ZELANDICA PAASRECEPTEN PFAFF EEN WEEK LENTEWEER LIET NATUUR ONTLUIKEN •k 15 OüleeüSithee k Btde?0"W Met uw pink een stalen staaf buigen? evoluon Districts wedstrijd Zeeuwse Rode Kruis KERKNIEUWS Bevestiging van ds F. van Dijk ZEEUWSE OUDERLINGEN BEZONNEN ZICH OP HOUDING IN DEZE TIJD 248.-tot798.- DINSDAG 9 APRIl 19Ó8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INSEKTEN EN VLINDERS ONTWAAKTEN Lente vogels en vleermuizen werden reeds gesignaleerd De laatste week van maart deed meer aan de ontwikkeling van de natuur dan de drie daaraan voorafgaande maartse weken voor elkaar hebben gekregen. Dank zij de aanvoer van droge lucht en de warme zonnestra ling liepen de temperaturen tot recordhoogte op. Welke vérgaande gevolgen die zomerse kwikstanden had op de planten en dierenwereld kan worden afgeleid aan de vele waarnemingen die wij uit alle delen van Zeeland mochten ont vangen en uit die welke wij zelf mochten doen. In volgorde ging de ontluiking van de natuur als volgt: Op 21 maart viel er nog een fikse hagelbui, niaar op zondag de 24e roerde maart dan eindelijk ook eens met zijn lentestaart. De bloemsten gels schoten ,als paddestoelen' uit de grond en binnen een dag stonden de tuinen vol witte, paarse en gele kro- ADVERTENTIE) kussen. Narcissen en de eerste tul pen openden eveneens hun kleurige kelken. Daardoor aangetrokken ver schenen de hommels en honingbijen alsmede verschillende vlinders. Voor al de kleine vos werd ineens overal gezien. Zowel op Zuid-Beveland, /.eeuwseh-Vlaanderen, Walcheren en Schouwen. In Haamstede werden in een tuin zelfs zes exemplaren waar- Hier en daar verschenen felgele citroenvlinders. Zelf hadden we het geluk er ook één te zien. als mede verschillende kleine vossen. Andere insekten als muggen en vlie gen kwamen eveneens te voorschijn. Precies hiermee gelijklopend ont waakten ook de vleermuizen uit hun lange winterslaap en gingen diezelf de middag nop op insekten jacht! Een zeer duidelijk voorbeeld van hoe snel het één op het ander reageert! Die eerste zonnige warme lentedag bracht heel wat beroering teweeg. Ook bij de mensen, want overal werd gewandeld, gefietst of gebromd. En op de grote wegen heerste een druk te als op een zomerse dag. Ook bij de mens had de zoele temperatuur een .ontwaken' tot gevolg. VOGELS Langs de duinrand riep de tjiftjaf, die kleine zomergast, tussen het ont luikende hout voortdurend zijn eigen naam ten teken, dat ook hij niet op het appel ontbrek. Op Schouwen werd op die zondag de eerste gele kwikstaart op een weiland gezien. Na een korte inzinking werd het op 26 maart opnieuw zachter. Bij Rit- them werd toen voor de eerste maal weer een fitis gehoord. Een vogel soort die overwintert in Afrika. Langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust werden drie witte kwikstaarten ge zien. In de Braakman werd een dag- pa.uwoogvlinder waargenomen, ter wijl uit de ontvangen inlichtingen bleek dat de tjiftjaf er sterk was toegenomen. Op de 27e zagen wij voor 't eerst dit seizoen een kool mees nestelen. Zij sleepten het bouw materiaal aan terwijl hij zijn vrolijk BLOEIENDE NARCISSEN (ADVERTENTIE) t ,ln het najaar van 1902 kreeg Amsterdam een nieuwe inwoonster wier activiteiten van grote invloed zouden blijken te zijn op vele jeugdige Amsterdammers én hun ouders. Jonkvrouw Elisabeth Boddaert was toen 36 jaar en ze kwam naar de hoofdstad met een vast doel voor ogen'. Dit is de aanhef van het artikel: 65 jaar Boddaert-Tehulzen, in Ons Amsterdam, maait 1968. van de hand van M. J. Biemond-Kam. Jonk- vrouwe Elisabeth Carolina Boddaert was een Zeeuwse van afkomst, gebo ren op het kasteel Westhove. Zij was naar Amsterdam gekomen met de vaste bedoeling iets te ondernemen voor de bedreigde kinderen in de grote stad. Gekomen uit het beschermde milieu van het kasteel op Walcheren, onderwezen door gouvernantes, vervolgens een kostschool in Zwitserland, ging zij later werken in grote hospitalen in het buitenland. Men moet over een dergelijke stap niet te gering denken. Haai halfzuster Maria heeft dat leven op Westhove beschreven als een hof van Eden. Met paardrijden in de heerlijke bossen, de Manteling, de duinen en het strand. Het toverland van mijn kindsheid schrijft zij. Uit dit milieu kwam Elisabeth in de his- pitalen, veelal ln de afdelingen waar gevangenen, soms ter dood verooi-- deelden, en prostltuée: werden verpleegd. Wanneer haar hun levensge schiedenis werd verteld, kwam steeds de jeugd van deze mensen ter sprake, de liefdeloosheid, het gebrek aan steun. Bij Elisabeth werd het plan ge boren voor de jeugd iets te doen, een zo oorspronkelijk plan. dat haar sy steem van werken nu nog springlevend is. In 1903 kreeg de freule de beschikking over een huis. Zij ging bij de schoolhoofden op bezoek en ontving adressen van kinderen die gebaat zouden zijn met een tehuis voor overdag. Op 11 maart 1903 kon het eerste tehuis voor schoolgaande kinderen in de Nicolaas Beetsstraat worden ge opend. Het principe was de kinderen in eigen omgeving te laten. In het tehuis kregen de kinderen middag- en avondeten, zij konden spelen, zingen en handarbeid doen, maar ook ingeschakeld worden bij de huishoudelijke werkjes. Een huiselijke sfeer, met keurig gedekte tafels en breekbaar ser viesgoed en als het kon een bloemetje op tafel, 's Avonds gingen de kinde ren weer naar hun eigen thuis. ,De voordeur was nooit op slot en wie dus weg wou kon de deur uitlopen'. ERr werdenmaar drie vragen aan de kinderen gesteld: ,Heb je je tanden gepoetst voor het naar bed gaan'? in die tijd een volstrekte nieuwigheid ,Ben je regelrecht naar bed gegaan'?, en .Heb je je dag overdacht'? Op steun van buitenaf behoefde Elisabeth Boddaert niét te rekenen. Haar leidraad was de tekst uit Romeinen 12:21: Overwin het kwade door het goede. Het huis in de Nicolaas Beetsstraat is door haar alleen opgezet en gefinancierd uit eigen vermogen. Moeilijkhe den met kinderen werden met haar medewerksters besproken en in be paalde gevallen riep zij de hulp van een psychiater in. Toen in februari jl. 't Schiphuys officieel werd geopend, waarop jongens van 12 tot 15 jaar een extra miiieu vinden, werd gesproken over de visie en de vooruitziende blik van jonkvrouwe Carolina Boddaert, die te Amsterdam op 22 februari 1948 overleed. .schiet in 't vuur, schiet in 't vuur" deed weerklinken. Laat de vrouwtjes; maar schoonmaken en werken zal de, koolmeesman gedacht hebben... Eenj dag later werd het record-warm. Eenl stevige zuidenwind had ondertussen! een andere zomergast naar ons ge west gedreven. Een kennis van onsl hoorde ln de Abdij te Middelburg eenj zwarte roodstaart zingen. Na enig| zoeken ontdekte hij dez evrij zeldza-1 me vogel die uiteraard slechts als een stip zicht baar was op... de balustrade van de Lange Jan'. Vlak! onder de wijzerborden. Vanaf dezej wel zeer hoge zangpost strooide de zwarte roodstaart zijn lentelied uit over de hoofdstedelijke daken. Als symbool dat het menens was gi den met het voorjaar Ln Zeeland. Die dag rekte het kwik zich dan ook uit tot om en nabij de twintig graden' VLINDERS Vlinders werden steeds meer waar genomen. Fladderen rond de .paasle- lies', die nu algemeen in bloei waren gekomen. De krokussen daarentegen waren plotseling allen tegelijk uit gebloeid. Hun werd'de zon te mach tig. De gele trompet narcissen na men de rol over evenals de geurige hyacinten en de eerste vaste planten als rljstebrei en aubriettia's respec tievelijk met witte en paarse bloe men. Struiken als forsythia's (beter bekend als Chinees klokje) deden massa's gele kelken aan hun takken bengelen en ribes imiteerde idt met rozé-rode trossen. De kastanjeknop- beter. De ruiste maartdag ooit in België en ons land geregistreerd. Nieuwe zo mergast arriveerde! BH Zonnemaire werd de prachtige sternsoort het be kende visdiefje waargenomen. Kluten en grutto's bleken zowel op Schouwen als op de Bevelanden in flinke aantallen aanwezig te zijn. Vanaf deze plaats danken wij nog maals alle tipgevers voor hun inte ressante waarnemingen. De sterke afkoeling op de laatste zaterdag van maart kv.-am als een plotselinge koude douche Met een gure noordenwind zakte de thermo meter naar plus vijf graden, en dat midden op de dag. En met dit te koude weer sloot de eerste lentemaand af. KOUDE DOUCHE werd pas duidelijk hoe groen het bulten was geworden door slechts een week mooi weer. En hoe prach tig de kleuren van de bloemen nu uitkomen, fel afstekend tegen het zwart van de aarde en het licht groen van gazon en struiken. Al is het nu nog koud en guur we troos ten ons eenter met de gedachte dat het voorjaar van 1968 ons alvast op een voorproefje trakteerde van het lentefeest dat straks nog komen Saat. Het proces van groef en bloei eenmaal op gang gebracht en is niet meer te keren. Geen macht ter wereld is in staat dit opdringen te gen te houden. Zelfs hagel en sneeuwbuiden kunnen het slechts ver tragen, maar uiteindelijk geen halt toeroepen. TREKVOGELS Dal kunt u! Alleen, omdat de doorbuiging 7.0 gering is heeft u het nooit gezien. Met de interferometer in het Evoluon kunt u zelf vast stellen dat een lichte druk voldoende is om een stevige stalen staaf te buigen. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken eeu bezoek aan liet Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! eindhoven Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Ia 1966 gesticht door Philips. KRABBENDIJKE - SOUBURG Vier helpersploegen van het Rode-Kruis- korps Zeeland hebben zich zaterdag middag tijdens do te Krabbendijke en Souburg gehouden districtswedstrijden geplaatst voor de provinciale wedstrijd 11 ben ei ij lee waren het de teams uit Goes en Krabbendijke die met 90 en 89 punten tot de finale doordrongen en in Sou burg wisten de ploegen uit Souburg fn Arnemuiden (A) met respectieve lijk 90 en 86 punten zich voor de eind ronde te klasseren. Voor alle ploegen gold als opdracht, dat ze hulp moesten verlenen bij een ongcva.l met een landbouwjeep, waar in drie mensen waren gezeten. De jeep. die in een greppel was weggezakt, zou daarbij zijn gekanteld. Twee waren er uit de auto gevallen, waarbij er één het voertuig op zijn been had gekregen. De bestuurder, tevens de commandant van de wedstrydploeg, zou tevens para- rhion-spuitvloeistof over zijn kleding hebben gekregen doordat een bus van dit uitermate gevaarlijke vergif was omgevallen. Hulp zou geruime tijd uit kunnen blijven, zodat er van de hel pers bij de hulpverlening veel impro visatie werd gevraagd Er was voor het volbrengen van de opdracht een kwar tier beschikbare tijd. In Krabbendijke, waar de wedstrijd plaatshad in het cultureel centrum, kwa men slechts vijf van de zeven teams opdagen. Twee ploegen, te weten Ter- neuzen en Goes B moesten wegens ziek te verstek laten gaan. Van de 130 te behalen punten kende de Jury, bestaande uit de artsen G J. Noome. Krabbendijke: A A. Kugel. Poortvliet en H. N. der Weduwen, Burgh. er 90 toe aan de Goese A-ploeg. Met Krabbendijke (S9 punten) leverde deze team de beste prestatie. Tholen A kwam op de derde plaats met 61 punten. Rilland-Bath wist 60 punten te vergaren, terwijl Tholen B met 38 pun ten de hekkesluiter was. Dokter Noome gaf na afloop nog een korre toelichting. In het Rodè-Kruisgebotiw te Souburg voltrok de wedstrijd zich tussen de ploe gen uit Souburg, Arnemuiden (A en B) Axel en Middelburg. Als juryleden fungeerden hier de artsen H. M. Kie mt, P. Allewijn en A. F. R. van Op- dorp. De ploegen Arnemuiden (B), Axel en Middelburg wisten zich respectie velijk als derde, vierde en vijfde plaatsen. Ohef-staf M. A. Reneman gaf Ondertussen zet zich een miljoenen-, van zijn belangstelling blijk, leger in Afrika in beweging en valt Aan de provinciale wedstrijd op 11 mei via Israël, de Arabische landen en'zullen ook vier damesploegen deelne- de Middellandse Zee Europa binnen, men. Dit zullen zijn Goes. Middelburg Alle Russische en Amerikaanse oor-, A e.n B en Souburg, logssehepen te spijt. Niets is meer; in staat (gelukkig maar) deze enor-i 1 1 me Invasie te keren. De invasie van, IaSTVergadenng het zangvogelleger! De karakïet cn, 0 0 de zwaluw in Zuid-Afrika, de nachte gaal in Ethiopië, de sprinkliaanriet- zanger In Egypte, de koekoek ln Rliodesië tot de. Noordse stern Zuidpoolgebied toe: zij allen voelen een onweerstaanbare kriebel in him bloed en gehoorzamend aan een instinct trekken zij duizenden en randen kilometers noordwaarts in Europa te gaan nestelen, broeden en Jongen groot te brengen. De eer ste voorposten van dit vreedzame le ger hebben ons reeds bereikt. Zater- len de andere volgen, want april de trekmaand bij uitnemendheid. De hoofdmacht volgt dan in mei. Een ongetwijfeld heerlijk vooruitzicht. En binnenkort zal alom hun vrolijk ge zang weerklinken. Het onde lied van de lente dat toch altijd weer nieuw Is. Niet voor niets dichtte Herman Gorter: ,Een nienwe lente geluid.' P. SCHOLLEVAER vrouwenbond NW GOES Het district 7 van de vrou wenbond NW hield dezer dagen de 1 jaarvergadering in ,De Landbouw' in 1 Goes. Onder de 40 aanwezigen, die de scheidende presidente 's morgens wel- - kom heetten, waren ook mevrouw Lee- 1 man3, centraal bestuurster te Breda en 1 de heer C. Hoek, bestuurder van het NW, De voorzitster, mevrouw Schip- Eer, die tien jaar de hamer heeft ge- anteerd, nam afscheid en werd toege- dag 6 april werd in Oostburg eenj sproken door mevrouw Leemans, die zwaluw waargenomen. Spoedig zul-! ook de aandacht vestigde op de leden- winstactie. Ook werd de scheidende voorzitster toegesproken door de heer Schipper en namens het district door mevrouw v. d. Velde uit Tholen, die - een geschenkenbon aanbood. Van 1 verschillende kanten kwamen bloemen voor mevrouw Schipper. Na de middag werd gesproken door mevrouw H. Tinge-Dijkstraat van het Leger des Hells të Amsterdam. Zij ver- telde over haar werk en na de inlei ding werd daar een gesprek over ge voerd. KLEINE VOS Huismoeders, er wacht ons deze week weer een lang, gezellig, maar bovenal druk paasweek-end. We ontkomen niet. aan een feestelijk etentje en dan natuurlijk aangepast aan de (culinaire) paas-sym- bolen. Vaak is het moeilijk iets te bedenken en zien we ook wel tegen al die uurtjes in ile keuken op. Maar met vereende krachten (iedereen heeft immers vrijj kan het werk worden verdeeld en dan hoeft het geen uren te duren; want voor moeder ts het ook feest nietwaar Gevulde eitjes. Een paasmenu zonder gevulde eitjes is haast c denkbaar. We kunnen natuurlijk voor de bereidings wijze ieder degelijk kookboek opslaan. Ik wil hier echter enige niet alledaagse combinaties geven. Van de hardgekookte eidooiers bereiden we een eiboter - mengen dus met een gelijke hoeveelheid boter, waaraan u kunt toevoegen: a. zout, peper, mosterd, wat fijngehakte peterselie en wat ansjo visboter. Ter garnering enige smalle reepjes tomaat over de gevulde eitjes leggen, b. Zout, peper heel weinigenige druppels citroensap, en wat door de zee] gedrukte mandarijntjes. Ter garnering legt 11 op ieder gevuld eitje één partje mandarijn. (Voor dit recept gebruiken we mandarijntjes uit blik), c. snuifje zout, cayennepeper, een halve eetlepel zeer fijn gehakte ui, en op 4 dooiers 1 volle eet lepel kaviaar. Garneer de gevulde eitjes met wat kaviaar en leg er een schijfje citroen bij. d. zout. 1 theelepel Worcestershiresaus, enige lepels door de zeef gedrukte zalm en 1 eetlepel room. Ter garne ring leggen we wat kappertjes op de gevulde eit jes. Bmge uren voor het opdienen zetten we de eitjes op een koele plaats, zodat ze kunnen opstijven. Een half uurtje voor het opdienen de eitjes op frisse slablaadjes zetten. Hawaiian baked ham. Hiervoor hebben use nodig: een rauwe gerookte rol kam van 2 tot 3 pond, kruidnageitjes, pindakaas, ananasschijven, 1 dl. bourgognewijn, poedersuiker. De rauwe gerookte rolkam bestelt u een dag of vijf tevoren bij de slager. Inplaats van de ham kunt u ook wel een mooi stuk varkensrib (zonder been) nemen. De door uw slager gerookte ham zet u ge durende een uur of 8 in lauw water te weken. Hal verwege de weektijd het water verversen. We doen de ham vervolgens met ruim koud water In een pan en brengen haar aan de kook. Laat de ham daarna een uurtje op een heel laag vuurtje staan, ervoor zorgend dat ze net niet kookt. Neem de ham uit de pan en geef met een scherp mes in de vetkant van het vlees enige schuine sneden zodat een ruit vormig patroon ontstaat. In ieder ruitje steekt u een krwidnageltje. Hier en daar wat klontjes boter leggen. Nu gaat de ham gedurende 20 minuten In een matig warme oven (175 graden C) op het rooster midden in de oven. Na deze behandeling nemen we de ham uit de oven en snijden er plakken van (circa anderhalve cm dik). Iedere plak besmeren met een dun laagje pinda kaas an daar weer bovenop een schijf ananas. De ananashamplakken op een vuurvaste schaal leggen, de plakken eerst met de wijn besprenkelen en vervolgens bestrooien (heel licht) met poedersuiker. Nu gaat de schaal nog circa 15 minuten in een ;n (200 graden C). Direct opdienen. Geef er gebakken nieuwe aardappeltjes bij. Mocht u een flink stuk ham overhouden: koud w ze ook zeer sma kelijk. De varkensribbraadt u als in uw kookboek aangegeven; varnaf de schuine sneden behandelen als de ham. Lemon pie. We nemen voor de pickorst: 1 kop bloem, (100 gram), een snuifje zout, 75 grambotcr of plant aardige margarine, 3 eetlepels koud water. Voor de citroenvulling: anderhalve kop warm water, l kop suiker, wat zout, 3 eidooiers, een kwart kop maïzena, geraspte schil van 2 citroenen, snp van I citroen, 2 dessertlepels boter. Voor de schuimkop: 3 eiwitten, 5 dessertlepels suiker. Voor het welslagen van een goede piekorst 1-1 ran het grootste belang dat we snel en met koude ingrediënten te werk gaan. Om te beginnen zeven we de bloem met wat zout en hakken vervolgens de boter met behulp van twee messen door de bloem. Probeer de boter in zoveel mogelijk kleine stukjes over de bloem te verdelen. Besprenkel hel beslag met water en meng alles goed dooreen. Dit kon heel luchtig en vlot met de hand liefst koude hand) gebeuren; kneed het deeg vooral nief te stevig. Vorm voorzichtig een los" deegbal en laai die circa 200 minuten op eon koele plaats (liefst onderin de ijskastl staan. Bestuif een plek op het aanrecht met bloem en wrijf ook de deegroller royaal met bloem in. Rol vervolgens de deegbal uit en vorm ean nette ronde lap, waarmee een ingevette pievorm of vuurvaste schaal wordt ge voerd. Bedek de piekorst van binnen met een stukje vetvrij boterham pa pier of aluminiumfolie en strooi hierin een handje rijst of peulvruchten (dit ter voorkoming van het krimpen van de korst). Zet de piekorst midden in een warme oven 250 gram den C). Na 10 miuten bakken halen we de rijst- of bonenvoering uit de korst en laten de korst dan nog circa 15 minuten in de oven tot hij gaar en lichtbruin is. Voor de citroenvuUing brengen we het water met de suiker en wat zout aan de kook. We scheiden de dooiers van de witten en maken de dooiers aan met de maïzena en een scheutje tuut de suiker stroop. Daarna gieten we de aangemaakte dooiers langzaam en al roerende bij de suikeroplossing, die nog steeds op een laag vuurtje staat, en blijven flink roeren tot de massa dik begint te 1 oorden. Laat het mengsel nog even aan de kook komen. Hierna nemen we de pan van het vuur en doen er de geraspte citroenschil, het citroensap en de boter door. Deze citroenmassa laten afkoelen. Klop de eiwitten stijf en voeg geleidelijk aan de suiker toe. Zorg ervoor dat het eiwitmengsel zo stijf wordt dat het blijft staan. Vul de gebakken piekorst met. de afgekoelde citroenvla en doe daar overheen het stijfgeklopte eiwit. Met behulp van een mes brengen we een mooi model in hst. eiwit (hier en daar opstaand bergje. We zetten het hele geiwl fn een zeer matig warme oven (150 gra den Cl tot het eiwit lichtbruin is. Deze pis kunt u warm, doch ook koud opdienen. In dien u de pie koud wilt geven moet u er rekening mes houden dat het gebak niet langer dan onge veer 2 uur mooi blijft. Roosje Tirion. SOUBURG Ds F. van Dijk uit Neede (Gld.) is zondagmorgen In de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) te Souburg bevestigd door ds S. Braaksma uit As sen als predikant van deze kerk te Souburg-Vlisslngen. In de zondagmld- dagdienst te Vllssingen deed ds Van Dijk Intrede. Ds Braaksma is zijn voor ganger geweest ln deze gemeente. De ze predikant stond er drie jaar. De bevestiglngspreek van ds Braaksma was aanleiding van Lucas 12 42 - 46. Ds Van Dijk had als tekst voor zijn in trede gekozen Openbaringen 3 10 - 11. Als vertegenwoordigers van de classis Middelburg waren aanwezig de heren L. A. de Rjjke en A. de Wolf. beiden uit Vrouwenpolder. Als afgevaardigden an de burgerlijke gemeente Vlissin- en waren aanwezig de wethouders I. 'ilius en G. J. Janse. Ds W. Triemstra uit Vrouwenpolder was aanwezig als voormalig consulent. Namens de" Mid delburgse kerken toonde belangstelling ouderling C. Joosse. De praeses van de kerkeraad Souburg-Vllssingen. de heer C. Verbokkem, sprak ds Van Dijk toe. Examens Aan de stichting vakexamens schoon heidsverzorging (STTVAS) diploma B te 's-Gravenhage slaagden de dames H. van der Velde te Vlissingen. M. Ne ve te Middelburg en K. van 't Westen- de te Borssele. Zeeuwse conferentie in Goes Inleidingen predikanten Zwanenburg en Klamer GOES .De kerk dreigt een insti tuut te worden waar het licht niet meer doordringt, waar dreigt, dat men de rechtvaardigheid niet meer onderkent, omdat men wil vasthouden aan de be staande orde'. Tot die uitspraak kwam zaterdagmorgen ds Zwanenburg, gere formeerd predikant te Groningen in een toespraak, die hy hield over .Chris ten zijn in deze tijd'. Hy leidde dit onderwerp in samen met de radiopastor van het IKOR. ds A. Klamer uit Hil versum, tijdens de conferentie van gereformeerde ouderlingen in Zeeland, die in de Oosterkerk in Goes werden gehouden. De beide predikanten gaven algemene indrukken van de manier waarop de kerk naar hun mening dient te functioneren in deze tjjd, in deze maatschappij. Ds Zwanenburg: ,In elke kerk ds ver ontrusting, dat die kerk op dood spoor zal raken'. In het begin van zijn in- leöding maakte hij duidelijk, dat uit een enquête is gebleken, dat leden van de gereformeerde kerk het gunstigst oordeel over zichzelf hebben van de groepen onder w.e die enquête werd ge houden, terwijl het oordeel van de out sider over kerkelijke groeperingen het ongunstigst uitviel voor de gereformeer- (ADVERTENT1E) Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Bij aankoop ran eon Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER PFAFF NAAIMACHINES W. RIKKEN NV Bergen op Zoom: Kortemeestraat 17, telef. 01640-5878 Terneuzen: Nieuwediepstraat 23, telefoon 01150-2294 Breda: Lange Brugstraat 30, telefoon 01600-31745 Eindhoven: Willemstraat 21, telefoon 040-22570 Roosendaal: Nieuwe Markt 48, telefoon 01650-554< Verder verkrijgbaar bij: A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, Goes G. Hemelaar, Nieuwendijk 29, Vlissingen G. Hemelaar, Langeviele 52, Middelburg H. A. de Breuck, B. F. van Waesberghestraat 16, Hulst den. Overigens bleek, dat het oordeel van de outsider gunstiger wordt naar mate de gereformeerdekerkheden meer naar buiten treden. Ds Zwanenburg ging in op de uitspraak van ds Martin Luther King, dat de bestaande orde moet worden doorbroken, als die niet beantwoordt aan de rechtvaardigheid. D- Zwanenburg: ,God beware ons, dat we meer rullen willen zijn dan onze Heer: rustige ordelijke kerken buiten de wereld.' Ds Klamer ging nader op het onder werp in en legde het accent op de neiging van de mens, dat wat niet •Ji zijn schema past te willen ver geten en dood te zwijgen; diegene. die niet in het schema past ook dood te zwijgen, een grafschrift mee te geven. De radiopastor ging in op de manier, waarop Jezus omging met tollenaren tegen de zin van hen, die in Zijn tfld de bestaande orde wilden handhaven. .Jezus gaat altijd te ver hé. Hij werkt met grafschrif ten, die mensen voor anderen heb ben gemaakt en maakt er nieuwe namen van. We zullen een relatie moeten zoeken, waarin ruimte is voor de ander. We moeten zó naar de ander luisteren, dat we niet we ten waar we terecht «omen', aldus ds Klamer Het is overtrokken, wat ik nu zeg. maar vaak lijkt er toch Iets geniepigs te zijn in pastorale zorg. We wach ten vaak met pastorale zorg op een moment van zwakte van de ander, op h t moment, dat hij verdriet heeft of ziek is. Ik zal met zeggen, dat zielzorg niet nodig is. maar van het grootste belang ls, dat er eerst wordt geluis terd*. Ds Klamer stelde, dat men in de kerk te vaak de zaak maar wil af ronden. .We willen wel de ander accep teren, als hij wordt zoals wij willen dat hij wordt. We willen het rónd heb ben allemaal. Daarom hebben we voor homofielen pasklare teksten, waarmee we het probleem helemaal kunnen af ronden.' Maar we worden steeds meer gecon fronteerd met vragen, waar geen pas klare antwoorden voor zijn." Uit het gesprek tussen de ouderlingen op de conferentie en de inleiders wérd duidelijk, dat men verontrust was over de doorbraak van de bestaande orde. Een vraag uit de zaal. .Moeten we dan alles maar over boord gooien?' Ds Zwa nenburg: .We moeten geloof hebben en ook fantasie. Na de strubbeling, die er bij de vernieuwing nu eenmaal is, zal een nieuwe orde ontstaan.' Met name werd door de bezoekers van de conferentie kritiek geleverd op uit spraken van ds Klamer. De radiopastor ln antwoorden. .We zullen eer. manier moeten vinden om de buitenkerkelijke gelovige duidelijk t° maken, dat er voor hem plaats ls. Dat er plaats is voor mensen, die onze manier van doen niet kennen.' En ds Zwanenburg over de synode ln Lunteren: .De synode heeft wel erg veel achterom gekeken, zo erg, dat men er een stijve nek van heeft overgehou den. De oas zal niet moeten worden bepaald door de mensen ln de kerk, die het niet kunnen bijbenen. Voorzich tigheid. die alles maar laat betijen, is niet de beste leidster. Ruildag Delta-Oost' BERGEN OP ZOOM In de achter zaal van de Hollandse Turn te Bergen op Zoom werd zaterdag een ruildag ge houden door de postzegedverenigJig-Del ta Oost. Er bestond een ruime belang stelling voor en werd goed geruild. Ruim 50 bezoekers (sters) uit Bergen op Zoom, Zeeland en zelfs uit België wa ren gekomen. Enkele hebben zich ook nog opgegeven als lid van de vereniging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15