EINDEXAMENS WEER IN AANTOCHT INDUSTRIE IN SOWJET-UNIE STEEDS MEER BELONING NAAR PRESTATIE Pall Mall Export SUCCES VOOR ALEXANDER A. BALOESJKIN p\e*x WERK VOOR STAATSDRUKKERIJ DINSDAG 9 APRIL 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT II Door drs M. L. Snijders LENINGRAD Zevenendertig jaar geleden begon Alexander A. Baloesjkin als leerling te werken in de fabriek Electrosyla aan de buitenkant van Leningrad. Al werkende volgde hij de technische vakschool voor machinebouw waarna hij opklom tot chef van het technisch bureau, 's Avonds studeerde hij verder en hij haalde het einddiploma van de avondmiddelbare school. Zeven jaar gele den is hij plaatsvervangend-directeur geworden. Dat is de succes story van een Sowjet-ondernemer, een rustige, eenvoudige man die overal op het uitgestrekte fabrieksterrein met juist iets meer sympathie wordt begroet dan alleen uit de hiërarchische verhou dingen verklaarbaar is. met de premies. Een afdelingschef kan dus gemakkelijk driemaal zo veel verdienen als een technicus. Gunstig voor de hogere lonen Is, dat iedereen die gehuwd ls en meer dan twee kinderen heeft, 13 procent be lasting betaalt, ongeacht de hoogte van zijn inkomen. Ongehuwden be talen vijf procent meer en gehuw den zonder kinderen of met een of twee kinderen Iets meer dan 13 pro cent. Bij dit alles moet wel worden be dacht dat in de Sowjet-Unie in de regel de vrouw ook werkt, zodat er meestal per 'gezin twee Inkomens Medezeggenschap van arbeiders over gang van zaken in de bedrijven is miniem Electrosyla maakt onder andere gi gantische turbo- en hydrogenerato- ren tot 800.000 kilowatt, binnenkort zelfs van een miljoen kilowatt. In de vier filialen samen werken 21.000 mensen; in Leningrad daarvan 12.000. De successtory van Alexander A. Baloesjkin is ook de successtory van de fabriek. Die ls begonnen als een onderneming van Siemens- Halske, 70 Jaar geleden en ln 1918 na nationalisatie geworden tot staats bedrijf. Vorig jaar exporteerde Elec trosyla naar 52 landen. De genera toren voor de eerste Russische atoom ijsbreker komen er vandan, die voor de Assoeandam en voor stuwdam men in de Sowjet-Unie zelf, in de Wolga, de Dnjepr en andere rivie ren. Lonen Het gemiddelde loon van de arbei ders Ls 110 tot 115 roebel per maand. Omgerekend in guldens ls dat 440 tot 460 gulden en dan lijkt het niet veeL Maar een andere ver gelijkingsmogelijkheid is die met het minimum-inkomen: in de Sowjet- Unie ls dat 60 roebel per maand (bij ons 590). Dan ls net gemid delde loon du? bijna twee keer het minimum en dat ziet er veel beter uit: het komt overeen met onge veer 250 ln de week bij ons. Ook die vergelijking ls kunstmatig, om dat de koopkracht van de roebel voor de eerste levensbehoeften (en die zitten verrekend in het mini mumloon) bepaald veel hoger la dan de koopkracht van diezelfde roebel voor kleding, schoenen en duurzame consumptie-artikelen waarvan men steeds meer gaat kopen als men boven het minimum uitkomt.) De helft van do arbeiders heeft een prestatieloon, waarbij premies wor den gegeven naar hoeveelheid en kwaliteit. I)e premies kunnen oplo pen van 25 procent van het basis- loon bij machinebankwerkers tol 40 procent in de reparatie-afdeling. Over de totale loonsom wordt 11 Srocent aan premies betaald (een eel van de werknemers komt niet voor premies in aanmerking maar heeft nogere basisionen). Individuele lonen lopen uiteen van 70 roebel plus premie voor technici, via 95 tot 115 plus premie voor gewone ingenieurs, tot 105 tot 135 voor hoofdingenieurs, tot 180 en 240 voor afdelingschefs, alles verhoogd Kinderbijslag en vakantiegeld be staan niet, evenmin als kinaeraftrek bij een groter aantal kinderen. De werknemer betaalt ook geen socia le premies, noch voor zijn pensioen, noch voor zijn ziektekosten. Dat al les wordt betaald door de fabriek (zeven procent van de loonsom) en door de staat. We zouden het zo kunnen zeggen: ln onze maatschappij worden lonen en premies bepaald door de deelne mers in de onderneming, bij onder handelingen tussen werkgevers en werknemers. De staat past daarop correcties toe: progressie van de be lasting, kinderaftrek, en -bijslag maximum hoogte van sociale pre mies enzovoort In de Sowjet-Unie zijn al deze sociale en politieke fac toren al ln het loon inbegrepen, zo dat het premie- en belastingsysteem zeer simpel kan zijn. Overigens wijst de aterke nadruk op de mogelijkheid premies te ver werven, er wel op dat de noodzaak ls gevoeld de produktiviteit aan te moedigen door een beroep op het eigenbelang. Het is wel een mooie beloning om je portret bulten de fabriek op een groot bord te zien samen met dat van de andere pro- duktlefste arbeiders, maar het wordt kennelijk als nog aardiger (en voor de produktle efficiënter) ervaren als die ijver ook wordt beloond ln geld. Bij Electrosyla ls men vorig Jaar juli daartoe overgegaan, door vast te stellen dat een aeeJ van de be drijfswinst onder de arbeiders mag worden verdpeld Dat deel was vorig jaar 15 procent van de winst. Later hoorde ik, dal bij verschillende be drijven de Invoering van dit premie stelsel vooraf ls gegaan door een verlaging van de basissalarissen, maar daarover heb lk de heer Ba loesjkin niet kunnen vragen. Over de hoogte van het winstpercen tage dat aan de werkers wordt uit gekeerd, heeft de vakvereniging geen enkele medezeggenschap Het wordt vastgesteld door het ministerie waaronder de fabriek valt. Wel beslist de vakvereniging mee over de verdeling van de premies tussen de werknemers, samen met de bedrijfschefs en do directie. Arbeidersraad De arbeidersraad die zich onder an dere hiermee bezig houdt, bestaat uit 25 personen, met een vrouw als voorzitter. Van de 25 is de helft lid van de communistische partij en 12 van hen zijn vrouwen. In totaal be staat een derde deel van de werk nemers uit vrouwen. Opmerkelijk overigens: terwijl overal in de fa briekshallen vrouwen werken, als kraandrijfsters, aan boormachines en bij andere precisiemachines, komt in de Duitstalige brochure van de fabriek op de foto's van fabriekshal len maar een keer een vrouw voor De arbeidersraad is via getrapte verkiezingen tot stand gekomen. Eenmaal per jaar wordt in een open bare vergadering met openlijke stemming en na openbare kandidaat stelling per vijftig arbeiders een gedelegeerde gekozen. Deze gedele geerden kiezen, na openbare kandi daatstelling, in het geheim (met stembriefjes dus) de leden van de arbeidersraad. Er wordt tevoren voor of door kandidaten voor deze func ties geen propaganda gemaakt. Omdat de arbeidersraad zich niet al leen bezig houdt met recreatie en scholing, maar ook met de premie toekenning en met bedrljfsconflicten zijn de voorzitster en haar drie plaatsvervangers vrijgesteld. Afwijkend van onze gebruiken ls nog dat mannen met hun 60ste en vrou wen met 55ste jaar worden gepen sioneerd. Het pensioen is afhankelijk van het aantal arbeidsjaren, maar niet min der dan de helft van het laatste loon en niet meer dan 120 roebel per maand. In het gunstige geval komt dat, vergelijkenderwijs, dus nogal wat hoger uit dan onze aow (immers: tweemaal het minimumloon), in he ongunstigste aanmerkelijk lager. Voor toonverschillen ls men In de Sowjet-Unie niet bang. Verder draagt de fabriek toch wel aan de vakanties bij, al is er dan geen vakantiegeld, door bonnen te verstrekken die recht geven op een verblijf in een vakantiehuis van het bedrijf. Ook die bonnen zijn in hel premiestelsel opgenomen. Per jaar is er voor een derde van de arbei ders in deze tehuizen een plaats. Ook afwijkend: een directeur en on derdirecteur van een dergelijk groot bedrijf hebben Wj ons een ,auto van de zaak'. Hier is dat niet het geval: Alexander A. Bajoesjktn de topfunctionarissen worden met een van de vier personenauto's die de fabriek heeft van huis gehaald, de wagens staan, met chauffeur, de hele dag ter beschikking, maar in het weekend kan de directeur niet de fabrieksauto gebruiken. Ook hier geldt weer dat de belas tingtechnische redenen die bij ons het gebruik van de auto van de zaak hebben bevorderd, in de Sow jet-Unie niet bestaan Conclusie uit dit bezoek aan een groot industrieel bedrijf: de verschil len in loon tussen mensen die het zelfde soort werk doen zijn door het premiestelsel waarschijnlijk groter dan bij ons; de verschillen ln lagere en hogere functies zijn in de Sow- Jet-Unie zeker niet kleiner. De medezeggenschap van de arbei ders over de bedrijfsgang ls miniem- alleen over de salarissen en premies is eo- een zeer ruime Inspraak. En tenslotte; <!e aanmoediging de persoonlijke IJver en het perso n- lijke initiatief die in de vorm van het premiestelsel de laatste tijd Is ingevoerd, geeft een .kapitalist' het gevoel dat bet communistisch stel sel niet alleen ten aanzien van de toenemende vrijheden voor de bor ger bezig ls meer naar onze normen toe te groeien, maar ook tn de ar beidsverhoudingen. 20 Pan Mali Export f.1.50 OPGAVEN WORDEN IN HET GEHEIM GEDRUKT (Van onze correspondent) DEN HAAG Een glazen wand, waarin de draden van een alarmsysteem zijn ver werkt, omgeeft in de staats drukkerij de afdeling, die in het bedrijf geldt als .uiterst ge heim'. Op de toegangsdeuren staat: .verboden toegang voor onbevoegden' en onbevoegd is in deze dagen iedereen die niet direct betrokken is bij het druk ken en verzenden van de exa menopgaven, waarmee de eind examen-kandidaten op de mid delbare scholen vanaf 17 april weer worden geconfronteerd. Zelfs voor het overgrote deel van het personeel van de staats drukkerij zijn de drie vertrek ken streng verboden terrein. Wie er binnen wil, moet eerst bel len on alleen het personeel dat door de directie is gemachtigd, wordt toe gelaten. De twintig mannen en vrou wen, die de examenopgaven zetten corrigeren, drukken en inpakken, zijn zorgvuldig uitgezocht. Er wordt op toegezien dat ze geen schoolgaande kinderen hebben, die in een eindexa menklas zitten. Óok wie zelf examen wil doen, wordt tijdelijk overge plaatst. Want voor het eindexamen gymnasium, hbs of mms, verzorgt de afdeling de opgaven voor bijkans elk schriftelijk examen dat In ons land wordt afgenomen. Dat er op de geheime afdeling heei wat omgaat, bewijst bijvoorbeeld de oplage voor het middenstandsexa men. 30.000 exemplaren per examen onderdeel. In de sector van het vhmc vragen de eindexamens hbs een op lage van 27.000 exemplaren per vak Al die vellen worden met de hand uitgeteld ln bundeltjes van 20 en ln speciale omslagen gestoken, waar op vak, datum en uur van het exa men staan vermeld. De verzegelde enveloppen gaan per school gebun deld de deur uit. Om het zover te krijgen wordt elk jaar weer onder hoogspanning gewerkt. .Deze keer moet het extra snel' vertelt de heer J. van den Bogert, de man die er op de staatsdrukkerij voor zorgt dat de zaak goed loopt. .Hoewel de eerste eindexamens pas op 17 april beginnen, moeten de opgaven al op 1) geheim 1 april de deur uit, omdat de paas vakantie er tussen zit'. Daar komt nog bij dat dit jaar voor het eerst de eindexamens havo en mavo wor den afgenomen, waarvoor de opga ven eveneens bij de staatsdrukkerij worden gedrukt. Voor de 7 blinde kandidaten die aan de eindexamens gymnasium en mms deelnemen, zijn de opgaven in samenwerking met de Haagse blindenbibliotheek in braille uitgevoerd. Voor een drietal halfblin de scholieren zijn aparte exemplaren vervaardigd met extra grote letter Geen risico's De examenopgaven zijn ook dit Jaar weer ontworpen door een team van leraren, die daarvoor richtlijnen heb ben gekregen van de rijksinspectie. Keuze en redactie van de opgaveD zijn vervolgens beoordeeld door een adviescommissie, die ook nog eens het oordeel van een deskundig bui tenstaander heeft gevraagd. De op gaven zijn tenslotte officieel vastge steld door het college van rijksin specteurs bij het vhmo. De inspecteurs corrigeren ook de drukproeven op de geheime afdeling van de staatsdrukkerij op taal- en zetfouten en voor deze correctie, die soms dagen in beslag neemt, staat de inspecteurs op de staatsdrukkerij een speciaal vertrek ter beschikking. .Wij noemen dat de operatiekamer' zegt de heer Van den Bogert la chend. .Vroeger werden de stukken ook onder toezicht van de Inspectie ingepakt en verzegeld, maar dat is nu in goed vertrouwen aan het per soneel van de staatsdrukkerij over gelaten. Het zou teveel tijd vergen'. Als de correctie is geschied (de stuk ken worden in totaal vier keer na gekeken) en de enveloppen zijn ge vuld, volgt nog een laatste controle. Daartoe worden de overgebleven vel len (misdrukken of vuile exempla ren) geteld. Zijn er meer overgeble ven dan was voorzien, dan wordt de hele zaak opnieuw gecontroleerd. Eerst als men zekerheid heeft dat er geen fouten zijn gemaakt, wor den de enveloppen aichtgelakt en worden de resterende exemplaren vernietigd. De scholen, die per cir culaire op de komst van de stukken zijn voorbereid, krijgen de pakketten aangetekend per post toegestuurd. De enveloppen blijven tot op de dag van het examen gestoten. Enorme groei Dit jaar ondergaan naast circa 54.000 mulo-leerlingen ruim 37.500 middelbare scholieren de krachtproel van het eindexamen, het Hoogste aantal dat zich ooit Ln de sector van het vhmo heeft aangemeld. Vorig jaar waren het er nog maar 29,000 en vijf jaar geleden 21.000. Is dat op zichzelf al een flinke groei, ver geleken met de jaren dertig, toen net aantal kandidaten zich tussen de vijf en zesduizend bewoog, men is nog niet ten einde, want voor de Jaren zeventig rekent men op een aantal dat dicht in de buurt van de 100.000 komt. Nog een aardige ver gelijking: haalden in 1930 zevenhon derd (van de 5300) middelbare scho lleren de eindstreep niet, vorig jaar werden een kleine 5000 kandidaten afgewezen. Op 17 april, de dag waarop de eind examens vhmo starten, worden de alfa-gymnasiasten aan het Grieks gezet, terwijl de beta's. evenals de hbs-ers van de b-rlchting, goniome trie en analytische meetkunde krij gen voogeschoteld. De hbs-ers van de a-richting krijgen dan boekhou den en bearijfshuishoudkunde. De middag gaat voor alle kandidaten weg aan een Franse vertaling. Op 17 april starten ook de staatsexamens en de eindexamens handelsdagscho len Op 22 april voigt het navo, or 23 april het mavo en op 24 april de mms. De meisjes worden onthaald op een vertaling Duits en maken 's middags een Nederlands opstel De mulo-examens beginnen dit Jaar al op 5 april. Nieuwe methoden De 900 leerlingen, die eindexamen havo doen, zijn afkomstig van de 14 verschillende scholen, welke een proef hebben gedaan met deze nieu we, vierjarige, op beroep en be drijf afgestemde schoolopleiding. Een van de kenmerken van dit examen ls dat de Jongens en meisjes zul len worden geconfronteerd met een nieuwe methode om hun talenken nis te testen. Inplaats van aan de gebruikelijke proefvertaling, worden zij onderworpen aan een zogenaam de meerkeuzetoets, waaruit hun be grip van een tekst ln een vreemde taal kan worden afgeleid. De toets bestaat alt een tekst, waarover vra gen worden gesteld. Voor het het antwoord heeft de kandidaat de keu ze uit een aantal mogelijkheden. Het is de bedoeling dat hij het goede ant woord aanstreept. Dat lijkt misschien een kwestie van gokken en aankruisen, maar zo ge makkelijk ls het niet. Om het goe de antwoord te kiezen, moet de kan didaat de tekst eerst volledig heb ben ontrafeld en doorgrond. Vorig jaar gehouden proeven met dit sy steem hebben aangetoond dat het hier om een uitermate inspannende bezigheid gaat. Leerlingen die deel namen aan het examen in de drie moderne talen, waren na afloop van de derde dag geestelijk volkomen uitgeput. Geeft volgens de deskundigen de meerkeuzetoets een beter beeld van de kennis der kandidaten, het sy steem heeft bovendien als voordeel dat een volstrekt gelijke heoorde- ling mogelijk worm. De Invoering van het ssyteem is een eerste symp toom van een grondige vernieuwins van de examenmethodiek Ook voor de exacte vakken wordt thans hard naar nieuwe methoden gezocht. Zo wordt voor het vak scheikunde ge dacht aan een gedeeltelijk praktisch en mondeling examen. Er bestaan voorts plannen om een centraal exa meninstituut ln het leven te roepen dat coördinerend kan optreden. Keuzevakken Nieuw ln het eindexamen havo is ook de introductie van de keuze vakken. Alleen Nederlands en één moderne taal zijn verplichte exa menvakken. uit de overige vakken (talen, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, economie, handelsweten schappen en recht) kiest de leerling aan het begin van het laatste schooljaar er vier Ook voor het eindexamen ulo-nieuwe-stijl. de vier jarige mavo, dat dit jaar eveneens voor het eerst wordt afgenomen, be staat deze keuzemogelijkheid. De examens zijn zo ingericht da: eik vak even zwaar telt, netgeen bi; het examen oude stijl niet het geva' is. Men moet voor de zes examen vakken ten minste 36 punten verza melen, wil men slagen. De kandi daat mag slechts voor één van de zes vakken een onvoldoende hebber, (niet minder dan een 5). Bij twee kleine onvoldoendes en een punten totaal dat hoger ligt dan 33, is een herexamen mogelijk. Dat herexamen wordt pas in september afgenomen, hetgeen de kandidaat de gelegen heid biedt zijn kennis nog snel bij te spijkeren. Kon men tot dusver tegen een exa menuitslag in beroep gaan, onder het nieuwe systeem, dat voor alle examens vaste waarderingsnonnen kent, za! dat niet meer mogelijk zijn. Er is van die mogelijkheid trouwe» nooit druk gebruik gemaakt. Werd echter tegen de wijze, waarop het examen was afgenomen en ge- dan had de inspectie de plicht een waardeerd. beroep aangerekend, onderzoek in te stellen en na te gaan of het examen wei reglementair was verlopen. Bleek dat aan alle eisen .vas dan voidaan dan werd het beroep ongegrond verklaard. 2) J. van den Bogert hij is be last met de organisatie van het druk ken van de examenopgaven. Iedereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export Want met of zonder filter, King Size Pall Mall Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteit!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11