BELGISCHE KEUZEHEER VAN DEN STOCK DREIGT ZIJN BIEZEN TE PAKKEN Brandweer Kruiningen bestond kwart eeuw DAVID GAF GEEN KANSEN WEG aardgas voor warmte Ouders willen hun dochter (18) zelf in Frankrijk gaan zoeken Claessen dronken aan het stuur gevonden Ronde van België 7 MEISJES CLUBPOLITIEK DRUK WOEDE AANTIJGING LAATSTE MAN CRUIJFF cr, SPOOR LEIDT NAAR LILLE DECORATIES VOOR DRIE lïinn A RISSEN SCHILDERLERAAR W. WISSE WINT LANDELIJKE PRIJSVRAAG DE OPSTELLING DER ELFTALLEN Boutensexpositie bezocht door 795 personen Teleurgesteld over uitslag van PZC-enquête PARIJS-ROUBAIX JO DE R00 BIJ FAVORIETEN ZATERDAG APRIL 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT fADVERTBKTlB) de kraan voor het water, de knop voor het licht BRUSSEL Er trilt woede en verontwaardiging in de stem van Constant van den Stock, 53-jarige Brusselse bierbrouwer en zwaar bekritiseerd keuzeheer van het Belgische voetbalelftal, als hij zegt: ,Ze moeten mij geen verwijten maken, ze moeten mij niet verantwoordelijk stellen voor de slechte resultaten van ons natio nale team'. Die ,ze' dat zijn hoge heren van de Koninklijke Belgi sche Voetbalbond, maar dat zijn vooral ook de besturen en coa ches van de topclubs van onze zuiderburen. ,Ze stellen hun spe lers veel te weinig beschikbaar voor de trainingen van het Bel gische elftal, gromt Van den Stock, .luistert, voor de belangrijke wedstrijd tegen Frankrijk voor de Europacup voor landenteams die we nog wel met 1-1 gelijk speelden hebben we twee trai ningen gehad. Dat heeft toch geen zin meer. Ik zal zien wat ze me toegeven. Maar als er geen betere toezeggingen komen, hou ik er mee op'. Constant van den Stock heeft gesproken. Het Belgische voetbal is gewaarschuwd. In ieder geval heeft hij nog wel het Belgische elftal samengesteld dat zondag aanstaande in Amster dam tegen Nederland aantreedt. wijt dat de keuzeheer te veel verde digers van Standard Luik negeerde In ons gesprek woensdag jongst- leden in Brussel liet Van den Stock al doorschemeren Claessen nu wel op te stellen. Maar zal zijn spel harmoniëren met dat van Paul van Himst .Dat is het grote vraagstuk van de wedstrijd tegen Nederland. Het is een rare speler, Claessen, soms is hij uitstekend, soms Ls hij nergens', zegt Van den Stock er van. Voortreffelijk speelde Claessen zon dag met zijn club tegen Beringen En wat zei de .levensgenieter' er zelf van? Dit: .wat wil je. Als de zon heerlijk schijnt zijn de meisjes mooi. Dat is uitstekend voor mijn moreel en als dit goed is gaat alles vanzelf', aldus de nog ongehuwde Maar Constant van den Stock ziet het allemaal somber in. Als we hem vragen: hoe lang bent ii nu al keu zeheer?, antwoordt h\j kortaf: ,Tien jaar". En als we dan Informe ren: en hoe lang denkt u het nog te blijven?, zegt hij met een cyni sche glimlach: .misschien nog tien dagen'. De aantijgingen van Standard Luik, Belgische topploeg in de schaduw van Anderlecht, wuift hij nonchalant Daar zeg ik niets van. Want i wat ik zeg, hoort de een als goed en de ander als slecht'. Vooral Standard Luik spoot zijn gif in de richting van de Belgische keu zeheer na de 3-1 nederlaag van Bel gië tegen Duitsland in het Brusselse Helzel-stadlon. Die cijfers waren nog niet zo vernietigend tegen een ge renommeerde tegenstander als Duits land, finalist in de strijd om de we reldtitel. Maar de manier waarop wel: de sterk verjongde Duitse ploeg stuurde de Belgen van het kastje naar de muur en liep de Belgische defensie bij herhaling onder de voet. hoe Constant van den Stock voor zijn vaderlandse selectie vooral put te uit het arsenaal van Anderlecht, was eindelijk het goede moment om wat gal te spugen. In .Standard Magazine', het clubblad van de Luik se club, verscheen een artikel dat als een storm de golven hoog op- zwiepte in het toch al roerige water van de Belgische voetbalbond. De aantijging: Van den Stock staarde zich blind op de Anderl echt-spelers en hij weigerde eenvoudig voldoende Luikenaren te selecteren. Anderlecht, zo schreef .Standard Ma gazine' sneremd, mag dan steeds kampioen van België worden, maar zo gauw die jongens een voet In het internationale voetbal zetten, maken ze niets meer klaar. Zie hoe ze een 3-1 voorsprong tegen Sparta Praag in de Europacup, nog wel op eigen veld, uit handen gaven. En moeten die spelers dan de kern van het. Belgisch elftal vormen? vroeg Stan dard Magazine" zich verbijsterd af. heren van België's voetbalbond er op dat bedanken voor het nationale elftal volgens de reglementen niet was toegestaan. Voorzitter Roosens van Anderlecht en algemeen secre taris Petit van Standard pakten sa men een pint en lieten de buiten wacht weten dat echt waar alles weer pais en vree was. Voor Standard Luik, dat de laatste jaren met lede ogen had aangezien Wilde woede bij Anderlecht. De an ders zo joviale voorzitter Roosens was ziedend. En de spelers van de Brusselse club riepen bijna in koor: ,Doet gij het nu maar alleen Stan- n voor dMRMM wezen de Nu had Bacchus, god van de drank, zich uitstekend getimed aan de zij de van Constant van den Stock ge schaard. En dat mag, dachten we, ook niet anders verwacht worden van de heer Bacchus als het om de bescherming van een bierbrouwer gaat. Wat gebeurde er namelijk? Juist in de weken die vooraf gingen aan de match tegen Duitsland had Roger Claessen, lieveling en enfant terrible van Standard Luik, weer eens te veel bier tot zich genomen en Jawel, hij was dronken aan het stuur gevonden', zoals de Belgen het zeggen. En jawel, Roger ging een paar dagen het gevang in. En dat ontsloeg Constant van den Stock van de plicht om Claessen, die in de Belgische sportpers dikwijls als .levensgenieter" wordt gekarakteri seerd, in de selectie op te nemen. En vooral verweten dat hij Claessen niet naast Anderlecht-ster Paul van Himst wilde opstellen. Bovendien was er dan nog het ver- Ook Constant van den Stock is woe dend geworden na al die Luikse kritiek. Hij bedankte zelfs voor de eer van keuzeheer. Maar na veel ge soebat keerde hij toch op zijn post terug. Over al die kritiek wil hij nu alleen maar zeggen: ,We hebben enkele schone jaren gehad met ons Belgisch voetbal. En dat hadden we vooral aan Anderlecht te danken. De stijl van Anderlecht paste ook meer bij de stijl van het Belgisch elftal De stijl van Standard was volkomen anders. Die twee kon je niet samen brengen tot één team. Dat kon ik niet omdat we zo verschrikkelijk weinig trainingsgelegenheid kregen voor het Belgisch elftal. In die enke le trainingsbijeenkomsten was daar om van én Anderlecht én Luik geen eenheid te smeden. Maar nu is het Belgisch voetbal meer aan het dalen. geblesseerd is, en Jurion, die te kennen heeft gegeven volgend Jaar naar het buitenland te willen, alle maal van Anderlecht. Nu moet ik wel tot een andere selectie, met een andere stijl komen'. Die andere stijl heeft zich al aan gekondigd. woensdagmiddag in een oefenwedstrijd van het Belgische team tegen het Belf tal, moeiteloos door c 4-0 gewonnen (doelpunt van De Vrinat, Dewalque, Claessen en Plaa- kte). Na die oefenwedstrijd schreeuwden de Belgische sportbladen het uit: ,Rode Duivels hebben nu ook hun cattenaccio'. Die .cattenaccio' is de - laatste man in de verdediging (voor de keeper), de ausputzer. van den Stock wil wél dat hij tegen Nederland in het"veld zal komen met een 1-4-2-3- opsteüing. .Maar dat betekent niet dat we meer verdedigend spelen. Twee man uit de verdedigende vier. Heijlens en Dewalque, krijgen nu meer gelegenheid om. als dat moge lijk is, naar de aanval op te trekken. Dat is modern voetbal. Iedere verdei- ger is aanvaller, ieder aanvaller ver dediger', zegt Van den Stock. wantin holland brengt een buis de warmte bij u thuis Publikatie van de N.V. Nederlandse Gasunie I Luik, mag die aus putzer spelen. Woensdag in de oe fenwedstrijd tegen de jeugd was zijn spel nauwelijks te beoordelen. Meer dan wat verdwaalde ballen kreeg hij niet. Maar hij is zonder twijfel ster in de Standard ve denk niet dat die i zondag uitsluitend t richt is. Ik weet dat het een eminen te voetballer ls. Maar de van een speciale verdediging geven we hem niet', zegt Van den Stock trots. (In middels staat vast, dat Cruyff v gens een enkelblessure niet I spelen. Hij is vervangen door ï"1, jan). mg nog blijft want soms verraden ze je je rug dan ga ik. Ik lie- mja Kessler roet zijn sportcentrum In Zeist. Hier moeten we trainen op een armzalig veld ln de Vorst (voor stadje van Brusselop één veld met de A-ploeg, de B-ploeg, de UEFA- Jeugdspelera en alle elftallen van de voetbal? In leder geval land Rusland - België op 24 april in plaatselijke club hier. Ik moet meer faciliteiten krijgen anders verdwijn De toeschouwers betalen hier 20 Interlandwedstrijd, wil Ik ze ook wat voor laten gromt Vlaming A an den Stock, VLISSINGSE MEISJES AL DRIE WEKEN SPOORLOOS Antwerpen VLISSINGEN De twee acht tienjarige Vlissingse meisjes, die nu al ruim 3 weken spoor loos zijn, blijven spoorloos. Ais de Vlissingse recherche dit weekend nog geen bericht heeft gekregen van de Franse afde ling van Interpol, zullen de ouders van één der meisjes zelf naar Noord-Frankrijk vertrek ken om daar hun dochter te zoeken. De Franse politie schijnt de meisjes intussen nog niet op het spoor te zijn, ook niet na de tips die de Vlis singse collega's door tussenkomst van een Middelburgse vriend van de meis jes kon geven. Dinsdag 2 april kreeg de Middelbur- was afgestempeld in Lille (Noord- Frankrijk). De Jongeman was zo wijs de brief niet te openen en hem te overhandigen aan de Vlissingse re cherche. Behalve levenstekens voor de ouders bevatte de enveloppe een correspondentieadres. Bij onder zoek is gebleken dat dit adres staat op naam van een Fransman, die bij de politie onbekend is. De politie neemt aan dat de meisjes niet op dit adres verblijven, maar de man alleen ,in de arm' hebben genomen om voor de in- en uitgaan de brieven te zorgen. Voorzover men in Vlissingen na" kan gaan is het tweetal niet eerder met deze Frans man ui contact geweest. De recher che acht het verder boven alle twij fels verheven dat de meisjes in een andere plaats als Lille onderkomen hebben gevonden. De Vlissingse recherche heeft Inter pol in Parijs van de gang van za ken op «li- hoogte gebracht. Tot op heden is echter nog geen tegenbe richt van de Parysc speurders ont vangen. Voor wie de wat trage han clclswyzo van Interpol kent, en de Vlissingse politie heeft er ervaring mee, hoeft dat geen verwondering te wekken. Aangenomen wordt dal men op het opgegeven correspon dentieadres een onderzoek in zal stellen. Het signalement van de twee verdwenen meisjes is al eerder per telex verspreid. Als de activiteiten van de Franse politie nog lang zonder aanwijsbaar resultaat Idüven, willen de ouders van het ene meisjes zelf naar Frank rijk in de hoop dat ze daar wat meer over hun kind kunnen verne men. Donderdag 14 maart verdwenen de achttienjarige meisjes C. L. en H. W. W. uit Vlissingen zonder enig bericht achter te laten. Het waren beiden leerlingen van de kleuterkweek ln Middelburg, die omdat ze bij voort during wel-eens-wat-anders-wilden, op de kweekschool de naam kregen lastige leerlingen te zijn. Wegéns spijbelen en een niet al te hoge waar dering voor .gedrag* werden zij van school gestuurd. Men neeemt aan dat dit de onmid dellijke aanleiding voor de twee ls geweest om er dan ook meteen maar vandoor te gaan. Hun uitstapje be gon namelQk zeer kort na de ver wijdering van school. Donderdag 21 maart kwam er plot seling bericht uit Antwerpen. De Belgische afdeling van Interpol werd onniiddeUyk ingeschakeld maar kon de Vlissingse recherche geen ophel dering verschaffen. Nil twee weken later kwam het twee de bericht: de brief aan de Middel burgse vriend die net als de vrien delijke Fransman In Lille als con- taotman voor Nederlandse aangele genheden zou moeten fungeren. Het terrein van onderzoek is hiermee naar Frankryk verplaatst. De brief vermeldt aldus een me dedeling van de Vlissingse recherche behalve de groeten aan de ouders. de boodschap dat men maar geen opsporing van het tweetal moet ver richten: de dames voelen zich zelf standig genoeg om het verder alleen af te kunnen. Van een van de twee meisjes is voorts de mededeling dat ze aan de kost komt door een functie als kinderjuffrouw. De politie neemt als vaststaand aan dat het meisje L. in de gehele expeditie als aanvoerdster op treedt. Al eerder gaf zij blijk var haar ondernemingszin door er al leen op uit te gaan. Een dergelijke herhaalde stap was van haar dan ook te verwachten. De ouders van het andere meisje hadden er ech ter geen flauw idee van dat hun dochter wel eens op stap zou kun nen gaan. Het meisje W. stond als vrij rustig en aardig bekend en zal naar men zegt aan te ne men door haar vriendin zijn overgehaald om mee te doen. Intussen groeit de ongerustheid bij de oudera van de twee kinderen en het ongeduld over de activitei ten van de Franse politie met de RECEPTIE, DINER EN FEESTAVOND KRONINGEN Het Kruiningse brandweerkorps heeft vrijdagmiddag en -avond uitbundig het 25-jarig jubileum gevierd. Dat gebeurde niet een receptie in het gemeentehuis, een diner in ho tel .De Korenbeurs' in Kruiningen en een feestavond in het verenigingsge bouw. Tegelijk werd het 25-jarig jubi leum van commandant >1. -I. Ie Clerq. ondercommandant P. Leijs en de heer G. P. Blok. Burgemeester A. Schipper van Krui dingen speldde hen tüdons de receptie in het gemeentehuis de onderscheiding voor 25 jaar dienst op en overhandigde hen de daarbij behorende oorkonde. Bur gemeester Schipper toonde zich in zijn toespraak bijzonder ingenomen met het Kruiningse brandweerkorps en wees op de samenwerking, die de verschillende korpsen van de gemeenten in Oost-Zuid- Beveland hebben. Burgemeester Schipper gaf tn zijn speech een overzicht van de historie van de brandweer, die tot 1945 optrad als pllchtbrandweer. Ht) memoreerde, dat op initiatief van de heer Le Clerq ia Jflis ean motorgpuit werd aange schaft, waarbij een omgebouwde luxe wagen als manschappenwagen en trek ker dienst deed. Verder wees hij erop, dat na de oorlog de brandweer van Kruiningen heeft gezorgd voor voedsel- transport naar Amsterdam en dat men bij de watersnoodramp in 1953 bijzonder actief is geweest. Na de ramp werd het materiaal van de brandweer in Krui ningen geheel vernieuwd. Men schafte een hoge en lage drukspult aan. De kroon op het werk van de brandweer vond burgemeester Schipper de samen werking in de streek. Men maakt ge bruik van een verbindingsdienst, waar van de heer Le Clercq die vrijdag af scheid nam als commandant wel medewerker blijft. .Men kan met de bes te landelijke brandweren wedijveren', kwam burgemeester Schipper aan het eind van zijn toespraak tot de ontdek king. Hij bracht hulde aan de jubileren de Drandweerlleden en sprak hen per soonlijk kort toe. Tot de heer Leijs, die 9,1s nieuwe commandant zal optreden, zei burgemeester Schipper: Het gemeente bestuur heeft het volste vertrouwen in u'. Hij betrok in zijn toespraak ook d^e scheidende brandweerman, de heer Nieuwenhuijzen. De heer G. Kortus, rijksinspecteur van het brandweerwezen in Zeeland en Brabant, maakte duidelijk: Het hele korps mag zich spiegelen aan de gedecoreerden van deze middag. Het hele korps heeft ook deze de coraties verdiend. De heer Kortus prijs in de topklasse van de jaar lijkse landelijke prijsvraag van de studiecluhs schilders gewonnen. Hij won de eerste prijs met een non-figuratief werkstuk onder het motto verf'. De opgave was een kleurschets voor het nieuwe schil derscentrum te Rijswijk. De heer Wisse, die reeds twee keer eerder de eerste prijs in de topklasse won, maakte voor zijn Inzending gebruik van de door hemzelf ont wikkelde giettechniek. De heer Wisse heeft zijn prijswin nend werkstuk afgestaan: het zal een plaats krijgen in het nieuwe gebouw in Rijswijk op de etage waar de voorlichtingsdienst van BELGIB Doel: Boone FC Brugge): achter: Heylens (Anderlecht). Jeck (Standard). Plaskie (Anderlecht), Thissen (Standard): midden: Dewalcque (Standard). Dockx (Racing White): voor: Polleunls (SL Truiden), Claessen (Standard), Van Himst en Devrindt (Anderlecht). NEDERLAND i Doel: Van Beveren (Sparta): achter: Romeyn (Feijenoord), Pijs en Eijkenbroek (Sparta); Warnas (Go Ahead); midden: Groot en Muller (AJax); voor: Swart (Ajax), Kleinjan (DFC), Jansen (Feijenoord) en Wery (DOS). toonde zich eveneens ingenomen de organisatie van de brandweer in Oost-Zuid-Beveland. De heer J. L. P. Schrier, onderbrand meester van het Kruiningse korps be dankte de jubilerende leden van d( brandweer voor hun collegialiteit. .1 wist steeds met alle manschappen op gepaste wijze het nuttige met het aan gename te verenigen', aldus de heer Schrier. H(j heette de heer Leijs welkom als nieuwe commandant. Verder werd het woord gevoerd door de Goese brand weercommandant, de heer D. Taekema namens de Nederlandse vereniging van brandweerlieden en de vereniging van bevelvoerende brandweercommandanten op De Bevelanden. ,Wij hebben de s menwerking altijd bijzonder op prijs gesteld', aldus de heer Teakema. De heer J. de Jager, brandweercom mandant van Yerseke haalde een aantal persoonlijke herinneringen op en maakte duidelijk, dat hij veel prijs stelde op de samenwerking. Van verschillende kanten kwamen ge schenken voor de jubilerende brandweer lieden en voor hun echtgenoten Ook aan het diner, dat in hotel ,De Koren beurs' werd gehouden kwamen var verschillende kanten felicitaties. 's Avonds werd het feest voortgezet «n het verenigingsgebouw, waar een ca baretvoorstelling werd ge bal, waarbij het trio de .Crescendo Boys' voor zorgden. MIDDELBURG De tentoonstelling gehouden ln de vleeshal van het stad huis te Middelburg ter herdenking van de dichter dr P. C. Boutens. is kortge leden gesloten. In totaal bezochten 795 personen de tentoonstelling, waaronder 247 scholieren. d gegeven en een Kees de Nys en muziek MIDDELBURG Voorzitter S Simon- se van de voetbalclub Middelburg; is enigszins teleurgesteld over de uitslag van de PZC enquête, waarbij werd na gegaan of het wenselijk wordt geacht dat er betaald voetbal op Walcheren komt. Zoals bekend sprak een duidelijke meerderheid zich uit voor profvoetbal. ,Ik dacht', zo zegt de heer Simonse in een radio-interview ,dat een betrekke lijk grote meerderheid wel zou kiezen voor' amateurvoetbal. Ik vraag me 'af of al diegenen die hebben gekozen voor het betaalde voetbal wel duidelijk de consequenties hebben kunnen overzien. Ik meen dit te moeten betwijfelen' Het interview met de heer Simonse wordt vandaag, zaterdag, tussen ha'.f een en een uur uitgezonden in het VARA-pro- gramma .tussen start en finish'. Ook zal er het commentaar te beluisteren zijn van voorzitter Buts van de vc Vlis singen. BRUSSEL (ANP) De Jonge Belg Wilfried David heeft in de vierde en laatste etappe van de Ronde van België de blauwe leiderstrui niet meer afge staan. Wel heeft het er even naar uit gezien, dat Roger Swerts een aanval op de eerste positie beloond zag worden, maar de kopgroep van dertien renners daarvan h(j deel uitmaakte, kwam nim mer tot een grotere voorsprong dan S mniuten 10 seconden. Swerts had achterstand in het algemeen klassement van 3.38. De ploeggenoten van David trokker echter, vooral in het laatste gedeelte van de etappe zo hard aan, dat de dertien aan de finish nog slechts 46 seconden overhielden. Dat was overigens maar gelukkig voor het Nederlandse contin gent (met Rini Wagtmans vooraan als tweede in het klassement), want bij de kopgroep bevond zich geen enkele vertegenwoordiger. De laatste etappe werd na een felle eindsprint gewonnen door Willy Vekemans. nog een belofte in ze rit stapten enkele renners van naam voortijdie af. bij wie Jan Janssen en Walter Godefroot (België), de winnaar van de Ronde van Vlaanderen. Eddie Mérckx en de Fransman Jean Jourden verschenen niet aan de 6tart. Zij wer- 1 den geplaagd door een verkoudheid. De uitslag van de vierde etappe: 1 Ve kemans (Belg) 5.37.55 (met bon 5.37.25) 2 Riotte (Fr) zt (met bon 5.37.40), 2 Brands (Belg), 4 Van Vlierberghe Okker-Riessen naar 3e ronde JOHANNESBURG (ANP) In de der de ronde van het herendubbelspel tij dens het internationale tennistoernooi om de Zutdafrikaanse kampioenschap pen heeft Tom Okker vrijdag in Johan nesburg met zijn partner Marty R:es3en gewonnen van het paar Saul-Brebnor i Zuid-Afrika). De cijfers was: ft ft—1, 6—2. (Belg), 5 Vaneste (Belg), allen zt als Vekemans, Het eindklassement luidt: 1 Davld (Belg) 21.01.32. 21.02.01. 3 Van S. 4 Poulidor (Fr) (Belg) 21.03.12, 9 Wim Schepers (Ned) 21.13.22. 10 Van Looy (Belg) 21.13.31. 11 Harings (Ned) 21.13.46. 14 Steevens (Ned) 21.15.28.15 Vianen (Ned) 21.15.32 22 Haast (Ned) 21.1844, 26 Post (Ned) 21.18.52, 27 Den Hartog (Ned) zt, 28 Zoontjens (Ned) 21.19.02. 39 De Roo (Ned) zt. 34 Beugels (Ned) zt. 36 Pe ters (Ned) 21.19.16, 40 Karstens (Ned) 21.20.19 50 Van der Horst Ned) 21.23 54 58 Duyndam (Ned) 21.30.26, 60 Nil- dam (Ned) 21.30.56, 63 Kosten (Ned) 21.35.49, 65 John Schepers (Ned) 21.37.01. MIDDELBURG Zondag wordt de zeer zware klassieker Parijs-Roubaix weer verreden. Deze wedstrijd, die in wielerkringen beschouwd wordt als éën der zwaarste voorjaarsklassiekers, gaat over ruim 260 km. In totaal hebben zich ruim 140 renners aangemeld voor deze zware rit. Naast de steeds sterker rijdende Ed dy Merckx, zijn dat Poulidor, Lucien Aimar, Walter Godefroot. AnquetO en Rudi Altig. Van de 24 Nederlanders behoren daar toe ook Jan Janssen en Jo de Roo. De ze Zeeuw, die reeds opmerkelijk vroeg in het seizoen de vorm te pakken heeft, behoort tot de grote kanshebbers van deze rit. Naast deze twee Nederlanders gaan o m. van start Gerben Karstens, Peter Post,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7