kwijt. Het vetgehalte van onze consumptie- de stuivende zandm ken, vooral bij droog cn winderig weer: straten, gangen, portieken, trappenhuizen, kamers, keukens enz. overal zand en nog eens zand. Doch ook zij die daar dagelijks pans^ren weten hierover mee te praten. De be woners zijn deze ellende beu, meer dan beu en weten geen weg meer met hun klachten. Verzoeken aan de ge meente om een einde te maki-n aan deze situatie bleven onbeant woord. En inmiddels breidt de zaak zich maar uit. Ook voor het verkeer liggen hier ernstige gevaren- me nige bromfietser heeft reeds op le lijke wijze kennis gemaakt met do klinkers, al deze na regen door het zand een slipgevaar van eerste orde opleveren. Over ontsiering van het stadsbeeld hebben we dan nog niet eens gesproken, uitgaande van de gedachte dat de betreffende com missie (sj hiertegen een voldoend® borg vormen. Nu zal men zeggen en daarvan zijn wij ons terdege bewust, dat een kade een losplaatst is en dus consequenties voor de bewo ners met zich brengt, doch dergelijke zaken als een zandövc-rs'ag horen o.l. tegenwoordig in de bebouwde kom niet meer thuis. Daarvoor hebben we industrieterreinen. Dat er plannen rij om aan deze toestand 'n einde te ma ken weten we ook. doch deze plannen bestaan al jaren en naar het zich laat aanzien zullen daar nog vele Ja ren bijkomen, zo ook bij de miser® Wij twijfelen daarbij niet aar. de goede wil van de betrokken instanties, wel echter aan de argu menten waarom dat alles zo lang moet duren. Illusies dienaangaande koesteren wij niet. ook niet na dit schrijven. Toch voelden wij het als een plicht deze zaak meer in de pu bliciteit te brengen, daar waar ande re wegen faalden. Middelburg. N. Bek In het artikeltje, dat u maandag ln uw blad opnam, titel .Misdaden tegen de vrede', komt een zeer storend® fout voor welke ik bij het indienen over het hoofd zag. namelijk deze: in de zin. .Integendeel, dit kan voor de ene partij slechts een stimulans zijn. etc.). Boulevard Banckert 38 J. C. Dert Vlissingen melk verhogen, zodat er minder roombo ter uit dat deel van de produktie ge maakt kan worden, biedt een gedeelte lijke bijdrage aan de oplossing. Overi gens gaan de gedachten van de Euro pese commissie een andere kant uit: men wil melk op de markt brengen met een lager vetgehalte om de consument meer keus te geven en omdat de mensen doorgaans al vet genoeg of zelfs te vet eten. Die magere melk zou goedkoper zijn dan de melk met 2.5 pet vet die we nu krijgen, zodat te verwachten valt dat de consument de magere kiest. Resul taat: meer vet. dus alweer meer room boter. Niemand gelooft dat de enige funda mentele oplossing, namelijk beperking van de melkproduktie in de EEG, enige kans maakt. Hoe minder melk, hoe min der roomboter, dat spreekt. Maar beper king van de veestapel tast het Inkomen aan van de veehouder, die dat, machtig georganiseerd in belangengroepen ais ze zijn. nooit nemen. Alleen niet hogere prijzen voor hun produkten is dat te ver mijden, maar dat slïltken de consumen ten weer niet. Het roomboterprobleem is een duidelijk uitvloeisel van de EEG-poIitiek, het is dan ook een EEG-probleem en geen na tionaal. In 1963 lag er in de hele EEG tr 57.000 ton boter opgeslagen, bin nenkort is dat driemaal zoveel. De 150 miljoen kilo van nu lijkt veel, maar dat valt mee, tegen een totale jaarproduktie aan boter in de EEG van 1,25 miljard kilo boter. In feite is er maar een pro- duktieoverschnt van 3.5 procent in de EEG. Voor Nederland ligt dat wei heel anders: wjj maken bijna tweemaal zo- eel roomboter als we opeten. Welk land in de EEG nu precies de meeste boter op het hoofd heeft, is niet eenvoudig te becijferen. Frankrijk is on getwijfeld het land waar "de produktie per koe het hardst is gestegen, met als gevolg de grootste bijdrage tot ccn snel groeiend boterovensdhot. Daar staat te genover, dat de Fransen ook liet meeste boter per hoofd van de bevolking op eten. Ze kunnen bij lange na niet hun eigen melkvet opkrijgen, maar doen meer hun best dan de andere EEG-ers. j Nederland echter is nauwelijks meer melk gaan produceren, dus ook met r boter. Onze geheel eigen bijdrage aat uit een verminderde consumptie van roomboter: in 1964 lustten we nog best ruim 22 pakjes per hoofd, twee jaar later nog geen 18 meer. De Fransen j verorberden toen 29 pakjes. 4 meer dan twee jaar daarvoor. Wal doen we ermee Wat kan de EEG met die 150.000 ton boter doen om ze kwijt te raken? Al gemeen wordt ingezien, dat de oplos sing is: verlaging van de roomboter- prijs, verbetering van de concurren- OFDE'WATER: de bewoner van het ooievaarsnest in het centrum van Ondewater is weer terugge keerd op zyii nest. Het wachten is nn op een passende Vriend Eiber staat et om te schreeuwen...!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15