Hervormd Zeeland heeft bijna nieuw provinciaal centrum MAAR NOG HALVE TON TEKORT KIESVERENIGING VAN CHU NAM AANTAL GOESE PROBLEMEN DOOR Inleiding door drs J. Dijkgraaf Bankiers zijn wat schichtig om aan de kerk te lenen' Raad Tholen stuurt g s motie over vergunningen beleid Hubert Lampo over eigen werk in Vlissingen NRU-ZOEKLICHT SCHIJNT MAANDAG VEERTIG MINUTEN OVER ZEELAND ST-PHILIPSLAND TWAALFDE MAAL ERE-TEKEN RODE-KRUIS Vredesberaad werkt aan verklaring bij dood van dr King COPY VAN FILM ,JA0NTJE' NAAR ZEEUWS DOCUMENTATIECENTRUM PRIJSWINNAARS EXPOSITIE PHILATELICA MIDDELBURG 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 APRIL 1968 GEVRAAGD: ƒ60 VAN ELKE GEMEENTE (Van onze kerknieuwsredaeteur) MIDDELBURG De hervormde kerk In Zeeland heeft sinds vrydag, zoals in 't kort gemeld, een flink uitgebreid en fraai gerestaureerd provinciaal kerk centrum aan de Singelstraat. Daar kan het provinciale service-apparaat, (onder andere het scribaat van de provinciale kerkvergadering, het maatschappelijk werk, het jeugdwerk) nu nog beter wer ken voor de plaatselijke gemeenten, de honderd hervormde gemeenten Zeeland elk zestig gulden geven voor dit provinciaal kerkcentrum, aan is de pro vinciale kerkvergadering .gered'. Want: het gisteren officieel opnieuw in gebruik genomen kerkcentrum kostte totaal Penningmeester J. J. Claas van de stich ting provinciaal kerkcentrum vroeg daarom om een zestig-gulden-bijdrage van de gemeenten, waarmee de solidari- teitsgeaachte prachtig vorm zou zijn ge geven, zo vond hij. De heer Claas kon wijzen op de unieke positie van her vormd Zeeland ten opzichte van de an dere kerkprovincies. De provinciale kerkvergadering heeft het kerkcentrum 4n eigen hand'. Het leek hem nuttig om zoveel mogelijk financieel zelf te dragen en zo min mogelijk te hoeven aanklop pen bij de generale financiële raad. Mé de voor het kerkcentrum dient de tac-h- ale van en pastoraat en twee dubbeltjes voor het kerkcentrum. Hij kon daarna terecht c~~ stateren en ds Wesseldijk van de nerale financiële raad kon ermee instem men ,Wjj doen veel'. Oude stijl Oktober 1963 begonnen onderhandelin gen met gemeentewerken Middelburg over de huidige panden. Er moest wor den uitgebreid. Er kwam restauratie: 95.000. Voor 60.000 werd aan sub sidies ontvangen. Uiteindelijk werd een bijna complete nieuwbouw neergezet, zij het in oude stijl. De totale kosten kwa men op een kwart miljoen. Nu moet nog één van de twee panden worden geres taureerd. Uit eigen middelen, een bijdra ge van het Kon. Julianafonds en een anonieme gift van 10.000 en nog te wachten subsidie komt men op de twee ton. De heer Claas wees er op, dat er nog heel wat geld nodig is. Hij noemde daar bij onder andere ae kerk en recreatie objecten voor de gemeenten rond het Veerse Meer en in de toekomst langs de Oosterscheldebrug. De bijeenkomst in de Schouwburg, waar voor onder andere gedeputeerde J. v. d Bos, drs Hietkamp namens het ministe rie voor cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en ds F. S. Klooster man (Vllssingen) voor de hervormde synode, belangstelling toonden, was geo pend door ds B. Zoodsma, praeses van de provinciale kerkvergadering. Deze nam later in de middag afscheid van de PKV, omdat hij 28 april vertrekt uit zijn huidige gemeente, Wemeldinge. Ds H. J. F. Wesseldijk, secretaris van de generale financiële raad was de eerste spreker op d werp kerk e wel voornamelijk de situatie op landelijk niveau. .Wonderen Twee punten daarvan vooral: ,nog nooit zijn er zo frequent legaten en erfe nissen van honderd gulaen, of duizend, tweeduizend gulden gegeven in de her vormde kerk als thans en meestal voor vaste bestemmingen' en ,de offervaar digheid is de laatste jaren buitengewoon groot'. Hij vertelde ook, dat de financiële wereld van de kerk, waarin hij nu 25 jaar bezig is, een wereld is van wonde ren. Er zijn altijd weer bijzondere voor vallen, waardoor er op het juiste mo ment geld komt voor een project. Hij herinnerde aan het beleid van de ve le instellingen in de hervormde kerk, een beleid, waarbij het werk zoveel mo gelijk .self supporting' is en het de kérk niets meer kost. De diverse resultaten na gaand zei hij onder andere dat men het aantal studentenpredikanten van dertien op eenentwintig wil brengen en dat het aantal jeugdwerkadviseurs van vijf tot tien of elf moet worden. In 1940 beschikte dr Gravemeyer, de eerste synodesecretaris over twee bureau krachten; thans werken twaalfhonderd mensen op landelijk of provinciaal ni veau in ae hervormde kerk en nóg is de mankracht niet toereikend, zo zei hij: het aantal predikanten in de grote be volkingsagglomeraties, het aantal men sen in net maatschappelijk en het jeugd werk moet stijgen. De hervormde kerk heeft nu een begro ting van 35 miljoen, vorig jaar was Aanrijding bij De Ruyter te Vlissingen het nog vier vijf miljoen lager. Het werk groeit het hardst juist in de sec toren, die zichzelf kunnen bedruipen (recreatiecentra, schippersinternaten bijv.). Daarmee heeft de hervormde kerk geen moeite. Dat heeft men wel met de investeringen. Van de 35 miljoen komt per jaar maar 4,5 miljoen van de kerk voor het vele werk. De rest komt uit overheidssubsidies en uit inkomsten van de diverse lichamen en stichtingen zelf. Beeldvorming Het doet goed ook aan de beeldvorming van de kerk, die men nog wel eens als ouderwetse en conservatieve zaak ziet, al dit werk', zo zei ds Wesseldijk. Gezien de offervaardigheid zo vond hij verder, zijn er in Nederland weinig li chamen, die .zoveel achter zich hebben: mensen die bereid zijn te géven'. Hij tilde daarom niet zó zwaar aan het be grotingstekort van 150.000 op da her vormde begroting voor dit jaar, omdat steeds blijkt, dat het geld er uiteindelijk wel komt. Het hervormde vermogen van erschillende honderden miljoenen is on dergebracht bij een drieduizend rechts personen: diaconieën, kerkvoogdijen en andere lichamen. Er is wel eens gedacht over een centralisatie van de belegging, een soort beleggingseonsortlum, maar het is er niet. Tot het bezit behoren 2300 kerkgebouwen en 2000 pastorieën. Ds Wesseldijk herinnerde zijn gehoor aan de veranderde wijze van beleggen: vroeger MIDDELBURG Ds II. J. F. Wesseldijk, secretaris van de ge' nerale financiële raad der Neder lands Hervormde Kerk heeft vrij dagmiddag aan de Singelstraat in Middelburg het uitgebreide en ge restaureerde provinciaal kerk centrum heropend. Op de foto de symbolische sleutel wordt omge draaid. Van links naar rechts ds Wesseldijk, ds H. M. Straling di recteur van het hervormd maat schappelijk werk, de lieer J J. Claas, penningmeester van do stichting provinciaal kerkcentrum en ds B. Zoodsma, praeses van da provinciale kerkvergadering. vooral in het grootboek van de Ned. staatsschuld, tegen een lage rente en de kerk moest dan op de markt tegen hoge rente lenen. Er is nu een eigen kerke lijk grootboek. Dat grootboek heeft nu hoven de vijfentwintig miljoen geleend en uitgeleend, het geld loopt nu in de eigen kerk rond. Bovendien is er de centrale kasgeldrekening, waarin de li quide middeién worden ondergebracht (als de plaatselijke gemeenten willen uiteraard). Het blijkt, dat deze bunde ling, het gezamenlijke kasgeld grote revenuen geeft bij de banken. Enkele jaren geleden werd op 30 miljoen één miljoen gulden gewonnen, dat anders in de zakken van de bankiers was terecht gekomen. Aandacht voor partijvernieuwing (Van onze kerknieuwsredaeteur) .MIDDELBURG Bankiers lenen liever geld uit voor het bouwen van tankschepen dan voor kerke lijk werk. Als de kerken om le ningen komen, zijn de bankiers gauw geneigd méér rente te vra gen. omdat men meent ook meer risico te lopen. De centrale figuur in het finan ciële beleid van de Ned. Hervorm de Kerk, ds H. J. F. Wesseldijk, secretaris van de generale finan ciële raad, maakte over de ver houding kerken bankiers vrij dag enkele opmerkingen bij gele genheid van de heropening van het gerestaureerde en uitgebreide provinciaal kerkcentrum in Mid delburg. ,Het kerkelijk werk is blykbaar voor bankiers niet doorzichtig Men weet niet waar het geld te recht komt. Bankiers zijn altijd een beetje schichtig om aan de kerk te lenen. Ze vinden het ook een beetje gênant: als het geld niet terug lean worden betaald kun je toch ook moeilijk het faillise- ment van een gemeente aanvra gen Ik had van de week nog een gesprek met een bankier. Hij vroeg een half procent méér voor dekking van het risico. Ze zijn altijd wat op afstand', aldus ds Wesseldijk. GOES Onder goede belangstelling hield de clirist. historische kiesvereni ging te Goes een ledenvergadering. Na de gebruikelijke opening, sprak voor zitter C. Buiirman een openingswoord en memoreerde de veranderingen welke zich de laatste tijd voltrekken in di- politieke partyen. Allerwege kan partyen is in het geding, onder andere door het optreden van de radicale groe peringen. Hy was van mening dat de CHU er in deze tyd niet zo slecht af komt in de beoordeling van de r nienwing. .Sfeer en geest in de CHU zijn er altyd geweest de wens en de plicht van een groep christenen, die vanuit het geloof en het christen-zyn politiek willen be drijven. Bij alle veranderingen in het maatschappelijk bestel dienen wy ons steeds te bezinnen en aan te passen aan de situatie waarin we ons bevinden' sa zei hij. Hierna, hield drs J. Dijkgraaf, wet houder van Goes, een inleiding om- r Bou- VLISSINGEN Op de oprit levard De Ruyter te Vlissingen (bij het standbeeld) kwamen vrijdagavond om streeks 8 uur twee personenwagens met elkaar in botsing. M. P. uit Domburg reed de oprit op en toen hij bijna boven was kwam J. G. uit Middelburg met zijn auto uit de bocht uit tegenovergestel de richting. G. reed te veel links. Bei de auto's werden beschadigd. De wa- gen van P. moest worden weggesleept, nader zullen formuleren. THOLEN De raad van Tholen zal ge deputeerde staten van Zeeland in een motie vragen binnen bepaalde grenzen een algemene verklaring van geen be zwaar af te geven voor verbouwingen en dergelijke in die gebieden van de Zeeuw se gemeenten, waarop een voorberei- dingsbesluit van toepassing is, omdat er een bestemmingsplan voor in de maak is. Aan de gemeenten in Zeeland zal om adhesiebetuiging worden gevraagd. De heer C. Boender (sgp) stelde dit punt vrijdagavond tijdens de rondvraag aan de orde. Hij betoogde, dat in Tholen en in vele andere Zeeuwse gemeenten soms vrij grote gebieden worden beheerst door een dergelijk voorbereidingsbesluit: de mensen, die binnen de grenzen van'n dergelijk toekomstig bestemmingsplan wonen mogen geen bouwactiviteiten on dernemen, zonder dat b en w een door gs goedgekeurde vergunning hebben ver leend. Dit achtte de heer Boender een onplezierige zaak. met name wanneer het vrij onbeduidende verbouwlnkjes en dergelijke betreft: het kan namelijk voorkomen, dat de betrokken mensen lang op de goedkeuring moeten wach ten. Hij vroeg zich af of het zin zou hebben, als de Thoolse raad een verzoek tot een algemene ontheffing binnen bepaalde grenzen aan gs zou richten. De heer Boender wees er daarbij op, dat in an dere provincies onder meer in Utrecht gs ook een dergelijke gedragslijn hebben gevolgd. Naar zijn mening zou een hoop rompslomp voorkomen kunnen worden, als gs b en w toestaan derge lijke vergunningen uit te geven en zou den de aanvragers veel vlugger gehol- S=n kunnen worden. ,Een goed Initia- ef' vond burgemeester J. E. van Boeij- en. De raad was het daar mee eens en op een suggestie van de heer J. M. Ber- revoets (ab) besloot men de Zeeuwse ge meenten om adhesie te vragen voor deze gedachten, die b en w in een motie nog trent de gang van zaken in de ge meente, met betrekking tot de pro blemen, waarin Goes, door zyn lig ging als streekcentrum, zich bevindt. Hij behandelde uitvoerig de verkeers problemen In verband met de nieu we rijksweg 58, rondweg om Goes eu verbindingen over de Wester- sehelde. De centrumpositie van Goes eist goede verbindingen in alle richtingen, vooral met betrekking tot Zeeuwsch-Vlaande ren en het achterland', stelde hij. Vol gens spreker ddent Goes nauw betrokken te blijven bij de komende industriële ontwikkelingen in het Sloegebded en inspraak te hebben in het havenschap. Uitbreiding en vestiging van industrie- en en van het woongebied achtte hy van essentieel belang, om de bestaans basis van Goes te verbreden en het aantrekkingseffect te bevorderen. In het streven naar vergroting van de werkgelegenheid door industrievestigin gen in Zeeland, schuilt ook het gevaar dat nadelen van lucht- en waterveront reiniging, toenemende verkeersdrukte en dergelijke in het schone en rustige Zeeland worden binnengehaald. In het streven naar meer welvaart en ver groting van het nationale inkomen, zul- VLISSINGEN Boekenweek, vrijdag avond in Britannia: Hubert, Lampo neemt zijn plaats achter de katheder op het podium in om daar een lezing over zijn eigen werk te houden. Dif gebeurde op verzoek van de maatschap pij tot nut van 't algemeen, departe ment Vlissingen. Traditiegetrouw al haast heeft liet Nut, na G. K. van het Reve en H. Mulisch in voorgaande ja- reu, een moderne auteur naar Vlissin gen gebaald om over eigen werk te praten en te discussiëren. Dat laatste gebeurde ditmaal niet. Op aandringen van Hubert Lampo: .Vragen wil ik volgaarne beantwoorden, maar eigenlijk houd ïlc er niet van; ze geven meestal aanleiding tot misverstanden' besloot voorzitter de heer J. Stumphius de discussie achterwege te laten. In zijn dankwoord zei hij bijzonder geboeid te zijn door wat Lampo zelf als een impro visatie betitelde. Lampo stelde de inspi ratie in het centrum van zijn causerie. Hy wilde trachten een antwoord te vin den of te geven op de vraag: waarom schrijft een auteur, hoe komt 't, hoe groeit 't, hoe reageert de schrijver er zelf op? Voor Lampo, zo concludeerde hij aan het eind van zijn lezing improvisatie, zo hy wil is het niet ,het schrijven om het schrijven, maar meer een confrontatie met zijn eigen onderbewustzijn; en dan wachten tot er mensen zijn die luisteren'. In zijn causerie benaderde Hubert Lam po het schrijven, het beoefenen van li teratuur vanuit de tot standkoming enkele van zijn boeken, met name va,n ,De komst van Joachim Stiller', een magisch-realistische roman, zoals hij zelf zei. Hubert Lampo, in 1920 in Antwerpen geboren, debuteerde 25 jaar geleden met een aantal romans: Helène Defraye en De ruiter op de wolken, waarin hij een psycho-realistische visie toont. Hij bepaalde zijn gehoor bij zijn eigen be levenissen bij het schrijven, de overgang naar het magisch-realisme (voltrokken in De komst van Joachim Stiller), de psychologische en psychiatrische verkla ringen daarby, zijn studie van de diepe re gronden, van de theorieën van Karl Gustav Jung, van Adler, van Freud, enzovoort. .Zo is de auteur al schrijvende bezig zichzelf te realiseren', aldus Hubert Lampo die om half elf precies een ap plaus van de half bezette Brltannia- zaal kreeg. Vrijdag geen veiling KAPELLE In verband met Goede Vrijdag zal er vrijdag aanstaande by de veilingvereniging .Kapelle-Biezelinge en Omgeving' te Kapelle geen fruitveiling worden gehouden. Wel zal er op die dag om half één een verkoping plaatsvinden van groenten en aardbeien. Verder zal met ingang van deze week het aantal groenteveilingen worden uit gebreid tot drie per week, te weten op maandag, woensdag en vrijdag om half TERNEUZEN .Zeeuwsch-Vlaan (le is Belgischer dan u denkt'. Zo luidt de titel van een reportage, die maandag middag in hot radioprogramma Zoek licht op Nederland wordt uitgezonden. Het wekelijks terugkerende NRU-pro- gramma besteedt de eerste veertig mi nuten aandacht aan Zeeland en dan met name aan Zeeuwsch-'Vlaanderen. Een reportageteam streek vrydag neer in ,De Vriendschap', waar burgemeester Aschof tot de te interviewen bezoe kers behoorde. Op het moment dat in de reportagewa gen werd geregistreerd wat de burge meester allemaal had te vertellen over zijn gemeente, waren andere medewer kers op stap om elders .items' weg te halen. Herman - .muzikaalonthaal' - Emmink sprak met directeur J. P. Regt van de provinciale Zeeuwse WV over de Groene Kustwegconferentie, voorts maakte hij een praatje met de heer Stolte, een van de initiatiefnemers tot het in ere herstellen van de Rei- naerttraditie in Hulst, Ben Dingerdis ging zijn oor en microfoon te luister leggen op het Amerikaanse schooltje in Ter neuzen en voorts liet hij zich inlichten over de mogelijkheden van de Braakman. De sluizenkwestie bracht ook een aantal belanghebbenden aan het woord en de Zeeuwse correspondent van het Zoeklichtprogramma, Jacques Cats was ,in hoger sferen' met Jaqueli- ne Midavaine, Nederlands enige lucht- fotografe. Er was zoveel wetenswaar digs te melden dat enkele Zeeuwse onderwerpen tot nader order werden in- eblikt. .let Zoeklichtprogramma begint maan dagmiddag om half vier op Hilversum. Na vier uur wordt Maarten Nederhorsts bijdrage over het Belgisch georiënteer de Zeeuwseh-Vlaanderen uitgezonden, Het is een reportage, die door de NRU- Zeeuwseh-Vlaanderen is Belgischer dan u denkt' Reportageteam streek neer in Terneuzen technicus werd omschreven .Zeeuwseh-Vlaanderen is heus niet zo .walcherlijk' als u denkt'. Omroepster Joke Nagelen praat de onderdelen aan een. In verband met een reportage over de begrafenis van ds Martin Luther King, die maandagmiddag tussen drie en vier uur door kan komen bestaat de mogelijkheid dat er nog een tussentijdse wijziging zal komen in het tijdstip van aanvang van het Zeeuwse Zoeklichtpro gramma. Chiel de Kruyf en Maarten Nederhorst stelden het programma sa men. Joop de Roo zorgde voor de mu ziek. SINT-PMLIPSLAND Afdeling Si Philipsland van liet Roode Kruis voor de twaalfde maal in het bézit gekomen van liet Roode Kruiserete ken en voor de veertiende maal het Campagnebord. Het landelijk erete ken werd vrijdag aan de voorzitter van de afdeling Sint-Philipsland, dokter H. Menger, overhandigd in te genwoordigheid van de commissaris der koningin in Zeeland inr J. van Aartsen, de directeur van het Ne derlandse Roode Kruis, de heer E. van Emden uit Amsterdam, burge meester G. van Velsen en vele an dere gewestelijke en streekautontei- In Sint-Philipsland werd 3.711,14 ingezameld op 2200 inwoners, een nieuw record, wat neerkomt op 171,2 per inwoner, het zevenvou dige van het streefbedrag. Ieder gezin in Sint-Philipsland is lid van het Roode Kruis en de inwoners geven jaarlijks ongeveer 400 fles sen bloed. Sinds 1954 heeft het dorp al 2637 liter geleverd. Het jeugd-Roode Kruis is een bloeien de afdeling. Mr J. van Aartsen zei: ,11c ben er trots op dat telkens weer een Zeeuw se gemeente, zij het dezelfde, dit re sultaat behaalt. Vooral omdat daar mee wordt bewezen, dat Zeeland met vergeet wat het Roode Kruis na de ramp van 1953 voor de Zeeuwen heeft gedaan'. Burgemeester G. van Velsen ging hier op in en zei: ,11c weet dat de inwoners op het oog heb ben het lijden van de mensen te ver lichten'. Voorzitter H. Menger on derscheidde tien leden die al 25 maal bloed hebben afgestaan. Het welfarewerk hield deze dag een verkoping ten Bate van het Roode Kruiswerk en er werd ook een verlo ting gehouden, 's Avonds keek het heie gezelschap naar een Roode Kruisfilm. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental het afgelopen jaar Auto reed onder vrachtwagen bestuurder levens gevaarlijk gewond HALSTEREN Op de weg van Tho len naar Bergen op Zoom, even buiten de bebouwde kom van Halsteren, reed C. M. M. van D. uit Amsterdam don derdagnacht met zijn auto in volle vaart onder de laadbak van een geparkeerde vrachtwagen. VLISSINGEN Het interkerkelijk j vredesberaad, gevestigd In Den Haag, werlct momenteel aan een verklaring aanleiding van de moord op de negerleider dr Martin Luther King. De ■erklaring, zo ligt in de bedoeling, zal zieh richten op de oplossing van het raagst.uk der rassendiscriminatie en de grote plaats, die dr King heeft inge nomen in de vreedzame strjjd voor de rassengelykheid. De verklaring circuleert momenteel bij I de in het vredesberaad aangesloten kei ken, waaraan al enkelen luin goedkeu ring aan de voorgestelde tekst hebben gegeven. In het vredesberaad nemen deel de R-K I Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Ne- I der lands Hervormde Kerk, De Doopsge- I zinde en de Remonstrantse Broeder- I schap. Van verschillende kanten in ons land, onder andere door de Middelburgse her vormde predikant ds J. E. L. Brum- melkamp, is vrijdag bij het hervormde moderamen aangedrongen op, onder an- I dere, het aandacht schenken aan Kings I overlijden in de voorbeden in cle zon dagdiensten. Onder andere deze ver- I zoeken resulteerden in de activiteit I van het interkerkelijk vredesberaad. Ds Brummelkamp zelf heeft vrijdag de nationale driekleur halfstok gehesen aan zijn pastorie. Overdracht aan provinciaal bestuur J. A. van Geesbergen .document humain' MIDDELBURG Zeeland is een stuk recente historie ryker geworden. Het provinciaal bestuur is er bly mee dat dit spel op beeld en band is vastgelegd'. Dat zei gedeputeerde J. A. van Gees bergen vrijdagavond nadat voorzitter H. A. M. van de Vijver van de .stichting film Jaontje' een copy van de rolprent had aangeboden. Aan deze overdrc*'* ging een vertoning voor leden van personeelsvereniging van de griffie op de recreatiezolder van het provinciehuis vooraf. De heer Van de Vyver ging nog eens even na wat er allemaal kwam kijken vboordat de plannen tot verfilming van .aJontje' konden worden uitgevoerd. Het is alles bij elkaar nogal in de papieren ge lopen. De zaak heeft een kleine 37000 fekost, zo zei de heer Van de Vyver ie zich verheugd toonde over de vrijge vigheid van de staten van Zeeland toen het voorstel tot subsidiëring van de film met een bedrag van 12.500 aan de or de kwam. Negenduizend gulden werd bijeen gespeeld tijdens zestien voorstel lingen in een bomvolle zaal te Oostburg. Maar niet alleen dit bedrag was goed te gebruiken voor de bestrijding van de onkosten van de film, de gemeen ten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen de den ook een duit in het zakje. Voor zitter van de Vyver kon in tegen stelling tot zijn uitlatingen tijdens de première van de film .Jaontje' mee delen dat de gemeente Cadzand niet is achtergebleven, waar het de finan ciële steun van de film betreft.... De heer Van Geesbergen sprak zijn be wondering uit voor het werk van de heer Cor Schijve, die de geschiedenis van het land van Cadzand anno 1900 deed herleven. ,Dit smaakt naar mee', zei de gedeputeerde. Hij vroeg zich af of er ook nog mogelijkheden te benut ten zijn om over andere streken in Zee land een film te maken. ,Men verwijt ons soms wel eens alleen maar oog te hebben voor de economische welvaart, maar het spontaan toestemmen in het subsidiëringsvoorstel bewijst dat wij ook oog hebben voor andere dan deze eco nomische aspecten. Deze film is een .document humain'. een kostbaar bezit voor het documentatiecentrum Zeeuws deltagebied, aldus de lieer Van Geesber gen. Cor Schijve zelf leidde de film in. Na afloop sprak voorzitter J. Parent namens cle personeelsvereniging een dankwoord. Heden nam de Heere tot Zich. ons geliefd kleinzoontje en neefje FERDIE FRANSE op de leeftijd van 7 jaar. Familie P. Melis Vrouwenpolder, 5 april 1968 Rijkebuurtweg 12 was gestegen v i 514 naar 597. Sprekende over de bestemmingsplannen, deelde de wethouder mede, dat het plan- Zuid zyn voltooiing nadert, dat er mo- menteel nog 350 wooneenheden in aan-, bouw of in voorbereiding zyn, terwijl I van de zogenaamde aankleding de aan- heetare jong bos in uitvoe ring is. Verder zijn er nog plannen te ko men tot stichting van een buurtcentrum en winkelgalerij, en gewacht wordt op goedkeuring van gedeputeerde staten voor de bouw van een serviceflat. Inmiddels is ook een aanvang ge maakt met. de uitvoering van een bouwplan in de Goese Polder, waar nog dit jaar met de bouw van 40 woningen kan worden begonnen, ter wijl nog in voorbereiding is het plan Valckesiot II voor de bouw galowa en dergelijke in de vorm een villawijk je, aldus wethouder Dijk graaf. stadasanering in Goes-Noord vraagt grote financiële offers. Het blijft naar zijn mening een slepende vraag wat er moet gebeuren met de oud havenkom, dempen of restaureren en wat de uit eindelijke bestemming moet worden. De mogelijkheid het winkelcentrum in die richting uit te breiden is aanwezig, doch nog een flink gebied zal gesaneerd moe ten worden.' Over sport en recreatie kon hij meede len, dat het gemeentebestuur de hoogste prioriteit geeft aan de stichting van een sporthal, terwijl ook de bouw van een overdekt instructiezwembad nood zakelijk is. Het sportpark nadert zijn voltooiing. Drs Dijkgraaf gaf verder nog een over zicht omtrent scholenbouw, bejaarden zorg, huisvesting gemeentepersoneel en dergelijke. Alle voorzieningen gelijktij dig uitvoeren achtte hij een onmogelijke zaak, gezien het ontbreken van vol doende geldmiddelen. Een prioriteiten schema zal aangelegd dienen te worden en het gemeentebestuur zal trachten aan de hand van dit schema verschillen de objecten, desnoods in fasen, uit te voeren. Na deze aandachtig beluisterde rede was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd ge maakt. De vragen werden door de wet houder en de raadsleden, de heren Kegge en ir De Feijter, beantwoord. Hierna werd afscheid genomen van het raadslid ir De Feijter, die binnenkort gaat vertrekken naar Haarlem. Op voor stel van het bestuur ging de vergade ring akkoord met de benoeming van de heer Tanis tot secretaris van de kies vereniging. Op de ter gelegenheid van liet vyfen- twintigjarig bestaan van de Middelburg se afdeling van de internationale vereni ging Pkïlateliea gehouden jubilemnexpo- sitié zyn een groot aantal prijswinnaars uit de bus gekomen. De Goesenaar B. C. van Tienhoven legde met zijn inzen ding .Postmerken en poststempels van af de 17e, eeuw tot 1900 in Nederland' beslag op de door de Provinciale Zeeuw se Courant beschikbaar gestelde ere- prys: een wisselbeker. De prijswinnaars waren: Jeugdinzending: dieren op zegels, Cor Nijssen, Terneuzen, aanmoedigingsprijs. Beginners Rusland 1964-1965 P. J. Weyberg. Vlis singen, 3e prijs. Malta vanaf Self Go- verment 1948, Th. v. d. Berg, Terneuzen. 3e prijs. Vaticaan-pontificaat Paus Jo hannes XXHI, J. S. M. Sies, Middelburg, 3e prijs. Zweden-gelegenheidsuitgiften, J. Vermeule, Goes, 2e prijs. Canada-re geringsperiode koningin Elisabeth, S. A. de Kraker. Biervliet 2e pry's. Rode Kruis, J. Deusing, Rilland-Bath, 3e prijs. De ontwikkeling van de scheepvaart. C. A, Kamermans. Vlissingen, 2e prijs. Van Boom tot bouwwerken, J. J. Antheunis- se. Middelburg, 3e prijs. Vogels, H. D Kemeling, Vlissingen, 2e prijs. Aante- kenstrookjes, A. A. Snoodyk, Vlissingen, eervolle vermelding. Gevorderden Duitsland in de tweede wereldoorlog. P. Kamermans, Vlissingen, 2e prijs. Neder- land-puntstempels, F. Murk, Zierikzee, 2e prijs. Nederland-langstempels op Ne derlandse zegels, H. P. C. van Melle, Zuidzande, ereprijs: medaille gemeente bestuur. Nederland-ongebruikt gespecia liseerd A. Rorije, Vlissingen, 2e prijs. Duitsiand-lokale en provinciale uitgif ten 1945-1946, C. J. Bal. Wilhelmïnadorp 2e prijs. Noorwegen, J. J. van Luijk, Vlissingen. 2e prijs. Zwitserland-Pro Ju- ventute zegels, W. J. C. van der Ven, Vlissingen, 2e prijs. Zwitserland-solda- tenzegels, A. Rorije, Vlissingen, le prijs. Zwitserland-oud Zwitserland, W. J. C. van der Ven, Vlissingen, le prijs. Is- raël-Tète-Bêche zegels 1948-1966, L. J. Dieleman, Vlissingen, le prijs. Oud Chi li. W. J. C. van der Ven, Vlissingen, le prijs. Vogels, J. Helthuis. Vlissingen, 3e prijs. Tweede wereldoorlog in chronolo gische volgorde der gebeurtenissen, J. J. Engelvaart. Meliskerke. beker A. Filius, Aalsmeer. Primitief Afrika, Het leven der primitieve volken op het gehele Afri kaanse continent, J. A. Grimminck, Goes 2e prijs. Padvinders-motieven, J. G. Ouwendyk, Oostburg 3e prijs. Russische ruimtevaart, Van Spoetnik tot Voschod, H. A. Korstanje. Middelburg 3e prijs. Vervalsingen tweede wereldoorlog, J. J. Engelvaart, Meliskerke le prijs. Neder land eerste emissie op brief. H. P. C. van Melle, Zuidzande, ereprijs medaille mevr. De Casembroot, Duitse veldpost uit de eerste wereldoorlog (1914-1918), P. J. van Bremen, 's-Heerenhoek, 2e prijs. Brieven vervoerd met vliegtuigen die geschiedenis maakten (Fostjager, Pelikaan, Uiver en Snip), K. Otte. Mid delburg, le prijs. Ere-aldeling Nederland, postmerken en poststempel: vanaf de 17e eeuw tot 1900, B. C. var Tienhoven. Goes, ereprijs wisselbeker PZC, Denemarken en Faroer vanaf 1875 J. J. van Luylc, Vllssingen. le prijs. Nc- derland-eersté emissie 1852, F. Murk, Zierikzee, le prijs. Duitsland-Bautense- rie 1948, C. J. Bal, Wilhelminadorp, :le prijs, Duitse koloniën, H. P. C. van Mel le, Zuidzande, 2e prijs. Vaticaan vanaf 1950 met eerste-dag-enveloppen, J. Deu sing, Rilland-Bath, 3e prijs. Zwitserland waar onder staande Heivetii liseerd A. A. Theune, Middelburg, prijs. De provincie Zeeland in de filatelie a postzegels, poststempels en poststtuk- ken, b: enige frankeermachine-stempels van Zeeuwse gemeenten; c: brieven ver voerd op de Zeeuwse luchtlijn in de der tiger jaren, K. Otte, Middelburg. Opwekking en transport van elektrische energie J. H. W. Kaijser, Vlissingen, le prijs, land- en tuinbouw, eremedaille commissaris der koningin, C. J. Bal, Wilhelminadorp; eerste dag-enveloppen Nederland 1936-1961, 25 jaar eerste-dag- afstempelingen met voorlopers, foutieve afstempelingen en foutdrukken, J. Hint zen, Vlissingen. 2e prijs. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, zacht en kalm, mijn innig geliefde man in de ouderdom van 73 jaar en 6 maanden. J. van Oosten van de Kreeke Nieuwdorp, 5 april '68 Havenweg 6 De begrafenis zal plaatshebben DV op dinsdag 9 april, des na middags om 2 uur, van uit het jeugdgebouw te Nieuwdorp. Algemene kennisgeving. t Na een kortstondig lij den overleed op 5 april, na voorzien te zyn van de H. Sacramenten der zieken, op de leeftijd van 56 jaar, mijn ge liefde man en onze papa echtgenoot van Maria Rompa. Heinkenszand: M. J. L. Koopman- Rompa Jan Corrie Kees Heinkenszand. 5 april 1968. Dorpsstraat 109. De plechtige uitvaart dienst, waarbij u be leefd wordt uitgeno digd, zal plaatshebben maandag 8 april, om 10.30 uur, in de paro chiekerk van de H. Bla- aius te Heinkenszand. LEES DE PZO Hiermede vervullen wij de droeve plicht het heen gaan te melden van onze zeer gewaardeerde me dewerker R. M. KOOPMAN op de leeftijd van 56 jaar. Wij verliezen in hem een trouwe en behulpzame werknemer en als zodanig willen wij hem blijven gedenken. Fa. I. Cappon, Heinkenszand Heinkenszand, 5 april 1968 Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, onze lieve moeder en MARIA SCHIPPER weduwe van Johannes Slabbekoom in de ouderdom van 69 jaar. Goes: A. Slabbekoorn M. Slabbekoorn- de Coninclc C. Weststrate- Slabtaekoora J. Weststrate Klein- en achter kleinkinderen 's-Heer-Hendrilts- kinderen, 5 april 1968. Oude Rijksweg 48. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 8 april, om 14.00 uur. op de begraafplaats te 's-Heer-Hendrlksklnde- ren. Heden is plotseling van onze zyde weggeno men, mijn innig gelief de man, onze lieve va der, behuwd-, groot- en overgrootvader ADRIAAN CORRÊ in de ouderdom van bjjna 80 jaar. M. Corré-Maas C. J. Corré S. W. CoiTë-de Vos Klein- en achter kleinkinderen Vlissingen, 5 april 1968 Edestraat 16 De teraardebestelling zal plaatshetbben op dinsdag 9 april, op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen, om 14.00 uur vertrek van Ede- straat 16, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 32