Rotterdamse plannen - Voorne - doodsteek voor Zeeland' BILT Consolidatie ZLM- scholen gewettigd PvdA-kamerleden zetten zich aan Zeeuwse visserijproblemen WERKBEZOEK CHU-FRACT1E 00ST-7WS- VLAANDEREN Lage brug Cees Buddingh' over eigen werk Nogmaals Scapino GEVOLGEN OEVERVERBINDING ZIJN NOG NIET TE OVERZIEN SCHELDEBANK DOCHTER VAN AMR0-BANK Hoofdkantoor van Schelde-Montage naar Vlissingen Commissarissen waterleidingmij. achter advies g o Ooievaars boven Middelburg Ad van Noort over creatief spel wonen met allure gabriëlse Leeuwse ALMANAK DIEFSTAL UIT WINKELKASSA Politie zet Turk -aspirant bigamist- op trein naar huis Nog dit jaar wetsontwerp ex-artikel 8 Rechten Druk 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 APRIL 1968 Z> KAMERLID VAN DER PEIJL: TERNEUZEN Een bijna voltallige CHU-fractie uit de Zeeuwse staten heeft vrijdag een contact- en werkbezoek ge bracht aan oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. In gesprekken, die de vertegenwoordigers van de Chris- telijk-Historische Unie in Zeelands provinciale staten met verschillen de gemeentebesturen voerden, kwamen problemen aan de orde van lokale, regionale en nationa le betekenis. Het accent viel daar bij vooral op de problemen rond Industrialisatie en ontwikkeling van de streek, zoals die spelen in de kanaalzone en langs de Wes- terschelde-oever. Er werden daar bij enkele desiderata nog eens duidelijk onderlijnd: de vorming van één havenschap voor het Westerscheldegebied, een snelle af handeling van de gemeentelijke herindeling van dit gebied en een spoedige vaststelling van het tracé voor de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Een zaak, die aan het eind van de dag, toen de fractie te gast was by het gemeentebestuur van Terneuzen. werd aangesneden was Voome-Put- ten. Er ontspon zich toen een interes sante dialoog tussen statenlid en tweede-kamerlid C. F. van der Peijl uit Goes en de burgemeester van Terneuzen. de heer J. C. Aschof. hij de Westsluis in Terneuzen, waar ir Bos een toelichting gaf op de sluis- werken en de kanaalverbreding, en on der meer de relatie België-Nederland ter sprake bracht en het tegengaan van verzilting. waarvoor in de sluizen maatregelen zijn genomen. In Zaamslag, waar burgemeester A. de Pree de fractie toesprak, kwam onder moer het probleem van de gevaarlijke hoofdweg, die dwars door net dorp loopt, in discussie. Het probleem houdt niet op bij oversteekplaatsen en maxi mumsnelheid (de controle zal worden geïntensiveerd): met name is men in Zaamslag verontrust over het vervoer van gevaarlijke stoffen door tankwa gens. die dagelijks dwars door het dorp rijden. Belangrijk wordt daarom een aanpassing van het brandweerapparaat geacht. D» heer Va der Peijl sneed de zaak Zo kreeg de fractie een indruk van al lerlei problemen, die in de streek leven. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel zei te hopen, dat minister Beernink binnen enkele weken met zijn mem van antwoord inzake de herindeling zal komen. ,Wlj zouden graag zien', zo formuleerde hij, ,dat de kamer de zaak snel op de agenda zet. Heel Zeeuwsch- Vlaanderen is met een snelle behande ling gediend'. Het moest hem van het hart, dat de twintig procent rykssteun voor de kanaalverbeteringswerken nog maar weinig heeft opgeleverd voor de streek Over de nieuwe brug b|j Sluiskil kon hij nog niet juichen: de brug ligt laag, moet. ook voor niet al te hoge schepen, \aak open. Een andere grief: Axel is helemaal buiten het havenschap gehouden, zodat er over een groot gebied de Axelse vlakte gesproken wordt, zonder dat de gemeente hierin een stem kan laten horen. Hij informeerde ook naar het overl* met België over de luchtverontreini ging en pleitte voorts voor een plaats direct oostelijk van Terneuzen als punt voor een vaste oeververbinding. Ernsti ge bedenkingen heeft het Axelse ge meentebestuur tegen de Belgische plan nen voor een kanaal Antwerpen-Gent, omdat men dan in een ring van indu strieën de kanaalzone, het nieuwe kanaal en Baalhoek komt te lig gen. CH-gedeputeerde A. .1 Kaland be antwoordde hier enkele van de vra gen Zo weea hij er op, dat techni sche en financiële factoren meespelen in het bepalen van de plaats van de vaste verbinding. ,wij ijveren voor een centrale verbLnding, niet Al te oostelijk van Terneuzen'. In Sas van Gent gaf burgemeester R. A. J. den Boer een schets van zijn gemeente, waarbij hy pleitte, dat de industriefaciliteiten. die Terneuzen thans geniet, na de herindeling het gehele gebied moeten gelden. Terneuzen wees burgemeester Aschof er nog eens op. dat men voor het ka naal Temeuzen-Gent eerst uitging van schepen tot 50.000 ton, terwijl men nu al uitgaat van schepen tot 60.000 ton. Hij lichtte diverse plannen toe, onder meer die voor insteekhavens zuidelijk van Terneuzen, waarbij het wachten is op de vorming van het havenschap. Ook nam hij de culturele voorzieningen on der de loep In een gebied, dat planolo gisch nog voortreffelijke mogelijkheden biedt, men kan er de industrie nog zo groeperen, dat de luchtverontreiniging gering mogelijk blijft. Dit was de derde maal. dat de CHU- statenfractie een dergelijk contact- en werkbezoek brengt aan een bepaald deel van Zeeland. In voorgaande ja ren werden Schouwen-Duivel and en Tholen bezocht. De statenleden wa ren ditmaal vergezeld van hun da mes. die afzonderlijk de beschuttende werkplaats te Terneuzen bezochten en het bejaardencentrum .De Vi sche' te Axel. j gemengde gevoelens bleken over wat .poëzie en poëtisch' is, breidde de actl- viteiten van de avond ook tot het pu bliek uit. (D. O.) GOES - - Dc dichter Cees Buddingh' heeft donderdagavond te Goes iets meer verteld over de dichter Cees Buddingh'., SC APINO-BVLLET Dat was behalve aardig een duidelijke GOES beperking van hetgeen aangekondigd PRINS VAN" ORANJE, was als een lezing over poëzie, watXogmaals Scapino Woensdag gaven w» .ook weer mei wil zeggen dat het werkj0p jjeze plaats een kleine bloemlezing noemer van <je mdrukken die we overhielden aan .•an Buddingh' niet onder die Zeeland van de risfe, die Rotterdam In het contrarapport over Voome-Put- ten zal neerleggen. .Als de Rotter damse plannen doorgaan', zo formu- •eerdr hy. .dan betekent dat de dood steek -ooi Zeeland met zijn Sloeplan en -oor 'Brabant en dat is een heel grie- "De ontwikkeling van d< staat nf valt er mee'. Aschof viel hem onmid dellijk bfl. Hij gaf als zijn mening, dat zich op Voorne-Putten geen industrie moet vestigen, alleen al omdat er een uitstekend alternatief is: Zeeland; Over de vorming van één havenschap voor de Westerschelde zei hij: ,Om prakti sche redenen zeg ik: laat er nu maa> twee havenschappen van de grond ko men, dan remmen we deze zaak voor- niet af en kunnen die later naar ivenschap groeien'. De Zeeuwse CH U - sta te nf ract: e bezocht 'i morgens Zaamslag en de sluiswerken bij Terneuzen: 's middags volgden be sprekingen met de college van b en w van Axel. Sas van Cent on Terneuzen. De trip begon met een bezoek aan het Informatiecentrum van rijkswaterstaat Dronken Duitser ramt vijf auto's MIDDELBURG Een verkeerde ma noeuvre van de 26-jarige Duitse automo bilist J. B. uit Bottrop heeft vrijdag avond omstreeks kwart over elf tot ge volg gehad dat 5 auto's in de Lange Delft min of meer ernstig werden be schadigd. De Duitser verkeerde onder drankinvloed. Hij weigerde een bloedproef te leggen. De wagen van B. ramde de auto van de Middelburgse oud-commis saris van politie M. A. Reneman. Hy zat in de bioscoop, toen het ongeluk gebeurde en zijn auto. die op het trot toir werd gedrukt, nagenoeg total-loss werd gereden. Door de schok werden ook andere geparkeerd staande auto's beschadigd. De politie stelt een onder zoek in. Geslaagd De heer L. M. Braber uit Ren ease is aan de middelbare tuinbouwschool te Boskoop geslaagd voor het eindexamen. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen sccheikundig ingenieur, de heer C. Rlngoot uit Sint-Jansteen. Minister Baxter: Antwoord vragen van kamerleden (Van een correspondent) DEN HAAG Minister Bakker van verkeer en waterstaat is overtuigd van de wenselijkheid van een snelle beslis sing over het vraagstuk van een vaste oeververbinding over of onder de Wes terschelde. De opvattingen en bereke ningen van de directeur van het ETI van Zeeland, zoals deze zijn gepubli ceerd in de PZC, alsmede het rapport, Ooi uit Biggekerkc kreeg een vijfling dat de minister zeer onlangs van een groep aannemingsmaatschsppyen ont ving, vragen echter veel studie alsmede intensief interdepartementaal overleg. Zolang deze studies niet zyn voltooid, kan moeilijk worden overzien, welk be drag in totaal met de bouw van het kunstwerk en de aanleg van aansluiten de wegen gemoeid zal zijn. or is het de minlst niet mogelijk aan te geven, nanciële consequenties van een derge lijke vaste oeververbinding zijn en of een rendabele exploitatie te verkrijgen is. De bewindsman zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de leden van de tweede kamer Schlingemann (wd), Van Bennekom (arp), Dusarduijn (kvp), Van der Peijl (chu), Westerhout (pvda) Zegering Hadders (vvd). VLISSINGEN Het hoofdkantoor van heit Schelde Montagebedrijf NV een dochteronderneming van de NV Konink lijke Maatschappij ,De Schelde' zal In zijn geheel worden overgeplaatst van De Meern in Utrecht naar de reeds be staande vestiging te Vlissingen. in De Meern zijn achttien personen bij SBM werkzaam. Zij kunnen alle worden overgeplaatst naar Vlissingen. In totaal heeft SBM ongeve'r 250 men sen in dienst, waarvan er ongeveer 210 werkzaam zijn op de montages. De ac commodatie aan de Vlisslngse Prins Hendrikweg zal moeten worden uitge breid. met onder meer kantoorruimte en een tekenkamer. Deze overplaatsing heeft tot doel een efficiëntere bedrijfsvoering te realise ren. Voor een belangrijk deel houdt SBM zich bezig met het plaatsen van ketelinstallaties, die by .De Schelde' in Vlissingen zyn vervaardigd. Dit eist een nauwe samenwerking, die met deze ver- 'aatsing beter realiseerbaar is. De ge- •uwen in De Meern zullen in gebruik komen bij de NV Landaal-Schelde (even eens en dochteronderneming van de KMS) die zich toelegt op luchtbehande ling en koeltechniek. Hat programma van SBM omvat de montage van landketebnstallaties voor onder meer elektrische centrales, indu striële ketelinstallaties voor onder meer da petrochemische industrie, staal constructies en reparaties en onderhoud •an dergelijke installaties. TERNEUZEN De raad van commis sarissen van de NV Waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gisteravond een definitief standpunt be paald inzake de afvloeiingsprocedure, die zal worden gevolgd bij de NV In dustriewatervoorziening Zeeuwsch- Vlaanderen. In grote trekken werd het advies van het georganiseerd overleg aanvaard. Dat betekent, dat öe af vloeiingsprocedure van de overheid zal worden toegepast. Op 17 april komt het georganiseerd overleg opnieuw byeen om te spreken over de ontslaggevallen. De president van de waterleidingmaat- MIDDELBURG Zowel vrij dagmorgen als vrijdagmiddag werden boven Middelburg twee ooievaars gezien. De dieren vlo gen belde keren van zuid-oost naar noord-west over het cen trum van de stad. .Wat wil je ook met al die drielingen en vijflingen' zei één van de waarnemers die ons dit bericht doorgaf. te brengen De aankondiging was wat algemener: men had kunnen verwachten dat de poëzie, niet name de moderne poëzie dan ook in wat algemenere zin tot onder werp zou dienen. Het (talrijke) publiek kreeg er wel iets van mee, maar dan toch alleen in de relatie van Buddingh' tot die poëzie Buddingh' toonde zich een vlot lezenaar, die via zijn werk de avond wel zoveel aangename span ning meegaf dat de veronderstelling dat het bestuur van de openbare leeszaal te Goes uit de tuin der letteren met smak een moeilijker bloeiend bloemp- had kunnen plukken, een zekerheid leek. Buddingh' vertelde iets over de ontwik keling in zijn poëzie, daarin gestut door eigen werk en eigen voordracht. De lezing liep van het oudste tot het jongste werk: de luisteraar werd zowel het mes op de gorgel gezet als tijde lijk ondergebracht in het bestiarium. Lering (een beetje) ende vermaeck (een beetje meer) begeleidden de dich ter Buddingh' bij het kenbaar maken van zijn voorkeuren. Dat hij daarbij vrijwel onmiddellijk op het terrein het nieuw realisme, de ready made, nieuwe slij! na de nieuwe datum in poëzie, de ge- en verbrulkspoëzie kwam. was voor wie de Buddingh'-bundels kent geen verrassing. Wie er nog geen weet van had, kreeg dat spoedig en kan het via de activi teiten van de nijvere boekhandel thuis nog eens na-beleven. Buddingh' signeer de de verlcochte boeken in de pauze, daarmee de collectieve propaganda voor de belangen des boekhandels naar best vermogen steunend. Een vraag- en antwoordspel, waaruit MR WAGE OP LEERKRACHTENDAG gelegenheid op dezelfde dag zal worden afgerond. MIDDELBURG De huidige situatie in de landbouw wettigt volkomen de ri ste om de bestaande ZLM-scholen te consolideren, alsmede scholen uit te breiden (Scherpenisse) of nieuw te bou wen (Terneuzen), toekomatprognoses van bedrijven van 1000 ha en 400 koeien ten spijt. Deze mening gaf mr E. Wage, algemeen secretaris van de ZLM en voorzitter van de ZLM-onderwiJ» com missie vrijdag door op de in Middelburg gehouden lerarendag. Het was de jaarlijkse bijeenkomst voor leerkrachten, verbonden aan de acht landbouwhuishoudscholen en vijf lagere land- en tuinbouwscholen, die onder de ZLM-vlag varen. Bijzonder duidelijk ligt volgens mr Wage het landbouwonder wijs (met inspraak van het bedrijfsle ven via de ZLM) in de directe belangen sfeer van deze maatschappij, minder duidelijk ligt op het eerste gezicht het boerenbelang bij het landbouwhuishoud- onderwijs. Bij de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs zal die laat ste naam zelfs verdwijnen. Een boerenbelang is echter ook het welzijn \an de plattelandsbevolking. Er Juist uit de regio, zo merkte mr. Wage op, komen veel leerlingen voor het nij verheidsonderwijs voor meisjes. Hoewel de ZLM, zo vervolgde de heer Wage, een algemene standsor- GOES Tijdens een algemene aandeel houdersvergadering van de NV Schel- debank, die vrijdag in Goes werd ge houden. is besloten de statuten in die zin te wijzigen, dat alle aandelen een stem BIGGEKERKE Dezer dagen werd de zullen krijgen. Vorige week reeds was landbouwer C. Meyers te Biggekerke een algemene aandeelhoudersvergade-1 verrast door de voorspoedige geboorte van een vijfling bij één van zijn scha pen. Dezelfde ooi kreeg vorig jaar. even als het jaar daarvoor, vier lammeren. Wel een byzondere prestatie. (ADVERTENTIE) Boeketje Op het gemeentehuis van Sas van Gent koestert men een mooi ge bruik: bruidsparen, die vijftig jaar lief en leed gedeeld hebben, mogen nog eens terugkomen ui het mooie, stemmige trouwzaal- tje, ioaar een halve eeuw geleder, het huwelijk werd gesloten. De burgemeester laat beiden in de voorgeschreven opstelling plaats nemen en dan biedt hij de ge schenken van de gemeente aan, vijftig gulden en een bloemetje rx)or de gouden bruid. Een charmant gebruik. Vanzelfsprekend wordt het bul- tengewoon geappreoieerd, hoewel er ook wel eens een begrijpe lijke traan vloeit. Zo'n nauwe lijks zichtbare, vlugge waterlan- der, die even snel met de punt van een zakdoekje wordt ivegge- wist. Maar onlangs is het ge beurd, dat de zakdoek volkomen ontoereikend was: de bruid barst te werkelijk in tranen uit. Bi) de bloemen werd het haar te mach tig. J)tt\ zei ze. Ut Is nu het eerste boeketje bloemen, dat ik van m'n leven krijg.' gehouden, maar toen was het quo rum niet aanwezig. Vrijdag waren 53' aandeelhouders met 136 stemmen vertegenwoordigd. Men besloot tot de statutenwijziging met algemene stem men. Dit besluit was nodig voor de overname i van het aandelenpakket door de1 AMRO-bank. De directeur van de Schel-1 debank. de heer I. Germing, die ook directeur van de AMRO-bank te Goes is, deelde mee, dat bijna alle aandelen reeds tegen een koers van 170 procent te koop zijn aangeboden. Voorlopig blijft de Scheldebank te Zlerikzee als dochteronderneming van de AMRO- bauk under legen naam de zaken crp de oude voet voortzetten. Binnenkort zal wel een aanvang worden gemaakt om een belangrijk ceel van de administra tie onder te brengen bij de AMRO-bank, waar men de beschikking heeft over omputers, die aanzienlijk kostenbespa rend werken. Wanneer deze overgang zal z(jn voltooid, is. aldus de heer Ger ming, nog niet bekend. MIDDELBURG Uit de kassa van de winkel van N. P. aan de Vlasmarkt is donderdagavond een bedrag van f 119,- gehaald. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. De politie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG De Middelburgse po litie heeft de 31-jarige Turk S. S. die zich ontpopte als aspirant bigamist op de trein naar zijn vaderland gezet. Zijn verblijfsvergunning werd ingetrokken omdat hij op de eerste plaats kort gele den is veroordeeld wegens vernielzuch tige activiteiten, maar het zwaarst woog wel het feit dat de man met vrou wen en meisjes aanpapte en trouwbe loften deed. En dat terwijl hy zelf in Turkije een vrouw en twee kinderen l heeft— OP HEARINGIN BRUINISSE Het moet dus niet zo worden, dat meteen een keuze gedaan moet worden: of stoppen of doorgaan op dc Wadden- Een" ander punt was de compensatie voor de gemeenschap. De heer Egas stelde, dat men er niet van kan uit gaan, dat met recreatie de schade kan worden opgevangen. Ir Posthumus ging BRUINISSE De regeling ex ar tikel 8 van de deltawet zal naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar in de tweede kamer worden behan deld. Het ambtelijk vooroverleg is rond en de zaak is van het ministerie van landbouw en visse rij nu naar verkeer en waterstaat gegaan. Die schets gaf het PvdA- tweede-kamerlid C. Egas vrijdag avond over de stand van zaken rond het in Zeeland lang verwach te stuk, tijdens een hearing, die door de gewestelijke federatie Zee land van de PvdA in Bruinisse over deze zaak werd georgani seerd. Dc compensatie voor de vissers, die njoeten overschakelen op een ander be drijf of het in de Waddenzee moeten zoeken, de eventuele benutting van de mogelijkheden In de Oosterschelde voor de mosselcultuur, de schadevergoeding voor de Individuele vissers en voor de gemeenschap; die en andere xaken vorm. den In Bruinisse stof voor een construc tief gesprek tussen de tweede-kamer leden en oud-staatssecretarissen drs Th. J. Westerhout, Ir S. A. Poatnmus en C. Egas van de PvdA en Zeeuwse vis sers. De kamerleden liet zich door ris sen» en andere belanghebbenden uit de Zeeuwse vissersplaatsen voorlichten over wat men er nu zelf van denkt welke vragen er leven. Duidelijk werd. dat vooral de nazorg van hét grootste belang is. Vanuit de zaal: ,De mensen, die doorgaan in de visserij lopen de grote risico's. Men lean niet meteen by de vastatell de wet vragen wat de schade li moet men weten wat er gebeurt, als de visser doorgaat in de Waddenzee. Het resultaat van zyn bedrjjf déir is pas duidelijk zichtbaar over een aantal ja- nadere Informatie pendelaars naar de haven dam vroeg er de aantallen Rotter- Ben andere opmerking, die vanuit de zaal werd gemaakt en door de heer Egas onderstreept werd, was: .We prater hier niet over steun, maar over réch ten. Van de zijde van de vissersvereni ging uit Zlerikzee werd gesteld, dat men in Tandbouwkringen bij uitvoering het Schelde-Rijn-kanaal al een sch: vergoeding heeft gekregen, terwyi de vissers nog niets hebben. De heer Egas was van mening, dat de plannen van de regering tenderen naar een overschakeling ineens als de rege ling er eenmaal ts. Hij stelde, dat men niet van zins zal zijn eerst de zaak te rekken, door nog in de Oosterschelde de mosselcultuur te laten voortzetten tot afsluiting van die zee-arm. Duidelijk werd. dat er meer moet ge beuren dan individuele schadeloosstel ling. ook voor de werknemers in de mosselbedrij ven Er zullen nieuwe mogelijkheden moeten worden geschapen als de zee-armen dicht zyn. Drs Westerhout bracht dan ook met nadruk onder de aandacht, dat men niet moet wachten tot de uitkeringen er ko men, maar dat men nu al plannen moet maken voor wat er moet gebeuren als de bron van Inkomsten van de visserij wegvalt of verschoven wordt. .Als u als gemeenten ook nu met plannen komt en met berekeningen van wat de uitvoering daarvan gaat kosten, kunnen wy daarmee tot een duidelijk gesprek komen', aldus de heer Westerhout. Weinig opwekkend waren opmerkingen van een Veer en aar. die al met het pro bleem te maken heeft gehad. .Niemand uit Veere heeft nog een cent ontvan gen. Iedereen staart zich blind op de activiteiten van de Jachthaven, maar neemt u maar van mij aan. dat we het daar echt niet van moeten hebben. Eigeniyk is het nog op een of andere manier gelukkig, dat Bruinisse. Tholen en Zierikzee nu ook in de narigheid ko men te zitten. We kunnen nu samen iets doen. Maar maak Je nog echt maar niet biy mensen, de centjes heb je nog niet binnen. In Den Haag weten de dik ke vethonden nog niet wat er voor een armoede kan zyn'. Op opmerkingen over de Jachthaven werd ingehaakt door een vertegenwoor diger van de middenstandsvereniging uit Veere: Die jachthavens betekenen een groot voordeel voor de buitenlandse toeristen. De Nederlanders krjjgen zelfs geen kans de exploitatie van de door het rijk gesubsidieerde havens ter hand te nemen en een zeer kwaiyke zaak Is wel. dat geen subsidies worden gege ven aan particulieren, die een bedrijf bij zo'n jachthaven willen beginnen, omdat de visserij geen brood meer geeft' ,Er moet druk aohter de zaak worden gezet. Dit ia een eerste aanzet daar van. Uit opmerkingen van uw kant biykt wel, dat aan wat vla de ge bruikelijke kanalen onder de aan dacht van de minister wordt ge bracht, die aandacht niet genoeg krygt. Ik dring er dan ook op aan, dat alles moet worden gedaan om de zaak onder de aandacht van de re- om onze rechten. De heer Posthumus: ,Het is niet vol doende als alleen de Zeeuwse leden van kamerfracties erachter heen zitten. Dit probleem moet duldeiyk worden voor de hele fracties. Er moet eindelijk dui delijk worden, dat naast problemen zo als die van het Noorden er hier ook een probleem ligt. Ter informatie van de kamerleden werd nog uit de zaal naar voren gebracht, dat aanvaarding van een perceel mossel- grond In de Waddenzee nu eventueel voor de regering kan betekenen, dat men afziet van de vergoeding waarop men recht heeft. Drs Westerhout: ,Ik hoop dat verkeer en waterstaat en landbouw en visserij een gevecht zullen willen beginnen met financiën. De heer Egas vestigde nog de aandacht op door biologen naar voren gebrachte stellingen, dat vis daar te v ganisatie is en openstaat voor alle levensbeschouweiyke overtuigingen, geeft zij toch in de zin der wet .bij zonder onderwys'. Dit bijzondere omdat het gegeven wordt vanuit het agrarisch bedrijfsleven zal de maatschappij waar moeten maken, verzekerde mr Wage. De ZLM zal zich steeds in deze snel veranderende maatschappij opnieuw moeten rea liseren of het bijzondere karakter van het onderwijs nog wel past in de tijd, waarin het gegeven wordt en of het bijzondere gerechvaardigd is: of het in het belang is van de leer ling. Herinnerend aan de toekomstgedachten van de heer Mansholt en de zijnen over bedrijven van 100 ha en 400 koeien vroeg mr Wage zich af .hoeveel er ln het fabuleuze jaar 2000 dan nog wel ln de landbouw werkzaam zullen zyn'. Als het volgens de onderwijscommissie voorzitter inderdaad zo hard zal gaan met de uittocht van ondernemers in de landbouw dan zou het onverantwoord zijn zoveel onderwijsinstituten voor toekomstige agrarische ondernemer in stand te houden. .Dat zou betekenen, dat met name het land- en tuin bouw onderwij», binnenkort ernstige veren zal moeien laten. Uit niets blijkt evenwel, dat onze overheid deze gedachten zal willen overnemen', aldus mr Wage. STABILISATIE Hoewel mr Wage niet voorby wilde gaan aan de vry snelle teruggang en verschuiving in het landbouw- en land- bouwhuishoudonderwys, geloofde hij niet onvoorwaardeiyk in de prognoses van Mansholt. ,Een schot in het wilde weg. geloof ik', aldus mr Wage. ,Maar een kern van waarheid, van waaruit zijn gedachten zijn ontsproten, zit er wel in: er zullen ondernemers en werknemers uit de landbouw wegvallen. Er zal daar door een afnemende behoefte bestaan aan landbouwonderwys. totdat een ze kere stabilisatie optreedt'. Het is vol gens mr. Wage mede een taak van de ZLM de tendensen naar samenwerking en daardoor concentratie en schaalver groting tlldig te onderkennen en in haar onderwysbeleid tot uiting te brengen. Na het openingswoord van mr. Wage discussieerden de verschillende vak groepen van het landbouwhuishoudon- derwljs over de gemeenschappeiyke exa mens en sportwedstrijden, terwijl ir. A. G. D. M. Vercauteren, inspecteur van het landbouwonderwys, voor de anderen een inleiding hield over het onderwerp .Inrichting van het eerste leerjaar bij het lager land- en tuinbouwonderwijs en de consequenties voor volgende jaren'. CREATIEF SPEL Waarom creatief spel 7 Dit vry nieu we onderwerp introduceerde Zeeuws toneeladviseur Ad van Noort tijdens de middagbyeenkomst. Creatief spel ontstaat, zo stelde de heer Van Noort, op honderd-en-één manieren na een korte tijd van voorbereiding, waarbij de medewerkenden de tekst zelf maken. Hy noemde het vooral belangrijk voor de ontwikkeling van de persoonlijkheden voor de leef baarheid van het milieu. De heer Van Noort achtte deze culture le injecties noodzakelijk omdat de Ne derlander over het algemeen een ver standelijke instelling heeft, geen speelse geest bezit. Als oorzaken noemde hij onder meer de al eeuwenlange strijd tegen het water, die met name een stempel op de Zeeuwen drukt, de moeilijkheid om als klein land een cul tureel eigen gezicht te vertonen, het gebrek aan ruimte om de schoonheid en emotie te beleven, en de religieuze instelling van bepaalde groepen. vóór de kerkdienst het balspel zeilde op zondagmiddag op het meer van Genève'. Hij vond het christen dom ln Nederland .een weinig blije zaak' en stelde verder dat het tegen wicht van het christendom nog niet doorklinkt in het huidige toneel, waarin de schrijvers het negativisme van de mensheid willen laten door klinken. ,En dat het toneel uit de kerk geboren is vergeten de Calvi nisten helemaal'. Hoewel er momenteel niet voldoende vakkrachten zijn om les te geven in het creatieve spel gaat het toch de goede richting uit en de heer Van Noort acht te het niet onmogelijk, dat er een cur sus op touw gezet zal worden om leer krachten er wegwys in te maken. het optreden van het Scapino-ballet tij dens een schoolvoorstelling in Terneu zen. vandaag, met de .grote' ZVU-avond te Goes achter de rug, doen we dat nog een keer. De lezing zal ditmaal wat langer zyn: de bloenïen waren tal rijker. Goes had de eer de min of meer officiële première te beleven van .De vogel en de jager', een choreografie van de Yoegoslaaf (en niet de Rus) Mischa Slavensky. die tijdens de Zeeuwse schoolvoorstellingen 'va,n deze week al enkele voor-premières beleefde. We willen ons vooral bij dit ballet be palen en beginnen te zeggen dat we Slaven ky's bijzonder broze choreografie een zuiver werkstuk vinden, dat in zijn brooshe.id nergens suikerig en dienten gevolge plakkerig wordt, nvaar zoveel ruimte tot echt dansen laat als Toke Herben en Martin Blair, solisten in deze pas de deux. nodig hebben. Slavenskv. die wat van dansen heeft geleerd bij Bolshoi en Kirov, heeft iets van zijn ongetwijfeld grote kunnen over weten te brengéns op deze twee dana- solisten, die op hun beurt hebben waar gemaakt de broosheid aan te kunnen. Een romantisch ballet? Misschien. Maar dan in elk geval niet om het ver haal achter het ballet. Toke Herben danste een prachtige paradijsvogel, staand, biddend in een wonderlijk vi brato, zo wonderlijk echt dat de jager- prins Martin Blair gewoon de kans niet kreeg een waardig wederwoord te missen. We schreven eerder en herhalen: w« dienen Slavensky nauwlettend in he.t oog te houden. JDat zal we spraken hem vrijdagavond in Goes wel niet zo lastig zijn. omdat hij als hij een maal een vaste zetel in Amsterdam heeft meer van zich wil laten horen. .De vogel en de jager' mag naar onze mening het hoogtepunt van de Goese voorstelling worden genoemd. Dat betekent niet dat de rest van het programma zomaar wegviel. Integer-' deel: wat we zagen aan specialistisch aolowerk van Divera Staveniiter in twee oosterse dansen, een verschrikke lijk moeiiyk .keuzevak', lag niet zover naast .Het hoogtepunt'. .De dood en het meisje' in een nogal zwaar romantisch aangezette choreo grafische opvatting (Andree Howard) op de we geven toe ook nogal ro mantische Schubertmuzlek. gaf mooi danswerk, vakwerk te zien. evenals ,Le Foyer de la danse' (Egri-Rossini). Aan ,Het verloren shawltje' (Macedo nische volksdansen) en .Straatspelletjes' (Walter Gore-Jacques Ibert) besteed den we reeds eerder aandacht, al moet het ons van het hart dat we gelukkig hebben kunnen constateren dat de .Spelletjes' de dansers biykbaar genoeg vrijheden geven om van elke voorstel ling een nieuwe voorstelling te maken. Onze verzuchting .gelukkig' heeft dan betrekking op de omstandigheid dat de spelletjes in Goes bliikbasr veel vlugger nodigden tot meespelen dan die ln Ter neuzen. Aan het einde van deze voorstelling wisten we niet zo goed raad met het idee dat wie in Nederland aan ballet geroken heeft, Scapino in zijn beoorde ling men gaat dan biykbaar af op totaalindrukken steeds laat vooraf gaan door het Nationale Ballet en heï Nederlands Danstheater ln deze of a.rv dere volgorde. De pure vergelijking, dikwy» als voordehandliggend beu schouwd, is echter een moeilijk te han teren maatstaf om tot een waardering te komen die uitgaat van een kwalijk soort puntenrangschikking. We gaan er, ons voegend in de rtien der eenvoudige», maar niet aan meedoen en zeggen over deze Scapino-uitvoering simpelweg dat we hl'i zitn dat ze ons goéd tot zeer goed ballet te zien heeft gegeven. Eer- lijk gezegd ging het daar ook om. Jammer dat dé bezetting van de zaal eerder deed denken aan een jaarverga dering van een uitermate vervelende doelloze vereniglng-op-geen-enkele- grondslag dan aan een avond waarop dit soort ballet was te zien. De ZVU moet echter deze zakelijke .verliesavonden' incasseren om het jaarprogramma in trouwe combinatie met gillers en best stellers 1n wankel evenwicht te bren gen. Dat de ZVU dit voor een groter oubllek minder dankbare werk toch doet, kan ons dankbaar stemmen. Vooral als verliesavonden (als deze) pure winstavonden blyken te zijn. D. O. Dr G. H. Bast voor Nijverheid en Handel Zeeland VLISSINGEN In een lunehbijeén- komst van het departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal op vrijdag 26 a.pril als spreker optreden dr. G. H. Bast, directeur van Thomsen's Ver enigde Bedrijven NV te Rotterdam. Hij zal dan het onderwerp behandelen: .Schadelijke management-ideologieën'. ADVERTENTIE Exclusief voor Zeeland ontvingen wij uit Boedapest de eerste zending HEREND-PORSELEIN een geschenkserie handbeschilderd porselein, volgens eeuwen oude traditie ,op houtvuur gebrand'. SPECIAALZAAK VAN DER MADEN - VLISSINGEN Een .eldorado' van klasseartikelen- VERWACHT OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt mei plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en noord en weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 7 april Zon op 06.01 onder 19.24 Maan op 11.41 onder 04.17 8 april Zon op 05.59 onder 19 26 Maan op 13.04 onder 04 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2